Sterke Tom Okker versloeg Newcombe Nederlandse figurantenrol in Europees bokstoernooi voorbij Italiaanse pers ontzet over diskwalificatie van Merckx Bod van V/2 miljoen voor Riva Beslissingswedstrijd tussen Yolewijckers en Eindhoven wordt in Arnhem gepeeld Ruime zege voor zaterdagelftal Alle cracks aan de start in Makkinga Vijf meldingen met 13 qoed in toto yortnieuws De Koning koploper in Oostenrijk Belgen furieus over geval Merckx Laszlo Zalai trainer van DOS Petrosjan-Spasski opnieuw remise Fedor den Hertog nog vast op kop Jimmy Verstappen en Rudi Lubbers naar Oost-Duitsland Basso etappewinnaar in Ronde van Italië Rapid Wien won Oostenrijkse beker Koersen Hilversum Ans Schut en Nottet snelste topsporters op de fiets OOK SCHREGARDUS KWAM NIET VER Vergeefs Bominslag 9 Sabotage Schrale troost Pve (Philips) maakt weer winst Redelijk jaar voor Fleurop Deli Mij. weer aan weg omhoog Erdal blijft op peil Willem II had best jaar Stoomspinnerij Twenthe hervat dividend NACAP N.V. opgericht Pagina 13 WOENSDAG 4 JUNI 1969 PARIJS Ongeveer 2000 toeschou wers zaten gisteren in hun overjassen te bibberen rond het centre court van het Roland Garros-stadion om Okker en Newcombe gade te slaan. Ze speel den het beste tennis, dat hier gedu rende de afgelopen negen dagen werd gezien. Newcombe's service werkte magnifiek en hij was geweldig in zijn volleys. Maar de fantastische snelheid van Okker en een backhand, die New combe voortdurend passeerde en keer op keer net binnen de lijnen bleef, deden uiteindelijk de wedstrijd in Ok- kers voordeel keren. Het was een vreemde willekeur van het noodlot, dat de beide spelers reeds ver in de vijfde set waren aangeland en prachtig tennis speelden toen New combe een dubbele fout serveerde, de eerste in de wedstrijd, en daarmee een uiterst belangrijke game verloor. Daarna was Newcombe niet meer he lemaal de oude en Okker „rende" daarna naar de overwinning. Eerder was de strijd voortdurend op en neer gegaan en beide spelers verrukten de toeschouwers met hun magnifieke spel. Okker voorkwam daarmee, dat de strijd om de heren- titel verder een geheel Australische aangelegenheid werd. In de halve eindstrijd speelt Okker tegen Rod La- ver, die als eerste geplaatst is. In de andere halve finale ontmoet Tony Roche Ken Rosewall. De halve finales worden donderdagmiddag verwerkt. Verdere uitslagen: dames-dubbel spel: kwart finales: Margaret Court- MILAAN Internazionale uit Milaan, dat in de afgelopen seizoenen in alle opzichten werd overtroffen door stad genoot AC Milan, heeft 1,3 miljard li res geboden voor Luigi Riva van Cag- liari. De voorzitter van Inter, Fraizzolo maakte dit dinsdag bekend en vertelde, dat zijn vereniging bereid was 1.300.000.000 lires (ruim 7.500.000 gulden) in baar geld of in geld plus spelers te betalen aan de Sardijnse club. Riva is behalve Italiaans international ook de topscorer uit de nationale com petitie en bovendien de man, die het kleine provinciale clubje Cagliari gedu rende lange perioden van het seizoen kampioenskandidaat liet zijn en tenslot te zij aan zij met het machtige AC Mi lan achter kampioen Fiorentina en dui delijk boven Inter deed eindigen. Het antwoord uit Cagliari op dit sensatione le bod was zeer kort. Vijf woorden: „Ri va is niet te koop". DEN HAAG De beslissingswed strijd uit de eerste divisie van het be taalde voetbal tussen De Volewijckers en Eindhoven zal zondag 8 juni (14.30 uur) op het terrein van Vitesse te Arn hem worden gespeeld. Zou dit duel voor de bezetting van de derde degradatieplaats uit de eerste di visie geen beslissing brengen, dan wordt twee keer een kwartier verlengd en zo nodig wordt de wedstrijd een keer over gespeeld. THELEY Het Nederlandse zater- dsgelftal heeft dinsdagavond in Theley