Pogingen olie-employés in Biafra te redden tomjrmb imjMww frïmb nidhmifflifb cftókmdm Sem-Uf Man stopte f 74.000 in verkeerde brievenbus VERSTOPPING? Papoea's vluchten uit de dorpen naar de rimboe evoluon DOCHTER VAN DUVAUER IS SPIL VAN HAITIAANSE POLITIEK Op de wip Over de grenzen Ruimteveer99 brengt astronauten heen en terug Hoe koud is het in de kosmos? Schrijf taf el- moordenaars op vrije voeten Rockefeller nu al thuis Referendum in Quebec Britse zeelui in Athene in arrest Ojoekwoe meldt successen Stakingsrellen in Montevideo Studenten gearresteerd in Zuid-Afrika GELD AL 2 MAANDEN SPOORLOOS Oververmoeid Ruimteveren Terugvliegen Code LEVENSLANG GEËIST TEGEN DOMINAS O.P.M. LETTERS MET MAGISCHE KLANK Secretaresse Weg O.P.M. 581 VERKEERSDODEN MET MEMORIAL DAY fagma 9 DINSDAG 3 JUNI 1969 V.S. GAAN MAAN ZEER GRONDIG ONDERZOEKEN BONN Kanselier Kiesinger heeft keizer Haile Selassie van Ethiopië ver zocht om, in zijn functie van voorzitter van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, te willen ingrijpen in de zaak van de 14 door Biafra ter dood veroor deelde Europeanen, leden van het per soneel van een in Nigerië werkzame oliemaatschappij, drie van de 14 man nen zijn Westduitsers. Een dergelijk verzoek is door minis ter Brandt (Buitenlandse Zaken) ge richt aan de secretaris-generaal van de organisatie. Diallo Telli. Hij heeft ook in verband met de zaak contact opge nomen met het Duitse Rode Kruis en met andere hulporganisaties, die in Biafra werkzaam zijn. De Biafraanse leider, generaal ADVERTENTIE WEST-BERLIJN Een Westberltfns gerechtshof heeft de zaak tegen ze ven verdachten afgewezen, die tenlaste was gelegd dat zy medeplichtig waren geweest aan de moord op duizenden Berlijnse Joden door hun bevel om te worden gedeporteerd te hebben gete kend. De rechter zei dat het hier geen kwestie van voorbedachte rade betrof. En als deze in een geval als het on derhavige niet kon worden aangetoond, dan verjaart de medeplichtigheid aan moord na 15 jaar aan het recht streeks plegen van een moord even wel niet Een van de zeven verdachten, de thans 65-jarige Walter Rendell, werd z^lfs vrijgesproken van al het tenlaste gelegde, en hem zal door het hof zijn deel van de proceskosten worden ver goed. Die van de andere zes komen ten laste van de staat. De zaak tegen een achtste verdachte, een vroeger lid van het Reichssicher- heitsamt, (SD) werd afgewezen omdat de gezondheid van de man die 76 jaar oud is, zeer slecht is. De strafzaak tegen een negende ver dachte, de vroegere SS-majoor Fritz Wöhrn, 64 jaar oud, duurt voort. PRETORIA De Zuidafrikaanse po litie heeft zondag in Turf loop (Tïans- vaal) 10 blanke studenten, behorend tot de christelijke Universitaire Bewe ging aangehouden, omdat zij samen met Afrikaanse studenten een godsdienst oefening haden bijgewoond. Zij moesten elk een boete van ?20 rand (meer dan 100 gulden) betalen of voor het gerecht verschijnen, wegens ongeoorloofde betreding van een voor Bantoes gereserveerd gebied. Ojoekwoe, heeft gisteren gezegd, dat de Europeanen meer inzitten over het lot van 14 hunner, dan over dat van miljoe nen lijdende Biafranen. Hierop heeft de Westduitse regering laten weten, dat zij meer hulp verleent aan Biafra dan welk ander land ook. Tot nu toe heeft het hulpgoederen gestuurd ter waarde van 94 miljoen mark (23,5 miljoen dollar). De Italiaanse regering heeft vanavond aangekondigd dat zij „nieuwe en recht streekse" stappen zal ondernemen om te trachten de 18 personeelsleden van de Agip, die thans in Biafra gevangen zitten en ter dood zijn veroordeeld, te