Henk Scholte maakte partij tegen Wijnen in één beurt uit Nederlandse boksers lootten gunstig voor Europese titelstrijd Weekendspart op radio en tv Uitzonderlijk snelle tijd van Stewart op Zandvoort Deelnemers voor tennistoernooien in Engeland In Hoogezand sterk bezet damtoernooi Nederlandse renners naar het buitenland Gimondi verder bij Merckx achterop Poulidor te snel voor Bracke 1 X 13 goed in toto Fedor den Hertog nog steeds op kop Spelers AC Milan krijgen veel geld Nieuw wereldrecord 4 x 400 m dames Wereldrecord kogelstoten dames Hewitt uitgeschakeld door Gulyas 'OGEM' NEEMT BEDRIJF OVER Nederlander evenaarde records hoogste serie en partijgemiddelde Schaaktweekamp weer onderbroken Wedstrijddebuut Slecht van start Meer eenheid Huppen als eerste Vierde seizoen Probleem Chaotisch School TRAINER BROUWER VAN FORT. VLAARDINGEN: SPORT IN 'T KORT Pagina 9 ZATERDAG 31 MEI 1969 GRONINGEN Voldaan wiste Henk Scholte het zweet van zijn voorhoofd. De Brabander had in ruim 50 minuten „dwangarbeid" aan het biljart met een serie van 400 in zijn eerste beurt niet alleen zijn naam naast die van de Fransman Marty en de Belg Ceule- mans op de wereldrecordlijst bijge schreven, maar bovendien de concur rentie laten weten, dat hij in dit we- reldtoernooi in Groningen hoogst ern stige plannen in de richting van een ti tel heeft. In een geweldige rush, waarin de Eindhovenaar toch niet zo magistraal speelde als men eerder van hem heeft gezien, herwon Scholte het op de eerste dag door allerlei oorzaken aangetaste vertrouwen in zichzelf. Wie vrijdag ochtend bij de ontvangst in het Gro ningse stadhuis aandachtig toeschouwer was, had kunnen waarnemen hoe Schol te daar al bezig was zich op te laden voor het komende duel tegen de Neder landse kampioen Tini Wijnen, voor bei den, na de kwaadsprekerij over de finale van het nationaal kampioenschap 71/2 in Geldrop, een prestigeslag. Er was gesuggereerd, dat Wijnen in Geldrop Scholte had laten winnen, een aantijging waartegen beiden zich heftig blijven verzetten. Vooral Scholte kan zich in een dergelijke situatie ge weldig opwinden. Dat deed hij dan ook bij die ontvangst, waarbij hij zich bo vendien ging ergeren aan een aantal aanwezige officials, Nederlanders en buitenlanders, voor wie hij tenslotte geen goed woord meer over had. De uitbarsting, die overigens aan de mees te aanwezigen voorbij was gegaan, bracht Scholte in de juiste stemming voor de ontmoeting met Wijnen. Toen deze dan ook van acquit had gemist, beende Scholte' grimmig naar de tafel om zijn klasse met puur biljart spel te gaan bewijzen. Ook nu ontmoette de Brabander af en toe weer moeilijk heden, maar dit keer waren zijn oplos singen steeds onfeilbaar. Met zekere hand vergaarde hij tientallen, honder den caramboles en toen hij na 370 een vastliggende positie weer grandioos op loste, was het karwei geklaard. Voor de vierde keer sinds 1966 had Scholte, in het 47/2 het hoogst bereik bare gepresteerd. Hij was overigens toen pas de vierde Nederlander, die de 400 in één beurt had weten te bereiken. Want Piet van de Pol, die in een Europees kampioenschap van 1958 in Gent als eerste biljarter deze mijlpaal had ge haald, en Wijnen (in 1964/ waren hem voorgegaan. Intussen hebben ook de Belgen Schrauwen en Vervest en onze landgenoot Hans Vultink tenminste een keer deze prestatie geleverd. Dat op de wereldrecordlijst alleen de namen van Marty, Ceulemans en Scholte staan komt echter, omdat wereldrecords in de biljarterij alleen in wereldkampioen schappen gemaakt kunnen worden. Bijna was daarbij vrijdagmiddag ook de naam van José Galvez gekomen. In zijn partij tegen Girves speelde de Spanjaard namelijk in zijn tweede beurt vlot tot ver boven de 300. Zijn record illusie werd