Excessen niet stilzwijgend toegelaten, noch verheimelijkt Wilpse moordenaar moet deze maand terechtstaan Bevolking Curasao bekeek de vernielingen De Spar heeft z'i koffiepr ^verl ijzen laagd. Uw Kunstgebit ZWAARDEMAKER Nota over wandaden in Indonesië: Arbeidsonrust bij Veha (Wierden) BISSCHOP IN WILLEMSTAD: „SOMS MOET BRUUT GEWELD DE MENS DE OGEN Eilanden met 3 bewoners krijgen zelfbestuur Israëli repareren olie-leiding Algemene staking in Cordoba Zware straffen WESTERLING'S „ZUIVERINGEN" GESCHIEDDEN IN OPDRACHT VAN HOOGSTE LEGERLEIDING Fusillade Wandaden Executies Willekeur Zelfde mening Noodrecht „Heimelijk" JONGENS ONTSNAPTEN LANGS LAKENS UIT „LLOYD-HOTEL" MEDAILLES VOOR REDDEN VAN FIN UIT LEEUWENKLAUWEN Verdubbeld Munt geslagen Nog scholen Moeilijkste uren SEV1LLA ORANGE MARMELADE Wraakneming Ogen openen LEMNITZER: TROEPEN NIET VERMINDEREN DINSDAG 3 JUNI 1969 DEN HAAG Stellig hebben de Nederlandse militairen in Indonesië dingen gedaan die als wandaden moeten worden gebrandmerkt en bovendien is men er zich in de jaren 1946-1950 zowel in Nederland als in Indonesië hiervan be wust geweest, maar de excessen zijn niet stilzwijgend toegelaten of verheime lijkt. Wel kan men zich de vraag stellen of naar het inzicht van thans niet teveel waarde is toegekend aan verzachtende omstandigheden. Dit staat in de nota over de militaire excessen in Indonesië, welke minister-pre sident De Jong keurig op tijd volgens zijn toezegging aan de Tweede Kamer heeft gezonden. „Het viel niet te vermeden, dat zich onder de ruim 200.000 man, die in de periode ▼an vier jaren in actie ztyn geweest, ook personen bevonden, die op grond van welke omstandigheden dan ook hun houding niet juist konden bepalen", aldus de nota. Bendewezen en banditisme, verschijnselen die op Zuid-Celebes een noodtoestand teweeg brachten hebben ook op Java en Sumatra ernstige moeilijkheden berok kend aan leger, politie en justitie en him wijze van optreden in belangrijke mate bepaald. „Men kan in de guerrilla-oorlogvoe ring, zoals toegepast door de onder de vaan doch lang niet altijd onder het gezag van de republiek Indonesia opererende groepen en benden, één van de voornaamste oorzaken zien, waar door het optreden van militairen aan Nederlandse zijde nu en dan is ont aard." Naar de mening van de minister-pre sident zijn er voldoende aanwijzingen om als gegeven aan te nemen, dat het normbesef van de troepen in Indonesië bovendien nog meer op de proef is ge steld, naarmate de mening veld won, dat de paciferende taak die als inzet en rechtvaardiging van Nederlands op treden in Idenisë had gegolden, voor verwezenlijking niet vatbaar was. Met de nota over de excessen in In donesië is, naar het oordeel van de pre mier de grens bereikt van datgene wat hij aan de Kamer in uitzicht heeft ge steld en van hetgeen in enkele maan den tijds te verwezenlijken viel. Wat met name ligt buiten die grens, is een be schrijving, ontleding en beoordeling van de Nederlandse politiek in het Indo nesische vraagstuk. Met de nota en haar bijlagen is volgens premier De Jong zoveel als thans mogelijk is vol daan aan de gerechtvaardigde wens tot openheid in dezen. De regering wil de nu afgesloten werkzaamheden door een algemeen historisch onderzoek laten volgen. De nota is samengesteld uit gegevens welke uit niet minder dan 1300 meter archief moesten worden opgedolven. Hierbij zijn niet de militaire archieven, welke zijn „doorgelicht". De krijgsra den in Indonesië hebben in die vier ja ren 8442 vonnissen