Collaborateur Strougal tweede man Stalinisten in Praag zetten wil door Prins praat vrijuit TREIN VERPLETTERDE BUS Huidige welvaarts voeding is te vet Robot wordt bestuurder bij Parijse metro Oneeii» Grote coalitie bijeen tot bittere einde Over de Maandag 21 juli 5.22 u: eerste mens op maan POHER GAAT DOOR Duitsland wil justitie gaan democratiseren Passagiers kozen de vrijheid Waarschuwing tegen het Stalinisme Veel arrestaties in Zuid-Afrika v. Tolautowegen in Frankrijk SPIONNENRUIL FRANKRIJK EN O.-DUITSLAND SLOWAKIJE PERS GRIEKEN LATEN BRITSE ZEELUI VRIJ Knietje geschaafd. Mama kom gauw. Jij hebt jodium. Zonder au. betadine jodium POGING EMPLOYÉS IN BIAFRA TE REDDEN ALS ALLES OP TIJD GAAT ERA-halvarine brengt oplossing naderbij. Nieuwe inzichten bij de overheid Door halvarine minder vet eten! Schema WOENSDAG 4 JUNI 1969 BONN De beide partners in de regeringscoalitie van West-Duitsland hebben dinsdag overeenstemming be reikt om hun samengaan te doen voortduren, totdat ze van elkaar ge scheiden worden door de uitslag van de verkiezingen in het najaar. Tjjdens een topconferentie die tien uur lang heeft geduurd en die eerst vroeg in de ochtend ten einde kwam, hebben de leiders van de christen-de mocraten en de sociaal-democraten be sloten dat niets hun verbond zal ver breken voordat het zijn natuurlijke ein de zal hebben gevonden. Beide partijen hopen op een beëindi ging van de coalitie, door een absolute meerderheid te behalen in de nieuwe Bondsdag tijdens de verkiezingen van 28 september. De topconferentie van de partijlei ders van de coalitie heeft zich bewogen over het gehele spectrum van de re- geringspolitiek en over de belangrijke beslissingen die voor de verkiezingen dienen te worden genomen. De conferentie had plaats op een moment dat er een crisis dreigde te ontstaan tussen de beide partijen over het feit, dat op 8 mei Cambodja, Oost- Duitsland heeft erkend. De wijze waarop dit probleem nu is opgelost geeft een aanwijzing voor de wijze waarop de belangrijke problemen in de nabije toekomst zullen worden behandeld. De beide partijen besloten de relaties met Phnom Penh te „bevriezen". Zij werden het er over eens dat de onlangs benoemde ambassadeur naar Cambod ja die werd teruggeroepen na de er kenning van Oost-Duitsland, niet naar zijn post in Cambodja zal terugkeren. De coalitiepartners besloten tevens dat de economische hulp die aan Cambodja is toegezegd zal worden verleend, maar dat geen nieuwe hulp zal worden ver strekt. Door dit besluit wordt de zogenaamde „Hallstein Doctrine" belangrijk her zien. Krachtens deze doctrine zou Bonn zijn betrekkingen met elk land verbre ken dat Oost-Duitsland erkende. BONN West-Duitsland gaat de gang gan zaken bij strafprocessen mo derniseren. De ministers van Justitie van de deelstaten hebben een commis sie opdracht gegeven, plannen uit te werken voor een meer democratische stijl bij het strafproces, dat in zijn huidige vorm als verouderd wordt be schouwd. Tegelijkertijd hebben prominente Westduitse juristen op een studiebijeen komst in Frankfort voorstellen in de zelfde richting gedaan'. Men wil, kort gezegd, de justitie ontdoen van wat ceremoniële franje en de verdachte bevrijden uit zijn traditionele onderda nige positie in de rechtszaal. Zo zal men onder andere de vraag onder de loep nemen of de rechtbank, die nu een paar treedjes hoger zit, op één niveau met de overige aanwezigen moet komen te zitten. Wellicht zal ook de officier van Justitie wat verder van de rechter een plaats krijgen, die dui delijk gelijkwaardig is met die van de verdediger. Andere kwesties: Moeten rechters en advocaten hun traditionele toga's blijven dragen? Het aanspreken over en weer van rechters en verdachte. Moet de