De SER komt er niet uit Een wereld Sc vol voordeel. Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO -Privé -rekening: 1 2 4 5 6 7 8 AMRO BANK Twee jaar Over de grenzen Drie standpunten: Nana Mouskouri luisterde NJHC-ju bileu mfeest \p\0ente&£ Overheid holt onliedoeld de persvrijheid uit Kun» oj> ruimere bestemming van jeugdherbergen Deining in jaarvergadering van American Hotel IVOORKUST BREEKT MET SOWJET-UNIE WERKNEMERS: „Twee procent van premies overhevelen naar werkgevers99 KROONLEDEN: Uitkering ineens van 1 procent WERKGEVERS: „B.T.W.-tarieven op gas9 olie stroomkolenwater verlagen99 Melksu bsidie Aantrekkelijker Niet genoeg COHN-BENDIT GAAT WELLICHT FILMEN Een procent Werkgevers VOORZITTER NED. DAGBLADPERSt Prijsstop Nultarief Pri js voor Cees Noteboom RIJKSMUNTMEESTER DR. J. W. A. v. HENGEL MET PENSIOEN Ook op zaterdag geen zwaar verkeer op aantal Duitse wegen gemakkelijk contant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 33/4% rente. En spaar-mogelijk heden met 4 t/m 6J4% rente; \A een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; .■JLL Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK NOORDPOOLGEBIED TE VOET DOORKRUIST DOODVONNISSEN IN DE SOWJET-UNIE ZATERDAG 31 MEI 196* DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad is er gisteren in zijn voortge zette besloten vergadering over vaststelling van een advies ter beperking van de spiraalwerking niet eensgezind uitgekomen. In tegenstelling tot hetgeen hier en daar werd verwacht is het advies uiteen gevallen in drie standpunten Werknemers geven de voorkeur aan overheveling van twee procent sociale pre mies van werknemers naar werkgevers kroonleden houden vast aan de suggestie van hun collega dr. J. Zijlstra om de mogelijkheid van een uitkering-ineens van één procent te adviseren. De ondernemers wijzen die uitkering-ineens af en handhaven hun voorstel om het tarief van de BTW op gas. elektriciteit kolen, olie en water alsmede de ac cijns op suiker te verlagen. Naar verluidt hebben de ondernemers gisteren hun bezwaren tegen het com promis-voorstel van dr. Zijlstra gehand haafd. Dit was. naar verder verluidt, voor de drie groeperingen aanleiding op hun oorspronkelijke voorstellen te rug te vallen. De raad heeft gisteren het advies vastgesteld en uitgebracht over de vraag, op welke wijze aan een verde re doorwerking van de prijs- en loon- spiraal een halt zou kunnen worden toegeroepen. In zijn over enkele we ken vast te stellen halfjaarlijkse eco nomische rapport zal de SÈR nader ingaan op het over langere termijn te voeren beleid ter doorbreking van de inflatiespiraal. De raad acht het terugdrukken van de stijging van de kosten van levens onderhoud een belangrijk middel ter beperking van de doorwerking van de inflatiespiraal. Het kabinet wil voor dit doel een bedrag van 130 k 140 miljoen gulden bestemmen, welk bedrag over '69 en '70 beschikbaar zal komen uit hoofde van de schorsing van de investeringsaf trek. Het kabinet is voornemens dit bedrag te bestemmen voor een tijde lijke consumentensubsidie op melk, ten einde aldus aan de gehele bevolking enig soelaas te geven. De raad acht deze besteding minder aantrekkelijk en voert daartegen als bezwaar aan dat een subsidie op melk in feite onder het gemeenschappelijk landbouwbeleid van de EEG valt. Wordt vervolgens de subsidie te zijner tijd ongedaan gemaakt, dan zal een hogere prijs van zeven a acht cent de afzet van melk naar raming met circa vijf tien k twintig procent doen vermin deren. De raad vindt het ook niet juist dat de gehele bevolking van een der gelijke subsidie zou profiteren, daar z.i. het melkgebruik, met name van bejaar den, relatief gering is. Een