Zomerexpositie Kanjer Koning Kompetitie NIEUW CONCERN IN NED. MELKINDUSTRIE Eerlijke film over negervraagstukken Fabeltjeskrant deze zomer op radio Gelders programma van de RONO - en TELEVISIEPROGRAMMA'S Smidje Verholen en het geheim van De Uylenborgh UIT DE KERKEN Investeringen Borregaard Conversielening Philips Finance Zeer groot verlies De Gruyter Hoger dividend Elsevier PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Pagina 2 MAANDAG 2 JUNI 1969 Zijn lichtblond haar had een val waar later menig meisje hem om benijden zou. Nella camoufleerde zijn gebrek heel handig door hem als ma troosje te kleden in lange broek, wij de breedgekraagde blouse en matro zenmuts. Op aanraden van de dokter hadden ze hem niet in de stad op school gedaan, maar bij de boeren jongens in het dorp die eenvoudiger waren en zijn beugelbeen namen voor wat het was. Hij was een vriendelijk kereltje, dat wat moeilijk uit zijn woorden kwam, maar hij was verre van achterlijk. Meestal zat hij alles rustig op te nemen om dan later thuis zijn vader en moeder te verras sen met allerlei vragen. Met Claartje deelde hij een grote liefde voor alles wat leefde en groeide, maar zijn be langstelling ging dieper. Hij wilde weten hoe alles tot stand kwam, waarom een rups een pop en dan een vlinder werd en een ei een kuiken, als de kip er lang genoeg op ging zit ten. Net als Claartje had hij een eigen tuintje, waar hij de vreemd- soortigste gewassen zaaide en pootte: kanariezaad en vlas en hij pootte er de planten, door de tuinman als uit schot weggegooid, die hij op de com- posthoop vond. Ze lagen daar zo zielig met hun wortel® omhoog, zei hij dan, en hij sleepte moeizaam gieters water aan om ze nieuwe levenssappen te geven. Claartje was veel resoluter. Ze let te niet op het kleine en armetierige. Bij haar moest alles groot zijn en vooral kleurige bloemen voortbren gen. Ze woelde in haar gebied rond als een hond die op mollen jaagt, op zij duwend wat haar in de weg stond. Ook vond ze het heerlijk dingen te zaaien die je later op kon eten, haar letter in sterrekers, radijzen en sla. Aardbeien en besseplanten had ze Be rend afgebedeld, maar geduld om te wachten tot de vruchten werkelijk rijp waren, had ze niet. Ze rukte ze er af, zodra er maar een spoortje kleur op te bekennen was en at ze op zonder dat wrangheid en zuurheid haar deerden. Karel-Christiaan had de grootste moeite haar van zijn oogst af te houden. Ze gingen nu dik wijls over en weer bij elkaar op be zoek met het pontje de rivier over. Nico dacht er over voor Karel-Chris tiaan een fiets te laten maken waar op hij met één been trappen kon Ach, dacht Veer, de jongen zou het in het leven later wel moeilijk krij gen, maar het leek wel of hij als te genwicht een blijmoedig en zonnig karakter had meegekregen. Hun Claartje was heel wat lastiger en ge compliceerder. Ze haastte zich naar de kinderen toe en zorgde dat er een schommel voor hen vrij kwam. Zielstevreden ging Karel-Christiaan op de plank zit ten en stak zijn benen zo goed moge lijk vooruit. Claartje stond achterop, de handen aan de touwen. Nadat Veer de schommel in beweging had gebracht, schommelden ze zoals elk kind hoger, steeds hoger, met de wind suizend om hun oren en wan gen, gloeiend van warmte en plezier. Dat was Veer een pak van het hart. Ze liep naar de tafels toe waar de da mes bezig waren, om te vragen hoe ze het best helpen kon. Over een poosje zou de pret van schommel en wip er wel af zijn en dan moesten er spelletjes verzonnen worden. Marie, die geen fantasie had, was daar niet erg bedreven in. Orga niseren kon ze wel. De ziel van zo'n kinderpartij was Nella, dacht Veer en ze moest zichzelf bekennen dat haar voor dit soort werk de handen erg scheef stonden. Ze hoopte dat Koen niet al te laat zou komen opda gen. Hij en Nella waren onuitputte lijk in het bedenken van attracties en onvermoeibaar bij de tenuitvoerleg ging. Koen was achtenzestig en zij nog maar een paar jaar van de vijf tig verwijderd en dan te bedenken, dat zij al doodmoe werd alleen