verdachte steeds weer op staan? ISTANBOEL Een Oostduitse en zeven Poolse toeristen, passagiers van het Bulgaarse passagiersschip „Nes- seber" hebben geweigerd zich in Is- tanboel weer aan boord te begeven en hebben de Turkse politie om asiel ge vraagd. Deze mensen worden thans door de autoritieten aan de tand gevoeld. Hun namen, adressen en beroepen zijn nog niet bekendgemaakt zolang het onder zoek voortduurt. In de afgelopen vier jaar hebben tal van Oost-Europeanen het westen trach ten te bereiken via Turkije. De Nesseber onderhoudt 's zomers een regelmatige verbinding tussen de Zwarte zee en enige havens in de Mid dellandse Zee. MOSKOU Een groep Russische in tellectuelen heeft een beroep gedaan op de delegaties naar de internationale conferentie van communistische par tijen die in Moskou wordt gehouden om er bij te helpen een einde te ma ken aan de wedergeboorte van het Sta linisme in de Sovjet-Unie. Exemplaren van de oproep werden dinsdag in het geheim verspreid in Moskou. De oproep was ondertekend door Pytor Jakir, een historicus, de vrouw van generaal Grigoryenko, de vrouw van de gevangen zittende leraar Ilya Gabai en anderen. In het document werd onder meer gewag gemaakt van verscheidene arres taties van intellectuelen als een nieuwe manifestaite van stalinisme. In de op roep werd gezegd: wij doen een be roep op u om alles in het werk te stel len om te voorkomen dat. de schaduw van Stalin niet zal worden toegestaan om de toekomst te verduisteren. PRAAG Lubomir Strougal, leider van de pro-Russische vleugel in de Tsje- choslowaakse communistische partij, is dinsdag benoemd tot plaatsvervanger van partijleider Husak. Hij blijft aan het hoofd staan van het partijbureau voor Tsjechië. De benoeming, bekendgemaakt na een bijeenkomst van het partijpresidmm, vormt het resultaat van een machtsstrijd tussen Strougal en Husak. Laatstgenoemde had volgens welin gelichte kringen vorige week op een vergadering van het centrale comité üingestemd met de aanstelling van Strougal als zijn plaatsvervanger, maar hem de leiding over het Tsjechisch bureau willen ontnemen. Strougals in grijpende anti-liberale zuiveringen in de Tsjechische pers en het regionale partij apparaat vormen al enige tijd een uit daging jegens het gezag van de partij leider. Zijn benoeming stelt hem in staat meer invloed uit te oefenen op Husak, die pas een maand geleden de progressieve leider Bubcek opvolgde. Overigens heeft Husak grotere bevoegdheden gekregen. Volgens de be kendmaking is hij voortaan behalve voor de politieke en organisatorische werkzaamheden ook verantwoordelijk voor de defensie- en staatsveiligheids- politiek. Intussen verdwijnen er steeds meer progressie ven van hoge partij posten. Dinsdag werd het aftreden bekendge maakt van Dubcek-aanhanger Bohumil Simon als hoofd van het invloedrijke partijcomité Praag. Met hem verdwenen het hele Praag se presidium en secretariaat. Simon be hoorde tot de parteileiders die na de invasie der Warschau-Pactstrijdkrach- ten vorig jaar augustus weggevoerd werden naar Moskou. Hij wekte de woede van het Kremlin, door kort na de invasie een geheim partijcongres te beleggen in een fabriek in Praag. Oldrich Metejka, die zaterdag jl. in Praag een bijeenkomst leidde, waarop onder luide bijval het beleid van Hu sak werd goedgekeurd, volgt Simon op. Husak vertrok dinsdagavond naar Moskou voor de communistische we reldconferentie, waar zijn delegatie zich tegen bespreking van de augustusinva- sie zal verzetten. In een partijdocument dat het afgelopen weekeinde werd ge publiceerd, stond dat de bezetting lou ter een zaak was tussen Praag en de betrokken Warschau-Pactlanden. De Slowaakse communistische par tijleider Stèfan Sadofsky heeft te