Veenendaals - dagblad Thieu: „geen coalitie met communisten" B ureau-moordenaars komen waarschijnlijk vrij Buiten Vaccin tegen gevolgen van „rode hond" Vrouwen uiten protest tegen sluiting Verblifa Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Zuidvietnamese president in Z.-Korea Prins ontving oorlogscorrespondenten Djakarta zet Westhaghe op zwarte lijst Regen of onweer advocaatbowls JAM IN Bepe rkte kansen kersenteelt Premier De Jong en minister Luns spraken Oe Thant ALVAST EEN VOORPROEFJE Demonstratie in Deventer ook tegen Vietnam en b.t.w. Syrische MIG neergeschoten Burgers grijpen rover van tas met f 5.000,- HOLLANDSE NIEUWE AANGEVOERD „UITERST BETREURENSWAARDIG" Nieuwe bestemming TSIET EENZIJDIG BESCHERMING TEGEN RLBELLA-V1RUS V raag stuk Sneller MEDAILLES VOOR REDDERS FIN IN LEEUWENPARK De Block antwoordt Sociale gevolgen GESLOTEN NUTSSPAARBANK Veenendaal CONTRACT ook zaterdagmorgen Bejaarden overvallen; buit 3600 gulden Kalveren en varkens in vlammen omgekomen Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 30 MEI I969 - 43e JAARGANG no. I24 DEN HAAG De omvang en de rentabiliteit van de kersenteelt zijn niet toegenomen. Toch zijn er voor de Ne derlandse kersenteelt nog wel, zij het dan beperkte, kansen. Dat vindt een werkgroep, die in 1966 naar aanleiding van vragen van de Nederlandse fruit- verwerkende industrie werd ingesteld door de directeur van de Tuinbouw (ministerie van Landbouw). De werk groep, met als rapporteur een deskun dige medewerker van het Landbouw- economisch Instituut, heeft nu haar eindverslag uitgebracht. Daaruit blijkt duidelijk hoe sterk areaal en produktie sinds 1950 zijn ver minderd: de met kersen beplante op pervlakte liep terug van 5.198 ha in de jaren 1949 '51 tot 3.373 in 1959/'61 en 2.386 in 1965/'67. De jaarlijkse veiling- aanvoerden in die drie periodes waren resp.: 17.800, 8.300 en 3.000 ton. Het grote probleem voor de kersen teelt is de geringe oogstzekerheid. Als gevolg van slecht weer (nachtvorst, re gen, wind) tijdens de bloei, schade door spreeuwen, of scheuren van vruch ten door de regen vlak voor de oogst, is de gemiddelde hectare geoogste hoe veelheid laag. Bovendien stijgen voor al de arbeidskosten voor het weren van spreeuwen en voor de oogst snel. De kostprijs per kilo is opgelopen van 49 cent in 1948 tot 77 cent in 1961 en f 1.08 in 1965. SEOEL Aan het slot van zijn vierdaags bezoek aan Zuid-Korea heeft pre sident Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnani vandaag met nadruk elke ge dachte aan een coalitie met de communisten van de hand gewezen. Hij liet er ook geen twijfel over bestaan, dat zijn regering de eenzijdige terugtrekking van geallieerde troepen uit Zuid-Vietnani afwijst, zolang er geen „gewaarborgde vrede" tot stand is gekomen. Tijdens een persconferentie gebruikte Thieu tweemaal met nadruk het woord „nooit" bij het beantwoorden van vragen over een mogelijke coalitie met de communisten. Met betrekking tot de terugtrekking der troepen zei hij „zodra de agressor zijn troepen terugtrekt, zullen wij ook terugtrekken". Hij voegde hier echter direct aan toe, dat allerlei omstandig heden het moeilijk maken na te gaan of de communisten inderdaad hun troe pen uit Zuid-Vietnam terugtrekken. Thieu verklaarde dat de aanwezig heid van de 500.000 Amerikaanse en de 100.000 militairen van andere bondgeno ten, de communisten altijd zou verhin deren hun ideologie op te leggen aan het Vietnamese volk. „Daarom willen zij, dat wij ons eenzijdig terugtrekken", zei Thieu. „Zolang er geen gewaarborg de vrede is, moet u (de Zuidkoreaanse IJMUIDEN In IJmuiden is gister avond de eerste Hollandse nieuwe voor de visafslag te Katwijk aan