oemen en beatmuzieh FINANCIËN en ECONOMIE Administrateur gaf in li jaar f 369.000 uit aan prostituee 17aanbiedingen bij Albert Heijn geven u deze week 10,3 voordeel... Perla Amencaua Oh Rookworst Granny Smith, Zeer hoge prijzen op kunstveiling 225 Nijma ziet perspectief Bod op het Amstel Hotel Nederland schenkt Oeganda grafisch centrum VRG-papier iets beter EEG optimist Luycks koopt Hart-zuurkool Gunstig jaar voor Delta UIT DE KERKEN dubbelp&k p|nar(J de wijn voor elke dag Fruittella 3 een 59 CU Slasausfles 0.75 liter l49 Ch Tomatenketchup fles 340 gram 98 Ch Spaghetti .dubbelpak 500 gram 85 Ch Instant IJsmixfc'iMS l?5 linEKworst MEESTER.blik8stuks (160gram) 09 P GELEEND" VIT KAS ARMENZORG OFFICIER EIST TWEE JAAR EN NEGEN MAANDEN Gechanteerd BAKSTEENPRODUKTIE LIEP TERUG SIJNRES VEEL BETER FRIDEN STICHT EEN OPLEIDINGSINSTITUUT NIEUW LINKS BITTER OVER P.v.d.A.-MOTIE ±250gram ftl Thoo7aIriocw,NDS0R aeelmerk 70 Ch Koffiemelk fles 1/2 liter (534 gram) 89 Ch Pils in portable bierbox.. 12 halve liters 525 .XXXXXXXXXXXXXXVXXXXXXXXXXX' EL XWXXXXXVkXXXXXXXXVXXXXXXXXXV Tc m ik om de hoek van de deur keek zag ik voor het eerst de achterkant van een bedrijf, waarvan ik mij tot dusver nooit gerealiseerd had dat 't een achterkant bezat. Want wij, de trouwe klanten, zien altijd alleen maar de goed verzorgde voorkant. Wij blijven daar minstens zo graag voor stil staan als voor een etalage vol zomer- schoentjes of lingerie. Kijk toch eens wat een prachtige artistieke uitstalling. Wat een keurige en kleurige rangschikking van de verkoopbare voorraad op de toonbank en zelfs op de grond. Want de winkel van een bloemist is een welverzorgd, maar j druk bedrijf, waar de hele dag frisse waar moet aanwezig zijn voor de klanten. En daarbij gaat voortdurend de telefoon, er moeten bloemstukken J en boeketten van allerhande formaat worden opgemaakt en ingepakt. Waar gebeurt dat alles, mag een wachtende klant zo wel eens bepeinzen. 5 Niet in de winkel, die er altijd keurig, koel en kleurig moet uitzien, want wie stapt er graag een bloemenzaak binnen waar de afgesneden stelen en bladeren, de geknakte bloemen nog rondslingeren? Wij accepteren g een toonbank vol rollen stof of geopende schoenendozen, het hakblok en de gehaktmolen van de slager staan ons niet in de weg. Maar van de banketbakker en de bloemist verlangen wij alleen de appetijtelijke resultaten te zien, en moet het bedrijf buiten ons gezichtsveld j blijven. De bloemist vooral behoort geen winkel te hebben, maar een salon, gestoffeerd met fraaie staaltjes van zijn kunst, aangevuld met vazen en pullen en manden van het nieuwste model, ter aangename versiering. Hij heeft immers een luxe-bedrijf: het zaterdagse bloemetje op tafel, het 5 bloeiende plantje voor het raam, het bloemstukje voor de bruid en het boeketje voor de zieke behoren nu niet tot de noodzakelijke levensbehoeften. 5 Dus verlangen wij van hem een luxueuze entourage voor onze aankopen, ter letterlijke opfleuring des dagelijksen levens. En vinden hem tegelijkertijd, heel inconsequent, duur, als hij die fraaie aankleding èn dat j snel verflenste materiaal in de prijs calculeert. Maar aan de andere kant: wij en hij kunnen elkaar niet missen. Wij zijn nu J eenmaal een volk van bloemetjes binnen zetten, en zouden raar en enigszins gebelgd opkijken, als op een goede dag het bloemenstalletje van het trottoir verdween en het bloemenhalletje gesloten bleek, en alle bloemenwinkels een plakkaat op de spiegelruit hadden: gesloten wegens opheffing. Dat zou wat moois zijn, wij kunnen eenvoudig