Venus: niets voor de mens Incidenten in Kinsjasa eisen twaalf doden Laatst zei iemand dat je voor Royal ClubTonic veel meer betaalt dan voor gewone tonic Nederlandse druk op VN in kwestie West-Irian MARZINE Haiti vraagt vliegtuigen van Ver. Staten art idarr® Machtsstrijd Over de grenzen Kunt u met uw voeten uit de voeten Hongerstaking in Sovjet strafkamp RUSSISCHE SONDES ONTHULLEN: Te heet om te leven Gratie voor 18 olie-technici S.S.-jodenjager voor gerecht Indian Tonic Quinine Syrië wil DDR erkennen Vredespiloot uit Egypte gezet Rockefeller niet welkom in Chili Belgen jonger ter stembus Zwendelaars in schilderijen gepakt F abrieksexplosic in V.S. Luchtramp in Mexico: 72 doden \iuXf*cSf! DODELIJK SLIJS GEREIS Begrijpelijk. Roval Club Tonic is ook zo goed. bi toch is de prijs maar 75 cent voor een grote fles. INDONESISCH BLAD MELDT voorkomt reisziekte bij apotheek en drogist SO V J ET-VLIEGTUIGEN BIJ NEWFOUNDLAND HARTTRANSPLANTATIE LN ZWITSERLAND ISA LUCHTAANVAL OP PORT AU PRINCE Weer gesprek met Britten en Duitsers over ultracentrifuge Een kunst om meubelen bij elkaarte laten passen. En bij mij. Advies van i. DONDERDAG 5 JUNI 1969 ADVERTENTIE LISSABON De regering van Biaf- ra heeft de Portugese regering laten weten, dat zij gratie heeft verleend aan de 18 Europese olietechnici die ter dood veroordeeld waren wegens „hulp aan Nigeria". Dit is door het Portugese mi nisterie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. Tevens is bekendgemaakt dat de Biafraanse vertegenwoordiger in Lis sabon gezegd heeft, dat maatregelen worden getroffen om de 18 olietechni ci 14 Italianen, drie Westduitsers en een Libanees in vrijheid te stellen. De Portugese regering had op ver zoek van de Italiaanse autoriteiten be middeld ten gunste van de vrijlating der olietechnici. Biafra onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen met Portugal, maar heeft een privé-verte- genwoordiger in Lissabon. Woensdag middag heeft deze de Portugese rege ring van de gratiëring op de hoogte ge steld en verklaard dat de technici „na vervulling van enige formaliteiten" zul len worden vrijgelaten. BONN Voor de gezworenenrecht bank in Tübingen is het proces begon nen tegen de oorlogsmisdadiger An dreas baron von Koskull (62), die in 1966 door Nederland aan West-Duits- land is uitgeleverd. Von Koskull, die in de oorlog plaats vervangend commandant was van het beruchte Einsatzkommando 6, wordt er o.a. van beschuldigd de gehele Joodse bevolking van een dorp in de Oekraïne tenminste 342 mensen te hebben laten neerschieten. De uit Letland afkomstige Von Kos kull was Sturmbahnführer (majoor) in de SS. Na de oorlog werd hij zakenman in Hamburg. Toen de Westduitse justi tie op zijn spoor kwam, week hij uit naar Cyprus en vandaar met een Itali aans schip naar Chili. Toen dit schip echter Willemstad op Curagao aanliep werd Von Koskull aan boord gearres teerd, overgebracht naar het Huis van Bewaring in Haarlem en tenslotte uit geleverd aan de Bondsrepubliek. Samen met Von Koskull staat de com mandant van het Einsatzkommando 6 terecht, dr. Erhard Kröger (64). Deze SS-Standartenführer (luit.kolonel) heeft volgens de tenlastelegging o.m. de exe cutie van 569 Russische Joden bevolen. MOSKOU Afgeschreven voor bemande ruimtevaartde planeet Venus, de dichtstbijzijnde van de twee „binnenplaneten", die altijd in wolken is gehuld en het daardoor de sterrenkundigen steeds zo moeilijk heeft gemaakt om er meer van te weten te komen. Uit de gegeven, die de Sovjetrussische sondes Venus- 5 en -6 naar de aarde hebben geseind, is nu nog eens bevestigd wat al eer der door de Venus-4 en de Amerikaanse Mariner-4 was gemeten, nl. dat een mens al tijdens de afdaling in een ruimteschip in omstandigheden terecht komt die