Ter voorkoming aantasting embryo door „rode hond" mfeéSfJ Hoe laat is het? Kies uit de volledige Prisma kollektie VVD - Den Haag over prijsstijging ongerust Plan voor satellietstad in en om Tjeukemeer fijnste en koffie gezond KOFFIE VHOG VERSTOPPING? Steun zeescheepvaart wordt overwogen Rechtbank zal oordelen over prijsvraag sexblad PONTIAC Bewaking bij oestergronden Minister in debat niet schob eren blije gezichten, fijne horloges POHTIAC TIJD JUISTE TIJD I 't wordt tijd, dat u er óók een draagt Ervaring Volgens boekje Versnelling GROTE MEERDERHEID VOOR MOTIE Tuchtschool voor aandeel in relletjes Achttien jarigen in parlement Voor overtreden prijsstop zware boetes Woon- en recreatiegebied N0URILAX Advies op konist voor regering Deel studenten in Nijmegen mijdt overleg Zendtijd voor Binding Rechts AANSTOTELIJK VOOR DE EEEERBAARHEID? Nieuwe richting wint steeds meer aanhangers Sommige meneen Kunnen hun eigen voeten niet iuehten oi Kom. Laten we die grijze gevel i a, wj, eens opfleuren. Zó moeilijk is dat niet k 'fff Want planten en bloemen geven een vrolijk, y fris en fleurig balkon. Een paar bakken echte koffiebonen- COFFEÏNEVRU Nog twee procent voor sociale werkvoorziening VRIJDAG 30 MEI 1969 Onderzoek naar toepassing nieuw vaccin OILTHOVEN Bij het Rijks- U instituut voor de Volksge zondheid in Bilthoven wordt ge dacht over de wijze van toepassen van het vaccin tegen rode hond. Het eerste doel van het vaccin is: te voorkomen dat vrouwen in de eerste drie maanden van de zwangerschap rode hond krijgen. Dit doel zo vertelde ons dr. J. Spaander, directeur-generaal van 't instituut kan op de meest doel treffende en veilige manier worden bereikt door alle meisjes te vacci neren vóór het bereiken van de ge slachtsrijpe leeftijd. gemene toepassing bij vrouwen die al zwanger zijn of kunnen zijn, niet in aanmerking. Het staat namelijk niet vast of het verzwakte virus van het vaccin onschadelijk is voor de jonge vrucht. I Bij welke leeftijdsgroepen dit uit medisch en organisatorisch oogpunt het beste zou kunnen gebeuren, is een beleidskwestie waaroVer nog niet is beslist. Bij de tegenwoordi ge kennis van zaken komt een al- Het RIV zal uiteraard nooit ad viseren tot een massale toepassing, voordat op beperkte schaal erva ring is opgedaan en is vastgesteld, dat het beoogde effect kan worden bereikt. Hieraan voorafgaand staan nog op het programma: een volle dige ijking en controle van het tot nu toe bereide vaccin. Verder zal het in Bilthoven bereikte resultaat worden vergeleken met de binnen kort in Amerika te publiceren eisen voor de Amerikaanse vaccins. Het RIV is in de loop van 1966 met het wetenschappelijk onderzoek voor dit vaccin begonnen, in aan sluiting op de ontwikkelingen in Amerika, geleid door Meijer en Parkman in de National Institutes of Health. Dr. Spaander toonde zich niet on tevreden over het tempo van de vor deringen. „Eigenlijk is het volgens het boekje verlopen", vond hij. „Er zijn maar weinig grote problemen geweest". Essentieel was het opbouwen van het laboratoriumonderzoek, waarbij de werkzaamheid en onschadelijk heid in dierproeven en celkweken kan worden vastgesteld. Daarna volgt de proefproduktie, waarmee men nu bezig is. Rode hond is een besmettelijke maar goedaardig verlopende ziekte, meestal bij kinderen. Wie rodehond heeft gehad, heeft zoveel afweerstof- fen in het bloed gevormd, dat de ziekte menselijkerwijs gesproken een tweede keer geen kans krijgt. Daarom is het zo belangrijk voor ouders, te onthouden