Maluku Muda redde Oranje-Wit Zondagteam Rhenen greep de titel Zuid-Arnhem werd winnaar van Schaapskooitoernooi Ouwehand-bad krijgt een fraaie verlichting Hollands landgoed in VS grondig gerestaureerd TWEE TOERNOOIEN VAN v.v. DYSA FELLE STRIJD BIJ „VALLEIRENNERS" SPARTA VERSLOEG REDICHEM: 2-3 De Koning succesvol bij „Zaterdagvliegers „Amersfoort" zette competitie voort Vlieg- demonstratie van NA VO Opnieuw niet opgekomen Zaterdagfinale uitgesteld Eindelijk overeenstemming V eroordelingen Rockefeller niet naar Venezuela MOEILIJK JAAR VOOR V.M.F. Invallers Wielrennen Spaarbankboekje Wielrennen LONGTRANSPLANTATIE IN ONS LAND IN VOORBEREIDING Afwachten Racemotor gestolen PERSONEEL VREEST OPHEFFING VAN RADIATORENFABRIEK Ministers, Kamerleden, Directeuren en echtgenotes geprogrammeerd Angst Partner Politicus MAANDAG 2 JUNI 1969 ELST/VEENENDAAL Oranje-Wit uit Eist is gered in de tweede klasse B van de afdeling UtrechtDat is niet te danken geweest aan de geweldige voet balcapaciteiten van de Elstenaren in de laatste wedstrijden gisteren werd opnieuw verloren van Maarssen maar aan het bijzonder vreemde gedrag van Maluku Muda uit Barneveld, de andere degradatiekandidaat, die opnieuw niet kwam opdagen. De Am bonezen ploeg moest in Utrecht aantreden tegen DVSU, doch liet weer verstek gaan. Dat was overigens de derde maal reeds dit seizoen en het ligt voor de hand dat de KNVB, afdeling Utrecht, hiervoor zes „strafpunten" gaat uit delen. Dat betekent bovendien de redding voor Oranje-Wit De Elstenaren zijn gisteren overigens weer eens geconfronteerd met verlies. In de uitwedstrijd tegen Maarssen gingen zij met 52 ten onder. Met twee invallers moest Oranje-Wit de strijd aanbinden met de gastheren. Later viel ook W. Henzen nog uit. HU moest worden vervangen door G. van Veenendaal. Oranje-Wit startte bijzonder sterk en nam na tien minuten een voorsprong door W. van Mourik. De middenvoor van de thuisclub liet de gelijkmaker aantekenen, maar Oranje-Wit kwam weer voor te staan door een doelpunt van P. Zomer. Lang hadden de Elstenaren geen plezier van de voorsprong, want reeds anderhalve mi nuut later werd het 22. Nog voor rust keken de gasten zelfs tegen een achter stand aan. Binnen een kwartier na rust was de stand al 5—2 en de Elstenaren verloren toen alle hoop. Vooral de voorhoede van Oranje-Wit toonde weer eens haar machteloosheid in dit duel. Maar ondanks het verlies kan Oranje-Wit toch gelukkig zijn. Met hulp van Maluku Muda werd het tweedeklasserschap behouden. Van de KNVB zijn overigens nog geen definitieve maatregelen tegen Maluku Mu da bekendgemaakt. RHENEN Het eerste zondagteam van tennisclub Rhenen is gisteren kam pioen geworden in de vierde klasse Oost door een 62 overwinning op Daisy 4 uit Apeldoorn. Al een gelijk spel was voldoende geweest voor de Rhenenaren, maar dank zij de enorme inzet en vasthoudendheid wisten de Rhenenaren een zege te boeken. Na de enkelspelen was de stand al 31 in het voordeel van Rhenen. Al leen Peter Volten moest zijn single te gen W. van Tergouw met 62, 63 uit handen geven. Er was nog slechts een punt nodig om kampioen te wor den en dat kwam van het herendub- bel. In de damesdubbel echter gingen de zusters Corrie en Lucie Visch voor het eerst in de competitie ten onder met 36, 62, 36. Hun oppononten waren mevr. A. de Bruijn en mej. C. van IJlziga Veenstra. Ook de beide gemengd-dubbels werden door de Rhe nenaren veroverd, die door deze 62- overwinning de kampioensvlag konden hijsen. De kampioenswedstrijd tegen Deven ter II, een andere kampioen uit de vierde klasse Oost, zal zondag worden gespeeld. Er is echter nog niet bekend of dit op Candia of in Deventer zal ge beuren. Swieringa verder. „Wij weten alleen Het tweede zondagteam heeft giste- -niet precies, welke