Ideologische smokkel naar buitenland Sovjet-Unie wantrouwt de kritische intelligentia BRAAT! POHER EUROPESER DAN POMPIDOU R A A BLOEDIGE ONLUSTEN IN ZUID-AMERIKA Nieuw kabinet in hyrie FLOKTN Uw slijter zijn! Afrikaanse geassocieer den en EEG tot akkoord mm DJAKARTA GROEIT BIJ DE GRATIE VAN ROULETTE EN TOTO Knoet Een wereld 5: vol voordeel KEUKENS? K\\i Over de grenzen Griekse generaals verbannen NOG STEEDS staat niet in de krant komt niet op de t.v. lees het nieuwe nummer van losse nrsv80ct. VIJFTIEN SOLLICITATIES OP ADVERTENTIE VOOR PASTOOR ROLLING STONE BEZAT" NARCOTICA Student stak zich voor V.N.-gebouw in brand STUDENTEN EN ARBEIDERS ONTEVREDEN Jeugdbende bracht schade aan Belgische spoorwegen SCHIP LIEP TE VROEG VAN STx\PEL STAD SCHOLEN KRITIEK VRIJDAG 30 MEI 1969 ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK 'S-ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR ATHENE Verscheidene van de woensdag in Griekenland gearresteerde generaals zijn verbannen naar Lidoriki een afgelegen Grieks bergdorp of naar het eiland Leukas, zo is donderdag van goedingelichte zyde in Athene verno men. Aan de anderen is beperkte bewe- gnigsvrijheid opgelegd. De officieren waren sinds de staats greep van 1967 niet meer in actieve dienst. Zij zouden hebben samengezwo ren om het militaire bewind omver te werpen. Het ministerie van „Voorlichting" gaf donderdagavond een verklaring uit, waarin wordt gezegd dat de tien hoog geplaatste officieren, behorende tot het leger, de luchtmacht en de marine, zijn gearresteerd, omdat zij een gevaar voor de openbare veiligheid waren. Zij zullen worden gedeporteerd naar verscheidene Griekse eilanden wegens daden tegen de openbare orde, de vei ligheid en de vrede in het land, aldus de verklaring, waarin ook de namen van officieren worden genoemd. MOSKOU „Sovietskaja Rossia", het orgaan van het centrale comité van de Sovjetrussische communistische partij, heeft donderdag een artikel gewijd aan de ontevredenheid onder de intelligentsia in de Sovjet-Unie en de andere Oosteuropese landen. De auteur van dit artikel, de lector in de filosofie Kharif Sabirof, acht vele Oosteuropese intellectuelen op politiek gebied onbetrouwbaar en de ontevre denheid onder deze intellectuelen een ernstig probleem, weliswaar acuter in de met de Sovjet-Unie verbonden landen dan in de Sovjet-Unie zelf, maar toch ook in dit land van onmiskenbare betekenis. Sabirof wijst in dit verband op de Russische intellectuelen, die „het ver zamelen van voorbeelden van de scha delijke gevolgen van de persoonsver heerlijking, zo'n fascinerende bezigheid vinden, dat zij het bevorderen van de communistische gedachte verwaarlo zen". Het is bekend, zo gaat Sabirof verder, dat de resultaten van de indivi dualistische moraal en psychologie en in het bijzonder het met elkaar strijdig verklaren van individuele en collectie ve belangen en de neerbuigende hou ding tegenover de tucht, maar moeilijk te overwinnen zijn bij de intelligentsia Vele intellectuelen maken zich nog steeds zorgen over de persoonsverheer lijking, die onder Stalin bloeide tot hun ontzetting wórdt Stalin langzaam maar zeker gerehabiliteerd en som migen publiceren werken, die kritiek op de Sovjet-maatschappij bevatten, in het buitenland. Sabirof meent dat de communistische partij, de anti-socialistische en het com munistische systeem vijandige ideeën die via „ideologische smokkelaars" in het buitenland worden verspreid, mee dogenloos aan de kaak moet stellen. Toch blijft „het met groot geduld uit gevoerde ideologische werk onder het ontspoorde deel van de intelligentsia een zware verplichting voor de com munisten." In de met Rusland verbonden socia listische landen, is volgens Sabirof de oude burgerlijke intelligentsia met - PARIJS In het Franse economi sche dagblad „Les échos" zeggen de Gaullistische presidentskandidaat Pom pidou en de centrum-kandidaat Poher, dat de Franse politiek moet worden ge richt op een nauwere internationale monetaire samenwerking en wat de EEG betreft op het geven van nieuwe impulsen voor de opbouw van Europa en op uitbreiding van deze gemeenschap