Veenendaals dagblad Chaos in centrum van Willemstad na brandstichting en plundering Rust op eiland niet nog terug Buiten VOLDAAN THUIS Poher zegt Pompidou niet te vertrouwen flanaria n*§ Ongeregeldheden in Zuid-Amerika eisen zeker 13 doden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Onderscheiding voor burgemeester NEDERLANDSE MARINIERS OP CURASAO INGEZET BIJ STAKINGSOPROER Protest tegen inzetten van mariniers cm „Geen verband tussen gebruik van „de pil" en godsdienst" Koel weekeind Bonn breekt met Hallstein- doctrine Zie Ommezijde Halve ton voor tip over roof Amro-bank Geen loon voor stakers in Almelo Ooievaarsstart EUROPEANEN SOLIDAIR VERBINDINGEN VERZOEK LAATSTE FASE PRESIDENTSVERKIEZING Wat een topper die brommer 2 jaar garantie op blokmotoren 20 modellen vanaf f 419 (incl. B.T.W.) KAPPERSPA TROONS ERKENNEN NIEUWE CAO NIET MEER RHENEN PROEFSCHRIFT: zingende dolfijnen VTB Harderwijk TeL 03410 - 2569. Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600? Losse nummers 0,25; Abonnement f 0,97 p. w., i 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Valk opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 31 MEI I969 - 43e JAARGANG no. I25 VWnLLEMSTAD Nederlandse mariniers zijn gister- avond vanwege ernstige stakingsonlusten in actie gekomen om Curasao van een totale chaos te redden. In heel het centrum van Willemstad, de hoofdstad van Cu rasao woedden aan beide zijden van de St. Annabaai branden. Radio-Caracas (Venezuela) meldde gisteravond laat dat in Willemstad een avondklok is ingesteld van 18.00 tot 07.00 uur. Het verzoek om militaire bijstand was afkomstig van de regering van de Nederlandse Antillen „omdat de poli tie in Willemstad niet in staat is de openbare orde en vei ligheid afdoende te handhaven", aldus een communiqué van de Nederlandse regering. De correspondent van het Algemeen Nederlands Persbureau meldde vanochtend uit Willemstad, dat er geen doden zyn gevallen. Er is wel een zwaar gewonde. Het hotel Americano op Otrabanda stond nog steeds in brand. Uit de winkels zijn kleding, juwelen, voedsel, ijskasten en televisie- en radiotoestellen geroofd. Door de stad patrouilleren zwaarbewapende mariniers, die plunderaars arres teren. Het kantoor van het A.N.P. in het Castro-gebouw heeft zware water schade opgelopen. De rust is op het eiland nog niet teruggekeerd. Willemstad maakt vanmorgen een lu gubere indruk. De Herenstraat en de Madoerostraat zijn geheel uitgebrand. Men schat dat de schade in de miljoe- ADVERTENTIE "1Tan tijd tot tijd heb ik u in mijn hoekje op de hoogte gehouden van het experiment met de herbe volking der ooievaars in Nederland door Vogelbescherming"Wel, dit aardige plan heeft geregeld voort gang. In de tweede week van mei arriveerden in het uiverdorp Lies veldbij Groot-Ammers (Z.H.) de eerste dertien bewoners. Ze kwa men een beetje verreisd uit Honga rije na een lange en vermoeiende tocht in kisten per vliegmachine, vrachtauto en schouw. Een afge rasterde ruimte van 4 ha in de groe ne polder met veel water en moe rassigheid staat de vogels ter be schikking en ze worden deskundig wetenschappelijk begeleid in hun nieuwe vaderland. De aanpassing verliep verrassend snel; de dieren verspreidden zich dra over de pol ders om te drinken en voedsel te zoeken. Op het terrein zijn inmid dels zes door een deskundige ge bouwde nesten verrezen, waarvan men hoopt en verwacht, dat ze nog deze voorzomer betrokken zullen worden. Er bevinden zich onder de aangevoerde koppels voldoende ge slachtsrijpe paartjes en de wens is de vader der gedachte. De ooie vaars blijven gekortwiekt in hun nederzetting overwinteren. Inmid dels is de kleine kolonie nog met enige exemplaren verrijkt, terwijl er over enige maanden plm. 60 jon ge vogels uit Spanje kunnen worden verwacht. Daar en verderop in Noord-Afrika is onze uiver nog in 't geheel niet zeldzaam. Sommigen