niet zonder. Het hele jaar door, tot in het hart van de koudste wintermaan, moet er iets bloeiends op tafel en in de vensterbanken staan, al is het maar een varentje. En hoeveel surrogaten wij ook gebruiken, met hoeveel namaak wij ook genoegen nemen: onze bloemen en planten moeten écht zijn. De imitatie boeketten van plastic, hoe bedrieglijk ook nagebootst, hebben, als ik het goed zie, maar heel weinig aftrek gevonden en zijn snel aan het verdwijnen. Geef ons liever één levende kleurige tulp in een glazen augurkenpotje, dan een arm vol dode plastic exemplaren in een dito vaas. Dat alles overdacht ik met genoegen, toen ik mijn hoofd om de openstaande deur van het pakhuisje stak, op zoek naar de baas die ik daarin zojuist had zien verdwijnen. In de winkel had ik hem niet nodig, maar wel bij de bakken vol kleurig éénjarig goed op het trottoir. Hij scheen ergens een telefonische bestelling op te nemen, naar ik meende te horen. Dat gaf mij alle tijd om achter de schermen de voorraad en het bestelde-in-aanbouw te overzien. 7r lagen, inderdaad, wat afgekeurde bloemen en afgesneden stelen, maar hoe welverzorgd en ordelijk za het er overigens toch uit in deze schemerige ruimte vol frisse zoete geur. Hoe sierlijk trilden de belletjes van de fuchsia's, hoe welig en glanzend stonden de begonia's, de varens, de cyclamen, de geraniums erbij. „Een ogenblik van stilte in een wereld vol lawaai". Stilte het mocht wat. Onzichtbaar, maar des te meer hoorbaar schetterde en jammerde ergens een transistor. Een beatgroep op topsterkte dreunde de kleine ruimte vol met opgewonden gekrijs terwijl er niemand aanwezig was om ernaar te luisteren. De baas stellig niet: die had ik even tevoren uit zijn kleine bestelwagen zien springen. Wie haalde het in zijn hoofd om temidden van bloemen die gelukkig geen oren hebben een dergelijk afgrijselijk geluid aan te zetten. Ik stapte achteruit, met leedwezen en posteerde mij ijlings bij de bakken vol voorjaarskleuren om de hoek. Daar was het tenminste weldadig stil, en kon ik met de inmiddels opgedoken bloemist rustig mijn keus maken. Zoveel lobelia's en zoveel salvia's en zoveel petunia's voor de tuin. Het werd alles bijeen wel een aardig kistje vol: kan dat na winkelsluiting misschien even gebracht worden? Het kon en werd na zessen prompt gebracht door een sluikharig jongmens, dat gedienstig genoeg, maar niet bijster op de hoogte van het vak bleek. Ach ja, een losse hulp voor het rondbrengen, wat wilt u? Wie kan tegenwoordig nog personeel aantrekken als hij geen „muziek" bij 't werk toestaat? Las ik onlangs nog niet, dat dit vooral de doodslag bleek te geven voor de baan aan de kassa van een grootwinkelbedrijf? Bij kruidenierswaren, bij textiel, bij straatstenen en kratten frisdranken, in de kantine van de groentenauto en op de steigers, tussen de planken en de vleeswaren: de transistor. En nu zelfs al bij de bloemen. mnwummumwmmmmmmw 99 AMSTERDAM Ontluisterd stond htf gisteren voor de Amsterdamse rechtbank. Iedereen had de 61-jarige Guus J. N. altyd gezien als een keurige huisvader, die als administrateur van de Amsterdamse stichting Rooms-Katholiek Oude Armen kantoor een functie die z\jn vader en grootvader ook al hadden bekleed al om werd bewonderd om zijn moderne ideeën over de bejaardenzorg. Totdat de accountant in december een tekort in de kas ontdekte van 369.000 gulden en Guus moest bekennen dat hij dat hele bedrag in anderhalf jaar tijds had uitgegeven aan één pro- stituée. „Ik aanbad haar als een slaaf. Zij had mij volledig in haar macht", had