ver staan gegeven dat er althans wat Slo wakije betreft, geen noodzaak is ge weest voor de Sovjet-invasie. In een rede voor het centrale comité in Bra- tislawa zei hij, dat de communistische partij haar leidende positie in Slowakije heeft weten te behouden. De negatieve tendensen van de ont wikkelingen van januari in Slowakije, hadden niet een degelijke kracht dat zij ernstig de positie van de commu nistische partij daar en haar organen en organisatie in gevaar konder. bren gen. Zij hebben hun leidende posities in de fabrieken, dorpen en werkplaat sen behouden. Miroslaf Bender, hoofdredacteur van het blad „Pochoden", dat uitgegeven wordt door de socialistische partij is afgezet. Rude Pravo, het orgaan van de Tsjechoslowaakse partij geeft als ver klaring dat er verscheidene keren kri tiek op „Pochoden" was geleverd, maar dat er desondanks geen verbetering in de houding van het blad was gekomen. Nadat Gustav Husak als partijleider, Alexander Dubcek is opgevolgd, heb ben reeds tal van bladen, waaronder „Rude Pravo" en het vakbondsblad „Prace", nieuwe hoofdredacteuren ge kregen. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse mi nister voor Politiezaken, Lourens Mul ler, heeft in antwoord op een vraag in het parlement gezegd, dat in de afge lopen drie weken in Transvaal 36 per sonen wegens „ondergrondse politieke activiteiten" zijn gearresteerd. Hij wil de geen nadere inlichtingen verstrek ken. Zuidafrikaanse kranten hebben on langs gemeld dat Winnie Mandela, echtgenote van de gevangen zittende voormalige leider van het verboden Afrikaanse Nationale congres, een van deze gearresteerden is. LONDEN Drie Britse zeelieden, die sinds 31 mei wegens „vijandig op treden" tegen de Griekse regering wer den vastgehouden, zijn thans door de Griekse autoriteiten op vrije voeten ge steld. Dit is dinsdagavond door het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken bekendgemaakt. De drie Engelsen zouden naar Enge land terugkeren. De Britten werden ervan beschuldigd vlugschriften tegen het Griekse bewind verspreid te hebben. ADVERTENTIE ADDIS ABEBA De keizer van Ethiopië Haile Selassie heeft een drin gend beroep gezonden aan de leider van Biafra kolonel Odoemegwoe Ojoekwoe om de levens te sparen van de 14 Ita lianen en de 3 Duitsers die de vorige week door een speciale rechtbank in Biafra ter dood veroordeeld zouden zijn. In een officiële verklaring werd ge zegd dat de keizer deze stap had on dernomen op verzoek van de kanselier van West-Duitsland en de Italiaanse re gering in zijn capaciteit als voorzitter van de speciale commissie over Nigeria van de organisatie voor de Afrikaanse eenheid. In een uitzending van de Biafraanse radio is vandaag gezegd dat d 11 bui tenlandse oli-employés gedood wer den toen zij „tercht kwamen in kruis vuur", en dat de 18 anderen (die door Biafra werden gevangengenomen en ter dood zijn veroordeeld" worden vastge houden „voor hun eigen veiligheid". Dit laatste, „omdat het lot van de mannen in handen van deheldhaftige Biafranse soldaten veiliger is dan dat van die van de ongebreidelde Nige- riaanse horden." De befaamde televisieproducent David Frost heeft een openhartig filmgesprek gehad met de Engelse kroonprins Charles, die dezer dagen Prins van Wales wordt. Zeven personen werden gedood en tenminste tien gewond bij een aan rijding tussen een stadsbus en een exprestrein juist buiten Krefeld. De mogelijkheid wordt niet uitge sloten geacht dat de bomen over de overweg open stonden, toen de bus kwam aanrijden. De chauffeur is enkele uren na het ongeval overleden en de overweg wachter werd zwaar gewond toen zijn huisje door de wrakstukken werd vernield. Een fietser, die net de dood kon ontsnappen door van zijn