gewezen. De krijgs raden voor het KNIL berechtten 3000 zaken, die voor de Koninklijke Land macht 7000 en die voor de Zeemacht 1901. Heel weinig zaken werden er ter zij de gelegd en het is gebleken dat met name de KNIL-krijgsraden ook in zeer eenvoudige gevallen betrekkelijk zwa- re straffen oplegden. Plunderingen wa ren over het algemeen van lichte aard. Geweldmisdrijven kwamen gemeenlijk voor bij persoonlijk, dus niet organiek optredende militairen, maar ook wel bij verhoren of bij fouilleren en huis zoekingen. Moord en doodslag werden vrijwel alleen gepleegd bij: vluchtpo gingen, bij wijze van voorbeeld als ie mand in verboden tijd op straat liep en bij een min of meer chaotische toe stand tegen extremisten, terwijl de schuldige eigenlijk geen afdoende in structies had. In de nota aan de Twee de Kamer wordt een overzicht gege ven van de in de onderzochte overheids archieven aangetroffen gegevens met betrekking tot excessen. In dit over zicht, waarin 75 excessen met name worden genoemd, wordt daarnaast nog grote aandacht geschonken aan achter eenvolgens het gedeeltelijk afbranden van de kampong Soetodjajan op 11 au gustus 1947, aan een fusillade te Peni- wen (Oost-Java) op 19 en 20 februari 1949, aan het doodschieten van een aan tal verzetslieden te Malang op 2 en 4 maart 1949 en aan een schietpartij te Goenoeng Simping bij Tjilatjap op 1 augustus 1949. Uit de bijlage over de fusillade te Malang blijkt o.m. dat dertien gevan genen werden meegegeven aan partouil- les van vertrouwde KNIL-militairen, die zich van de arrestanten hebben ont daan onder 't mom dat zij bij vuurcon- tact met de vijand de vlucht hadden willen nemen. Twee bij deze affaire betroken hoofdofficieren werkten aan vankelijk het onderzoek van de mili taire politie tegen, o.a. door het inzen den van een vervalst patrouillerapport. In een later stadium erkenden beiden de* feiten. Van de drie betrokken pa trouille-commandanten was één inmid dels gesneuveld, terwijl een ander zich had opgehangen. De derde bekende - onder herroeping van zijn eerder af gelegde verklaring dat de gevangenen bij een vluchtpoging waren neergescho ten dat hij de gevangenen had ge liquideerd. Heit overzicht, dat naast tijd en plaats een korte omschrijving van het exces geeft met daarbij een aantal relevante gegevens en de vindplaats van het ge geven, maakt melding van misdra gingen, van slechte behandeling van Indonesische gevangenen, van schiet partijen. van het gebruik van elektri citeit bij verhoor van gevangenen, van het meermalen zonder vorm van pro ces laten doodschieten van aangehou den Indonesiërs, van massale plundering van pandhuizen, van het afbranden van kampongs, van het verkrachten van vrouwen en van het doodschieten van dertig gevangenen te Gendang (Borneo). Ook wordt in dat overzicht aan dacht geschonken aan het om het leven komen van 46 gevangenen bij een der tien uren durend transport in afgesloten goederenwagens van Bondowoso naar Soerabaja. Daaruit blijkt o.m. dat in structies voor dit vervoer ontbraken. Deze tekortkoming had zich in 't onder havige geval wel bijzonder gewroken doordat geen transport-commandant te voren was aangewezen, maar een toe vallig die dag op het station te Bondo woso aanwezige sergeant-majoor-schrij ver met die taak was belast. Bijzonder grote aandacht in de nota krijgt de Zuid-Celebesaffaire. Bij een reeks van zuiveringsacties, uitgevoerd door het detachement Speciale Troepen ADVERTENTIE voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dentofix, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder - 's morgens een weinig op de plaat ge strooid - houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaan gename smaak. Dentofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,51, bij apotheken en drogisterijen. WESTERLING in opdracht en onderdelen van het KNIL, werden tussen 11 december 1946 en einde fe bruari 1947 in verschillende streken van Zuid-Celebes vele honderden personen, op verdenking dat zij zich aan terro ristische activiteiten hadden schuldig gemaakt, zonder vorm van proces en veelal zelfs zonder te zijn ondervraagd, geëxecuteerd. Volgens later gemaakte tellingen en ramingen van Nederland se zijde zouden bij de verschillende acties tussen de 2.Ó00 en 3.000 perso nen zijn omgekomen. In de nota wordt opgemerkt, dat Westerling als comman dant van de speciale troepen de eerste is geweest, die zuiveringsacties op Zuid-Celebes heeft ondernomen. Later, vervolgt de nota, is zijn werkwijze in 't gebied min of meer overgenomen door anderen, aan wie een overeenkomstige vrijheid van handelen is toegekend of althans stilzwijgend overgelaten. „Uit de feitelijke gegevens valt af te leiden, dat zij met. meer willekeur zijn te werk gegaan en zich minder dan Westerling hebben bekommerd om de werkelijke of vermeende instem ming der bevolking. Een en ander heeft ertoe geleid dat door hun optreden meer onschuldige slachtoffers zijn ge vallen", aldus de nota. Daarin wordt geconstateerd, daar het optreden van 't detachement Speciale troepen onder commando van kapitein Westerling „in het algemeen beantwoordde aan datge ne, wat de hoogste burgerlijke en mili taire leiding met de uitzending van het detachement naar Zuid-Celebes had be oogd". Al mocht deze of gene enig voorbehoud maken bij de beoordeling van de wijze waarop het detachement en zijn commandant hun taak hadden uitgevoerd, het denkbeeld van een straf rechtelijke vervolging tegen Westerling is bij zijn superieuren niet opgekomen. De commissie-Enthoven was blijkens de conclusies van haar rapport dezelfde mening toegedaan. De commissie Van Rij'Stam heeft het optreden van Wes terling beoordeeld in verband met de hem verstrekte opdracht. Daartegen heeft de commissie ernstige bedenkin gen uitgesproken, maar daarvoor droeg haars inziens niet Weserling de verant woordelijkheid. Het rapport over de Zuid-Celebesaffaire maakt duidelijk dat Westerling de zuivering in opdracht van de hoogste legerleiding uitvoerde. De commissie-Enthoven concludeerde dat de actie ,in de gevallen waarin met oor deel des onderscheids is opgetreden, tot vernietigingvan vele werkelijk mis dadige elementen" heeft geleid. Later zijn andere officieren ook met dergelijke bijzondere opdrachten belast (de affaires Pare Pare en Mandar), maar daarbij bleek een tekort aan zorg vuldige voorbereiding en te weinig dis cipline bij de uitvoering. De commissie-Enthoven erkent dat de actie-Westerling berustte op „nood recht", maar de juristen Van Rij en Stam meenden in 1954, dat de aandui ding „rechtspraak ter plaatse met on middellijke executies" 'n loze omschrij ving was van volstrekt onwettig hande len. De hoogste autoriteiten werd een aarzelende houding verweten. Zij heb ben toegelaten en goedgekeurd, zoal niet bevolen dat „een duidelijk niet- militaire, in een rechtsstaat met waar borgen omringde taak, onder het be grip militaire actie werd gebracht". Boven dien waren er geen omschreven instructies. Zoals bekend is Westerling tenslotte niet vervolgd, ook