binnen zeer korte tijd zijn dood betekenen. De voornaamste bevindingen van de Sovjetrussische ruimtesondes 5 en 6, die na een reis van 350 miljoen kilo meter vorige maand nog geen 24 uur na elkaar in de atmosfeer van de pla neet wegzakten, zijn nu gepubliceerd in een rapport van de Sovjetrussische aca demie van wetenschappen. Het beslaat anderhalve pagina van alle Sovjetrus sische kranten van woensdag. Het blijkt dat er niet meer dan 0,4 pet. zuurstof in de atmosfeer van de planeet aanwezig is. Zuurstof is onmis baar voor het aardse menselijke leven, De lucht die wij inademen bestaat voor een vijfde deel uit dit gas. De atmosfeer van Venus blijkt voor het overgrote deel uit koolzuurgas te bestaan, nl. 93 tot 97 procent. De rest is stikstofgas met sporen van de edele gassen, samen 2 tot 5 procent. Dan waterdamp bevat de atmosfeer van Venus 4 tot 11 milli gram per liter. Rechtstreeks dodelijk echter is de temperatuur aan de oppervlakte van de planeet, namelijk tussen 400 en 530 graden Celsius, vernietigend voor elk levend weefsel. De atmosferische druk ligt er tussen de 60 en 140 atmosfeer. Het nieuwe rapport vindt het dan ook waarschijnlijk, dat tijdens de afdaling de instrumentenafdeling van de Ve nus-4 in elkaar gedrukt is, en vermoe delijk is dat met de -5 en -6 eveneens gebeurd, al wordt dat niet met zoveel woorden gezegd. In het rapport staat verder dat het onderzoek van de pla neet zal worden voortgezet met nieuwe sondes. Al eerder hebben de Russen ge zegd, in het huidige stadium niet van plan te zijn mensen naar de omgeving van de planeet te zenden. Intussen is in Washington een plan bekendgemaakt voor het zenden van ruimteschepen naar de „buitenplane ten", die verder van de zon af staan dan onze aarde. De Amerikanen willen, evenals de Russen, tegen het eind van de jaren zeventig twee onbemande son des een soort „slingerreis" laten ma ken naar de verste planeten. Voor het eerst sinds 179 jaar staan deze dan zo gunstig ten opzichte van elkaar, dat dit mogelijk wordt met de huidige raket ten. De sondes kruisen de baan van de planeet Jupiter, worden door diens aan trekkingskracht langs de planeet ge slingerd en krijgen daardoor weer vol doende vaart om in de buurt van de volgende planeet te komen. Op dezelf de manier slingert Saturnus de eerste van de twee, sonde a, in de richting van Pluto. Sonde b moet via Jupiter naar Uranus en Neptunus reizen. „De buitenplaneten zijn zeer aantrek kelijke objecten van onderzoek, die on ze kennis van ontstaan en opbouw van 't zonnestelsel evenveel kunnen verdie pen als onze kennis van zogenaamde nieuwe werelden", heeft James E. Long in de juni-uitgave van „Austronautics and Aeronautics Magazine" (tijdschrift voor lucht- en ruimtevaart) geschreven. Long is lid van de staf voor de plannen op langer termijn van het insituut voor straalaandrijving in Pasadena, dat in de VS in opdracht van de NASA de leidig heeft van de onbemande ver kenning van de ruimte. De a-reis naar Pluto zal volgens Long zeven tot acht jaar duren. Zonder de genoemde „Slinger"-mogel(jkheid zou dat 41 jaar zyn geworden. Saturnus kan echter een gevaar vor men voor de sonde, die in de hoge mas sa-concentratie van de ring kan raken. Saturnus zou al in 1976 door aparte sondes kunnen worden onderzocht. Voor de b-reis wordt op negen jaar gerekend om Neptunus te bereiken. Daarna zweven de sondes ons zonne stelsel uit, de onmetelijke ruimte in. Pasadena is al met de voorbereidin gen bezig. Daartoe behoort het ontwik kelen van ,,doet-het-zelf"-rekenmachi- nes, navigatie-instrumenten en kracht bronnen voor de sondes, die zich zelf bij uitputting weer moeten regene reren. Radiobevelen die reparaties kun nen bewerkstelligen, hebben ongeveer vier uur nodig om Neptunus te