Delinquenten komen moeilijk aan werk TELEVISIE LEGPUZZLES GRATIS BIJ Binnenkort plannen voor hervorming van de G.U. P. v.d. A.-f ractieoverleg met Nieuw-Links Daders steekpartij in Nijmegen aangehouden Geheime gegevens over de atoomonderzeeboot Doe er gerust een schepje op! cAlleen suikerzoet is zuiver zoet KANTEN KLAAR MAALTIJDEN Plan voor bibliotheek over leven van koningin Wilhelmina Conserven- fabriek sluit Schade Maagdenhuis in totaal geschat op 1 185.000 Minister antwoordt op vragen West-Irian Betere voorlichting aan bedrijfsleven nodig „Geen stappen betreffende Panagoulis" INBREKERS VERSTOPTEN BABY Honderd vijftig sollicitaties Keyzer wil weer onderhoud met minister Leber Scheldetunnel zaterdag open Maagdenhuisaffaire GROENTIJD AFGESCHAFT Studenten in aula Nijmegen raken uitgeput NADER BESCHOUWD Vragen over reis ambassadeur naar Angola Suik&jseentmkfatie vandenatuuïT cEeqbrón van energie en\\€erstandsvethic^en. Past prima inuw^ ■aan suikgrniet mét lquistmatig»zoefr ZIEKTEVERZUIM GROTE USVLOED REACTIES Minister Luns: flfl VIJFTIG Verklaring Samkalden: Verwijt PARTIJ BESTUL R Hoogleraren tegen onbeperkte inspraak De DONDERDAG 29 MEI 1969 TTRECHT De klacht van veel delinquenten dat zij moeilijk aan werk kunnen komen blijkt juist te zijn. De criminoloog prof. dr. W. Buikhuisen en zijn medewerker F. Pr. Dijkster- huis hebben een onderzoek ingesteld naar de klacht van veel delinquenten, dat elke veroordeling er een is tot levenslang. De onderzoekers hebben hun conclusies veel op speculaties moeten baseren. Zij vinden het echter belang rijker na te gaan wat moet worden gedaan om deze ongewenste situatie te verbeteren. De onderzoekers vinden het belang rijk. dat de delinquent wordt geleerd hoe hij moet solliciteren. Hij moet wor den voorbereid op zijn sollicitatiege sprek. Hij moet niet alleen horen wat hij daarbij moet doen, maar vooral wat hij moet laten. De reclassering zou meer aandacht moeten geven aan dit punt. Het bedrijfsleven moet zakelijk wor den voorgelicht over delinquenten. Be drijven zijn tenslotte geen ideologische, maar commerciële instellingen. Bij voorbeeld zal moeten worden verteld hoeveel ex-delinquenten weer in het be drijfsleven werken, hoevelen intussen zijn ontspoord en hoe dit percentage zich verhoudt tot dat van werknemers zonder strafblad. Ook moeten gegevens worden verza meld over punten als ziekteverzuim on der delinquenten in loondienst. Hier over is haast niets bekend. De onderzoekers menen, dat stereo type opvattingen over de gevaren, ver bonden aan het in dienst nemen van sollicitanten met een crimineel verle den blijven voortwoekeren, zolang die harde feiten niet voorhanden zijn. Prof. Buikhuisen en de heer Dijkster- huis vragen zich af, waarom de maat schappij negatief reageert op de delin quent. Zakelijk gesproken bestaat er nauwelijks reden voor. Onderzoek naar het voorkomen van verborgen crimina liteit wijst uit, dat er nauwelijks ver schil bestaat tussen delinquenten en niet-delinquenten. Het is volgens de onderzoekers eigen lijk een kwestie van betrapt of niet be trapt zijn. Een administratieve aange legenheid dus, die echter van grote in vloed is op de verdere ontwikkelings mogelijkheden van de betrokkenen. Prof. Buikhuisen en de heer Dijk- sterhuis vragen zich af of de delinquent wellicht de personificatie is van ons ei gen verleden. Uit reacties van bedrijven bleek de onderzoekers, dat het verleden van een sollicitant een belangrijke rol speelt. Opvallend is daarbij, dat de situatie voor de rijders onder invloed aanmer kelijk ongunstiger is. Prof. dr. BUIKHUISEN onderzoek ADVERTENTIE Bartex is de fijnste snel- scheercréme die ik ken. En nog.de Voordeligste ook! DEN HAAG De Nederlandse rege ring ziet