al van het kijken naar al die herrie waar Koen tussendoor zou springen als een kwajongen met kwajongens. Nella kwam haar tegemoet. Samen moesten ze proberen de kinderen bij elkaar te trommelen voor limonade met een taartje. De toer was om je verstaanbaar te maken. Nella had een toeter bemachtigd en blies zich de wangen bol. Christientje ging rond en dirgeerde elk kind dat ze te pak ken kon krijgen in de richting van de tafels. De kleine jarige had ze er bo venop getild en het eerst voorzien. Claartje had aan de eerste oproep dadelijk gehoor gegeven. Ze liet Ka rel-Christiaan op de schommel in de steek en holde regelrecht op de scho tel met taartjes af, greep er zonder aarzelen het grootste af en beet erin of ze de hele dag nog geen eten ge zien had. Toen Marie haar een flesje limonade met een rietje wou geven, schudde ze van neen, maar bedacht zich en nam het toch aan. Ze hield niet van priklimonade. Veer geneerde zich wel een beetje voor haar gulzige dochter en nam zich voor daar van avond eens iets over te zeggen. Het viel haar ook tegen, dat Claartje Ka rel-Christiaan zomaar in de steek liet. De jongen was van de schommel af gekomen en strompelde nu als laat ste naderbij. Veer baande zich een weg naar hem toe om hem mee te nemen en bij de tafel te laten uitzoe ken. Maar voor ze hem bereikt had, dook Claartje opeens op tussen de be nen der dringende kinderen met een flesje limonade onder haar arm ge kneld, het rietje tussen haar lippen en een taartje in haar hand. Ze duw de Karel-Christiaan het flesje en het taartje in de handen, boog zich voor over om het rietje in het flesje te la ten glijden, daarna troonde ze hem mee naar het gras en daar gingen ze zitten. Vera draaide zich vertederd en ge rustgesteld om. Het was het laatste, wat ze die middag van de twee kin deren zag. Nella wenkte haar en vroeg of ze naar het café wilde gaan. waar Marie bezig was met het sorte ren van de prijsjes die aan een lang touw geknoopt moesten worden voor het spelletje „geblinddoekt knippen" straks. Toen ze daarmee klaar was en nog een heleboel andere karwei tjes had opgeknapt, blij dat ze hielp op deze manier en toch een poosje de drukte en het lawaai kon ontlopen, zag ze op de weg Tine aankomen op de fiets. Erg goed leek ze de kunst niet machtig, ze slingerde en zwaaide raar heen en weer. Veer liep naar buiten om haar op te wachten, be nieuwd wat ze kwam doen na haar aanvankelijke weigering om te ko men. Ze zag er een beetje verhit en wonderlijk uit in een roodbloemige japon, een mal klein hoedje op haar hoofd waar haar warrige hoordos aan alle kanten onderuit stak. Haar hand schoenen waren donker van het trans pireren, zo stevig had ze het stuur omklemd gehouden. Veer probeerde gewoon te doen, toen Tine met enige moeite van haar vehikel gestapt was. „Ha Tine, fijn dat je toch nog komt helpen, we komen handen tekort. Of blijf je niet?" „Neen, eigenlijk was dat mijn plan niet," zei ze een beetje onzeker en om zich een houding te geven, ging ze in de zak van haar rok naar een zakdoek zoeken om haar warm en vlekkerig gezicht af te drogen. „Ik kwam Jan's dasje brengen, dat heeft hij vanmorgen vergeten en je kunt nooit weten of het straks als de zon ondergaat niet koel wordt." Dat was een smoes! Natuurlijk had Tine het thuis toch niet kunnen uit houden en het niet kunnen verkrop pen, dat ze er niet bij was, misschien had ze het erg kwalijk genomen, dat niemand zich de moeite had getroost om haar alsnog te komen overreden. Veer deed of ze het geloofde en zei: „Dat is goed, ga mee dan zullen we hem zoeken als je tenminste de moed hebt om je in het feestgewoel te wa gen. De kinderen zijn zo wild! Het lijkt wel of ze paardevlees gegeten hebben. Dat draait vast op storm uit!" Gelukkig toonden Marie en Nella zich ook niet al te verbaasd bij Tine's onverwachte verschijning. Marie zet te haar meteen aan het werk. Over Jantje en het dasje werd eenvoudig niet meer gekikt. Het liep al tegen zessen, toen Koen ook kwam opdagen. „Waar kom je vandaan?", vroeg Veer