niet voor de „staats greep" in Pasundan, de gevechten in Bandung en Tjimahi na de souvereini- teitsoverdracht. Westerling kwam in 1962 „heimelijk" zoals in de nota staat Nederland weer binnen. Eind '54 viel het definitieve besluit hem niet te ver volgen: „wegens onvoldoende aanwij zing van schuld." AMSTERDAM Op de meest klas sieke manier langs aan elkaar ge knoopte lakens zijn gisternacht in Amsterdam drie jonge gedetineerden ontsnapt uit de Rijksinrichting voor jon gens, het voormalige Lloyd-Hotel. In de inrichting zijn jongelui onderge bracht die in voorarrest zitten of na een veroordeling ter beschikking van de re gering zijn gesteld en wachten op plaatsing in een ander instituut. Al ver scheidene malen eerder ontvluchtten jongens uit het Lloyd-hotel. Gisternacht ontsnapten de zeventien jarige J. B., de evenoude H. van N. en de achttienjarige F. de R. Zij sliepen met vier anderen op een slaapzaal. Zij moeten hun ontvluchtingsplan ruim van tevoren hebben uitgewerkt. De jongens hebben in het Lloyd-hotel een vrij grote vrijheid. UTRECHT Twee Nederlandse parkwachters van Burgers Leeuwen park in Arnhem, de heer G. van de Kamp (midden) en H. Appelo (links) werden gisteren in Utrecht onderschei den door de Finse ambassadeur in Nederland, de heer S. von Nuhers. De twee Nederlanders kregen de medaille, omdat zij vorig jaar 29 mei een invalide Finse toerist wisten te redden uit de klauwen van een leeuw. ZUTPHEN De 33-jarige landbou wer H. J. uit WUp, die op 20 januari zjjn ouders en zjjn broer om 't leven bracht, een buurvrouw en drie van haar zoon tjes ernstig verwondde en zyn ouder lijk huis in brand stak, zal vermoedelijk eind deze maand terecht staan voor de rechtbank in Zutphen. WIERDEN De onrust onder het personeel van de radiatorenfabriek Ve- ha-Nedo (Van Hyst en NDSM) in Wierden, die al groot was door de me dedeling van de directie dat twintig ad ministratieve beambten zouden worden ontslagen, is gisteren nog groter ge worden. De directie heeft vijf staffunctionaris sen de toegang tot het bedrijf ontzegd en met betaald verlof heeft gezonden. Het waren de personeelschef, de pro- duktiechef en drie bazen. „Zij zijn met betaald verlof gezonden", aldus de di rectie, „om een dreigende staking te voorkomen." De directie heeft buiten de vakbonden om met de Ondernemingsraad over een reorganisatieplan onderhandeld, waar na deze raad zich zeer kritisch opstel de. Het directe gevolg van dit alles was dat de vijf functionarissen direct naar huis moesten terugkeren. WILLEMSTAD (Curagao) Voor 't eerst sinds vrijdag de ongeregeldheden uitbraken heeft de bevolking van Cu rasao gisteren met eigen ogen kunnen zien wat vrijdag en in de dagen daar- ia in de wijken Punda en Otrabanda is aangericht. Alsof het een feestelijke dag was trokken duizenden kleurig geklede da mes met hun kinderen langs de nog ro kende puinhopen van wat eens de flo rerende handel van 't eiland was. Moe ders wezen hun kinderen naar de inge gooide etalages van het wereldvermaar de juweliersbedrijf van Spritzer en Fuhrmann waar ik nog maar vjjf jaar geleden niemand minder dan Elizabeth Taylor voor duizenden dollars aan haar voorraad diamanten en juwelen aan haar collectie zag toevoegen. Waar vorige week nog de meest waar devolle edelstenen lagen liggen nu ste nen van ander kaliber. Ze zijn vrijdag uit het plaveisel getrokken en door de ramen gesmeten, omdat de sociale nood te hoog gestegen was. De armen tot de ellebogen vol met horloges en armbanden zijn de plunde raars, soms