Europese top kan Engeland in EEG bregen BRAAT! De Spar /T\ heeft z'n koffieprijzen naA verlaagd. VERSTOPPING? Onrustige verjaardag van zesdaagse oorlog Oproep Breznjef om meer eenheid tot communisten Daf-deaSer betrouwbare inruilauto Hoe laat is het? Kijk oq uw Prisma horloge I Kies uit de volledige Prisma kollektie Minister Luns in z'n element KEUKENS? f )voorin abyn moet u bÜ Weer zuivering in China D-Day - 25 jaar geleden Ds. Paisley mag Zwitserland niet binnen rLUKIN [w s|jj(-er zynj CONFERENTIE IN MOSKOE GEOPEND Duitse veteranen niet bijeen V.S. houden bases in Spanje Ted Kennedy naar Luik Nog eens naar boven staat niet in de krant komt niet op de t.v. PROEFBALONNETJE VAN WILLY BRANDTi Vrouwen gevangenen in Spanje vragen hulp van kerk BOMAANSLAG IJS JERUZALEM Collaborateur wordt hoofd van Tsjechisch radio en t.v. Ga naar de voor een uiterst tot en met gecontroleerde en let op dit garantie-vignet Coupon van Doorne's Automobielfabrieken N.V. lees het nieuwe nummer van Pagina 11 VRIJDAG 6 JUNI 1969 DEN HAAG De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Brandt, heeft voorgesteld, dat er een topconferentie moet komen van de regeringen van zeven landen van West-Europa, met als doel Groot-Brittannië deel te laten uit maken van de EEG en het bevorderen van de Europese eenheid. Deze verga dering zou dan in de komende herfst moeten worden gehouden. Minister Brandt zei dit op een verga dering van de ministers van Buiten landse Zaken van de West-Europese Unie te Den Haag, die twee dagen duurt. De deelnemende landen zijn Groot Brittannië, West-Duitsland, Italië, België, Luxemburg en Nederland. Frankrijk is wel lid van de WEU, maar wenste niet aan deze vergadering deel te nemen. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns stelde voor dat de landen van de EEG eerst overeen stemming moeten bereiken over 't hou den van de door minister Brandt voor gestelde topconferentie, voordat deze gehouden wordt. Hij zei ook dat hij spoedig zou gaan voorstellen, een bij eenkomst te houden van de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen der EEG, waarop men moet trachten overeenstemming te bereiken over het toetreden van Groot Brittannië tot lid der gemeenschap. Minister Luns zal dan voorzitter zijn van die vergadering die voorlopig is vastgesteld voor begin juli. Tegen die tijd heeft Frankrijk een nieuwe presi dent en voert het wellicht een nieuw politiek beleid ten aanzien van het Brit se lidmaatschap. Generaal De Gaulle heeft dat toetre den tweemaal door zijn veto kunnen te genhouden. Europese commissie Minister Luns heeft verder met na druk gesteld dat volgens Nederland de uitbreiding van de EEG in details dient te worden besproken met de Eu- j ropese commissie. Wel is het mogelijk daar in ander kader gedachten over te formuleren. De Nederlandse minister heeft van daag de Europese Commissie nog eens met name genoemd, n.l. om zijn teleur stelling te betuigen dat de Europese Commissie niet. zoals gebruikelijk, deze conferentie bijwoont. Zoals bekend, vin den de vijf EEG-landen die wel aan de WEU-conferentie deelnemen, het min der juist dat de Europese commissie door hen dus zonder Frankrijk zouden worden uitgenodigd. De Britse minister, Stewart, aanha kend op een betoog van de Italiaanse afgevaardigde, ambassadeur Manzini, dat er zo snel mogelijk onderhandelin gen met Groot-Brittannië geopend moe ten worden, zei dat die onderhandelin gen niet langdurig moesten zijn en over hoofdzaken moesten gaan. De conferentie heeft minister Luns ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK 'S-ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 17 UUR HONGKONG De Chinese leider, Mao Tse-toeng heeft de zuivering be volen van alle leidende functionarissen die in de Sovjet-Unie zijn opgeleid. Al dus wordt in een Hongkongs blad, de Tin Tin Jat Po. gemeld. Het bevel van Mao zou zijn doorgege ven aan het hoofd van de geheime dienst Kang Sjeng, en aan generaal Wang Toeng-tsjing, de plaatsvervan