onder bepaalde voorwaarden. Volgens Pompidou zijn er voor het herstel van het vertrouwen in de Fran- ADVERTENTIE Het Maagdenhuis bezet HAARLEM Het Bisdom Haarlem heeft unieke poststukken ontvangen: vijftien sollicitatiebrieven naar de func tie van pastoor van Uitgeest. De briefschrijvers, uitsluitend kape laans en pastoors, reageren daarmee op een advertentie waarin een r.k. pries ter werd gevraagd voor het pastoraat van de parochie. Hoewel pastoor C. de Ruijter zondag de parochie verlaat is nog niet bekend wie hem zal opvolgen. De bisschop wil eerst een gesprek met alle kandidaten om dan net als bij de functies in het bedrijfsleven, een solli citant op de vrijgekomen plaats te be noemen. se frank handhaving van de politieke stabiliteit en economische groei zonder inflatie nodig, welke laatste mogelijk is door een liberale politiek te voeren „die vooral steunt op het particuliere initiatief en op ondernemingsgeest". Maar, zo meent Pompidou, „de belang rijkste valuta's hangen allemaal van el kaar af" en de wijze waarop het inter nationale monetaire stelsel fungeert „heeft réden tot zorg kunnen geven vooral in de afgelopen tijd". „Samen werking tussen de verschillende landen is dan ook absoluut noodzakelijk" en „Frankrijk zal vooral moeten blijven hameren op versterking van de mone taire samenwerking tussen de zes lan den van de EEG". Volgens Poher zal er om het ver trouwen in de frank te herstellen een economische en financiële politiek moe ten komen, „die rekening houdt met de realiteit", wat inhoudt dat na een snelle inventarisatie van de overheids uitgaven, de „belangrijke keuzen" wor den gedaan, waarbij men zal moeten nagaan welke produktief zijn en welke op te brengefl zijn. Volgens de centrum kandidaat, zouden er zo snel mogelijk besprekingen moeten worden gehouden om de internationale monetaire kwes ties op te lossen. Hierbij zouden de zes landen van de gemeenschap „een front" moeten vormen en tevens zo snel mo gelijk uitvoering moeten geven aan de voorstellen voor hun monetaire samen werking van het lid van de Europese Commissie voor monetaire kwesties, Barre. Vojgens Poher is het „dringend nood zakelijk" dat aan de opbouw van Euro pa een nieuwe impuls wordt gegeven. De „verouderde nationalistische ge dachten" moeten worden uitgebannen en de „geest van Jean Monnet en Ro bert Schuman" zal moeten terugkeren. Pompidou gaat minder ver op dit punt. Hij spreekt zich uit voor „verster king van de agrarische, industriële en culturele samenwerking tussen de zes". Hij is ook voorstander van uitbreiding van de EEG, maar op de voorwaarde, dat daardoor de industriële en agrari sche belangen van Frankrijk niet wor den geschaad. LONDEN Popzanger Mick Jagger en zijn vrouw, de actrice Marianne Faithful, zijn voor een Londense recht bank verschenen, in verband met de aanklacht dat zij een verdovend middel (marihuana) in hun bezit hadden ge had. Zij waren gisteravond in hun Londen se woning gearresteerd. Het echtpaar werd vrijgelaten na het storten van een borgsom groot 50 pond. Hun zaak komt op 23 juni voor. Ongeveer 100 fotografen en bewonde raars waren aanwezig toen het. ver maarde duo in een kostbare gele sport auto kwam voorrijden. Mick Jagger van de Rolling Stones is 25 jaar oud. Hij droeg een purperen kostuum en een paars overhemd. Zijn vrouw is 22 jaar oud Hij is al eens eer der wegens bezit van narcotica veroor deeld. NEW YORK Een Amerikaanse student, de 20-jarige Bruce Mayrock uit Long Island, heeft zich donderdag in het park van het VN gebouw in New York uit solidariteit met de bevolking van Biafra in brand gestoken. Hij had een bord met een opschrift: „Help een einde te maken aan de volkenmoord in Biafra en red negen miljoen Biafra- nen". De student is in zeer ernstige toestand naar het nabijgelegen ziekenhuis Belle- vue vervoerd. Honderden mensen, die zaten te zonnen in het park, dat ten noorden van het glazen VN-paleis ligt, waren getuige van de zelfverbranding. Even na het voorval liet secretaris generaal Oe Thant weten, dat hij diep geschokt was. De student is vanmorgen overleden. haar „bougois-ideeën en vooroorde