verlaging van het tarief van vier procent van de BTW naar het zgn. nul-tarief voor b.v. gas. elektriciteit, ko len, olie en water, alsmede een ac- cijnsverlaging op suiker, vindt een deel van de raad (werkgevers), daarin bij gevallen door de kroonleden en de vak beweging, een aantrekkelijker metho de om de prijsindex van het gezins- verbruik te drukken. Deze produkten worden het meest ge bruikt door de laagste inkomensgroe pen, terwijl het nul-tarief geen grote bezwaren oproept uit een oogpunt van administratie en controle. Deze tege moetkoming zou voor 1969 een bedrag van circa 116 miljoen gulden vergen. Het prijsniveau van de gezinsconsump tie zou hierdoor dalen met circa 0,3 procent voor de inkomens tot f 9.000, aflopend tot 0.24 procent voor de inko mens tot f 112.000,Een volledige af schaffing van de suikeraccijns, die in het kader van het streven naar harmo nisatie in de Benelux toch onder ogen moet wor-ien :ezien. zou voor de prijs index van gezinsverbruik een ver laging met 0,2 procent betekenen. Een deel van de raad (de vakbewe ging) is van mening, dat met deze voorzieningen waarmee dit deel zich in grote lijnen kan verenigen, niet kan worden volstaan. Deze leden zijn van mening, dat de prijsstijging een te een zijdige last legt op de groep van de werknemers. Een te nemen maatregel wordt naar het oordeel van dit deel van de raad mogelijk geacht, omdat het zgn ove rige inkomen gedurende 1968 een ster ke groei te zien heeft gegeven, ster ker nog dan aanvankelijk was ver wacht. Dit Jeel van de raad blijft bij zijn standpunt een verschuiving van de premielast voor de sociale verzekering tot stand te brengen ten gunste van de werknemers en voor rekening van de werkgevers. FRANKFURT De Duitse studen tenleider Daniel Cohn-Bendit is in Ro me aangekomen, waar hij met de Fran se regisseur Jean-Luc Godard bespre kingen gaat voeren over een te maken film. Hij knoopt er een vakantie van twee weken in Italië aan vast. „Rode Danny", die in Parijs heeft deelgenomen aan de studentenopstand van verleden jaar, mag Frankrijk niet meer binnen komen. Dit zou zijn te realiseren door de pre mie voor de arbeidsongeschiktheidsver zekering van 1,2 procent en de aow-pre- mie van 0.8 procent van de werknemers naar de werkgevers over te hevelen. De uitkeringen van de aow, aww en de kinderbijslag zouden met twee pro cent, de uitkeringen ziektewet en wao met 1,2 procent moeten worden ver hoogd. Voor ambtenaren zullen aange paste compensatieregelingen moeten worden gezocht. Dit deel van de raad acht handhaving van de algemene prijs stop van groot belang. Een deel van de raad (de kroonle den) geeft verder in overweging om speciaal ten behoeve van die groepen werknemers, die tot dusverre onvol doende compensatie hebben ontvangen voor het gestegen prijsniveau, (hetzij via duurtetoeslagen, hetzij via verbe teringen in het overeengekomen loon) alsnog een inkomensverbetering tot stand te brengen in de vorm van een uitkering-ineens. Deze uitkering zou één procent van het jaarloon mogen bedragen, niet ver plicht van bovenaf moeten worden op gelegd, maar per bedrijfstak, c.q. per onderneming, moeten worden overeen gekomen. Ook de sociale uitkeringen zouden, volgens dit deel van de raad, met één procent moeten worden ver hoogd. Het werk ge versdeel in de raad kan zich met dit standpunt niet verenigen. Het acht het prematuur in het kader van dit advies zulk een eenzijdige last voor de werkgevers als incidentele maatregel aan te bevelen. De vakbeweging, die aanvankelijk be reidheid toonde zich aan te sluiten bij het standpunt van de kroonleden om 'n uitkering-ineens toe te kennen, heeft na de afwijzing hiervan door de werk