een ruime overwinning behaald op het amateurelftal van Saarland. De Neder landers wonnen de ontmoeting met 15. Slechts 200 toeschouwers waren getuige van de wedstrijd, die bij stromende re gen werd gespeeld. Lange tijd heeft het ernaar uitgezien, dat er in deze ontmoeting maar weinig winstkansen voor de Nederlandse zaterdagvoetbal lers zaten. Voor de rust gaven de gast heren namelijk uitstekend partij. Zij namen zelfs de leiding door een doel punt van Irsch na een klein kwartier spelen. Twee minuten voor rust scoorde Francke de gelijkmaker na een goede combinatie. Na de hervatting hebben de Nederlanders de wedstrijd geheel beheerst. Een tweede treffer van Fran cke gaf het zaterdagelftal, toen de tweede helft tien minuten oud was, een 12 voorsprong. Kiel. Diepeveen en nogmaals Francke maakten, dat twintig minuten voor tijd de eindstand al was bereikt. In de slotfase deden de Nederlanders het wat rustiger aan. Het zaterdagelftal speelde in de volgen de opstelling: Hoeve, Gouman (Den Rooyen), Van Effrink, Van Zijderveld, Smid, Karstens, Demoed, Diepenveen, Kiel, Francke en Kalden (Vedder). De tweede wedstrijd tussen de ama teurs van Saarland en het zaterdagelf tal word donderdag in Friedrichsthal gespeeld. MAKKING A Vrijwel alle rijders van naam zullen zondag 15 juni op het circuit „Prikkedam" bij Makkinga in de Nederlandse wedstrijd, tellend voor het wereldkampioenschap moto-cross in de 250-cc klasse. Twaal nationaliteiten zijn vertegenwoordigd in deze cross, die overeenkomstig de reglementen gaat over twee manches vanlO minuten, ten plus twee ronden. De voornaamste kanshebbers zijn de Belgen Silvain Geboers en Joel Robert, die met resp. 67 en 60 punten het hoogst staan geklasseerd in de rangschikking voor de titel, alsmede de Tsjechen Koneckny en Stodulka en de viervou dige oud-wereldkampioen Torsten Hall man uit Zweden. Tot het contingent Nederlandse deelnemers behoren Frans Sigmans, nationaal kampioen 1967 en 1968, Pierre Karsmakers, Jo Lammers, Harry Driesen, Frits Selling, Jan Roes- sink en Tonny en Martin van Heugten. De race in Makkinga is de zevende in de competitie van twaalf met de we reldtitel als inzet. Nancy Richey (Austr/VS) - Pat Walk- den-Rossouw (ZdAfr) 63, 60; Fran- goise Dürr-Ann Jones (Fr./Gb) - Les ley Bowrey-Virginia Wade (Austr) 57, 62, 64; mevr. G. Chanfreau- René Darmon (Fr) - Rosy Casals- Billie Jean King (VS) 61, 75. Dames enkelspelkwart-finales Margaret Court (Austr)-Kerry Mel ville (Austr) 97, 61; Nancy Richey (VS)-Judy Heldman (VS) 63, 97. Heren-dubbelspel: achtste finales: Bowrey/Ruffels (Austr) - Olmedo/ Smith (VS) 8—6. 6—4, 3—6. 11—9; Rosewall/Stolle (Austr) - Arilla/ Orantes (Sp) 64. 6—1, 6—3; Emmer- son,Laver (Austr) - Lejus/Metreveli (Rusl) 61, 62, 62. In de kwart eindstrijden komen Okker en Riessen vanmiddag uit tegen de Zuidafrikaan- se combinatie Hewitt/Macmillan. DEN HAAG Dinsdag waren bij de KNVB vijf meldingen van 13 goed voorspelde uitslagen binnengekomen. Er waren 108 deelnemers met 12 goed. Voor de derde prijs hebben zich reeds 1138 personen opgegeven, terwijl er voor de extra prijs 256 gegadigden zijn. TOM OKKER weer in grote vorm INNSBRUCK De Oostenrijker Rolf Eberl heeft dinsdag de vierde etappe van de Ronde van Oostenrijk gewon nen. Hij legde de 182 kilometer van Lienz naar Innsbruck af in een tijd van 4 uur 46 minuten en 36 seconden. Tweede en derde werden de Oosten rijkers Csenar en Linhart op 1.17. De Nederlander Mathijs de Koning nam de leiderstrui over van Joop Zoetemelk. Deze verloor in deze rit bijna 13 min. en viel ver terug in het algemeen klas sement. De tweede en derde plaats in het algemeen klassement worden inge nomen, door Steinmayer en Schattel- bauer (beiden Oostenrijk). BRUSSEL Het geval-Merckx heeft