beter nog: te noteren of hun dochtertjes ro de hond hebben gehad. In dat ge val kunnen die meisjes later als aanstaande moeder niet weer door het rubella-virus worden besmet. Twee feiten in de geschiedenis zijn van grote betekenis geweest op de weg naar het vaccin waaraan nu wordt gewerkt. In 1941 ontdekte de Australische oogarts dr. N. Mc. Alister Gregg, welke kwalijke gevolgen rode hond voor ongeboren kinderen kan heb ben. In Nederland riep prof. Van Gilse uit Leiden de medische we reld op tot het aanbinden van de strijd tegen de rode hond. Eenvoudig was dat niet. Twintig jaar geleden was het nog deze op lossing: In dit .opzicht bedreigde vrouwen werd gamma globuline in gespoten. Dat zijn beschermende stoffen uit het bloed van iemand die pas rode hond heeft gehad. Het virus was toen nog niet be- kend. Een diagnose was ook niet met honderd procent zekerheid te stellen. Het duurde tot 1962 voordat de eerste publikaties over het isole ren van het virus in de Verenigde Staten verschenen. Toen kwam alles plotseling in een stroomversnelling. Diagnoses kon den met zekerheid worden gesteld. Ook kon in het bloed worden nage gaan of er afweerstoffen tegen het virus van de rode hond aanwezig wa ren. Nu weten wij, dat meer dan 95 procent van alle volwassenen over die afweerstoffen beschikken (op grond van het feit, dat zij in hun jeugd rode hond hebben gehad). De vrouwen opder de andere vijf pro cent zijn degenen die de risico's lo pen als zij in het begin van hun zwangerschap in contact komen met iemand die rode hond heeft. IMIimtlftllimHMIMMII.ilMHHtlllHIUIIIIIIHIIIHI MtmiimmmtiiiiHiitfii miifniiitmianiiititmiiiti iiitiiifiiiiifftfiiiiiiiiimiiiiifiitiimmtiiiiiftiiiiiiiim niniiiiNimHiiiitiiniuiiiniiiiniiifii ADVERTENTIE ADVERTENTIE Mat Azea Foot Fresh komen de za- i Deze mensen zijn er. Zij vinden dat hun voeten zich eigenlijk ken heel anders te liggen. Gebrui- ËM BIJ DROGIST EN APOTHEKER onbehoorlijk gedragen. Maar wat gebeurt er eigenlijk? Wel, voor ze van huis gaan trekken ze hun nylonkousen of sokken aan. Dan hun goed sluitende schoenen. Klaar voor de dag. Uur na uur. Hun voeten kunnen geen kant uit. Worden benauwd en warm. Dan vochtig en zo moe. Geen fijn gevoel kers en gebruiksters van deze milde spray lopen op frisse voeten door de lange dag. Na bad of douche hebben zij hun voeten verzorgd met Azea Foot Fresh. Ook geen geurtjes meer." Een fijn gevoel. YERSEKE. Tien oesterkwekers en exporteurs in Yerseke hebben een sur veillancedienst ingesteld voor de be waking van de oesterbanken. Zij willen de mossel- en oesterpercelen bescher men tegen ongewenste buitenvissers en wormenstekers. Het initiatief is uitgegaan van de voorzitter van de Vereniging voor Oes terexporteurs, de heer Verwijs. Hij heeft een eigen surveillance ingesteld, omdat de controle door de overheid ernstig te kort zou schieten. De kosten van het bewakingssysteem worden betaald door de oesterexpor teurs. De surveillancedienst beschikt over twee boten. Drie mensen zullen elke dag tussen 's mrogens zes uur en 's middags vijf uur de oestergronden bewaken. ADVERTENTIE chroom herenhorloge, waterdicht, condensvrij 74.- (chroom hereuhorloges reeds vanaf 63.-) edelstaal herenhorloge met datum, waterdicht 109.- edelstaal herenhorloges reeds vanaf 89.-) doublé herenhorloge, luxe model 155.- (doublé herenhorloges reeds vanaf 74.