Guus verklaard. Op zijn 55e jaar had de kleine grij zende man de vrouw, de toen 21-jarige Ellen R., voor het eerst ontmoet, toe vallig. In die tijd had hij het erg druk met zijn werk en was hij wat overspan nen, waardoor hij was vervreemd van zijn vrouw. Hij werd een vaste klant van Ellen, maar het duurde vier jaar voordat zij hem meer geld vroeg dan de normale betaling voor haar diensten. Het ging toen om een „lening" van vijfduizend gulden die ze nodig had omdat ze „tij delijk" in moeilijkheden was. Guus pak te dat bedrag uit de kas van het Ar menkantoor, waarin doorgaans grote bedragen zaten. Op die ene keer volgden al gauw meer „leningen", maar Guus bleef ge loven dat het allemaal wel zou worden terugbetaald. De psychiater en psycholoog meen den dat Guus weliswaar over een uit stekende intelligentie beschikte hij had HBS- en boekhouddiploma's maar dat hij anderzijds als een roman tische puber Ellen had bewonderd. Zijn kinderlijk gebrek aan inzicht in ander mans beweegredenen zouden moeten verklaren dat hij elk verhaal waar El len mee was aangekomen, met grote bedragen had gehonoreerd. Haar moeder was ziek Guus be taalde, ze zat voor hoge lasten van een hypotheek (op een pand dat werd geëxploiteerd als bordeel) Guus ver strekte een lening; ze wilde het „leven" uit Guus voldeed huur- en lichtreke- ning; ze wilde een handel in diaman ten opzetten Guus gaf een „voorschot" Tot twee keer toe, had hij zelf opge biecht, had hij uit de kas van het Oude Armenkantoor een sportwagen van twintig mille voor Ellen gekocht, die zij beide keren total-loss had gereden. Ze kocht flats in Spanje en bij bekos tigde reizen en feesten van haar. Tus sen de bedrijven door werd hij ook nog gechanteerd door een vriend van Ellen. In november gaf hij haar nog in één keer 65.000 gulden om in het buitenland roulette te spelen. „In de hoop dat ze mijn geld zou terugwinnen". De officier van justitie, mr. W. Ton- ckens, vond dat hij „op schrikbarende wijze" misbruik had gemaakt van het vertrouwen dat hij al 37 jaar in dienst van de stichting in zijn werk had genoten. Daarvoor moest, naar het idee van mr. Tonckens, „een niet te korte" gevangenisstraf worden opge legd: twee jaar en negen maanden met aftrek. Tegen Ellen, die volgens Guus had geweten dat hij haar betaalde met ver duisterd geld, eiste de officier wegens opzetheling acht maanden met aftrek. Dat gebeurde bij verstek, want na drie maanden voorarrest had Ellen uit het ziekenhuis waarin zij toen was opgeno- Mr. Tonckens hield zijn requisitoir kort. Bij Guus waren er geen proble men omdat hij door de psychiater vol ledig toerekeningsvatbaar was geacht. Met deze laatste was de raadsman, mr. H. G. Th. Keune, het evenwel niet eens. Hij had ontdekt dat er bijvoor beeld nergens in de rapporten aandacht was besteed aan het feit dat 'n broer en 'n zuster van de verdachte al 30 jaar lang in een krankzinnigengesticht waren op gesloten. Mr. Keune meende: „Voor mijn cliënt kan ook niets anders dan een geestesstoornis verklaren waarom hij zich, na tientallen jaren een burge- lijk en sociaal volledig aangepast leven te hebben geleid, heeft verslingerd aan een prostituée. Iedereen die hem kende is ook met verbijstering geslagen". Tot deze groep verbijsterden richtte Guus over de hoofden van de rech ters heen zijn laatste woord. Timide zei hij: „Ik wil graag vergiffenis vra gen aan allen die ik heb benadeeld of teleurgesteld". NIJMEGEN De Kunstzijdespinne rij Nyma hoopt volgend jaar aan de gewone schuldeisers een acceptabele re geling te kunnen aanbieden. Voorwaar