met licht verwijt. Koen zag er verhit maar overigens opgewekt uit. Hij zette zijn fiets opzij van het café tegen die van Tine en volgde Veer naar de wei, waar de wedstrijden al ot het eind liepen. De meeste kinderen hadden hun prijs al te pakken en gingen zich voor het vertrek nog even te buiten aan schommelen en draaien. „Ik ben bij Dolf op de fabriek aan gegaan, dat had hij al zo lang ge vraagd om me de fabricage van ka toentjes voor Indië te laten zien. Dat heeft me zo opgehouden. Het is een wonder wat die kerel in zijn eentje tot stand brengt. Maar nu denkt hij er toch over om een compagnon te zoeken die op reis kan gaan om con tacten te leggen in het buitenland en filialen op te richten. (Wordt vervolgd) .4132. Volta was in vele opzichten een buitengewoon schepsel want Drago had zich alle moeite getroost om hem meer de eigenschappen van een vleermuis te ge ven, dan die van een mens. En hij was geslaagd, want Volta wist dank zij zijn „radar-zintuig" precies waar de Vorakmachine vloog in die dichte wolkenlaag. On feilbaar suisde hij op de plek af waar zij weer tevoor- 76. En inderdaad. De bodem werd allengs wat zachter en er begon weer wat meer plantengroei te komen. De paarden draafden rusteloos voort en ten leste bereikten zij een reusachtig uitgestrekt meer. Duizenden vogels van diverse pluimage vlogen in het rond of dreven vissend en zwemmend op het water. „Pelikanen!" juich te Tekko, blij deze dieren nu ook eens in het wild te zien. „Eenden" antwoordde de edele Courage, die di rect weer aan eten dacht. „Pelikanen zijn niet zo lek- De film „Onze buren zijn negers", die de N.O.S.-televisie op dinsdag 3 ju ni van 21.10 tot 22.05 uur via Neder land 2 in kleur uitzendt, is een regis tratie van de reacties van 167 blanke inwoners van de Amerikaanse stad Saint Louis op de vestiging van een negergezin in hun wijk. Een van de opvallende dingen in dit door de Franse journaliste Danielle Hu- nebelle geproduceerde werk is, dat alle erin voorkomende mensen volkomen oprecht en overtuigd van de juistheid van hun argumenten zijn. Dat geldt zowel voor de oude dame die haar bu ren niet mag en uit wraak de negers in de wijk haalt, als voor de felle tegen standers van integratie van de rassen. Er is geen van te voren vastgelegde tekst, alle uitspraken en reacties zijn authentiek en dat maakt dat de film een goed inzicht geeft in hetgeen in de ziel van de Amerikanen leeft met be trekking tot het rassenprobleem. George Gallup, die zo vaak de Ame rikaanse samenleving tracht te analy seren, heeft deze door Georges Freed- land geregisseerde film een meester werk genoemd. OTTERLO De Otterlose kunste naar Wim Mulder houdt van 8 juni tot 16 juli de jaarlijkse zomertentoon- stelling in zijn atelier „t Rieselo", Eikenzoom 10 te Otterlo. Daar het min of meer een jubileum is (de twintigste) zal hij niet alleen eigen werk exposeren, maar ook ke ramiek van kunstenaars die in de loop der jaren aan zijn exposities heb ben meegewerkt: Jaap Dommisse, Frieda Koch, Olga Oderkerk, Henny Radijs en Frans Slot. Ook dit jaar organiseert de KRO ztjn jaarlijkse Kanjer Koning Kom petitie. Gedurende de maanden juli, augustus en september worden de we kelijkse inzendingen besproken en ge waardeerd in vijf minuten radio-uit zendingen op de zaterdagmiddag rond klok van 18.24 uur. Zoals gebruikelijk wordt ook nu weer medewerking ver leend door de landelijke bond van hengelsportwinkeliers DIBEVO en de afdeling Sport Binnenvisserij van de Directie der Visserijen. Deze laat- warme bakkers om de invalide hen jurering. Een kleine 800.000 sportvissers heb ben in de vroege uren van vandaag het visseizoen geopend. Aan de sport- vissende dames is ditmaal ook ge dacht. Indien de ingezonden vangst meldingen het rechtvaardigen, kronen wij dit seizoen voor het eerst ook een Kanjer-koningin. De warme bakkers in Amsterdam komen met een stunt; zij gaan speciaal voor de sporthenge- laars de „Kanjer Koning Kadet" bak- j ken'. Ongetwijfeld volgerï de warme bakkérs over heel Nederland hun voorbeeld, zodat de sporthengelaars een bij uitstek geschikt aas kunnen kopen, dat - in plastic verpakt - veel langer vers blijft. Het streven van de ste instantie verzorgt de deskundige gelaars - via de verkoop van de „Kan jer Koning Kadet" - geldelijk bij te staan wordt door de Stichting „Vis- centra gehandicapten" - voortgeko men uit de eerste Kanjer Koning Kompetitie ten zeerste gewaardeerd. HILVERSUM I 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instru mentaal sextet. 