patiënten daarvoor AMERONGEN Zaterdagmiddag werd op De Burgwal in Amerongen een pupillentoernooi gehouden waaraan werd deelgenomen door teams van Wa- geningen, Amsvorde en DVSA. Wage- ningen I werd eerste in dit toernooi, Wageningen 2 behaalde de tweede prijs, DVSA de derde en Amsvorde de vierde. Zaterdag is er een toernooi voor ad- spiranten-A. Ook hieraan zal een vier tal ploegen deelnemen. De wedstrijden beginnen om één uur. Zaterdagavond ls het veteranen-ne- derlaagtoernooi van DVSA begonnen met de wedstrijd DVSA-Renswoude. Er werd sportief gespeeld en hoewel DVSA veel sterker was in de eerste helft stond het toch met 1-2 achter. Het eer ste doelpunt was een blunder van de keeper, die de spekgladde bal tussen de handen liet doorgaan. Het leer kwam bij een Renswoudenaar die niet twijfel de. Nog voor de rust werd het door een prachtig doelpunt 1-2. Na de rust weer een wat sterker DVSA maar het overwicht kon aanvankelijk niet in doel punten worden uitgedrukt. Met nog tien minuten te spelen werd de stand 2-2. Zaterdagavond, eveneens om half zeven moet DVSA aantreden tegen Patria uit Zeist. Het eerste elftal van de zondag afdeling gaat op zondag 8 juni in Leer- sum de vorig jaar veroverde beker verdedigen. In dit nederlaagtoernooi speelt DVSA de eerste wedstrijd. Het duel begint om half drie. SCHERPENZEEL Afgelopen zater dag werd er weer een trainingsrit gere den door wielerclub „De Valleirenners". Op een 5300 m lange parcours werd dit maal fel gestreden, bij de jeugd wist Loet van Hamersveld te winnen vlak voor zijn nieuwe rivaal Kees Davelaar. Jeugduitslag: 1. L. van Harmersveld (Achterveld); 2. K. Davelaar (Wouden berg); 3. B. Burgwal (Achterveld). Bij de adspiranten ging de strijd over 4 ronden. Deze wedstrijd werd beslist in het voordeel van A. Langelaar. Uitslag: 1. A. Langelaar (Wouden berg); 2. E. Blotenburg (Leusden). De nieuwelingen moesten 8 ronden af leggen 3 man maakten zich los en in de eindsprint gaf de fel sprintende Bert van Egmond zijn medevluchters geen schijn van kans. Co Jansen startte te laat en kon daardoor de kopgroep niet meer inhalen. Uitslag: 1. B. Egmond (Veenendaal); 2. B. Quint (Rhenen); 3. G. Langelaar (Woudenberg); 4. C. Jansen (Rhenen). T. van Dijk (Veenendaal) en F. Guer- ras (Scherpenzeel) staakten de strijd. Zaterdag 5 juli organiseert wv „De Valleirenners" haar le ronde van Scher penzeel. Adspiranten en nieuwelingen strijden dan op parcours Glashorst nabij het Industrieterrein. De aanvang is 17.30 uur. RHENEN Zaterdag en zondag organiseerde de s.v. Candia '66 het Schaapskooi- toernooi ten bate van de autotocht voor Rhenense bejaarden. Van het zaterdag voetbal namen deel DTS '35 uit Ede, Musketiers uit Eist, Jonathan uit Zeist en Candia '66. De wedstrijd CandiaDTS eindigde in een 40 overwinning voor de Rhenena ren, het duel JonathanMusketiers werd een 03 overwinning voor de Elstena ren en de verliezersronde eindigde in een 31 overwinning voor DTS, zodat de vierde plaats voor Jonathan was en de derde voor de Edenaren. De finale tussen Candia en Musketiers moest noodgedwongen worden uitge steld tot 23 augustus omdat het terrein blank stond van de regen en door de terreinknecht van het gemeentelijke sportcomplex werd afgekeurd. Het za- terdagtoernooi eindigde daarmee voorlopig onbeslist. Zondagmiddag kwamen op de gras mat Z.