Zee aange voerd. De race werd gewonnen door de Katwijk 74, Tetman He.tte, van de re derij Kennemerland met schipper A. Guyt. Het schip had 73 kantjes ha ring aan boord. Als tweede liep binnen de Katwijk 141, Willie, met 50 kantjes haring. BERLIJN Dc openbare aanklager in Berlijn heeft stappen genomen om de zaken tegen zeven van negen cx- nazi-,,bureaumoordenaars", die bevelen gaven tot de deportatie en dood van duizenden Berlijnse Joden, te laten ver vallen. De aanklager, Hans Dieter Nagel, zei, dat hij zijn besluit baseerde op een re- ADVERTENT1E morgen 150 gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijs! Clechts weinigen zijn zo bevoor- recht met het aloude kooikers- bedrijf kennis te hebben mogen maken. De eendenkooi haast een cultuurhistorisch relict, maar ge lukkig nog springlevend is im mers in de eerste plaats een oord van ongestoorde rust en stilte, waar geen publiek kan worden geduld cn men moet al heel goede maatjes met de kooiker wezen, om in zijn heiligdom toegelaten te worden. Ik heb mij altoos onderscheiden ge voeld bij een hunner te hebben mo gen logeren en later zaten we met een gezellig zomerhuis vlakbij zo'n bedrijf. Een der vermaardste een denkooien was destijds de aan de Lekdijk bij L ekkerkerk gelegen ..Bakkerswaal"met recht door de schollevaarskolonie en het prachtige landschap een unicum voor West-Europa. Laatst heb ik u al verteld, dat zij op haar retour raakte en ook hoe de eigenaar. ,,Het Zuid-Hollandse Landschap" haar voorbestemde tot natuurre servaat met mogelijkheid tot be zoek. Thans is het zover, dat de kooiker/beheerder B. Tukker van mei tot juni driemaal per werkdag een groep bezoekers kan ontvan gen, met wie na een inleiding in een ontvangst zaaltje een leerzame excursie om de plas wordt gehou den. Dit seizoen worden (veel uit Rotterdam) alvast 3000 a 4000 scho lieren met leerkrachten verwacht. Er gaat 5 kwartier met zo'n inte ressante rondgang heen. Omdat de kooi gelukkig normaal blijft func tioneren, kan er uitsluitend gedu rende de broedtijd der eenden in de polders worden rondgeleid. Ove rigens dient zij met vijf andere voor trekonderzoek door het Itbon. Dat er overigens voor zulk een origineel uitstapje belangstel ling zal bestaan, is wel zonder twijfel. 30 mei 1969 A. B. WIGMAN centc wijziging in het strafrecht, waar door na 15 jaar de zaken vervallen die betrekking hebben op medeplichtigheid aan moord, waarbij kwaadwilligheid of voorbedachte rade niet kan worden vastgesteld. Hij verklaard^ voor een Westberlijn- se rechtbank, dat dit in de zeven geval len niet vastgesteld kan worden en dat de zaken daarom geseponeerd moe ten worden, waarbij de proceskosten door de staat gedragen worden. Nagel legde er de nadruk op, dat hij het ontsnappen aan straf van nazi-oor logsmisdadigers niet wil vergoelijken, maar dat onder de strafwet vervolging van hen die medeplichtig zijn aan moord niet langer mogelijk is, al noem de hij dit „uiterst betreurenswaardig". Als gevolg hiervan, zei hij, zullen wij moeten aanvaarden dat de helpers van de moordenaars, die niet voor het gerecht gebracht kunnen worden, onder ons leven". De zeven beklaagden omvatten man nen tussen 58 en 74 jaar, leden van de SD. Een achtste zaak is uitgesteld van wege ziekte van de beklaagde. Het negende geval, de hoofdbeklaagde Fritz Worn (64) voormalig majoor van de SS, zal voortgezet worden, aldus Na gel. Hij gelooft dat kwaadwilligheid of voorbedachten rade tegen hem vastge steld kan worden. De rechtbank zal volgende week over de zeven uitspraak doen. Men neemt algemeen aan, dat de rechtbanken de bureaumoordernaars op vrije voeten zal stellen. Toen het parlement deze wetswijzi ging goedkeurde, had