Veenendaals dagblad Buiten Kabinet Antillen afgetreden Regeringspartijen krabbelden terug na Grapperhaus' „onaanvaardbaar" DKQSTE Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei pastilles V.S.-toestel vermist Rogers: „V.S. niet getrouwd met Thieu" JAMIN de ef teling Anti-stakingswet kan Brits kabinet doen struikelen Sociaal plan voor T. en D.-Verblifa u Metaalbonden willen praten met YMF over twee proeent Wegens eisen vakbonden Zware explosie in Saigon Kamerdebat over vennootschapsbelasting chocolade Het blijft nog koel L Winst Midway Terugtrekken AFSTAAN Vaticaanse politie gemoder n iseerd Onaanvaardbaar Statenverkiezing melk puur krakelingen bloemen kattetongen eikeblaadjes pastilles Vijfenveertig Telegram Eilandsraad Luchtkarteringsinstituut mogelijk naar Enschede 54 Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 06385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 6 JUNI I969 - 43e JAARGANG no. I30 T.U.C. VERWERPT PLAN VAN REGERING-WILSON LONDEN Op de vergadering van *t Britse vakverbond TUC (Trade Unions Confenrencek waarbij het merendeel der Britse vakbonden is aangesloten, is vandaag gestemd over de plannen der (socialistische) regering om te trachten het uitbreken van wilde stakingen te beperken. BARBARA CASTLE struikelen? WASHINGTON Een verkennings vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht wordt vermist nabij de Aleoeten eilanden, (vlak by Sovjet grondgebied) zo heeft het Amerikaanse ministerie ran Defensie bekendgemaakt. De Elmendorf luchtmachtbasis bij Anchorage in Alaska heeft bericht dat zij noodsignalen heeft opgevangen van het toestel. Volgens het Pentagon is het RC 135 toestel niet neergeschoten. De laatste positie die het toestel zou hebben gehad was op 402 km ten oos ten van Shemya op wat als een routine- vlucht word l beschreven van Shemya naar de Eielson luchtmachtbasis ten noorden van Fairbanks. 16 vliegtuigen zoeken in het gebied. Met vermiste toestel van het type RC 135 maakt deel uit van de strategische verkenningsgroep die gestationeerd is op de Eielsonbasis. Het toestel had vier motoren heeft heeft volgens het Pentagon elektronische verkenningsuit rustingstukken aan boord. Dit betekent vermoedelijk dat het vermiste toestel bezig was met het ver kennen van Russische radarinstallaties ties en het beluisteren van Russische radiocommunicaties. DEVENTER De directie van Tho massen en Drijver-Verblifa en de vak bonden zijn het eens geworden over een sociaal plan, dat de reorganisatie bij het concern moet begeleiden. Na goedkeuring zal het nader wor den uitgewerkt. \fet voorzichtige dankbaarheid mag ook in mijn hoekje gewag worden gemaakt van een gewich tige stap die gezet is, om aan de massale vogelvangst voorname lijk van kleine zangvogeltjes, die zich op- de trek in Europa bevin den halt toe te roepen. België heeft thans maatregelen getroffen om deze miljoenenvoudige massa vangst te verhinderen. De wet van 15 januari 1969 beperkt vangtijd en -methoden zozeer, dat in de toe komst van massasterven geen sprake meer zal wezen. Bedenk, dat tot heden in België jaarlijks rond 15 miljoen zangvogels werden gevangen en grotendeels gecon sumeerd! Een gruwelijke schande, dat zoiets in een land, dat zich be schaafd noemt, kan voorkomen. Italia en Frankrijk zijn trouwens geen haar beter. Insektenverdelgende vogels mogen voortaan nog slechts in de periode van oktober tot 15 november wor den gevangen met 7 m lange net ten, in plaats van de tol dusver gebruikelijke 20 m. Ook mag de vogelvangst slechts voor de kooi worden bedreven en niet voor culi naire doeleinden. Koop en verkoop, in- en uitvoer en transito van trek vogels is voortaan verboden. Men vreest echter, dat de maatregelen voorlopig nog niet het succes zuilen garanderen, dat Vogelbescher mingzich voorstelt, want de veld- controle in België laat nog wel wat te wensen over. Intussen moet het toch worden toegejuicht, dat er iets gedaan wordt aan de wantoestan den. Vogelvangst is ginds een inge roest kwaad, dat ook de wet maar niet pardoes kan afkappen. Lang zaam zal er inzicht moeten groeien en als ik hierboven winst" durf te zetten, is de wens de vader der ge dachte. 