echter verstoord toen bij 368 plotseling applaus opklonk voor de zege van Dielis (400 - 3 in vier beur ten tegen Otsuki) op de andere tafel. Op hetzelfde moment stootte Galvez af voor een lange rappèl, die een meter te kort kwam... Galvez won natuurlijk toch en bleef leider in het algemeen klassement met het fraaie moyenne van 75.00. Tweede is Scholte met 66.66, derde Schrauwen die tegen Müller in vier beurten won met 63.15. Met Dielis, die ondanks twee verliespunten meer het op een na hoog ste moyenne heeft (69.64) is de laatste genoemd van de kampioenskandidaten in Groningen. DEN HAAG De Koninklijke Neder landse Lawn Tennis Bond (KNLTB) heeft voor een aantal toernooien, die gedurende de maand juni in Engeland worden gehouden, de volgende speel sters en spelers ingeschreven: Manchester (2 tot en met 7 juni): Betty Stöve, Ada Bakker en Astrid Suurbeek. Cheltenham (2 tot en met 7 juni): Judith Salome, Jan Hordijk, Fred Hem mes en Kenneth de Koning. Bristol (9 tot en met 14 juni): Ada Bakker, Astrid Suurbier en Judith Sa lome. Beckenham (9 tot en met 14 juni): Betty Stöve, en bij ue jeugd: Nora Blom en Paul van Min. Nottingham (9 tot en met 14 juni): Jan Hordijk, Fred Hemmes en Kenneth de Koning. Blackburn (16 tot en met 21 juni): bij de jeugd: Nora Blom en Paul van Min. Behalve Nora Blom en Paul van Min zullen bovengenoemde speelsters en spelers, alsmede Marijke Schaar-Jansen en Els Veentjer-Spruyt, voor zover zij rechtstreeks tot het Wimbledon-toernooi worden toegelaten, deelnemen aan het toernooi van Queens'club, dat van 16 tot en met 21 juni in Londen plaats vindt. De k\yalifcatie voor Wimbledon wordt in dezelfde periode gehouden. MOSKOU De achttiende partij van de tweekamp om het wereldkampioen schap schaken is vrijdag in Moskou uitgesteld wegens ziekte van titelhou der Petrosjan. Uitdager Spasski leidt met 9-8, HÊNK SCHOLTE in één beurt HOOGEZAND Het. internationale •damtoernooi dat van 24 juni tot 5 jiïli in Hoogezand wordt gehouden, is sterk bezet met onder meer wereldkampioen Andris Andreiko, oud wereldkampioen Iser Koeperman en Europees kampioen Ton Sijbrands. In Hoogezand zal ook de Senegalees Baba Sy, die geruime tijd niet actief is geweest, weer spelen. De deelnemers in de eregroep zijn: Sijbrands, Wiersma, Van Dijk en Bron- string (Nederland), Hisard (Frankrijk) Kuyken (Zwitserland), Andreiko, Koe perman en Agafonov (Rusland), Baba Sy (Senegal), Smith (Ver. Staten) en Adjied of Koningferander (Suriname). DEN HAAG De volgende Neder landse wielrenners zullen van 31 mei tot en met 7 juni deelnemen aan de Ronde van Oostenrijk voor amateurs: Joop Zoetemelk (Rijpwetering), Mat- thijs de Koning (Scherpenzeel), Harry Jansen (Westzaan) en Wim Prinsen (Hank). Ploegleider is J. Jansen uit Zandvoort. De amateurs, die deelnemen aan „Olympia's Strassenpreis" in München op 1 juni, zijn: Hans Egberts (Zut- phen), Henk Zandbeek (Vught), Marie van Venrooy (Hees), en Arnold Voogt (Scherpenzeel). Evenals op 1 juni verschijnen in Ham burg voor de „Grosser Brinkmann- preis" de volgende amateurs aan de startHerman Strijbosch (Rolde), Jo- han Cornelissen (Nijmegen) en Gerard Bruinsma (Westerbork). Op 8 juni wordt in Basel een interna tionaal criterium voor amateurs gehou den, waaraan deelnemen Dirk Groen (St. Pancras) en Nico Vermeulen (Alk maar). Op 31 mei vindt in Roubaix een inter nationale baanwedstrijd plaats. De Nederlandse deelnemers zijn: Jan Jan sen (Westzaan), Lijn Loevestijn (Am sterdam), Robert Duin (Alkmaar) Ge rard Fens (Amsterdam), Anton Werner (De Bilt) en Jozef Dekker (Enkhui zen). SAN MARINO Eddy Merokv heeft, met nog negen etappes in de Ronde van Italië voor de boeg, zijn kansen op de eindzege aanmerkelijk vergroot. In de tijdrit van