redden. AGIP is de Italiaanse staats oliemaatschappij, die exploraties ver richt in Nigerië. Ook het Vaticaan heeft kenbaar ge maakt te proberen voor de 18 mannen gratie te verkrijgen. De Italiaanse premier. Rumor, en de minister van Buitenlandse zaken, Nenni hebben over de kwestie lang met elkaar gepraat. Sommige kranten eisen dat de rege ring zeer krachtig moet optreden, zo nodig met kracht van wapens. De ter dood veroordeelden zijn 14 Ita lianen, drie Westduitsers en een Liba nees. Vijf astronauten vonden elkaar op de Internationale Ruimte-tentoon stelling op Le Bourget te Parijs. Ge zien in het Amerikaanse paviljoen, vóór de Apollo-8v.l.n.r.: David Scott (VS), Vladimir Chatalo Chatalof (Rus land, Sojoez-4), James McDivitt (VS), Alexis Elisseef (Rusland, Sojoez-5) en Russell Schweickart (VS). PORT OF SPAIN Gouverneur Rockefeller van de staat New York is maandagmiddag uit Port of Spain op Trinidad naar New York teruggekeerd. Dit betekent een voortijdig einde van de „vriendschapsreis" die de gouver neur aan het hoofd van een Amerikaan se delegatie naar Latijns-Amerika maakte. Een bezoek aan Venezuela is voor onbepaalde tijd uitgesteld, na dat president Caldera daarom had ge vraagd naar aanleiding van de bloedi ge onlusten waartoe de komst van Rockefeller in Ecuador en Columbia heeft geleid. Het is nog niet bekend hoe het Zal gaan met de bezoeken die de gouver neur nog zou brengen aan Argentinië, Chili, Brazilië en enige landen in het Caraïbische gebied. In de Chileense hoofdstad Santiago ontving een krant maandag een brief van „een Chileen", die zwoer Rocke feller te zullen doden, als deze naar zijn land zou komen. ROTTERDAM De Rotterdamse hotelhouder E. Vorstenberg (52) heeft begin april by een onbekende bewoner van de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam 74 briefjes van duizend gulden in de brievenbus gedaan. De man maakte een abuis. Hjj dacht dat hy het geld, eigendom van zyn compag non, in de nachtkluis van een naburige bank deed. Omdat hy zich nu niet meer kan herinneren, in welke brievenbus htf het geld wél heeft gedaan, looft h(j via advertenties in dagbladen 7500 gulden uit voor degene die hem het geld terug bezorgd. Zijn advertenties hebben nog geen re sultaat opgeleverd. Ook naspeuringen van de politie en van een door de hotel houder te hulp geroepen particuliere de tective zijn nog zonder resultaten geble ven. De hotelhouder was niet verzekerd voor zijn kostbare vergissing. De compagnon had de heer Vorsten berg het geld vlak voor de paasdagen in bewaring gegeven, 's Nachts reali seerde de heer Vorstenberg zich, dat het beter zou zijn het geld gedurende de paasdagen veilig in de kluis van de bank te laten opbergen. Daarom ging hij nog diezelfde nacht met het geld en een hypothecaire akte op weg naar de nachtkluis van zijn bank. Maar de heer Vorstenberg was na een dag hard werken oververmoeid. Volgens hem was dat de oorzaak er van, dat hij zich in de brievenbus ver giste. Pas de volgende middag drong het tot hem door dat hij het geld waar schijnlijk in de verkeerde brievenbus had gedaan. Hij zocht contact met de directeur van de bank, die hem verze kerde het geld niet te hebben ontvan gen. Tot overmaat van ramp kon de heer Vorstenberg ook niet meer de brievenbus terugvinden, waarin hij het kapitaal had gedaan. Het enige dat hij zich nog kan herin neren was, dat het een verticale brie venbus was geweest. Zijn bank heeft echter een horizontale brievenbus. De Rotterdamse politie verzekerde ons gisteren, dat degene, die de 74.000 gulden in zijn brievenbus