NA REEKS VAN DELICTEN Twee weken cel voor „lastige" Veenendaler DOVO VANAVOND TEGEN HUIZEN R.-K. Unitas leidt in de spelregelcompetitie k\ mannen met smaak jan van schuppen D-day gaf bevolking weer hoop en vertrouwen „Jatten was een goede daad Bejaarden van Amerongen weer op reis Vrachtwagen reed tegen vangrail op Geslaagden avondopleiding Chr. Techn. Talmaschool Valleivogels volgt op de voet VIJFENTWINTIG JAAR GELEDEN BEGON IN NORMANDIË DE INVASIE Wedvlucht vanaf Corbeil Scherpenzeelse bejaarden waren een dagje uit Uit de oude doos door Rik Valkenburg MARKTEN Mannen met smaak zijn kieskeurig in hun kleding. Ze eisen een grote kollektie. Eén - waaruit het bijdetijds kiezen is. Ze eisen kwaliteit. In coupe. stof. dessin, pasvorm. Mannen met smaak vindt vaak bij herenmode young man dress "U hoofdstraat 90 veenendaal - tel. 12163 D-day Optimistisch DAMUITSLAGEN MARKTEN DONDERDAG 5 JUNI 1969 ARNHEM De 26-jarige Veenen- daalse sloper, Joop R., keerde telkens weer naar de woning van zijn veel oudere ex-minnares terug om haar de stuipen op het lijf te jagen. De vrouw had er een spelletje van gemaakt de jongeman aan te trekken en na een poosje weer van zich af te stoten. Daarom haatte hij haar. Vorig jaar september drong hij bijna elke avond bij haar binnen, hetzij door het ingooien van ruiten, hetzij door de deur te forceren. Soms nam hij ook twee vrienden mee. Bij die gelegen heden werd de vrouw soms mishandeld. De Arnhemse politierechter veroor deelde hem hiervoor tot twee weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De zaak tegen de Veenendaler diende gisteren voor het Arnhemse gerechts hof. Een ambtenaar van de sociale psychiatrische dienst vertelde dat de jongeman weer op de goede weg is. Zijns inziens lag de schuld bij de vrouw die deed wat zij met R, die zijn moeder vroeg verloor en daardoor 'n moederlijk contact zocht, wilde. Dergelijke exces sen komen nu niet meer voor. mede door toedoen van zijn meisje met wie hij binnenkort gaat trouwen, aldus de ambtenaar van de psychiatrische dienst. R. stond tevens terecht voor 't in dron ken toestand rijden op een fiets. De Arnhemse politeirechter veroordeelde hem hiervoor tot honderd gulden boete. De procureurgeneraal vroeg voor 't onder invloed rijden bevestiging van het oude vonnis. Voor de huisvrede breuk eiste hij drie weken voorwaar delijke gevangenisstraf en vijfenzeven tig gulden boete met de bijzondere voorwaarde dat Joop R. zich onder toezicht van de reclassering zal stellen. Op verzoek van de verdachte deed het hof gelijk uitspraak. Voor de huis- vredebruek werd R. conform de eis veroordeeld, voor het andere feit ver oordeelde het hof hem tot vijfenzeven tig gulden boete. AMERONGEN Woensdag 11 juni i shet dan weer zover. Dan zullen de Amerongse bejaarden weer kunnen gaan genieten van een prachtige tocht, welke hun wordt aangeboden door de hele Amerongse bevolking. Om acht uur zal het weer opstellen in de Laan zijn. Omstreeks half negen zul len de wagens dan weer vanaf de Hof vertrekken. Alles zal goed kunnen ver lopen als ook het weer meewerkt. Dit is het enigste, waarvoor het comité niet kan zorgen. Verwacht wordt, dat weer vele