niemand er aan gedacht, dat zij een ontsnappingsmoge lijkheid zou kunnen bieden voor oor logsmisdadigers. Het artikel werd al op 11 oktober 1968 van kracht. WASHINGTON Tijdens de laatste dag van hun bezoek aan Amerika heb ben premier De Jong en minister Luns gisteren korte tijd gesproken met de secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties. Daarbij bleek dat de rol van de secretaris-generaal en de Verenigde Naties in het algemeen bij de daad van vrije keuze in West-Irian minder groot is dan sommige diploma ten hadden verwacht. Miq^ier Luns stelde duidelijk na het onderhoud met Oe Thant. dat in het verdrag van 15 augustus 1962 niet voor- zieh wordt, dat de secretaris-generaal formeel zijn toestemming geeft aan de te völgen procedure, maar dat hij wel het recht zou hebben om zich tot Indo nesië te wenden als Indonesië het ver drag niet was nagekomen. „Maar het moesjawara-systeem is volledig in overeenstemming met het verdrag. Het is dan irrelevant of de secretaris-gene raal van mening is, dat er betere syste men bestaan. Oe Thant heeft in ieder geval ambassadeur Ortiz Sanz toege staan om mee te werken. De Indonesi sche these dat de V. N. akkoord is ge gaan, is zij het wat genuanceerd, wel bevestigd", aldus de minister. Desgevraagd wat de rol van de Ver enigde Naties in West-Irian is, ant woordde minister Luns; „die rol is ad viserend, een rol van aanwezigheid en een zekere controle, dat heet deelne ming." troepen) bij ons blijven", voegde de pre sident hieraan toe. Over de vooruitzichten op vrede zei Thieu, dat dat een zaak was waar van de beslissing bij de communisten lag. Deze hebben tot nu toe geweigerd redelijke eisen te stellen of op redelijke wijze in te gaan op onze voorstellen, aldus de president. In een gezamenlijk communiqué aan het slot van Thieu's bezoek verklaren president Thieu en president Park Tsjoeng-lie van Zuid-Korea. dat zy de communistische eis tot eenzijdige en on voorwaardelijke terugtrekking der ge allieerde troepen uit Zuid-Vietnam af wijzen. Zij bevestigen hun zienswijze dat het „nationale bevrijdingsfront" „geen afzonderlijke eenheid is, doch slechts een schepping van Noord-Viet nam en het werktuig der Noordviet- agressie". In het communiqué zeggen de presi denten vast te houden aan het zelfbe schikkingsrecht. Zij verklaren dat het „opleggen van enige regering, met in begrip van de „onechte" coalitie die de communisten voorstaan, onverenigbaar is met het beginsel van zelfsbeschik- kingsrecht en daarom volledig onaan vaardbaar". Het communiqué stelt verder dat: Alle landen wier troepen aan de zij de van de republiek van Vietnam (Sai gon) strijden, deel moeten nemen aan de regeling van het conflict. Het recente uit 8 punten bestaande vredesvoorstel van president Nixon „constructief is wat betreft het streven naar vrede in Vietnam". President Park de uitnodiging voor een bezoek aan Zuid-Vietnam heeft aan vaard. K Prins Bemhard heeft gister middag op paleis Soestdijk een groep van twintig oorlogscorrespon- denten uit de tweede-wereldoorlog ontvangen. De prins is hier in ge- 1 sprek met o.a. de schrijver Come- 1 1 lius Ryan (geheel links). Deze Amerikaanse auteur werd beroemd door zijn boek ,,De langste dag", waarin de invasie op D-day (6 juni f 1944) wordt beschreven. De corres- 1 pondenten zullen enige dagen in ons land blijven. Morgen brengen zij een bezoek aan het Kröller- J Müller Museum op de Hoge Veluwe en aan de erebegraafplaats te Am- hem. Daarna gaan zij naar Nor- mandie; op 6 juni ibordt daar een plechtigheid gehouden. Alle des- tijds doorgeseinde verslagen van de invasie, gecomprimeerd op micro films, worden in een metalen kist geplaatst in het bezoekersgebouw van de enebegraefpjoatpr St.