gevers haar oorspronkelijke voorstel tot een verschuiving van de sociale ver zekeringspremie ten gunste van de werknemers gehandhaafd. Het werkgeversdeel en de kroonle den achten het tenslotte gewenst, dat tot een verzachting van de algemene prijsstop wordt overgegaan. Aldus het SER-advies. De Raad -ran Nederlandse Werkge versverbonden heeft nog het volgende meegedeeld: „De werkgeversvertegenwoordigers in de SER zijn van mening, dat in het kader van het door de regering ge vraagde spoed-advies over de besteding van de f 140 min tot verlaging van de kosten van levensonderhoud, geen beslissing genomen kan worden over een gedifferentieerde eenmalige uitke ring in 1969, zoals door een deel van de SER wordt aanbevolen. Een dergelijke uitkering ineens, die kostenverhogend werkt, kan alleen in een geheel van maatregelen, die door breking van de loon- en prijsspiraal beoogt, aan de orde worden gesteld. Dat kan gebeuren bij het komende halfjaarlijkse economische rapport van de SER dat betrekking heeft op 1970. Zij zijn voorts van mening dat bij het beoordelen van maatregelen tot het te gengaan van de inflatie aandacht moet worden besteed aan de op 8 april af gekondigde prijsstop. Een maatregel in deze vorm is te absoluut om lang ge handhaafd te blijven. SCHIPHOL Vrijdagmiddag arri veerde op Schiphol de bekende zange res Nana Mouskouri, die hier het jubi leum van de NJHC komt opluisteren. Een fraai boeket rozen vormde de kleu rige begroeting voor haar op de lucht haven. De staatssecretaris van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, mr. H. J. van de Poel heeft gistermiddag met een feestelijke rede in de RAI de viering van het veertigjarige bestaan van de Stichting Nederlandse Jeugd herberg Centrale ingeluid. De voorzitter van de stichting, drs. A. Oostindie gaf, een getalsmatig over zicht van hegeen in de afgelopen 40 jaar is bereikt. De NJHC beschikt thans over 54 jeugdherbergen, waar meer dari een half miljoen overnachtin gen per jaar worden gemaakt. De bij de stichting ingeschreven Nederlandse jongeren maken een kwart miljoen over nachtingen in het buitenland. De inter nationale samenwerking die zich over meer dan 4000 jeugdherbergen in 46 landen in alle delen van de wereld uit strekt, manifesteert zich in 20 miljoen overnachtingen per jaar De voorzitter zei dat de NJHC bereid is om bij de bouw van haar huizen jn de toekomst rekening te houden met de gebruiksmogelijkheden voor ande ren. om op deze wijze de dienst aan de jeugd op een zo breed mogelijke basis te kunnen uitvoeren. Hierop aan sluitend deed de staatssecretaris enkele suggesties. Hij vroeg zich namelijk af of jeugdherbergen ook een functie kun nen hebben voor de recreatie van de omwonenden of lokale jeugd. „Is het denkbaar aan een jeugdherberg een zogenaamd bezoekerscentrum te ver binden? Is het gewenst jeugdherbergen eveneens bruikbaar te maken voor ge handicapten?" Zo luidden de door de staatssecretaris gestelde vragen. Hij was er van overtuigd dat de stichting voor een dergelijk groot werkterrein niet zal terugdeinzen. Na een receptie van het dagelijks be stuur en de directie is gisteravond in de RAI een showprogramma uitgevoerd waarin o.a. Nana'Mouskouri optrad. AMSTERDAM De algemene aan deelhoudersvergadering van American Hotel NV in Amsterdam heeft dit jaar een wel bijzonder sensationeel verloop gehad doordat punt 8 van de agenda, de beloning van commissarissen, een dusdanige wending nam dat op een ge geven ogenblik het voltallig college van commissarissen en de directeur van tiet hotel, de heer Van Egerschot. dreig den hun functie neer te leggen. Het college van commissarissen kwam met 't voorstel dit college met één lid. uit te breiden, waartoe gekozen werd drs. F. W. Rogaar. 