de is dat de kostenstijging tot een mi nimum wordt beperkt en dat de huidige bezettingsgraad en het marktherstel zich handhaven. Dit blijkt uit het verslag over 1968 dat een winst toont van f 30.606 tegen een verlies over 1967 van f 3 miljoen. De surséance van betaling waarin Nij ma verkeert is verlengd tot 22 augustus 1970. De balans toont een verliessaldo van f 1,82 miljoen. Reserves zijn er niet. Het aandelenkapitaal is f 112,33 miljoen groot. AMSTERDAM Het Amsterdamse Bankierskantoor Vermeer en Co. heeft namens Nederlandse opdrachtgevers een bod van 400 procent uitgebracht op de aandelen Amstel Hotel (waarde vier miljoen). De opdrachtgevers hebben de meerderheid al in handen. Wie zij zijn, meldt de bank niet. Zij willen het hotel in de huidige vorm en stijl voortzetten. Aan de belan gen van directie en personeel zal niet worden getornd. Blijkens gegevens van het CBS be droeg de produktie van metselbakstenen in april 1640 miljoen stuks, berekend op waalformaat (evenals de verder te noemen aantallen). Dit is minder dan in maart 169,7 miljoen) en ook beneden de produktie van april vorig jaar (166,6 miljoen). De eerste vier maanden van 1969 brachten een produktie van 650,0 miljoen, tegen 675,5 miljoen in hetzelfde tijdvak van verleden jaar. De afzet van metselbakstenen liep in april op tot 180,9 miljoen; in maart wa ren 169,9 miljoen en in april vorig jaar 203,4 miljoen metselbakstenen afgele verd. De afzet over de eerste vier maan den van dit en vorig jaar bedroeg resp. 598,0 miljoen en 640,8 miljoen. De met- selsteenvoorraad liep in april terug van 231,7 miljoen tot 214,8 miljoen; eind april 1968 bedoeg de voorraad nog 424,0 miljoen metselbakstenen. De produktie van gebakken straatste nen daalde in april tot 19,7 miljoen stuks WF tegen 22,9 miljoen in maart en 22,3 miljoen in april 1968. Tot dus ver werden dit jaar 89,6 miljoen straat klinkers geproduceerd, tegen 92,6 mil joen in de eerste vier maanden van vo rig jaar. De afzet van straatklinkers nam in april toe tot 25,2 miljoen, meer dan in maart (22,2 miljoen) en in april 1968 (24,4 miljoen). Dit jaar werden 74,8 miljoen straatklinkers afgezet, vo rig jaar t/m april 81,7 miljoen. De straatsteenvoorraad daalde in april van 54,1 miljoen tot 48,7 miljoen; eind april 1968 stonden er 39,3 miljoen straatklin kers op de tasvelden der fabrieken. Aan rauwe stenen bracht april een produktie van 201,7 miljoen, tegen 181,6 miljoen in maart en 199,5 miljoen in april. Tot dusver leverde 1969 een totale rauwe produktie op van 721,6 miljoen, te gen 711,9 miljoen in dezelfde periode van 1968. De voorraad halfprodukt nam in april toe van 145,6 miljoen tot 157,8 miljoen (inclusief oveninhoud). Eind april 1968 bedroeg de voorraad onge bakken stenen 188,0 miljoen stuks. ROTTERDAM De chemische indus trie Synres heeft over de eerste drie maanden van dit jaar „aanmerkelijk be tere resultaten" geboekt dan begin 1968. De omzetten lagen 8 tot 10 procent ho ger, zo werd meegedeeld op de aandeel houdersvergadering. DEN HAAG Nederland heeft ruim 814.000 gulden ter beschikking gesteld voor de bouw van een grafisch oplei dingscentrum in Kampala (Oeganda). De overeenkomst is gisteren in Den Haag getekend door minister Udink (Ontwikkelingshulp) en de minister van onderwijs van Oeganda, dr. S. J. Luyim- basi. Het project heeft twee doelen: oplei ding en produktie van schoolboeken. He vergt in totaal ruim 1,1 miljoen gulden. Het restant wordt bijgedragen door de Milton Obotestichting in Kampala. AMSTERDAM In de eerste maan den van het lopende