geen aanleiding om stappen te ondernemen bij de Griekse autoriteiten met betrekking tot de behandeling en gevangenschap van de Griekse verzets strijder Panagoulis, die een aanslag op premier Papadopoulos heeft gepleegd. Dit antwoord minister Lunt op vra gen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP). Minister Luns wijst erop dat vijf journalisten onlangs de heer Panagou lis hebben kunnen gadeslaan toen hij zonder te weten dat hij geobserveerd werd voetbalde met zijn bewakers. Hij maakte toen „zowel mentaal als fysiek een krachtige indruk", aldus het antwoord van de minister. ADVERTENTIE H ORIGA DEN HELDER Gisteren is in Den Helder in de stadsschouwburg het bondscongres-1969 van de Bond van Christelijke Oranjeverenigingen in Nederland gehouden. De vergade ring werd bijgewoond door afgevaar digden van dertig afdelingen in Neder land. Besloten werd de naam te wijzigen in Christelijke bond van Oranjevereni gingen in Nederland. In samenwerking met de federatie ve raad van het voormalig verzet werkt de bond aan plannen tot het stichten van een „Wilhelmina memo rial", ter nagedacntenis aan koningin Wilhelmina. Het ligt in de bedoeling een bibliotheek op te richten, waarin alles wat betrekking heeft op het leven en werken van koningin Wilhelmina heeft, is ondergebracht. Het bondsdevies „God, Nederland en Oranje" blijft gehandhaafd, „om de klemtoon te leggen op het feit, dat het God is geweest die het vorsten huis en Nederland samenbracht". Er zal een huishoudelijk reglement wor den samengesteld, waarin de werkwij ze van de bond nader zal worden om schreven. In verband daarmee is het noodzakelijk de in 60 jaar niet gewij zigde statuten te herzien. „Trouw aan Oranje, nu" is de slag zin waaronder de bond in het komende jaar zal werken. Vice-admiraal bui tendienst L. E. H. Reeser hield onder dit motto een rede voor de ongeveer 200 afgevaardigden. Aan de koningin werd een telegram gezonden, waarin de vorstin genegen heid en aanhankelijkheid werd verze kerd, terwijl over het Oranjehuis Gods zegen werd gevraagd. Den Helder heeft wellicht als enige plaats een jeugdbestuur. Twee jongens en een meisje, die daar deel van uitmaken, mochten de hoofdbestuurleden een speldje „Den Helder, marinestad" op spelden. Bondsvoorzitter ds. C. M. Graafstal prees het werk van de leden van het Helderse jeugdbestuur als tegenstelling met de activiteiten van de „negatieve jeugd". Gezamenlijk werd een krans gelegd bij het verzetsmonument aan de Prins Hendriklaan, terwijl een kapel van het Leger des Heils koraalmuziek speelde. ADVERTENTIE DORDRECHT Inbrekers hebben de baby van het echtpaar Van der Hoeven uit de Lekstraat te Dordrecht uit de wieg gehaald, bijna geheel uitgekleed en in een wandkast gelegd. Dit gebeurde toen de ouders op visi te waren bij de buren. De heer Van der Hoeven deed de ont dekking, toen hij in de loop van de avond eens ging kijken hoe met de klei ne gesteld was. De inbrekers namen ook wat geld mee. T>rof. Buikhuisen en de heer Dfjksterhuis stuurden 150 sol licitatiebrieven naar 75 middel grote en grote Nederlandse be dreven. Er waren drie catego rieën van sollicitatiebrieven: brieven van sollicitanten met een schoon verleden, brieven van sollicitanten met een diefstal-verleden, brieven van sollicitanten die veroordeeld z(jn geweest wegens rtyden onder invloed. Vanuit elke categorie zün vijf tig sollicitatiebrieven verzonden. De helft had betrekking op ad ministratieve functies, de rest lag in de produktiesector. Er is niet gereageerd op advertenties. Van de sollicitatiebrieven le verde 52 procent in de groep „geen crimineel verleden" posi tieve reacties op, 32 procent in de groep „diefstal-verleden" en 26 procent in de groep „veroordeeld wegens