31 jaar oud en eco noom. In verband mei ,de uitbreiding van het college van drie tot vier le den stelden de commissarissen tevens voor de beloning voor de commissaris sen, die 7000 gulden per jaar plus 150 gulden voor elke punt van het divi dend boven de vijf procent bedroeg, te rug te brengen tot een vaste beloning van 5000 gulden per jaar en 125 gul- ADVERTENTIE den voor iedere punt boven 5 procent. Hierdoor werd de totale uitkering aan commissarissen, die 31.800 gulden be droeg, zelfs ondanks de uitbreiding van het college, teruggebracht tot 31.500 gul den. Uit de vergadering werd echter een voorstel gedaan om de vaste beloning terug te brengen tot 2000 gulden en het bedrag per punt boven de vijf procent op 150 gulden te handhaven, waardoor ongeveer een bedrag van 10.000 gulden aan uitkeringen per jaar aan commis sarissen kon worden bespaard. Dit voor stel werd gemotiveerd door te zeggen dat de bedrijfsgang als gevolg van be langrijke investeringen ten behoeve van de modernisering van het hotel een hogere rente en aflossing zou ver gen, waartoe deze 10.000 gulden een bij drage kon zijn. De voorzitter, de heer J. H. J. M. Vingerhoed, bracht eerst het bestuurs voorstel in stemming, en toen dit met 38 stemmen voor en 105 stemmen tegen werd verworpen, beschouwden de com missarissen deze stemming als een be wijs van gebrek aan vertrouwen en kondigden zij hun aftreden aan. Ook de directeur van het hotel zag, hierin aanleiding zijn functie beschikbaar te stellen. De zeer geschokte aandeelhou dersvergadering vroeg schorsing aan en kwam tenslotte, na onderling beraad, na heropening van de vergadering met het verzoek aan de commissarissen en de directeur hun functies te blijven vervuilen, waarbij het bestuursvoorstel inzake de beloning de commissarissen tenslotte unaniem werd geaccepteerd. Hierop trokken degene) die achter de groene tafel hadden gezeten, hun ont slagaanvrage ir. en was dit sensatione le gebeuren achter de rug. ABIDJAN Ivoorkust heeft zijn diplomatieke betrekkingen met de Sow- jet-Unie verbroken. Dit is in de hoofd stad Abidjan officieel bekendgemaakt. De Russische zaakgelastigde, J. Se- menov, is op het ministerie van bui tenlandse zaken van Ivoorkust ontbo den. waar hem werd meegedeeld, dat de diplpmatieke betréiek^ngén pussen beide landen mei ingtfng**' waren verbroken, pit heeft de Rus^i-, sche zaakgelastigde zelf meegedeeld. De staf van de Russische ambassa de moet Ivoorkust onmiddellijk verla ten. Het besluit scheen In Abidjan reeds min of meer verwacht te worden, na dat vorige week de ambassadeur van Ivoorkust in Moskou en het personeel van de ambassade aldaar onverwacht naar huis gingen. In Abidjan wordt algemeen aangeno men, dat een en ander het gevolg is van de recente universitaire crisis in Ivoorkust, naar aanleiding waarvan de leiders van Ivoorkust „de ondermij ningspogingen tegen Ivoorkust" ver oordeelden. De secretaris-generaal van de regeringspartij, Philippe Yace, be schuldigde op 27 mei „zekere buiten landers" ervan, de studenten in Ivoor kust „op een dwaalspoor" te hebben gebracht. De Sowjet-ambassadeur in Abidjan, Sergei Petrov, bevindt zich sinds april in de Sovjet-*Unie. Ivoorkust en de Sowjet-Unie hebben begin 1967 diplo matiek betrekkingen aangeknoopt. ADVERTENTIE ROTTERDAM De Staat der Nederlanden holt onbedoeld de vrtfheid van drukpera uit. «o stelde de voorzitter van de vereniging De Nederlandse Dagblad pers, mr. C. J. Houwert. gistermiddag in zijn jaarrede op de in Rotterdam gehou den algemene vergadering van deze organisatie. De regering dient er z.i. voor te waken dat het perfectionisme van het