vrijdag reed de Belg zijn grootste concurrent, Felice Gimon di, op een achterstand van 1 minuut en zeven seconden. De tijdrit, de tweede van deze Giro, voerde over geacciden teerd terrein en de renners hadden ge durende de eerste vijftien kilometer met een harde tegenwind te kampen. Gi mondi had er op gerekend in deze rit voldoende op de Belg te kunnen te rugwinnen om tijdens de laatste negen ritten, waarvan twee zware bergetap pes, nog een serieuze kans op de over winning te behouden. Merckx ging echter zó snel over het parcours dat hij in de algemene rangschikking een voorsprong van een minuut en 40 se conden op Gimondi heeft. Na de vijftiende etappe is het alge meen klassement: 1. Merckx (Belg) 65 uur 1 min. en 44 sec.; op 1 min. 41 sec. 2 Gimondi (It); op 3.54: 3. Zilioli (It); op 4.32: 4. Schiavon (It); op 4.54: 5 Bitossi (It); op 5.06: 6. Michelotto (It). Stewart bereidt zich al geruime tijd voor in een op vier wielen aangedre ven wagen. Hij schafte zich onlangs een Jensen-FF, aangedreven door een 6.3 li ter Chrysler-motor, aan, waarmee hij onder meer op Britse circuits proefron- den draaide. Matra-Ford overwoog reeds geruime tijd de nieuwe op alle wielen aangedreven bolide in te zetten in wedstrijden, die meetellen voor het wereldkampioenschap. Gezien de uitzonderlijke snelle ronde overigens officieus opgenome, waarvoor Stewart vrijdag op Zandvoort zorgde, mag worden verwacht dat de supersnelle bolide tijdens de Grote Prijs van Nederland, op 21 juni in Zandvoort zijn wedstrijddebuut zal maken. Niet waarschijnlijk is dat Graham Hill voor Zandvoort de Lotus met vierwielaan- drijving zal kiezen. DIGOIN De Fransman Raymond Poulidor is vrijdag winnaar geworden van de zesde etappe van de Ronde van de Zes Provinciën. Hij nam daardoor de eerste plaats in de algemene rangschik king over van de Belg Fernand Bracke. De uitslag van de etappe, een indivi duele tijdrit over 34,6 km van Sanvig- nes naar Digoin, is: 1. Poulidor (Fr.) 48 min. 3 sec. (gem. 43,196 km per uur); 2. Bracke (Belg.) 48.17; 3. Pingeon (Fr.) 48.26; 4. Anquetil (Fr.) 48.50; 5. Van Springel (Belg.) 49.41; 6. Spadoni (It.) 49.43; 11. Beugels (Ned.) 51.06; 13. Janssen (Ned.) 51.06; 49. Hid- dings (Ned.) 54.10. De zevende etappe, een rit over 81 km van Digoin naar Roanne, die later werd gereden, is gewonnen door de Belg Eric Leman. Raymond Poulidor bleef eerste in het algemeen klassement. Leman werd ritwinnaar door sneller te sprinten dan Fontanelli (It.) Abt (Zwi.) en Gen- ty (Fr.), die met hem een voorsprong van een paar honderd meter op het vol tallige peloton hadden genomen. De uitslag van de zevende etappe is: 1. Eric Leman (Belg.) 81 km in 2 uur, 2 min., 9 sec.; 2. Fontanelli (It.); 3. Abt (Zwi.); op 2 sec.; 4. Genty (Fr.) op 18 sec.; 5. Godefroot (Belg.); 6. Janssen (Ned.); 7. Wright (G.Br.); 8. Van Sprin gel (Belg.); 9. Pifferi (It.) en vervolgens het peloton. De kopgroep van het algemeen klasse ment ziet er als volgt uit: 1. Poulidor (Fr.) 24 uur, 57 min, 52 sec; op 9 sec. 2. Bracke (Belg.); op 1 min. 2 sec. 3. Pingeon (Fr.); op 2' 41" 4. An quetil (Fr.); op 3' 06" 5. Van Neste (Belg.); op 3' 07" 6. Gutty (Fr.); op 4' 29" 7. Van Springel (Belg.); op 4* 49" 8. Gal dos (Sp.)op 5' 01" 9. Gonzales (Sp.) en op 7' 27" 10. Theilleira (Fr.). In het algemeen klassement bezet Jan Janssen de twaalfde plaats met een achterstand van 8 minuten en 22 seconden op Poulidor. In het punten klassement staat Janssen op de eerste plaats met 141 punten vóór Bracke (123) en de Italiaan Guera (116). DEN HAAG De cijfers van de sporttoto van het weekeinde 25/26 mei, nummer 41, waren: Aantal deelnemers: 688.785; inleg: f 1.487.532,60; prijzenbedrag f 669.389,67. Eerste prijs: f 200.816,90, één aanmel