-) Alle Prisma horloges Incabloc Shockproof In de motie wordt een klemmend be roep gedaan op het afdelingsbestuur al die stappen te ondernemen, die er toe kunnen leiden, dat het toekomstig so ciaal-economisch beleid van de regering De Jong voor een ieder duidelijk geken merkt wordt door de vaste wil om: 1. de inflatie te bestrijden; 2. te voorkomen dat er een eenzijdige afwenteling van de lasten, nodig ter be strijding van de inflatie, plaats vindt op bedrijfsleven en/of enkele bevolkings groepen. Daartoe wordt aanbevolen dat de regering: A het prijs- en loonbeleid krachtig voert; B. met duidelijk om schreven voorstellen komteer beperking DEN HAAG De afdeling-Den Haag van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie is in hoge mate verontrust over de prijsstijging sinds de jaarwisseling en de mogelijke repercussie daarvan op de volledige verwezen lijking van het regeringsprogramma-De Jong. De afdeling bracht dit tot uitdrukking in een motie, die door de gisteravond gehouden ledenvergadering met grote meerderheid werd aanvaard. Slechts elf aanwezigen onthielden hun stem aan deze motie, welke was ingediend door een groep van achttien leden van de afdeling. Deze achttien leden had den op het uitschrijven van deze ledenvergadering aangedrongen. DEN HAAG Minister Bakker (ver keer en waterstaat) zal 14 juni zijn wetsontwerp tot wijziging van de We genverkeerswet gaan verdedigen voor 150 leerlingen van het Haagse lyceum Zandvliet. De scholieren hebben de za ken ernstig opgevat en een voorlopig verslag gemaakt met enkele pittige op merkingen. Om het helemaal officieel te maken zal het debat plaats hebben in de Twee de Kamer en zal een Kamerlid als voorzitter optreden. Een van de leerlingen van het Haag se lyceum is de zoon van minister Bak ker. Hij zit in een werkgroep van leerlingen die het de minister flink moeilijk hoopt te maken. Koninginnedag van de stijging van de overheidsuitga ven naar voorbeeld o.a. van de nota. over de rijksbegroting 1969 waar mo gelijk te bewerkstelligen door inscha keling van onafhankelijke deskundigen. BELASTING Voorts doet de afdeling Den Haag de aanbeveling, dat de regering vasthoudt aan de voorgenmen correctie voor het nominale progressie-effect in de belas tingtarieven per 1 januari 1970, con form ook het algemeen gevoelen op de jaarvergadering der VVD te Groningen, en daadwerkelijk overgaat tot invoe ring van een wettelijke regeling inzake een automatische inflatiecorrectie op de belastingtarieven per 1 januari 1971. Voor de realisering daarvan is het ge wenst, dat de indiening van het wets ontwerp met betrekking tot automati sche teruggave van het progressie-ef fect, geschiedt voor de behandeling van het wetsontwerp „correctie van het pro gressie-effect over de periode 1967- 1970". Verder wordt in de motie de wens naar voren gebracht, dat de regering ten zeerste rekening houdt met de op vattingen van het in de Sociaal Econo mische Raad en de Stichting van de Ar beid georganiseerde bedrijfsleven, alvo rens eventueel over'te gaan tot nieuwe prijsverhogende maatregelen. Een tweede motie, waarin kritiek op het beleid van de VVD-fractie in de Tweede Kamer werd gegeven, werd verworpen. In deze motie werd geconsta teerd dat de fractie althans naar bui ten onvoldoende eigen geluid heeft laten horen. De zeventien onderteke naars betreurden het, dat zulks de lang niet ieder aansprekende image der VVD ten goede is gekomen. Van be stuurszijde werd, nog voordat de verga dering zich over de motie kon uitspre ken, de verzekering gegeven dat aan het hoofdbestuur van de partij zal wor den voorgesteld te doen onderzoeken hoe de voorlichting kan