Strijkkwartet opende zomeravondconcerten Echtpaar uit Opheusden won reis naar Italië r Boer Voortman schrijft open brief aan dr. Mansholt Wandeltocht in Kesteren Brandweer hield oefening met BB Italiaanse beat op koude markt Half miljoen aan prijzen bij actie van „De Betuwe" ONGEVEER 90 TOEHOORDERS IN DE ST.-ANDRIESKERK Het komt goed uit Opzet verdient belangstelling t tuinl k nó oe Ophalen van grofvuil WATERLEIDING KAPOT" FANULLONI" TRAD OP IN VEENENDAAL Openingstij den van expositie "rdoil 11079 Varkensbeurs Utrecht Oranje Wit gaat naar Dortmund MARKTEN OULV BEKENDMAKING Hoger beroep Gewetensnood WOENSDAG 4 JUNI 1969 VEENENDAAL De openingstijden van de expositie van werkstukken van de lagere scholen in het pand Hoofd straat 32 in Veenendaal zijn als volgt: donderdag 5 juni: 15.00-17.00 uur; vrijdag 6 juni: 15.00-17.00 uur en 19.00- 21.00 uur; zaterdag 7 juni: 10.30-12.00 uur en 15.0017.00 uur. VEENENDAAL Op de eiermarkt in Veenendaal werden 47.000 eieren aan gevoerd. De prijzen waren f 10,50 - f 11,50 voor grote eieren, f 7,50 - f 9,00 voor kleine eieren. De handel was traag. AMERONGEN In de Andrieskerk te Amerongen k men gisteravond ge start met de serie zomeravondconcerten-1969. Een viertal concerten waarop men kennis zal kunnen maken met strijk- en blaasinstrumenten, beurtelings begeleid en afgewisseld door orgelspel. Deze opzet kan leiden tot een heerlijk genieten van kleinoden uit de gehele muziekliteratuur. Daarom alleen al ver dient de opzet van deze avonden bij voorbaat alle belangstelling en steun. Het programma dat dinsdagavond ten gehore werd gebracht door een strijk kwartet uit Amsterdam, bestaande uit R. Beek - eerste viool, M. Reesink - de Graaf - tweede viool, F. J. van Looke- ren - altviool en H. J. Bienfait - violon cel, toonde in zijn keuze juist datgene wat wij hierboven veronderstelden: het uitvoeren van kleinoden uit de hele muziekliteratuur. Zo begon men, te recht. met acht stukjes voor strijk kwartet opus 44 van Paul Hindemith; muziek die wellicht velen nog ongewoon in de oren klinkt maar die toch duide lijk brugvormend is tussen wat we klassiek en modern plegen te noemen. De korte „fragmentarische stukjes", zeer verschillend van karakter en toch op mysterieuze wijze aaneengesmeed door een eigen sfeer en opzet, werden aanvankelijk nog wat aarzelend, doch naarmate men vorderde, op zeer aan vaardbare wijze vertolkt. Hindemith is belangwekkend en boetend genoeg om nader te bestuderen. In het Strijkkwartet opus 27 nr. 2 van Bocherini misten we helaas de glans der eerste viool, die beslist voor geschreven staat, terwijl in het lang zame middendeel jammer genoeg te veel onzuiverheid voorkwam. De partij van mevr. Reesink-de Graaf was daar entegen bepaald sterk te noemen. Het viertal bsloot zijn optreden met het Strijkkwartet opus 54 nr. 2 van Joöeph Haydn. Frisse, ongecompliceerde mu ziek, die, hoewel niet geheel vlekke loos, een bevredigend slot van de avond vormde. Het concerteren van de Amsterdam se musici werd omlijst en afgewisseld door enkele orgelsolo's van D. E. Schip per. Zijn vertolking van zowel de Fuga van Buxtehude als de Canzona in d van Joh. Seb. Bach was klassiek van opbouw, waarbij we willen wijzen op het steeds eindigen met „vol werk", wat niet altijd noodzakelijk is om een climax te bereiken. Het koraal voorspel over „Vader vol van mededogen" van Sieger Visser hoorde eigenlijk in dit programma niet thuis. Deze toch alleszins geslaagde avond werd geopend en besloten door de voor zitter der concertcommissie, de heer H. Kalsbeek, die een kleine 90 toehoor ders kon toespreken. Het is te hopen dat de nog komende concerten meer publiek trekken, al was het alleen