TRACHTTE ER 'T BESTE VAN TE MAKEN Promotie: bereiken de top van Onze vragen aan 12 clubs SCHEPT NIEUWE CONSEQUENTIES FEIJENOORD (rijkste voetbalvereniging van Nederland) IS NOG ALTIJD EEN „VOLKSCLUB" sw Excelsior De Graafschap Helmond Sport Wageningen Veendam Cambuur Haarlem Vite ysse AZ 67 Holla nd Sport Radicalisering bevordert verbroedering studenten Behalve Ajax en Fevenoord zijn er men zou haast geneigd zijn het te ver geten nog 52 clubs die in het be taalde voetbal hun uiterste best heb ben gedaan het hun publiek naar de zin te maken. Twaalf van de 52 hebben wij enige vragen voorgelegd over het voor hen uiterst belangrijke hoofdstuk in hun geschiedenispromotie. De vragen, gesteld aan bestuursleden van de zeven clubs die (kunnen) promoveren: 0 Is de club onverdeeld blij met promotie of ontdekt U evidente schaduwzijden? 0 Wordt er geïnvesteerd in de accommodatie, zodat me er publiek ook langs het veld meer waar voor zijn geld krijgt? 0 Denkt de club aanzienlijk vooruit te gaan wat aantal toeschouwers betreft? Worden er dure spelers gekocht, wordt er een nieuwe, dure, trainer aangeschaft of wo rdt voornamelijk getracht met eigen kweek het hogere ni veau gepast tegemoet te treden? Hoeveel (geld) denkt de club na promotie er beter van te worden in de thuiswedstrijden? 0 Als de club niet hoog komt te staan op de ranglijst in in de hogere divisie, zou dat dan toch meer gewaardeerd worden dan een stand aan of bij de kop in de lagere divisie? Heeft de club last van concurrerende verenigingen bij de thuiswedstrijden? 0 Hoeveel werd de laatste drie seizoenen geïnvesteerd in spelers? Vijf clubs die vorig jaar promoveerden geven hun er varingen aan de hand van ongeveer identieke, vragen. J. van Dis. algemeen-secretaris is zeer verheugd als zijn club terugkomt in de eerste divisie. „Ongetwijfeld zullen er meer mensen komen wanneer wij betere tegenstanders krijgen". „Voor de accommodatie hebben wij een driejarenplan, dat niet afhankelijk is van al dan niet promoveren. „Hoewel we met dit elftal ook in de eerste divisie mee zouden kunnen, zul len we zeker een paar spelers gaan ko pen. Als we hoog willen reiken, moet er echter gekocht worden. Duur zullen we het niet make*. Onze trainer Jan Brouwer blijft. Fortuna kan in de eerste divisie on geveer zesduizend mensen trekken ge middeld, nu zijn dat er vierduizend. Meer bezoek betekent meer inkomsten. Ik zie aankomen dat we zo'n vijfhonderd gulden „rijker" zullen worden per wed strijd. Wij spelen zeker liever in de eerste dan in de tweede divisie, hoe dan ook. Het is aardig aan de top mee te doen, maar als je een jaar of vier bij de top zit en niet promoveert zeggen de men sen: ze halen het toch nooit. En blijven weg. Daarom zijn we heel blij met pro motie. We zouden het liefst alleen met eigen kweek werken, maar dat gaat niet, we moeten wat kopen. Duur kan het niet zijn dus we moeten het zoeken bij de amateurs. Van Feijenoord en Sparta-hebben we wel concurrentie, maar dat valt mee. Als het kan spelen we niet thuis gelijk met SVV. In de laatste drie seizoenen heeft Fortuna minder dan een. ton geïnves teerd in nieuwe spelers. A. Libregts, voorzitter betaald voet bal. ziet promotie als kroon op het werk. «.Wij zien zeker meer toeschouwers naar ons veld komen bij het spelen in 4e eerste divisie." Excelsior wil zijn accommodatie in enige fasen verbeteren. Er zijn plannen voor nieuwe kleedkamers en onze over dekte zouden wij wel willen afbranden. Als wij niet zouden promoveren zou dat de plannen een flinke duw naar de ijskast hebben gegeven. In spelers investeren is geen nieuw