bereiken. Long schat dat de sondes ongeveer 550 kilo zullen wegen. Als energiebron zullen miniatuur-kernreactors worden ingebouwd. KINSJASA President Joseph Mo- boetoe van de Kongo heeft woensdag avond een oproep gedaan over de tele visie voor kalmte en rust, aan het eind van een dag waarop twaalf studenten werden gedood tijdens een demonstra tie in de straten van Kinsjasa. Volgens Radio-Kinsjasa werden 400 personen gearresteerd. Moboetoe zei, dat het incident hem „diep had geschokt" en hij deed een beroep op alle burgers om de vrede in het land te helpen bewaren. Een half uur voordat de president zijn toespraak hield voor de televisie en de radio, heeft Radio-Kinsjasa in een nieuwsbulletin gezegd, dat de ele menten die verantwoordelijk waren voor het incident „betaald waren door bepaalde buitenlandse ambassades". Moboetoe zei in zijn toespraak ver der dat zijn regering reeds drie weken geleden had besloten de toelagen voor de studenten te verhogen en dat de autoriteiten van de universiteit hiervan op de hoogte waren gesteld. Hij noem de de studenten „onoprecht". Het bloedigste incident had plaats aan de rand van de stad, waar de stu denten die van de universiteit kwamen, ADVERTENTIE v m DJAKARTA De Nederlandse rege ring moedigt op het ogenblik de Ver enigde Naties aan, een meer actieve rol te gaan spelen in West-Irian, opdat Den Haag druk kan uitoefenen dat In donesië zijn betwistbare uitleg van de „vrije keuze" verandert, aldus meldt de Engelstalige Indonesian Observer. „Wij zien geen enkele reden waarom wij die uitleg zouden veranderen", schrijft het blad, dat uitgegeven wordt door de voormalige minister van Voor lichting, B. M. Diah, in een hoofdarti kel in de krant. „Als de Nederlanders vrezen dat er vreemde dingen gebeuren bij die uit leg, dan wijzen wij erop dat Indonesië reeds bekend heeft gemaakt dat allen die de volksstemming willen bijwonen dit kunnen doen". Klaarblijkelijk in antwoord op de aanklacht dat de oppositie ir. de voor malige Nederlandse kolonie wordt onderdrukt, schrijft het blad: „Onze regering is verantwoordelijk voor de veiligheid en de orde in het gebied en heeft vanzelfsprekend het recht op te treden tegen iedereen die tracht de or de te verstoren". Het feit dat de ministers De Jong en Luns te New York Oe Thant de zorg hebben overgebracht van het Neder landse volk over de ontwikkeling in West-Irian, en verzocht hebben dat de VN, in zaak een meer actieve rol moet gaan spelen, vindt het blad „re den om wantrouwend te zijn". De Nederlandse functionaris van de VN Hans Reiff die uit West-Irian is uitgewezen, heeft gezegd dat hij het niet erg vond het land te moeten ver laten, aangezien het politieke klimaat in West-Irian erg verslechterd was. Reiff, 34 jaar is, zei in Madang in Australisch Nieuw-Guinea, dat hij als persoon grote belangstelling had in het beter leren kennen van de bevolking van de Papoea's maar „het klimaat voor dat soort werk is daar heel slecht nu". Reiff heeft woensdagavond laat Ma dang bereikt met zijn vrouw en hun kind op weg naar Amsterdam. Reiff die voor de UNESCO werkt, zei dat hij er geen idee van had waarom de Indonesiërs hem hadden uitgewezen. ADVERTENTIE BONN Als vierde, niet-communis- tisch land zal waarschijnlijk Syrië com munistisch Oost-Duitsland erkennen. Kort geleden hebben Irak, Cambodja en Soedan al deze stap gedaan. De Oostduitse minister van Buiten landse Zaken Otto Winzer voert op het ogenblik besprekingen in de Syrische hoofdstad Damascus. Men verwacht dat beide landen volledige diplomatieke betrekkingen zullen aanknopen. West-Duitsland onderhoudt geen de- plomatieke betrekkingen met Irak, Soe dan en Syrië. Deze drie landen behoren tot de tien Arabische staten die in '65 braken met de Bondsrepubliek, om