overheidsapparaat de kostbare persvrijheid niet vermaalt. Aantasting van de vrijheid van druk pers ziet mr. Houwert onder meer door de stringente toepassing van de prijs- beheersing. de voortdurende verhoging van het nieuwsbladtarief en andere PTT-tarieven. door de afschaffing van de investeringsaftrek ook voor de dag bladen en door de te geringe compen satie voor de schade door het invoeren van de TV-reclame. Het advertentievo lume van de zgn. nationale adverteer ders is nu nog steeds 10 proeent beneden het peil van 1966. Het was een ongelukkige beslissing om de pers uit te sluiten van de exploi tatie van de landelijke tv-reclame, aldus mr. Houwert. die duidelijk liet merken dat zo'n ontwikkeling zich niet mag her halen bij de op te richten regionale tv- en radiostations. De NDP houdt zich er van overtuigd dat het beleid van minis ter Klompé ten aanzien van de regionale zenders tenminste zal inhouden dat de bij 'n regie betrokken dagbladen in be langrijke mate zullen kunnen deelne men in een zendorganisatie. Geen demo cratische overheid zal een onafhankelij ke pers met haar ruim 15.000 werkne mers in vast dienstverband ten tweeden male ernstig in haar bestaan willen be dreigen. De NDP hoopt op spoedige beslissin gen over speciale maatregelen van de Rijksoverheid ten behoeve ban het zeer schrale economische klimaat voor de dagbladen. De in mei 1968 ingestelde in terdepartementale commissie studeert nog steeds op de maatregelen die door de NDP zijn voorgesteld en die in ja nuari 1968 positief werden beoordeeld door de persraad. Als de overheid n-iet op korte termijn de bedrijfstak te hulp komt is onherstelbare schade te ver wachten aan de informatie van ons volk, aan de vrije meningsuiting en aan ons democratische systeem, zo consta teerde de persraad in januari 1968. Mr. Houwert pleitte voor het ophef fen van de prijsstop voor de dagblad sector. In 1967 reeds kondigden wij aan in drie jaren onze abonnementsprijs de laagste in West-Europa trapsgewijs op het peil te willen brengen, waarop de dagbladexploitatie in Nederland con junctureel minder kwetsbaar zou wor den. De botte bijl van de algemene prijs stop heeft in april uitvoering van dit oofd. Onze enige andere bron ten de advertentieprijs is eveneens bevroren, al is ook die de laagste éan West-Europa en nog op het peil van 1961. De algemene prijsmaatre gel van april j.l. werkt tegengesteld aan de maatregelen die thans ten gunste van de dagbladen worden, overwogen en moet daii ook voor de dagbladen snel van zdjn ongenuanceerd karakter wor den ontdaan, constateerde de voorzitter van de NDP zijn jaarrede. Staatssecretaris Grapperhaus (finan ciën) wenste gistermiddag de NDP-le- den toe, dat de voorkeurbehandeling van de pers hfj de b.t.w. spoedig niet meer nodig zal zyn. Het nul-tsrief geldt slechts voor drie jaar en is vastgesteld in afwachting van de resultaten van een onderzoek van een interdepartementale commissie naar een verbetering van de economische po sitie van de dagblad-bedrijven. Het enige echte nul-tarief dat de BTW thans zij het tijdelijk kent is voor de pers gereserveerd. Hierdoor is voor de pers de verlichting opgetreden, dat op de abonnementsprijzen de omzetbe- lastingdruk is weggevallen. De staatsse- tretaris noemde dit nul-tarief een fis cale subsidie, die de onafhankelijkheid van de pers zo min mogelijk aantast en zij het in bescheiden mate de vrije meningsuiting als een der pijlers van on ze democratie helpt bevorderen. ROTTERDAM De jury voor de jaarlijkse prijs voor de dagbladjourna listiek heeft besloten de prijs in 1969 toe te kennen aan Cees Nooteboom voor de verslagen die hij als medewerker van De Volkskrant heeft geschreven