heeft gevon den zonder daarvan aangifte te doen bij de politie, strafbaar is. Deze onbekende maakt zich schuldig aan verduistering. In zijn advertentie echter verzekert de hotelhouder de vinder strikte ge heimhouding, wanneer bij hem het geld terugbezorgt. ADVERTENTIE Wist u dot daar hele kleine pilletjes tegen IIAIIDII AY bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: IIUU lil LM A Brussel Een 22-jarige Belg heeft gisteren in Brussel een nieuwe Long gekregen. De naam van de ontvanger, wiens toestand goed was, werd niet bekendge maakt evenmin als die van de donor. De operatie werd verricht in een Brus sels ziekenhuis. De long zou zijn gele verd door het Academisch ziekenhuis te Leuven. WASHINGTON Bij de Ameri kaanse maanvluchten die vóór 1973 moeten zijn voltooid zal de maan zeer uitgebreid worden onderzocht. Zes lan dingen zullen worden uitgevoerd in ge bieden die tot dan nog niet waren be zocht. De landingspogingen zullen wor den ondernomen in dalen, nabij bergen en bij breuken. Voor de landingen zijn de volgende plaatsen uitgekozen: Apollo-11 (20 juli): De Zee van de rust, tussen de kraters Sabine en Mas- kelyn. In de televisie-uitzendingen van de Apollo-10 werd deze landingsplaats al getoond. Apollo-12: Peter Conrad en Alan Bean zullen in de herfst of in december landen in de Oceaan der stormen. Apollo-13: Alan Shepard of Gordon Cooper en een nog niet aangewezen astronaut zetten voet aan de grond nabij de krater Eva Mauro, ten zuiden van de maan-Evenaar. Apollo-14: De hellingen van de kra ter Censorinus. Men vermoedt dat dit gebied rijk is aan mineralen waaruit men veel kan leren over de samenstel ling en de ouderdom van de maan. Apollo-15: Eerste Amerikaanse lan ding ver van de evenaar. Apollo-16: Op de hellingen van de helderste vulkaan, Tucho. Deze sector is door de Surveyor-17 al verkend. Apollo-17: In het Mariusgebergte midden in de Oceaan der stormen aan de westkant van de maan. Apollo-18: Hiermee wil men meer te weten komen van merkwaardige ro de lichtschijnsels in de Schroter-vallei. Apollo-19: Midden op het maanop pervlak bij een breuk die gegevens kan opleveren over de vraag of er ooit wa ter is geweest op de maan. Apollo-20: Bij de krater Copernicus. Men verwacht dat de astronauten daar grondmonsters kunnen verzamelen die uit het binnenste van de maan afkom stig zijn. Binnen zeven jaar springen ruimte vaarders in en uit banen om de aarde in „ruimteveren" die steeds opnieuw kunnen worden gebruikt. Dat heeft dr. George Muller, verbonden aan de NASA, verklaard. Deze „ruimteveren" zouden voor vijf tig miljoen dollar per stuk ook kunnen worden gekocht door landen die zich met ruimtevaart bezighouden. De toe stellen zouden de enorme kosten van de ruimtevaart geweldig drukken. Tot dusver kunnen kunstmanen en andere ruimtevaartuigen slechts een maal worden gebruikt. Voor het ver keer met bemande ruimtevaartlabora toria zouden deze „heen-en-weer-boot- jes" van onschatbare waarde zijn. Ze kunnen ruimtestations van vracht voorzien en de bemanning aflossen, naar de atmosfeer terug zakken, daar hun vleugels spreiden en normaal terugyliegen naar de lanceerbasis. De NASA heeft de codenamen bekend gemaakt voor de twee ruimteschepen van de Apollo-11 die volgende maand naar de maan gaat. De Maanspin waarmee Neil Arm strong en Edwin Aldring gaan afdalen wordt Haystck (hooiberg) genoemd. De cabine waarin Michael Collins al leen achterblijft heet Snowcone (sneeuw- hoentje). Deze codenamen zullen door de ruimtevaarders over de radio wor den gebruikt zolang de twee toestellen zijn