dat deze diplomatieke relaties met Is raël aanknoopte. OTTAWA Canadese en Amerikaan se militaire vliegtuigen hebben 'n aan tal Sovjet-bommenwerpers op 145 kilo meter van de oostkust van Newfound land „opgevangen", hetgeen zich voor heeft gedaan op 14 mei. De Noordamerikaanse jagers nader den de Sovjets dicht genoeg om te kun nen zien dat het bommenwerpers wa ren met vier turbopropmotoren, die een bereik hebben van 14.800 kilometer en zijn uitgerust om kernraketten tegen doelen op de grond te kunnen meevoe ren. Uit niets bleek dat de Sovjets „iets onvriendelijks" van plan waren. Nadat de Canadezen en Amerikanen waren komen opdagen, veranderden de Sovjetvliegtuigen van koers en vlogen weg in oostelijke richting. door de militairen tot staan werden gebracht. Er zouden toen molotof-cock- tails en granaten naar de soldaten zijn geworpen, waarop dezen 't vuur open den. Vier soldaten werden gewond bij het incident. Twee officieren van de politie worden vermist. De studenten waren op weg naar Mount Stanley, de officiële residentie van president Joseph Moboetoe, die zij 'een lijst met hun grieven wilden over handigen. De studenten beklagen zich over de stijgende kosten van het le vensonderhoud in Kongo. Aan de rand van de stad werd de grootste groep demonstranten tegen gehouden en omsingeld door militairen. De commandanten van de troepen bevalen de studenten zich te versprei den. Daarop kwam het tot gevechten waarbij de militairen het vuur openden op de studenten. De lovanium-universiteit waar de meesten der betrokken studenten waren ingeschreven is gesloten. CAIRO Het verblijf van Abie Na than de Israëlische café-eigenaar en vredespiloot op Egyptische bodem heeft niet lang geduurd. Naar het Egyp tische blad Al Ahram meldt, arriveer de Nathan dinsdagavond met een Ja pans lijntoestel in Caïro. Hij reisde op een Brits paspoort, dat hij bezit als voormalig bewoner van India waar hij piloot is geweest bij de Brits-Indische luchtmacht. Op het vliegveld werd hij verwel komd door vier buitenlandse journalis ten, die hem meenamen naar het Hil ton Hotel. Twee uur na zijn aankomst werd hij door de Egyptische autoritei ten aangehouden. Na ondervraagd te zijn door de veiligheidsdienst, werd Abie Nathan teruggebracht naar het vliegveld van Caïro, waar hij op een lijnvliegtuig van de Egyptische lucht- maatschappij met bestemming Athene werd gezet. Het toestel van de Egyptische lucht vaartmaatschappij met Abie Nathan aan boord op weg van Cairo naar Athene, is woensdag naar het vliegveld terug gekeerd, 45 minuten nadat het was ver trokken. De Egyptische dagbladen die melding maken van het incident, ga ven geen reden voor de terugkeer van het vliegtuig. De passagiers zijn later aan boord gegaan van een ander toe- tel dat hen naar Athene bracht. SANTIAGO, (Chili) De regering van Chili heeft woensdag bekendge maakt, dat het bezoek van de gouver neur van de staat New York, Nelson Rockefeller aan Chili „ongelegen" zou komen. Dit is het derde Latijns-Amerikaanse land dat Rockefeller heeft verzocht zijn bezoek in 't kader van de verkennings tocht die hij voor president Richard Nixon van de VS in Latjjns-Amerika onderneemt, af te gelasten. Reeds eerder hadden Venezuela en Peru Rockefeller laten weten dat hij niet welkom was, nadat zijn bezoeken aan Ecuador, Columbia en Honduras ge volgd werden door hevige onlusten waarbij 10 doden zijn gevallen. Eerder op woensdag hadden ongeveer 500 studenten het Amerikaanse consu laat met stenen bekogeld als een de monstratie tegen het verwachte bezoek van Rockefeller. SCHWYZ (Zwitserland) De eerste hartoverplanting in Zwitserland is mo gelijk geworden „dank zij" doodslag. De „donor" is namelijk een particulie re detective, de 27-jarige Albert Gaut- schi, die