in België tot in de hoogste regionen be roering gewekt. De minister van Nederlandse cultuur, prof. Van Mechelen, heeft met zijn col lega van Buitenlandse zaken, Harmei, contact opgenomen over stappen bij de Italiaanse regering, teneinde aan te' dringen op een grondig gerechtelijk on derzoek. - Prof. Van Mechelen heeft voorts een telegram gezonden aan Merckx en in brieven aan de voorzitter van de Ita liaanse Wielerbond en de organisatoren van de Giro meer bijzonderheden over het dopingsschandaal gevraagd. Luc Silance, een Belgische advocaat die zich gespecialiseerd heeft in sport- wetten, is naar Milaan vertrokken om te kijken hoe hij de belangen van Merckx kan behartigen. Silance is vroe ger secretaris-generaal van het Belgi sche Olympisch Comité geweest. UTRECHT De in Hongarije gebo ren voetbaltrainer Laszlo Zalai zal het volgend seizoen bij DOS werken. Het bestuur van de Utrechtse vereniging en de heer Zalai zijn tot overeenstemming gekomen, hoewel 't contract, in verband met de beslissingscompetitie die DOS moet spelen, nog niet is getekend. De heer Zalai heeft in Nederland Hee renveen, Fortuna (VI.) en DWS getraind. Het laatste jaar was hij in dienst van de amateürclub Nieuwkoop. MOSKOU Petros jan is er gisteren in geslaagd de afgebroken 18e partij van de match om de wereldtitel tegen Spasski remise te maken. De strijd werd overigens nog met 19 zetten ver lengd, in welke fase Spasski alles in het werk stelde om met zijn actieve ma teriaal de witte stand binnen te drin gen. Het werd evenwel allengs duide lijk, dat de wereldkampioen op de open d-lijn, waar hij dame en toren had ge concentreerd, stand kon houden. Spas ski leidt nu met 9Ms8%. Vermeldenswaard is, dat de belang stelling voor de hanigpartij ongekend groot is geweest. Vrijwel alle Moskouse grootmeesters gaven bijvoorbeeld acte de présehcè, ómdat men ervan uitging, dat Petros jan bij eventueel verlies nau welijks meer op een „gelijk-spel" dat betekent titelbehoud zou mogen hopen. Nu, met nog maximaal 6 par tijen voor de boeg, wordt de strijd open geacht, daar een 3Va 2V2 zege van de wereldkampioen niet onmogelijk lijkt. Daartoe wijst men vooral op het feit, dat Spa9ski 3 jaar geleden in de slotfase van de tweekamp ernstig faalde. Vandaag heeft Spasski wit in de 19e partij. BOEKAREST De rol van de Nederlandse figuranten In het toernooi om het Europees kampioenschap boksen in Boekarest is uitgespeeld. Schregardus, op wie na de uitschakeling van de acht andere Nederlanders alle hoop was gevestigd, ging dinsdagavond in het met ruim tienduizend toeschouwers bezette stadion kansloos tenonder. De Amsterdamse veteraan, met zqn ruim 36 jaar de oudste deelnemer in het toernooi, moest tegen de Bulgaar Iwan Kiriakov viermaal tegen het canvas voordat de scheidsrechter na een minuut in de laatste ronde de Ne derlandse kampioen naar zjjn hoek stuurde. Nauwelijks 20 seconden nadat Schregardus in de ring was gekomen zag het er al zeer somber voor hem uit. De rechts voorstaande Kiriakov sloeg zjjn tegenstander met een linkse op de lever aan. Schregardus zeeg ineen, maar was bjj de achtste tel toch weer overeind. Even kon de Amsterdammer' de Bul gaar op afstand houden met twee recht se hoeken op de kaak. De Oosteurope aan liep door die treffers, welke in Ne derland meestal beslissend zijn, ge woon heen en zette zijn sloperswerk voort. Kort voor het einde van de ronde was het opnieuw- raak. Ook dit keer na een linkse op de lever. Schregardus tuimelde in zijn eigen hoek door de touwen, kwam weer overeind, waarna vrijwel onmiddellijk de gong klonk, die hem voorlopig voor verdere schade behoedde. Direct na het begin van de tweede drie minuten flakkerde er even hoop in de Nederlandse harten. Kiriakov liep in op een rechtse