ding, bruto f 200.816,90. Tweede prijs: f 133.877,93, 32 aanmel dingen, bruto f 4.183,60. Derde prijs: f 200.816,90, 527 aanmel dingen, bruto f 381,-. Extra prijs: f 133.877,93, 236 aanmel dingen, bruto f 567,20. BRIGHTON De Engelsman Barras won vrijdag de zevende etappe van de Ronde van Groot-Brittannië, een rit over 154.5 km van Caernarvon naar New Brighton. Barras legde de 154.5 kilometer van de zevende etappe af in een tijd van vier uur 13 minuten en 17 seconden. Tweede werd zijn landgenoot Rollison en derde de Pool Mikolajczyk in de zelfde tijd als de winnaar. Het dagploegenklössement werd ge wonnen door de Engelse ploeg, Neder land eindigde als achtste. De eerste twee plaatsen in het algemeen klasse ment worden nog steeds ingenomen door Fedor den Hertog en Pooke Oos terhof. Den Hertog heeft bijna zes minuten voorsprong op Oosterhof. De Ier Doyle staat derde op drie en een halve minuut van Oosterhof. De uitslag van de zevende rit: 1. Barras (Eng) 154.5 kilometer in 4.13.17; 2. Rollinson (Eng) z.t.; 3. Mi kolajczyk (Polen) z.t.; 4. Patek (Tsj. SI) 4.13.18; 5. Mitchell (Eng) 4.18.4. Het algemeen klassement na zeven ritten: 1. Den Hertog (Ned) 29.51.25; 2. Oos terhof (Ned) 29.57.14; 3. Doyle (Ierl) 30.01.44; 4. Fuchs (Zwi) 30.02.52); 5. Dailey (Eng) 30.03.48; MILAAN De spelers van AC Mi lan, die van hun club voor het winnen van de Europese voetbalbeker al een premie hadden gekregen van ongeveer 18.000 gulden per man, krijgen nog een aantrekkelijk extraatje. Voor het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd in New York toucheert de houder van de Europa Cup een garantiebedrag van on geveer 145.000 gulden. De leiding van AC Milan heeft besloten ook dat bedrag onder de spelers van de kernploeg te verdelen en dat betekent per man nog eens zo'n 9.000 gulden. VLAARDINGEN Voor de jeugdige voetbaltrainer Jan Brouwer van For- tuna VI. is een droom werkelijk heid geworden. Na enkele jaren te ver geef e aan de poort van de eerste divi sie te hebben gerammeld is Fortuna Vlaardingen er eindelijk in geslaagd die poort open te breken en te promo veren. Opgelucht over het bereikte resultaat wimpelt hij alle loftuitingen af op zijn hard werkende jongens. „Ik heb de grootste bewondering voor mijn spelers die de promotie hebben waargemaakt", zo stelde hij. „Vorig seizoen kwam na een schitterende eindrush de anticli max toen wij in de promotiecompetitie van Helmond Sport en Veendam verlo ren. We grepen er op het laatste mo ment naast en bleven waar we waren, in de onwetendheid hoe het elftal op deze slag zou reageren. Hoe ze die slag hebben opgevangen is met deze promotie wel duidelijk on derstreept. Met de aankopen van Jan Hordijk en Piet Janse wisten we, dat we voor de derde maal eenvoudig niet konden struikelen, al moet je met veel factoren rekening houden". Slechts twee weken rust kregen de spelers van Fortuna Vlaardingen na die alle krachten vergende en slopende promotiecompetitie. Het was dan ook geen wonder dat het elftal slecht van start ging. Jan Brouwer: „De start was moeilijk maar toch kwam het eerste succes, een gelijkspel van 1-1 tegen de Graaf schap, vrij snel. Daarna hebben we het gehele seizoen constant gespeeld, zon der veel inzinkingen en zijn blessures, van onder anderen Jan Bouman, uitste kend opgevangen". Lange tijd was de verdediging van Fortuna Vlaardingen de minst gepas seerde in het betaalde voetbal. Lang zaam hebben de Vlaardingers dit re cord moeten prijsgeven. Het aantal te gentreffers is evenwel laag gebleven. Trainer Brouwer vertelt graag over zijn „lange vier". „De kracht van Fortuna Vlaardin gen", zo is zijn mening, „is, ondanks een gevarieerder aanvalspatroon, nog steeds de achterhoede. De grootste BOEKAREST Het lot is de