idee voor Excelsior. Dit seizoen werd ingegaan met wat spelers van Xerxes- DHC waarvoor meer dan een ton op ta fel moest komen. Het is niet de bedoe ling, nu weer bij te kopen en trainer Janse blijft. „Wij kunnen gemiddeld misschien een tweeduizend man meer per thuiswed strijd verwachten, nu zijn het er ruim 35.00. Halen we de 5.000, dan spelen we quitte. Op het ogenblik moet er nog geld bij, dat komt door investeringen. In welke klasse of divisie spelen kan nooit een probleem zijn: in onze regle menten staat: het doel is de voetbal sport te beoefenen. Het lijkt mij dat dan ook zo hoog mogelijk moet gebeuren." „Excelsior gaat voor tachtig procent uit van eigen kweek en de rest is eigen lijk windhandel. Een voorbeeld: vorig jaar verkochten we Beek aan Telstar en de opbrengst hielp ons al die man nen van Xerxes-DHC te kopen. Een club als Feijenoord kan alleen de beste spe lers kopen." „Wij willen niet gelijk met Feijenoord thuisspelen; veel Feijenoordsupporters zijn ook onze vrienden." Excelsior investeerde de laatste drie seizoenen ongeveer een ton in nieuwe spelers. J. Wijgman, secretaris, is blij dat zijn club weer naar de eerste divisie gaat: winst op alle fronten. Men hoopt nog voor de nieuwe com petitie de grote staantribune te over kappen. verder wordt de accommodatie niet Uitgebreid. Er wordt een schatting van een klei ne 2.000 man méér publiek gedaan in de eerste divisie vergeleken bij de twee de divisie: Doetinchem heeft het wel ge zien wat de tweede divisie betreft. Toen De Graafschap twee seizoenen geleden in de eerste divisie speelde en degra deerde waren er meer mensen dan nu het bovenaan stond in de tweede divi sie. Plan is een middenveldspeler en een aanvalsspits te kopen. Trainer Zonder land krijgt assistentie van Klein Nibbe- link. De meeropbrengst in de eerste divi sie wordt geschat op 3.500 gulden. De heer Wijgman zegt strikt per soonlijk oordeel liever hoog in een lagere dan laag in een hogere klasse te spelen. Hij kan zich voorstellen dat de penningmeester een ander 'v-rdeel heeft De Graafschap koop,, zo weinig mo gelijk. Het heeft vier a v.jf groepen van dertig geselecteerde jeugdspelers. Daar uit wordt in principe geput. Lukt dit niet dan gaat de club naar de transfer markt. De Graafschap verzoekt ieder sei zoen niet gelijk thuis te spelen met, Vi tesse. De laatste drie jaar werd ongeveer 60.000 gulden in nieuwe spelers geïn vesteerd. H. Noten, voorzitter stichting Hel mond Sport, is een tevreden man: pro motie was onverdeeld gunstig. We zou den ons ook wel met de zwakste broe ders uit de eredivisie durven meten. Recent werd een 40.000 gulden geïn vesteerd in verbetering van de accom modatie. In spelers werd dit seizoen 150.000 en vorig seizoen 60.000 gulden gestoken. Aanvankelijk was er de gedachte dat je beter bovenin zou kunnen zitten in de lagere dan op een mindere plaats in de hogere divisie. Maar bij ons zijn de financiële zaken zo streng mogelijk gescheiden van de speltechnische." Fianancieel heeft H. S. het niet ge makkelijk, maar er wordt van buitenaf meegewerkt: bedrijven adopteren (fi nancieel) een speler; er is een sympa thisantenclub die geld fourneert voor aankoop van spelers en op andere ma nieren steun geeft. H. S. speelt voor een vaste kern van een 3.000 man gemiddeld en dat is een twintig procent meer dan vorig jaar. Dat is overigens niet voldoende. Oor zaak waarschijnlijk: velen hangen sterk aan hun amateurchibs in de omgeving die het dit jaar bijzonder goed deden. En dan is er PSV, dat tenslotte maar een kleine vijftien kilometer verder speelt. De stichting overweegt