hoek en kwam op de ringvloer terecht. De Oostenrijker Tu- schar zag er echter geen reden in om te tellen. Even was Kiriakov, nu Schre gardus de aanval overnam, bijzonder voorzichtig. Hij bokste goed achteruit, maar op het moment, dat Schregardus even zijn linker arm optilde, sloeg Ki riakov onmiddellijk toe met zijn dode lijke linkse hoek. Weer moest er voor de Nederlander, die zich echter moedig door de pijn heenbeet, geteld worden. Ook in de laatste ronde probeerde de Amsterdamse computer-technicus ver geefs een eindstoot te plaatsen. De Bul gaar scheen de treffers, die hij enkele malen van rechts moest incasseren, ge woon niet te voelen. Het was voor Schre gardus om moedeloos van te worden. Toen hij na een minuut opnieuw een linkse op de lever moest nemen en weer neerging was het afgelopen. De arbiter stuurde de Nederlander, volkomen te recht, naar zijn hoek. In de kleedkamer, waar de gehele SCARBOROUGH De Nederlandse wielrenner Popke Oosterhof is, samen met de Ier Peter Doyle, als eerste ge ëindigd in de zesde etappe van de ron de van Gr.Brittannië. Zij waren de snelsten ■in een individuele tijdrit oyer 5,5 km in de buurt van Scarborough met een tijd van 10 min en 22 sec. Uitslag: 1. Doyle (Ierl) en Oosterhof (Ned) 5,5, km in 10 min 22 sec. 3. Fuchs (Zwi) 10.33; 4. Sutter (Zwi) 10.39; 5. Mikolajczyk (Pol) 10.50. Fedor den Hertog werd dertiende in 11.05 en blijft leider in het algemeen klassement. Het algemeen klassement na zes etappes is: 1. Den Hertog (Ned.) 43 uur 19 min 25 sec; 2. Buckley (Eng) op 12.24; 3. Oosterhof (Ned.) op 12.28; 4. Fuchs (Zwi) op 13.22; 5. Doyle (Ierl) op 13.26. ROME De diskwalificetie van de Belgische wielrenner Merckx in de Ronde van Italië is voorpaginanieuws geweest in bijna alle Italiaanse dagbla den. De meerderheid der sportjourna listen heeft zyn verbazing uitgespro ken over het resultaat van de doping controle, op de Belg verricht. Er wordt zelfs gesuggereerd, dat er zwendel in het spel zou zijn geweest. De Corriere della Sera schrijft onder meer: „De Italiaanse wielersport is gered, de Ronde van Italië zal niet door een buitenlander worden gewon nen. Merckx moet het slachtoffer zijn geworden van een truc, een smerige truc want't was niet mogelijk hem op de fiets te verslaan." Het blad gaat ver der: „Iedereen is het erover eens, dat er zwendel in het spel is geweesl Dr Belgische renner heeft in de loop de Giro van dit jaar talloze male: wezen helemaal geen doping nodig te hebben om tot groene pic.Jaties kunnnen komen ttnvenriien nnAoroint* De voorzitter van de Belgische wie lerbond, Maurice Moyson (links), is naar Milaan gevlogen in verband met het geval Merckx". De heer Moyson wil pogingen doen om de deel neming van Merckx aan de Tour de France ondanks de dopingaffaire toch zeker te stellen. In het midden mevr. Moyson. hij al vele tests in de Ronde van Italië en steeds bleek weer, dat hij geen stimulerende middelen had gebruikt. Zou hij het dan nu ineens wèl hebben gedaan?" diskwalificatie een bominslag want van een de Italiaan Gi :riels n er terecht ko- L'Unila zegt: „Merckx Tempo stelt „De Merckx kwam als afgrp: n o is r.u i san i kan nu men. Het blad T- van doping geweest of is er een kom- plot in het spel? Of moeten we het op vatten als een vergissing?" L'Unita zegt eveneens, dat de Ronde van Italië in feite is afgelopen. De Corriere della Sport: „Is Mercks inderdaad gedro geerd? We geloven het niet, de schuld van de Belgische troef lijkt ons niet waarschijnlijk". Magni, de voorzitter van de Italiaan se bond van beroepsrenners gelooft evenmin, dat Mercks stimulerende middelen heeft gebruikt. „Hij is een renner, die zoiets niet nodig heeft". „Overigens zullen de Fransen er wel iets op vinden om Merckx toch in de Tour de