familieleden, en kennissen uit ko men wuiven. Omstreeks acht uur 's avonds wordt de stoet weer in Ame rongen terugverwacht. VEENENDAAL Door de slechte terreingesteldheid van het sportpark „Panhuis" kon de bekerwedstrijd tus sen DOVO en Huizen gisteravond geen doorgang vinden. De wedstrijd is nu in overleg met de KNVB opnieuw vastge steld voor hedenavond. Indien het re genachtige weer blijft aanhouden en de Veenendaalse sportstichting geen toe stemming geeft voor het gebruik van het sportcomplex „Panhuis", zal de wedstrijd gespeeld worden op het ter rein van voetbalvereniging Veenendaal Het bestuur van DOVO geeft de voor keur aan deze uitwijkmogelijkheid bo ven het alternatief van de KNVB, om de wedstrijd te spelen op het terrein van Huizen, aangezien tot nu toe alle bekerwedstrijden op het terrein van de tegenstanders moesten worden ge speeld. De wedstrijd tegen Huizen wordt dus vanavond gespeeld op het sportpark op het Salamanderveld aan de Bergweg. De aanvang is vastgesteld op kwart voor zeven. VEENENDAAL Op Rijksweg 12 bij Veenendaal is gisteren in de vroege morgen een grote vrachtwagencombi natie ten gevolge van een klapband tijdens het inhalen tegen de vangrail gereden. De bestuurder, de 27 jarige W. G. S. uit Zelhem, liep bij het ongeval een lichte hersenschudding en een fractuur aan de rechterschouder op. De vrachtwagen werd beschadigd. Toen de combinatie tot stilstand kwam, stond de cabine aan de andere kant van de vangrail. RESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Resteren waren als volgt: Golden Delicious: I 60-65:46; II 60-65: 32-42. I 65-70:53-56; II 65-70:43-53. I 70- 75:64-66. II 70-75:46-47. I 75-80:62-63; II 75-80:45-48. I 80-85:57-59; II 80-85:45-46. Aanvoer appelen ca. 75 ton. Jonathan: II 60-65:31-43; II 65-70:35- 58; II 70-75:41-62; II 75-80:42-61. Lombartscalville: II 60-70:75; II 70-80: 95; II 80-90:73. Conference: I 55-60:62-63; I 60-70:76. AARDBEIEN (Doosjes a 200 gram) Vola: EI 45-60; II 40-51. Redgauntlet: EI 53-58; II 43-54. Gorrella: EI 51-58; II 46-51. Elista: EI 47-57; II 42-47. Cam bridge: 49-56; II 39-42. Aanvoer aardbeien: 32.500 doosjes. Prijzen genoteerd in centen per kg, ten zij anders is vermeld. VEENENDAAL De tweede ronde van de jeugd-spelregelconipetitie heeft een overwinning opgeleverd voor R.-K. Unitas. In de kleine kantine van het sportpark Panhuis stelde quizmaster/ arbiter Nelissen weer de vragen, nu aan de jeugd van Valleivogels, Unitas en De Merino's. Er werden deze keer aanmerkelijk meer punten gescoord, overigens tot genoegen van de jury, die voor de tweede ronde bestond uit de heren Van Pelt, Van Litz en Vermeulen. De vragen die door de RNVB waren samengesteld kenmerkten zich door een veelzijdige opstelling want naast een aantal min of meer technische" problemen werden ook vragen gesteld over kleding en schoeisel van voetbal lers. Wat is het verschil tussen een indirecte en een directe vrije schop? bleek geen moeilijke opgave maar desondanks hadden de jeugdige voet ballers er veel moeite mee om een dui delijk antwoord te formuleren. Ook in de tweede ronde bleek de „foto-vraag" in de Vallei geen al te groot probleem want alle teams hadden een juist