op 10 april in de buurt van Schwyz ernstig werd gewond, door de man, die hij in het oog moest houden. Het is de 43-jarige Auguste Benz, die woensdag heeft bekend, de detective geslagen te hebben, die vervolgens door een glazen ruit viel. Gautschi stierf 4 dagen later in een ziekenhuis te Zü- rich, waar zijn hart op een patiënt werd overgeplant. WASHINGTON Na een bomaanval uit de lucht op de hoofdstad Port- au-Prince heeft de Haitiaanse regering woensdag, via haar ambassadeur in Washington, de Amerikaanse regering verzocht jachtvliegtuigen te zenden, ter bescherming van de „open stad" Port- au-Prince" krachtens het tussen de Amerikaanse en Haitiaanse regering gesloten defensieverdrag van Rio de Janeiro". Het is niet waarschijnlijk, dat de VS hiertoe snel zullen besluiten. De regering Duvalier wil lucht- dekking van de Amerikanen, om Port- au-Prince voor nieuwe luchtaanvallen te behoeden. De regering van Haiti verklaarde, dat het plan voor de bomaanval van de Cubanen is uitgegaan. Het toestel, dat de brandbommen had laten vallen, zou in Florida gekocht zijn. De Hai tiaanse ambassadeur in Washington wist niet, of men met het toestel naar Cuba is gevlogen en zo ja, hoe dit in zijn werk is gegaan. Minstens zes brandbommen zouden woensdagop Port-au-Prince terecht zijn gekomen. Er zouden geen slacht offers zijn gevallen. Over de omvang van de schade is nog niets bekend. Wel heeft men verscheidene branden ge zien. BRUSSEL De Belgische Senaat heeft wetsontwerpen goedgekeurd waar bij de kiesgerechtigde leeftijd bij de gemeenteraadsverkiezingen wordt ver laagd van 21 tot achttien jaar. De mini mumleeftijd voor kandidaatstelling is van 25 jaar op 21 jaar teruggebracht. Het ontwerp moe*t nog worden goed gekeurd door de Kamer. Men verwacht echter dat het bij de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar van kracht zal zijn. Dit betekent dat er dan vierhonderdduizend kiezers meer zullen zijn. DEN HAAG De ministers Luns (Buitenlandse Zaken) en De Block (Economische Zaken) gaan maandag in Bonn opnieuw met hun Westduitse en Engelse collega's praten over het ultracentrifugeproject voor de winning van verrijkt uranium. In maart hebben de regeringen van de drie landen al besloten dat in En geland en Nederland (Almelo) installa ties voor deze projecten zullen worden gebouwd. In Bonn zullen deze plannen verder worden uitgewerkt. Het Tweede-Kamerlid Franssen (PvdA) heeft minister De Block ge vraagd waarom Assen niet in aanmer king is gekomen als vestigingsplaats van de proeffabriek en waarom er geen overleg met het provinciaal be stuur van Drenthe is geweest. In Drenthe is men erg boos, dat de proeffabriek aan de neus van Assen voorbij is gegaan. Dat bleek gisteren uit de reacties van Gedeputeerde Sta ten in de vergadering van Provinciale Staten van Drenthe. Assen heeft onge weten het urnaiumproject gemist, al dus G.S. Ir. H. W. Baron (39), thans hoofdin genieur-procuratiehouder bij Werk spoor in Amsterdam en als zodanig be last met de leiding van de kernenergie afdeling, is benoemd tot directeur van de ultra-centrifuge-fabriek te Almelo. Hij is sinds 1956 betrokken bij de ont wikkeling van het ultra-centrifuge pro ject, voorzover Werkspoor daar bij be trokken was. De research stond geheel onder zijn verantwoordelijkheid. Hij le verde een eigen bijdrage in de vorm van een serie octrooien op het gebied van lagers. De heer Baron heeft ver scheidene bestuursfuncties op technisch wetenschappelijk terrein. De bouw van de rollenfabriek, op een 11 Va ha groot terrein aan de rand van Almelo, zal nog deze maand beginnen. In maart 1970 moet de produktie starten. Er ko men 150 personen te werken. De winkels en scholen in Port-au- Prince werden gesloten. Een balling uit Haiti zou in Florida verklaard heb ben, dat er een invasie in Haiti heeft plaatsgehad om „de vrijheid en de de mocratie" te herstellen. Een radiostation in Florida heeft be kendgemaakt dat de aanval op Port- au-Prince werd uitgevoerd door een (viermotorige) Constellation, een oud passagiersvliegtuig, dat er een persoon werd gedood en een gewond, dat er bij 'n r.