nog met een televisie-ont vanger op het hoofd, door de straten van het eiland getrokken. Nu worden al die dingen, voorzover de politie ze niet heeft achterhaald, verdobbeld in de steegjes van Otrabanda, of gewoon voor de armoedige hutjes in de koenoekoe, zoals de Antilliaan zijn platteland pleegt te noemen. Politie en mariniers houden zich sinds gisteren op de achtergrond, na dat 's morgens de stad werd openge steld. Ze staan in de nauwe straatjes, het geweer aan de voet, een radiozen der in een portiek en de veldfles op de heup. De oppositie hier heeft uit de verdeeld heid in Nederland knap munt geslagen door te verkondigen dat ook Nederland het niet eens is met het inzetten van de mariniers. De reacties van het Curagaose publiek op hetgeen vrijdag en in de dagen daar na is gebeurd verschillen naar gelang van de leeftijd. De jeugd is trots op het gebeurde. Lachend voor het afgebrande warenhuis van Tauber vertelde me een groep jongelui: „Het moest er wel van komen. Er is te veel armoede. We ver dienen te weinig". De oudere generatie denkt er anders over. Zij keurt wat er gebeurd is af. Zij stelt wel vast dat het inderdaad steeds meer bergafwaarts is gegaan, maar komt ten slotte tot de conclussie dat het gebeurde van vrijdag het abso lute einde van iedere vorm van wel vaart in de toekomst betekent. De toe risten, vooral de Amerikanen, zullen niet meer komen, vrezen zij. Het is nu overigens rustig, 's Nachts vallen er nog af en toe schoten: waar schuwingen aan automobilisten die zich ondanks het uitgaansverbod op straat wagen. Met een jeep ben ik gisternacht van het vliegveld Hato naar de stad ge reden. Je wordt dan om de paar hon derd meter aangehouden door patrouil les van de mariniers en de politie die hier en daar hekken over de straat heb ben gezet. Je krijgt dan een mitrailleur op je ge richt en je moet je pasje tonen. Soms moeten de handen omhoog als de be trokken politie-agent nerveus of moe is. Wat dit laatste betreft hebben vooral de politie en de mariniers die hier al waren, het moeilijk gehad. Voordat de marineversterking uit Ne derland kwam lagen de mariniers soms uitgeput achter hun wapens te slapen bij de punten die ze moesten bewaken. Tegen stakers zijn ze niet ingezet. Pas toen plunderingen en brandstichting be gonnen kwamen ze uit de kazernes. In de gevangenis van Coral Specht zitten driehonderd arrestanten. De ge- ADVERTENTIE ADVERTENTIE y< WÊ0 Deze straat in Willemstad waar vo rige week nog honderden toeristen liepen is nu verboden terrein. Het ge vaar bestaat dat de uitgebrande win kels zullen instorten. vangenis wordt door mariniers met zwa re wapens bewaakt, evenals het paleis van gouverneur Debrot, de man die thans de moeilijkste uren van zijn le ven doormaakt. Deze veelzijdig ontwikkelde Bonai- riaan meester in de rechten, acteur en publicist wil niemand ontvangen. Op eenzame hoogte pleegt hij overleg met de regering van Nederland. Zijn adjudant vertelde mij gistermor gen dat de gouverneur eerst een bezon ken oordeel wil hebben alvorenshij iets over de huidige situatie kan zeggen. Vast staat dat tijdens de rel van vrij dag en in de dagen daarna vooral be zittingen van blanken zijn vernield. Maar daarbij moet men zich dan on middellijk realiseren dat de handel hier voornamelijk in handen van blanken is. Vast staat ook dat Nederlanders zijn gemolestreerd. De mensen van de Ne derlandse televisie hier opereren voort durend onder bewaking van mariniers. Of dat nodig is weet ik niet. Zelf ben ik door iedereen