over de mei-gebeurtenissen van 1968 te Parijs. Over dit door de jury uitgekozen onder werp kreeg zij negen inzendingen ter beoordeling. Die van Cees Nooteboom, zo staat i het juryrapport, tekende zich onmiddellijk af als van bijzonder hoog gehalte. De jury was het er over eens, dat ver der nadrukkelijk gewag moet worden gemaakt van de inzending van Bob Groen, Parijs correspondent van De Volkskrant. DEN HAAG Met ingang van 1 juni 1969 is dr. ir. M. van den Brandhof be last met de leiding van 's Rijks Munt. De heer Van den Brandhof is de opvol ger van dr. J. W. A. van Hengel, die de functie van 's Rijks muntmeester bijna 24 jaar heeft vervuld. Aan dr. Van Hen gel is op zijn verzoek eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer J. W. A. van Hengel, gebo ren op 4 mei 1904 te Zutphen, studeerde na zijn HBS chemie aan de rijksuniver siteit te Utrecht, waar hij in juni 1928 zijn doctoraal examen aflegde. Na on geveer 5 jaar werkzaam te zijn ge weest als assistent op de rijksuniversi teit te Utrecht, begon de heer Van Hengel op 1 februari 1934 zijn loopbaan bij 's Rijks Munt als eerste scheikundi ge. Op 7 mei 1945 were' de heer Van Hengel benoemd tot 's rijksmunitmees- ^er. In 1931 promoveerde de heer Van Hengel aan de Rijksuniversiteit tot doc tor in de scheikunde op een proefschrift getiteld: „Dé meta stabiliteit der stof". Dr. Van Hengel werd bij koninklijk bèsluit van 22 december 1951 benoemd tot ridder in de orde van Nederlandse Leeuw. De heer M. van den Brandhof werd op 19 december 1914 in Den Haag ge boren. Na zijn HBS in Den Haag stu deerde de heer Van den Brandhof aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in 1939 de titel van werktuigbouw kundig ingenieur behaalde. BONN Deze zomer zullen in West- Duitsland zware vrachtauto's tijdens de weekeinden niet op de autowegen en enige belangrijke secundaire wegen mogen komen. Dit staat in een decreet, dat vrijdag door de Bondsraad is goed gekeurd. Er bestaat al een dergelijk verbod voor de zondagen. Toch komen nog her haaldelijk grote opstoppingen voor op de autowegen. ADVERTENTIE t>iafr&, het van overig Nigeria af- gescheiden oosten, viert van daag zijn onafhankelijkheidsdag ai« nationale feestdag. Hoewel geslonken tot een tiende van zijn oorspronkelijke grootte nog ongeveer 5200 vierkante kilometer heeft het zich door de twee jaren ge vochten, zonder dat er tekenen zijn die wijzen op een spoedige militaire ineenstorting. Twee jaar nadat kolonel (nu generaal) Odoemegwoe Ojoekwoe zijn gebied van Ibo's onafhankelijk van Nigeria verklaarde en het Biafra noemde, is er zelfs sprake van een Biafraanse luchtmacht, bestaande uit omgebouw de sportvliegtuigjes bemand door Europeanen onder leiding van de Zweedse graaf Carl Gustav von Ro sen, die eerst hulpgoederen voor de katholieke organisatie Caritas naar Biafra vloog en door de getroffen kinderen in de door de Nigerianen aangevallen stad Oemoeahia zegt tot zijn besluit te zijn gekomen. Zij heb ben de afgelopen week aanvallen uit gevoerd op de Nigeriaanse lucht macht bestaande uit MIG-jacht- vliegtuigen en Iljoesjin-bommenwer- pers die maanden lang de alleen heerschappij in het Biafraanse lucht ruim heeft gehad. Men heeft in Owerri geconstateerd dat sinds de Biafraanse aanvallen de vliegtuigen die voorraden aanvoeren naar Biafraanse vliegvelden als Oeli ongehinderd hun vluchten kunnen ut voeren. Voorheen werden zij vaak door de Nigeriaanse luchtmacht ge hinderd. Volgens militaire zegslieden zijn de nieuwe toestellen ook met succes in gezet aan het front, iets waartoe de Nigeriaanse luchtmacht tot dusver niet in staat is gebleken. TVa een voortdurend terugtrekken van de Biafraanse