^LP*44TtfO*V Nieuwe christelijke huishoudschool moet in 2 jaar gereed zijn Huidig onderkomen moet verdwijnen „Camera Obscura" exposeert foto's „Casa Italia" ten onder: 7-0 In Italië vibreert de mode 't meest in het straatbeeld VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. 0 P E L CHEVROLET Stichting wacht al 10 jaar op realisering GANGSTERS EN GRIEZELS OP HET WITTE DOEK VOLKSAARD SPEELT EEN BESLLSSENDE ROL Vakmanschap v.v. DVSA recipieert „Nieuwe psalmberijming een cadeau voor de kerk" Levenskunst Bejaarden vandaag op stap Overplaatsing Italiaanse ploeg figureerde TOERNOOI OM DE FRANS BEIJER CUP SAAT VAN START Verdwijnen HORLOGERIE VAN MANEN Waarschuwing Luxor Veenendaal Ka/ .«klills, jJlilPlÊIll; Gift van f 3000 Jeugclkerk Verschil Vaste verkering Concerten Samenwerking Bijdragen Modaliteiten Krant Flatteus VRIJDAG 6 JUNI 1969 VAN WOUT BLAUWKOUS V.A.B. KIRPESTEIN SCHERPENZEEL WMF r SOLA elile S%, KELTUM y,v Permanent FORD-show in showroom Mijn Driek ziet niet veel heil in „een vrouwspersoon als politieman", zo als ze het zelf uitdrukte. Voor dien der spelen is volgens Driek mannen werk en ze had bedacht dat de lei ding van ons degelijke Veenendaal zich wel van dergelijke modefratsen zou onthouden. Tot ze van de week via het Vallei papier vernam, dat ook in het Vee nendaalse korps wat meer sex zal worden gegooid. Alles in het uiterst fatsoenlijke vanzelfsprekend, want ik geloof niet dat de toekomstige lokale politierok veel meer dan een klein stukje knie bloot zal laten. Driek was er dus niet zo gelukkig mee. Ook niet, toen ik haar er op wees, dat het verschijnsel in de steden al tientallen jaren geleden werd inge voerd. „Kan best wezen", vond ze, „maar dan hebben ze het gedaan voor de vreemdelingen. Het staat wel aar dig om hier en daar zo'n deerntje op een kruispunt neer te zetten, maar daar blijft het dan ook bij. Gezag gaat er voor mij niet van uit". Ik heb er zelf nooit bij stil gestaan, dat vrouwelijke politie-agenten zou den worden aangesteld uit een oog punt van bevordering van het vreemdelingenverkeer. Er zit wat in, maar 't kan geen kwaad. Uiteinde lijk zijn ook de h.h. politie-agenten er niet puur voor de misdaadbestrij ding en soortgelijke gemeenschaps belangen. Als een politieman een vreemdeling de weg wijst, dan be weegt hij zich ook op WV-terrein. We hebben er ook een punt van dis cussie van gemaakt in ons mobiele praatgenootschap, waar ik de vraag op een onverwacht moment opwierp. Buur Bram, genieter bij uitstek op al le terreinen des levens, vond de ge slachtelijke doorbraak bij het plaat selijke politiewezen zelfs te beschei den van opzet. Hij had de straten en pleinen nog wat ruifner met geürti- formeerd schoon willen stofferen. Zo nodig had hij'de helft van de thatis aanwezige mankracht er voor in willen ruilen. Zover ging de meerderheid van onze kring niet, maar ze zag toch geen bezwaar in het verschijnsel. Het kon geen kwaad als bij de zebra's poli- tiedametjes op fluitjes stonden te blazen en zorgvuldig gemanicuurde vingertjes bonnetjes achter ruiten wissers schoven. Maar alles in be scheiden mate, het mannelijke ele ment moest wel blijven overheersen. Al was het alleen maar om op lam- pegietersavond voldoende sterkte achter de hand te hebben om de lan ge lat te hanteren. Fel tegenover elkaar bleven evenwel Rooie Roef en Zware Dirk staan. Dirk zag er een aftekening van de heil loze staat in. Als geducht tegenstan der van vrouwen in alle mogelijke ambten kon hij z'n hoofd er alleen maar in horizontale richting over in