-Arnhem uit Arnhem, Hercules uit Utrecht, EWV uit Eek en Wiel en Candia '66. Zuid-Arnhem is een 2e klas- ser terwijl de drie andere elftallen in de derde klas uitkomen. Candia speelde tegen Zuid-Arnhem 0-0 gelijk, waama de ploegen drie strafschoppen kregen te nemen. Candia schoot tweemaal raak en Zuid-Arnhem driemaal, zodat de Candianen in de ver liezersronde terechtkwamen. Bij Hercules EWV was de rust- RENKUM Sparta heeft de compe titie in Renkum tegen Redichem afge sloten met een 23 overwinning. Spar ta heeft dit seizoen beter gespeeld dan in de 4 voorgaande want toen moest het steeds vechten tegen het degradatie spook. Er is een stijgende lijn te ontdek ken in het spel van de Betuwenaren. Ondanks het feit dat Sparta niet slech ter speelde dan Redichem en zelfs meer kansen kreeg voor rust moest het toch met een 10 achterstand gaan rusten. In de 15e minuut scoorde Redichem toen de achterhoede van Sparta treuzel de. Na rust vielen de doelpunten achter elkaar. Eerst wist A. van Ommeren de gelijkmaker te scoren, maar weer keek Sparta even later tegen een achterstand aan toen Redichem een doorbraak for ceerde en de stand op 21 bracht. Spar ta kwam gelijk, opnieuw door Van Om meren (22). Heftig werd hiertegen ge streden om het winnende doelpunt en 't was Gerritsen die vlak voor het einde uit een voorzet van rechts inkopte en de overwinning bij Sparta deed terecht komen (23). A. van Ommeren speelde zijn af- scheidswedstrijd. Deze speler, afkom stig van Dodewaard en reeds enkele jaren bij Sparta, keert terug naar Dodewaard, waar pogingen in het werk worden gesteld om tot een za terdagafdeling te komen. RHENEN Het bestuur van de Rhenense Zwem- en Poloclub „De Forel len" en de directie van Ouwehands Dierenpark zijn tot overeenstemming ge komen met betrekking tot het aanbrengen van een verlichting boven het vijftig-meter-bad. Daarmee is een einde gekomen aan een al vele jaren sle pende kwestie. Het „Forellen"-bestuur had al lang een fonds gevormd om een fraaie verlichting aan te brengenmaar de directie wilde er niet van weten, omdat obstakels op het natuurbad in strijd waren met de esthetica. Ook architect Heidelberger van de Ned. Heide Mij, die het bad heeft ontwor pen, was er een felle tegenstander van. Maar nu staat een verlichting niets meer in de weg. „We hebben voldoende geld op het spaarbankboekje", zei voorzitter H. Hendriks, „en onze bestuursleden en le den gaan nu met de aanleg beginnen. Er komen drie hoge masten, twee op de hoeken van het waterpoloveld en één aan het uiteinde van het vijftigme- terbad. Op de masten komen raamwer ken met schijnwerpers, net als in een stadion. Doordat eigen leden de zaak gaan aanleggen betekent dat voor onze ver eniging minder onkosten". Verder deelde de heer Hendriks nog mede, dat op maandag 9 juni 's avonds om acht uur een waterpolowedstrijd wordt gespeeld tussen het Nederlands militair zevental en „Neptunus" uit Arnhem. In het Nederlands militair ze vental spelen twee oud-Forellenspelers, namelijk Piet de Zwarte en Bert Koet sier, die beiden onder de wapenen zijn. Beide Rhenenaren zijn bijzonder goe de waterpolospelers. Zij hebben al verscheidene malen in jeugdcombinaties gespeeld en hebben ook al nationale trainingen meegemaakt. Onlangs nog werd Piet de Zwarte uitgezonden naar wedstrijden in Zwitserland en Spanje. Ook Bert Koetsier nam al aan interna tionale ontmoetingen deel. Er belooft voor deze waterpolowedstrijd grote be langstelling te komen. Of het bad dan al verlicht zal zijn, is nog niet bekend. stand 0-1 in het voordeel van de man nen uit de Betuwe. De eindstand werd 1-1, zodat ook hier strafschoppen uit komst moesten brengen. Hercules schoot driemaal raak en EWV twee maal, zodat EWV samen met Candia moest strijden om de derde en vierde plaats in dit zondagtoernooi. Candia won pas na een verlenging, want de stand na de officiële speeltijd was 3-3. Van Baal, tenslotte naar de voorhoede verhuisd, scoorde met een fraaie kopbal in de eerste helft van de verlenging, waarna de scheidsrechter affloot. Candia werd daardoor derde. Hercules en Zuid-Arnhem kwamen in de finale uit. Deze eindigde in 0-0, zodat ook hier de verlenging uitkomst moest brengen. De