fiets te dui ken, kon niet door de politie worden ondervraagd omdat hij een zware shock had. Alle doden en gewonden waren men sen uit de bus, en de man van de overweg. Niemand in de trein liep enig letsel op. Een overzicht van de ravage. WASHINGTON De NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, heeft officieel bevestigd dat de eerste ruimtevaarders op zondag 20 juli om 19.22 uur Nederlandse tyd op de maan zullen landen. Tien uur daarna zal de commandant van de Apollo-11, Neil Armstrong, de Maan- spin verlaten en voet zetten op de oppervlakte van de maan. Dat gebeurt dus op 21 juli om 5.22 uur. Edwin Aldring, de tweede man van de Lem daalt 27 minuten later de negen ADVERTENTIE De toenemende welvaart heeft onze eet- en leefgewoonten op vele manieren veranderd. Deze veranderingen blijken niet altijd gunstig te zijn. Zo Is o.a. gebleken dat ons voedselpakket een steeds hogere calorische waarde heeft gekregen, terwijl onze behoeften aan calorieën daarentegen min der zijn geworden door het hui dige levenspatroon. Met andere woorden: de doorsnee Nederlan der eet te veel! Hierbij speelt het aandeel van het dagelijkse vet- gebruik een bijzonder belangrijke rol (Nederland heeft de twijfel achtige eer in West-Europa aan de top te staan met het vetgebruik per persoon). De toename van het vetgebruik staat echter niet op zichzelf. Door de welvaart en de vooruitgang van de techniek daalt het aantal mensen dat zware lichamelijke arbeid ver richt. Een andere factor van belang is dat hoe langer hoe meer mensen zich gemotoriseerd voortbewegen. Dit alles brengt met zich mee dat niet alleen onze voedingsgewoonten maar óók de samenstelling van ons dagelijkse voedselpakket drastisch gewijzigd dienen te worden. Ook de regering heeft ingezien dat onze eetgewoonten zich niet hebben aangepast aan de veranderde leefge woonten. Uitgebreid medisch en sta tistisch onderzoek heeft aangetoond dat het gebruik van te veel vet (en van vetten van verkeerde samenstel ling) een „gewichtige" rol speelt bij de samenhang van een te hoog lichaamsgewicht, leeftijd en gezond heid. Gezien het grote belang voor de volksgezondheid en de populariteit van margarine als voedingsmiddel in Nederland, heeft de regering via de Warenwet wettelijk de mogelijk heid geopend voor de vervaardiging van een nieuw soort margarine, die slechts de helft van de hoeveelheid yet en dus ook van het aantal calo rieën bevat. Sinds enige tijd heeft de consu ment in Nederland reeds kennis kunnen maken met een nieuw pro- dukt dat 50% minder calorieën heeft dan margarine. In de nieuwe aan vulling op de Warenwet, van kracht geworden op 1 januari 1969, heeft dit produkt de officiële naam van hal varine gekregen. Na jarenlange research is er nu halvarine onder de naam ERA op de markt gekomen. Bij de be reiding en samenstelling van ERA halvarine is zorgvuldig rekening gehouden met de wensen van vele voedingsdeskundigen en artsen. Hierbij is tegelijk de grootste aan dacht besteed aan de smaak en de smeerbaarheid, die de consument stelt aan de fijnste margarine. De komst van ERA heeft volko men gebroken met de ouderwetse traditie en opvattingen dat marga rine, bestemd voor broodgebruik, 80% vet moet bevatten. Met de hal vering van dit vetpercentage heeft ERA een belangrijke stap voor waarts gedaan ten gunste van ieders gezondheid. ER 105.116.180 PARIJS De Metro, de Parijse ondergrondse spoorweg, betaalt dui zenden mensen voor niets anders dan kaartjesknippen en neemt zelfs een speciale man per trein in dienst, om door op een knop te drukken de deuren te sluiten. Wie gaan de Fransen dan afschaf fen? De bestuurder. De deursluiter blijft. De kaartjes- knippers blijven ook. de kaartjes- verkopers eveneens en het