AMRO- spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: m% AMRO BANK Kracht Poher aan van het afnemen Arbeiders-sit-in deed pro-Sovjet-betogers in Praag afdeinzen r® Een wereld Volledige samenwerking AKU en Glanzstoff Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? Nederlands wapenplan in Brussel goed ontvangen uw levens verzekering verhogen zonder dat het u iets kost sparen- verstandig en handig Europese deelneming in ultra-centrifuge methode wenselijk geacht Apollo-foto's geslaagd King Corn ...'t enige dat u weggooit, is de verpakking Pompidou kweekt boemannen August Lindt te Laos in arrest Canada trekt niet terug Zieke op Ra Ruwe taal van astronauten Dolfijnen op reis met Nederlander El Greco cadeau Molotof-cocktail in Parijs F.D.P. wil van Hallstein-leer af Geen vervolg op Humanae Vitae AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK BOEM A N VERGAANDE HERSTRUCTURERING Houdster Tekortkomingen KOSTBAAR GESCHENK - DONDERDAG 29 MEI 1969 ADVERTENTIE 4% 1 rente op een AMRO renteboekje of spaarrekening m rente op een AMROspaarrekenmg met eea opzegtermijn van 3 maanden. 5% rente op een AMRO spaarrekening meteen opzegtermijn van 6 maanden. 6% rente op een AMRO spaarrekening meteen opzegtermijn Tan ttmaandea. rente op een AMRO-spaarrckeoiog met een vaste termijn van 24 maanden. PARIJS De kracht voor de eerste ronde van presidentschapskandidaat Alain Poher werd verder uitgehold onder communistische aanvallen en die van de rechtse Gaullisten, zo is uit een nieuw onderzoek van de publieke opinie gebleken. Zijn belangrijkste tegenstander, Georges Pompidou, handhaafde zich, maar Poher daalde tot 27 procent. De winst is naar de communist Jacques Duclos gegaan die op 16 procent kwam, een winst van 5233 punten. Ondanks zijn 72 jaar voert hij een krachtige campagne. Het andere punt dat Poher verloor, ging naar Louis Ducatel, die strijd voert tegen de belastingen en tegen een groot regeringsapparaat. Hij kwam op twee procent. Het onderzoek werd ingesteld door het Franse instituut voor de openbare mening. Poher leidt nog in een even tuele tweekamp met Pompidou in de tweede en beslissende stemming van 15 juni, maar de uitholling van zijn kracht in de eerste ronde moet Poher zorgen baren. Hij heeft nog kans om Pompidou te verslaan, maar dan moet zijn kandita-. tuur vertrouwen blijven inboezemen. Hij moet bewijzen dat hij grote aan hang heeft in het gematigde centrum Hoe slechter zijn resultaat van a.s. zondag, des te beter is de gelegenheid er voor Pompidou, om aan te vallen met het argument, dat Poher geen ech te aanhang in het centrum heeft en al leen kan worden gekozen met de stem men van het anti-Gaullistische links en daardoor een gevangene van links zal worden. Ondanks zijn energieke campagne is Pompidou niet in staat geweest om zijn cijfer voor de eerste ronde van 41 pro cent te verbeteren. Maar zijn helpers vertellen vol vertrouwen, dat hun voor vechter genoeg stemmen uit het cen trum zal krijgen om zijn bewering te bevestigen, dat hij de wettige opvolger is van De Gaulle. Met dit doel voor ogen heeft Pompidou de hulp gerecru- teerd van een aantal belangrijke cen trumleiders die Poher dringend nodig heeft. Na de eerste stemming van zondag kan verwacht worden dat Pompidou twee Gaullistische boemannen zal ge bruiken de vierde republiek en de communistische dreiging. Voor de eer ste heeft hij het terrein reeds voorbe reid, door Poher een vertegenwoordi ger te noemen van de vierde republiek. Het vooruitzicht dat er communisntische stemmen naar Poher zullen gaan in het tweede ronde, geeft hem munitie voor de tweede boeman. De stand van de andere kandidaten is: de socialist Gaston Defferre 8 per cent, de socialist Michel Rocard 4 per cent, de Trotskist Alain Krine 2 percent en de onafhankelijke Louis Ducatel eveneens 2 percent. Vrijwel alle kandidaten zijn onder tussen nog steeds bezig het land af te reizen, en verkiezingstoespraken te hou den. Enkele hunner zullen bovendien hun zegje doen voor radio en televisie. Alleen Alain Poher