boekjaar waren de resultaten van VRG-Papier iets beter dan vorig jaar, aldus het bestuur in de jaarvergadering. Vooral de dochter Ave- ry-Etiketten werd genoemd en deze staat nog maar aan het begin. De fusie met de Machinehandel Ma- hez heeft iets minder dan een ton ge kost. BRUSSEL Het bedrijfsleven in de Europese Gemeenschap blijft optimis tisch over de economische ontwikkeling. De ondernemers in de EEG verwachten dat de produktie ook de komende maan den krachtig zal blijven groeien. Dit blijkt uit de conjunctuurenquète van de Europese Commissie. (Het Nederlandse bedrijfsleven heeft tot nu toe niet aan deze enquêtes willen meewerken). DIEMEN Luyck's Produkten NV in Diemen heeft de NV Koninklijke Hart Zuurkoolfabrieken in Oud Karspel over genomen. De bedoeling is het bedrijf, waar veetig mensen werken, verder te vergroten. Bij de gestaag uitbreidende Luyck's werken nu 350 mensen, een aantal dat in het oogstseizoen kan oplopen tot 500 man. NIJMEGEN Friden Holland NV gaat in Berg en Dal bij Nijmegen voor afnemers en vertegenwoordigers een op leidingsinstituut bouwen. Het project gaat 2,5 miljoen gulden kosten, en moet in 1970 klaar zijn. Per jaar kunnen twee duizend cursisten worden opgeleid. Friden Holland maakt o.a. kantoor- machines en computers. DEN HAAG Nieuw Link* heeft gisteravond in een krachtmeting met de tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid het standpunt van die fractie over de Maagdenhuis-affaire scherp veroordeeld. „Wij zijn bijzonder verbitterd", zei woordvoerder Jan Nagel. „Het optre den van de fractie was uiterst ongeluk kig". De motie van de heer Den Uyl (spottend een „status quo-democraat" genoemd), bestempelde de heer Nagel als een „enorm beroerde motie". Je kreeg daarbij de paradox, dat de part ners van de progressieve concentratie van de motie afstand namen, terwijl de regeringspartijen hun waardering uitspraken. Het verlangen van het con gres naar een scherpere oppositie is daardoor verontachtzaamd. „Dat alles maakt, dat een beeld is geschapen van een Partij van de Ar beid, die volledig aan de kant van het gezag en de autoriteiten staat", aldus de heer Jan Nagel. De heer Karei Na gel vulde aan: „De fractie treedt hier op als kweekster van spijtstemmers". Een felle en herhaaldelijk geatta queerde fractieleider drs. Den Uyl ging uit van een fundamenteel verschil van inzicht tussen Nieuw Links en de fractie over de te volgen methode bij de democratisering van het wetenschap pelijk onderw'js. Hij zag duidelijk on- scheid tussen Tilburg en Amsterdam. „In Tilburg was de vertegenwoordi ging van de studenten duidelijk waar neembaar. In Amsterdam was sprake van een willekeurige macht. Om met hogepriester Ton Regtien te spreken: Het conflict is eerder gemaakt dan ontstaan. Als wij die willekeurige macht die met haar bezetting het overleg doorbrak, gaan aanvaarden, zijn wij op weg naar de dwangmaatschappij". S JUNI 194? In Lydda is het proces begonnen tegen de 21-jarige onderwijzeres Oedah en haar handlangers. Zij wordt er van verdacht, vorig jaar ei in een supermarkt in Jeruzalem te hebben geplaatst. Deze aanslag twee mensen het leven. Indien zij schuldig bevonden wordt, kan de worden uitgesproken. Ajesjo m bow. kostte AMSTERDAM De eerste dag van een deze week te houden kunstveiling bij Mak van Waay in Amsterdam ken merkte zich al direct door een hoog prijsniveau en een grote animo tot ko pen, vooral bij de Duitse bezoekers, die dan ook overwegend tot de kopers be hoorden. Toch ging het doek dat het meeste opbracht, namelijk 115.000 gul