worden verbe terd. Advies Wiardi-Beckman- stichting: DEN HAAG De Wiardi Beckman- stichting wil, dat jonge mensen van 18 jaar al parlementslid kunnen worden. Het wetenschappelijk bureau van de P.v.d.A. heeft deze wens opgenomen in zijn advis over de nieuwe Grondwet. De meeste politieke partijen hebben er reeds eerder over geadviseerd. De WBS stelt verder voor, de grondrech ten zo volledig mogelijk in de Grond wet te regelen, ook de sociale grond rechten zoals het recht op vrije be roepskeuze, op sociale zekerheid en bij stand en op minimumloon. Het beginsel, dat overheidsdocumen ten openbaar zijn en dat alle aan de overheid uitgebrachte schriftelijke ad viezen terstond gepubliceerd moeten worden, moet ook in de Grondwet ko men. De Kroon zal niet langer belas tingvrij moeten zijn. De kabinetsformatie moet „opener" worden, de Staten-Generaal zullen een formateur moeten aanwijzeh en ook de ministers moeten benoemen. Grondwetsherziening zal voortaan moeten geschieden door een speciale Kamer voor Grondwetsherziening, tel kens voor eenmaal te benoemen. AMSTERDAM De economische po litierechter in Amsterdam heeft giste ren de eigenaars van twee hotels en een restaurant in de hoofdstad beboet wegens overtreding van de prijzenstop. De economische controledienst had in februari vastgesteld dat zij de prijzen boven het toegestane peil hadden ver hoogd. De boetes bedroegen voor de twee hotels dertienduizend gulden, waarvan tienduizend voorwaardelijk en tiendui zend, waarvan achtduizend voorwaar delijk Het restaurant kreeg een voorwaar delijke boete van tweeduizend gulden. In Leeuwarden heeft de economische politierechter de hotelier Van M. uit Bolsward veroordeeld tot vijftienhon derd gulden boete, waarvan duizend voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Ook hij had de prijzen van een aantal consumpties te hoog opge schroefd. de hele zomer feestl LANGWEER De directie van het recreatiecentrum De Woudvennen N.V. te Langweer wil het Tjeukemeer veranderen in een satellietstad. Zij wil een groot woon- en recreatiegebied aanleggen, dat 300 miljoen gulden gaat kosten. Verschillende gebieden zullen worden opgespoten. Daar zullen twee- tot drie duizend bungalows verrijzen en tweeduizend recreatiewoningen, winkels, ho tels, zwembaden en sportvelden. Duizend mensen zullen hier tien jaar lang aan kunnen werken en 1500 men sen zullen er hun brood vinden. Het betekent volgens de directie een grandioze economische injectie voor Friesland. De NV heeft al eens met ge deputeerden over de plannen gesproken. De directie wijst er met klem op, dat het geen fictie is. VERGEVORDERD Er zijn al verschillende besprekingen gevoerd en de voorbereidende werk zaamheden zijn al ver gevorderd. Tech nisch is 't plan te realiseren, 't Voorlopi ge ontwerp stelt een groot eiland voor met verschillende armen, die zijn on derverdeeld in stroken grond. Hiertussen liggen plassen. Vanuit de bungalows krijgt men een fantastisch uitzicht op de plassen; men kan rustig varen en zeilen. De te bouwen stad wordt door een groene gordel omgeven. Er blijft voldoende water over om grote zeilwedstrijden te houden. Het Tjeukemeer dat 3200 hectare water om vat zal dan 400 hectare moeten afstaan voor de satellietstad. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen bestaan? Nourypharma >me pi in Oi 'ss maakt ze: DEN HAAG In opdracht van de ministerraad is een studiegroep ge vormd, die de regering moet adviseren over maatregelen die de positie van de Nederlandse zeescheepvaart kunnen versterken. In deze groep hebben afgevaardigden zitting van vier ministeries en van werkgevers- en werknemersorganisaties. Het advies aan de regering moet op zo kort mogelijke termijn worden uitgebracht. ADVERTENTIE OLIFANT BIJ BEJAARDE. De heer Glaasjes in Amsterdam werd gisteren 100 jaar. Natuurlijk vroegen wij hem: „Hoe?" Met zijn nog lang niet gebarsten stem zei hij: „Nou, ik denk ook wel dankzij m'n Olifantje!" En hij schonk ons en zichzelf een goudflonkerend glas Olifant Vieux i*- NIJMEGEN De Unie van Studen ten in Nijmegen doet in tegenstelling tot de andere geledingen niet mee aan het overleg over taak en samenstel ling van het college van curatoren. De USN vindt dat een dergelijk over leg tenminste openbaar moet zijn. De Unie is evenmin tevreden met een over gangsregeling, waarbij twee curatoren onder wie president-curator ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, plaats maken voor drie hoogleraren, die dan lid worden van het universiteitsbestuur. De hoogleraren die in het college van curatoren zitting zouden krijgen zijn prof. dr. A. G. M. van Melsen, prof. dr. J. Kremers en prof. dr. A. J. H. Vendrik. De laatste heeft inmiddels ge weigerd wegens te drukke werkzaam heden. De studiegroep is ingesteld naar aanleiding van het rapport-Oyevaar, waarin onze koopvaardij werd doorge licht. De reders hebben het rapport aangeboden aan de regering met het verzoek de inhoud ervan tot onderwerp van het regeringsbeleid te maken. De Nederlandse redersgemeenschap verwacht van de regering vooral een nieuwe benadering van de fiscale po sitie van de Nederlandse koopvaardij. De heer W. A. Schreuder, de aftreden de voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Reedersvereniging. wees hierop In zijn jaarrede in Den Haag. Concurrentie „Onze scheepvaart, die met veel meer concurrentie heeft te kampen dan de nationale luchtvaart, mag door de overheid niet aan haar lot worden overgelaten". „Wij vragen daarom van de rege ring om consideratie bij de toepassing van het in Nederland geldende extre- AMSTERDAM De Amsterdamse kinderrechter heeft vier minderjarige jongens, die betrokken zijn geweest bij de relletjes op Koninginnedag in Am sterdam, gisteren veroordeeld. Het zestienjarige lid van de Socialis tische Jeugd, Rob L. werd wegens op ruiing, belediging van de politie (uit schelden voor SS'ers) en verzet tegen arrestatie veroordeeld tot twee maan den tuchtschool met aftrek van voorar rest. Drie andere jongelui, twee van zes tien en een van zeventien jaar, werden veroordeeld tot respectievelijk acht en tien dagen arrest, onder meer wegens het gooien naar de politie en het uit de grond trekken van een parkeerme- ter. De kinderrechter wilde meelopers bij de rellen geen voorwaardelijke straf op leggen, omdat zij het zijn die de wer kelijke dader in staat stellen ongehin derd zijn daden te plegen, zei hij. DEN HAAG De politieke partij Binding Rechts van het Tweede-Kamer lid E. J. Harmsen (ex-Boerenpartij) krijgt zendtijd voor radio en televisie. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank zal moeten uitmaken waar de grens van de „aanstotelijkheid voor de eerbaarheid" ligt. De uitspraak op 02 juni in de gisteren aan haar voor gelegde zaak van het derde nummer van het sexblad Candy met de aankon diging van een prijsvraag met als hoofd prijs een weekeind met een fotomodel, zal de justitie slechts een klein stukje verder brengen o*p de weg naar duide lijkheid. Hoever die duidelijkheid nog weg is bleek ook gisteren: Als een van de punten waarmee Candy de eerbaarheid aan stoot zou hebben gegeven, noemde de of ficier van justitie in zijn dagvaarding een sadistische afbeelding in het blad. Die afbeelding was, onthulde de verde diging, overgenomen uit een overal vrij verkrijgbaar boek! Ook de aankondiging van de prijs vraag, met talrijke weinig verhullende foto's van het desbetreffende fotomo del, was volgens de officier aanstoot gevend geweest. De uitgever-redacteur van het blad, de 22-jarige Peter J. M. vertelde dat hij op het idee was gekomen door een zomeravondprogramma van de Vara- televisie, waarin ook een avondje-uit tussen twee onbekenden werd gearran geerd. „Uiteraard was het niet mijn be doeling dat er onzedelijke handelingen zouden worden gepleegd". Daar zette de president, mr. B. van der Waerden, een vraagteken bij: „Er was toch ook een contract met die juf frouw dat ze niet met een man van bij voorbeeld 75 jaar uit zou hoeven". „Ja, ze had natuurlijk liever een aar dige jóngeman, maar ze zouden over nachten in een sjiek hotel", aldus Pe ter. „En er stond bijvoorbeeld ook een bezoek aan Staphorst op het program ma". De offi ier van justitie, mr. H. E. van Renesse, vertelde dat er klaagbrieven over dergelijke bladen binnenkomen bij het openbaar ministerie. De aanstotelijkheid was volgens hem bewezen, maar hij wilde wel rekening houden met. de schadepost, die de in beslagneming van Candy nr. 3 voor de uitgever had betekend. Daarom hield hij zijn eis beperkt tot een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en vijfhonderd gulden boete. Tegen de 47-jarige tijdschrifthandelaar C. M. uit Amstelveen, die 4200 exem plaren van het omstreden blad had ver spreid was de eis van mr. Van Renes se strenger: zes weken gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk, omdat deze handelaar al twee keer eerder we gens verspreiding van pornografie was veroordeeld. De raadslieden, mr. F. J. Wytema voor de uitgever en mr. K. W. Zieleman voor de handelaar, meenden dat in '69 een blad als Candy de grenzen niet meer overschrijdt me belastingregime", aldus de heer Schreuder. Hij was ervan overtuigd dat de me dewerking van de overheid niet vol doende zal zijn om de rentabiliteit van de vloot te verbeteren. Hij hield een pleidooi voor een hechte samenwer king tussen de reders bij de research, gezien de hoge kosten. Kernenergie De research wil hij bovendien zien uitbreiden tot een door kernenergie aangedreven schip. „Dit schip zal eer der dan velen nu denken onze volle aandacht vragen". ADVERTENTIE U drinkt graag koffie maar - heel ver velend - u krygt er meestal last van. U besluit om in het vervolg het koffie drinken maar te laten. Jammer! Maar kent u de nieuwe richting? Drink Koffie Hag! De beste koffiebonen, maar vrij van coffeïne en andere schadelijke bestanddelen (de veroorzakers van de last). Koffie Hag spaart hart, zenuwen, bloedsomloop en maag, lever en gal. De dagelijkse verkwikking van een geurig, pittig kopje koffie behoeft u niet te mis sen. Drink Koffie Hag. De beste koffie bonen... maar dan coffeïne vrij. DEN HAAG Minister Roolvink (So ciale Zaken) heeft de lonen voor werk nemers in dc sociale werkvoorziening met twee procent verhoogd. Begin 1969 hebben deze werknemers al een verhoging van vijf procent ge had. Dit percentage is nu verhoogd tot zeven. De verhoging van twee procent gaat 1 juni in, over de eerste vijf maan den van dit jaar volgt een nabetaling. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 11