is in Parijs ach tergebleven. Zijn werk als president ad interim staat hem niet toe de hoofdstad te verlaten, zegt hij, en dus moeten reizen voor privé-doeleinden uitblijven. Poher heeft vanmorgen de wekelijk se kabinetsvergadering voorgezeten. ALAIN POHER vooruitzichten PRAAG Arbeiders van de scheeps werf in Praag hebben dinsdag een sit- in staking gehouden om te verhinderen dat een pro-Russische bijeenkomst in de grote hal zou plaats hebben. Vijf bus sen met leden van de Tsjechoslowaakse- Sovjet Vriendschapsvereniging die om 7 uur 's morgens voor de bijeenkomst arriveerden, werden weggestuurd om dat de werf bezet was door proteste rende arbeiders. Ongeveer 30 politie mannen bewaakten de straten om de werf waar rivierschepen en baggerma chines worden vervaardigd. Er werken enige duizenden personen, maar hoe veel er actief aan de sit-in die des och tends was begonnen deelnamen was niet te zeggen. Journalisten werden niet tot de werf toegelaten, maar het applaus dat op klonk uit de door arbeiders bezette ver gaderzaal konden ze buiten horen. Zij zagen ook de vijf bussen vertrekken. De politie greep in bij een kleine schermutseling buiten de werf waarbij blijkbaar iemand betrokken was die be ledigend tegen de Tsjechoslowaakse- Sovjet vriendschap had geschreeuwd. Het arbeidersprotest had plaats aan de vooravond van de volledige zitting van het centrale comité van de Tsjecho- slowaakse communistische partij, de eerste vergadering van het volledige 190 leden tellende comité sinds Gustav Husak verleden maand Alexander Dub- cek als partijleider is opgevolgd. De vakvereniging van de werf en de com munistische partij-afdeling ontdekten pas laat dat hun hal voor de vriend- schaps-bijeenkomst gebruikt zou wor den, zonder dat zij daarvoor hun toe stemming hadden gegeven. De sit-in was het resultaat hiervan. Andere ontwikkelingen in Praag zijn, dat het federale ministerie van Binnen landse Zaken heeft bekendgemaakt, van plan te zijn de vereniging voor mensenrechten te ontbinden. Deze werd verleden jaar gesticht door men sen die de vrijheden welke verworven waren onder het bewind van Dubcek wilden beschermen. Het ministerie ver klaarde dat de vereniging door haar ac tiviteit tot nu toe had bewezen dat zij in feite een organisatie is met politieke functie. BRUSSEL De Europese Gemeen schap dient deel te nemenn i de ex ploitatie van de proeffabriek voor ver rijking van uranium volgens de ultra- centrifugemethode die in Nederland zal worden gebouwd. De Gemeenschap zal ook dienen deel LAGOS Ndgeriaanse militaire po litie heeft dinsdagnacht de afgezant van het Internationale Rode Kruis voor het hulpwerk in Nigeria en Biafra, de 62-jar. Zwitser dr. August Lindt, op het vliegveld van Lagos gearresteerd en enkele uren opgesloten. Hij is gister morgen met excuses vrijgelaten. Hij werd aangehouden toen hij per vliegtuig uit Colono, de hoofdstad van Dahomey, in Lagos aankwam. De. be velhebber van het vliegveld beschuldig de dr. Lindt ervan dat hij zonder toe stemming was geland. Met hem wer den zijn secretaris en de twee piloten van het toestel opgesloten. Na interventie van de Zwitserse am bassadeur in Lagos werden de vier mannen vrijgelaten. Sinds het afgelopen weekeinde is met uitzondering van internationale lijn- vluchten alle luchtverkeer boven Nige- riaans gebied verboden, een gevolg van de Biafraanse luchtaanvallen op Nigeriaanse vliegvelden. Inbrekers hebben voor zesduizend gulden aan sieraden gestolen bij de juweliersfirma Beemsterboer in Den Helder. De alarminstallatie werkte niet. ADVERTENTIE AMSTERDAM De Algemene Kunstzijde Unie zal een verdere her- structuering doorvoeren na dit jaar reeds de Sastig en Fabelta te hebben overgenomen. Een eerste stap zal zijn tot het ko men van een volledige samenwerking met de in Wuppertal gevestigde Glanz stoff, waarvan de AKU al 76 pet, in handen heeft. De huidige samenwer king werd in het kader van de voort schrijdende Euromarkt te eng. Het bestuur van de AKU verwacht door de volledige samenwerking en bun deling van