6 juni 1969 A. B. WIGMAN Er werd met een overweldigende meerderheid tegen de plannen van de regering; gestemd: 8.252.000 leden wa ren tegen en 359.000 voor. Het voorstel van de TUC, om zelf een systeem in te stellen voor het be oordelen van arbeidsgeschillen werd met zeer grote meerderheid aangeno men, namelijk met T.908.000 tegen 846.000 stemmen. De stemmingen werden gehouden na een lange reeks debatten van vak bondsleiders waarin maar bijzonder weinig goeds ten aanzien van de rege ring-Wilson werd gezegd. De minister-president had onlangs meegedeeld, het wetsontwerp ter be teugeling van de wilde stakingen nog niet in het parlement in te zullen die nen, in afwachting van het resultaat van de conferentie van de TUC van vandaag. De gedelegeerden toonden zich van daag bijzonder verbolgen over het ar tikel van het voorgestelde wetsont werp, waarin wordt voorgesteld dat er bij het dreigen van een staking een verplichte „afkoelingsperiode" van 28 dagen in acht moet worden genomen, en dat er bij overtreding hiervan boe ten moeten worden opgelegd aan de overtreders. Zij noemden dit een „strafclausule". PARIJS/WASHINGTON De diver se Zuidvietnamese oppositiegroepen zijn begonnen met elkaar in contact te treden, over de vorming van een voor lopige coalitieregering. Dit heeft het Zuidvietnamese nationa le bevrijdingsfront (NLF) donderdag in Parijs laten weten. Het front, waarvan de Viet-Cong de militaire afdeling is, wil het huidige bewind in Saigon ver vangen zien door zo'n regering, die dan algemene verkiezingen zou moe ten voorbereiden. Een woordvoerder van de NLF-dele- gatie naar de vredesconferentie in Pa rijs merkte op. dat de bewuste politie ke groepen „elkaar ontmoeten waar ze maar kunnen". In Zuid-Vietnam bevon den izch het bevrijdingsfront, de allian tie van nationale, democratische en vredelievende krachten (een groepering die steun heeft van Hanoi en het NLF), en „andere vredesgroepen". Daarnaast waren in Parijs de delegatie van het front en ook andere „Vietnamese per soonlijkheden". Met dit laatste doelde de woordvoerder vermoedelijk op de in Parijs wonende Vietnamese ballin gen. Volgens het door het front ter ta fel gebrachte vredesplan van tien pun ten, moeten politike ballingen betrokken worden bij de vorming van een in terim-coalitie. Intussen verklaarde donderdag in Washington de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rogers, op een persconferentie dat hij een coalitie als de communisten in gedachten hadden, niet aanvaardbaar achtte. Ze wilden langs die weg sommige van hun leiders aan het volk van Zuid-Vietnam opdrin gen. zei hij. Niettemin hadden presi dent Nixon en diens Zuidvietnamese collega Thieu beiden te kennen gege ven dat, als de bevolking voor de com munisten of enige andere regerings vorm wilde stemmen, en haar stemmen in alle vrijheid werden uitgebracht en geteld, dan alle partijen de keuze van het volk zouden eerbiedigen. Rogers deed een beroep op het NLF onderhandelingen met Saigon te begin nen over de organisatie van vrije en eerlijke verkiezingen. De minister, die pas een bezoek aan Zuid-Vietnam bracht, zei dat president Thieu nog geen antwoord had ontvangen op zijn „zeer opbouwende" voorstel