maar om dit verheugende initiatief te belonen en te stimuleren. Jan Hessels Mulder a Bij de kweker kan men nu Tomaten planten kopen om deze in de tuin uit te planten. Vraag naar een soort voor de volle grond en plant ze uit op een beschutte zonvrije plaats. Ze vra gen flinke bemesting en een onderlin ge afstand van een halve meter. De Lathyrusplantjes moeten aangeaard worden en voorzichtig tegen het gaas aangedrukt worden. Willen de plant jes misschien nog niet al te best groeien? Geef ze dan vloeimest of Asefkorrels, voorkomt stilstand in groei! De tegen een muur of hoge schutting aangeplante vruchtbomen ontvangen vaak geen voldoende regenwater en krijgen dan last van droogte. Indien nu niet voor voldoende water gezorgd wordt, loopt men grote kans dat straks veel vruchtjes afvallen. Men ziet altijd wel vruchtjes afvallen, dat ls maar goed ook, anders zou de boom veel te veel voor z'n rekening krijgen. Dat afvallen komt doordat ze niet goed bevrucht zijn, dat is dus een vruchtdunning die moeder natuur toe past. Bij aanhoudende droogte moet men zo'n tegen de muur staande vruchtboom een paar emmers water geven, indien nodig na een paar da gen herhalen. Voorkomt dat er vruchtval plaats heeft door gebrek aan water. De Solanum Capsicastrum („Oranje-ap pelboompje" genoemd) kunt u nu wel met pot in de tuin planten. De pot- rand moet gelijk met de grond en niet geheel onder de grond, de wor tels mogen straks niet over de pot- rand heengroeien en zich in de om ringende aarde vastzetten. Dat zou een té sterke bladontwikkeling tot ge volg hebben en de bloempjes gaan dan geen vruchtjes zetten. Draai de pot geregeld eens een slag om de wortels vrij te houden. Wanneer ze bloeit moet men niet over de plant gieten, de vruchtvorming lijdt daar sterk onder. Eind september worden de topjes uit de scheuten genomen om de groei tegen te gaan. De vruchtjes worden door dat ingrijpen beter en groter. Die Oranjeappeltjes staan echt decoratief! Eind oktober zet men de plant binnenshuis in het volle licht in een koele omgeving. Houdt deze plant in ere, ze behoort tot een der fleurigste winterversieringen voor de kamer met haar mooie oranje vrucht jes tussen het glanzend donkergroene blad. De Seringen worden bij velen zeer hoog en tevens kaal van onderen. Dit ont staat door onoordeelkundig plukken van bloeiende takken; in plaats da men een trap neemt en de hoogste takken snijdt, worden de struiken steeds van onderen geplunderd. Het snijden van bloeiende takken is uit eindelijk ook 'n vorm van snoeien en wanneer men dat zo doet, dat de oude bloeiende takken worden afgesneden op een jonge zijscheut, dan houdt men de Seringenstruik jong. Wordt er niet te veel van gesneden, dan moet dit snoeien van het oude hout (takken) direct na de bloei gebeuren en ook de uitgebloeide bloemen verwijderen. Op deze wijze kan men over enige jaren verdeeld de seringenstruiken verjon gen. Vergeet niet bemesting om de voet van de struik aan te brengen. De violen geven overal een fleurige bloei te zien. We moeten er terdege rekening mee houden, dat ze vlot zaad vormen en wordt deze zaadvor ming niet tegengegaan dan is de bloei spoedig afgelopen. Controleer de plan ten geregeld en neem de uitgebloeide bloemen er uit. Het kost weinig tijd en U bereikt hiermee dat ze lang blij ven doorbloeien. Bij droog weer moet men tussen de planten gieten, niet over de planten gieten. We weten nu nog niet of de junimaand droog zal zijn, doch wanneer er wei nig regen valt kan de grond diep uit drogen en de rozen krijgen dan gauw gebrek aan water. Vooral de in dit voorjaar geplante rozen hebben veel vocht nodig. In te droge grond komen de bloemen niet goed op