gende minister van openbare veiligheid en commandant van Mao's persoonlij ke lijfwacht. De zuivering zou zich ook uitstrekken tot dit functionarissen van wie men aanneemt dat zij pro-Sovjet-zijn. Voor het goed uitvoeren van de zuive ring, zou een speciaal bureau zijn op gericht, dat tot taak heeft de politieke zuiverheid van leidinggevende perso nen in partij, regering en leger te on derzoeken. Tot de eerste groep slachtoffers zou den behoren drie onderministers van Buitenlandse Zaken Tsjang Wen-tien, Wang Tsjai-Hsiang en Jang Sjang-Koen die naar een kamp voor dwangarbeiders in een afgelegen gebied zijn overge bracht. De beschuldiging tegen hen luidde: „spionage voor en samenwer king met de Sovjet-Unie". Volgens het Hongkongse blad is het aantal kamerleden dat in de Sovjet- Unie is opgeleid dat belangrijke posities ln partij, regering en leger bekleedt, aanzienlijk. TOLEDO De vrouwen van politie ke gevangenen, die streven naar ver betering van het lot van hun echtge noten in de gevangenis, hebben zich tot de katholieke kerk om hulp ge wend. Een delegatie van zes vrouwen in Asturië heeft gisteren een audiëntie bij kardinaal Enrique y Tarancon, de pri maat van Spanje gehad, die beloof de hun verzoek aan de burgerlijke overheid door te geven en zelf na te gaan welke stappen hij kan doen. In Barcelona hebben 50 Catelaanse vrouwen een onderhoud gehad met mgr. Marcelo Gonzales, de aartsbis schop van Barcelona, die weigerde een petitie aan de minister van Justitie te ondertekenen, welke afkomstig was van vrouwen in Barcelona en omge ving. De vrouwen vragen meer pri vacy bij bezoek aan hun gevangen echt genoten, speciale behandeling van po litieke gevangenen en andere verbete ringen. gevraagd, de Franse regering in te lichten over wat op de huidige WEU- conferentie is besproken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen |Ü|A||P|R A V bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: MwUfilLHA Omaha Beach hing aan zijden draad In Den Haag wordt de ministerscon- jerentie van de Westeuropese Unie gehouden. Voor de aanvang hier Mi nister LUNS in gesprek met de minis ters Stewart (links) van Groot-Brittan nië en Brandt van West-Duitsland. BAYEUX „Wat de mensen niet weten is, hoe weinig het ge scheeld heeft of de Amerikanen hadden op D-day op Omaha Beach rechtsomkeer gemaakt. De waar heid is dat ik het niet wist, toen ik „de langste dag" schreef". Cornelius Ryan, de schrijver van het boek over de geallieerde lan dingen in Normandië. waarvan 10 miljoen exemplaren zijn verkocht, heeft pas nadat hij het boek tien jaar geleden voltooid had verno men. hoe weinig het op Omaha Beach heeft gescheeld. JERUZALEM In de heilige stad en elders in de door Israël bezette gebie den is donderdag, op de tweede ver jaardag van de zesdaagse oorlog van 1967 grote onrust onstaan. By de poort van Herodes Is een handgranaat geworpen over de muur rondom de oude stad. Het helse wapen kwam neer op een drukke straat daar buiten. Een Israëlische soldaat en twee Arabieren werden gewond. In de strook van Gaza, 80 km ten zuidwesten van de hoofdstad, liep een Israëlische com mandowagen woensdagavond in een hinderlaag. De chauffeur en twee pas sagiers kwamen om het leven. Ondanks het dreigement van arresta ties en boetes hebben de Arabische winkeliers in de ommuurde stad de deu ren van hun zaken gesloten gehouden bij wijze van protest tegen de Israëli sche bezetting. De politie maakte een einde aan een optocht van Arabische kinderen die kransen wilden leggen bij een gedenkteken voor de Jordaanse oorlogsdoden. Enkele seconden, nadat de handgra naat was ontploft, waren al gehelmde soldaten met machinegeweren ter plaat se. Zij begaven zich onmiddellijk bin nen de ommuurde stad, waar zij huis zoekingen naar de granaatwerper be gonnen te doen. De Israëlische politie heeft later nog een tweede optocht van 50 Arabische schoolmeisjes verhinderd. De meisjes wilden kransen leggen op een Jordaans oorlogskerkhof. De politie heeft zes