-Lau rent in Normandië. Daar rusten 11.000 Amerikaanse soldaten, die bij de invasie om het leven kwamen. ÖILTHOVEN Er is een vaccin te- gen rode hond (rubella) in de maak. Het moet aanstaande moeders, die zelf geen rode hond hebben ge had, gaan beschermen tegen het ru- bella-virus. Worden vrouwen in de eer ste drie maanden van hun zwanger schap met een virus besmet, dan kan de baarmoeder worden aangetast. Het gevolg kan zijn dat hun kinderen wor den geboren met afwijkingen aan de ogen. het gehoor, het hart of een aan tal andere organen. Op het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid in Bilthoven nadert het ex perimentele stadium van de ontwikke ling van het vaccin zijn voltooiing. De gezondheidsautoriteiten staan nu voor het vraagstuk om te bepalen, onder welke voorwaarden en voor welke be volkingsgroepen het vaccin zal wor den toegelaten. Dit stadium is bereikt na een perio de van drie jaar van onderzoekingen. Het instituut is in 1966 aan dit werk begonnen in aansluiting op ontwikke lingen in de Verenigde Staten. Het virus dat de ziekte veroorzaakt is pas in 1962 in Amerika geïsoleerd en pas toen, twintig jaar na de ontdek king van de kwalijke gevolgen van rode hond, is de strijd tegen de ziekte sneller gegaan. (Zie ook elders in dit blad). UTRECHT De ambassadeur van Finland in ons land, de heer S. von Numers, zal op 2 juni op het consulaat van Finland in Utrecht namens de pre sident van zijn land reddingsmedailles uitreiken aan de heren G. van de Kamp uit Deelen, H. Appelo uit Huis- sen en W. D. Klose uit Arnhem. Zij krijgen deze medailles, omdat ze een groot aandeel hebben gehad in de redding van het leven van de heer Voit- to Korhonen. een Fins staatsburger, die op 29 mei 1968 bij een bezoek aan het Leeuwenpark in Arnhem door leeuwen werd aangevallen. Door een onvoor zichtige manoeuvre van de Fin sprong een van de deuren van zijn auto open, waarna de leeuwen zich op hem wier pen. Door het kordate optreden van de drie Nederlanders kon de Fin van een afschuwelijke dood worden gered. Morgen gaat het visseizoen opentienduizenden sportvis sers zijn al wekenlang onrustig; zo ook deze jongens in Amsterdam, die hun hengels even willen pro beren DEVENTER Ruim zeshonderd vrouwen hebben gisteren in Deventer ge demonstreerd tegen de sluiting van de fabrieken van Thomassen en Drq- ver-Verblifa, vóór het vertrek van de Amerikanen uit Vietnam, tegen de B.T.W. en dc prijsverhogingen en vóór een loonsverhoging en verhoging van pensioe nen. Een deputatie had een gesprek met de directie van Thomassen en Drjjver- Verblifa en bood een brief aan. waarin geprotesteerd wordt tegen de sluiting van renderende bedrijven, „waardoor de werkgelegenheid in de betrokken plaatsen in het gedrang komt". In de brief wordt erop gewezen, dat de werk nemers geen slaven meer zijn, die door hun meester alleen maar voor het maken van meer winst naar willekeur kunnen worden overgeplaatst. De directie handhaafde het reeds be kende standpunt en betreurde het, dat in Krommenie de rust nog steeds niet is teruggekeerd, en dus een rustig ge sprek met de betrokkenen over een in elk opzicht bevredigende regeling niet mogelijk is. De vrouwen, voor het merendeel af komstig uit Friesland, Groningen, de grotere plaatsen in de randstad en de Zaanstreek, waren in Deventer in ver band met de „Stertocht", georgani seerd door de „Nederlandse Vrouwen beweging". In de „Buitensociëteit" werden de dames Nguyen Thi Chan en Nguyen Nhoc Dung, leden van de delegatie van het Bevrijdingsfront uit Zuid-Viëtnam in Parijs, ovationeel door de aanwezi gen begroet als de eerste vertegenwoor digsters van