France te laten starten of schoon hij voor één maand is geschorst. Wellicht stelt men in Frankrijk de start .an de Tour enkele dagen uit, opdat de Belg alsnog kan meedoen. Ik heb zo het idee, dat Merckx het slachtof fer- \m van sabotage. Nederlandse kolonie verzameld was, bleek Schregardus weinig onder de in druk van de vier knock downs: „Die Iwan de Verschrikkelijke heeft mij ge woon met mijn eigen wapen bestreden. Iedere keer na zo'n linkse dacht ik: Herman op je tanden bijten en lachen tegen de scheidsrechter, anders stuurt hij je eruit". Mijn eigen linkse kon ik, omdat hij rechts voorstond, niet bren gen, maar door die leverstoten zou hij waarschijnlijk ook gewoon zijn heen ge lopen. Wat had die jongen een conditie. Knock-out ben ik in ieder geval niet ge gaan en dat was het enige winstpunt. Trainer Bep Kneppers (slaakte in de kleedkamer waar de stemming na de nederlaag van Schregardus bepaald niet gedrukt was, een zucht van ver lichting:, Wanneer ik zo rond kijk mo gen we blij zijn, dat we er hier bij die beulen zonder schade zijn afgekomen". Overigens een schrale troost voor een ploeg van negen boksers, wan wie eigenlijk alleen Jo van de Broek, de jonge Jimmy Verstappen en Rudi Lub bers de uitzending naar Boekarest zijn waard geweest. De tienduizend Roe menen waren dinsdag aan het begin van de avond tot razernij gebracht toen de jury het „waagde" hun papierge wicht Aurel Mihai, die zijn Poolse te genstander Roman Rosek tweemaal met een linkse hoek in de eerste ronde neerhaalde, maar daarna kansloos was tegen zijn technisch betere tegenstan der, tot verliezer te verklaren. Ruim een half uur hebben de fanatieke Roe menen zitten fluiten en „rovers" roe pen. De woede was echter snel verge- BOEKAREST Ondanks hun verlies blijken Rudi Lubbers en Jimmy Ver stappen in Boekarest toch een uitste kende indruk te hebben gemaakt. Het tweetal ontving dinsdagmiddag name lijk een uitnodiging op naam om van 8 tot 12 oktober in de Oostberlijnse Wer ner Seelen Binderhalle deel te nemen aan een internationaal toernooi. Behalve Lubbers en Verstappen zal Nederland nog twee boksers mogen af vaardigen. Manfred Berg, de Oostduit- se organisator, dacht daarbij aan licht gewicht Pierre Doorenbosch en licht- welter Gerrie Schulte. Aan het toernooi zullen twaalf landen deelnemen, t.w. Egypte, Rusland, Po len, Roemenië, Hongarije, Bulgarije, Engeland, Schotland, Zweden, Dene marken, Nederland en uiteraard Oost- Duitsland. Het is de bedoeling dat in elke klasse ten hoogste acht boksers uitkomen. ZINGONIA De achttiende etappe van de Ronde van Italië, een rit over 115 kilometer van Pavia naar Zingonia, is gewonnen door de Italiaan Marino Basso. Gimondi behield de eerste plaats in het algemeen klassement. WENEN Rapid Wien heeft dins dagavond de Oostenrijkse voetbalbeker gewonnen door in de finale te Wenen de Wiener Sportklub met 2-1 te ver slaan. HILVERSUM Zevenklapper, die na een magistrale serie van acht ach tereenvolgende zegepralen enkele we ken geleden wat uit vorm scheen ge raakt, is er weer! In de internationale draverij te Hilversum nam hij als van ouds zo snel mogelijk de leiding. Pikeur Eerenberg liet het vuurwerk- paard niet al te ver weglopen en hield daardoor nog reserves over voor het weerstaan van de slotaanval, die onver wacht door outsider Arie werd gelan ceerd. Met succes, zij het ook op het nippertje. Zevenklapper were" door Arie met een neuslengte geklopt maar be hoort desondanks tot de grote kansheb bers. De uitslagen waren: Taurisprys: 1. Furie (P. M. Smit) 1.26,6; 2. Farro Bond; 3. Full House. W. 7.40, pl. 2,10 1,90 1,30, kop. 12,90, cov. 6.30, trio 204,40. Hydriaprijs: 1. Ike Buitenzorg (P. Koppejan) 1.31.0; 2. Isidore; 3. Inte rest. W. 7,50, pl. 2,30 2,30 1,50, kop. 