kunnen kwalijk aan het slagen van deze proef geloven. We zullen het moeten afwachten, maar dat een soortgelijke proef met raven mocht slagen, gééft de burger moed. 31-5-1969. A. B. WIGMAN. Sinds 31 maart ligt de heer Wig- man met een gebroken knie in het Johanniterziekenhuis te Bennekom (kamer 22), waar hij, op de rug lig gend, trouw zijn afleveringen voor de rubriek Buiten" blijft schrijven. De genezing vordert langzaam, deelt hij in een briefje aan de re dactie mee, maar ondertussen mist hij veel van het „buitengebeuren" Gelukkig", zo schrijft hij, heb ik de Buitentjesnooit behoeven over te slaan en dit moge hopelijk zo blijven, want het geeft wat in houd aan het eentonige liggen en voedt de geest. Langzaam gaan we vooruit; ik kom nu geregeld een uurtje &an het bed op de stoel en voorts is er een masseuse aan de gebroken knie begonnen. Met dat al gaat de lente helemaal voorbij en nadert zelfs de zomer reeds Samen met de talrijke lezers van zijn Buitentje wensen wij hem een spoedig herstel toe. (Red.) nen guldens loopt. In de stad liggen de wrakken van talrijke uitgebrande au to's. De supermarkt van Hendriksen op Rio Kanario is leeggeplunderd, maar ook verscheidene andere winkels heb ben hun tol aan de plunderaars moeten betalen. Er zijn veel arrestaties ver richt. Onder de gearresteerden bevin den zich talrijke jeugdige personen. Bij de Shell-raffinaderij zijn gister ochtend enkele Europeanen uit hun au to's gesleurd en mishandeld. Bij Texas Instrument onderging een aantal Ame rikanen hetzelfde lot. Voorzover bekend is de Shell-raffinaderij niet beschadigd. De KLM heeft nog geen moeilijkhe den met. haar vluchten naar Curacao ondervonden. Minister Bakker (vice- minister-president) wist gisteren tijdens de wekelijkse ministerraad nog niets van de ongeregeldheden af. „De ach tergronden zijn mij niet bekend" zei hij na afloop. „Het was voor mij een volkomen verrassing". De mariniers staan in hun actie on der leiding van de plaatselijke com missaris van politie. De marinestaf in Den Haag had gisteravond geen verzoek om extra bijstand gekregen. Een kleine honderd van de aanwezi ge 350 marinemannen is voor de ac tie opgeroepen. De moeilijkheden begonnen gisteren toen werknemers bij Werkspoor Carri- bean (Wescar) op Curagao in staking gingen voor gelijke lonen met het Shell- personeel en dit uitliep op een bijna al gemene staking, toen werknemers van de olieraffinaderij van de Shell Cura gao NV uit solidariteit voor vierentwin tig uur in staking gingen en ook de ha venarbeiders het werk neerlegden. De overheidskantoren en winkels sloten. Anderen overwogen zich bij de staking te zullen aansluiten. Het aantal stakers bedroeg op dat tijdstip ongeveer 5000. Een Shell-auto werd al spoedig in brand gestoken. De stakers trokken de stad in en sloe gen aan het plunderen en brandstich ten. Vakbondsleider Wilson (papa) Go- det, voorzitter van de Antilliaanse Ha venunie, werd door een kogel ernstig gewond. Een door de politie in de Ju- lianastraat opgeworpen barricade werd doorbroken. Gisteravond raakten de verbindin gen met de buitenwereld in de war. waardoor zeer weinig nieuws door kwam. De correspondent van het ANP moest zijn kantoor verlaten, waardoor de rechtstreekse verbinding met het hoofdkantoor in Den Haag uitviel. PTT-verbindingen ondervon den moeilijkheden en. volgens een bericht, werkt op het ogenblik de PTT-Willemstad op een nood-aggre gaat, maar de brandstofvoorraad zou beperkt zijn. Eerder had Suriname al geen contact meer met Willemstad op een verbinding tussen de verkeers toren van de vliegvelden na, maar volgens bepalingen mogen daarover uitsluitend gegevens betreffende het luchtverkeer worden uitgewisseld. In een bericht uit San Juan wordt ge zegd, dat de Nederlandse autoriteiten op Curagao de Amerikaanse marine of ficieel hebben verzocht nooduitrustin gen beschikbaar te