18.19 Uitz. van het Ger. Pol. Verb, spreker: de heer J. v. d. Jagt, lid van de Centr. Verbondsraad. 18.30 Nws. en weerpr. NCRV: 18.41 Act. 19.00 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Mo derne gewijde muz. (opn). 19.45 Stereo: Muziek rond de klok van achten: licht gevar. muz.progr. 20.20 Joshua, orato rium van Handel (opn). 22.20 Avond overdenking. 22.30 Nws. 22.40 Med. 22.45 Mod. snaarinstrumenten, hun voor lopers en oervormen, muz.lezing 23.10 Stereo: Lichte gram.muz. 23.25 Blaas- muz. vroeger en nu, muz. lez. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 Radiojourn. 18.30 Stereo: A la carte (gr): tafelmuz. 19.30 Nws. 19.35 R.V.U.: In Den Haag daar staat een huis. Spreker: C. C. Steensma. N.O.S.: 20.05 Krijgsmacht en democratie, discussie. 20.30 Brood op de plank: uitz. over beroepskeuze. 20.50 Elektronisch orgelspel. 21.00 Let the peoples sing: intern, koorwedstrijd voor amateurs. 21.20 Gamma van alpha en bèta: progr. over recente vorderin gen in de wetenschap. 22.20 Bond zon der naam: Ook een ander weet het een en ander!, praatje. 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojourn. N.O.S.: 22.55 Radio- ramaveertiendaags mini-magazine. 23.25 Jazz uit het historisch archief (opn.) 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NOS: 18.50 Kleur: Pluimpje. 19.03 Journ. VARA: 19.07 Kleur: Het zout des levens, film. 19.31 Koning Klant; consu- mentenrubr. NOS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Met de mu ziek mee: gevar. muz.progr. 21.45 St. Jozefs Gasthuis voor de stervenden, documentaire film. NOS: 22.35-22.40 Journ. 23.00-23.30 Teleac: Filmkunde in het voortgezet onderwijs, (les 6 - herh.) NEDERLAND II NÖS: 18.50 Kleur: Pluimpje. 19.00 Journ. 19.03 Scala: informatief progr. KRO: 19.30 Kleur: Wanneer is een park géén park?, TV-film uit de Engelse se rie Survival. NOS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Hockey, een Joegoslavische film impressie. 20.30 Harten 5: liefdadig- heidsoproep. 20.34 Alleen Engelen heb ben vleugels (Only angels have wings), speelfilm uit 1939. Hum. Verb.: 22.30 Wat zijn de Humanisten van plan?. NOS: 23.00-23.05 Journaal. HILVERSUM I NCRV: 6.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: Lich te gram. muz. met nieuws en actuali teiten. 8.00 Nws. 8.11 Gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Toeringklub: vakantie- taps. 8.45 Voor de huisvrouw (9.00-9.10 gymn. voor de huisvr.) 9.35 Waterst. 9.40 Schoolrad. 10.00 Tussen de tijden, lezing. 10.15 Stereo: Opera-Aria's (gr.) 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Weense ope rette muz. (gr.) 11.15 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO 12.00 Van twaalf tot Uwee: gevar. "progr.*" (12.22 Wij van het land; 12.26 meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar...). 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: mu zikaal middag-magazine. (16.00-16.02 Nws.) Overheidsvoorlichting: 17.00 Het hedendaagse toerisme in de Nederland- Antülen. Spr.: Henk Dennert. KRO: 17.10 voor de kinderen. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.01 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gramm. muz. 8.00 Nws. 8.11 Rad. journaal. 8.20 Stereo: Lichte gramm of oonmuziek. (8.30-8.33 de groenteman) 8.50 Morgenwijding. N.O.S.: 9.00 Uitgebreide reportage of herhaling N.O.S.-programma. 9.40 Mu ziek uit de Middeleeuwen en Renaissan ce (opn) AVRO: 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.): po pulair verzoekplatenprogramma. 