8,70, cov. 8,-. Sagittariusprijs: 1. Fluitlijster S. (J. Wagenaar Jr.) 1.25.7; 2. Farm Lady; 3. Frickson R. W. 4,10, pl. 2,30 2,- 6,10, kop. 7.40, cov. 6,- trio 768,40. Pandoraprijs, eerste afdeling: 1. Hof nar (J. Wagenaar Jr.) 1.31.3; 2. Heldin; 3. Honey Six W 2,40, pl. 1,70 2,02,-. kop. 8,60, cov. 4,40. Sleipnirprys: 1. Hoot Song (P. H. Kooyman) 126.0; 2. Hovi Lady; 3. Bea trix G. W. 1,70, pl. 1,10 l,4f 1,40, kop. 3,-, cov. 5,-. Argolprijs: 1. Arie (T. H. Kooyman) 1.22.4; 2. Zevenklapper; 3. Fritz Hano ver. W. 25,20 pl. 3,40 1,89 3,20, kop. 25.60, cov. 6,40, trio 3383,20. Virgoprijs eerste afdeling: 1. Carma- nia (F. J. Alkemade) 1.22.9; 2. Full- speed; 3. Dorothéa. W. 7,70, pl. 2,20 2,20, kop. 11,20, cov. 5,90. ten toen Constantin Ciuca de Oostduitse bantam Warnke in de eerste ronde tot opgave dwong. De Oosteuropese landen zijn de grote favorieten voor de medailles. Na het honderdentwaalfde gevecht in vier dagen zijn vijf gewichtklassen (papier, vlieg, bantam, licht en midden) gevor derd tot de halve finales. De Russen, Polen en Roemenen zijn in ieder geval zeker van drie bronzen medailles. Bul garije en Italië blijven met twee „zeke re" derde plaatsen weinig bdj hen ach ter. HUMMELO Evenals het vorige, jaar was schaatsenrijder Peter Nottet de snelste topsporter op de fiets in de nu al traditioneel geworden gentlemen- wedstrijd- van Vredestein op een par cours rond Hummelo. Nottet, die achter, maar soms ook voor, de Enschedese amateur Anton Hazewinkel reed, legde de 18 km op de kille dinsdag af in 27 min. en 1 sec. Tweede werd ex-zwemmer Arthur van Oest („ik speel nog waterpolo in de hoofdklasse", zei hij ter verklaring van zijn topsporterschap), die achter Bert Boom 39 seconden langer over het tra ject deed. Een verrassende derde bij de top sporters en eerste in het voor het eerst verreden damesklassement werd schaat- senrijdster Ans Schut, die aan het wiel van wereldkampioene Keetie Hage in een verdienstelijke 29 min. en 19 sec. (dus gemiddeld ruim 37 km) rond ging. Zij bleef velé mannelijke topsporters, onder wie de voetbalsterren Dick van Dijk, Sjaak Roggeveen en Henk Hou- waart en gewichtheffer Piet van der Kruk (kansloze laatste in ruim 40 mi nuten...) ruim voor. Tweede bij de dames werd oud-we reldkampioene Stien Kaiser, die samen met Bella Hage 31 min. en 55 sec. op de h^'loges bracht. Carrie Geijssen ten slotte eindigde, samen met Hennie Hon- develd, als voorlaatste bij de topspor ters. Bij de „toeristen" zinde commandeur Van Duim van het hoofdbestuur van de KNWU op wraak voor de vorig jaar geleden nederlaag. Hij bleek zich nog niet goed genoeg voorbereid te hebben. Want de Maastrichtse houthandelaar Vaessen, die een jaar geleden zo ver rassend zegevierde, werd opnieuw eer ste en bovendien moest de heer Van Duim nog twee concurrenten voor la ten gaan, zodat hij geheel buiten de prijzen viel. In deze categorie kwamen bekende fi guren uit de wereld van de sport en de industrie aan de start, onder meer voetbalscheidsrechter Jef Dorpmans, de heer J. Nieuwenhuizen Kruseman van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, Feijenoord- voorzitter Kouwenberg, „dopingcontro le-dokter" Matrikali, rijwielfabrikant Breukink (deze gaat zich nu voorberei den op het veteranentoernooi van Wim bledon) en prof. Biersteker, de leider van het medische team bij de voor- Olympische Spelen in Mexico. LONDEN Het Britse concern Pye, dochtermaatschappij van Phi lips, heeft over 1968 een winst geboekt van 439.000 pond tegen een verlies over 1967 van 550.000 pond. De verko pen zijn met 66 procent toegenomen van 53,26 miljoen pond tot 87,96 mil joen pond. Bij dit gunstige resultaat moet nog in aanmerking worden genomen dat Pye Holdings Ltd 1,35 miljoen pond rente heeft