inzake rechtstreekse onderhandelingen tussen het bevrijdingsfront en de Zuidvietna mese regering. De kwestie van een coalitieregering zal waarschijnlijk een belangrijke rol spelen bij het overleg dat Nixon en Thieu zondag op het eiland Midway voeren. Rogers zei overigens dat Ame rika niet met de regering*-Thieu is „getrouwd". Rogers heeft verder verklaard, dat de opleiding van Zuidvietnamese troepen die de taak van de Amerikanen moeten overnemen snel voortgang vindt. Het vermoeden dat de presidenten Nixon en Thieu zondag a.s. op hun top conferentie op het eiland Midway be langrijke besluiten zullen nemen, met name aangaande de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam, is donderdag versterkt. Nixons perschef Ziegler maakte be kend dat de „Vietnasmisering" van het conflict, d.w.z. de geleidelijke over neming van de rol der Amerikanen door hun Zuidvietnamese bondgenoten, een van de voornaamste onderwerpen van gesprek wordt. De kwestie van de Ame rikaanse troepensterkte zal uitvoerig worden besproken. De gedelegeerden moesten zich een weg banen door een enthousiaste me nigte van demonstranten voor zij de zaal in Croydon konden bereiken, waar de vergadering van de „TUC" werd ge houden. De demonstranten - chauffeurs, mijnwerkers, havenarbeiders, spoor wegmannen en anderen - riepen om het aftreden van premier Harold Wil son. „Handen af van de vakbonden", was een veelgehoorde kreet. Met iets minder grote meerderheid werd het TUC-bestuur gemachtigd, zelf maatregelen te treffen ter verbe tering van de arbeidsverhoudingen. Het TUC-bestuur krijgt hiermee het recht oplossingen te zoeken voor com petentiegeschillen tussen verschillende vakbonden en te bemiddelen als oplos sing van een arbeidsconflict door pro cedure-kwesties wordt bemoeilijkt. De bonden hebben hiermee een stuk je van hun eigen bevoegdheid moeten afstaan aan het overkoepelend vak bondslichaam, om hun verzet tegen de beruchte „strafclausule" van mi nister van Arbeid mevr. Barbara Castle met kracht te kunnen handha ven. De vakbonden staan op het stand punt dat het nu aan de regering-Wil- son is, de toegestoken hand van de TUC te drukken en er zich bij neer te leggen, dat de bonden ook bij wilde stakingen baas in eigen huis blijven. Hoewel de druk op Wilson groot is, een compromis te sluiten, is het verre van zeker of de strafclausule - die hij beschouwt als de sleutel tot bedwin ging van de economisch zeer gevaar lijke wilde stakingen - zal laten vallen, wat bijna automatisch het aftreden van mevr. Castle zou inhouden. UTRECHT De vier bonden in de metaalindustrie willen met de 28 be drijfsdirecteuren van de Verenigde Ma chinefabrieken Stork/Werkspoor gaan praten over een loonsverhoging van twee procent. Zij hebben de raad van bestuur van dit concern gevrqagd de bedrijfsdirecteuren te machtigen over deze verhogingen te onderhandelen. De vakbonden hebben laten weten dat zij met de plaatselijke bedrijfsdi recties vaak niet verder komen omdat deze van de hoofddirectie geen toestem ming hebben over dit onderwerp te praten. De bonden zullen nog nagaan hoe de twee procent verhoging er moet ko men: een uitkering ineens, een ve-r laging van de pensioenpremie van de werknemers of een verhoging van het aandeel van de werkgevers in de socia le premies. De bonden hebben dit gisteren in een manifest bij de fabriekspoort in Utrecht bekendgemaakt. „Daaruit blijkt dat on der het personeel van Werkspoor in Utrecht vrij ernstige ongerustheid be staat over de snelle stijging van de prijzen", aldus de heer J. Meynikman, districtsbestuurder van de Metaalbe- drijfsbond NVV. De 2200 werknemers van dit bedrijf hebben gistermiddag tijdens de mid