antwoord ingeleverd. Doordat na elke serie vragen de duidelijk om schreven antwoorden werden gegeven uiteraard nadat dit gedaan was door de deelnemers kreeg de aanwezige jeugd in elk geval gelegenheid een juis- ADVERTENTIE te uitleg te vernemen van verschillen de spelregels. Aangezien Veenendaal zich heeft te ruggetrokken voor deelname aan de spelregelcompetitie zal nu van de teams die als tweede eindigen in de verschil lende poules degene die het hoogste puntenaantal scoort zich daardoor plaatsen voor de halve finale. Voorlo pig maakt de jeugd van Valleivogels een goede kans de halve finale te be reiken. De resultaten van de tweede wedstrijdavond zijn als volgt: 1. Uni tas 240 punten; 2. Valleivogels 234 pun ten; 3. De Merino's 185 punten. In het persoonlijk klassement behaal den Van Hal en Louwers van Unitas beiden 54 punten. Van Essen van Val leivogels scoorde 52 punten en z'n team genoot De Boer verzamelde 51 punten evenals Wim Ebben van Unitas. Tot nu toe blijft Jan van Rheenen van het Leersumse HDS de beste spelregelken ner met een totaal van 58 punten. Op de foto arbiter Nelissen die ook tijdens de tweede ronde weer optrad als quizmaster". SCHERPENZEEL De luchtpost deed mee aan een wedvlucht vanaf Corbeil, een afstand van 440 km. In Concours waren 116 duiven. Zij werden gelost om 7.10 uur en de eerste duif arri veerde om 13.23 uur te Scherpenzeel en de laatste om 14.29 uur. De uit slagen warefi P. v.d. Bovenkamp 1; M. P. Rotte 2, 3, 10, 11; Jo v.d. Bo venkamp 4; J. v. Oostrum 5; C. A. v.d. Wetering 6, 17; P. J. v. Eist 7; A. linkenhaag 2; P. Wagensveld 12; A. Rustenhoven 13, 18, 22; J. Bakker 14; C. ter Burg 15; T. H. Aarsen 16; W. v. Ede 19; J. Voskuilen 21 en W. van Sohaik 23. SCHERPENZEEL Ruim 250 Scher penzeelse bejaarden hebben gisteren ge noten van het jaarlijkse uitstapje. Het aantal deelnemers was aanzienlijk ho ger dan voorgaande jaren. De tocht werd gemaakt met vier bussen en een aantal personenwagens en had als eind doel Oud-Valkenveen. De bejaarden werden vergezeld door de echtgenote van burgemeester J. Hey, die zelf was verhinderd. Via Woudenberg, de Leusderheide en Soesterberg bereikte het gezelschap de Lage Vuursche, waar onder andere Rasteel Drakensteyn werd gepasseerd. In Hilversum werd in de Anna Hoeve een kopje koffie gedronken, waarna men via Loosdrecht vertrok naar Oud- Valkeveen. Daar werd de lunch gebruikt die werd gevolgd door enkele gezellige uurtjes in en rond de uitspanning. Te gen de avond werd de terugtocht naar Scherpenzeel aanvaard. Vijfentwintig jaar. Een kwart eeuw Kerels van 25 zijn toch reeds man nen Wat 25 jaar geleden gebeurde is toch allang vervaagd Toch niet Niets is nog zo helder en scherp in de herinnering der Europeanen, ja, van bijna de hele wereld, als de periode van 25 jaar geleden. Zeer beslist geldt dit voor Nederland. En zeker niet minder voor Veenen daal Men kan het zich momenteel maar nauwelijks indenken dat die tijd al weer 25 jaar achter ons ligt. Het lijkt allemaal gisteren pas gebeurd. Zq was hetjjn april 1944, ruim 25 jaar geleden dus, dat Veenendaal z'n eerste permanente Duitse bezet ting kreeg. Tot op dat moment was men er voor gespaard