een eigen jeugdploeg bij een andere club in Hel mond onder te brengen; een soort eigen kweek dus, met de allure van een koekoeksei. H. Wien, is secretaris van de club die vorig seizoen promoveerde en nu degradeerde. Zjjn club heeft er hard voor gewerkt in hogere omgeving, maar miste de aansluiting. „Vorig jaar blij, nu toch wel wat ontnuchterd. Wat wil je". Het ^erd in de eerste divisie geen on verdeeld succes. Technisch niet, en fi nancieel evenmin. Er kwamen niet meer toeschouwers en dat is voorna melijk te wijten aan NEC als concur- rentie-factor wat publiek betreft. NEC bleef mensen wegzuigen, ook al kreeg Wageningen wat betere wedstrijden, al thans uit oogpunt van tegenstanders. De accommodatie behoefde geen ver betering, de trainer is vervangen, niet door een duurdere, maar wel door een jongere kracht. „Het kan voordelig zijn een lagere di visie te spelen dan in een hogere, maar dat is dan toch een pijnlijke kwestie. Een nooit promoverende club verliest tenslotte het publiek". Wageningen kan geen dure spelers betalen en is aangewezen op eigen kweek of spelers uit amateurclubs uit de buurt. Wageningen kan zich door een zuinig beleid juist zonder schulden handhaven. J. Wortmann, voorzitter, kent het ge voel van vrees, dat een deel van de supportersschare had toen vorig sei zoen Veendam promoveerde. Uitgespro ken werd het niet, maar men was te vreden met de rol aan de top in de tweede divisie en kende uit een recent verleden de kommervolle maanden van een trachten niet af te zakken. Een wat wonderlijke zaak juist omdat Veendam het nu best deed in dit eerste jaar in de eerste divisie is, dat het aantal toeschouwers met 5 pro- Cent terugliep. Het wordt toegeschre ven aan enige malen heel slecht weer bij thuiswedstrijden die toch al niet bijzonder spectaculair waren zo op het oog. Veendam heeft aan de accommoda tie niets gedaan; er is een verwarmde zittribune en een overdekte staantribu ne (capaciteit 6.000 man). Met mede werking van het gemeentebestuur kan er echter nog het een en ander verbe terd worden. Omdat Veendam niet met de geld buidel kan rammelen is het aangewe zen op eigen kweek en amateurs bij voorkeur uit de streek. Trainer Been akker en manager Bonsema smeedden een voortreffelijke eenheid en Veendam kwam zelfs even in de buurt van pro motie. Concurrentie van amateurwedstrijdèn heeft Veendam alleen dan wanneer er streekderby's zijn of wedstrijden die zeer belangrijk zijn voor de ranglijst. Drs. A. Prange. voorzitter van de stichting, zou dolblij zijn als zijn club de eredivisie zou halen. „Ik heb al eens vaker gehoord, dat wij niet zouden wil len promoveren, maar dat is klets praat." „In de accommodatie kunnen wij he laas niet investeren, het complex is ge meente-eigendom. We staan er overi gens wel raar op met slechts 500 over dekte zitplaatsen." „Bij promotie zouden we misschien spelers moeten investeren. Wat betreft trainer Jan Bens: we zijn heel tevre den. Zouden we promoveren, dan zou den we er vanuit moeten gaan een goede „middenmoter" te worden. Aan steeds stuivertje wisselen heb je niets. Promotie zou voor Cambuur een 3.000 toeschouwers meer betekenen gemid deld of een 5.500 gulden. Vooral Ajax. Feijenoord, FC Twente en GVAV zou den toppers zijn. „De kwestie: liever hoog in de eerste dan laag in de eredivisie is geen punt. Het zou niet sportief zijn tegenover je publiek.