-k. kerk, dicht bij het paleis van „papa Doe" een brandje was ontstaan en dat er twee bommen waren terecht gekomen in de tuin van de presidentiële ambtswoning. Dit bericht doet vermoe- dan dat de politieke vluchtelingen eerder verantwoordelijk zijn voor de luchtaan val, dan de Cubanen. ADVERTENTIE KORTE LIJNBAAN 21 TEL 010/112955 ROTTERDAM GROTE MARKTSTR. 5 TEL 070/116162 DEN HAAG MARIAPLAATS2 TEL030/18900 UTRECHT BRINK 93 TEL. 05700/12411 DEVENTER MOSKOU Volgens nog niet beves tigde rapporten zijn nog twee gevange nen in het strafwerkkamp Potma in staking gegaan, uit sympathie met de intellectueel Alexander Ginsburg, die ook in dat kamp zit en al sinds het mid den van mei geen voedsel meer tot zich neemt, althans vrijwillig. Nieuws hierover ging rond in de kring van vrienden van gevangenen in het kamp, en een en ander zou gebaseerd zijn op berichten uit het kamp zelf. Ginsburg zou zijn staking zijn begon nen als protest tegen het feit dat de kampleiding hem had verboden te trou wen met zijn vriendin, Irina Zholkof- skaja, die hem dus onder de omstan digheden thans niet in het kamp mag bezoeken. Maandag jongstleden ging de gevan gene Valerie Ronkin in staking, gisteren gevolgd door Joeri Galanskof, in solida riteit met Ginsburg. Verschillende ge vangenen, onder wie de schrijver Joeri Daniel, hebben de kampleiding ver zocht aan Ginsburgs verzoek te voldoen, tot nu toe zonder succes. Ginsburg is verleden jaar tot vijf jaar internering veroordeeld nadat hij een boek had gepubliceerd over het ge heime proces tegen Daniel, die in 1966 wegens het publiceren van anti-Sovjet artikelen was veroordeeld. Daniel, Ginsburg, Falanskof, Conkin en twee andere gevangenen hadden in- langs al de directeur van het kamp ver zocht om een verbetering van de toe stand in het kamp in het algemeen te bewerkstelligen. Bovendien zou de moeder van Gins burg dit ook hebben gevraagd aan het centrale comité van de partij, en daar bij gezegd hebben dat zij zich zorg maakte over de gezondheid van haar zoon. Men weet niet veel over Ginsburg, sinds het ogenblik waarop hij in hon gerstaking ging, doch vermoedt dat hij thans onder dwang wordt gevoed. 1%/fet zjjn benoeming tot plaatsvervan- ger van de Tsjechoslowaakse partij leider, Husak, is Lubomir Strougal (45) opgeklommen tot de op één na belangrijkste post in het land. Hij heeft daarmee een overwinning ge boekt op zijn belangrijkste rivaal in de partij, Husak, die voorlopig nog zijn chef blijft. Of Husak, conserva tief, de nog veel conservatiever Stre ber Strougal zal kunnen afhouden van een greep naar de volledige macht in de partij lijkt twijfelachtig. Het is geen geheim dat zich tussen Hu sak en Strougal een verwoed gevecht afspeelt om het leiderschap in de Tsjecho-Slowaakse communistische partij. Een afspiegeling van deze strijd was de reorganisatie die vori ge week werd doorgevoerd in ver schillende afdelingen van het Centra le comité. "Tke eerste ronde in het gevecht is ken- nelijk gewonnen door Strougal, die in vooruitstrevende kringen wordt be schouwd als het prototype van de aartsconservatieve ambtenaar. De pro-Russische Strougal behoorde met andere conservatieven, onder wie Indra, tot degenen die naar men aanneemt te voren op de hoogte zijn geweest van de plannen voor de in vasie van het Pact van Warschau in Tsjecho- Slowakije in augustus vorig jaar. Strougal, was aan de Karei-universiteit gepromoveerd