gescheiden. DORTMUND In Dortmund heeft de openbare aanklager levenslange ge vangenisstraf geëist tegen Petras Do- minas, die voor de tweede maal tercht staat op beschuldiging van moord op de herbergier Albrecht Höman (70) en diens zuster Lina (60 in 1964. Dominas, die in 1964 twee roofover vallen op juweliers in Amsterdam pleeg de, werd in 1967 tot vijftien jaar tucht huisstraf veroordeeld wegens talrijke overvallen, maar vrij gesp rok eri van de beschuldiging van moord. DJAKARTA In West-Irian zijn bf) de nadering van de „daad van vr^je keuze" en de daarmee gepaard gaande Indonesische campagne, veel dorpelingen de rimboe Ingetrokken, met name in het gebied van de hoofdstad Djajapoera. Dat is de laatste weken gebleken btf verkiezingen voor de regionale raadgevende vergaderingen, die zich erover moeten uitspreken of West-Irian al dan niet bij Indonesië bljjft, zo meldt ANP-correspondent Brian May de eerste persbureau correspondent die West-Irian bezocht sinds het gebied eind vorige maand weer voor journalisten was opengesteld. (West-Irian was na ongeregeldheden In Enaro- tali bijna drie weken „verboden gebied"). De Indonesische majoor Suwondo spoorde een dezer dagen tweehonderd Westiriaanse dorpshoofden aan, de rim boe in te gaan om hun mensen terug te halen, zodat ze konden deelnemen aan de „daad van vrije keuze". In zijn toe spraak die afgedrukt stond in het te Djajapoera verschijnende blad „Tjen- derawasih", waarschuwde hij „ik trek de grens vast en duidelijk. Ik zeg dat ik de veiligheid zal beschermen en ga randeren van ieder die vóór Indonesië is. Doodschieten zal ik ieder die tegen ons is en al zijn medestanders". Dit dreigement werd zondag door Sudjar- wo Tjondronegoro, hoofd van het bu reau West-Irian in Djakarta, „enkel een militaire manier van spreken" ge noemd. Sudjarwo zei voorts dat Djaja poera meer moeilijkheden gaf dan an- ADVERTENTIE Wanneer het kwik daalt tot 200 gra- den onder nul, spreekt de weten- schap van kosmische temperaturen. Voor een koudgaskoeimachine is die temperatuur een koud kunstje, f Veel van zulke boeiende en vernuftige zaken vindt u in het Evoluon. Een permanente tentoon stelling gewijd aan de mens, onze samenleving en de ontwikkeling van de wetenschap en techniek. Eindhoven Gesticht door Philips in 1966 RIVTÊRE DU LOUP (Qudbec) pre mier Jean-Jacques Bertrand van Que bec heeft bekendgemaakt, dat zijn rege ring een referendum wil houden, of de provincie deel zal blijven uitmaken van Canada. LONDEN Te Londen heeft men er zijn verbazing over uitgesproken, dat er nog geen contact kon worden ge maakt met de drie Britse zeelieden, die op 31 maart in Athene werden gearres teerd onder beschuldiging van het ver spreiden van illegale vlugschriften. Hierover is bij de Griekse ambassa deur te Londen protest aangetekend. In Athene heeft men ondertussen te kennen gegeven, dat de arrestanten contact met de Britse ambassade mo gen hebben, zodra het onderzoek in hun zaak is voltooid. Men verwacht te Lon den dat dit-vandaag het geval zal zijn. PORT AU PRINCE, (Haiti) De oudste dochter van president („pa pa doc"), Francois Duvallier begint een belangrijke figuur in de Haiti- aanse regering te worden. Deze ontwikkeling valt samen met de speculatie rond de vraag: „Wat zal er na Papa Doe gebeuren?" Ook al zegt de regering, dat de 62-jaar oude president met vakan tie is, toch wijst alles er op, dat hij sinds 8 mei ziek is. Vrij alge meen wordt aangenomen, dat hij een lichte beroerte heeft gehad en dat hij volledige rust moet houden. Ook in 1959 heeft hjj een zware hartaanval gehad. De