- Dat zou uitgekeken raken en wegblijven." „Wat spelers betreft proberen wij eerst eigen noordelijke kweek. Daarpiee kunnen niet alle plaatsen ge vuld worden, maar we kopen geen ver sleten sterren." In de laatste drie seizoenen heeft Cambuur ongeveer 80.000 gulden geïn vesteerd. De vereniging is financieel kerngezond. Vorig seizoen hadden we promotiekansen, toen praatten we er over spelers te kopen. We haalden het niet. Nu hebben we maar nergens over gespraat... C. de Vries, secretaris van het be taalde voetbal, is onverdeeld pro-pro motie. „Ongetwijfeld zal het toeschouwers aantal omhoogspringen wanneer wij de groten uit de eredivisie ontvangen. SVV kan 12.000 man hebben op de tribunes en iksegken dat er toch vijf wedstrijden zeker een uitverkocht huis opleveren". „De club is bezig met een eigen home, maar daar hoeven geen 25.000 man in te kunnen: 12.000 is mooi en het is een aantal dat vaak niet eens wordt ge haald in de eredivisie." „Grote jongens kopen? Daarvoor hebben we geen geld en ook het kopen van een dure trainer is van niemand hier een wens. Tenslotte is Rihus Go- sens een van de besten van het land. En hij blijft in ieder geval." „We hebben een sluitende begroting, misschien kunnen we in de eredivisie iets overhouden. In de eerste divisie is ons gemiddelde 5.000 toeschouwers en als hier npg eens de helft bijkomt in de eredivisie, lijkt - me dat niet over dreven." „Ik geloof niet dat je beter af bent bij de top van een lagere divisie, dan niet-bij-de-top in een hogere. „SW gaat uit van eigen kweek, met nu en dan een speler er bij uit een amateurclub." „Voor ons is het van belang niet gelijktijdig thuis te spelen met Fortuna VI. Er is natuurlijk toch concurrentie in de buurt, maar als je goed speelt komen de mensen wel naar je kijken." SVV investeerde de laatste drie sei zoenen ongeveer vijftigduizend gulden in nieuwe spelers. J. Hut, algemeen voorzitter, meent dat een stad als Haarlem recht heeft op eredivisievoetbal. „Wij zouden heel blij zijn met promotie." Plannen voor uitbreiding van de ac commodatie liggen klaar: meer over dekte zitplaatsen en een nieuwe licht installatie zijn programmapunten bij promotie. Misschien dat er een enkele speler gekocht wordt, maar Haarlem is ook met de mensen van nu niet bang voor de eredivisie. „Met trainer Hughes zijn we bar tevreden, een keiharde werker, die veel bijdroeg tot de successen." Haarlem heeft nu gemiddeld een 4.500 toeschouwers, dat is te weinig voor een ploeg, die het hele seizoen meedraait aan de top. Bij promotie verwacht Haarlem een 7.500 als ge middelde. Een plaats in de eerste of tweede di visie vormt voor de club geen zakelijke basis, de tegenstanders spreken vaak niet tot het publiek en men raakt er snel op uitgekeken. Principieel gaat Haarlem in eerste in stantie uit van eigen kweek.- „Is er niet voldoende aanbod van kwaliteit, dan moet je gaan kopen." Wanneer Haarlem promoveert. en Telstar zich in de eredivisie handhaaft, zal het erop neerkomen dat Haarlem thuisspeelt. met RCH en Telstar met EDO. De laatste drie seizoenen heeft Haar lem iets minder dan 75.000 gulden neer geteld voor aankoop van nieuwe spe lers. Bjj promotie zou het bestuur ongetwij feld een mooi feestje geven. Er zouden glazen geheven worden en naarmate de stemming steeg zou men gedurfde scherts ventileren. Fejjenoord, Ajax? Hoe later op de avond, hoe zwaarder het verlies dat deze topclubs toegedacht zou zijn. Tenslotte is het feest bij een promotie en dan mag je wel eens een oneerbiedig grapje maken. Hoe zou de zaak er in feite uitzien als Vitesse de drempel zou nemen? Aan de accommodatie eigendom van de gemeente kan wellicht wat wor den gedaan' als de promotie een feit is. Van trainer werd onlangs gewisseld. Cijfers aangaande de aankopen laat Vitesse niet los. Bij promotie naar de