stellen in verband met ernstige ordeverstoringen op het eiland. Een woordvoerder van de mari ne zei, dat in het gebied bij de Shell- raffinaderij ongeregeldheden plaatsvin den en dat al het in de stad beschikba re blusmaterieel naar de olieraffinade rij is gezonden. Transportvliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht zijn uit een oefening op Porto Rico gehaald om zonodig te worden ingezet. Volgens de marine kan zij brandblusmaterieel binnen twee uur van San Juan naar Willemstad vliegen. DEN HAAG Naar aanleiding van de gebeurtenissen op Curagao heeft de Surinaamse Studentenunie in Neder land vannacht het volgende telegram gezonden aan vice-minister-president, drs. J. A. Bakker: ..Protesteren met klem tegen inzetten Nederlandse kolo niale bezettingstroepen tegen Antil liaanse bevolking; eisen onmiddellijk vertrek van vreemde onderdrukkings troepen; verklaren zich solidair met de stakende arbeiders in hun gerechtvaar digde strijd tegen uitbuitting door olie monopolies." Ook de Kritische Lerarenorganisatie sectie Den Haag heeft zich onvoorwaar delijk solidair verklaard met de Antil liaanse opstandelingen. MARGRATEN Op het Nederlands- Amerikaanse kerkhof in Margraten (Zuid-Limburg) is gistermiddag in aan wezigheid van prins Bernhard en an dere autoriteiten, een plechtige dienst gehouden ter ere van Memorial Day. PARIJS Met felle beschuldigingen hebben Alain Poher en Georges Pompidou, de twee voornaamste kandidaten voor het presidentschap van Frankrijk, vrijdag hun verkiezingscampagne afgesloten. Poher, de kandidaat van het centrum, die tot nu toe rustig en beheerst is opge treden in zijn verkiezingscampagne, viel ztfn Gaullistische tegenstander Pompi dou persoonlijk aan in zijn laatste toespraak voor radio en televisie vóór de Fran sen morgen naar de stembus gaan. „Ik heb de strijd aangebonden met Pompidou", aldus Poher, „omdat ik hem niet vertrouw. Frankrijk moet een kandidaat kiezen, die de echte democratie kan herstellen. Waarnemend-president Poher zag een scherpe tegenstelling tussen pre mier Pompidou die de Gaulle zes jaar trouw heeft gediend en de man die nu belooft zich van bepaalde aspecten van het orthodoxe GauÜisme te zullen dis tantiëren als hij president wordt. Ook Pompidou was nogal scherp in zijn laatste toespraak. Hij verklaarde dat zijn tegenstanders Frankrijk slechts voor de keus plaatsen tussen het com munisme en de terugkeer tot de vierde republiek, waaraan De Gaulle in 1958 een einde maakte. „Ik", aldus Pompidou, „vertegenwoordig de derde weg. Het gaat er hierbij om de belangrijkste dingen die generaal De Gaulle en de vijfde repu bliek hebben bereikt, niet prijs te ge ven". Alain Poher heeft voor de televisie een betere indruk gemaakt op de Fran sen dan de Gaullistische presidentskan didaat Pompidou, zo kan geconclu deerd worden uit een opiniepeiling, verricht door het Franse instituut voor publieke opinie. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een kneedbom ontploft voor een flat gebouw in Parijs, waarin een apparte ment van de socialistische presidents kandidaat Gaston Defferre is gelegen. De flat was op dat moment niet be woond. Defferre maakt een verkiezings tournee door Frankrijk. De ontploffing, die van geringe kracht was, heeft wei nig schade aangericht. Het was de tweede bomaanslag deze week die was gericht tegen een kandi daat voor het presidentschap. Woensdag vernielde een bom een auto, die gepar keerd was bij het gebouw waar de trotskistische kandidaat Alain Krivine, verbleef. DEN HAAG. Werklozen kunnen van 30 iuni af vakantiegeld krijgen. De ^cciale 'verzekeringsraad heeft daarvoor een regeling getroffen. De bedrijfsverenigingen mogen voort aan zes procent van het dagloon van een werkloze in reserve houden. Het gere serveerde bedrag kan worden uitbetaald als vakantiegeld of op het tijdstip dat de werkloze weer in loondienst