11.00 Nws. 11.02 R.V.U.: H. Wielek in ge sprek met W. van Calcar en A. Reijn- boudt over filmliga en cineclubs. 11.32 Voor de vrouw. 12.30 Overheidsvoorlich ting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Ra diojourn. N.O.S. 13.30 Klein Chanson. 14.30 Spiegel van België: muziek en nieuws van onze zuiderburen. AVRO: 15.00 Stereo: Klass. kamermuz. (opn) 15.35 Stereo: De Utrechtse Kring Can- torij: oude en moderne liederen. 16.00 Nws. 16.02 Land der muzen: kunst kroniek. 16.20 Radiokamerorkest: klass. muz. 17.00 Stereo: Big Band Beat: mo derne muziek. 17.25 Jazz spectrum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.) 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde vi site. (12.00 Nws.) 13.00 Nws. 13.03 Ek- spres: licht platenprogramma. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Drie-draai: licht platenprogramma. 16.00 Nws. 16.02 -18.00 Mix: licht platenprogramma (17.00-17.02 Nieuws.) DUITSLAND I (Regionaal prog. NDR: 18.00 Wenn die Muzik nicht war: tv-serie. 18.30 Kleur: Zandmannetje. 18.40 Act. 18.55 Sport journ. 19.26 Kleur: Gefahrlicher alltag: tv-film. 19.59 Progr. overzicht. WDR: 18.00 Kleur: Progr.-overzicht, aansl.: Super Max, der Meisterspion: tv-film. 18.30 Kleur: Seid Ihr alle da?: voor de kleuters. 18.40 Hier und Heute met Goedenavond. 19.20 Kleur: Die Ein- trittskarte: volksliederen. 19.30 Kleur Grosse Erfindungen - heiter gesehen: de raket). 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Monitor: act. 21.00 Kleur: Alles oder nichts: vragenspel. 21.45 Attentate: film. (22.30-22.50 Journ., com. en weer bericht). 23.35 Journaal. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerbericht. 17.35 Die Tintenfische: TV-film. (Herhaling). 18.05 Act. en muz. 18.40 Kleur: Sen- sationen zwischen Himmel und Erde: circusprogramma. 19.10 Kleur: Königlich Bayerisches Amtsgericht: tv-film. 19.45 Heute: nws, act. en weerber. 20.15 Sit- zengeblieben: film, aansl.: Nws. 21.00 Anna Karenina: Amerikaanse speel film. 22.30 Nws. en weerbericht. DUITSLAND I 10.00 Nws.. 10.05 Heute* herh. van de vorige avond. 10.30 Jagd auf James A: Amerikaanse speelfilm. 12.00-13.30 Ac- tualitedtenkroniek. 16.35 Journaal. 16.40 Voor de kinderen Ciao Amici: Italiaan se les voor kinderen. 17.00 Kleur: Voor de kinderen: Schau zu, mach mit. 17.55-18.00 Journaal. DUITSLAND II 17.30 Nieuws en weerbericht. 17.35 Raum ist der kleinsten Hütte: TV- film (herh.) schijn zou komen. Ditmaal kon Ran Seth niet snel ge noeg reageren met het gevolg dat Volta met een ge weldige klap tegen het dak van de transparante schotel vloog. Het zou wel altijd een mysterie blijven, waarom de Vleermuisman zich in zo'n kamikaze-duik wierp. Maar het resultaat was, dat de twee piloten door de schok van hun zitplaatsen werden geworpen en door de grote cabine buitelden. ker van smaak!" Vlak bij het meer werd het gras weer veel hoger maar de paarden stoven er dwars door heen. Tekko die door de lange rit ook wel trek in een hartig hapje had gekregen, ging in de stijgbeugels staan en schoot in de ren met onfeilbare zekerheid een paar eenden naar beneden. Het harde leven in de wildernis had in korte tijd een jager van gewicht van hem gemaakt. De paarden werden gedrenkt en de rui ters aten wildbraad tot zij bijna net zo vet en dik wa ren als de bouten waarin zij beten. DEN HAAG De coöperatieve melkcentrale CMC in Den Haag heeft besloten, haar vier meerderheidsdeel nemingen te bundelen in een nieuwe onderneming, die met de CMC Zelf tot een eenheid zal moeten samengroeien. Daardoor ontstaat een concern dat jaarlijks rond 750 miljoen kilo melk verwerkt, zijnde tien procent van de Nederlandse melkaanvoer en een pro cent van de aanvoer in de EEG. De geldomzet zal rond een half miljard gulden liggen, het aantal werknemers zal rond vierduizend zqn. De vier samen te bundelen onderne mingen zijn de Nederlandse Melk unie, de Centrale Melk Maatschappij (met als belangrijkste dochteronderne ming De Combinatie te Rotterdam, de melkcentrale Gouda en de melkcentra le Amersfortia. Samen hebben ze 28 fabrieken. In de grootste