dagpauze een korte demonstratie ge houden om hun eisen kracht bij te zet ten. Tijdens de lunchpauze heeft het personeel van Werkspoor in Utrecht een spontane demonstratie gehoudeii om op deze wijze kracht bij te zetten aan het verlangen van de vakbonden. Sedert 1 juni zijn de politie-agenten in Vaticaanstad in een nieuw ont werp uniform gestoken, dat goed en modern aandoet naast het roccoco-uni- form van de gendarmerie en de door Michelangelo ontworpen uniformen van de Zwitserse garde. ADVERTENTIE WILLEMSTAD De ministers van de Nederlandse Antillen hebben donder dag in een brief aan gouverneur Debrot hun ontslag aangeboden. Zij verklaar den het onder de gegeven omstandigheden wenselijk te achten, dat hun opvol gers op zo kort mogelijke termijn worden benoemd. De gouverneur heeft de ontslagaanvrage in beraad genomen en de ministers verzocht, zich met de lopende zaken te blijven belasten, totdat hun opvolgers zijn benoemd. In een afzonderlijke brief hebben de ministers aan de gouverneur een toe lichting op hun ontslagaanvrage gege ven. Zij zeggen daarin o.a. dat hun ge bleken is dat „langs verschillende we gen onredelijke verlangens worden ge uit. waarop geen enkele zichzelf re specterende regering onder geen enke le omstandigheid kan ingaan." In dit verband wordt opgemerkt, dat verte genwoordigers van werknemersorgani saties dinsdag in een onderhoud met de gouverneur „bepaalde eisen hebben gesteld, welke blijk geven van een be denkelijke mentaliteit". Zo vinden de ministers dat niet mag worden ingegaan op de eis om „de aanstaande verkiezingen van de Staten en de voorbereidingen hiervoor mede onder toezicht van de werkgevers- en werknemersorganisaties te doen ge schieden". De voorkeur van de vak bondsvertegenwoordigers om de ver kiezingen onder supervisie van de Ver enigde Naties te stellen, noemen de mi nisters „zonder meer denigrerend voor het Antilliaanse volk". Voorts achten zij „de suggestie om in de periode voor de verkiezingen alle politieke vergaderingen te verbieden, in strijd met de fundamentele rechten welke de staatsregeling garandeert." In hun schrijven stellen de ministers ook, dat het „voor geen enkele rege ring nu, noch in de toekomst aanvaard baar is dat werkgevers- en werkne mersorganisaties pretenderen in de vorm van een commissie zeggenschap te mogen uitoefenen over de wijze waarop een overheidsinstelling, met na me de regeringsvoorlichtingsdienst, haar taak uitoefent". Tenslotte verklaren de ministers, dat het van een ongemotiveerd wantrou wen getuigt, als men de regering er van verdenkt dat zij de Volkskrediet bank zou gebruiken als middel tot pres sie op de bevoling bij de verïèzin- gen. De ministers besluiten hun brief aan gouverneur Debrot als volgt: „Voren staande omstandigheden zijn voor on dergetekenden aanleiding geweest uw excellentie separaat hun ontslag aan te bieden en u te verzoeken hun opvol gers op de meest korte termijn te be noemen." Naar in politieke kringen m Willem stad wordt vernomen, zijn de ministers afgetreden om straks als gewoon bur ger deel te kunnen nemen aan de ver kiezingscampagne. Gisteren is het Landsbesluit versche nen waarin de regering van de Neder landse Antillen de Staten van de Ne derlandse Antillen ontbinden en de zit ting 1969/1970 van de Staten sluiten. De dag der stemming voor de ver- keizing der Staten is bepaald op vrij dag 5 september 1969. Het Tweede-Kamerlid Wiebenga (PSP) heeft de vice-minister-president drs. J. A. Bakker schriftelijk inlichtin gen gevraagd over aard en motivering van de door de vakbonden op de Ne derlandse Antillen uitgeoefende aan drang om ingeschakeld te worden bij de voorbereiding van de komende Sta