even vriendelijk behan deld. Wel zijn er wraaknemingen voorge komen. Een man bijvoorbeeld, die een jaar geleden een inbreker neerschoot, is nu uit zijn auto gesleurd en zwaar mishandeld. Samen met honderd ande re gewonden, die voornamelijk schot wonden hebben, ligt hdj in het zwaar be waakte ziekenhuis. Zowel regering als oppositie zijn on middellijk bereid tot commentaar. Het snijdt echter geen hout. Men volstaat met elkaar de schuld te geven van de orisis. Curagao is al sinds jaren politiek verziekt. Die verrotting heeft thans een abso luut dieptepunt bereikt en beide partijen graven zich daar in hun pogingen er uit te komen alleen maar dieper in. Zo wordt nu over de ruggen van de bevol king een politieke strijd gestreden, waarin ook het bisdom Willemstad een woordje meespreekt. Zo bracht de bisschop in Willemstad, mgr. J. Holterman een bezoek aan de neergeschoten oppositie- en vakbonds leider Papa Godett, die met een schot- ADVERTENTIE wond in het ziekenhuis ligt. Ook heeft hij van de kansels 'n herderlijk schrij ven laten voorlezen, waarin wordt ge zegd: „Helaas moeten wij erkennen dat soms bruut geweld tenslotte de mens de ogen moet openen om te denken en te handelen overeenkomstig de wetten van de liefde en van de sociale rechtvaar digheid. Verder schrijft de bisschop: „Het zou niet nodig zijn geweest bloed te vergie ten en zoveel schade te berokkenen in dien er meer begrip zou zijn geweest voor de waarden en de rechten van de arbeid en de arbeiders en de arbeids wetgeving adequaat was geweest en niet slechts gedeeltelijk aangepast aan de moderne tijd". De bisschop heeft er nooit een ge heim van gemaakt een vurig aanhan ger te zijn van de Nationale Volkspartij, de huidige oppositie in het parlement, de Staten. Het staat nu wel vast dat de regering- Kroon fouten heeft gemaakt, maar het is de vraag of de oppositie het beter zou hebben gedaan. In het verleden, toen de Nationale Volkspartij aan het bewind was, was het van hetzelfde la ken en pak. Overigens houden de mariniers die hier zijn, geen regering in het zadel. Wat zij vrijdag hebben gedaan en da gelijks nog doen is het voorkomen van nieuwe onlusten. Op Otrabanda is gistermorgen een van de slachtoffers van de afgelopen dagen begraven. G. B. de pijp met de 5 pluspunten: lichtgewicht droogrokend verwisselbare kop moderne vormgeving en de prijs 10.75! VOOR DE HANDEL: B D. LEEFSMA N V.. KERKSTRAAT 25. AMSTERDAM, TEL. 23 27 27 DEN HAAG „De militaire situatie rechtvaardigt geen vermindering van het aantal troepen in West-Europa. Dat zeker niet. omdat de landen van het pact van Warschau niet aan reductie denken, maar daarentegen hun begro tingen van de defensie steeds verder opvoeren". De scheidende opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, de Amerikaanse generaal L. Lemnitzer zei dat gisteren op Ypenburg na een af scheidsbezoek aan Den Haag. Zoals be kend overweegt Canada om zijn militai re inspanning op het Europese vaste land aanzienlijk terug te brengen. Generaal Lemnitzer, die werd be noemd tot officier in de orde van Oran- je-Nassau, nam afscheid van koningin Juliana, de regering en het comité ver enigde chefs van staven. Hij roemde de paraatheid van de Nederlandse strijd krachten, die tot de beste onder zijn commando horen. Nadat hij geruime tijd in de psychia trische observatiekliniek van prof. Kloek in Utrecht was ondergebracht, is over hem rapport uitgebracht. De offi cier van justitie, mr. G. J, M. Temminck zal J. in de eerste drie gevallen (zijn