kleur en bovendien vallen ze dan spoedig \iit. Nu moet u niet avond aan avond met de spuit of gieter klaar staan, want dan wordt de grond te nat gespoten en de grondstructuur bedorven. Beter is 't in een droogte periode één of tweemaal per week een flinke hoeveelheid water te ge ven, waardoor de grond tot op een flinke diepte goed vochtig wordt. De volgende dag wordt de bovengrond dan los geschoffeld, waardoor de ver damping van het water wordt te gengehouden en de dichtgeslempte grond verkruimelt. Bij het sproeien of gieten mag men nimmer over de bloemen sproeien, steeds zorgen dat het water onder de struiken komt. De klimrozen mogen geen loshangende takken hebben, worden dus aange bonden, vooral de nieuwe scheuten moeten met zorg worden behandeld. Deze immers houden de belofte voor een volgend jaar in. Vaak kan men constateren, dat 'men de klimrozen stiefmoederlijk behandeld. Zodra de bloei is afgelopen lijkt het wel of men geen rozen meer in de tuin heeft. Maar al te vaak worden ze dan min of meer verwaarloosd. Denk er wel om: de roos is de koningin der bloe men en moet daarnaar ook behandeld worden. Onvergetelijk mooi zijn de Rhododen drons in hun bloeitijd! In een tuin aanleg is met deze prachtbloeier veel te bereiken. Ze kunnen tot bos sen uitgroeien en een massale bloei te zien geven. Ze willen beslist een koele grond en dat bereikt men het best door een flinke hoeveelheid turf molm door de grond of in het plant- gat te verwerken. Ze moeten dicht bijeen worden geplant en wel zodanig, dat de voet gedekt is tegen de zonne stralen. Zo min mogelijk harken of schoffelen tussen de rhododendrons, de ondiep wortelende wortels hebben hiervan te lijden. Na de bloei de uit gebloeide resten direct wegnemen. Abonne C. J. v. d. H.; na lezing en be studering van uw schrijven moet ik u de volgende raad geven: op de door u bedoelde grond (lichte grond) is het verwerken van turfmolm gewenst, bo vendien is een bemesting met com post of oude mest (gedroogde stal mest) aan te raden om de benodigde voedingsstoffen in te brengen en te vens humus aan de grond geeft, die nodig is voor een gezond bacteriele ven, waarvan de planten alleen maar voordeel ondervinden. Als bijbemes ting kunt u heel goed gebruik ma ken van samengestelde kunstmest stoffen, o.m. Asefkorrels. De door u bedoelde klimmende Hortensia is de Hydrangea petiolaris; deze geeft room kleurige bloemtrossen in juni en juli,, vraagt goede vruchtbare grond en groeit en bloeit ook heel goed op het noorden. Aanplanten in de late herfst of vroeg in het voorjaar. E. J. GRIJSEN-RHENEN. u dan even a.u.b. voor Veenendaal 17.30 uur 10550 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 OPHEUSDEN Het echtpaar A. J. van Eldik, wonend aan de Rijnbandijk in Opheusden, heeft een reis voor twee personen naar de Italiaanse badplaats Riva gewonnen. De reis werd uitgeloofd door de Veenendaalse winkeliersvereni ging Handel en Nijverheid in het kader van de Italiaanse week. In dc deelne mende zaken werden aan klanten enve loppen uitgereikt, waaronder de envelop pe met de reis naar Riva aan het Gar- dameer. Het echtpaar Van Eldik is dolblij met de prijs. „Het heeft ons wel een beetje overvallen", verklaarde mevrouw Van Eldik. „We hebben er nog niet over ge sproken óf en wanneer we gaan. Maar het komt erg goed uit, want we had den nog geen reis besproken. Onze car avan hebben we onlangs verkocht, om dat we de voorkeur geven aan overnach tingen in hotels." Zaterdag 7 juni zullen in de deelne mende zaken opnieuw enveloppen wor den uitgereikt. Er is weer een rei naar Italië te winnen. Op de foto: Het echtpaar Van Eldil werpt een blik op de kaart van Italh RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat zij op dinsdag 10, woensdag 11 en donderdag 12 juni 1969 langs de normale route een vrachtauto laten rijden, waarmee grof tuin- en huishoudafval kan worden meegegeven. Hierbij dient het volgende in acht te worden genomen: 1. alle vuil dient netjes te worden ver pakt en gebundeld; 2. ieder pak, doos of bundel mag niet zwaarder zijn dan 15 kg; 3. er wordt geen grotere hoeveelheid dan 1 m3 meegenomen; 4. men dient het grof vuil vroegtijdig langs de weg te zetten. Degene, die meer dan 1 m3 grof vuil heeft mee te geven, dient dit aan ge meentewerken op te geven voor de le of 3e donderdag van de maand, waar na dit vuil tegen betaling van f 2,50 per m3 zal worden meegenomen. Voor zwaar vuil, zoals steenpuin, bomen en dergelijke, is een bedrag van f 5 per m3 verschuldigd. Rhenen, 2 juni 1969 Burgemeester en wethouders voornoemd, Secretaris W. C. Pieters, Burgemeester L. Bosch v. Rosenthal werd meegedeeld dat de statuten van de gezondheidsdienst voor dieren in Gelderland op 19 juni 1951 de ministe riële goedkeuring hadden verkregen. Die mededeling was volgens de heer Voortman niet juist. „De bewijsvoe ring die mij thans ter beschikking staat", zo schrijft hij aan dr. Mans- holt, „levert onomstotelijk het bewijs dat die brief van 6 juni 1957, no. j 741 absoluut op bedrog berust. Het staat daarom wel vast, dat de schrijver van deze brief opzettelijk de rechterlijke macht heeft bedrogen, om de duistere dwingelandij en het onrecht te doen zegevieren". De bri,ef die van minister Mansholt afkomstig zou zijn, werd op 21 juni 1957 voorgelezen door de president van het genoemde gerechtshof. De heer Voortman was daar in hoger be roep gegaan nadat de rechtbank te Zutphen 6 koeien van hem verbeurd had verklaard. Zoals bekend begon het drama-Voortman in 1952. De heer Voortman weigerde toen een formu lier van de gezondheidsdienst voor dieren, waarbij hij zich volgens eigen mededeling al vrijwillig had aangeslo ten, te ondertekenen. Dit leidde er o.m. toe dat eerst 31, daarna nog eens 6 koeien van hem verbeurd werden verklaard. De gezopdheidsdienst stel de dat de plicht tot tekenen berustte op de statuten van die dienst, de heer Voortman stelde dat er geen bewijs was geleverd, dat die statuten minis terieel waren goedgekeurd. De heer Voortman herinnert dr. Mansholt er ook aan dat hij hem in 1955 in „uiterste gewetensnood" ge vraagd heeft om ontheffing van de „dwanghandtekening". Hij verklaarde toen tevens dat hij alle verplichtingen inzake de bestrij ding van rundertuberculose stipt zou nakomen. In een brief van 5 juli 1955 kreeg hij van de heer Mansholt nul op het rekest. „U hebt mij in mijn gewetensnood geweigerd uw hulp en bijstand te verlenen", zo verwijt hij de oud-minister nu. ,.Uw brief getuigt er van dat u als minister zich schaar de achter de rechteloze terreur uwer ambtenaren". RESTEREN Zaterdag zal het in Kesteren een drukke bedoening zijn, want dan organiseert de Opheusdense wandelvereniging „De Vrolijke Zwer vers" de Bondsdag 1969 van de N.C.W. B. met medewerking van het districts- bestuur Betuwe. Het evenement duurt van 's morgens 10.00 uur tot 's avonds 7 uur en speelt zich hoofdzakelijk af in de veilinghal te Kesteren, daar er in Opheusden geen gebouw is om de talrijke deelnemers te herbergen. Om 10.00 uur is er een ochtendappel waarin voorgaat Ds. W. Visee uit Gel- dermalsen. Om 11.00 uur volgt een ont spanningsprogramma met medewer- werking van bekende artiesten zoals Jack Miles set uit Veenendaal en de Tiroler kapel uit Rhenen. Om 13.00 uur wordt het startbureau geopend voor in schrijving van de wandelpiarsen op de 5, 10, 15 en 18 km. Om 14.15 uur zullen de