Utrechtenaren speelden de ze met tien man, omdat één speler door de scheidsrechter naar de kleedkamer was gestuurd. Deze handicap kon de ploeg in de verlenging niet verwerken en al in de eerste minuten sloeg Zuid- Arnhem toe door middel van een fraaie kopstoot van de linksbuiten. Daarmee legden de Arnhemmers beslag op de wisselprljs. ft VEENENDAAL De uitslag van de wedvlucht vanaf Noyon van VPV „De zaterdagvliegers" was: In concours 227 duiven, die werden gelost om 6 uur met oostenwind. Aankomst le prijswinende duif 11.06.49 uur; snelheid 1072,05 me ter per minuut. Aankomst laatste prijs winnende duif 11.51.09 uur; snelheid 926,72 meter per minuut. C. W. de Koning: 1-9-22-36; W. Dave laar: 2-17-43; C. J. Stuiveberg: 3-10-16 18-20-40; R. Muller Fl.: 4-12-19-26; K. v. d. Velde: 5-6-25-29-32-34; H. v. Dijk: 7 H. Schoeman: 8-11-13-14-23-24-28-37-42; H. G. Reede: 15-31; L. Kwetters: 21-33; R. v. Engelenburg: 24; G. v. Rotter dam: 30; C. Bos: 38; P. Vink: 39; T. An- beek: 41; G. v. d. Weerthof: 44; G. v. Wijk 45. In het rayon (1236 duiven) klasseer den zich de 100 prijswinnende duiven: C. W. de Koning: 1-19-91 W. Dave laar: 4-79; C. J. Stuivenberg: 8-24-73-80- 89; R. Muller Fl.: 9-44-84; K. v. d. Vel de: 10-15; H. v. Dijk: 16; H. Schoeman: 18-39-48-64-92; H. G. Reede: 66; L. Kwetters: 90; R. v. Engelenburg: 93. De duif van de heer De Koning, be haalde in dit concours een eerste plaats met een voorsprong van 30 meter per minuut (in het rayon). SCHERPENZEEL Zaterdag werd in Scherpenzeel de zaterdag-competitie voortgezet van r en tc „Amersfoort". Ondanks het slechte weer was er een flinke belangstelling. Bij de amateurs waren het F. Zoons, D. Vervloet en B. van Hoeven die pro beerden terreinwinst te boeken maar het peloton stond niet meer dan een paar honder meter toe. Na enige ronden wer den de vluchters ingelopen. Hummel moest door het hoge tempo de koplopers laten gaan. Ook B. van Hoeyen werd slachtoffer van het hoge tempo en moest afhaken. Bij de nieuwelingen liet W. Pa ter, W. van Eede en W. van Dompse- ler achter zich. D. v.d. Burgwal die zeer attent met de amateurs meeging won bij de adspiranten. De uitslagen waren: Amateurs: 1. Jan Sandbrink en Aart-Jan Schurink; 3. Dick Vervloet; 4. Frans Zoons; 5. Bert van Hoeyen en 6. Herman Hummel. Nieuwelingen: 1. Wim Pater; 2. Wout van Eede; 3. Wim van Dompseler; 4. Johan Ossendrijver; 5. Jan Zwaagman; 6. Jaap Budding; 7. Toine Darzertijn. Aspiranten: 1. Dick van Burgwal; 2. Gert Vink; 3. Peter Kuypers. A-Jeugd: 1. Paul v. d. Lustgraaf; 2. Cees Berkhof; 3. Hans Bandenbroek. B-Jeugd: 1. Wout Lansing. Lucie Visch in actie in het duel RhenenDaisy 4. SALONIKI Een militaire recht bank in Saloniki heeft zaterdag vier mensen, onder wie een dagbladuitgever, tot levenslang veroordeeld, op beschul diging van een poging om het huidige bewind omver te werpen. Zij maakten deel uit van een groep van 39 Grieken, onder wie drie vrouwen, die lid zouden zijn geweest van de linkse organisatie „patriottisch front". De rechtbank veroordeelde 25 be klaagden tot gevangenisstraffen van dertien maanden tot 25 jaar en drie tot deportatie naar eilanden voor de duur van twee tot vijf jaar. Vijf kregen voor waardelijke straffen en twee werden vrijgesproken. re zijn laatste wedstrijd gespeeld te gen Quick 3 in Apeldoorn. Het werd een 44 gelijkspel. De he ren van Rhenen hadden het grootste aandeel in deze draw. Dit team is nu uitgespeeld en is op de tweede plaats achter Rapiditas 11 uit Nijmegen geëindigd. PORT of SPAIN (Trinidad) De Latijns-Amerikaanse studentendemon straties en het daaruit voortvloeiende mogelijke geweld hebben zondag ge leid tot afstel van het bezoek van gou verneur Nelson Rockefeller aan Vene zuela. Op een persconferentie, die hij zondag middag in