tenverkiezingen. „Deelt de minister de mening van SAIGON De vliegbasis Tan Son Nhoet bij Saigon is vanochtend vroeg in staat van alarm gebracht, na het inslaan van 'n Viet-Cong-raket. Volgens de eerste berichten is een munitie-op slagplaats getroffen. De explosie werd in het centrum van Saigon, op acht ki lometer afstand, gehoord. Voor de politie in de Zuidvietnamese hoofdstad gold donderdag al volle pa raatheid. na een reeks bomaanslagen die mogelijk het begin vormden van een guerillacampagne ter gelegenheid van de komende topconferentie tussen de presidenten Thieu en Nixon. In vier uur tijds vielen bij aanslagen drie do den en acht gewonden. Zesduizend poli tiemannen zullen in staat van paraat heid worden gehouden, tot president Thieu dinsdag terugkeert van het eiland Midway. Volgens een bekendmaking in Saigon sneuvelden vorige week in Vietnam 261 Amerikaanse militairen. Het totale do dencijfer aan Amerikaanse kant steeg daarmee tot 35.791. Later deelde een Amerikaanse woordvoerder mee, dat de explosie bij Saigon afkomstig was van een Zuidvietnamees munitiedepot op twee km van de basis. Er was ook ge schoten. De woordvoerder wist niet of de ontploffing was teweeggebracht door een projectiel of een aangebrachte springlading DEN HAAG De debatten over de vennootschapsbelasting hebben gister middag even een scherp tintje gekre gen. Staatssecretaris Grapperhaus (Finan ciën) sprak een „onaanvaardbaar" uit over een amendement van drs. A. C. M. Notenboom (KVP), waarin werd gevraagd om de open beleggingsfond sen buiten de vennootschapsbelasting te houden. Het amendement was mede ondertekend door de drie andere rege ringspartijen. Dr. Grapperhaus zei, dat hy by aan vaarding daarvan zijn portefeuille be schikbaar zou stellen. Het is voor hem een principiële zaak omdat het begin sel van de gelijke fiscale behandeling in het geding is. Het wetsontwerp zelf zal hij niet intrekken. Het is de eerste keer in de geschiede nis van het kabinet De Jong dat een minister of een staatssecretaris het ADVERTENTIE morgen ISO gram van I2S voor 109 niet te geloven voor die prijst „onaanvaardbaar" heeft uitgesproken. Na een kort overleg tussen de onder tekenaars van het amendement, deelde drs. Notenboom mee, dat hij het introk. „Als ik moet kiezen tussen dr. Grapper haus en mijn amendement kies ik voor de eerste", zei hij. Mr. W. Scholten (CHU) en mr. H. E. Koning (VVD) vonden het jammer dat de staatssecretaris het spel zo scherp speelde. Ook voor hen was de keuze tussen dr. Grapperhaus en het amende ment echter niet moeilijk. Drs. Notenboom jS later met een ander amendement gekomen. Daarin wordt een poging gedaan om de grenzen tussen open en besloten fondsen zo duidelijk mogelijk aan te ge ven. Tot nu toe worden veel fondsen o.a. die van de vakbeweging in de prak tijk als open fondsen beschouwd. Het amendement kan ertoe bijdragen dat kleine beleggers toch buiten de ven nootschapsbelasting blijven Dr. Grapperhaus beloofde, dat hij soepel zal zijn. Daarmee was de vrede getekend. Minister Witteveer. (financiën) had gisterochtend gezegd dat hij er toch wel voor voelt om in het wetsontwerp nu op te nemen dat de vennootschaps belasting wordt vastgesteld op 45 pro cent. Mr. Scholten had woensdag een amen dement ingediend, waarin werd ge vraagd om het percentage van het ta rief open te houden tot het najaar. Dan kan het worden bekeken in samenhang met de verhoging van de BTW, de ac cijnzen en de wegenbelasting. Als het nodig is kan, zo zei minister Witteveen, het percentage straks alsnog worden aangepast. Hij had geen behoefte aan de motie van mr. Scholten om voor 1 juli een studie te maken over de vraag of de „dubbele heffing" het betalen