treedt. Voldaan over hun Amerikaanse reis zijn premier De Jong en minister Luns gisteren in Neder land teruggekeerd. Op Schiphol verklaarden zij o.a., dat verruiming van de Nederlandse landingsrech ten in de V.S. niet zal betekenen, dat het aantal vluchten op de be staande lijnen van de KLM moei worden beknot. Welke concessies wel zullen moeten worden gedaan wilden de ministers niet zeggen De technische onderhandelingen hier over beginnen op 14 juli in New York. Premier De Jong heeft pre sident Nixon uitgenodigd voor een officieel tegenbezoek aan ons land; de uitnodiging is geaccepteerd. Ook was men tevreden over de toezeg gingen voor steun bij het invoeren van kernvoortstuwing voor Neder landse onderzeeboten. Foto: premier De Jong en minister Luns kort na aankomst op Schiphol. ADVERTENTIE De Franse ambassadeur in ons land, C. de Margene, heeft gisteren in zijn ambtswoning in Den Haag onderscheidingen uitgereikt aan een aantal Nederlanders. Op de foto: de heer W. H. Enklaar, burgemeester van Holten en voorzitter van het Nederlands Oorlogsgraven Comité, ontving de versierselen behorende bij de onder scheiding Chevalier dans l'Ordre Nationale de Mérite. CORDOBA In de Argentijnse in dustriestad Cordoba is vrijdag na een algemene staking van 24 uur, die ge paard ging met ongeregeldheden, het uitgaansverbod verlengd van tien uur 's avonds tot halftwaalf 's ochtends. By gevechten tussen militairen en stakers, gesteund door studenten, is vrijdag een burger gedood. Donderdag verloren zes mensen bjj relletjes het leven. Hoewel de ingezette troepen de si tuatie meester schijnen te zyn, werd tot laat op de avond op diverse plaatsen in de stad geschoten. De militairen had den veel last van sluipschutters. De door twee vakverbonden uitgeroe pen algemene staking is in het hele land vrij algemeen nageleefd. In de grote steden lag het openbaar vervoer stil. Vooral de industrie werd door de sta king getroffen. Behalve in Cordoba en Tucuman, deden zich tijdens de staking geen incidenten voor. In Tucuman wer den vrijdag negen mensen gewond bij vuurgevechten tussen de politie en sta kende spoorwegarbeiders. In de Ecuadoriaanse stad Quayaquil zijn vrijdag zeker zes studenten gedood, toen politie en militairen een gezamen lijke actie inzetten tegen een universi teitsgebouw, waar ongeveer 200 studen ten zich reeds verscheidene weken ver schansten. Er zijn zeker dertig gewon den en bijna 50 studenten gearresteerd. De gewapende macht kwam in actie op verzoek van de leiding van de uni versiteit. Vrijdag zijn in de Columbiaanse stad Barranguilla opnieuw ernstige gevech- DEN HAAG De drie samenwer kende kapperspatroonsbonden, de chris telijke, de katholieke en de neutrale (Ned. Ver. van Ondernemers in het Kappersbedrijf) hebben in een commu niqué meegedeeld, dat zij zich niet meer aan de c.a.o. 1969 gebonden achten, om dat de kapperspatroons van het minis terie van Economische Zaken thans geen toestemming krijgen om de hogere arbeidskosten door te berekenen in de prijs. Dit zal betekenen dat de kappers patroons vandaag weer het oude loon mogen uitbetalen in plaats van het loon, dat volgens de op 19 mei jl. ingegane c.a.o. geldt. De patroonsbonden zeggen zich er terdege van bewust te zijn, dat dit „een hoop herrie" van de zijde van de werknemers zal gaan opleveren. „Maar er bestaat, nu niet voldaan is aan onze eis tot doorberekening, geen c.a.o. en men kan dus de oude toe stand handhaven", aldus het communi qué. ten uitgebroken tussen studenten en de politie, zo is in Bogota vernomen. De studenten zouden twee autobussen in brand hebben gestoken. Er zouden ver scheidene gewonden zijn. De politie van Ecuador heeft vrijdag morgen iets ontdekt „wat verondersteld wordt een bom te zijn" in een tuin min der dan 100 meter van de plaats waar de gouverneur van New York, Nelson Rockefeller een persconferentie aan het geven