HITLERS REUZENZWAAI: WAT EEN WON DER WAPEN rA Von Braun luisterde „vol respect" naar de Führer A-4 steeg na veel mislukte proeven als een zonnetje Wat voorafging Stilte Wereld te klein Vernietigend Woedend Pochers Oslo-rapport Vergroten Niet geloofd Onthoofd Niets bijzonders Oude truc Vliegende bom V u In Peenemünde komt op 7 juli 1943, om half twaalf in de late ochtend, een marsbevel binnen. Dr. Wernher von Braun en kolonel Dornberger moeten zich om 14.00 uur pre cies melden in het hoofdkwartier van Hitier. De raketgeleerden razen in een Heinkel 101 naar Rastenburg. Om één uur landen zij er op het vliegveld van Hitiers „verblijf" in de eikenbossen van Rastenburg, de „Wolfs- sc hanze". Zes uren laat de machtige man op zich wachten. Die uren bieden von Braun en Dornberger gelegenheid hun meegebrachte „expositie" in te richten in een der gehoor zalen van het complex en om een film op de projector te zetten. Eindelijk wordt om zeven uur de deur opengeworpen. Een SS-officier knalt het de zaal in: „Der Führer! „Ik schrok, toen ik Hitlers gezicht zag", herinnert zich von Braun. „De laatste maal dat ik hem had gezien, was die regendag in Kummersdorf geweest. In 1939. Nu maakte hij op mij de indruk van een vermoeid mens. Alleen die magische, demo nische ogen van hem waren dezelfde geble ven. Voor de rest leek hij mij een gebroken man..." Hitiers demonische ogen kijken naar de film, waar von Braun het commentaar bij spreekt. Kijken gespannen naar het doek, waarop de gebeurtenissen van 3 oktober 1942 in Peenemünde zich herhalen... „Een fantastische film. Dit zal de Führer overtuigen" stelt kolonel Zanssen tevreden vast. Over zijn schouder kijkt von Braun tevreden mee. De tweede man in uniform is generaal Dornberger. Stuwkracht der verwoesting De in 1912 in Pruisen geboren Wernher von Braun blijkt al op heel jeugdige leeftijd een geniaal geleerde. Nog geen twintig jaar oud, heeft hij met twee vrienden een raket ontwikkeld, die zich 350 meter van de aarde verheft. Von Braun zweert bij vloeibare brand stof als stuwkracht van raketten. In 1932 is Von Braun in dienst getreden van het Duitse leger. Het betaalt zijn onderzoekingswerk, geeft hem raketten-onderzoek- stations: eerst in Kummersdorf en later in Peenemünde aan de Oost- xee. Tot 1939 werkt Von Braun met een staf van geleerden aan zijn ra ketten. Hij boekt succes op succes, maar Hitier verklaart na zijn blik- semoorlog in Polen: ..Ik zal in deze oorlog geen raketten gebruiken."* Enkele seconden voor vieren, 3 oktober 1942. Het loopt von Braun koud over de rug, on danks het warme najaarsweer. Voor de vierde maal zal een A-4 raket wor den gelanceerd, nadat de drie vorige lanceringen geheel of gedeeltelijk op een fiasco zijn uitgelopen. Als deze keer de A-4 opnieuw niet zal doen wat van hem wordt ver wacht, zullen von Braun en Dornber ger Berlijn moeten melden, dat hun hele rakettenidee een vergissing is. Een kapitale blunder, in alle zwaarte van het woord. Om vier uur precies verheft zich de meer dan dertien ton wegende raket van zijn landingsgestel. Hij stijgt als een zonnetje: alles functioneert. De raket draait zich op tijd in zijn baan, schudt niet zoals zijn voorganger en komt tweehonderd kilo meter van Peenemünde in de Oostzee terecht. Op de film krijgt Hitier de vochtige ogen te zien van de trotse, dan dertigjarige von Braun. De opmerking van von Braun, die hij na dat enorme succes maakte, hoort