van vennootschaps- en inkomstenbelas ting moet worden gehandhaafd. Dit probleem wordt al bestudeerd om dat het straks zal meespelen in de on derlinge aanpassing van de belastingen in de landen van de EEG. De minister maakte echter ook geen bezwaar tegen de motie. TOKIO Naar verluidt zijn donder dag bij de botsingen tussen Amerikaan se militaire politie en arbeiders in dienst van de Amerikaanse strijdkrach ten op Okinawa, talrijke mensen ge wond geraakt. deze bonden dat er aanleiding bestaat om te vrezen voor manipulatie van die verkiezingen", aldus de heer Wieben ga. die voorts wil weten of krachtens het statuut de juiste gang van zaken bij verkiezingen in de overzeese rijks delen onder verantwoordelijkheid van de koninkrijksregering valt. Bij bevestigende beantwoording van deze vraag zou de heer Wiebenga graag vernemen of en op welke wijze aan die verantwoordelijkheid inhoud is gegeven resp. zal worden gegeven, dit vooral tegen de achtergrond van het feit dat ter zake van de waarde van de te houden verkiezingen duidelijk twijfels blijken te bestaan. De fractieleider van de Arubaanse Volkspartij heeft donderdag het vol gende telegram gezonden aan drs. Ne- derhorst van de PvdA (met een af schrift aan de Nationale Partij Surina me in Paramaribo): „Steunen ten volste uw motie ter vervanging statuut. Eisen onmiddellij ke ontbinding statuut koninkrijk. Aru ba eist zelfstandigheid buiten Antil-- liaans verband. Verzoeke steun Partij van de Arbeid en andere fracties die fundamentele rechten van een volk er kennen. Eisen onmiddellijk bijeenroe pen rondetafelconferentie ter beëindi ging huidige neokolonialistische statuut, zodat Arubaanse volk eigen statuut kan verkrijgen". De Eilandsraad van Curasao, die gisteren de gebeurtenissen van vorige week zou bespreken, heeft kort na de opening van de zitting de vergadering verschoven naar volgende week don derdag, na ontvangst van telegram men van de vakbonden, de Kamer van Koophandel en het bedrijfsleven, waar in uitstel werd gevraagd „totdat alles weer geheel genormaliseerd is." In Willemstad was de avondklok don derdagavond nog gehandhaafd. De re gering heeft een prijzenstop afgekon digd. ADVERTENTIE attracties voor een toegangs]H'ijS h kaatsheuvel DELFT De leiding van het Inter nationaal Luchtkarteringsinstituut ITS in Delft zal naar alle waarschijnlijk heid nog deze maand het overleg ope nen met het departement van Onder wijs en Wetenschappen met betrekkin tot de vraag of het instituut in Delft g( vestigd moet blijven of naar Enschor moet worden overgeplaatst. Het onde zoek naar de consequenties van ee eventuele overplaatsing naar het Twe; te-gebouw in Enschede is inmiddels af gesloten. Dit heeft de secretaris van het ITC'. de heer E. Walraven, meegedeeld. Het ITC, dat in Delft met een groi ruimtegebrek te kampen heeft, heef. tot de bouwvakvakanties van dit ja; optie op het Twente-gebouw in Ensche4 de. Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Britse eilan den naar Scandinavië. Boven Noord-Italië daarentegen bevindt zich een lagedrukgebied. Tussen beide systemen in staat ook het ko mende etmaal een noordelijke tot noordoostelijke luchtstroming. Daarmede wordt droge en koude lucht naar ons land getranspor- teerd. Een frontale storing, samen- hangend met de depressie boven 5 Noord-Italië trekt langzaam in noor- 5 delijke richting. Deze storing kan zaterdag in het oosten en zuidoosten 5 van het land meer bewolking ver- oorzaken met mogelijk wat regen. In het temperatuurverloop komt 5 maar weinig verandering. ADVERTENTIE karnen „rond" voor hun kwaliteit i»R i,,e*k o» dessert: Droste, dus.„ konimuUiu 2,30 3,95 6,40

De Vallei | 1969 | | pagina 1