len" nog steeds actief en ook vele ver tegenwoordigers van de oude sociaal democratische intelligentsia hebben zich nog steeds niet bevrijd van de her vormingsideologie en het opportunisme. Men moet echter wel beseffen, dat alleen het imperialisme hierbij baat vindt. En wat de veel gehoorde klacht over het ontbreken van vrijheid tot het leveren van kritiek op het Sov jetrussische bestel betreft, meent Sa birof, dat men hierbij onderscheid dient te maken tussen kritiek die op bouwend is, met andere woorden het communisme bevordert en kritiek die in de kaart speelt van de imperialis ten. Sabirof doet dan een beroep op de Russische intellectuelen die weliswaar ontevreden zijn over de huidige gang valzaken, maar het toch „goed bedoe- een krachtig communistisch stand- len" punt in te nemen, ook al zouden zij het niet volledig eens zijn met de over tuigde communisten. Doet men dit niet, en probeert men een neutrale en op geen klassentegenstelling berustende koers te varen, dan loopt met het ge vaar een speelbal van het imperialis me te worden, zo besluit Sabirof zijn artikel. CORDOBA In de Argentijnse stad Cordoba, waar donderdag op de dag vier mensen bij gevechten met de po litie om het leven kwamen, verslechter de de toestand gisteren tegen de avond. Nadat in alle wijken zeven uur lang was gevochten, zond de overheid parachutis ten om de politie te versterken. De weg versperringen die zijn opgeworpen zijn soms drie meter hoog. De chef en de sous-chef van de bereden politie zijn gewond, toen zij onder hun paarden te rechtkwamen die door de rebellerenden werden neergeschoten. Het politiebureau en de brandweer kazerne ziijn verscheidene malen onder vuur genomen. Minister van Binnen landse Zaken Guillermo Borda zei na een gesprek met president Juan Carlos Ongania dat de toestand „ernstig" is. Enkele honderden arbeiders kwamen in botsing met de politie. Er werd her haaldelijk geschoten. Talrijke huizen en winkels zijn geplunderd of in brand gestoken. De demonstranten wierpen straatversperringen op. In de Argentijnse stad Tucuman, waar woensdag tien mensen bij een treffen tussen studenten en de politie ernstig ge wond werden, is het donderdag tot nieu we ongeregeldheden gekomen. Onge veer 3500 studenten en arbeiders vorm den een stoet van meer dan een halve kilometer, die opmarcheerde naar de zetel van het verbond van arbeiders in de suikerindustrie. Een politiebureau werd in brand gestoken. Een miljoen arbeiders en kantoorper soneel in Argentinië, hebben besloten 24 uur te staken om hun eisen kracht bij te zetten en om te protesteren tegen het optreden van de politie in het land. De Argentijnse regering heeft deze staking echter verboden en zal krijgs raden in het leven roepen. Maar ook elders in Zuid-Amerika en in het bijzonder in Chili en Columbia neemt de studenten-agitatie toe en wor den de sociale eisen steeds krachtiger geuit. In sommige gevallen is de latente crisistoestand verhevigd door anti-Ame rikaanse manifestaties naar aanleiding van het bezoek van Nelson Rockefeller, als speciale afgezant van president Nixon, aan Zuid-Amerika. Gouverneur Nelson Rockefeller van ei BEIROET Dr. Noereddin al-Atas- si, het Syrische staatshoofd, heeft een kabinetsreorganisatie bekendgemaakt. In dit kabinet overheerst nog steeds de linksgeoriënteerde Baath-partij, waar van de leiding onlangs verdeeld is ge weest over belangrijke politieke kwes ties. Uit de samenstelling van de nieuwe regering is niet op te maken, hoe de Syrische Baathisten Arabische socia listen hun geschillen over de vraag, of men een beeld van actieve strijd baarheid tegenover Israël dient te vol gen of een meer gematigde koers moet varen, hebben beslecht. Waarnemers merken evenwel op, dat luitenant-generaal Hafez al-Assad, de voornaamste voorstander van een con frontatie met Israël, de belangrijke functie van minister van Defensie en bevelhebber van de luchtmacht heeft behouden. (Generaal Assad dreef in maart jl. het geschil over een verenigd Arabisch oostelijk commando tegen Is raël op de spits, door op eigen initiatief Iraakse troepen uit te nodigen Syrië bin