de Führer niet: ,,De enige fout die de raket heeft gemaakt is, dat hij op de verkeerde planeet is terechtgekomen". De film laat dan nog eens stuk voor stuk de gebouwen zien waar in Peenemünde aan raketten wordt gewerkt. En in plaats van het woordje „einde" staat er tot slot: „we hebben het hem toch maar gelapt! Het licht in de zaal gaat aan. Hitier noch zijn generaals, die hebben meegekeken, zeggen een woord. Er heerst minutenlang een stilte, die von Braun verbreekt met nadere verklaringen. Hij toont modellen op schaal van de raketten, de brandstofmotoren en alles wat hij en Dornberger van Peenemünde naar Rastenburg hebben meegesleept. Plotseling springt Hitier overeind. Hij beent op de beide geleerden af, grijpt hun handen en zegt fluisterend: „Ik dank u, heren! Waarom heb ik niet aan het succes van uw arbeid kunnen geloven? Als wij in 1939 deze raketten hadden gehad, dan was het nooit tot een oorlog gekomen. Ik kan alleen maar zeggen, dat met deze raket in onze handen Europa en de wereld te klein zijn voor een oorlog. Met dit wapen wordt een oorlog voor de mensheid niet meer te dragen." Hitier laat zijn twee geleerde gasten niet aan het woord komen. ,,U zegt dus, dat deze raket een ton springstof kan vervoeren. U zegt, dat u deze lading niet tot het tienvoudige kunt verhogen, dan na jaren van onderzoek. Dan moet de ontbranding anders worden. U zult iets moeten vinden waardoor de raket ontploft op het moment dat hij zijn doel raakt en niet, nadat hij zich met zijn punt al in de grond heeft geboord! „Ik hoorde vol respect toe", zegt voir Braun nu. „Ik liet het idee van Hitier door vakmensen uitwerken en wij ontwikkelden een volkomen nieuw ontbrandingssysteem dat aan de verwachtingen beantwoordde." Na jaren van verachting voor de „dolle fantasie" van de rakettenbouwers, gelooft Hitier op 7 juli 1943 op slag in het raketwapen. Op slag wenst iedereen te vergeten, hoe Hitier na de razendsnelle overrompeling van Polen heeft uitgebreid„Ik zal in deze oorlog geen raketten gebruiken! En zoals Goring in 1939 na een bezoek aan Kummersdorf op hol was geslagen met zijn ideeën over raketten, laat nu Hitier zich gaan. Uit een alleenspraak van de Führer van tien minuten blijkt wel, dat hij ineens van de raket wonderen verwacht. De A-4 zal het alles vernietigende vergeldingswapen moeten worden, dat de Britten op de knieën zal drukken. Dornberger bezweert Hitier dit alles toch niet door het ministerie van propaganda naar buiten te laten uitdragen. „Verhindert u toch, mijn Führer, dat de verschrikkelij ke werking van dit wonderwapen wordt opgeblazen, zoals sommigen nu al doen! De mensen zullen alleen maar teleurgesteld zijn. Wij hebben dit wapen ontwikkeld. We kunnen het bedienen en inzetten. Zijn psychologische werking en militaire beteke nis kunnen wij niet beoordelen. Toen wij met de ontwikkeling van deze raket begon nen, hebben wij niet aan een allesvernieti gende werking gedacht..." Dornberger had moeten weten, dat hij dit niet had mogen zeggen. Woedend brult Hitler hem in het gezicht: ,,U heeft daaraan niet gedacht! Maar IK wel Dornberger zwijgt en Hitier wendt zich tot von Braun om nog meer bijzonderheden. Onder de kalme woorden van von Braun drijft het onweer over. „Na mijn gesprek met Hitier", zegt von Braun nu, „zag ik hoe Albert Speer, de minister voor bewapening, zachtjes iets met Hitier besprak, 'n Ogenblik later kwam Hitler op me af, reikte me de hand