meisjes gearresteerd en de kransen in beslag genomen. In Oost-Jeruzalem bleef de toestand gespannen. Israëlische straaljagers vlogen laag over de oude stad, waar zwaar gepatrouilleerd wordt door gehelmde militairen. Qok in Na bloes zijn de winkels dichtgebleven. El ders op de westelijke oever van de Jor- daan is het rustig gebleven. In de Beisan Vallei hebben Arabische guerrilla's met bazooka's en lichte wa penen een Israëlische patrouille bescho ten aan de over van de Jordaan. De PRAAG Tot directeur-generaal van de Tsjechoslowaakse radio is benoemd Bohumil Chnoupek, die onderminister van voorlichting en cultuur was tijdens het bewind van de stalinist Novotny, zo is donderdag uit goede bron vernomen. Chnoupek neemt de plaats in van Odon- zavodsky. tijdelijk direeteur sinds 30 januari j.l., die naar radio-Ostrava te rugkeert. Israeli's hebben het vuren beantwoord met mortieren en andere wapenen. Zij leden geen verliezen. Het Israëlische leger heeft bekend gemaakt dat bij een politiepost in het vluchtelingenkamp van El Ma'Azi ten zuiden van de stad Gaza, een handgra naat ls geworpen tussen een groep soldaten. In Gaza en omgeving is de toestand nog gespannen. Bij de verschillende aanslagen van donderdag zijn nu in totaal vier Israë lische soldaten en vier Arabische bur gers gewond. In Israël zelf is aan het feit, dat twee jaar geleden de oorlog begon weinig aandacht besteed. De Israëli's hebben hun overwinning op de Arabieren reeds herdacht. Volgens de Hebreeuwse ka lender valt de datum een maand eer der. Naar mate de „vrede, waarbij ge schoten wordt", voortduurt, maakt zich een stemming van gelatenheid meester van Israël, gelatenheid die echter ge steund wordt door de vaste wil niets van wat in de oorlog is gewonnen prijs te geven, voor de Arabierer willen on- derhahdëlerï over éen permanente vre de. Deze houding komt in verklaringen van autoriteiten, zowel als van particu lieren steeds meer tot uiting. BERN De Zwitserse regering heeft de toegang tot het land ontzegd aan ds. Ian Paisley, de militante Noord- ierse politieke leider, die tijdens het bezoek van Paus Paulus op 10 juni in Genève een demonstratie had willen houden. In Belfast heeft Paisley gezegd, dat hij toch maandag met 17 dominees naar Genève wil gaan, om te protesteren tegen het bezoek van Paus Paulus. Hij zei dat de reden van het Zwitserse ver bod was, dat een vervalste brief ge stuurd was naar de hoofdcommissa ris van politie in Genève waarin ge dreigd wordt met een aanslag op het leven van de Paus. Hij zei dat dit het werk was geweest van de inter nationale r.k.-actie. ADVERTENTIE MOSKOU Met een oproep tot eenheid van de communistische beweging heeft de Russische partyleider Leonid Breznjef in de Russische hoofdstad de aange kondigde communistische wereldconferentie geopend. In een zaal van het Krem lin waren vertegenwoordigers van 75 partijen byeen. De conferentie, die reeds langer dan een jaar was voorbereid, zou aanvankelijk eind vorig jaar gehouden zijn. maar moest wegens de negatieve reacties van ver scheidene communistische partyen op de interventie in Tsjecho-Slowakye verscho ven worden. ADVERTENTIE ook voor andere merken (omdat er steeds meer autobezitters op DAF overgaan) naam Ik ben geïnteresseerd in een inruilauto met DAF Garantie Controle adres plaats -& In enveloppe zonder postzegel zenden aan DAF. antwoord nummer 2000. Eindhoven In zijn korte openingsrede legde Breznjef de nadruk op de „positieve betekenis" van de grondige voorberei ding en verzekerde hij, dat zij elke deelnemende partij een diep inzicht ge schonken had in de huidige problemen van de communistische beweging, als ook een coördinatie van de standpun ten tegenover de actuele principiële kwesties van de strij# ,t£gen heftimpe rialisme" -mogelijk had gemaakt. De Russische partijleider zeV 'ervan overtuigd te zijn. dat de geest van ka meraadschappelijkheid en van het in ternationalisme, alsook de wil tot een heid van de communistische beweging, die zich