nen te komen, teneinde de Syrische de fensie te versterken. Hij zond de staf chef van het Syrische leger, generaal- majoor Moestafa Tlas, in het begin van deze maand naar Peking. Hij verliet zich niet langer op Moskou voor wapen leveranties, omdat Moskou op het ogen blik streeft naar een vreedzame oplos sing in het Midden-Oosten). Volgens buitenlandse persberichten zou generaal Tlas, die bij de huidige reorganisatie zijn functie van onder-mi nister van Defensie heeft behouden, po gingen hebben gedaan om Chinese wa pens voor Syrië los te krijgen. De Baath-partij had dr. Atassi verzocht, een nieuwe regering te vormen, ter voorbereiding van nieuwe parlements verkiezingen, waarvoor tot dusver nog geen tijdstip is vastgesteld. BRUSSEL De Belgische Rijks wacht te Luik heeft een groep jongens opgespoord, die zich sedert het begin van deze maand schuldig maakten aan aanslagen op de Belgische spoorwegen. In het afgelopen pinksterweekeinde had den zij de treinloop tussen Luik en het plaatsje Vaux-Sous-Chevremont zelfs geheel geblokkeerd door betonnen palen op de rails te leggen. De jongste van de bende bleek een jongetje van 4 jaar te zijn de oudste is 15 jaar. New York is donderdag in Guito, de hoofdstad van Ecuador, aangekomen. Hij kreeg een warm welkom op het vliegveld, maar enkele minuten nadat hij, zwaar geëscorteerd, door de straten was getrokken, op weg naar het presi dentiële paleis, braken er rellen uit op straat. In Chili zijn donderdag het treinver keer en de scheepvaart ontwricht door een 'staking van spoorweglieden en zee lieden. In Columbia zijn protestmarsen en- betogingen tegen het, bezoek van Rocke feller aanleiding geweest tot heVige bot singen tussen politie en studenten in Bogota, Medelijn, Barranquilla, Monte- ria, Pereira en Cali. Meer dan 200 men sen werden gewond en meer dan 160 gearresteerd. In Venezuela werden zes politie-agen- ten gewond en werden 16 studenten gearresteerd tjdens betogingen, die zich kort geleden afspeelden te Valan- cia, 160 km van Caracas. Een autobus werd in brand gestoken en winkelruiten vernield door betogende studenten. Te San Domingo zijn een twintigtal studenten en vier politiemannen ge wond geraakt bij* een betoging van stu denten van de vrije universiteit. ADVERTENTIE aqyii moet U bij Beeld van de conferentie van de ministers van de EEG en de 18 Afri kaanse staten en Madagaskar welke in Brussel werd gehouden in het Congrespaleis. Op de foto: de Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken H. Thorn verwelkomt de afgevaardigde van Madagaskar H. K. Debie, die tevens voorzitter is van de Afrikaanse delegatie. BRUSSEL De zes landen van de Europese Gemeenschap hebben don derdag in Brussel met de 18 geasso cieerde Afrikaanse landen een akkoord bereikt over een voorlopige verlenging van de associatie met een jaar in afwachting van een nieuw verdrag. De huidige associatie-conventie loopt op 31 mei a.s. af. Men hoopt weliswaar op een volgende conferentie (op 26 en 27 juni in Luxemburg) toe te komen aan parafering van een nieuw verdrag, ADVERTENTIE t is elke dag verjaardag, met aardbei P m|U doch daarna zullen nog verscheidene maanden gemoeid zijn met de ratifica tie door de parlementen van alle be trokken landen. De conferentie begon donderdagoch tend in het Brusselse Congressenpaleis in een vrij pessimistische sfeer, aange zien de zes EEG-landen bij voorberei dend overleg, geen akkoord hadden kunnen bereiken over een aantal be langrijke kwesties (w.o. de financiële steun), zodat zij in feite met lege han den stonden. De woordvoerder van de geassocieerde landen, de minister van Financiën van Ivoorkust Bedie, zei in zijn openingswoord dan ook, dat de Afrikaanse partners met steeds grotere teleurstelling moesten ervaren, dat hun Europese partners zo weinig eensge zind waren. In.de loop van dg. dag werden op tus sentijdse vergaderingen Van de zes af zonderlijk echter een aantal beginselak koorden bereikt, die het uitzicht op een vlotter verloop van de verdere onder handelingen hebben geopend. Allereerst konden de zes het eens worden over een overgangsregeling, die alleen de