wandelaars vertrekken met mede werking van het fanfare korps Kunst en Vriendschap uit Opheusden, Drum band Prinses Marijke uit Geldermalsen. Drumband Kunst en Vriendschap uit Ochten en de drumband uit Rhenen. Het parcours loopt via Kesteren naar Rhenen (Grebbeberg) pontveer Opheus den, Opheusden waar in de hervomde school aan de Hamsestraat een rust punt zal zijn, naar Kesteren. Om 18.00 uur zal de drumband Prinses Marijke uit Geldermalsen een muzikale show geven op het eilingterrein. Teven* worden hier de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de wandeltocht. Veel inschrijvingen zijn reeds binnen uit o.a. Groningen, Drente, Gelderland, Noord- Holland, Zuid-Holland en Friesland. Tot op heden zijn de 1000 wandelaars inge schreven. Verwacht wordt dat bij deze Bondswandeltocht een kleine 2000 wan delaars Opheusden en Kesteren zullen doormarcheren. RHENEN De vrijwillige brandweer van Rhenen heeft gisteravond in samen werking met de bescherming bevolking een groots opgezette oefening gehou den rond de Cuneratoren. Er werkten aan de oefening twee eenheden van Rhenen en een peloton BB-brandweer bestaande uit 40 nood- wachtplichtigen mee. Er waren 4 mo torspuiten ingezet. De veronderstelling luidde, dat de waterleiding was uitge vallen. De BB zorgde voor water van- af de gemeentelijke loswal via een aan- jaagverband. Met 12 lagedrukspuiten en 4 nevel- stralen werd tenslotte de denkbeeldige vuurhaard aangevallen. Dit geschiedde op het Koningshof aan de voet van de toren, waar de bewoners hun mede werking hadden verleend door hun auto's voor deze avond elders te par keren. De commandant de heer J. Meijer noemde na afloop de oefening volkomen geslaagd. ELST V.v. Oranje Wit gaat zater dag voor een tweedaags bezoek naar de Bondsrepubliek en zal o.a. in Dort mund met het le en 2e elftal een vriend schappelijke wedstrijd spelen tegen „West-Falia". Deze voetbalvereniging bracht vorig jaar een tweedaags bezoek aan Eist. De wedstrijd zal plaatsvinden in het Gooistadion aldaar. De reis wordt on dernomen per bus met achtenveertig per sonen, incl. echtgenoten en verloofden. EEFDE In zijn al 17 jaar duren de strijd tegen de Gezondheidsdienst voor Dieren in Gelderland, heeft de heer G. W. Voortman uit Eefde nu een stap gedaan bij dr. S. L. Mans holt, oud-minister van landbouw en visserij, thans vice-voorzitter van de Europese commissie. Hij heeft hem een open brief geschreven. Daarin vraagt hij de oud-minister of deze in derdaad de schrijver, ondertekenaar en verzender was van een brief, waar in aan het gerechtshof te Arnhem 5? VEENENDAAL Ondanks de barre kou en de bewolkte hemel waren gis teren zeer veel jongeren naar de Markt in Veenendaal gekomen om te kijken en te luisteren naar de Italiaanse beatgroep I Fannulloni. De winkeliersvereni ging Handel en Nijverheid had deze groep van in Nederland w onende Italianen gecontracteerd voor een optreden in het kader van de Italië-Week. De muziek van I Fannulloni deed dik wijls sterk denken aan die van de Mama's and Pappa's, voral dank zij de gave koorzang van de twee zange ressen Nevilla Bearzatta (18) en Diana Bruna (18). De beatgroep, die uit drie jongens en drie meisjes bestaat, speel de naast Italiaans repertoire ook vrij veel Engels-talig hitwerk. Die nummers (o.a. Hey Bungalow Bill van de Beat les en Shake van de Small Faces) gin gen er uiteraard bij de Veenendaalse jeugd nog beter in. Delio Bearzatto (19), Jan Buteyn (2) Bert Oerlemans (2) en Marlena Cristo- foli (1) vormen samen met de twee zangeressen de groep. Zij zijn kinderen van gastarbeiders uit Den Haag en wo nen reeds vele jaren in Nederland. So logitarist-zanger Delio Bearzatto vertel de