Port of Spain hield zei Rocke feller van president Caldera van Vejru- zuela het verzoek te hebben ontvangen, zijn aankomst in Caracas tot nader or der uit te stellen. Rockefeller had van middag in de Venezolaanse hoofdstad moeten aankomen. Venuzuela was het laatste land, dat de New Yorkse gouverneur in de twee de ronde van zijn missie uit naam van president Nixon naar Latijns-Amerika zou aandoen. De missie was al een dag te vroeg in Trinidad aangekomen als ge volg van studentendemonstraties in La Paz (Bolivia). Daardoor werd Rockefel ler gedwongen zijn voorgenomen bezoek van 24 uur in La Paz in te krimpen tot een verblijf van 4 uur op het vliegveld. UTRECHT Enkele medische cen tra in Nederland bereiden zich voor op een longtransplantatie. Wanneer zij zul len worden uitgevoerd is niet te zeggen. Het kan binnen een jaar het geval zijn, maar misschien ook binnen een maand. Prof. dr. J. Swierenga, longarts in Utrecht, kon ons gisteren ook niet mee delen, welke ziekenhuizen worden be doeld. „Dat hangt van verschillende omstandigheden af", zei hij. „Longtransplantaties zijn in Nederland technisch zeker mogelijk", ging prof. in aanmerking komen. Het zullen waar schijnlijk jonge mensen zijn, met welis waar zieke longen, maar die verder li chamelijk gezond zijn". De hoogleraar deed deze mededelin gen naar aanleiding van uitspraken op een door hem geleid internationaal con gres in Leiden. Hij voegde eraan toe, dat er voor een longtransplantatie veel minder patiënten zijn dan voor een harttransplantatie. Gezien de mededelingen op het con gres en de resultaten van de onder zoekingen, zouden in Nederland en in Europa verscheidene longtransplantaties kunnen worden verricht. „Wij willen echter", zei prof. Swieringa, „eerst de resultaten van operaties elders afwach ten; dit met het oog op een juiste keu ze van de patiënten". LEIDSCHENDAM Uit het Natio naal Automobielmuseum in Leidschen- dam is een bijzondere motorfiets ge stolen, waarschijnlijk om achter de ge heimen van de motor te kunnen ko men. Het gaat om de door de Japanse fa briek Suzuki ontwikkelde 125 cc racer waarmee het merk in 1964 wereldkam pioen werd. Hij had toen een topsnel heid van 220 kilometer per uur en was voorzien van een watergekoelde twee- taktmotor. WIERDEN Onder het personeel van de radiatorenfabriek Veha-Nedo, in Wierden is onrust ontstaan door 't ont slag van 21 administratieve beambten per 1 juli in verband met bedrijfsreor- ganisatie. De werknemers, die de laatste jaren een reeks van verwikkelingen rond de fabriek meemaakten, vrezen dat dit ont slag het begin is van een totale ophef fing van de fabriek. Oorspronkelijk werd het bedrijf door Van Heijst gesticht. Na de ineenstorting van deze onderneming dreigde een mas saal ontslag, maar de NDSM nam de fabriek over. Er werden de nodige ver anderingen in de bedrijfsvoering en -leiding aangebracht en korte tijd later werd Verolme eigenaar. WEL ORDERS. Over de orders heeft de fabriek ove rigens niet te klagen. De afgelopen maanden is zelfs een onderkomen voor Turkse gastarbeiders gebouwd, die nog geworven moeten worden» De directie heeft nu echter laten weten, dat de Tur ken niet komen en dat de barak als kantoor zal worden ingericht. Op 6 juni zal een uitvoerig directie- rapport over de reorganisatieplannen verschijnen. AMSTERDAM Het lopende jaar wordt moeilijk voor VMF-Stork/Werk- spoor. Rekening moet worden gehouden met een verlaging van het dividend. Er wordt niet verwacht dat er verlies zal worden geleden, aldus bleek in de jaar vergadering. Het bestuur wilde de aan het ednd van 1968 en het begin van 1969 aan het licht gekomen tegenvallers niet nader preci seren. Twee aandeelhouders stemden te gen de handhaving van het dividend over het afgelopen jaar op twaalf pro