beide ouders en zijn broer) moord ten laste leggen. Mr. Temminck meent dat de landbouwer met voorbedachte rade heeft gehandeld omdat hij doelbewust het tijdstip van het misdrijf en de moordwapens twee hamers en een hooivork heeft gekozen. Voor de aanslag op zijn buurvrouw en haar drie zoontjes wordt hem primair poging tot doodslag ten laste gelegd. CANBERRA, (Australië) De Australische minister voor externe ge bieden, Charles Barnes, heeft op 29 mei een wetsvoorstel ingediend, om de drie Willis-eilanden voor de kust van Queensland onder de naam van „terri torium van de koraalzee-eilanden" V ritoriaal bestuur te verlenen. De eilandengroep telt slechts drie in woners. Alle drie behoren tot een me teorologische post, die sinds 48 jaar op een der eilanden is gevestigd. De twee andere eilanden zijn onbewoond. Volgens minister Barnes is het wen selijk de eilanden een bestuursvorm te verlenen in verband met de mogelijk heid van olie-exploraties op het Austra lisch continentaal plat. TEL AVIV Israëlische arbeiders hebben de „tap" olieleiding gerepa reerd, die in het weekeinde in het door de Israeli's bezette Syrische gebied door Arabische saboteurs was opgeblazen. Naar mededeling van de Israëlische wa tervoorzieningsmaatschappij „Mekorot", is de reparatie verricht om te voorko men dat Israëlische waterbassins door de wegvloeiende olie worden verontrei nigd. De „tap" pijpleiding loopt van Saoedi- Arabië over een afstand van 4.800 km naar de Libanese havenstad Sidon. Volgens de maatschappij „Mekorot" bestond het gevaar dat de olie via een zijrivier van de Jordaan en het meer van Galilea het water zou bevuilen. Vissers in het meer van Tiberias heb ben al geklaagd dat hun netten door olie zijn beschadigd. CORDOBA Argentijnse troepen zijn begonnen het centrum van de stad Cordoba te verlaten. Maar als gevolg van de onlusten die het leven hebben gekost aan 13 mensen en om andere redenen organiseren de vakbondslei ders thans een algemene staking. De wanordelijkheden waren veroor zaakt door stakende arbeiders, studen ten en scholieren. Toen de politie het niet meer aankon, werd donderdag de hulp ingeroepen van militairen van het leger en de luchtmacht. Buiten de doden zijn er verschillende honderden mensen gewond. Het aantal arrestaties bedraagt ruimt 500 en de schade aan gebouwen en huizen ten minste zes miljoen dollar. Er is niet meer geschoten in Cordo ba. Gedurende het weekeinde hebben de autoriteiten bij huiszoekingen grote voorraden wapens gevonden. Deze wer den zondagavond tentoongesteld. Alhoewel het dus thans kalmer wordt,, heerst er nog spanning over de vraag of de algemene staking zal doorgaan, en wanneer deze komt en hoelang zij zal duren. Een van de redenen waarom de vak bondsleiders de staking willen procla meren, is uit protest tegen het instel len van militaire gerechtshoven door de regering, hetgeen de vakbonden re gelrecht „illegaal" noemen. Door deze hoven worden mensen die tijdens de onlusten zijn gearresteerd, berecht. Een van de zwaarste straffen werd uitgedeeld toen vakbondsleider Augus- tin Torres tot acht, en de leider van een andere bond, Elpido Torres, tot vier jaar gevangenis werd veroordeeld. In de grootste automobielfabriek van Argentinië, de Kaiser-Renaultfabriek (Ika-Renault) te Cordoba, is vandaag een staking begonnen van ongeveer 6000 werknemers. Zij is een protest tegen de arrestatie van een van de lei ders van de vakbond van arbeiders in de automobielindustrie, Elpido Torres.

De Vallei | 1969 | | pagina 7