Teleurstellingen en successen Voordat Hitler in 1939 in de stromende regen en met klein gevolg in Kummersdorf pools hoogte neemt, heeft Von Braun met zijn staf in de zeven jaar, dat hij in dienst is van de Wehrmacht, veel geleerd, veel tegenslag gehad en enkele successen geboekt. Overstapje Legerkas Verbetering Verhuizing Hitier komt! Geen vragen Nuttige last Gedeprimeerd Bezuiniging Wat voorafging Morgen dusmijnheer Von Braun, zat Hitier ons dan eindelijk met een bezoek vererenDe inmiddels tot kolonel bevor derde Walter Dornberger zit tegenover de dan 27-jarige dr. Wernher von Braun, technisch-directeur van een bedrijfdat het grote geheim is van het Derde Rijk. Het Is 22 maart 1939. maken. Hij* wil wapens. Wapens, waarvan de bruikbaarheid voor hem vaststaat." „Wij moeten realist blijven, Von Braun", vervolgt de kolonel, als zijn technisch- directeur plechtig heeft geloofd, dat hij met geen woord over de ruimte zal reppen. „Zonder het geld van het leger wordt onze droom nooit werkelijkheid. Hitier moet hier tot ere-doctor wordt benoemd van de Technische Universiteit van Berlijn, zegt hij in zijn rede: „Wij oude rotten in het rakettenvak hebben vaak betreurd, dat raketten ook als wapens zijn gebruikt. Toch geloof ik, dat deze ontwikkeling niet ongewoon is ge weest." Dornberger buigt zich naar de jongeman toe en zegt: „Eén ding moet ik u dringend vragen. Laat tegenover Hitier het onderwerp ruimtevaart rustenl Roer het niet aan, want hij wil er niets van weten. Het is zelfs de vraag of hij zich in de verste verte zal interesseren voor de raketten, die wij hier de zekerheid krijgen, dat ons enig doel is mee te werken aan de verwezenlijking van zijn ideaal: de suprematie van Duitslands militaire macht! Wanneer Von Braun op 8 januari 1963, samen met professor dr. Hermann Oberth, „Zoals de pioniers van de luchtvaart hun machines niet hebben ontworpen om van daaruit bommen te kunnen werpen, zo hebben ook wij de raket niet ontwikkeld opdat hij de» mensheid tot wapen zou dienen..." Mtlerschu zijn hoofd We gaan in sneltreinvaart door die zeven jaren heen. 1 oktober 1932: Wernher von Braun treedt in dienst bij het leger en krijgt als werkterrein het rakettenproefstation Kum mersdorf. Zijn chef, kolonel dr. ir. Karl Emil Becker, hoogleraar aan de Friedrich Wilhelm Universiteit in Berlijn, stippelt direct de weg voor hem uit. Von Braun moet overstappen van de Technische Hogeschool naar de Universiteit. Hij moet daar fysica gaan „doen". Als de tijd rijp is, moet Wernher von Braun een proefschrift schrijven over de door vloeibare brandstof aangedreven raket. Promotor zal Becker zijn. Twee exemplaren van de A-2 heeft von Braun in november '34 klaar. De tweeling wordt Max en Moritz gedoopt. Op 1 december bereikt Max een hoogte van 2200 meter en Moritz doet geen meter voor zijn broer onder. Het succes van Max en Moritz brengt de autoriteiten in Berlijn in verrukking. Zij denken al aan raketten met een bereik van vijftig kilometer. Von Braun moet een sussende brief schrijven. ..Het proces", schrijft von Braun aan zijn superieuren, „moet rijpen. Overhaasten is nadelig." Het proces moet rijpen. En dat kost geld. Geld dat losgebrand moet worden uit de legerkas. Maar door leger en luchtmacht tegen elkaar uit te spelen lukt het Becker en Dornberger elf miljoen mark los te peuteren. Leger en luchtmacht de twee concurren ten worden het zelfs eens over een „fusie", als von Braun aankomt piet zijn plan het werkterrein van Kummersdorf naar elders te verleggen Naar eenrustigér plekje, aan de Oostzee: Peenemünde. Op het bureau van generaal Albert Kesselring, chef van de generale staf van de Luftwaffe, in Berlijn, wordt op 2 april 1936 het plan besproken: Peenemünde, waar leger en luchtmacht samen een nieuw en verbe terd Kummersdorf zullen bouwen voor Óp 7 juni 1934 promoveert de 22jarige von Braun. Hij krijgt het predikaat .