leger ve gers zal verscheidene malen per dag de perrons blijven vegen. Maar 18 jaren van wetenschappe lijk onderzoek hebben de bestuurder uit zijn betrekking gemoderniseerd. Hij zal zijn smoorklep, remmen en luchtdrukmeters moeten afstaan aan een elektronische apparaat. De robot heeft onlangs voor de pers gedemonstreerd, hoe hij een trein langs de rails kan laten snellen, zo dra de deuren gesloten zijn en hem op het volgende station kan laten stoppen voor in- en uitstappen. Een draad tussen de rails laat hem weten wanneer hij snel moet rijden, wanneer langzaam en wanneer ver derop gevaar dreigt. De apparatuur is langer dan een 'aar beproefd op de korte lijn Cha- elet Porte de Lilas met een bestuur der erbij om fouten te corrigeren, maar sinds 27 april doet de robot het alleen. Alleen de deurensluiter ic in de cabine gebleven, maar hij heeft er wel een taak bij gekregen de bediening van een tweede knop een paniekknop. De moeilijkheid met de robot is, dat hij niet gemakkelijk kan uitma ken of een trein licht of zwaar be laden is, vertelden de technici. Dit betekent, dat hij, bij lichte bela ding de neiging heeft te stoppen voor de laatste wagon helemaal in het sta tion is en bij zware belading het voorste 'rijtuig het perron te laten passeren en pas in de vervolgtunnel tot staan te laten komen. Een menselijke bestuurder kan vlot stoppen binnen een speelruim te van enkele centimeters, maar de experimentele treinen hebben plus minus twee meter nodig en slagen dan nog maar in 95 procent van de gevallen. De stations aan de experimentele lijn hebben ruimte over, maar op bijna alle andere betekent een fout van een meter dat de een of ander niet kan uitstappen. Technici zeggen dat voor andere lijnen een verbeter de robot met een speelruimte van 50 cm wordt geconstrueerd. De automatisering is niet uitslui- end beperkt tot de treinen. Kortge leden zijn op een der stations bij wij ze van proef kaartjesautomaten ge plaatst. maar de kaartjes moeten nog altijd met de hand worden ge knipt. Het grote beletsel voor auto matische tourniquets is, dat de trein twee klassen heeft en dat er tal van prijzen zijn. Kaartjes voor de minder bezette eerste klasse, kosten meer dan voor de tweede, gedeeltelijk om de kos ten van de controleurs eruit te ha len. Verder is er verschil tussen de prijs van een enkele reis en een weekkaart. Maar het ergste is een hele lijst reducties tot gratis rei zen toe voor grote gezinnen, oor logsinvaliden, Metropersoneel en an dere categorieën. Bovendien, zeggen metrofunctionarissen, is het te moei lijk de tourniquets aan te passen aan prijsveranderingen of veranderingen van de grootte van de munten. De Metro-autoriteiten, die voort durend zoeken naar methoden en middelen om de capaciteit te ver groten, zullen binnenkort bij wijze van proef elke stop beperken tot een bepaald aantal seconden. Op het ogenblik kan een overbe zette trein een heel traject tot een slakkengang dwingen. De passagiers zullen door luidspre kers en zoemers worden gewaar schuwd, dat ze vlug in en uit moeten stappen. De deuren gaan zonder ge nade dicht, maar de capaciteit zal volgens Metrofunctionarissen met» 10 procent worden verhoogd. Evenals de robot zal dit systeem alvorens het algemeen wordt inge voerd op een enkele lijn worden be proefd. treden van de ladder af om zich bij Amstrong te voegen op de bruingrijze bodem van de Zee der rust. Michael Collins blijft achter in de stuurcabine. Van het maanoppervlakte zullen de astronauten ongeveer 22 kilo grondmon sters verzamelen. Verder zullen ze foto's nemen en instrumenten op de naam plaatsen. Dat zijn een zogenaamde La ser-reflector en instrumenten voor het meten van bodemschokken. Met de Laser-reflector wil men de af stand van de aarde tot de maan met tot dusver ongekende precisie vaststel len. Het tijdschema voor de vlucht van de Apollo-11 naar de maan ziet er als volgt uit: Woensdag 16 juli: 14.32 uur Lance ring van de Apollo-11 van toren 39-A op Cape Kennedy. 