Ne derlandse boksers voor de Europese kampioenschappen bepaald niet on gunstig gezind geweest. Geen van de negen vertegenwoordigers behoeft in de voorronden uit te komen en dat al leen al is een groot voordeel. „Wij hadden het slechter kunnen treffen", zei teamleider John Kaneman vrijdag middag toen de briefjes uit de trommel waren gekomen. Alleen Jimmy Verstappen had ge lukkiger kunnen zijn. Verstappen, met zijn achtien jaar de benjamin in de Nederlandse ploeg, trok in het half- zwaargewicht de Oostduitser Jürgen Schlegel, die twee jaar geleden bij de Europese kampioenschappen in Rome brons veroverde bij de zwaargewich ten. Schlegel is een bokser met een uitstekende techniek, die door zijn landgenoten beschouwd wordt als een van de favorieten voor de titel. De enige angst van de Oostduitsers is, dat hun man weinig kan incasseren. Wellicht is dat de kans voor Verstap pen, die over een flinke eindstoot in beide handen beschikt. Zwaargewicht Rudi Lubbers, even als bij de Olympische Spelen in Me-V xico-stad hier tot de favorieten in zijn klasse behorend, was bepaald gelukkig met zijn tegenstander voor de eerste ronde, de Roemeen Ion Alexe. De Roemeen is geen onbekende voor Lub bers. De Amsterdammer heeft hem vorig jaar tijdens het internationale toernooi van de Nederlandse boks- bond bezig gezien en ook in Mexico. In het Olympische bokstoernooi werd Alexe uitgeschakeld door de Ameri kaan George Foreman, die later de gouden medaille veroverde. Lubbers over Alexe: „Ik weet natuurlijk, dat ik niet alleen Alexe maar ook het Roemeense publiek als tegenstander zal hebben. Ongunstig behoeft dat niet heen". Wanneer Lubbers zijn eerste partij wint ontmoet hij in de kwart finales de winnaar van het duel tussen de Fransman Alain Victor en de Oos tenrijker Karl Koglbauer. Overigens is het zwaargewicht, in tegenstelling tot normaal, niet de klas se met de minste inschrijvingen. Zes tien boksers boven de 81 kilogram zul len in de zwaarste gewichtsklasse uit komen. Van de 180 boksers uit vijfen twintig landen - een record - komen er slechts tien uit in het papierge wicht (tot 48 kg), een nieuwe klasse, die bij de Olympische Spelen in Mexi co voor de eerste maal op het pro gramma stond. In dit gewicht en bij de vlieggewichten heeft Nederland geen vertegenwoordiger. Jan Huppen, de kleinste uit het Ne derlandse gezelschap, maar zoals al tijd de grootste mond, zal zaterdag avond als eerste landgenoot in de ring komen. De Amsterdammer ontmoet de Franse bantamkampioen Aldo Con- sentino, een bokser, die in zijn land al enkele jaren aan de top staat. Een feit, waarvan Huppen nauwelijks on der de indruk was: „Hij heeft toch ook maar twee handen om mee te stoten". Vedergewicht Gerrie te Paske en lichtwelter Gerrie Schulte zuilen in het prachtige „Ijsstadion van de 23e augustus", dat voor de Europese kampioenschappen is overdekt met een geel-wit plastic dak, dat de orga nisatoren ruim vierhonderdduizend gulden heeft gekost, Griekse tegen standers ontmoeten. Te Paske, die na taak, die ons in de eerste divisie wacht, is het combinatiegevoel te vergroten. Er moet nog meer eenheid in het elftal komen. In de laagste afdeling van het be taalde voetbal is het niet mogelijk ge bleken om voor de toeschouwers aan trekkelijk voetbal te spelen. Uitgezon derd clubs als De Graafschap en Excel sior hingen de meesten met zeven spe lers voor het doel om Fortuna van de winst af te houden. Daarom willen we de kwaliteit van het elftal gaan opvoe ren door versterking van het midden veld, hetgeen een grotere produktie van doelpunten kan opleveren". Bij Fortuna Vlaardingen zou men voor de toekomst graag zien dat het bedrijfsleven zich meer zal gaan inte resseren. Er zijn mogelijkheden voor