gebleven. Op allerlei officiële gebouwen en ook een aantal particuliere woningen werd door de Waffen SS beslag ge legd. Vele scholen werden tot ka zerne getransformeerd, meestal niet tot ongenoegen van de jeugd, maar zeker wel van hun ouders. Niette min wisten vele bezorgde autoritei ten toch wel een plekje te vinden waar de jeugd kon worden onder wezen: Localiteiten bij kerken. Des noods in de kerk. Allerlei andere gebouwtjes en zalen, voorzover deze niet door de bezetter gevorderd wa ren. Toch was de algemene accom modatie zeer onvoldoende; nogmaals gezegd niet tot spijt van veel jon gelui, die een zwervend en „jattend" leven gingen lijden. Wat men van de Duitsers te pak ken kon krijgen (jatten) gold niet als stelen maar veeleer als een va derlandslievende daad, die men stelde tegenover het „organiseren" der Duitsers, die daar ook raad mee wisten. Geen wonder dat ieder ver wachtte dat deze jeugd zou op groeien voor galg en rad. En zie nu eens: bravere huisvaders en huis moeders dan in de leeftijd van der tig tot veertig jaar, zijn momenteel nauwelijks denkbaar. Dat is dus al lemaal nogal meegevallen. de tot een zacht gefluister, vertelde men elkaar het laatste nieuws van „de geheime zender" (Radio Oranje) al of niet aangevuld met een fors brok fantasie. Na zo'n gesprek keek je elkaar eens even begrijpend aan. Er schuilde een geheim in die blik. Het geheim dat elke rechtgeaarde vaderlander wist. Het geheim van de zekerheid dat het nu niet lang meer zou duren. Maar de oorlog duurde toch schier einde loos voort... Zonder dat latente ge heim, waarmee men altijd weer-te leurgesteld uitkwam, zou men de oorlogstijd toch moeilijker zijn door gekomen. Hoop deed óp-leven! Nee, de Duitsers konden nu Vee nendaal wel bezetten, maar dat was hoogstens voor een maandje, zeg zes weken. Dan zou inmiddels „de invasie (hét modewoord voor 25 jaar) hebben plaatsgevonden en de Duitse legers verpletterd zijn. Elke dag, ja elk uur verwachtte men die invasie. Reeds meer dan een jaar. Maar er gebeurde niets. Wel in Ita lië en Afrika. Maar het Westen lieten de Geallieerden blijkbaar links lig gen. De SS'ers schreeuwden hun over winningsliederen luidkeels door de Veenendaalse straten. Stram in de houding en keurig op maat. De nieu we „Ritmeester" over 't spoor en de „Panterfabriek" werdengevorderd. Er kwamen van allerlei diensten in. Vraag het maar aan Dirk van Bur- ken, aan Roelf Gaas-beek en tal van andere Veenendalers. Ze kunnen er uren over vertellen. Toch viel 't het toen allemaal niet mee. Hoewel men optimistisch bleef. Elke dag kon je het horen: „Deze week, deze maand, maar uiterlijk nog dit jaar komt de bevrijding. Dan is het afgelopen met de bezet ting". En terwijl de stem dan daal- Maar de invasie bleef uit. Totdat... D-day kwam. De grote invasiedag op 6 juni 1944. Morgen dus precies 25 jaar geleden. Vrijdag 6 juni 1969, herdenkingsdag. Een golf van opti misme ging toen ook door Veenen daal. Het geweldige offensief te Nor- mandië zou de Duitsers in de kortst mogelijke tijd wegvagen. De onlangs overleden ex-opperbe velhebber der geallieerde legers en ex-president van de V.S., generaal Dwight D. Eisenhower gaf per