van de vier, de Nederlandse Melk-Unie, neemt de CMC op het ogenblik voor 86,5 procent deel, Al- bert Heijn voor 13,4 procent. Nadat de NMU in 1961 tot stand was gekomen heeft de CMC haar deelneming jaren lang tot vijftig procent beperkt. Zij ging haar belang echter op voorzichti ge wijze vergroten toen, zoals in het jaarverslag 1967/'68 werd meegedeeld, er van bepaalde zijde een zodanige mmmmmm jtufWuwBum»»""" 'T'f 1253. „Dit is de juiste plaats, vrienden," zei heer Jacob van Uylen. „Precies zeshonderd Rijnlandse ellematen van de Uylenborgh. En deze jonge krachtige eik merkte ik met het wapen der van Uylens. Ziet hier, seigneur Verholen, hoe trots ons blazoen gedragen wordt door de schors van deze edele boom." Hij hief zijn lantaarn en toonde de smid het familiewapen, dat met kundi ge hand was uitgesneden... Ontroerd keek smidje Verholen de boom eens aan. Dat was hem dus, de boom waar boekhandelaar Gozewijn van Uylen tevergeefs naar had gezocht... Intussen was trouwe Kobus reeds aan de arbeid getogen. Eerst had hij voorzichtig de dikke sneeuwlaag wegge- schept, en vervolgens was hij aan het graven ge gaan. „De grond is hard, meester. Bijna stijfbe- vroren zou ik zeggen," mompelde hij. Toch zetten we door Kobus", zei heer Jacob. „Als wij van Uylens iets in ons hoofd hebben, wel sak kerloot! Dan komt het voor elkaar ók!" „Goed gesproken, heer Jacob!" prees smidje Verholen. „Tenslotte ben ik er ók nog. Vele handen maken licht werk, zeggen ze wel eens. Geef op die spade, de dan help ik mee. Zo klaren we dat werkje in een wip!" Ijverig zwoegden de mannen door, net zolang tot ze een gat gegraven hadden, dat groot genoeg was om er de schatkist in te kunnen neer laten. „Ik heb het gevoel, dat ik afscheid neem van een belangrijke periode in mijn leven", zei Jacob van Uylen en hij wierp nog éénmaal een blik op zijn schatkist. Toen vermande hij zich en zei: „Kom aan, makkers Nu gauw dat sakker- lootse gat weer dicht en dan de sneeuw er weer netjes overheen. belangstelling werd getoond dat ernstig rekening moest worden gehouden met een situatie, waarbij het niet in han den van de CMC zijnde gedeelte, zich ook in een hand zou bevinden. De heer B. van der Heide, directeur van de CMC, deelde thans mee de indruk te hebben dat Albert Heijn op den duur niet veel belangstelling heeft voor be houd van het minderheidspakket aan delen. Het nieuwe concern zal ingedeeld worden in drie produktgroepen: con- sumptiemelkprodukten met zeventien fabrieken, zuivelprodukten met zeven fabrieken, ijs en frisdranken met vier fabrieken. Het aandeel van deze groe pen in de omzet zal ongeveer als volgt zijn: consumptiemelkprodukten 60 pro cent, zuivelprodukten 35 procent, ijs en frisdranken 5 procent. Ergens in West-Nederland, waar schijnlijk in de buurt van Den Haagt wil het concern een nieuw hoofdkan toor bouwen met een ontwikkelingsla boratorium, een technische afdeling en een computercentrum. Verwacht wordt dat men in 1972 gereed zal zijn met bouwen. Het computercentrum, dat vooral zal moeten dienen als ver strekker van gegevens die de beleids voering vergemakkelijken, wil men liefst in 1971 al klaar hebben. Met de nadere uitwerking van de plannen voor het nieuwe concern, die al besproken zijn met de werknemers bonden en de ondernemingsraden, zal ongeveer een half miljoen gemoeid zijn. De grote jeugdige en oudere schare bewonderaars van de Fabeltjeskrant behoeven deze zomer toch niet volledig verstoken te blijven van de verhaal tjes uit het grote dierenbos. Van Eric van Reyendam, producer van het VA- RA-radioprogramma „Klink-klaar" is het idee gekomen tijdens de televisie- vakantie toch voor enige compensatie te zorgen. Vanaf woensdag 4 juni a.s. gaat dat wekelijks gebeuren in het door Elles Berger en Joop Smits gepresen teerde programma „Kink-klaar". Op precies hetzelfde tijdstip, dat de NTS daarvoor koos, namelijk om 18.50 uur, kan men dan de hele zomer door, zo lang de TV-afwezigheid voortduurt, via de VARA luisteren naar de verhaaltjes uit de Fabeltjeskrant. Daartoe