en zei: „Professor, ik wil u graag feliciteren met dit resultaat". „Op die wel wat ongebruikelijke wijze kwam ik aan de titel. Een paar "Weken daarna gaf Dornberger me de oorkonde van mijn benoeming. Hitiers handtekening stond onder het stuk". Dat zij niet meer zoals nog in april van dat jaar vanuit de „Wolfsschanze" het bericht krijgen, dat de Führer een droom heeft gehad, waarin hem is duidelijk gewor den, dat geen enkele A-4 raket ooit Engeland zal bereiken... Maar waar Dornberger Hitier om gesmeekt heeft, gebeurt niet. De geüniformeerde pochers van het Derde Rijk denken er niet aan hun propagandaleuzen in te tomen. Speer in een rede in het Roergebied: „De Duitse molens schijnen langzaam te malen, maar zij malen daarom des te fijner! In de Völkischer Beobachter: „Als het uur van de afrekening komt, zullen zij hun trekken thuis krijgen! Göbbels in het Berlijnse sportpaleis: „Nog is het de tijd niet om te spreken. Het is verre van ons om te pralen of te dreigen. Wij merken slechts op...op een dag komt het uur der vergelding! Hitier voor zijn verzamelde generaals: „Eind dit jaar wordt Londen met de grond gelijk gemaakt en zal Engeland tot de capitulatie worden gedwongen! Göbbels, de minister van propaganda, in Heidelberg: „Na de oorlog zal het Duitse volk zijn technici, constructeurs, uitvinders en ontdekkers op de knieën moeten dan ken! De Britten zullen nog verbaasd staan..." Het kan -natuurlijk niet uitblijven, dat van al deze zinnen iets en soms veel doordrup pelt. Dat de Britten wakker worden en gaan vermoeden, wat er zich in Duitsland en speciaal op dat kleine schiereiland in de Oostzee afspeelt. Engeland is al veel eerder gewaarschuwd voor de vreemde experimenten, die in Peenemünde worden ondernomen. Al in 1939 heeft een onbekende geleerde de Engelse geheime dienst een document in handen gespeeld, dat als het „Oslo-rapport" de geschiedenis is ingegaan. Het rapport is op 4 november 1939 gevonden in de brievenbus van de Britse ambassade in Oslo. Wie de bezorger is, weet men dan nog niet. Een paar dagen later heeft zich in Londen dr. Reginald Victor Jones over het dikke pak papier gebogen. Hij, leider van de wetenschappelijke afdeling van de geheime dienst, slaat na lezing alarm. Twee weken na de „bekering" van Hitier ondertekent deze een document, waarin staat, dat voortzetting van de oorlog tegen Engeland het van belang maakt, dat het project A-4 zo snel mogelijk wordt vergroot. De vervaardiging in produktie van de A-4 moet de volledige steun en medewerking hebben van ieder, die ermee te maken heeft... De Rijksminister van bewapening heelt volmachten om, als hij dat nodig vindt, gelden voor andere wapenprodukten dan die van de A-4 voor het laatste project te gebruiken. Volgens menselijke maatstaven mogen von Braun en Dornberger aannemen, dat zij er nu „zijn". Dat zij niet alleen ongehinderd, maar vooral van alle kanten geholpen, kunnen verder werken aan de vervolmaking van hun raket. Maar Jones kan in Londen op net zoveel deuren kloppen als hij wil: niemand gelooft in het ongelooflijke. Dat de Duitsers al over radar zouden beschikken, dat zij een nieuw luchtwapen, een vliegende bom ontwikkelen, dat zij gifgasssen maken...het wordt allemaal op rekening van een gewiekste propaganda geschreven. Maar als in 1943 de toespelingen op een vergelding door de Duitsers niet van de lucht zijn, krijgt toch eindelijk iemand in Enge land de opdracht