troepen, waarbij alle grote centra als Port Harcourt en onlangs ook het regeringscentrum Oemoeahia verloren gingen, werd vorige maand de stad Owerri op de Nigeriaanse troepen heroverd. Ern- stige bedreiging van de enig nog overgebleven verbinding met de bui tenwereld, het vliegveldje van Oeli- Ihiala. hebben de Biafranen tot nog toe weten te voorkomen. In Oeli-Ihia- la (code-naam „Annabelle") landen iedere nacht zo'n veertig vliegtuigen met hulpgoederen voor de bevolking en zo zegt men in Lagos wapens voor de Biafraanse troepen. De federale Nigeriaanse regering heeft naar zij zegt uit „humanitaire over wegingen" tot nog toe niet op de vliegtuigen willen schieten, maar volgens waarnemers neemt de druk op haar toe dat wel te doen, ook al zouden vliegtuigen met hulpgoederen kunnen worden geraakt. J^e aanvallen overdag op „Annabel le" zyn ai opgevoerd in een po ging het vliegveld onbruikbaar te ma ken. Volgens Europese ooggetuigen echter worden de bomkraters door de Biafranen met bewonderenswaar dige snelheid gedicht om het vlieg veld voor de nacht weer bruikbaar te maken. JJoewel de autoriteiten in Lagos zeg gen dat er geen enkel verband is tussen de commando-wijzigingen bij de drie belangrijkste Nigeriaanse eenheden en militaire tegenslagen, is het waarnemers, opgevallen, dat de wijzigingen kwamen nadat de derde divisie van kolonel Adekoenle op dracht kreeg tot een tactische terug tocht uit Owerri. De federale mili taire autoriteiten hebben gezegd, dat de sector ten noorden van het oliecen trum Port Harcourt na de terugtrek king uit Owerri niet wordt bedreigd, maar de Biafranen zouden ge bruik makend van de commandowis seling hun druk in de richting van de oliestad hebben vergroot. Ook in deze oorlog is de burgerbevol king het kind van de rekening. J_Jet internationale comité van het Rode Kruis heeft onlangs nog een beroep gedaan om 12 miljoen Zwitserse francs bijeen te brengen voor hulp aan de burgerslachtoffers aan beide kanten van het front. Twee-en-een half miljoen mensen (een half miljoen meer dan begin van dit jaar) krijgen nu hulp van het Rode Kruis, maar ondanks deze hulpacties zijn vooral in Biafra de afgelopen twee jaar vele mensen en vooral kin deren de hongerdood gestorven, voor al in de tijd voor de huip op gang moest komen. J^e Nigeriaanse leider generaal Go- won herhaalde deze week dat hij met onverschillig welke leider van het afgescheiden Ibo-gebied wenste te spreken, maar geen van de partijen heeft tot nog toe zijn standpunt gewijzigd. Lagos wil spreken op voorwaarde dat niet over afscheiding wordt gespro ken en de Biafranen staan op het standpunt dat een eventuele wapen stilstand moet worden gevolgd door onvoorwaardelijke onderhandelingen. LONDEN Een Britse expeditie van vier man, die in februari vorig jaar uit Point Barrow in Alaska is vertrok ken, heeft vrijdag een eiland in de buurt van Spitsbergen bereikt na een afstand van 4800 uur te voet afgelegd te hebben. Dit is de eerste keer, dat het Noordpoolgebied te voet is door kruist. De vier mannen bereikten op 5 april de Noordpool. MOSKOU Het orgaan van de Russische communistische partij, Praw- da, meldt, dat een rechtbank in Mi- neralnyje Wody de doodstraf heeft uit gesproken over vijf Sowjetburgers, die tijdens de Duitse bezetting in 1942 met de „SS" collaboreerden en medeplich tig waren aan de moord op talrijke landgenoten. Eén verdachte is tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. ATHENE Twee Griekse journalis ten, mevr. Sophia Kana en mevr. Ma ria Kolzamani, zijn volgens zegslieden gisteren om nog onbekende reden ge arresteerd. De dames zijn als redactrice werkzaam bij Atheense bladen.

De Vallei | 1969 | | pagina 7