rUden onder invloed". Prof. Buikhuisen en de heer Dtyksterhuis publiceerden de re sultaten van hun onderzoek in Het Nederlands tijdschrift voor criminologie. AMSTERDAM De universiteit van Amsterdam raamt de totale materiële schade, als gevolg van de bezetting van het Maagdenhuis en de aula, inclusief de herstelkosten op rond 185.000 gulden. Geconstateerd werd, dat tenminste negen kasten werden opengebroken, een kamerdeur en een kluisdeur gefor ceerd en vier bureaus met geweld wer den geopend. Stukken uit het persoon lijk (vertrouwelijk) archief van de kan selier-directeur werden op verschillen de plaatsen in 't Maagdenhuis terugge vonden. ALKMAAR Hoogenstraaten Con serven legt na 109 jaar het hoofd in de schoot. Oplopende verliezen, de huidi ge marktsituatie en de vooruitzichten voor de industrie van groentenconser- ven noodzaken het bedrijf te sluiten. Dat zal op 1 oktober gebeuren. Vijf tig werknemers worden erdoor getrof fen. Overleg is gevoerd met de werkne mersorganisaties over de te treffen re geling. De oorzaak ligt in de grote invoer, vooral uit Frankrijk, tegen prijzen die onder de marktprijzen liggen. Hoogen straaten kan hier alleen niet meer te genop. Sinds jaren is gezocht naar de mogelijkheid van fusie of andere sa menwerking, maar de onderhandelin gen zijn op niets uitgelopen. HEERLEN Staatssecretaris Keij- zer (Verkeer en Waterstaat) gaat pro beren de Westduitse vervoersminister Leber tot andere gedachten te brengen. De laatste wil in de weekeinden tus sen 27 juni en 28 juli zware vrachtauto's van de Duitse wegen weren. Ook de Ne derlandse vervoerders zouden daarvan de dupe worden. In een brief aan de Limburgse Ka mers van Koophandel belooft de staats secretaris de Duitse maatregelen niet lijdzaam te zullen afwachten. ADVERTENTIE AMSTERDAM Binnen zeer korte tijd zullen presidium en curato ren van de Universiteit van Amster dam plannen bekend maken over de hervorming van de Amsterdamse uni versiteit. Burgemeester dr. I. Samkal den deelde dat gisteren mee in een verklaring aan het begin van de ge meenteraadsvergadering. De vergadering leidde tot scherpe te genstellingen tussen de PSP, de CPN en Provo enerzijds en de overige leden ter andere zijde. De fractieleider van de PvdA, drs. Ed. van Thijn, ging het verst toen hij de pacifisten „politieke pyromanie" verweet. „Waar (tijdens de bezetting van het Maagdenhuis) ge blust moest worden, wierp de PSP juist olie op het vuur". De CPN kreeg va* drs. Van Thijn het verwijt, dat zij bij het bouwvakkersop- roer van juni 1966 handelend optrad en de acties afkeurde, terwijl zij nu alles voor zoete koek slikte. Eenn motie van de communisten werd tenslotte met allee* voorstemmen van de CPN (6, waaronder die van wethou der A. Verhey), de PSP (4) en Provo (1) verworpen. In de motie werd steun uitgesproken voor de beweging van de studenten om te komen tot volledige de mocratisering van het hoger onderwijs en werd het laten optreden van de poli tie tegen de bezetters van het Maagden huis veroordeeld. In zijn verklaring zei burgemeester Samkalden, dat„wij al onze krachten moeten inspannen om met de hervor ming van de bestuursstructuur der uni versiteit door te gaan". Hij wenst daar om een snel hervatten van het overleg. Uitgangspunt moet daarbij zijn de er kenning als grondrecht van medezeggen schap voor alle geledingen van de uni versitaire gemeenschap. BRUSSEL Koning Boudewqn opent zaterdag a.s. officieel de nieuwe Schel detunnel in Antwerpen, die de naam draagt van wijlen president John F. Kennedy. Met deze tunnel en het complex van toegangswegen komt niet alleen een belangrijk punt van de toekomstige E-3 snelweg door België gereed het be tekent ook een einde van de groeiende misère van de „konynenpüp", de oude Scheldetunnel, die reeds lang het ver keer niet meer aan kan. De oude tunnel, die in september 1933 door koning Albert werd geopend, krijgt op het ogenblik circa 28.000 auto's per dag te verwerken, tegen 1.200 in 1934 er zit dan ook herhaaldelijk verstopt. De nieuwe tunnel, die een gesloten ge deelte van 690 meter heeft, zal over tweemaal drie rijbanen 3.600 auto's per uur (bij een snelheid van 60 km) kun nen verwerken. Er zijn voorts aparte tunnelgangen voor fietsers en bromfiet sers, en voor een dubbele spoorlijn, die in 1971 gereed moet komen. Het complex van toegangswegen telt 32 bruggen en viaducten, waarvan er een tiental 's winters elektrisch ver warmd kan worden om ijzelvorming tegen te gaan. Er is ruim vier jaar aan de John F. Kennedy-tunnel gewerkt. Na de offici ële opening, zaterdagochtend om 11 uur, zal de tunnel 's middags om 15 uur voor het publiek toegankelijk wor den gesteld. De Antwerpenaren gaan dit vieren met volksfeesten en vuurwerk. En inmiddels is reeds een studiecom missie bezig met plannen voor een derde Scheldetunnel, meer stroomaf waarts in het eigenlijke havengebied. Ook zal waarschijnlijk het partijbe stuur maandag besluiten om met Nieuw Links te gaan praten. Dit plan is gis teren in de vergadering van het dage lijks bestuur te berde gebracht. De gesprekken zullen binnenkort wor den gehouden, maar een datum is nog niet vastgesteld. De verklaring van Nieuw Links was voor de fractie geen aanleiding om het standpunt, zoals drs. Den Uyl dit verleden week heeft vertolkt, te wijzi gen. De kerngroep van Democratisch Ap pèl steunt volledig en zonder voorbe houd het standpunt van de Tweede-Ka merfractie van de PvdA zoals dat door fractieleider drs. Den Uyl en dr. Vonde ling naar voren is gebracht. De groep verwerpt de minachtige wijze waarop de heer A. v.d. Louw (Nieuw I.inks) heeft gesproken. DELFT De op een na grootste stu dentenvereniging in Delft, Sanctus Vir- gilius, zal in september geen groentijd houden. In plaats daarvan komt een kenndsmakingstijd op voet van gelijk heid. Het programma daarvan bestaat uit sport, muziek, discussies en ont moetingen. "TJEN HAAG De Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid gaat de ondertekenaars van het Nieuw Links-protest tegen fractie en partij bestuur over de Maagdenhuisaffaire voor een bespreking uitnodigen. Dit is gisteren besloten in de fractie vergadering. De ondertekenaars, vol gens de fractie in totaal 69, zullen ook de volledige tekst van de rede van fractievoorzitter drs. Den Uyl thuis ge stuurd krijgen. ADVERTENTIE Tent niet waterdicht? Doe 't zélf met Harmisol. Uw drogist heeft 't. NIJMEGEN De Nijmeegse studen ten die tot nu toe de aula van de uni versiteit als permanent discussiecentrum bezet hielden, beginnen vermoeid te worden. Voorlopig gaat de aula 's nachts om twee uur op slot. De studenten klagen dat het voeren van de acties op een te kleine groep studenten neerkomt, die niet langer dag en nacht in touw blijven kan. NIJMEGEN In totaal vijftien hoog leraren van de faculteit der geneeskun de van de katholieke universiteit in Nij megen z(jn tegen de onlangs door de senaat aangenomen resolutie, waarin principieel inspraak is toegezegd aan alle geledingen van de universiteit op alle niveaus. De hoogleraren zeggen geen bezwaar tegen inspraak en medebeslissings recht te hebben, maar vinden onbeperk te inspraak in strijd met de belangen van de hun toevertrouwde patiënten. Zij zeggen open te staan voor overleg omtrent de resoluties. NIJMEGEN Een 32-jarigc fa brieksarbeider en een 19-jarige losar- beider uit Nijmegen zijn na een zwerf tocht door België aangehouden als de daders van een steekpartij, waarvan in de nacht van 13 mei een studente