17.16 uur Apollo-11 gaat op weg naar de maan. Donderdag 17 juli: Eventueel koers correcties. Vrijdag 18 juli: 22.40 uur. Dè beman ning kruipt in de Lem om de werking ervan te controleren. Zaterdag 19 juli: 00.04 uur Amstrong en Aldring terug in de stuurcabine. 18.27 uur Apollo-11 in een baan om de maan. Zondag 20 juli: 16.50 uur Amstrong en Aldring in de Lem beginnen aan de af daling. 19.22 uur Landing op de maan. Maandag 21 juli: 05.22 uur Amstrong betreedt maanoppervlak later gevolgd door Aldring. 06.02 uur Grondmonsters verzamelen. 07.42 Terug aan boord van de Lem. Luik dicht. Eten. Laatste con trole. 17.00 uur Opstijgen van de maan. 20.32 uur Vastkoppelen aan stuurcabine. 21.32 uur Bemanning weer samen. 22.32 uur Lege Lem wordt afgestoten. Dinsdag 22 juli: 02.00 uur Apollo-11 begint aan terugreis naar de aarde. Eventuele koerscorrectie. Woensdag 23 juli: mogelijke koers correctie. Donderdag 24 juli: 17.52 uur Landing in de Stille Oceaan. PARIJS Centrum-kandidaat Alain Poher zal zich niet terugtrekken uit de tweede verkiezingsronde voor het presi dentschap van Frankrijk, waarin de Gaullist Pompidou zijn tegenstander is. Hij verklaarde dit dinsdag op een pers conferentie. „Ik heb er nimmer aan gedacht mij terug te trekken. In een dergelijk ge val zou het gaan tussen Gaullisme of communisme", zei hij. Op Poher is de afgelopen dagen ster- druk uitgeoefend zich voor de tweede verkiezingsronde terug te trekken ten behoeve van de communist Duclos. Na de socialistische partii hebben nu ook de Franse radicaal-socialisten (soort vrijzinnig-democraten) besloten bij de tweede verkiezingsronde voor het presidentschap op 15 juni de cen trumkandidaat Alain Poher te steunen. Het zich van stemmen onthouden staat volgens het radicaal-socialistische par tijbestuur gelijk met stemmen op de Gaullist Pompidou. De radicaal-socialisten, in de derde en vierde republiek een sterke, invloed rijke partij, vormen nu nog maar een splintergroep. Hun kandidaat Record kreeg zondag j.l. in de eerste ronde van de presidentsverkiezing 815.512 stemmen ofwei 3.65 procent. Daarmee bleef hij overigens niet eens zover ach ter bij de kandidaat van de „grote" socialistische partij, Defferre, die maar net boven de vijf procent uitkwam. Een journalist vroeg Poher wat hij gaat doen als hij verslagen wordt. „Teruggaan naar de senaat". luidde het antwoord. „Als voorzitter van de senaat die is verslagen terwijl hij 47 of 48 van de stemmen kreeg zal ik zeker een groot gezag houden". PARIJS De Franse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de parti culiere financiëring van tol-autowegen, teneinde de aanleg van autowegen in Frankrijk met 80 pet. op te voeren. Officieel is meegedeeld, dat de werk zaamheden voor de eerste door parti culieren aangelegde autoweg in het voorjaar van 1970 zullen beginnen. De ze weg verbindt Parijs met Le Mans, een afstand van 200 km. Tn de Russische hoofdstad M> neemt de spanning toe. Mor^ begint eindelijk de grote communis tische wereldconferentie, waarnaar de Russen al zoveel jaren reikhal zend hebben uitgekeken. Reeds premier Kroesjtjef in 1964 af gezet had herhaalde malen pogin gen in het werk gesteld om een con ferentie van alle „zusterpartijen" van de grond te krijgen, maar toen al waren de interne moeilijkheden binnen de communistische wereldbe weging zo groot, dat het na 1960 niet meer tot een topconferentie van alle communistische partijen is gekomen. J^e meningsverschillen, die