luchtpost de volgende boodschap door: „Troepen van het geallieerde exped'itieleger zijn op de Franse kust geland. Deze landing maakt deel uit van het gemeenschappelijk plan der Verenigde volken voor de bevrij ding van Europa, in samenwerking met de grote Russische bondgeno ten. Hier is mijn boodschap aan u al len. Zelfs al heeft df eerste aanval niet in uw eigen land plaats ge had, nadert toch het uur van uw bevrijding. Alle patriotten, mannen en vrouwen, jong en oud, hebben een rol te spelen in het behalen van de beslissende overwinning. Tot hen, die lid zijn van een geheime verzets beweging zijn, binnenlands of van buitenaf geleid zeg ik: Volg de In structies, die gij hebt ontvangen. Tot de patriotten, die geen lid van een georganiseerde verzetsgroep zijn zeg ik Breng uw leven niet nodeloos in gevaar, gaat voort met uw lijde lijk verzet, totdat ik u het sein geef om op te staan en de vrijand aan te vallen. Er komt een dag, dat ik uw ver eende krachten nodig zal hebben. Tot die dag aanbreekt moet ik u de harde taak van discipline en zelf bedwang blijven opleggen"... Minister Gerbrandy gaf in aan vulling voor de Nederlanders ook een dergelijke verklaring uit. De spanning steeg bij de dag. De don der van het geschut rolde langs de Franse kust en veroorzaakte ook hier de nodige deining. Een hero- ische strijd werd gestreden. Hoelang zou het nog duren?... VEENENDAAL De geslaagden voor de avondopleiding aan de Talmaschool werden dinsdag in de aula van de chr. technische school te Veenendaal namens het bestuur gefeliciteerd door het bestuurslid ds. Terlouw. „Leven is volwassen worden op het terrein van je werk in de vor ming van je persoonlijkheid en op het terrein van het geloof". In dit thema wees ds. Terlouw op het belang van studeren en de verantwoordelijkheid die we elk in de maatschappij hebben. In Ps. 8 lezen we dat God ons doet heersen over de werken zijner han den. „Men kan transplantaties verrich ten en naar de maan vliegen, maar dit gaat in het groot niet als het in het klein niet gaat, we zijn van elkaar af hankelijk en staan in eikaars dienst. Dat je deze verantwoording weet te dragen bewijst het diploma dat met ijver en doorzetting in avonduren is behaald". Na de pauze werden door de heer G. Zoet, adjunct directeur, de diploma's uitgereikt aan: Afd. Bouwkunde: E. J. Beumer, Amerongen, G. C. Bolderman, A. v. d. Bovenkamp, H. v. d. Bovenkamp, J. Brinkhuis, J. Rei- man, G. Dekker, H. v Doorn, H. van Dijk. A. Haklander, A. Rleijer, allen uit Veenendaal, A. v. d. Rlift, Scher penzeel, Z. Roops, Veenendaal, P. Nab Ederveen, C. Overeem Renswoude, H. Vermeulen Scherpenzeel, A. P. Wijn- berger Veenendaal. Afd. werktuigbouwkunde-constructie. H. J. v. Amerongen Rhenen, G. W. Bos Veenendaal, A. M. Brinkman Eist, T. M. Budding, L. H. v. Galen, G. v. d Garde, A. Haalboom, G. Hardeman allen te Veenendaal, M. G. Hendriksen Ederveen, A. Hoogendoorn. P. H. Lan ge beiden te Veenendaal, M. de Leeuw Overberg, C. v. Ommeren Eist, A. Pa ter Veenendaal, D. J. v. d. Pest Vee nendaal, C. H. Reede Amerongen. Werktuigbouwkunde-machinaal D. F. Ariesen, G. v. Dijk, J. Edink, G. v. Engelenburg, M. v. Ginkel, R. H. v. Helleputte, E. H