alle hierbij behorende acti viteiten een effectievere organisatie te kunnen bereiken. Teneinde de samenvoeging technisch te effectueren zal de AKU haar eigen produktie-bedrijven onderbrengen in ADVERTENTIE Zeker niet die mevrouw die vorige week voorde verandering eens géén King Corn nam King Corn wordt elke nacht Overal in Nederland vers gebakken en komt dus dagelijks vers op tafel. King Corn blijft dagen langer vers. (alleen King Corn kan dat zeggen) een nieuwe vennootschap met de naam Enka, die voorts de deelnemin gen in België, Italië en Oostenrijk zal beheren. Doordat er nog geen mogelijkheden zijn te komen tot een Europese onderne ming, blijft Glanzstoff juridisch en fis caal in haar huidige vorm bestaan. De Algemene Kunstzijde Unie zal haar naam wijzigen in AKU N.V., die alleen houdstermaatschappij zal wor den en in algemene zin (bevordering van diversificatie, centrale plannen, be zetting topfuncties) voor de groep zal werken. Besloten is dat in de toekomst ten minste twee leden van de raad van commissarissen de Duitse nationaliteit zullen hebben en dat zowel de voorzit ter van het bestuur van Glanzstoff en de Enka zitting zullen hebben in de raad van bestuur van de AKU, die uit zeven leden zal bestaan. De nieuwe raad van commissarissen van de AKU zal beginnen met vier Duitse leden. Teneinde de samenwerking volledig te effectueren, zal de AKU de rest van de aandelen Glanzstoff, die nog in han den van derden zijn, overnemen. Krach tens de Duitse wetgeving moet een bod in contanten worden gedaan, dat voor de aandelen Glanzstoff op 775 pet. uit komt. Tegelijkertijd echter kunnen houders van deze aandelen, indien zij dit pre fereren, hun stukken verwisselen tegen die van de AKU, en wel zodanig dat voor twee andelen Glanzstoff van DM 100 (met dividend 1969) negen aande len AKU van f 20 worden verstrekt plus een bedrag in contanten van DM 420. Dit laatste bod blijft gelden tot on geveer 25 juli, terwijl het bod in con tanten ongeveer half september afloopt. Hoewel het bestuur voorzichtig bleef, kan men nu wel zeggen dat de winst in 1969 groter zal worden en dat ondanks de stijging van het aandelenkapitaal tot f 250 miljoen de winst per aandeel ten minste op het peil van 1968 zal blijven. BRUSSEL De ministers van De fensie van de NAVO hebben positief ge reageerd op een Nederlands voorstel tot grotere samenwerking bij de pro- duktie van wapens. Het voorstel wai naar voren ge bracht door de Nederlandse minister van Defensie, Den Toom, tijdens een te nemen in een Franse fabriek voor verrijking van uranium volgens de gas- diffusamethode. Dit heeft de Europese Commissie in een voorstel medegedeeld aan de Europese ministerraad. Volgens de commissie zullen de schommelingen in de prijzen van Ame rikaans verrijkt uranium waarschijn lijk minder het gevolg zijn van econo mische factoren dan van politieke. Dat vindt de commissie een ernstig risico. De produktie van kernenergie in de lan den van de gemeenschap kan volgens de commissie alleen dan volledig tot ontplooiing komen indiend de voorzie ning met verrijkt uranium niet door economische, technische en politieke oorzaken in gevaar kan komen. Mede op grond daarvan blijft de commissie op het standpunt staan dat de oprichting van een eigen fabriek voor verrijking van uranium van de ge meenschap gewenst is. AGADIR (Marokko) De Russische arts aan boord van de papyrus-boot „Ra" van de Noor Thor Heyerdahl is ziek. Dit is gebleken uit een radiobe richt dat door het radiostation van Aga- dir in Marokko is opgevangen. De 32- jarige arts Joeri Cenkevitsj heeft hoge koorts en hij wordt met antibiotica be handeld. Aan boord van de Ra op zijn 4.000 mijl lange reis naar het westelijk half rond is overigens alles wel. De positie werd woensdag opgegeven als ongeveer 250 mijl ten westen van Agadir tussen Madeira en de Canarische eilanden. De boot is zeer stabiel. MIAMI De astronauten van de Apol- lo-lO hebben het „taalgebruik van de straat" naar de maan gebracht, al dus heeft de president van een Ame rikaanse bijbelschool