den, voor „Italiaanse herder onder een boomgroep bij een beekje (omstreeks 1872)" van Gorot naar Parijs. Een schilderij van Adam van Breen (eerste helft 17e eeuw) „Figuren op een bevro ren hollandse rivier" ging voor 32.000 gulden naar Engeland. Een Amster damse particulier kocht voor 36.000 gulden een werk van Henri met de Bles (omstreeks 1500-1560) „rotsachtig landschap waarin op de voorgrond eni ge reizigers worden overvallen door ro vers". Eveneens ir Nederland bleven twee gezichten op de Dorpsstraat in Leid- schendam. Ze brachten 22.000 gulden op. Ook de moderne schilders werden hoog gewaardeerd: opbrengst van een stilleven van Fernhout uit 1944 1000 gul den. Een liggend vrouwelijk naakt op een divan van Isaac Israëls werd ver kocht voor 6000 gulden. Het eerste jaar van Delta Verzeke ringsgroep houdstermaatschappij van Amstleven en Hollandsche Sociëteit (le vensverzekering), Arnhemsche (met Ne- reus), Bataafsche en De Koepel (Scha deverzekering), alsmede het Nationaal Spaarfonds verliep gunstig. Het ge consolideerde bruto bedrijfssaldo be droeg f 24,6 miljoen, waaruit na voor zieningen (o.a. voor vennootschapsbelas ting) een winst resulteerde van f 10,7 miljoen. Hierdoor wordt een dividend mogelijk van 10 procent, hetgeen de voorzichtige schatting bij de oprichting van Delta (77* procent) belangrijk over treft. In de levensector kwam het totaal verzekerde bestand inclusief de porte feuille spaarkasinschrijvingen op f 8.410 miljoen (v.j. 7.815), met een bedrag aan nieuwe verzekeringen en spaarkasin schrijvingen van f 1.352 miljoen (v.j. 1.338). Naar verzekeringen op aandelen- basis het Rolinco Plus-plan en ver zekeringen in Multifracties was een stijgende vraag. Door incidentele oorza ken was het verval in de collectieve sec tor vrij omvangrijk. De Canadese vesti ging van de Hollandsche Sociëteit, Hol land Life, boekte goede vooruitgang. De winst werd, zowel door een gunstig ren te- en sterfresultaat, ais door gewijzigde verantwoording van intrestkortingen op collectieve contracten (activering van een belangrijk deei daorvan) duide lijk hoger. Ook in de schadeeector werden behoor lijke resultaten geboekt. Consolidatie bracht een ten dele vervroegde jaaraf sluiting met zich, zodat vergelijking met 1967 niet mogelijk is. Ondanks de pro blemen, waarmee het schadebedrijf te maken heeft, waren alle branches winst gevend, al zijn de marges doorgaans bescheiden. Met name brand, motorrij tuigen en transport vormen onderdelen die veel aandacht vergen. De Canadese maatschappijen The Stanstead and Sher- brooke en de Sterling, waarin Delta een meerderheidsbelang heeft, gaven goede resultaten te zien. Het totale premie-in komen schade was f 67 miljoen, welk bedrag zonder vervroegde jaarafslui- ting ca. f 80 miljoen zou zijn geweest. Geref. Kerken. Beroepen te Aeraèer- dam-Tuindorp-Oostzaan: J. M. Mulder te Staveren. Aangen. naar Vrouwen polder: L. J. G. IJkel, kand. te Katwijk aan Zee, die bedankte voor Bant, Eerne- woude, Grouw, Lewedorp, Oldeboowv Vrijhoeve-Capeöe en voor Woudeend- Hom merts. koffie vmwur verpikt i rood, wit of rosé'....V.nfles 1 liter W I A hi v v£C&£kjvd Java melange doos 20 stuks f V Aanbiedingsprijzen gelden t/m woensdag 11 Juni. SPECIALE AANBIEDING m - SPECIALE AANBIEDING QQ g» 'HEINTJE NU ELKEWEEK 1 In no. 4 van jullie eigen jeugdkrant staat k het laatste deel van de grote CruyfRe- voetbalprijsvraag. Verder veel strips en een mooi verhaal van Mies Bouhuys Heintje kost maar 20 centl zeer fijne handappel kwaliteitsklasse! kilo

De Vallei | 1969 | | pagina 12