cent, gezien de vooruitzichten. Het be stuur stelde nadrukkelijk, de uitkering verantwoord te achten. In 1970 wordt een betere gang van zaken voorzien. Naar voren kwam overigens dat 'n ver laging van het dividendpercentage tot een lagere winstdeling voor het perso neel zou hebben geleid. In het bestuur kwam een aantal wij zigingen: ir. C. J". Andriessen treedt op 30 mei 1969 af als lid van de raad van bestuur, de heer M. H. Damme op 1 ju- lien ir. A. M. Averes op 1 oktober 1969. Per dezelfde data werden de drie he ren tot commissaris bij de vennootschap benoemd. In de vacature van de heer Andriessen werd voorzien door de be noeming van jhr. mr. F. O. J. Sickinghe. De heren W. Thomassen en Edouard ba ron Empain traden af als commissaris en worden opgevolgd door mr. G. van 't Hull en prof. dr. C. J. F. Böttcher. IN 1990 ZAL COMPUTER ONZE HUISSLAAF ZIJN UTRECHT In de eerstkomende tien jaar, zal het rekenvermogen van de computers zich jaarlijks verdubbelen. De tijd is niet ver dat de computervervaar- diging de grootste industrie ter wereld zal zijn. De waarde aan computers zal van vier miljard dollar in 1968 tot 40 miljard in 1975 stijgen. In de periode van 1965 tot 1975 zal tienmaal zoveel geld worden uitgegeven voor automatische procesbesturing. In 1980 zal de computer gemeenzaam gebruik zijn bij het bepalen van het bestuur en beheer van de staat en het bedrijfsleven. Acht jaar nadien zal elk huis zijn huishoudslaaf hebben die als computer werkt, terwijl het in 2010 wellicht mogelijk is langs elektrografische weg contact te leggen tussen de menselijke hersenen en de computer. Een kwart van de deskundigen verwacht dat eigenlijk al voor 1985. Dit zei dr. C. W. Rietdijk, leraar in de wis- en natuurkunde in Amsterdam, in Utrecht, tijdens het congres „auto matisering" ter gelegenheid van het zevende lustrum van vereniging wis- en natuurkunde studenten voor kandi daten A. tot E. Momenteel, zo zei dr. Rietdijk, wor den in de Verenigde Staten al plannen ontwikkeld om te komen tot een com puter die 500 tot 7Ö0 keer zo snel werkt als de modernste machine van dit ogen blik. In 1990 verwacht de „Rand Corpo ration", een Amerikaanse denkfabriek, de komst van computers, die een intel ligentiequotiënt van meer dan 150 be zitten, een „verstandelijkheidsgraad" die slechts enkele mensen hebben. Vol gens dr. Rietdijk, is het op het gebied van de kunstmatige intelligentie zelfs ooit mogelijk, om de hersenfunctie na te bootsen en de machines zelfs te voor zien van een zekere mate van intuïtie. Het ligt in de lijn der verwachting dat in het jaar 2000 in ieder huis de moge lijkheid bestaat om op een buitengewoon ingenieuze, maar simpel toe te passen manier zijn stem uit te brengen bij ver kiezingen. Vanuit een rationalistische opvatting redenerend bleek dr. Rietdijk zeer po sitief te staan tegenover de zogenaam de „technisch-wetenschappelljke" revo lutie. Hij zei daarvan de oplossing te verwachten voor de altijd specifiek men- van de angst, de seksualiteit, de een van de angst, de sexualiteit, de een zaamheid en de neurosen. „Veiligheid, zekerheid en efficiency, door de com puter verkregen, zullen het maatschap pelijk klimaat een uitstekende remedie verschaffen tegen angsten en neurosen. De computer bedreigt niet, maar zal op een reusachtige wijze bevrijding van NEW YORK In North Tarrytown in de staat New York is de restaura tie gereed gekomen van 't landgoed van Frederick Philipse, „de succesrijkste en zeker de meest geslepen Hollander die naar de nieuwe wereld kwam". Het heeft tien jaar geduurd voordat men de laatste hand kon leggen aan de herstelwerkzaamheden. Het gehele project kostte bijna zes miljoen gulden. Deze week wordt het landgoed voor bezoekers opengesteld tegen een betaling van ongeveer