Haitiaanse grondwet voorziet niet in zijn opvolging. Toen hij zich in 1964 tot president voor het leven uitriep, schafte hij het artikel in de grondwet af, dat bepaalt dat de president van de hoge raad als eer ste in aanmerking komt voor opvol ging van de president. De mensen die in een positie ver keren om dit te weten, zeggen, dat alle staats- en familieaangelegenhe den op het ogenblik via Marie-Denise Duvalier lopen. Het is een kleine vrouw in het begin van de dertig, enigszins gezet en van de vier kin deren van Duvalier, degene die het meest op haar vader lijkt. Haar invloed op haar bejaarde en ziekelijke vader bleek uit de manier waarop zij haar echtgenoot Max Do minique, die Duvalier als samen zweerder ter dood had veroordeeld, „PAPA DOC" DUVALIER voor het leven: hoe lang? in augustus 1967 wist te redden. Hij deed toen dienst als ambassadeur in Spanje. De veroordeling bij verstek, deed een crisis in de familie ont staan. Mme Duvalier zou de kant van haar dochter hebben gekozen en daardoor vervreemd van haar echtgenoot zijn geraakt. Tijdens de crisis werd ook vaak de naam ge noemd van mme. Francesca St. Vic tor, de toenmalige particuliere secre taresse van de president. Een jaar geleden kreeg Domini que officieel gratie en werd hij in ere hersteld. Marie-Denise keerde alleen naar Port Au Prince terug en haar echtgenoot is haar dit jaar gevolgd. Intussen is hij tot ambas sadeur in Parijs benoemd, maar het echtpaar is nog steeds hier, ofschoon de Franse regering haar agrement reeds meer dan een maand geleden heeft verleend. Zij die de terugkeer van Marie- Denise op het vliegveld gezien heb ben vertellen, dat zij opzettelijk mme Victor heeft genegeerd. Vast staat, dat 'n paar dagen later Marie-De nise de particuliere secretaresse van haar vader werd. Mme St. Victor woont in het na burige Pétionville en haar betrek kingen met de president worden hartelijk genoemd. Zy is een zus ter van Luc Albert Fougard, echt genoot van de jongere dochter van de president, Simone. De president heeft sinds 8 mei niet meer zijn appartementen op de eerste etage in de oostelijke vleu gel van het sneeuwwitte presiden tiële paleis verlaten. Drie oude lich te tanks, van Italiaanse makelij en in twijfelachtige toestand, staan voor het paleis en een vierde is achter opgesteld. Op het gazon voor de oostelijke vleugel staat ook een luchtafweerbatterij. De affuit is nu nog doelloos ten hemel gericht. dere gebieden, wegens de nabijheid van Australisch Nieuw-Guinea van waaruit de ondergrondse beweging Vrij-Papoea volgens hem opereert. Wat de vlucht van Papoea's uit de dorpen betreft ver klaarde hij, dat er kortgeleden 200 wa ren teruggekeerd. Een achttien leden tellende kiescom missie die pas een bezoek bracht aan de plaats Arsoo, 40 km van Djajapoera, om er verkiezingen te houden voor de raadgevende vergadering van het dis trict (de eigenlijke ..daad van vrije keu ze" wordt tussen 10 juli en 5 augustus gehouden), trof daar slechts enkele rondtrekkende krokodillenjagers aan. De bevolking was weggetrokken. Van enkele andere plaatsen is bekend dat daar maar een fractie van de bevolking Is komen opdagen voor de verkiezingen. Uit dorpen rond het Sentani-meer zijn veel jongemannen verdwenen. Sommi ge berichten maken melding van de sluiting van scholen bij gebrek aan leerlingen. Leden van de OPM (de beweging vrij- papoea) zouden voor sommige In donesische militairen vogelvrij zijn. Westirianezen vertelden, dat kortge leden in het Sentani-meer een 20-jarige jongeman, die koerier was voor de OPM, was doodgeschoten toen hij