betaald aan Philips Indu stries voor een lening ter verwerving van de aandelen Pye of Cambridge. Het bestuur van Pye verwacht voor dit jaar een voortgaande groei op grond van de orderportefeuille en het gunstige verloop van de export. De resultaten van de eerste maanden van dit jaar zijn goed geweest. BUNNIK Tijdens de jaarvergade ring die in Bunnik is gehouden, van de kring bloemistwinkeliers/Flora-Neder land heeft de voorzitter, de heer A. Kor- pel, 1968 een redelijk goed jaar voor de bloemistenbranche genoemd. Hij stelde ook vast, dat van de veelbesproken sa menwerking tussen de kwekers, georga niseerd in de kring veilingen, en de de tailhandel zeer weinig terecht is geko men. Zo noemde hijo.a. de oprichting van N.V. Sierafor er het bewijs van, dat het de „produktie" ge,en ernst is met het door haar gedane verzoek aan de detailhandel, om medewerking. Uit de jaarcijfers over 1968 blijkt, dat de Nederlandse Fleuropbloemisten te midden van de 16 aangesloten landen een derde plaats innemen, wat de door hen verwerkte binnenlandse bloemen- groenten betreft. Het aantal orders steeg met ruim 54.000 nov. 1967 tot bij na 800.000 in 1968. Eenzelfde derde plaats heeft Fleurop- Nederland veroverd wat het aantal ver werkte orders per lid aangaat. De 1448 in ons land bij Fleurop aangesloten bloemisten hebben in 1968 per lid 565 bloemgroeten verzonden, wat 40 meer is dan het jaar daarvoor. Hiermede werd Duitsland naar de vierde plaats verwe zen. Zweden en Noorwegen staan op de resp. eerste en tweede plaats. Het aantal leden van de Fleurop-Inter- flora-organisatie over de gehele wereld is gestegen tot 36.000. Deze bloemisten service neemt o.m. snel toe in Israël en in Oosteuropese landen. Het is niet onwaarschijnlijk dat binnen afzienbare tijd ook de Sovjet-Unie binnen de „bloemenkrans" van Interflora wordt betrokken. ALMELO De stoomspinnerij Twenthe stelt voor de dividendsuitke ring te hervatten met 4 procent. Voor het laatste werd over 1961 een divi dend uitgekeerd (6 pet.). De jaarver gadering is op 27 juni. AMSTERDAM De Deli-Maat- schappij heeft de tering naar de ne ring gezet. Op 1 juli betrekt het sterk ingekrompen concern nieuwe kantoor ruimten in het gebouw van Van Om meren in Rotterdam omdat de oude behuizing in het statige hoofdkantoor in Amsterdam te groot is geworden. De panden in Amsterdam zijn intus sen verkocht. Het concern heeft de weg omhoog weer gevonden. In 1968 steeg het exploita tieresultaat van f 12,64 tot f 16,06 mil joen. Na o.m. afschrijvingen rente en belastingen resteert een winstsaldo van f 3,93 miljoen, waaruit ditmaal f 6,- dividend per aandeel van f 75,- wordt voorgesteld. Dit resultaat werd verkregen uit een concernomzet van f 640 miljoen en een bruto opbrengst aan commis sies en dienstverleningen van f 12 mil joen. In het eerste kwartaal van dit jaar echter bleef de winst achter bij die van 1968. Omzet en winst van de bedrijven voor bandtabak zijn teruggelopen. Dit kwam doordat minder bandtabak voor omblad in de sigarenindustrie nodig is als gevolg van het in gebruik nemen van nieuwe machines. De omzetten in rubber zijn belang rijk toegenomen. Dit geldt ook voor die van thee in het Rotterdamse be drijf. Een geringe winst werd geboekt met koffie. BADHOEVEDORP Het resultaat van het eerste kwartaal 1969 bij de n.v. maatschappij voor wasverwerking (Erdal) te Amersfoort bleef niet achter bij dezelfde periode van 1968, zo blijkt uit het jaarverslag. Tijdens de aandeel houdersvergadering bleek dat deze trend zich ook na dien zo ongeveer heeft voortgezet. Opgemerkt werd dat de prijsstop die zowel in Nederland als in België geldt, in de komende maan den een grotere invloedt zal gaan uit oefenen dan thans het geval is. Uit diverse uitlatingen bleek dat het