versterking want Fortuna Vlaardingen voert al jaren een zuinig beleid en is vrij van schulden. „Wij kunnen in de eerste divisie be slist meedraaien, maar dan is het wel nodig meer financiële armslag te krij gen. Met steun van het bedrijfsleven kunnen we veel verwezenlijken", zo voert Jan Brouwer aan. De nog jonge trainer gaat bij Fortuna Vlaardingen met een contract van voor lopig nog één jaar zijn vierde seizoen in. Drie jaar geleden kwam hij van de derdeklasser De Hollandiaan als tweede man onder de Hongaar Laszlo Zalai naar Vlaardingen. Bij het vertrek van Zalai naar DWS werd hij eerste trainer. Zijn eerste werk was van een verdedi gend elftal een meer aanvallend team te maken. „De omschakeling nam veel tijd in be slag", zo zegt hij, „maar de resultaten zijn gekomen. Een bewijs, dat je met aanvallend voetbal verder komt. Nog steeds kan de beweeglijkheid in het elftal worden opgevoerd. Een taak waar ik me het komende seizoen intensief mee zal bezighouden". Bij de Vlaardingse voetbalclub is één groot probleem: de kloof tussen het betaalde voetbal en de jeugd is veel te groot. Jan Brouwer gaat ook daar veel aan doen. „Wij hebben 650 jeugdleden en het moet mogelijk zijn daar een goed ge- een ernstig ongeluk, dat hem bijna twee jaar geleden overkwam - hij viel toen van veertien meter hoogte is een dok op een scheepswerf - een schitte rende come back heeft gemaakt, bokst tegen Dimitrios Tairimis. Schulte zal het moeten opnemen te gen Dimitrios Zaharapoulos. De Grie ken zijn in de internationale amateur sport twee volkomen onbekenden. Viervoudig lichtgewichtkampioen Pierre Doorenbosch, die twee jaar ge ledén in Rome en bij de twee interna tionale bokstoernooien van de NBB tegen de Olympische- en Europese kampioen Josef Grudzien uit Polen lootte en drie keer verloor, was al leen over het feit, dat hij niet weer een Pool had getroffen - Grudzien is na de Spelen van Mexico met boksen ge stopt - al meer dan tevreden. Vader Doorenbosch, die met de Amsterdam mer Bep Kneppers als coach voor de Nederlandse boksers optreedt, slaakte een zucht van verlichting toen hij het bordje Bulgarije op het bord zag ver schijnen. „Alles is beter dan een Pool. Ik ken die Pilicev niet, maar met Oosteuropese boksers moet je toch altijd oppassen. Ook Herman Schregardus krijgt een Bulgaarse tegenstander. De Amster damse computertechnicus, met zijn vijfendertig jaar de oudste deelnemer in Boekarest, kreeg van dokter Blom- stein, die de loting in het welterge- wicht verrichtte, Kiriacov als tegen stander. De loting in het middengewicht waarin voor Nederland de nog onge slagen Bosschenaar J. van den Broek uitkomt, verliep chaotisch, omdat het briefje van Engeland tweemaal in de trommel bleek te zitten. Gelukkig be hoefde men niet opnieuw te loten, zo dat Van den Broek, die als zesde van de veertien middengewichten uit de trommel kwam, de Fin Reina Virta- nen als tegenstander hield. Zwaarwelter Henko Baars, wie de „affaire Mexico" nog steeds zeer hoog zit, loopt hevig geconcentreerd door het prachtige sportcomplex waar de boksers zijn ondergebracht. De Am sterdammer zoekt voortdurend de schaduw van de bomen, die nog enigs zins voor verkoeling zorgen in het warme Boekarest, waar de thermo meter vrijdag ruim dertig graden wees. Baars ontmoet in de eerste ronde de Italiaan Bruno Fachetti. Trainer Kneppers bleek zeer gelukkig met de ze tegenstander. „In eigen land zijn de Italianen levensgevaarlijk, maar in het buitenland valt het meestal wel mee. Henko verkeert in een prachtige conditie en ik wil wel eens zien, of die Italiaan na een goede treffer van Baars nog overiend komt. Wanneer MOSKOU Tijdens atletiekwedstrij- in het Leninstadion in Moskou hebben de Russische dames Ljoebov