vijfeneenhalve gulden per persoon. Frederick Philipse, die als Hollandse timmermansknecht tegen het midden van de zeventiende eeuw in Amerika aankwam, liet bijzijn dood een groot vermogen na, alsook een statig land huis, enige molens, schepen en uitge strekte landerijen. Dit alles bleef tot 1776 in handen van zijn nakomelingen, die zich solidair verklaarden met de binnenvallende Engelse troepen. Toen de Engelsen echter verslagen werden, confisqueerde de nieuwe Amerikaanse regering alle bezittingen van de familie Philipse. Men heeft de uiterste zorg besteed aan de restauratie van het forse huis. Verbouwingen die door latere eigenaars werden aangebracht, zijn volledig on gedaan gemaakt. Alleen een pruik, een Bijbel en een aantal Goudse pijpen door Frederick Philipse bij duizenden gebruikt om handel te drijven met de Indianen behoren tot de oorspronke lijke inboedel. De rest van het meubi lair en de aankleding is opnieuw aan gekocht. Maar alles is authentiek. Veel zeventiende-eeuwse en vroeg achttiende-eeuwse Hollandse meubel stukken en snuisterijen en daarnaast ty pisch Amerikaanse voorwerpen uit die tijd. Naast het huis heeft men een nieu we graanmolen gebouwd, een exacte kopie van de molen die daar in de tweede helft van de zeventiende eeuw door Frederick Philipse werd neerge zet. De molen wordt deze week in ge bruik genomen. Men heeft daarvoor een Engelse mo lenaar aangetrokken. Behalve de molen en het landhuis zijn ook de gerestaureerde slavenbedrij- ven van de rijke Hollander te bezichti gen. En als vierde gebouw staat op het landgoed een grote Hollandse boe renstal. Deze stal werd in het begin van de achttiende eeuw door een Hollandse boer in een ander deel van de staat New York gebouwd. Omdat tekeningen uitwijzen dat Fre derick Philipse op zijn landgoed een identieke boerenschuur had staan, werd de stal afgebroken en plank voor plank overgebracht naar North Tarrytown. De vier gebouwen, huis, molen, stal en slavenverblijven geven een uniek overzicht van de wijze van leven van deze fortuinlijke Hollandse emigrant. het conformisme in de hand werken. Op een strikt doelmatige wijze, zal de computer hulp verschaffen bij het zoe ken en vinden van de juiste man voor de juiste werkkring. Het neurotiserende dat in carrière- maken zit, zal dank zij de computer kun nen worden uitgeschakeld. Persoonlij ke willekeuren kunnen dan evenmin een rol spelen en men kan dan rustig gaan slapen", aldus dr. Rietdijk. Volgens de Amsterdamse leraar zal de mens door de technisch-wetenschap- pelijke revolutie vrijer kunnen staan, ten opzichte van zijn omgeving, minder ge bonden zijn aan allerlei verplichtingen die hem nu nog belasten. Dr. Rietdijk zei vervolgens dat de computer, niet alleen een belangrijk hulpmiddel zal zijn bij het opbouwen van zakelijke re laties, maar ook voor de beleving van de eigen individualiteit. In dit verband wees hij op het vinden van goede part ners in het huwelijk, voor het samen wonen en voor het plezierige doorbren gen van de levensavond. Dat de „Operaiéen Match" (een nu al toegepaste vorm van bemiddeling tussen gegadigden voor huwelijk én vriendschap per computer) in Neder land geen succes was, weet dr. Riet dijk aan de onbetrouwbaarheid van de ingevulde formulieren, die in de com puter gaan en de afwezigheid van foto's. „Dat laatste kunnen we overigens wel verhelpen", zo meende hij. De Amsterdamse leraar stelde te genover de aanvankelijke „misluking" van dit systeem in Nederland, dat in de VS uitstekende resultaten zijn bereikt op de campussen waar studenten el- kaars flat moeten delen en dat de pre sident van dat land, via de computer zijn topfunctionarissen en andere me dewerkers kiest. Ten aanzien van ouden van dagen zei dr. Rietdijk, niet te kunnen geloven in de