beschuldigend gezegd. Dr. Larry Poland, president van een bijbelschool in Miami, heeft presi dent Nixon en het nationale bureau voor de ruimtevaart verzocht stappen te ondernemen, opdat de astronauten in het openbaar hun excuses aanbie den voor de taal die zij tijdens de ruimtevlucht hebben gebruikt. Hij vraagt de astronauten spijt te be tuigen wegens de „profane, vulgaire en godslasterlijke" uitdrukkingen die zij hebben gebezigd. Poland heeft verklaard dat een groot aantal mensen hem had opgebeld om zich te beklagen over het taalgebruik der astronauten. Hij wil dat de astro nauten niet onderscheiden worden voor zij hunn excuses hebben aange boden. NEW YORK. Twee dolfijnen ztfn op Kennedy Arport te New York aan gekomen, als tussenlanding op een zeer lange reis, namelijk van Kev Largo in Florida tot een „zee-aquarium" in Ri mini in Italië. De Nederlandse dolfijnnetrainer Pa trick van Dierendonck uit Den Haag begeleidt de dieren een mannelijke dolfijn van 1 meter 90 en een vrouwtje van 1 meter 80 lang. Beide vissen zijn ongeveer zes jaar oud. Zij kostenn 1.000 dollar per stuk en maken de reis in grote zakken van canvas waarin sproei-installaties zijn aangebracht die de dieren voortdurend nat houden. De vlucht, zei de 24-jarige Van Die rendonck, duurt om en nnabij de 50 uur en de vrachtprijs voor de twee vissen bedraagt ongeveer 3.000 dollar. PARIJS Bij de hoofdingang van het Parijse sportpaleis is woensdag toen binnen een verkiezingsbijeenkomst van de trotzkistische presidentskandi daat Alain Krivine werd gehouden, een auto geëxplodeerd en in brand gevlo gen, naar wordt verondersteld door een kleefbom of een Molotof-cocktail. Er vielen geen slachtoffers. HOUSTON Uit een foto die door de ruimtevaarders in Apollo-10 is ge nomen en die woensdag is vrijgegeven blijkt, dat het landingsterrein op de maan van Apollo-11 een vrij vlak stuk terrein is, met een aantal kleine kra ters in de onmiddellijke nabijheid er van. De foto van het landingsterrein in de „zee der stilte" op de maan, toont een grote krater die „Moltke" heet en op enige afstand een diep ravijn dat „Ky- patia" is genaamd. Het was de taak van Apollo 10 om het landingsterrein van Apollo-11 te bestuderen en er foto's van te maken. Apollo-11 zal in juli op weg naar de maan gaan. Het landings terrein voor de twee ruimtevaarders is nabij de maan-evenaar gelegen en in het oostelijk deel van de maan. Aan de oostelijke rand van het lan dingsterrein bevindt zich een klein ra vijn, dat op de foto haast niet te zien is. Een ondiepe krater die ongeveer 3,5 kilometer wijd is ligt aan de noord kant van het terrein. Andere foto's die door de ruimtevaarders zijn genomen, tonen diepe ravijnen, geweldige kra ters en majesteuze bergen op de maan. Een geoloog werkzaam voor de ruim- tevaartdienst, dr. John Diederich, zei, dat het nog te vroeg was om een defi nitieve analyse van de foto's te geven, maar hij was van mening, dat ze be slist van waarde zullen blijken voor de keuze van de uiteindelijke landingsrou te bij de landing op de maan in juli. BONN De in oppositie zijnde West- duitse „vrije democraten" (FDP) 5 Li beralen) willen van de zgn. Hallstein- doctrine af, opdat Oost-Duitsland niet het recht op alleenvertegenwoordiging krijgt in ontwikkelingslanden. In dit verband deed partijleider Walter Scheel woensdag op een persconferentie in Bonn een beroep op de Westduitse re gering deze „Hallsteinleer", volgens welke Bonn moet breken met de landen die Oost-Duitsland erkennen, op te ge ven. Scheel wees op de erkenning van Oost-Duitsland door Cambodja, Irak en Soedan en op het feit dat deze leer toch al niet consequent meer wordt toegepast, gezien de erkenning door West-Duitsland van de Sovjet-Unie en het herstel van de diplomatieke betrek kingen tussen West-Duitsland en Zuid- Slavië en tussen de Bondsrepubliek en Roemenië. Scheel was van mening, dat Bonn geen krachtige maatregelen zal nemen tegen Irak, Cambodja en Soe dan, omdat dergelijke maatregelen waarschijnlijk zouden leiden tot moei lijkheden op