eredivisie zal het aantal toeschouwers wel stijgen, dit gebeurde ook bij promotie naar de eer ste divisie. Thuiswedstrijden als tegen Ajax. Feijenoord, NEC en misschien Go Ahead en FC Twente zullen ongeacht de posi tie van Vitesse op de ranglijst wel een beste kas opleveren. In principe probeert Vitesse ama teurs met talent uit de omgeving op te leiden en nu en dan de kern te verster ken met een aankoop van een gerouti neerde man (zoals Bosveld van Spar ta). Vitesse rouleert de thuiswedstrijden al jaren met NEC, Graafschap en Wage ningen. In Arnhem vraagt men zich wel af hoe Vitesse het in de eredivisie zou rooien met de huidige spelers, respec tievelijk waar het geld vandaan zou moeten komen om de sterkte op te voe ren. J. van der Ben, voorzitter, is vooral blij dat de club veel in aanzien heeft gewonnen nu zjj in de eredivisie speelt. De gemeente Alkmaar zorgde bij het bereiken van de eredivisie voor een 4.000 meer tribuneplaatsen en nog di verse verbeteringen. Het bezoekerscijfer groeide met acht procent en kwam van 7.600 gemiddeld in dé eerste divisie op 8.200 gemiddeld in de eredivisie. Verwacht was een ge middelde nu van 10.000 man. Men denkt dat hét slechte weer bij thuiswedstrij den negatief heeft gewerkt op de be langstelling. Het bezit aan spelers wordt geschat op een 650.000 gulden. De club probeert zowel uit eigen kweek als door aankoop van spelers het elftal te versterken. Concurrentie in de amateursector lijkt niet groot te zijn voor AZ. Wel is een voorstel ingediend om de betaalde clubs in de toekomst op zaterdag te la ten spelen en de amateurs op zondag. De heer Van der Ben, als beroep op gevend „koopman" voelt er niet voor over de investering in spelers van de laatste jaren iets te zeggen: „Je zet toch ook je eigen salaris niet in de krant?" Drik Nijs, directeur, is uiterst tevre den met wat bereikt werd dit eerste seizoen in de eredivisie. Zowel speltech- nisch als financieel. Eerst moet worden gezorgd voor be ter voetbal, dat is de eerste wens van het publiek. Daarna komt de accom modatie. Trainer Van der Hart tekende voor twee jaar bij, maar als het even kan wordt er geïnvesteerd in spelers, spe ciaal een rechtsbuiten en twee midden velders staan op het verlanglijstje. Er kwam ruim dertig procent meer in het laatje dan het vorige seizoen, toen HS in de eerste dvisie speelde. HS ziet de eredivisie niet, alleen ta kel ijk als enig mogelijk uitgangspunt voor de club zelf, maar ook als kwes tie van standing. Een club in de ere divisie heeft nu eenmaal een zekere status. Ook daarom komt er meer pu bliek; tenslotte kan men het beste spel alleen daar verwachten. Eigen kweek heeft de club van Hout- rust niet, maar het principe van jonge amateurs, die bij het eigen bedrijf een opleiding kunnen krijgen zodat ze la ter als speler aan de kost kunnen ko men, wordt hier als een goede moge lijkheid gezien. Een dan jeugdelftallen, spelend in regionaal verband: nuttig. Houtrust kan 27.000 mensen bergen, de gemeente wil wel verbeteren, maar alles kan niet tegelijk gebeuren. Over dekte staantribunes zouden een hele verbetering zijn, maar Houtrust moet zijn karakter behouden. HS heeft geen concurrentie, meent het, van omliggende amateurclubs. Dij de studentenacties van de laatste tijd treden de Studentenvakbeweging (SVB) en de democratisch - socialis tische studentenvereniging Politeia zo vaak als eenheid op, dat sommigen wel eens vermoeden dat er binnenkort een fusie komt. Die zit er echter niet in. Wel ontstaat er een plaatselijke samen werking; het ziet er naar uit dat in de afzonderlijke universiteitssteden