eenzaamheid als existentieel levens vraagstuk. De computer zou deze „in efficiëntie van het markts-steem" kun nen opheffen, waardoor de juiste men sen hun groepgenoten bereiken. Fel keerde dr. Rietdijk zich tegen de vrees voor „Big Brother", de in het boek van George Orwell „1984" voor komende mysterieuze allesheersende persoonlijkheid. „Die gedachte is volkomen ongemo tiveerd. De machine kan niet overheer sen. Het ligt aan goede of kwade men sen als de computer met een goed of een slecht programma wordt „gevoerd". Het kardinale punt zal zijn wie wat programmeert en ik ben er van over tuigd dat het onjuist zou zijn als de co deringen geheim zouden blijven. Dat lijkt mij gezien de huidige functie van de publieke opinie ook volstrekt onmo gelijk". Dat een politicus een vals gebruik van de computers zou kunnen maken, achtte dr. Rietveld onwaarschijnlijk. „Een politicus geeft zijn gedachte niet prijs aan een openbare code, waarmee decomputer zijn werk zou doen. Het klinkt misschien wat vreemd, maar ik zou haast zeggen dat hoe meer politici door computers worden vervangen, hoe beter het met de wereld zou kunnen gaan". Dr. Rietdijk vroeg zich overigens af waarom kamerleden en ministers niet met leugendetectors worden getest naar de waarachtigheid van hun beleid, waar zij van het volk toch een enorme mate van vertrouwen krijgen. „Waarom zouden wij dat niet doen, als wij wel sollicitanten wrijvingsloos ondervragen?", aldus dr. Rietdijk, die verder zei meer vertrouwen te hebben in de progressie van de computers, dan in de progressieve mens. (Uiteraard, laat men de beweringen van dr. Rietdijk met een speelse noot bekijken. De B-faculteiten zijn wel eens meer liever de machine dan de mens. Maar zou de huidige hang naar het tweede huisje liefst or de hie het tweede huisje liefst op de hei tie zijn op onze on-menselijkc (dus ma chinale) tijd, ons leven in het flatje, dat een doosje in een woonblok is en onze kinderen die van bloemen alleen de af gesneden exemplaren in de vazen ken nen en weten dat je die dingen in het park niet mag plukken). De grootste militaire vliegdemonstra- tie in West Europa, een gebeurtenis die zich vlak bij de Nederlandse grens afspeelt, zal op zondag 15 juni a.s. op de RAF basis Wildenrath, in de buurt van Wassenberg, worden gehouden ter gelegenheid van de twintigste verjaar dag van de NAVO. Van 10 uur 's morgens af wordt er een onafgebroken programma van at tracties geboden, dat zijn hoogtepunt zal vinden in een 2V« uur durende vliegdemonstratie. Hieraan zal worden deelgenomen door het beroemde team luchtacroba ten van de RAF, de Red Arrows, de revolutionaire Harrier straaljager, die rechtstandig kan opstijgen en landen, een demonstratie van vier Vulcan- bommenwerpers, met v-vormige vleu gels, en het parachute-spring team de Falcons, dat zich gespecialiseerd heeft in de vrije val. Verder zullen op deze dag vier mi litaire bands optreden, waarvan er een geheel uit meisjes bestaat van de Wo men's Royal Air Force. Verder zijn er demonstraties met lichte vliegtuigen en hefschroefvliegtuigen, parachutesprin gen en amusement. Behalve de Harrier zullen aan de vliegdemonstraties andere nieuwe vliegtuigtypen deelnemen die in de na bije toekomst bij de RAF in Duitsland in dienst zullen komen. De Phantom, die met een Rolls-Royce Spey motor is uitgerust, zal in Duitsland voor het eerst aan het publiek worden getoond. De Buccaneer, die ook met Spey mo toren is uitgerust, zal zijn ongewone vermogen om een andere Buccaneer in de lucht van brandstof te voorzien de monstreren. Op de grond zal een grote verschei denheid van RAF machines en vlieg tuigen van andere NAVO landen te zien zijn, waaronder Duitsland, Neder land, België, Noorwegen en Denemar ken.

De Vallei | 1969 | | pagina 13