het volk, die een bijeen komst in Nederland bijwonen. Mevrouw H. de Vos-Krol, voorzitster van de „Nederlandse Vrouwenbeweging" meende, na op verschillende punten kritiek te hebben geleverd op het beleid van de regering, dat het de hoogste tijd is dat de vrouwen zich inzetten voor haar medebeschikkingsrecht, zo als ook de studenten voor dat recht strijden. Tijdens de bespreking met de direc tie van Thomassen en Drijver-Verblifa, die door de minister van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volks gezondheid op 22 mei is gevoerd, is ook gesproken over de opschorting van de uitvoering van het besluit tot slui ting van enkele van de tot het concern behorende bedrijven. Dit heeft minis ter mr. L. de Block geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Wieldraayer (PvdA). De af spraak die toen tussen de bewindslie den en de directie van het concern is gemaakt, nl. om „een kleine commis sie van onafhankelijke deskundigen een oordeel te laten geven over de uitvoe ring van de bedrijfssluitingen speciaal m.b.t. de sociale en bedrijfseconomi sche aspecten" is in overeenstemming met letter en geest van de motie-Wiel- draaijer, die door de Tweede Kamer is aanvaard. Mr. De Block is deze overtuiging toegedaan, gezien de verkla ring welke hij mede namens minister Roolvink voorafgaand aan de stemming over de motie heeft afgelegd, inzake de wijze waarop beide bewindslieden de motie zouden willen uitvoeren. Nadat tijdens eerdergenoemde be spreking was gebleken, dat de direc tie niet van het genomen besluit wens te terug te komen, is de aanwijzing van een kleine commissie aan de or de gesteld. De directie stelde zich in de aanvang van het gesprek op het standpunt, dat de door haar aan de commissie te geven opdracht uitslui tend betrekking zou dienen te «hebben op de uitvoering van het besluit. Besloten is evenwel in de opdracht aan de deskundigen uitdrukkelijk ook de bedrijfseconomische aspecten bij de uitvoering van het door de directie ge nomen besluit op te nemen. Daarmee worden de deskundigen uiteraard ook geconfronteerd met de motieven van het besluit. Het leek de minister De Block en Roolvink gewenst, dat dfe commissie van deskundigen haar onderzoek naar de uitvoering van de beslissing tot slui ting naast de bedrijfseconomische as pecten ook zou uitstrekken tot de so ciale gevolgen van deze sluiting. De commissie zal daarbij uiteraard mede kennisnemen van de maatrege len, die het bedrijf voornemens is te treffen om die gevolgen voor de betrok ken werknemers zo goed mogelijk op te vangen, over welke maatregelen het bedrijf overleg heeft gevoerd en nog voert met de vakbanden. Door van deze maatregelen kennis te nemen en öeze mede in de totale oordeelsvor ming te betrekken blijft de commissie binnen haar opdracht en komt daarmee naar het oordeel van minister De Block en zijn ambtgenoot van Sociale Zaken niet op het terrein van de vakbeweging, zoals de heer Wieldraaijer in zijn vraagstelling had verondersteld. J TEL-AVIV Israëlische- en Syrische straaljagers hebben donderdag boven de bezette hoogten van Golan een lucht gevecht geleverd. Een Syrische MIG-21 werd getroffen en de piloot srpong er met zijn parachute uit. Hij kwam in Syrië terecht. Volgens de Syriërs zou ook een Israëlische jager zijn neerge schoten. Bij een artillerieduel aan de Jordaan tussen Israëlische en Jordaanse troepen zijn donderdag twee Israëlische militai ren gesneuveld, zo is in Tel Aviv be kend gemaakt. Het duel begon toen Jordaans geschut Israëlische stellingen bij de Damiahbrug onder vuur nam. ADVERTENTIE In verband met de opening van ons nieuwe gebouw en over brenging van de administratie is het KANTOOR KERKEWIJK 