in Nijmegen het slachtoffer werd. De vrienden, die in het hoofdbureau van politie te Nijmegen zijn ingesloten, hebben inmiddels bekend, dat zij in de avond van de 13e mei op pad gingen om handtasjes van vrouwen af te pak ken. De oudste van het tweetal zou vrou- men aanspreken om naar de weg te vragen, waarna de jongste hun een slag in de nek zou geven en het tasje zou pakken. Een oude vrouw die als eerste pas seerde, ontsnapte aan de behandeling, omdat de losarbeider op het kritieke moment geen nekslag durfde geven. Even later passeerde een 22-jarige studente. De oudste van de twee sprak haar aan, maar wederom liet zijn vriend verstek gaan. De fabrieksarbei der vond dit zo laf, dat hij besloot te bewijzen hoeveel durf hij had. Hij liep het meisje achterna, trok een mes en gaf haar een steek in de onderbuik. De beroving die had moeten volgen, mislukte omdat de studente zich los rukte en gillend wegliep. Zij moest la ter onder medische behandeling wor den gesteld, waarbij overigens bleek dat haar verwondingen niet van ern stige aard waren. Op grond van het signalement, dat zij kon opgeven, ging de politie op zoek naar de jongste van het tweetal, die al eens was veroordeeld wegens exhibitionisme. Vastgesteld is nu, dat het tweetal na de mislukte overval Nederlandse marine heeft de hoop opgegeven, op korte termijn vol doende gegevens van de Verenigde Staten te krijgen voor het ontwerp en de bouw van een onderzeeboot met kernvoortstuwing. Daarom hebben premier De Jong en minister Luns in hun gesprekken met president Nixon en andere functionarissen in Wash ington niet het accent gelegd op deze Nederlandse wens. De twee bewindslieden hebben vooral gepleit voor een geregeld contact tus sen deskundigen van beide landen over de kosten, die aan de bouw, de opleiding van de bemanning en de bevoorrading met splijtstof zijn ver bonden. Zij hebben hierover gepraat met vice-admiraal Hyman Rickover, hoofd van de afdeling kernvoortstu wing van het ministerie van Marine. TVe Amerikaa.nse regering wil nog steeds geen geheime gegevens over het ontwerp van de met kernenergie voortgestuwde onderzeeërs aan Ne derland geven. Men zou dan name lijk die gegevens moeilijk kunnen wei geren aan NAVO-bondgenoten als Griekenland en Italië. Vooral de Commissie voor Atoomener gie van het Amerikaanse Congres vreest, dat in deze Zuideuropese lan den de geheime gegevens in verkeer de handen kunnen vallen. Die vrees is in de afgelopen jaren nauwelijks verminderd. De marine heeft met dit feit al reke ning gehouden in de Defensienota van 1968. Nu onduidelijk is wanneer de vereiste gegevens beschikbaar ko men en bovendien in de huidige kabi netsperiode dus tot 1971 geen geld voor de kernonderzeeboot kan worden uitgetrokken, is het plan voor lopig in de ijskast gezet. Intussen wil de marine wel proberen, 1 wat meer aan de weet te komen over de financiële gevolgen van aan schaf en exploitatie van een dergelijk schip. Vandaar de wens tot een gere geld contact met deskundigen van de Amerikaanse marine. De kosten van het ontwerp en de bouw werden enkele jaren geleden al ge schat op ten minste 250 miljoen gul den. Dit bedrag kan over verscheide ne jaren worden uitgesmeerd. De bemanning van een nucleaire onder zeeër zal een speciale training moe ten ondergaan. Deze opleiding zal vrij wel zeker in Amerika moeten plaats vinden (in elk geval voor de eerste bemanning), waar men aanzienlijke ervaring heeft met de vereiste oplei dingsmethoden. O ij raming van de exploitatiekosten komen uiteraard ook de kosten van de splijtstof voor de kernreactor aan de orde en verder de vraag, van wel ke bases het schip kan opereren. De kosten van inrichting van een Neder landse basis zouden zo hoog oplopen, dat