actie groepen zullen worden gevormd. Een dergelijke actiegroep bestaat bijvoor beeld al in Tilburg: Links Front, dat vooral uit leden van de SVB en Politeia bestaat. Dit „front" bezette onlangs de telefooncentrale, zodat de hogeschool tijdelijk werd gesloten. Nijmegen kent „Rood Front". Bij da bezetting van het Amsterdamse Maag denhuis speelde „De Loze Kreet" een belangrijke rol. En het gematigder Lei den kent de „Werkgroep Universitaire Hervorming". Dergelijke incidentele vormen van samenwerking houden echter nog geen fusie in. Uiteindelijk zijn de SVB-ers die in dergelijke actiegroepen zitten vaak radicaler dan de rest. Te vaak wordt nog vergeten dat zelfs in de SVB die dan een tamelijk linkse signatuur draagt, ook mensen zitten die voor ra dicale acties weinig voelen. Ook voor het kenmerk „socialistisch" voelen ve len niets. Een fusie met Politeia zit er daarom zeker niet in. Wel is er nauwe samen werking. De documentatie wordt al sinds langere tijd gemeenschappelijk opgezet. Dergelijke vormen van samen werking vindt men ook tussen de Ne derlandse Studenten Raad en de Stu dentenvakbeweging. De NSR, eigen lijk niet meer of minder dan een lan delijk studentenparlement met een da gelijks bestuur, borduurt nogal eens voort op studiemateriaal van de SVB. De verbroedering die in de loop der jaren tussen de van huis uit verschil lende vormen van organisatie is ont staan, is een gevolg van de radicalise ring die allerminst een typerend Neder lands verschijnsel is. Overal voeren de studenten acties. Zij stellen verbeteringen voor en on dersteunen dat door het pressiemiddel dat zij zelf omschrijven als „de drei ging van de beroering". Ze menen dat dit hun voornaamste machtsmiddel is. Ze hebben het gevoel dat ze pas met de autoriteiten kunnen praten als die een deel van hun „machtspositie" afstaan. Acties kunnen machtsposities doen af brokkelen, menen ze. Buitenstaanders vinden dat. krasse taal en vrezen dat de studenten revolu tie willen. Vooral omdat de actiegroe pen van studenten zoals in Tilburg en in Amsterdam het niet bij woor den laten. En onwillekeurig ziet men dan alle studenten die voor actie voe len het zijn er tegenwoordig nogal wat voor oproerkraaiers aan. Juist dat laatste is onjuist. Waar schijnlijk typeert men de situatie van de studenten hun doelstellingen probe ren te bereiken met paardemiddelen als „relletjes". Er moet natuurlijk wel een andere manier zijn, maar voorlo pig zien ze die nog niet. TV* is de definitie van een bezeten Feijenoord-fan over zijn club: „Feijenoord is vanaf het begin een volksclub geweest om mensen te laten voetballen. Feijenoord is van. uit en dóór het volk."' Je hoeft geen voetbalkenner te zijn om zo'n definitie te formuleren. Je hoeft niet meegeleefd te hebben met de race om de eerste plaats. Je moet wél Rotterdammer zijn. In dat geval zeg je er nog bij: „Ondanks al zijn successen is Feijenoord zichzelf ge bleven: Wél een hoop poen, maar geen kapsones. Wél een grote club, maar merendeels toffe binken. Wél veel suc cessen, maar nog lekker amateuris tisch." De Feijenoorder vindt zijn vereniging nog steeds „de club van de overkant", waarmee de linker Maasoever wordt bedoeld, waar de Rotterdammers in het verleden altijd met de nek werden, na gekeken. Maar aan die zelfde „over kant" is inmiddels een geweldig brok voetbal-historie tot stand gekomen. En die historie begon al in 1908, een tijd van sociale woelingen en misstan den. Een tijd, waarin een gezonde on verantwoord hard werkende Rotter damse jongen in zijn schaarse vrije tijd zin had om tegen een balletje te trappen. Het