aan een legerpatrouille poogde te ontsnap pen. Hij was achtervolgd nadat hij had geprobeerd over de grens naar Austra lisch Nieuw-Guinea te gaan. Een ande re koerier was in het oerwoud gewond geraakt, maar dorpelingen hadden hem de grens over gebracht. De meningen over de kracht en om vang van de ondergrondse beweging lo pen uiteen. Grootscheepse sabotage acties tegen bijv. drinkwater- en elek- triciteits-installaties zijn nog niet voor gekomen, hoewel er wel mee is ge dreigd. Ook gaat het verhaal dat op Noord-Biak mensen naar de kust gin gen om te wachten op de komst van een buitenlandse onderzeeboot met voedsel en wapens, zoals de OPM had beloofd. Niettemin schijnt de propaganda van de beweging effectief. Voor veel mensen zou „OPM" een magische klank heb ben gekregen. Er zijn er die de letters op hun lichaam hebben getatoeëerd. Kinderen schrijven ze op eikaars rug. LAGOS Biafra heeft de Nigeri- aanse luchtmacht lamgeslagen en onze grondtroepen vechten op het ogenblik aan de rand van Igrita, een plaats ten noorden van Port Harcourt. Dit heeft de Biafraanse leider generaal Ojoekwoe maandag in een verslag van de strijd aan de raadgevende vergadering ge zegd. Ojoekwoe gaf de volgende op somming van resultaten van de Biafraanse luchtmacht: elf vliegtuigen vernietigd, de verkeerstorens van de vliegvelden in Port Harcourt, Enoegoe en Benin in brand gezet, het gebouw en verscheidene artilleriestellingen op het vliegveld van Enoegoe uitgescha keld, de elektriciteitscentrale van Oe- ghelli buiten bedrijf gesteld en de raf finaderij van Port Harcourt in brand gebombardeerd. Hij zei niet wanneer deze aanvallen hebben plaatsgehad. Op 24 mei meldde het Biafraanse minis terie van Defensie dat de raffinaderij na een aanval in brand stond. Volgens Ojoekwoe was de Nigeriaan- se luchtmacht alleen superieur in het aanvallen van burgerdoelen. De Bia fraanse grondstrijdkrachten stonden nu in Elela, ruim veertig kilometer ten noordwesten van Port Harcourt. In Oemoeahia, het voormalige tijdelijke bestuurscentrum, wordt volgens Ojoek woe nog steeds gevochten. Aan de an dere kant van de Niger zetten Biafraan se guerrillastrijders hun aanvallen pp de federale troepen voort. MONTEVIDEO In een voorstad van Montevideo, de hoofdstad van Uru guay, hebben zich maandag felle ge vechten voorgedaan tussen het staken de personeel van de plaatselijke koel huizen en de politie. De staking die al anderhalve maand aan ds gang is, vormt het protest van ongeveer 10.000 werkne mers tegen het besluit van de regering, om een dagelijks rantsoen vlees van twee kilo te vervangen door een loons verhoging, die de arbeiders onvoldoen de vinden. De betrokken voorstad. El Cerro, telt circa 25.000 inwoners. De toegang tot de plaats via een brug werd benoeilijkt door verscheidene barricades. De poli tie kreeg de steun van militairen. Er werd niet alleen met stenen gegooid, maar er werd ook van vuurwapens ge bruik gemaakt. De politie sprak van drie gewonden in haar gelederen. De stakers in El Cerro krijgen hulp van collega's uit de vleesindustrie in Pay- sandu en Fray Bentos, die een protest mars naar Montevideo hebben georga niseerd. Tke grote winnaar bi) de Franse presf- dentsverkiezingen van zondag is niet kandidaat Pompidou, die met 43 procent van de stemmen het op 15 juni nog eens mag proberen, noch Poher, die met 21 procent de tweede ronde ingaat. De man die met het meeste genoegen op de stemming kan terugzien, Is de communistische kandidaat Jaques Duclos. Daarbij gaat het niet eens zo zeer om de verrassende 21.5 procent die hij