bestaande regelingen voor de geassocieerde landen continueert. Ook zal het bestaande fonds voor ontwikke lingshulp verder werken, doch alleen voorzover er nog geld van de afgelopen vijf jaar over is (t.w. circa 55 miljoen gulden). Een nieuw fonds voor ontwikkelings hulp zal 3,25 tot 3,6 miljard gulden be vatten voor de nieuwe associatieperiode van vijf jaar, (tegen 2,6 miljard in het aflopende fonds). Als gebaar tegenover niet-geasso- cieerde landen, zullen de EEG-irwoer- rechten op een aantal tropische produk- ten worden verlaagd (koffie van 9,6 tot 7 pet., cacao van 5,4 tot 4 pet. en palm olie vooral voor Indonesië van be lang van 9 tot 6 pet. COLLINGWOOD (Ontario) Twee mannen zijn omgekomen en 28 gewond doordat een 222 m lang vrachtschip eni ge minuten te vroeg van de scheeps werf te Collingwood bij de lancering het water in gleed. Onder het schip wa ren ongeveer honderd mannen bezig met het wegslaan van de blokken. Het 25.000 ton metende schip, Tadous- sac, is bestemd voor de vaart op de grote meren. Het heeft vier miljoen pond gekost. tiet centrale comité van de Tsjecho- slowaakse communistische party is gisteren bijeengekomen en partij leider Gustav Husak zou, naar men gelooft, weerstand geboden hebben aan de druk van de oude garde, voor een verklaring waarin de Russische invasie van 1968 gerechtvaardigd wordt. Het was de eerste zitting van het 190 leden tellende comité sedert 17 april, toen Husak Alexander Dubcek op volgde als leider van de partij. Het lid van het presidium, Lubomir Srtougal presideerde de zitting terwyl Husak de gebruikelijke politieke ver klaring aflegde „over de belangrijk ste taken van de party in de huidi ge politieke toestand". Radio-Praag zei, dat het verslag van Husak door alle aanwezigen met lang applaus begroet werd. Een vol ledige versie van de rede van Hu sak zal' zondag door de radio wor den uitgezonden en in de maandag bladen worden gepubliceerd, aldus werd bekend gemaakt. Dit doet vermoeden, dat er uitgebreid aan gewerkt en gecensureerd zal wor den. Oldrich Svestka, de voormalige hoofdredacteur van de harde lyn van het partijblad Rude Pravo, die na de invasie afgezet werd, bevindt zich onder hen die in de perscom missie zitten van het centrale comité. Strougal. de minister van binnen landse Zaken onder Antonin No vo t-ny word door waarnemers be schouwd als de leider van de oude garde, bereidt zich voor een verkla ring van de partij uit te geven, waarin de invasie gerechtvaardigd wordt, of tenminste de schuld er voor gegeven wordt aan de Tsjecho- slowaakse liberalen, in plaats van de Warschaupact landen. Een dergelijke verklaring zou de Sov jet Unie helpen een vertoon van een heid te laten zien op de wereldcon ferentie van communistische partij en die volgende week in Moskou be- DJAKARTA Groot-Djakarta, de hoofdstad van Indonesië, krijgt allure. Van het geld dat haar enkele miljoenen inwoners en talloze buitenlanders bijeenbrengen in nachtclubs en casi no's en door mee te spelen in de voet baltoto. Een maandelijks bedrag van honderd miljoen rupiahs schoon. Gouverneur Ali Sadikin (40), generaal van de mariniers is de man die zijn ambitieuze energie achter het giganti sche opbouwplan heeft gezet. Hij weet dat hij voor de uitvoering voor nog geen rupiah kan rekenen op de centrale .re gering. Hij doet ook niet mee aari de verbeten touwtrekkerij om een graantje mee ,te pikken van de omvangrijke fi nanciële hulp die Indonesië sinds 1966 uit- het buitenland krijgt. Gouverneur Ali Sadikin heeft zich als doel gesteld van Djakarta Raya een stad te maken die de vergelijking met Singapore, Bangkok en andere Oost- aziatische steden met glans zal kunnen doorstaan. Hij werd twee jaren geleden in zijn functie benoemd omdat veel le gerofficieren ook op hoge bestuurs posten kwamen. Nauwelijks in functie, diende gouver neur Ali Sadikin een plan in om Indone- siës hoofdstad leefbaarder te maken. De centrale regering vond het prach tig, maar gaf tegelijkertijd te kennen geen rupiah te kunnen bijdragen in de financiering. Gouverneur Ali Sadikin boorde toen onmiddellijk eigen fondsen aan. Hij reikte in één