bij de voorbereidende werk zaamheden sterk geuit had, ook de ge hele sfeer van de huidige conferentie zou bepalen. „Onze klasse vijanden de imperia listen van alle landen en hun beulen zullen ook aandachtig het verloop van deze conferentie volgen hetgeen niet te verwonderen is. Zij zijn bang voor onze eenheid". Van welingelichte zijde in Moskou verluidt, dat de conferentie vermoede lijk tien dagen of iets langer zal duren. Basis De gedelegeerden hebben een in ver scheidene voorbereidende bijeenkom sten uitgewerkt basis-document voor zich. Dit ontwerp wordt door het me rendeel van de in Moskou vertegen woordigde partijen onderschreven. Maar enkele partijen, waaronder de Roemeense en Italiaanse, zouden tegen verscheidene passages bezwaren heb ben opgeworpen. Na de opening werden donderdagmiddag allereerst procedure kwesties aan de ordt gesteld. Volgens een mededeling van het Rus sische ministerie van Buitenlandse Za ken hebben op de eerste dag van de BREMERHAVEN Een grote bij eenkomst van oud-strijders van de Duitse nazi-marine, die in het komende weekeinde te Bremerhaven zou worden gehouden, is afgelast wegens een con flict over de komst van de 77-jarige admiraal Dönitz, die in de laatste da gen van het „derde rijk", Hitier op volgde en als zodanig akkoord ging met de onvoorwaardelijke capitulatie van Duitsland. Toen het gemeentebestuur van Bre merhaven van de uitnodiging aan Dö nitz hoorde, besloot het de conferentie te boycotten. Daarop lieten de organi satoren van de bijeenkomst weten, dat de reünie, waarop 5.000 veteranen wer den verwacht, niet zou doorgaan. Dönitz werd na de oorlog in Neuren berg tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het optreden van de Duitse onderzeebootvloot onder zijn be vel. Hij woont nu bij Hamburg. WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben een overeenkomst bereikt met Spanje en het ministerie van Buitenlandse Zaken met de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Ame rikaanse Senaat over de condities voor het handhaven van de Amerikaan se bazes in Spanje. De voorzitter van de senaatscommis sie Senator J. W. Fulbright, heeft dit bekendgemaakt, nadat hij over de stand van zaken was ingelicht door de onderminister voor Buitenlandse Zaken voor politieke zaken Alexis Johnson. De overeenkomst houdt in dat het 15 jaar oude verdrag krachtens welke de Verenigde Staten een basis voor onder zeeboten en drie bases voor de lucht macht in Spanje hebben, met 2 jaar wordt verlengd. conferentie zes afgevaardigden het woord gevoerd over het basis-document te weten de afgevaardigden van Vene zuela, Finland, Libanon, Haiti, Jorda nië en Ecuador. Tot voorzitter van de eerste vergade ring werd de leider van de Australi sche delegatie, Laurie Aarons, gekozen. ADVERTENTIE doublé dameshorloge, sportief model 89,- (doublé dameshorloges reeds vanaf 64,-) doublé dameshorloge, exclusief model 105,- gouden dameshorloge 165,- (gouden dameshorloges reeds vanaf 129,-) doublé dames-hanghorloge, zeer modieus 99. (in diverse uitvoeringen) Alle Prisma horloges Incabloc Shockproof Op voorstel van Aarons zijn een confe rentiesecretariaat en een redactiecom missie gevormd, die tot taak hebben de dagelijkse communiqués over de bijeenkomsten uit te geven. Verder is bepaald, dat de conferentie dagelijks, uitgezonderd 's zondags, van 10 tot 14 uur en vai. 16 tot 18 uur vergadert. Tot dusver zijn 345 journalisten bij de con ferentie geaccrediteerd, onder wie 240 buitenlandse. Agenda Met algemene stemmen is een agen da goedgekeurd van twee punten. Ten eerste de vraagstukekn van de strijd te gen het imperialisme, gezien in het licht van de internationale situatie en ten tweede bestudering van documen ten met betrekking tot het eeuwfeest Van de geboorte van Lenin. V V» *V V>, JP Vijf niet op de conferentie en aan het bewind zijnde vertegenwoordigde par- tije zijn die van China, Albanië, Noord- Korea, Noord-Vietnam en Zuid-slavië. Voorts zijn nog een aantal kleine par tijen