was. BONN. West-Duitsland heeft prak tisch de Hallstein-doctrine over boord gegooid, om automatisch de betrekkin gen te verbreken met regeringen welke het Oostduitse bewind erkennen. Regeringswoordvoerder Günter Diehl zei toen hij dit bekendmaakte, dat er kenning van Oost-Duitsland beschouwd zal blijven worden als een „onvriende lijke daad" tegen West-Duitsland, waar aan het risico verbonden is, dat Bonn betrekkingen met Cambodja verbreekt. Het kabinet heeft besloten tot woens dag de beslissing uit te stellen of de betrekkingen met Cambodja verbroken zullen worden over zijn besluit van 8 mei om diplomatieke betrekkingen met het regiem in Pankow aan te knopen. Diehl zei dat de reden is dat een bood schap is ontvangen van het Cambod jaanse staaatshoofd, prins Norodom Si- hanoek. De z.g. Hallstein doctrine, welke in 1955 werd opgesteld door Walter Hall stein, de toenmalige staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, houdt in, dat Bonn automatisch breekt met elke regering welke ambassadeurs met Oost-Duitsland uitwisselt. ADVERTENTIE Tel. 08376 - 2720 - 3241 MAASTRICHT De verzekerings maatschappij Tvler en Co in Antwer pen heeft een beloning van 50.000 gul den uitgeloofd voor aanwijzingen die leiden tot aanhouding van de daders van de beroving van de Amrobank In Heerlen, en terugkrijgen van de volle dige buit. Indien niet het gehele gestolen be drag van 540.000 gulden door de aan wijzingen wordt teruggevonden, zal de verzekeringsmaatschappij een beloning van tien procent van het teruggekregen geld uitkeren. Inlichtingen worden in gewacht bij het hoofdbureau van poli tie in Heerlen, bij de plaatselijke po litie of bij Tyler en Co in Antwerpen. Zowel de politie als de assurantiemaat schappij verzekeren dat de tips strikt vertrouwelijk zullen worden behandeld, deld. NIJMEGEN. Er bestaat geen aan toonbaar verband tussen godsdienst en het gebruik van de pil. Ook de gods dienst van de huisarts speelt geen rol b(j het voorschreven van de pil. Dit zijn enkel;'? conclusies uit het proefschrift, waarop drs. P. G. Bekke ring uit Rheden gisteren aan de uni versiteit in Nijmegen promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Hij had een onderzoek ingesteld bij 163 huisartsen in Gelderland. Daaruit bleek ondermeer dat gemiddeld zestig patiënten per praktijk de pil gebruiken. De pil wordt meer in de stad gebruikt dan op het platteland. Gebleken is ook dat de meeste huis artsen geen andere anticonceptiemetho de adviseren, hoewel daar wel behoefte aan is. Dr. Bekkering kwam tot de con clusie, dat de huisarts een grote plaats inneemt bij de geboorteregeling. ALMELO De directie van de NV Leeuwarder Textielmaatschappij (EI- tem) in Almelo is niet van plan de 2 dagen dat het produktiepersoneel heeft gestaakt, uit te betalen. De werknemers kunnen kiezen: af trek van de niet-gewerkte (vijftien) uren of vijftien uren overwerken. De di rectie heeft voorgesteld een kwartier per dag over te werken. Het normale loon wordt dan uitbetaald. ADVERTENTIE HP ...in het dolfinarium Harderwijk. In het grootste overdekte Dolfijnen, stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen.in één pro gramma. Tijden: 10.00 11.30 - 13.00 14.30 - 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART (Van onze weerkundige medewer ker). Een depressie trok gisteravond met een slakkegang van het Kanaal naar het continent. Zij veroorzaakte in de vooravond en de avond van het zuiden uit regen- en onweers buien. Verwacht mag worden dat het weer dit weekeind in Gelder land onder invloed van het mini mum veranderlijk zal zijn met kans op hier en daar een bui. Later zul len er waarschijnlijk meer zonnige perioden in ons gebied voorko men. De temperatuur blijft beschei den met geen hogere maxima dan veertien tot zestien graden C., en dat is koel weer voor de tijd van het jaar.

De Vallei | 1969 | | pagina 1