eerder wordt gedacht aan opera tie vanuit bases van NAVO-bondgeno ten. Door dit diepgaand onderzoek naar de kosten van een kernonderzeeër zal de Nederlandse marine straks beter weten waar men aan begint als de Amerikaanse gegevens beschikbaar mochten komen. heeft geprobeerd liftend naar Parijs te komen. Bij Mons in België kwamen zij in geldnood, zij besloten zich bij de politie te melden. Daar werd weldra bekend, dat zij aansprakelijk waren voor enkele inbraakjes en rijwieldief stallen. De twee vrienden werden op transport gesteld naar Nederland, waar tijdens verhoor door de Nij meegse politie de overval op de stu dente werd toegegeven. Gebleken is, dat de jongste alleen aansprakelijk kan worden gesteld voor enkele ver mogensdelicten. Zijn oudere vriend zal zich voor de geweldpleging hebben te verantwoor den. DEN HAAG Bij de besprekingen in Rome met de Indonesische minister van Buitenalndse Zaken is komen vast te staan, dat openbaarheid bij de uit voering van de daad van vrije keuze in West-Irian verzekerd is. Dit heeft mi nister Luns van Buitenlandse Zaken ge antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Toxopeus, Berk houwer, Van Dijk, Koudijs en Schlinge- mann (allen WD), die er bij de minis ter op hadden aangedrongen contac ten op te nemen met derde landen, die in het kader van de Verenigde Naties activiteiten hebben ontplooid voor de verwezenlijking van het zelfbeschik kingsrecht der papoea's, ten einde te bewerkstelligen dat de komende „act of free choice" in het volle licht der openbaarheid metterdaad verwerke lijkt kan worden volgens letter en geest van de overeenkomst van New York van 15 augustus 1962. Gezien de in Rome gevoerde bespre kingen acht minister Luns geen aanlei ding aanwezig voor stappen als door deze Kamerleden bedoeld. Vervolgens deelt minister Luns het Tweede-Kamerlid Harmsen (groep Harmsen) in antwoord op diens schrif telijke vragen mee, dat de persberich ten over de ongeregeldheden en over de Indonesische tegenmaatregelen in West- Irian naar het oordeel van de verte genwoordiger van de secretaris-gene raal der Ver. Naties sterk overdreven zijn. Hij is dan ook, mede in het licht van de recente besprekingen met zijn Indonesische collega, niet bereid om bij de Indonesische regering te protesteren tegen het optreden in West-Irian, zoals door de heer Harmsen was gevraagd. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Dankert (PvdA) heeft zich tot de minister van Buitenlandse Zaken ge richt met de schriftelijke vraag of hij de Nederlandse ambassadeur in Portu gal opdracht heeft gegeven tot het brengen van een bezoek aan Angola en Mozambique, of dat de minister dit ziet als een normale activiteit van de am bassadeur binnen diens amfbtsgebied. De heer Dankert informeert naar het doel van dit bezoek en 'of een rapport aan de minister wordt overgelegd. Hij vraagt verder of minister Luns bereid is dit rapport publiek te maken of aan de vaste Kamercommissie voor Buiten landse Zaken te doen toekomen. Ook verlangt hij, in vertaling, de berichten van de Portugese pers en de pers in de betrokken gebieden die betrekking heb ben op dit bezoek. Tenslotte sltelt de heer Dankert de vraag of door dit bezoek de Portugese opvatting wordt onderstreept, dat An gola en Mozambique gewone provincies van Portugal zijn of dat de ambassa deur, ook naar buiten, uitdrukkelijk blijk geeft van de opvatting, dat de be trokken gebiedsdelen gezien moeten worden als koloniën. ADVERTENTIE Suiker? Leer meer over suiker! Gratis! Verzend onderstaande bon voor interessante documentatie. Aan de Nederlandse Suikerindustrie, Postbus 1000, Den Haag. Stuur mij s.v.p. uw gratis documentatie over suiker. Naam: Adres

De Vallei | 1969 | | pagina 9