was zijn explosie in de behoefte aan recreatie. Fr waren „aan de overkant" honder- J den van deze werkjongens. Daar om werd Feijenoord opgericht. Want je kon toch niet iedere zondag in het café gaan zitten of voor de ramen koe keloeren. Daarom ook was Feijenoord al meteen populair bij de massa werk jongens van die tijd. Hoofadministrateur Phida Wolf (61). de wandelende encyclopedie van Feije noord zegt erover: „Wij hadden het ge luk. dat wij vanf de eerste dag voor treffelijke zakelijke leiders hadden. Al die leiders vormen de rode loper naar onze huidige rijkdom. Maar onze suc cessen zouden niet mogelijk zijn ge weest wanneer wij niet vanaf het begin bovendien de beschikking hadden ge had over heel goede voetballers. Feije noord groeide van „underdog" naar „top of the hill". Nu is Feijenoord de enige voetbalclub van Nederland met een eigen stadion, van een allure zoals „aan de overkant" staat. Een stadion, dat in 1937 voor ruim één miljoen gul den werd gebouwd en dat vandaag-de- dag veertig tot vijftig miljoen gulden waard is. Een stadion bovendien, waar zo'n 65.000 toeschouwers naar het voet- Hoofdadministrateur Phida Wolf is het historische brein van Fejjenoord, de club, die va* „underdog" naar de „top of the hill" groeide, maar daarbij nimmer z(jn eigen ongecompliceerde karakter verloor. balcircus van Feijenoord kunnen kij ken. L"V is ook een zakelijke definitie te vinden voor Feijenoord: „Een Rot terdamse voetbalvereninging, waaruit later de N.V. Feijenoord-Stadion is ge groeid. N.V. en vereniging bestaan naast elkaar en hebben geen oogmerk winst te maken. Meer dan de helft van de inkomsten van het stadion wordt uitbetaald aan de vereniging, die 51 procent van de aandelen in haar be zit heeft. De vereniging verdeelt deze gelden over haar voetbal- en honkbal afdelingen." Feijenoord, vroeger de club van ge- sjochte jongens, is op het ogenblik de rijkste voetbalclub van Nederland. Al leen al de aandelen, die de voetbal vereniging heeft in het stadion, vormen een kostbaar bezit. Als de nood aan de man mocht komen, leveren die aande len een fortuin op. Bovendien heeft Feijenoord nog ruim tienduizend dona teurs, die per jaar een slordige half miljoen op tafel leggen. De grote bron van inkomsten vormen natuurlijk de thuiswedstrijden, die regelmatig in de eigen „kuip" worden gespeeld en die vorig jaar gemiddeld 49.000 bezoekers per keer trokken. De stadiondirectie doet'dan plotseling een grendel op de deur: Zij wil niet bekend maken hoe groot de gemiddelde ontvangsten per thuiswedstrijd zijn. Aan de hand van de gemiddelde toegangsprijs voor het stadion, het aantal vorig jaar gespeel de thuiswedstrijden en het gemiddelde aantal bezoekers is er echter een een voudig rekensommetje te maken. De uitkomst: Vorig jaar rinkelden onge veer 3,3 miljoen guldens in de kassa, waarvan zoals gezegd meer dan de helft ten goede kwam aan de ver eniging. TT en derde definitie van Feijenoord: J „Een Rotterdamse voetbalclub, be staande uit 43 voetbalelftallen, t.w. twee profteams, dertien amateurteams, twin tig juniorenteams, waaronder het elftal voor de jeugdselectie en acht pupillen- teams voor kinderen beneden de twaalf jaar. Bovendien bestaande uit acht honkbalteams". Ook dat is Feijenoord, een club met zeshonderd voetballende leden van wie er 25 behoren tot de categorie „betaalde spelers". Ook in de honkbaisport oogst Feijenoord lau weren. Vorig jaar bereikte het eerste honkbalteam de hoogste klasse van de Koninklijke Nederlandse Honkbalbond. Er wordt gezegd, dat de organisatie van Feijenoord nog steeds zo amateu- rischtisch