bestaat de gelegenheid nu een aantal afleverin gen uit deze succesvolle serie op lang speelplaten zijn uitgebracht. Eric van Reyendam hoopt dat vele ouders hun kinderen van dit heuglijk feit in kennis zullen stellen. In het Gelders programma van de RONO wordt op dinsdag 3 juni begon nen met een nieuwe rubriek. Door twee journalisten, afkomstig uit de Betuwe, te» weten Wil de Jong in Arn hem en Henny Derksen in Nijmegen, wordt bij toerbeurt een Betuwse brief geschreven. In deze brieven - de eer ste in het dinsdagprogramma en het antwoord in het vrijdagprogramma- worden op licht satirische wijze diver se gebeurtenissen uit het Gelderse ri vierengebied aan de orde gesteld. De teksten zijn geschreven in de streek taal. Mede door deze briefwisseling kan het Gelders Rivierengebied nog nauwer betrokken worden bij de uit zendingen van de RONO dan tot dus verre het geval was. Tevens kan hier mee worden bewezen, dat de streek taal zich uitstekend leent voor de sa tire. In het dinsdagprogramma wordt in de sportrubriek de MINI-marathon aandacht geschonken aan het wind- hondenrennen in Gelderland. Arie Rib- bers had daartoe een vraaggesprek met de heer Borgerink uit 's Heeren- berg. Tevens wordt een reportage uit gezonden van de op 31 mei in Win terswijk gehouden dialectdag. In het Gelders programma van de RONO wordt op vrijdag 6 juni aan dacht geschonken aan het Duits-Ne derlandse schoolcontact in het grens gebied. Dit ter vervanging van de ge plande uitzending over de Duits-Ne derlandse contactdag in Kleve, die uit gesteld is tot september. In de rubriek: Draei ow is umme, wordt maandelijks de blik gericht op het Duitse grensgebied. In deze uit zending wordt tevens het antwoord op de Betuwse brief van dinsdag 3 juni uitgezonden en een aflevering van de vrouwenrubriek „Van Huis en Hof". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Besoyen: F. J. Sinke te Ridderkerk-Bolnes; te Borne (toez.): M. J. Gols te Den Haag. Aangenomen naar Zeddam: J. W. Albers te Midsland; naar Alphen aan den Rijn: M. Fokkema te Nieuwleusen. Bedankt voor Kethel c.a.: C. D. Kou semaker te Zwijndrecht; voor Win- desheim: J. de Vos te Katwijk aan Zee, voor Koudekerke: K. den Har- tog te IJlst; voor Kootstertille (toez.) A. Sieders te Biezelinge c.a.; voor Honselersdijk (Ver. van Vrijz. Herv.): G. Oldeman te Heerewaarden. Geref. Kerken Beroepen te Wolvega: M. E. van Heesen te Uden-Grave. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Leek: J. J. de Vries te Nij- kerk. Geref. Gemeenten Bedankt voor Veenendaal: Chr van den Poel te Yerseke. OSLO Het toonaangevend Noorse industrieconcern Borregaard heeft, blij kens het jaarverslag, in 1968 goede re sultaten behaald. De winst is toegeno men van 625.988 tot 1.056.863 pondster- ling. Daartoe hebben voornamelijk bij gedragen het hoge produktiepeil, de vrij goede marktomstandigheden en de op waartse prijsontwikkeling. Voorgestek wordt een onveranderd dividend van 6 pet. De Borregaard groep heeft voor de komende 5 jaren een investeringspro gramma van ca. 30 min pond, incl. de uitgaven voor het Braziliaanse project van de de sulfaatpulpfabriek. Over d< liquiditeitspositie is men tevreden, maar het voorgenomen investeringsprogram ma vereist aanzienlijke bedragen. Daar om zal zowel in 1969 als in 1970 een obligatielening worden uitgegeven. Men verwacht dat de fabriek in Brazilit met een jaarcapaciteit van 160.000 tor. sulfaatpulp, in 1972 kan gaan produce ren. Grote activiteit heerst voorts in de papierfabriek te Hallein (Oostenrijk), waar men de capaciteit wil verdubbe len tot meer dan 80.000 ton per jaar. Borregaard, van oorsprong een En gelse onderneming, houdt zich bezig met de fabricage van chemicaliën, tex tiel, voedingsmiddelen, oliën en vetten, verf, pulip, papier en hout. In 1938 heeft Borregaard de Umlever-belangen in Noorwegen overgenomen. Thans heeft nog slechts 37 pet van de omzet ten der groep betrekking op produktie op basis van hout. EINDHOVEN Philips Finance LTD. een onlangs opgerichte 100 procent dochtermij