„cum laude" voor zijn dissertatie, die niet open baar wordt gemaakt, maar als staatsgeheim in de archieven van de Duitse Wehrmacht verdwijnt. Wernher von Braun mag zich enkele maanden „Herr Doktor" laten noemen als hij. zijn eerste, in Kummersdorf gemaakte, raket, de Aggregat 1 (A-l), startklaar heeft. Walter Riedel heeft er mede zijn krachten aan gegeven. Maar de A-l gaat niet omhoog. Hij is topzwaar. Von Braun stroopt de mouwen op en verbetert zijn A-l. In de A-2 verandert hij niets dan de stabiliseringsinrichting; de gyroscoop komt niet meer in de kop, maar in het midden van de raket te zitten. gezamenlijke kosten. Nog op dezelfde avond is Peenemünde van de gemeente Usedom aan de Peenemünder Bocht gekocht voor 750.000 Rijksmark. In mei 1937 al kan het merendeel van de negentig man sterke staf van von Braun naar Peenemünde verhuizen. Tot 1940 toe zal er 550 miljoen Rijksmark in het project- Peenemünde worden gestoken. Peenemünde. Het strengst bewaakte stukje Duitsland, dat spionnen aantrekt zoals een magneet spijkers. Peenemünde, waar de dennebomen aan de lopende band worden gekapl om plaats te maken voor fabrieks hallen, laboratoria en hangars. D?. Hermann, de Duitse expert in de aerodynamiek, bouwt er de sterkste wind tunnel ter wereld. Allerlei fabrieken verrij zen er, waar gereedschappen en vloeistoffen worden gemaakt. Want Peenemünde moet zichzelf bedruipen. Grondstoffen en onder delen van de industrie betrekken zou betekenen: het geheim verraden. De proefnemingen gaan onderwijl onver minderd door. In december 1937 wordt viermaal een A-3 gelanceerd. Viermaal eert mislukking. In de zomer van het jaar daarop gaan vier A-5 raketten feilloos de lucht in. Een jaar later bereikt zo'n A-5 een hoogte van acht kilometer. Bij de derde lancering van de A-5 in 1939 slagen von Braun en zijn mensen erin, de raket loodrecht de lucht in te sturen en halverwege in een baan van 45 graden te brengen. Dan is voor von Braun bewezen dat zijn werk is gelukt, Dan weet hij, dat vijftig op de honderd keren zijn raketten een bereik van 270 kilometer hebben en dat deze raketten trefzeker zijn binnen een cirkel van duizend meter. Wernher von Braun kan deze bevindingen nog niet vertellen, wanneer op 23 maart 1939 Adolf Hitler naar Kummersdorf komt. Naar Kummersdorf, omdat het bezoek van de Reichsführer aan Peenemünde de aan dacht van de buitenwereld op dat grote Duitse geheim zou vestigen. En Von Braun en Dornberger geloven, dat zij ook in Kummersdorf voldoende zullen kunnen tonen om de interesse van de machtige man te wekken. Terwijl Hitler in een indrukwekkende Mercedes van Berlijn op weg is naar Kummersdorf, rukken de Duitse troepen het Memelgebied binnen. Memel is door een Duitse wet weer tot Duits gebied gemaakt. Een week eerder heeft Duitsland Tsjecho- Slowakije onder de voet gelopen. Het weer op deze 23e maart 1939 weerspiegelt het politieke klimaat: zware, laaghangende wolken, waaruit kille buien neerranselen. Hitier wordt begeleid door generaal Becker en generaal von Brauchitsch, opper bevelhebber van het Duitse leger. Aan de ingang van het rakettenproef station staan Dornberger en von Braun het hoge gezelschap op te wachten. „Dr. von Braun", zegt Dornberger na het handen- drukken, „zal u op alle vragen die u heeft, een antwoord kunnen geven". Die vragen blijven uit. Aan knallen, geknetter en vuurballen ontbreekt het niet. Het oorverdovend gebrul van raketmotoren doet Hitier geen spier op het gezicht vertrekken. Drie, vier montagetorens worden „ge showd" en Dornberger en von Braun bestoken de Führer met verslagen van hun werk in Peenemünde. Hitier luistert zwij gend toe. Zegt niets, knikt niet met het hoofd, maar stapt naast zijn gastheren voort. De ingewanden van een Aggregat-3 krijgt Hitier voorgeschoteld. De man, die anders niet bij wapens is weg te slaan en elke wapeningenieur tot dol-wordens toe uit vraagt over de technische bijzonderheden, kijkt plichtmatig naar het mechanisme en reageert. Reageert op een wijze, die von Braun en Dornberger verlamd doet stilstaan: Hitier schudt het hoofd. Bij de A-5 (de voorloper van de A-4, die later berucht zal worden als de V-2) gekomen, vraagt Hitier plotseling naar het vermogen van de raket. „Een druk van anderhalve ton binnen 44 seconden", zegt von Braun vlug. Maar voordat hij verdere bijzonderheden kan vertellen wuift Hitier afwerend. Op weg naar de barakken waar de heren het middagmaal zullen gebruiken, infor meert Hitler nog even naar de nuttige last die dé A-5-raket kan dragen. „De A-5 is maar een proefraket", moet von Braun antwoorden. „Hij kan geen noemenswaardige last voor militaire doelein den dragen. In Peenemünde echter zijn we al zover met de proeven, dat wij grotere raketten voor militaire doeleinden kunnen bouwen." Meer kan von Braun op het moment niet kwijt, omdat de eetzaal is bereikt. Tijdens het maal, waarbij Hitier als naar gewoonte wat groente eet en zijn glas spawater drinkt, vraagt Hitier nog hoe lang het duren zal, voordat een gevechtsklare raket is ontwik keld. Hij knikt kort als Dornberger hem het aantal jaren noemt. Dan