goed gaat bij de vennootschap. Het be stuur ziet duidelijk de mogelijkheid om zich zelfstandig te handhaven naast de giganten die geleidelijk aan rondom haar ontstaan. Men staat wel open voor een fusie, maar dan in de vorm van het overnemen van andere maatschap pijen, dus niet om zelf overgenomen te worden. Het bedrijf neemt een sterke marktpositie in, vooral in Nederland, waar men op vele gebieden leidend is. Op grote afstand volgen dan andere producenten. Met de merken Prodent en Medinos kan men nog steeds een marktaandeel van ca. 50 procent in Nederland handhaven, op de tandpasta- markt. De omzetstijging bleek in 1968 13 14 procent té hebben belopen. De ex port maakt een te verwaarlozen deel van de produktie in Nederland uit-pro- duktie-eenheden heeft Erdal buiten Ne derland in België en Indonesië. De ves tiging in Canada heeft geen eigen pro- duktie-apparaat maar laat produkten eensdeels door derden in loon vervaar digen. Anderzijds worden deze uit Ne derland of België aangevoerd. Een deel hiervan gaat op zijn beurt weer naai de Verenigde Staten waar men een verkoopsmaatschappij heeft gesticht in de omgeving van New York. Zowel in Canada als in de VS gaat het om schoenverzorgingsartikelen. In België verwacht men van de invoering van de BTW, die voor de artikelen van Erdal wel op ca. 14 procent zal neerkomen, veel minder moeilijkheden dan in Nederland. De investeringen worden voor 1969 voor het concern geraamd op ca 1 miljoen gulden. In België is nog juist voor de jaarwisseling een vrij vast programma afgewikkeld. Het is nog niet te zeggen of de corisolidatiefase in de investeringen aldaar al is bereikt. Dit hangt van de omstandigheden af. Van de investeringen ad f 3,8 miljoen in het afgelopen jaar had meer dan de helft betrekking op België, omdat de vestiging in dat land nog in opbouw is. VALKENSWAARD De NV Willem II sigarenfabrieken te Valkenswaard kunnen terugzien op een succesvol 1968. Ondanks de hevige concurrentie wist Willem II zijn omzet op de binnenland se markt met 9 procent te laten stijgen, terwijl de export een stijging van 27 procent te zien gaf. De produktiever- groting heeft het nodig gemaakt om voor het handhaven van een constante kwaliteit van sigaren, nog grotere ta baksvoorraden aan te houden dan in het verleden het geval was. Om dit moge lijk te maken werden in 1968 te Val kenswaard 2 tabaksvemen gebouwd. Buiten deze garantie voor kwaliteit, waardoor een vaste binding met de ro ker blijft verzekerd, ziet de directie van Willem II de toekomst met vertrouwen tegemoet. Ook heeft men geconstateerd dat de sigaar als taboe voor de vrouw aan het verdwijnen is. Ofschoon het aantal vrouwen, dat alleen nog maar kleine sigaartjes rookt, nog zeer klein is, ziet Willem II de veranderde houding van de vrouw t.o.v. de sigaar als een verheugend verschijnsel. Om aan de groeiende vraag in de toe komst te kunnen blijven voldoen startte Willen II einde 1968 met de bouw van een nieuw produktie-complex in het Belgische Bocholt. In 1969 zal het hoofd-complex te Valkenswaard een grote uitbreiding ondergaan, aldus een communiqué. (NV Willem II sigarenfabrieken is een besloten vennootschap, waarvan 70 pro cent van de aandelen in handen is van Consolidated Cigar Corporation). DEN HAAG Dirk Verstoep Neder land NV en de NV Nederlandsche Electrolasch Maatschappij Holland- sche Betonmaatschappij NV hebben op gericht NACAP NV. Deze NV stelt zich ten doel werkzaamheden uit te voeren voor de aanleg van afstand transport leidingen, zinkers en bijbehorende in stallaties. De oprichters zullen de werkzaamheden op dit gebied in deze vennootschap inbrengen. De directie worrt gevoerd door de heren C. Ver stoep en C. van Wingerden, aldus een bericht.

De Vallei | 1969 | | pagina 13