van Philips Electronics and Associated Industries LTD (Philips In dustries) gaat over tot de uitgifte van een 5 3/4 procent converteerbare ster- ling/gulden obligatielening ter grootte van 16 miljoen pond sterling tegen een uitgiftekoers van 100 procent. Conversie is mogelijk in de periode van 1 januari 1974 tot en met 31 de cember 1994 tegen een conversiekoers van 5,605 stuks aandelen nv gemeen schappelijk bezit van aandelen Phi lips' Gloeilampenfabrieken van f 10 no minaal per 50 pond sterling aan conver teerbare obligaties. Deze omwisselings- verhouding komt overeen met een con versiekoers van f 77.50. De lening wordt gegarandeerd door de NV Philips' Gloeilampenfabrieken, waarvan Phi lips Industries een 100 procent dochter mij is. De opbrengst van de lening is bestemd voor financiering van vaste ac tiva en vergroting van het werkkapi taal in de komende jaren ten behoeve van dochtermaatschappijen van Phi lips Industries. Omdat zowel ADA (Ha lifax) LTD als Pye of Cambridge LTD zijn eigen ontwikkelingsplannen zal de opbrengst .van deze lening voor namelijk gebruikt worden voor de fi nanciering van de uitbreiding van de vaste activa van de andere tot de En gelse Philips groep behorende maat schappijen. 's-HERTOGENBOSCH Het resul taat van P. de Gruyter en Zoon is in 1968 teleurstellend geweest en is nog on gunstiger geworden dan het reeds on bevredigende resultaat 1967, aldus het jaarverslag. Het winkelbedrijf in Duits land daarentegen heeft een zeer bevre digend resultaat behaald, hetgeen ech ter niet heeft kunnen verhinderen, dat het winstcijfer van het concern over 1968 nog aanzienlijk onder dat van 1967 is gebleven. Uit de voor het eerst gepu bliceerde geconsolideerde cijfers blijkt hét saldo winst te zijn gedaald van f 2 miljoen tot f 420.002 bij exploitatiereke ningen van f 18,1 miljoen (v.j. f 18,5 miljoen). Voorgesteld wordt aan de hou ders van zes procent cum pref. aande len en aan de houders van zes procenl cum pref.winstdelende aandelen he preferente dividend van zes procent ui1 te keren, na aanvulling van het winst- saldo met f 59.998 uit het onverdeelde saldo 1967. Vooruitzichten: bij de heersende on zekerheid omtrent de gevolgen van de overheidsmaatregelen terzake van de prijs- en loonontwikkeling is het moei lijk een defenitieve verwachting over het resultaat van 1969 uit te spreken. De directie rekent er mee, dat het Ne derlandse bedrijf wederom met een exploitatieverlies zal afsluiten. Ander zijds is zij ervan overtuigd, dat zij met de commerciële en expansiepolitiek op de juiste weg is. Van het resultaat der ondernemingen in Duitsland in 1969 heeft zij gunstige verwachtingen. Wel moet er rekening mee gehouden wor den, dat de resultaten van het bedrijf in Berlijn altijd beïnvloed kunnen worden door speciale politieke ontwikkelingen aldaar. Een nadere analyse van het be drijfsresultaat toont aan (opgevat als het exploitatiesaldo minus rente en nor male afschrijvingen) dat dit in 1968 ne gatief is geweest (verlies f 1,4 miljoen). In 1967 werd nog een bedrijfswinst be haald van f 206.926. Deze teruggang van ruim f 1,6 miljoen is geheel te wij ten aan de gang van zaken bij de Ne derlandse maatschappij. AMSTERDAM Commissarissen en directie van Elsevier te Amsterdam zullen de op 30 juni te houden jaarlijk se algemene vergadering van aandeel houders de navolgende uitkeringen inza ke het boekjaar 1968 voorstellen: Een contant dividend van f 4.20 (v.j. f 4.-) op de aandelen van f 20 nomi naal, alsmede 8 procent in aandelen (v.j. 6 procent) ten laste van de agio reserve. De uitkering uit deze reserve is vrij van inkomstenbelasting. De stijging van de omzet van het boekjaar 1968 ten opzichte van het voor gaande jaar bedroeg 42 procent (v.j. 22 procent). In de omzet 1968 is voor het eerst 60 procent van de omzet van de (60/40) joint venture uitgeversmaat schappij C. Misset NV opgenomen, en 100 procent van de omzet van NV Uit geverij A. Roelofs van Goor, alsmech Uitgeverij H. J. Dieben NV in 1968.

De Vallei | 1969 | | pagina 2