het gebied van de binnen landse politiek. Intussen liet een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Economi sche Zaken weten, dat Bonn de ontwik kelingshulp die al gegeven wordt, niet zal stopzetten als het desbetreffende land Oost-Duitsland erkent. diner dat hij zijn collega's in Brussel aanbood. De reacties van de ministers van En geland, West-Duitsland, België, Luxem burg, Denemarken, Noorwegen, Grie kenland, Italië en Turkije waren posi tief. Ze besloten het Nederlandse plan in studie te nemen. Minister Den Toom heeft voor zijn buitenlandse collega's een aantal denk beelden uiteengezet over de standaardi satie en samenwerking bij de wapen- produktie. Hij achtte de zaak vooral van belang voor de kleinere landen in de NAVO. Inmiddels heeft de Canadese minis ter van Defensie, Cadieux, gisteren ont kend dat Canada van plan is tiendui zend man terug te trekken uit West- Duitsland. Wel is Canada voornemens zijn strijdkrachten te hergroeperen. Dit houdt een vermindering van het aantal Canadese strijdkrachten in Eu ropa in maar tevens een verhoging van de mobilitiet van de overblijvende troe pen. Volgens minister Den Toom kan het wel december worden voor men in een volgende vergadering de Canadese plannen kan bespreken. Hij legde er de nadruk op dat de NAVO bij het zoeken naar ontspanning tussen Oost ne West zoveel mogelijk moet uitgaan van een evenwicht van krachten. Men is nog maar net begonnen, al dus de Nederlandse minister, de tekort komingen weg te nemen die aan het licht kwamen door de crisis om Tsje- cho-Slowakije. Het zou niet eenvoudig zijn nu ook nog een gat te dichten dat zou ontstaan door terugtrekking van Canadese troepen uit Europa. VATICAANSTAD De „Osservatore Romano" heeft woensdag ontkend, dat Paus Paulus op het punt staat een nieuw document over de geboortenrege- ling uit te geven, of van plan zou zijn zijn opvattingen hierover te wijzigen. Het Vaticaanse blad reageerde hier mee op artikelen in verscheidene bla den, die kennelijk gebaseerd zijn op een verklaring die Vicente kardinaal Taran- con, aartsbisschop van Toledo, zou hebben afgelegd. Deze zou gezegd heb ben, dat de Paus van plan is iets nieuws te berde te brengen over de ge- boortenregeling. De „Osservatore Romano" zegt nu, dat er geen nieuw document over het in de encycliek „Humanae Vitae" be handelde onderwerp te verwachten is en dat de in deze encycliek vervatte oproep van Paus Paulus tot verdere be studering en uitdieping van het pro bleem der geboortenregeling „niet moe ten worden verward met de mogelijk heid, dat de paus terug zal komen van zijn besluit of dit zal wijzigen". CAGLIARI (Sardinië) Barones Ga- briella Bentinck, geboren Rothschild, de echtgenote van de Nederlandse am bassadeur in Parijs, heeft een schilderij van El Greco geschonken aan de kerk in het vakantieoord van Agha Khan in Porto Cervo, Sardinië. Het schilderij, „Mater Dolorosa", komt uit het familiebezit van de Roth schilds en is getaxeerd op meer dan 850.000 gld. De barones verklaarde na afloop van de overhandigingsplechtig heid, dat zij met de schenking een be lofte inloste aan de maagd Maria, wier voorspraak zij had gevraagd voor de genezing van haar dochter. Zij wei gerde verder op de zaak in te gaan. ADVERTENTIE Jazeker, dat kan! Als u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Stel dat u samen jaarlijks f 500,— premie betaalt voor uw levensverzekering. Dan krijgt u later per jaar een premie van 20% (maximaal f 100,-). Belastingvrij. Als u met die spaarpremie uw levensver zekering verhoogt, kan dat soms duizenden guldens uitkering schelen. En dat is toch zeker de moeite waard. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,- Het maximum spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,- voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Levensver zekeringmaatschappijen, Assurantie-adviseurs en Raden van Arbeid (V.O.V.) zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlich ting bezitsvorming, Postbus 51, Den Haag./

De Vallei | 1969 | | pagina 7