kreeg, terwijl er veel minder verwacht werd. Nee, het grote feit is dat Duclos in een positie op de wip is terechtgekomen. Hij is in staat om over veertien dagen Poher een stoot in de rug te geven of hem de beslissende steun voor een overwinning in de tweede ronde te bezorgen. Maar het is niet te ver wachten dat hij dit zo maar vanwe ge 't vriendelijke gelaat van de presi dent ad-interim zal doen. Daarvoor zullen openbaar of onder tafel conces sies moeten worden gedaan. Want in de politiek plegen ruggesteuntjes ook niet zonder enige concessie verkocht te worden. En bovendien kan steun van de communisten Poher stemmen doen verliezen van het centrum dat begrijpelijkerwijze wantrouwend te genover mogelijke concessie zal staan. Oompidou van zijn kant heeft de fout begaan, Poher te verzoeken van een tweede ronde af te zien. Daarmee zou Duclos automatisch de nieuwe te genstander in de tweede ronde wor den. Niet alleen echter is Duclos alleen gelaten volkomen kansloos, maar ook zou Pompidou hiermee een te genstelling gaan scheppen binnen het DUCLOS machtspositie Franse volk, die in feite niet be staat. Het Franse volk heeft in feite gestemd voor een president van de midden weg, al ligt die weg voor Pompidou aanzienlijk meer rechts van het cen trum dan voor Poher. Indien Pompidou nu tegen Duclos de tweede ronde ingaat, schept hij een sfeer van links tegen rechts. Het doet denken aan de volkomen mis plaatste kreet „Mussert of Moskou" waarmee de Nederlandse nazi's voor de oorlog de verkiezingen ingingen. De Fransen nu voor de keuze stellen tussen een totalitairisme made in Moskou en de regering van de per soonlijke macht, is wel het laatste wat uit het wegstemmen van De Gaulle mocht volgen. Juist omdat men de totale macht moe was, heeft men De Gaulle het ver trouwen bij het referendum onthou den. Pompidou heeft dat blijkbaar niet begrepen of willen begrijpen. Tke grote verliezer is ongetwijfeld Marseille's sociaal-democratische burgemeester Gaston Defferre. De schamele 5 procent, die hij verwierf zeggen iets van de teruggang van de partij die voor en vlak na de tweede Wereldoorlog zovele premiers leverde als Leon Blum en anderen. De Franse linkerzijde is blijkbaar onge nuanceerd geradicaliseerd. Dat Is toch ook een veeg teken. Al zullen misschien vele socialisten Poher ge stemd hebben om zo met Poher een tegenwicht te bouwen, eerder dan met hun eigen kandidaat. De komende weken zullen misschien nog interessante ontwikkelingen kun nen laten zien. Aan deze wippositie doet niet af, hoe en of de communisten zullen stemmen. Want ook by" stemonthouding beslis sen zy de stryd door Poher te laten vallen en Pompidou zodoende gekozen te laten worden. NEW YORK Het afgelopen week einde, dat volgde op „Memorial Day" waarin Amerika zijn doden op het slag veld herdenkt, zijn er 581 mensen bij verkeersongevallen om het leven geko men in de V.S. Hiermee is het record aantal van 1966, toen het er 542 waren, belangrijk overschreden. ADVERTENTIE HEERLIJKE VISSALADE (4 personen) 400 gram gaar visvlees (schelvis of kabeljauw), 250 gram gekookte aardappelen, 3 gesheden tomaten, 1 grote gesneden appel, gesnipperde ui, peper, mosterd of slasaus, 1 hard gekookt el. Leg fijngemaakt visvlêes op een met sla bedekte schaal. Hierop de aardappelen en 2 gesneden tomaten, appel, uitjes, peper en mosterd. Maak de massa glad met slasaus en garneer het geheel met schijfjes tomaat en ei. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap ^voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20 Den Haag^

De Vallei | 1969 | | pagina 9