uit te gaan vissen over welke wapens Duitsland op dat moment beschikt. Duncan Sandys, schoonzoon van Sir Winston Churchill, krijgt die taak toebedeeld. Het eerste dat Sandys doet, is het Oslo-rapport tevoorschijn halen. Hij weet niet, dat. de samensteller van dat rapport op dat ogenblik al door de Gestapo is opgepakt en enkele maanden later zal worden ont hoofd. Maar ook de Gestapo heeft nooit geweten, dat zij met dr. Hans Heinrich Kummerof, niet zomaar een geleerde communist had gedood. Kummerof had het rapport samen gesteld, dat, als het vroegtijdig in Engeland op zijn juiste waarde was geschat, heel wat ellende had kunnen voorkomen. Belangrijker dan het geschrift van Kum merof acht Sandys een paar foto's, die de vliegerkapitein Steventon op 15 mei 1942 toevallig van Peenemünde heeft gemaakt. Heel toevallig gemaakt, want, na een andere opdracht te hebben uitgevoerd, had Steven- ton zijn film alleen maar „volgeschoten" met wat per ongeluk voor handen was. Sandys merkt merkwaardige gebouwen, nieuwe vliegvelden en ringvormige wallen op. Hij vindt het allemaal belangrijk genoeg om een piloot naar Peenemünde te sturen. Op de foto's die de man terugbrengt is niet veel bijzonders te zien. Vaklui maken uit, ploma als doctor in de fysika heeft laten zien, speelt langs veel omwegen de Britten, heel wat bruikbare gegevens in banden. En als twee gevangengenomen generaals, Th oma en Cruewell, van de Duitse legers in Noord-Afrika, samen in een cel gestopt worden en daarbij in de oudste spionagetruc trappen, die de wereld kent met elkaar over geheimen praten onder het aandachtige oor van vele microfoons kan Sandys bewijzen: Duitsland beschikt over vèrdra- gende raketten. Dat is voor het ministerie van oorlog in Londen nog niet genoeg om te besluiten een' aanval op Peenemünde te doen. Pas wanneer opnieuw een film van Peenemünde vanuit de lucht is gemaakt en een hardnekkige juffrouw van de Britse luchtmacht in de donkere kamer urenlang de film heeft zitten bekijken, steeds uit vergrotend en uitvergrotend, komt de eerste raket van de Duitsers een Brit onder ogen. Constance Babington-Smith, door haar vrienden Babs genoemd, heeft hem gezien: Beloning voor de breinen achter een wonder wapenvon Braun spreekt tijdens een bijeen komst in het casino van Peenemünde. nadat hem en Dornberger het Ritterkreuz zum Kriegsver- dienstkreuz is verleend. Gastrol in uniform": von Braun in het uniform van de Luftwaffe bij een oefening in Frankfurt aan de Oder. Vele malen zag Von Braun zijn raketten brandend neerstorten (vaak tijdens de Start), voor de A-4 (op de joto rechts) feilloos opsteeg. lil i 'i'—MWB -JflüË i m dat er een gemaal is gefotografeerd en niets anders! Sandys neemt er geen genoegen mee. Vooral niet, omdat nu meer en meer spionageberichten beginnen binnen te ko men. In Peenemünde tewerkgestelde Polen smokkelen berichten naar buiten; een Pools dienstmeisje van een ingenieurs-familie in Peenemünde, die haar Duitse bazin wei een huishoudschooldiploma, maar niet haar di- een staande bom met kleine draagvleugels en ook de hellingen waarop deze „vliegende bom" wordt afgevuurd. Als Sandys de volgende dag zijn schoon vader de foto's voorlegt, is het pleit beslecht: Churchill beveelt een aanval op Peenemünde. Totale vernietiging van het hele rakettenstation en de dood van zoveel mogelijk Duitse geleerden, die er aan het werk zijn, is het doel.

De Vallei | 1969 | | pagina 11