nacht een groot aantal vergunningen uit voor casino's waarin roulette kan worden gespeeld. Er kwam een voetbaltoto, de Lotto-Djaja. De vergunningen, vermakelijkheids- en andere belastingen brachten maande lijks honderd miljoen rupiahs in het laadje. Daarvan zijn in de afgelopen twee jaren lagere scholen gebouwd, in een frequentie van zo'n twintig per maand. Er verrees een modern centraal auto busstation op het Bantengplein. Op ver schillende, weloverwogen plaatsen kwa men goed geoutilleerde markten. De wegen werden hersteld, de taxi dienst op het vliegveld Kemajoran werd verbeterd. Op het vliegveld kwam een bétere dienstenregeling voor de pas sagiers. De gouverneur organiseerde vorig jaar juni een gedurfde interna tionale handelsbeurs op het grote Mer- dekaplein. De stimulerende prikkels van gouver neur Ali Sadikin werkten door. Hotel eigenaars restaureerden hun etablisse menten. Zij zorgden tevens voor betere dienstverleningen aan de gasten. Res taurants en luchtgekoelde nachtclubs rezen als paddestoelen uit de grond. De stadstheaters besteedden meer zorg aan de programma's. De Jacht club in Tandjong Priok werd een druk bezocht'ontspanningscentrum, voor In donesiërs en buitenlanders. Gouverneur Ali Sadikin wil nu ook de eilandjes in de baai van Djakarta open leggen voor de recreatie. Er is en wordt nog steeds scherpe kri tiek geleverd op de bestuursdrift van de gouverneur. Het wordt hem vporal kwalijk genomen dat hij speculeert op de goklust van de mensen. Gouverneur Ali Sadikin heeft een kort maar duidelijk verweer tegen de kritiek: Hij is bereid alle gokvergunnin- gen terstond weer in te trekken zodra hij de garantie heeft te kunnen blijven rekenen op minstens honderd miljoen rupiahs per maand. De centrale regering» laat de gouvef- neur in ruil voor die garantie ooglui kend zijn gang gaan. GUSTAV HUSAK bang voor vrienden gint. Maar zij zou ook de weg vrij maken voor mogelijke vervolging van Tsjechoslowaakse autoriteiten, journalisten en radiomensen die het passieve verzet leidden tegen de Rus sen in de laatste week van augustus. Gevreesd wordt, dat het centrale co mité zo dicht bij rechtvaardiging van de invasie zal komen, dat de weg vrij komt voor bestraffing van de leiders van het verzet in augus tus. Sommige zegslieden lieten door schemeren, dat Husak in zijn recen te besprekingen in Oost-Berlyn, Warschau en Boedapest steun zocht van andere leiders van de landen van het blok tegen de extreme eisen van de wraakgierige lieden van de harde lijn in eigen land. Tn een artikel van Rude Pravo aan de vooravond van de zitting van gisteren werd gezegd, dat de recen te verklaring van de radio waarin verontschuldigingen werden aange boden voor het beschuldigen van sommige communisten van collabo ratie met de Sovjets in augustus. In het artikel kwamen de namen voor van Karei Hoffman, die in septem ber afgezet werd als directeur van communicaties na beschuldigingen dat hij de radio-uitzendingen uit de lucht genomen had, om te voorko men dat bekend werd dat de Sov jets op 21 augustus in de zeer vroe ge ochtend het land binnengevallen waren. Verder Karei Mestek, de voormalige minister van Landbouw, van wie gezegd werd dat hij weiger de de invasie te veroordelen en Ol drich Pavlofskvy en Bohus Knoupek die na de invasie op de Sovjet-am bassade werkten. Een andere figuur die door Rude Pra vo verdedigd werd, was generaal Otokar Rytir, die er in augustus van beschuldigd werd geprobeerd te heb ben het Tsjechoslowaakse leger er toe te brengen in te stemmen mei de invasie. Rytir werd vorige maam in onbevestigde berichten genoemd in verband met een groep generaal: die bereid was mee te helpen Dub cek ten val te brengen. Het geheel laat zien dat de Sovjet knoet harder dan ooit zweept ovt Oost-Europa en dat de Quislings, 2? jaar na de smadelijke dood van de man die synoniem was voor verraad nog welig tieren. AMSTERDEM De bezetting van het Maagdenhuis en de aula van dt universiteit van Amsterdam hebben eer schade opgeleverd van 144.061 gulden Eerder was het schadebedrag geraamr op 185.000 gulden. ADVERTENT]

De Vallei | 1969 | | pagina 7