6 vrijdag 30 en zaterdag 31 mei DJAKARTA De Indonesische re gering heeft de NV Westhaghe. eigen dom van de Exploitatie Mij. Scheve- ningen EMS, verboden handel te drij ven in Indonesië. De reden is dat de Westhaghe haar schuld aan de bank In donesia niet heeft betaald. Dit is het antwoord van de Indone sische regering op een vordering van zestien miljoen gulden, die de Westhag he heeft ingediend bij het hof van arbi trage van de Internationale Kamer van Koophandel in Parijs, wegens contract breuk. Westhaghe had onder de regering- Soekarno een contract lopen voor de opzet samen met Fokker van een vlieg tuigindustrie in Indonesië. De regering- Suhartoe heeft een groot deel van de oude contracten ongeldig verklaard. De Westhaghe acht deze zaak volko men onbegrijpelijk. „Wij hebben een zakelijke overeenkomst gesloten, waar aan uitvoering is gegeven. Nu'komt er een nieuwe regering en die zegt: Dit gaat niet verder. Wanneer de regering- De Jong zou aftreden zou een volgende regering toch ook maar niet zo maar een streep kunnen zetten door de oude contracten," aldus desgevraagd een woordvoerder van het bedrijf. UTRECHT Twee Utrechtse bur gers hebben, geassisteerd door enkele andere burger-belangstellenden, gister ochtend op eigen houtje de rover van een tas met vijfduizend gulden ingere kend. Toen de politie arriveerde, be hoefde zij de arrestant slechts over te nemen van een groepje arbeiders, die de overvaller in een smederij nauw lettend bewaakte. Hij had bij de Coöperatieve Raif-\ feisenbank een tas met vijfduizend gulden gegrist uit de handen van de 63-jarige kantoorbediende I. C. van Kuik, die door luid geschreeuw de burgers attent had gemaakt op de ro ver. Het is de 51-jarige duiker C. W. uit Utrecht, die in verzekerde bewa ring is gesteld. Hij heeft de politie als voorlopige verklaringlaten weten, dat hij gistermorgen teveel bier had ge dronken. ADVERTENTIE HAZERSWOUDE Gisteravond zijn twee mannen de boerderij van de sa menwonende bejaarde broer en zus Zalm te Hazerswoude binnengedrongen. De bejaarde mensen werden door de indringers mishandeld. De overvallers vertrokken met meeneming van 3600 gulden in een zwarte personenauto van het merk Citroën ID. De twee mishan delde bejaarden werden met ernstige hoofdwonden overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Lieden. De Rijkspolitie, die onmiddellijk de jacht opende op de beide roofovervallers, heeft tot nu toe geen resultaat gehad. INGEN Bij een felle brand in een veeschuur in Ingen (Betuwe) zijn van nacht 73 mestkalveren en 50 varkens in de vlammen omgekomen. Voor de brandweer van Lienden viel er bij aan komst niets meer te redden, omdat de schuur van veehouder A. van Laar toen al in lichterlaaie stond en de dieren er nier meer konden worden uitgehaald. Enkele dieren die uit de schuur ont snapten moesten worden afgemaakt. De schade bedraagt enkele tienduizenden guldens. (Van onze weerkundige medewerker) |Va enkele dagen met af en toe mooiweerpn"ioden komt het weer nu in een oivbestendiger sta dium. De kans op buien, sommige met onweer, is vandaag en morgen belangrijk groter nu een storings front over Zuid-Engeland en België tot West-Duitsland dichterbij komt en vervolgens een vlakke maar om vangrijke depressie van 100 milli- baar boven Bretagne een bezoek aan Nederland zal brengen. Toch is deze ontwikkeling onvermijdelijk, willen wij in de eerste week van juni wat stabieler veer krijgen. In Denemarken werd vanmorgen plaatselijk 32 millimeter neerslag gemeten. De temperatuur wordt de komen de dagen wat lager en tijdens hel weekeind zal het over het algemeen tamelijk koel zijn. W*^/WVWWVWWWVWW^WWWWWv-.

De Vallei | 1969 | | pagina 1