Finogoe- jenova, Tatjana Medvedeva, Olga Klei- net en Tamara Boitenko vrijdag een nieuw wereldrecord op de 4x400 meter estafette gevestigd met een tijd van 3 minuten, 47,4 seconden. bruik van te maken. Per 1 juli hebben wij Renee Coremans aangetrokken, een CIOS-man, die aandacht gaat besteden aan het betaalde voetbal en de jeugd. Hij zal dit doen in samenwerking met Johan van Zevenbergen, Jan van der Berg en Jan Brilleman", aldus Fortu- na's trainer. Verder heeft Brouwer het plan om een voetbalschool in het leven te roepen voor de jeugd uit het Waterweggebied, alsmede trainingskampen in te stellen. Over vier jaar hoopt men daar de vruchten van te gaan plukken. Fortuna Vlaardingen is een club met vele mogelijkheden in een stad met een toekomstig aantal inwoners van 125.000. Meer dan 1200 leden vormen één van de grootste voetbalverenigingen in ons land, waarin de jeugd, met 41 elftallen, een grote plaats inneemt. MOSKOU Tijdens atletiekwedstrij den in het Leninstadion te Moskou heeft de Russin Nadesjda Tsjisjkova vrijdag een nieuw wereldrecord kogelstoten ge vestigd. Zij kwam tot een afstand van 19.72 en overtrof daarmee het oude re cord van de Oostduitse Margitta Gum- mei met elf centimeter. ROTTERDAM De N.V. Overzeese Gas- en Electriciteitsmaatschappjj O- gem) heeft Van Schaick en Berghuis in Waddinxveen overgenomen, een fa briek voor betimmeringen, laboratori uminrichting en groothandel in meube len. De overname vond plaats door be taling in contanten. Het personeel ca. 150 man is vandaag van de beslissing op de hoogte gesteld. het een jongen is die wil aanvallen, zit het helemaal goed." De hoge temperatuur in Boekarest en het feit, dat de wedstrijden in de open lucht worden gehouden, beschou wen de meeste boksers als een grote handicap. Vooral de temperatuur zal velen parten spelen in de grote 6x6 meter ring. Onder het plastic dak, dat welis waar aan alle zijden open is, blijft de hitte als 'n dikke deken hangen Af en toe zorgt een licht briesje voor verkoeling, maar dat is lang niet vol doende. De sportrubriek van het program ma „Scala", dat de NOS-televisie zaterdag van 19.03 tot 19.30 uur via Nederland 2 uitzendt, bevat korte re portages van de zaterdagmiddag-voet balwedstrijd Quick Boys - VVOG in Katwijk en de zeilwedstrijden op de Westeinder Plassen. De NOS-televisie zendt zondag van 16.45 tot plm. 18.00 uur via Neder land 1 een rechtstreekse reportage uit van het laatste gedeelte van het toer nooi om het wereldkampioenschap bil jarten ankerkader 47/2, dat in „De Harmonie" in Groningen wordt gehou den. Verslaggever in deze door René Stokvis te regisseren reportage is Ben de Graaf. Het sportprogramma, dat de NOS- televisie zondag 1 juni van 19.30 tot 20.30 uur via Nederland 1 uitzendt en voortaan „Studio Sport" als titel heeft, houdt zich wijzigingen voorbehouden bezig met de volgende evenementen de voetbalwedstrijden AZ'67-Volen- dam, ADO-DOS, SV V-Eindhoven en Haarlem-Helmond Sport; de Ronde van Limburg (wielrennen); de Nederlandse worstelkampioen schappen in Breda; de Zaan-regatta (kanovaren); de ren op Duindigt om de Grote Prijs van Den Haag. In „Langs de Lijn", het sportpro gramma van de NOS-radio (14.30- 17.00 uur via Hilversum I en 18.10-18.30 uur via Hilversum 2) wordt aandacht besteed aan: de voetbalwedstrijden ADO-DOS, AZ '67-Volendam. De Volew.