is. Zeg dat niet tegen Feije noord-bezetene Phida Wolf. Hij zit dan onmiddellijk op de kast om zijn boks- handschoenen aan te trekken. „De bui tenwacht denkt dat wij amateuris tisch zijn. Waarom? Omdat wij met hand en tand ons karakter als dood gewone volksclub willen bewaren. Waarom zouden wij bijvoorbeeld zonodig een dure stichting moeten worden, zoals een aantal andere clubs in het land? Wij zijn en blijven een volkskluppie". Goed, noem het amateuristisch, dat wij onze jeugdelftallen in ons dure sta dion laten spelen en geen toegangsprij zen vragen aan de toeschouwers bij die wedstrijden. Maar die openheid en on ze monetaire populariteit zijn onze grootste reclame. Amateuristisch? Zal wel, maar het gaat ons zo toch goed?". Dhida Wolf is niet meer te remmen: „Een lid, dat bij ons dertig gulden per jaar contibutie betaalt, krijgt daar voor ons maandblad thuisgestuurd, hij krijgt iedere week een weekbrief, hij heeft gratis toegang tot alle thuiswed strijden in ons stadion en als hij boven dien nog spelend lid is, betalen wij nog zijn reiskosten ook. Gelukkig kunnen wij nog zo amateuristisch zijn". Feijenoord probeert, de feiten zake lijk te bekijken. De bestuurders weten: successen kunnen al een worden geboekt met topspelers. Zij weten ook. dat het goedkoper is een topspeler op te leiden dan te moeten kopen voor vele hon derdduizenden guldens. Daarom wordt er grote aandacht besteed aan de op leiding van veelbelovende jonge knapen Maar de oogst is tot nu toe karig ge bleven. Als ééns in de twee seizoenen een speler uit het jeugdelftal het met lauweren omkranste eerste elftal weet te bereiken, is het veel. Deskundigen zeggen, dat het niet aan Feijenoord ligt De trainers doen al het mogelijke om van een jonge knul een kampioen te maken. Maar het zal niet de eerste keer zijn, dat zo'n jongen na zijn pu berteit niet meer in staat is het top- team te bereiken. A Lleen Veldhoen en Jansen hebben zich jaren geleden de overgang van het jeugdteam naar het elftal van de kampioenen waardig getoond. Alle an dere spelers, die Feijenoord de afge lopen woelige weken in het veld heeft gebracht zijn „koopjes". De eerste speler die Feijenoord voor 25.000 gulden in 1954 kocht was Coen Mou- lijn. Inmiddels zijn de prijzen geste gen, ook al is de b.t.w. hier (nog) niet van toepassing: Rinus Israels werd drie jaar geleden voor de lieve som van 450.000 gulden „aangeschaft" Hij is tot nu toe de duurste koop geweest van Feijenoord. Anno 1969 is goed-voetbal een kwestie van goed-geld. Als buiten staander denk je dan, dat voetballen eigenlijk een kwestie is van brood en spelen. Bij Feijenoord realiseert men zich verdraaid goed. dat het publiek op de eerste plaats komt om de sen satie en pas op de tweede plaats om goed voetbal te zien. Als vreemdeling in het voetbalparadij.s leg je ook die kwestie voor aan Phida Wolf, die je gelijk geeft, als je zegt, dat topvoet bal eigenlijk een soort circus-spektakel is. „Het voetbal wordt overal op de wereld ruwer", zegt hij je gerust. Hij weet en zegt, dat de spelers, en man nen van Feijenoord maken daarop geen uitzondering, kooplieden zijn, die hun publiek waar voor hun geld geven: sensatie. IJ et legioen kan dus gerust zijn. Want ook Feijenoord heeft een le gioen van 45.000 „Geen woorden maar daden" brullende supporters, die geen thuiswedstrijd overslaan. Deze menigte groeit nog steeds, al is het niet te zeggen, welke groei stoot het gevolg zal zijn van het krachtdadige optreden van de Feijenoord-soldaten in de re cente strijd om het Nederlandse kam pioenschap.

De Vallei | 1969 | | pagina 9