dat alle bandleden nog op school zit ten. „We blijven een amateur-groep. Meestal treden we op ter opvrolijking van Italiaanse feesten. Daarom spelen we overwegend Italiaans repertoire." Dat Italiaanse repertoire bestond ove rigens voor een groot deel uit vertaalde Engelse hits. Zo werd bijv. California dreamin' (Mama's and Pappa's) her doopt in Sognando California. Dit ge bruiken van vreemdtalige composities is echter kenmerkend voor de Italiaanse popmuziek, die eigenlijk vrijwel niets belangrijks heeft voortgebracht. De Italiaans-Haagse groep wist met haar optreden de Veenendaalse jeugd wel te boeien. In de pauzes vond het verlangen zich iets op te warmen ech ter een uitweg in wat baldadigheid. Het grote gele spaarvarken voor de nieuwe Nutsspaarbank werd omgekanteld en hier en daar werd een voorzichtig vuur tje gestookt. Van noemenswaardige in cidenten was echter geen sprake. De aanwezige politieagent had een rustige avond.... Op de Utrechtse varkensbeurs werd een verwachtingsnotering opgesteld die voor de week tot 7 juni een prijs aan gaf van f 3,35 - f 3.37 voor geslachte varkens van middenkwaliteit, ge wichtsklasse 63/85 kg en geleverd fran- co-slachtbedrijf. Voor zwaardere varkens gelden de gebruikelijke kortingen. Voor levende varkens noteerde men f 2,70 - f 2,72 voor varkens tot 110 kg en f 2,66 - f 2,68 voor varkens van 111- 120 kg met een tarra van 4 kg- Bij een tarra van 2 kg zijn de prijzen 4 cent lager. Vergeleken met voorgaande week luidden de noteringen 4 cent hoger. VEEMARKT DOETINCHEM Aanvoer: Slachtvee 357; gebruiksvee 716; vette kalveren 26; vaarskalveren 1801; schapen 42; lammeren 134; geiten 13; paarden 34; veulens 2; biggen 326. Totaal 3451 stuk*. Prijzen (in guldens): Melk- en kalf- koeien 12301716; mest- en weidevee 9301320; drachtige vaarzen 12401650; guste vaarzen 9101285; pinken 620 875; graskalveren 460645; vaarskalve ren 150316; stierkalveren 60110; schapen 130160; lammeren 70120; biggen 8696, alles per stuk. Vette kal veren le kwal. 3,603,95; idem 2e kwal. 3,20—3,50; idem 3e kwal. 2,80—3,10, alles per kg lev. gew. Slachtvee le kwal. 4,705,25; idem 2e kwal. 4,204,50; idem 3e kwal. 3,804,10; worstkoeien 3.404.10; slachtpaarden 3,103,50; veu lens 3,203,65, alles per kg gesl. gew. Handel: Slachtvee: kalm; weidevee: kalm; biggen: willig; vaars- en stierkal veren: matig; vette kalveren: kalm; schapen en lammeren: kalm; paarden: kalm. TIEL De Koninklijke Maatschappij De Betuwe N.V. gaat een actie voeren, waaraan voor bijna een half miljoen aan prijzen is verbonden. Tot die prijzen behoren onder andere 200 verzorgde vliegreizen naar de Costa Del Sol in Spanje ;-n duizend gouden tientjes. Het is, voor zover bekend, de eerste keer dat een be- rijf in Europa een dergelijk groot bedrag aan prijzen beschikbaar stelt. Het bedrijf in Tiel, dat deel uitmaakt van het Unilever Concern, heeft zich op reclame-gebied nooit zo opvallend getoond als nu. De reclame-afdeling van de Betuwe is er echter van over tuigd dat een actie met speldjes of sleutelhangers op dit moment geen aantrekkingskracht meer op het publiek4 heeft. Vandaar deze gigantisch opge zette actie, die zal worden begeleidt door een advertentiecampagne in de damesbladen, de verspreiding van een huis-aan-huis-krant door heel Neder land en televisiespots van een halve minuut. De actie is uiteraard bedoeld om de omzet van De Betuwe te verhogen. Daarom zal iedereen die mee wil doen jams of vruchtensappen moeten kopen en de etiketten van flessen of potjes moeten bewaren. Op de achterkant van de etiketten staan letters en cijfers, die in een bepaalde cominatie recht geven op deelneming aan de actie.

De Vallei | 1969 | | pagina 5