-Veen- dam, Haarlem-Helmond Sport, Vitesse- DFC en DWS-Telstar; de waterpolodagen in Utrecht; de Zaan-regatta (kanovaren); het wereldkampioenschap biljarten ankerkader 47/2 in Groningen; de paardenkoersen in Groningen en op Duindigt (Grote Prijs van Den Haag); uitslagen van amateurvoetbal en korfbal. In het RONO-programma „Sport voor Sport" (zondag van 18.30-19.25 uur) wordt o.m. aandacht besteed aan het internationale jeugdtoernooi te Veendam en aan de voetbalwedstrijden Vitesse-DFC, AFC-Sportclub Enschede en DVC-Titan. PARIJS Verschrikkelijke, bijna tropische, regenbuien hebben het pro gramma van de vijfde dag van de open internationale tenniskampioen schappen van Frankrijk flink in de war gestuurd. Pas in de vooravond konden de vier enkelspelen worden uitgespeeld, die al in de vroege middag waren begonnen. De grootste verrassing bij die par tijen was de nederlaag van Bob He witt, die als negende was geplaatst, te gen de Hongaarse veteraan Istvan Gulyas. De Hongaar, die in Parijs inter nationaal zijn meest sprekende succes sen heeft behaald, won met 11-9, 6-0, 0-6 en 7-5. Al in de eerste set bleek, dat Hewitt geen wapen kon vinden te gen de omzichtig manoevrerende Hon gaar, die op de trage baan volkomen opgewassen was tegen Hewitt. In die eerste set maakte Hewitt zich duide lijk hoorbaar (vloekend) en zichtbaar (zijn racket weggooiend) kwaad op zichzelf. Gulyas liet zich daardoor niet uit zijn spel halen en incasseerde met ijzeren zelfbeheersing ook de tweede reeks, 6-0, voor hij in de derde even de teugels liet vieren, 0-6. Gulyas won de vierde set met 7-5 en zal daardoor in de vierde ronde uitkomen tegen de vorige winnaar van Parijs, Ken Rose- wall. De Australische prof moest de eerste set laten aan de Italiaanse Australiër Martin Mulligan, maar won na een onderbreking wegens de regen vrij gemakkelijk: 4-6, 6-2, 6-2, 6-1. De uitslagen van de partijen uit de derde ronde van het heren-enkelspel zijn verder: Emerson (Aust) - di Do- menico (It) 6-2, 4-6, 6-1, 6-4; Rosewall (Aust) - Martin Mulligan (It) 4-6, 6-2, 6-2, 6-1; Gulvas (Hong) - Hewitt (ZA) 11-9, 6-0, 0-6, 7-5; Smith (VS) - Lall (Ind) 3-6, 6-3, 6-1, 4-6, 6-0; Richey (VS) Ayala (Chi) 6-4, 6-3, 8-10, 9-7; Franu- lovic (ZS1) - Ralston (VS) 6-2, 6-0, 6-1; Gasiorek (Polen) - Koudelka (Tsj. SI) 6-2, 6-1, 6-3; Laver (Aust) - Crea- cy (Aust.) 3-6, 7-9, 6-2, 6-2, 6-4. Tom Okker kwam later op de dag vrij gemakkelijk door de derde rondé. Hij versloeg de Fransman Georges Go- ven met 6-2, 6-2, 7-5. De uitslagen van de andere wedstrijden uit de derde ronde van het heren-enkelspel, die 's- avonds werden voltooid, zijn: Richey (VS) - El Shaffei (VAR) 6-2, 7-5, 6-8, 6-1, Roche (Austr.) - Stone (Austr.) 6-3, 6-4, 6-4; Ashe (VS) - Phillips-Moore (Austr) 6-4, 6-3, 6-1. Voor de tweede ronde werd nog gespeeld: Gimeno (Sp) Buding (WD) 6-1, 6-3, 8-6. De Nederlandse jeugdwaterpoloploeg die op 7 en 8 juni in Oldenzaal tegen de junioren van Groot Brittannië zal uitkomen, bestaat uit de volgende spe lers: Wiersma (Neptunus Amersfoort), Misdorp (Zian), beiden doel verdedigers Stam (DVZ), Veer (Zian), Bras (Polar Bears), Drent (Zwemlust), Van Esch (TZV), Selbeck, Reedijk, beiden DZV, Van Harten en Van Eikhuizen, beiden AZPC Amersfoort. ZANDVOORT Jackie Stewart, winnaar van de Grote Prijs van Zuid-Afrika en Spanje dit seizoen, ls vrijdag in de nieuwe op vier wielen aangedreven Matra in ternational Ford formule 1 op het circuit van Zandvoort uitzonderlijk snel ge weest. De Schotse coureur draaide tijdens proef ronden, onder het toeziend oog van de rijke houthandelaar Kentyrell, tot wiens prlvé-renstal deze wagen be hoort, een snelste ronde van 1.22.4, hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van bijna 184 km per uur. Stewart bleef hiermee aanmerkelijk beneden het oude ronderecord, vreemd genoeg met een Matra Ford formule 2 gevestigd, van de Belg Jackie Ickx. De Belg verraste de duizenden op de tribunes in juli 1967 met een snelste ronde van 1.27.9, waarmee hij 0,2 sec. onder het record van een for mule 1 Lotus kwam. „Wij kunnen best in de lste divisie meedraaien"

De Vallei | 1969 | | pagina 9