toen de toenmalige stalinistische president Novotny be sloot zich te ontdoen van Rudolf Ba rak, in wie hij een gevaarlijke rivaal zag. Hij benoemde Strougal in diens plaats als minister van Binnenlandse Zaken. De nieuwe minister, zoon van een com munistische arbeider uit Bohemen die tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog omkwam in een nazi gevangenis. verstevigde onmiddel lijk zijn greep op de politie en de vei ligheidsdienst. Zijn toenmalige optreden is in grote trekken te vergelijken met het optre den van de communisten in 1948. In 1965 werd hij secretaris van het Centrale comité van de partij, maar tijdens het bewind-Dubcek werd hij uit die functie ontheven. Als een van de vijf plaatsvervangende premiers werd hij toen opgenomen in de rege- ring-Cernik. Zijn terugkeer in de hoogste leiding van de partij wijst erop dat de con servatieve krachten in Tsjecho-Slo- wakije allengs de overhand krijgen. :n<n BRUSSEL De Brusselse politie l« er bij toeval in geslaagd de hand te leggen op een tweetal internationale schilderijenzwendelaars, een Canadees en een Fransman, aldus berichten in Brusselse avondbladen van woensdag. Bij controle van een auto die verkeerd stond geparkeerd, ontdekte de politie dat de papieren vervalst waren. De twee inzittenden die voor nader onder zoek werden voorgeleid, bleken een ze kere R. L. te zijn, een Canadees die on langs uit Zwitserland is ontsnapt, en een Fransman L. B., die een verleden zou hebben wegens handel in schilde rijen van twijfelachtige herkomst. In hun auto werd een vijftal schilde rijen aangetroffen, w.o. een Dufy, die nu op echtheid worden onderzocht. Eer. onderzoek van het departement dat R L. in Brussel bezit, bracht voorts een zegel aan het licht gelijkend op dat waarmee de schilder Derain zijn doe ken pleegt te merken, aldus deze be richten. R. L. zou in Liechtenstein een onder neming bezitten voor verkoop van kunstwerken, v.n.l. naar de Verenigde Staten. CARNEY POINT In de munitiefa briek van Dupont te Carney Point in de Amerikaanse staat New Jersey, heef: zich woensdag een ontploffing voorge daan, waardoor 3 personen zijn gedood en ongeveer veertig mensen verwondir, gen opliepen. Het ongeluk gebeurde in een gebouw waar grondstoffen voor de vervaardiging van kruit lagen opgesla gen. Vier arbeiders worden nog ver mist. Tot in Wilmington op 15 km afstand sneuvelden er ruiten. De munitiefabriek van Dupont de Ne mours stamt uit de eerste wereldoorlog. Er werken ruim 800 mensen, van wie er 200 in de fabriek waren, toen de ont ploffing zich voordeed. MEXICO Een Boeing 727 van de Mexicaanse luchtvaartmaatschappij Mexican Airline is gisteren in het noor den van dat land neergestort. Niemand van de 72 inzittenden heeft de ramp overleefd. Volgens het Rode Kruis zijn de wrak stukken van het vliegtuig waargeno men in de Tres Picos bergen ongeveer 50 kilometer ten westen van Monterrey. Aan boord van het toestel was on dei1 anderen de Mexicaanse tennisspeler Ra fael Osuna. Volgens het Rode Kruis in Monterrey heeft geen van de inzittenden de ramp overleefd omdat het toestel in de lucht is ontploft. ADVERTENTIE Er zijn mensen die met hun voeten niet overweg kunnen. Goed. ze lopen en staan als ieder ander. Zo te zien niets aan de hand. Maar goed verborgen onder hun sokken of lons, onzichtbaar onder hun perfect passende schoenen V-rken hun trouwe onderdanen zich in het zweet. C~un fijn gevoel..* Met Azea Foot Fresh komen de za- ken heel anders te liggen. Gebrui- j* MfS kers en gebruiksters van deze milde spray lopen op frisse voeten door de lange dag. Na bad of douche hebben zij hun voefen verzorgd met Azea Foot Fresh. Ook geen geurtjes meer." Een fijn gevoel, fikJ DROGIST EN APOTHEKER

De Vallei | 1969 | | pagina 13