heft Hitier de tafel op door op te staan. Afwezig lachend zegt Hitier bij het afscheid: „En toch was het geweldig! Von Braun weet nog, hoe gedeprimeerd hij was na het bezoek van Hitier. Het staat voor hem vast, dat Hitiers hoofd die dag in het geheel niet stond naar raketten. Als hij tenminste al ooit iets voor raketten had gevoeld. Tijdens het tafelgesprek had Hitier immers plotseling opgemerkt: „Valier was een fantast! Valier, de man die in 1930 verongelukt was bij het nemen van proeven met vloeibare brandstof! Een week na Hitier komt ook Göring in Kummersdorf kijken. De opperbevelhebber van de Luftwaffe toont zich, geheel volgens zijn temperament, geestdriftig over wat hij te zien krijgt. Wat von Braun hem vertelt, slikt hij niet alleen voor zoete koek, maar hij doet er zelfs een schep bovenop. Hij ziet zijn •vliegtuigen al uitgerust met raketten, hij laat er treinen mee rijden en zelfs ruimtecabines van het Duitse Rijk zweven hem al boven het hoofd. Von Braun en Dornberger laten Göring uitrazen. Zij kunnen zijn hulp best gebrui ken en zien daarom zijn onwetenschappelijk enthousiasme graag over het hoofd. Want von Braun en Dornberger weten heel goéd, dat Hitier hun plan met één pennestreek kan vernietigen. Een machtig bondgenoot als Göring te hebben, is dan geen overdadige luxe. Maar tegen het einde van het jaar boekt 'von Braun in Peenemünde zijn grote succes met de A-5, die hij in een gerichte baan weet te brengen na de start. Dan heeft de opperbevelhebber van het leger, maarschalk Walther von Brauchitsch, reden genoeg om het project-Peenemünde op de „urgentie- lijst" te zetten van de militaire ondernemin gen in Duitsland. Op 23 november beveelt Hitier echter, dat Peenemünde het voortaan maar moet doen met de helft van het materiaal, dat het bestelt. Zijn bliksemsnelle oorlog in Polen legt Hitier de woorden in de mond: „Ik zal in deze oorlog geen raketten gebruiken. D» In 1912 in Pruitsn gebo ren Wernher von Braun heeft zich van jongs af aan aange trokken gevoeld tot de we tenschap. Het is zijn vurige wens die te verrijken met een raket, die door vloeibare brandstof zei worden aan- Eind september 1931 daagt een groep van drie jonge mensen erin, een raket te lanceren, die zich 350 meter van de aarde verheft en daarna aan een parachute een zachte landing maakt. Wernher von Braun heeft de eerste stap gezet op de weg naar de roem. Omdat hij echter vroegtijdig inziet, dat zonder geld geen vorderingen zullen worden gemaakt, te kent hij in 1932 een contract met de Wehrmacht. Het Duitse leger zal zijn onder zoekingen gaan betalen. Hitler, vol argwaan jegens de „raket* fantasten" met zijn minister van bewa pening Albert Speer op weg naar een proeflancering Bovendien kent men mijn scepsis met betrekking tot deze experimenten." Dornberger en von Braun doen alles om deze zet van de Führer ongedaan te maken. Na veel praten weten zij von Brauchitsch te bewegen achter de rug van Hitier om vierduizend frontsoldaten vrij te maken voor werk in Peenemünde. Het zijn allen techni sche vaklui en ingenieurs. Maat Peenemündes leven blijft een penibe le zaak. Generaal Becker, de grote bescherm heer van von Brauns researchwerk, wordt door Hitier dodelijk gekrenkt en maakt uit de benoeming van dr. Fritz Todt tot zijn directe chef de gevolgtrekking, dat hij zich beter het leven kan benemen. Een maand later slagen von Braun en zijn medewerkers, dr. Walter Thïel en ir. Moritz Pöhlmann, erin de „motor" van de A-4 aan het werk te krijgen. En dat betekent de eerste stap naar de ontwikkeling van het geheime wapen van nazi-Duitsland, de V-2. Klaar voor de start: een Aggregat-4. Bijna veertien meter hoog en met een doorsnee van 1.65 meter. Van start gegaan en met succes: een A-4. Dé geSi dingswapen V-2. raket zal schiedenis ingaan als het vergd- In 1942 zijn de hoge Duitse officieren niet meer te houden. Iedereen moet Peenemünde hebben gezien, waar aan het wonderwapen wordt gewerkt, dat Engeland de genadeslag zal toebrengen. Op de voorgrond links veldmaarschalk Wilhelm Keitel Voor elk van deze, zeer burgerlijke, heren zou Londen in 1942 wel eens een miljoen pond over hebben! Op de voorgrond rechts Wernher von Braun. Naast hem in uniform generaal ir. Dornberger. De oude man in het midden is dr. Hugo Eckener, wiens fabriek in Friedrichshafen bij de produktie van de A-4 is ingeschakeld. Lang niet elke start gelukte. Veel van de gelanceerde raketten stortten voortijdig neer. wmmrn

De Vallei | 1969 | | pagina 13