jarenlang het bijeenkomen van een com munistische wereldconferentie hebben verhinderd, zijn overigens nog lang niet opgelost. Sinds de vorige week zijn 62 communistische partijen ln Moskou koortsachtig bezig met het voorbereidende werk: het opstellen van het basis- of werkdocument. Er zijn al zoveel tegenstellingen over de tekst van dit document gerezen, dat de leiders in Moskou zich angstig beginnen af te vragen of alles wel op tijd gereed zal komen. Zelfs als dat lukt, dan moet het spel nog beginnen. Want het doel van de conferentie is wel officieel „het be spreken van een gemeenschappelijke actie van communistische partijen en van alle anti-imperialistische krach ten", maar in werkelijkheid gaat het om een bespreking over de verbrok kelde eenheid binnen het communis tische kamp. TT ie eenheid is voorlopig ver te zoeken. De laatste communistische we reldconferentie in 1960 werd geheel beheerst door het ideologische ge schil tussen de Sovjet-Unie en China. Het ziet er naar uit dat ditmaal de tegenstellingen zich vooral zullen toespitsen op de Russische interven tie in Tsjecho-Slowakije vorig jaar augustus en de vraag die daarmee samenhangt: in hoeverre mag een communistische partij haar eigen BREZNJEF ruzie te wachten weg gaan. Het werkdocument, waarover de 62 de legaties in Moskou zich nu buigen, heeït al een lange voorgeschiedenis. Het is in februari en maart opgesteld in conferenties in Boedapest en Mos kou door afgevaardigden van com munistische partjjen uit België, Frank rijk, Italië, Hongarije, de Sovjet-Unie, India, Uruguay en Soedan. Er is daarna nog veel aan gedokterd, zo dat van de oorspronkelijke tekst al niet veel meer over is. Het ontwerp heeft over het algemeen geen gunstig onthaal gevonden bij de 62 partijen, die voor de voorbereiden de besprekingen naar Moskou zijn ge komen. De Italiaanse communistische partij van Luigi Longo heeft zich het felst verzet tegen de huidige tekst van het werkdocument. In een bijeenkomst in Rome veroordeelde Longo vorige week de pogingen van de Sovjet-Unie en China om de politieke lijn van de communistische partijen in andere landen te bepalen. Hij herhaalde voorts zijn oproep aan de Sovjet-Unie om haar bezettingstroepen uit Tsjecho-Slowakije terug te trekken. Bij die gelegenheid onthulde Longo ook dat de Italiaanse delegatie op de voorbereidende conferentie al haar ontstemming had geuit over de tekst van het document dat morgen als basis moet dienen voor de discussies. „Wij hebben bezwaren tegen de sa menstelling, de formulering en de in houd van het discussie-stuk", zei Longo. ITat z(jn geen geringe bzwaren en zij verhogen de explosieve sfeer van de topconferentie, die toch al wordt geboycot door China, Zuidsla- vië, Albanië, Noord-Korea, Noord- Vietnam, Japan, Cuba en de commu nistische partij Nederland. BERLIJN Vandaag is bekendge- worden dat twee in Parijs van spiona ge verdachte Oostduitsers zün uit gewisseld, tegen drie Fransen die door de Oostduitsers werden vastgehouden. De namen van de Duitsers luiden me vrouw Renée Kramick en Herbert Steinbrecher. Steinbrecher zou in- dustiële spionnage hebben bedreven en mevrouw Kramick had te maken ge had met „gewone" spionage. De drie Fransen waren een 24-jarige student Philippe Maie Thiery, de 22-ja rige studente Patrice Dougt en een ze kere Henri Baumgarten, waarvan de leeftijd niet bekend is gemaakt. De uitwisseling zou in, gedeelten, plaats hebben gevonden in de maan den februari, maart en april van dit jaar. Van officiële Franse zijde te Berlijn werd er geen commentaar op gege ven. Een functionaris zei: „Ik had van de hele zaak wel gehoord, maar bijzon derheden zoals wanneer het gebeurd is en hoe weet ik niet

De Vallei | 1969 | | pagina 11