v d. Heuvel, allen te Veenendaal, Z. G. v. Ingen Rhenen, W. C. A. de Jong Veenendaal, C. Slot boom Rhenen, C. Spies Veenendaal. Elektrisch lassen beginners groep I: J. v. Daalen, J. v. Dijk, M. v. Eden allen te Veenendaal, G. Lagerwev Ederveen, J. Pallada, H. A. Quint, H Verwoert allen te Rhenen, M. Dave- laar Ederveen, J. L. Lindner Rhener H. Pater Veenendaal. Elektrisch lassen beginners groep II: A. v. Beek Woudenberg, J. v. Beek, H. v. Dijk beiden te Veenendaal, W. A. v. Gent Overberg, A. v. d. Haar, G. v. d. Haar, W. Helmz, J. M. v. Leijen, P. v. d. Lustgraaf allen te Veenendaal, D. M. v. Ommeren Eist, B. Prins Vee nendaal, J. Rauw Rhenen, C. van de Voort Rhenen, C. v. Zwetselaar Vee nendaal. Elektrisch lassen beginners groep III: H. v. d. Broek Renswoude, F. Deur- loo Veenendaal, H. R. Ditewig Eist, C. Doest Renswoude, G. v. Egdom, L. H. v. Galen, E. H. v. d. Heuvel allen te Veenendaal, G. G Mulder Rhenen, C. A. Rebel, J. P. Schoeman beiden te Veenendaal, R. Versteeg Renswoude, M. J. v. Viegen Veenendaal, G. T. Vink Veenendaal, J. M. P. C. Noordij- ke Zetten. Elektrisch lassen beginners groep IV: A. Ariesen, A. v. d. Berg. Ant. v. d. Berg allen te Veenendaal, M. ter Burg Rhenen, G. J. v. Capelle Eist, M. Ger- rits Rhenen. J. J. Jansen Rhenen, J. Rampert, J. de Man, W. v. Soest, A. Vlastuin allen te Veenendaal, A. H. Rleinveld Scherpenzeel. Elektrisch lassen gevorderden groep I: W. v. Engelenburg Veenendaal, C. ter Haar, F. Nienhuis beiden te Rhe nen, P. C. Schaap Veenendaal, A. v. Setten Rhenen, H. Sukkel, G. van de Weerd beiden te Veenendaal. Elektr. lassen gevorderden groep II: G. Hardeman Veenendaal, M. G. Hendriksen Ederveen, A. Hoogendoorn, C. v. d. Rraats, P. H. Lange, D. A. Meyer, A. Pater allen te Veenendaal, C. Vonk Wekerom, W. F. J. Wagthe Ederveen, G. J. v. Wijk Veenendaal. Autogeenlassen beginners groep I: J. v. Beek Veenendaal. W. A. van Gent Overberg, A. v. d. Haar, G. v.d. Haar, J. M. v. Leyen allen te Veenen daal, D. M. v. Ommeren Eist, J. H. Worst Renswoude, C. v. Zwetselaar te Veenendaal. Autogeenlassen beginners groep II: H. J. v. Amerongen Rhenen, G. van Burken, J. v. Dijk, G. v. d. Garde, W. C. A. de Jong allen te Veenendaal. Autogeenlassen beginners groep III: C. Anbeek, A. D. Bos, J. H. Harm- sen, J. Rampert, S. v. Rooten, J. G. Pouw, J. H. Schreuder allen te Vee nendaal, A. v. Veldhuizen Rhenen. AMERONGEN In de afgelopen we ken werden voor de onderlinge compe titie een groot aantal restanties en af gebroken partijen gespeeld. De uitslagen waren: Visser van Ewijk 0-2; A. v. d. Kolk Visser 1-1; V. Loon Visser 1-1; Visser Derksen 1-1; v. Ewijk Derksen 1-1; E. v. d. Grift Derksen 1-1; A. v. d. Kolk de Groot sr. 1-1; E. v. d. Grift A. v. d. Kolk 1-1; A. v. d. Kolk Faber 2-0. SCHERPENEZEL Op de eiermarkt te Scherpenzeel werden aangevoerd 800.000 stuks. De handel was vlug en de prijzen waren vergeleken bij vorige week weer stijgende en varieerden van f 12 tot f 13. De henne-eieren van f9 'ot f 11,50 alles per 100 stuks. Op de biggenmarkt werden 155 stuks aangevoerd. De handel was matig en de prijzen varieerden van f 95 tot f 105 per stuk.

De Vallei | 1969 | | pagina 3