niet vertegenwoordigd, die met het Kremlin ideologisch „overhoop" liggen. De communistische partijen van Cuba en Zweden zijn slechts door dele gaties van waarnemers vertegenwoor digd. Zowel „Rude Pravo", het blad van de Tsjechoslowaakse communistische partij, als „Pravda" het blad van de Slowaakse partij hebben geschreven, dat Tsjecho-Slowakije zich zal verzet ten tegen bespreking van de gebeurte nissen in 't land op de wereldconferen tie van communistische partijen in Moskou, zoals Engeland, Italië en Roe menië misschien zouden willen. BRUSSEL De Amerikaanse senator Edward Kennedy zal in augustus het zevende Wereld Jeugdcongres in Luik toespreken. Op het congres worden vijfhonderd afgevaardigden uit meer dan honderd landen verwacht. Het wereldjeugdcongres begint op 18 augustus. Een groep Amerikanen beklimt de Pointe du Hoe voor de tweede maal in hun leven: nu zijn het veteranen toen waren zij soldaten in actieve dienst die een belangrijke rol speelden in de invasie op 6 juni 1944. De man nen zijn naar Normandië teruggekeerd ter gelegenheid van de 25e jaarlijkse herdenking van de invasie in Frank rijk. De loodrechte wand van de Pointe du Hoe werd met netten genomen. Bo ven wachtte de teleurstelling. De ge plande Duitse kanonnen waren er niet. De Franse verzetsbeweging had dit reeds gemeld, maar was niet geloojd. Hij kwam er achter tijdens de honderden uren gesprekken en on derzoek naar de landingen, welke heden precies 25 jaar geleden zijn. Toen hij het boek schreef had hij het gevoel dat daarm nog iets ram melde. Volgens Ryan heeft het succes van de invasie afgehangen van één beslissend uur dat generaal Omar Bradley op Omaha Beach heeft doorgemaakt, waar zes uur nadat de invasie bij het invallen van de dag was begonnen, nog praktisch geen vorderingen waren gemaakt. ..Bradley zal het tot het einde ont kennen, maar rond het middaguur schoten wij niets op in Omaha en werd er gedacht aan terugtrek ken", aldus Ryan. Generaal Dwight Eisenhower had in Engeland reeds een communi qué van een zin gereed liggen om de mislukking van de aanval te melden, mocht het besluit tot te rugtrekking vallen. „Wat de gevolgen geweest zouden zijn? Op zijn gunstigst een nieuwe invasie, maar deze zou weer ander half jaar voorbereiding hebben ge- eist. In die tijd zouden de nazi's om vrede hebben kurmen vragen, wij zouden misschien gedwongen zijn geweest rekening te houden met hun vredesvoorwaarden. Of als de invasie vertraagd was gewor den, dan zouden wij waarschijnlijk al aan de Frans-Duitse grens de Russen zijn tegengekomen". Ryan zei een vermoeden te heb ben hoe het is gekomen dat er rond 12 uur 30 beweging in de Amerikaanse aanvallen was geko men. „Tenslotte begonnen de jongens er genoeg van te krijgen slaag te krijgen en toch niet op te schieten. Een sergeant gaf iemand een trap onder zyn achterwerk. Een andere man zei, dat hij nog liever zou sneuvelen bij een opmars. dan maar op het strand te zitten wach ten. Klinkt u dat als onzin in de oren? Toch was het zo. Er Is geen betere verklaring". Toen de Amerikanen het strand verlaten hadden en de heggen en weiden er achter bereikt hadden was de kans dat zij teruggedreven zouden worden oneindig veel klei ner. Maar ook over dat stadium wordt steeds meer bekend. Nieuwe DuitJ- se fouten en nalatigheid, waardpor de geallieerde opmars werd bevor derd. Ryan vertelde dat één geval niet bekend was totdat een Duits sol daat hem had verteld, dat hij deel uitmaakte van een patrouille, wel ke vroeg in de morgen van D-day een weg tussen de Britse en Ame rikaanse landingssector in handen dad, die dus nog vrij lag voor de Duitsers. Ryan gelooft, dat als de Duitsers een sterke strijdmacht de weg bij Arromanches hadden opgestuurd dit ernstig de geallieerde opmar in gevaar zou hebben gebrach' Maar om de één of andere red- deden zij het niet en 11 maand later waren de Amerikaanse tro< pen in Berlijn en was de oorlc voorbij. ADVERTENTi 100 x raak als Miss

De Vallei | 1969 | | pagina 11