beweging brengen. Er kwam naar de mening van Dirk op deze manier niet veel goeds van de wereld te recht. Hooie Roef daarentegen vroeg of Dirk ooit van iets als de emancipatie had gehoord. Nee, dat had Dirk niet. Hij kon het overigens we met minder moeilijke woorden af. Roef bracht hem het begrip bij door over de ge lijkstelling tussen man en vrouw te spreken, waarmee Dirk verder geen moeite had. Maar ook daar was hij teugen". Van het begin van den aardbol af had de man meer te betekenen gehad dan de vrouw en dat zouden we nou niet met onze bezoedelde mensenvingers moeten proberen te doorbreken door de vrouw in allerlei ambten te take len. Roef gaf het niet zo gauw op. Hij was in ons gezelschap een befaamde vastbijter op het progressieve stuk en het liet zich door geen tien con servatieve Dirken van de kaart ve gen. Wij volgden het bekgevecht met inten se spanning, tot iemand deze door brak met een simpele constatering. „Ik heb in de krant gelezen", zei de onderbreker, ,,dat die juffrouw bij de kinderpolitie komt. Misschien krijgt ze wel helemaal geen pakkie an en wordt zo een gewoon kantoor juffie." Ineens waren de tegenstellingen opge heven. Door de tegenstander waren de bezwaren met het verdwijnen van het uniform opgeheven. Voor de voorstanders was de aardigheid er af... Wout Blauwkous ADVKr-ri ■■it VEENENDAAL CITY-MOTORS EDE VEENENDAAL —De hoofd-employé bij de PTT, de heer W. van Raven- swaay, is met ingang van 1 juni van het postkantoor in Veenendaal overgeplaatst naar het districtskantoor in Amster dam. VEENENDAAL Binnen twee jaar moet op een perceel tussen de Vijgen dam en de Eenvoudlaan in Veenendaal een nieuwe huishoudschool staan. De definitieve tekening is klaar, en Rijksgebouwendienst heeft het laatste woord. Het wordt hoog tijd dat op hoog niveau eindelijk een uitspraak wordt gedaan, ook over de financiële zijde van de zaak, want al tien jaar lang wacht het be stuur van de stichting die de belangen van de chr. huishoudschool behartigt, op een nieuw onderdak. VEENENDAAL De Amateurfoto- grafenvereniging „Camera Obscura" houdt van vrijdag 13 juni tot en met zaterdag 21 juni een tentoonstelling van eigen werk in het voormalige pand van de Nutsspaarbank, Kerkewijk 6. Vrijdags opent loco-burgemeester A. de Ruiter de expositie, die een keur van opnamen toont, in zwart-wit en kleurvergrotingen, die door de leden van de vereniging de laatste jaren zijn gemaakt. Camera Obscura hield haar vorige tentoonstelling in 1966. De expositie is vrijdagavond de 13de voor het publiek open van half negen tot tien uur. Voorts, met uitzondering van de zondag, elke avond van 7 tot 10 uur, en op de beide zaterdagen van 10 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. Op de avonden van de weekdagen wordt bovendien een serie dia's ver toond, en op dinsdag- en woensdagavond worden demonstraties gegeven in foto techniek. De toegang tot de tentoonstel ling is gratis. VEENENDAAL De voetbalwed strijd die gisteravond in het kader van de Italiaanse feestweek in Veenendaal werd gespeeld, is niet bepaald een suc ces geworden. Op het Panhuis-complex was slechts een handjevol publiek aan wezig om een selectie van v.v. DOVO waarvan de eerste uitgave in een be kerwedstrijd uitkwam aan het werk te zien tegen een elftal van Italiaanse gastarbeiders. „Casa Italia" had geen schijn van kans tegen de DOVO-selectie. gefor meerd uit spelers van de tweede rood witte editie en een aantal junioren. Bo vendien speelde in het Veenendaalse elftal de nieuwe aanwinst van DOVO mee, Gerard Schinkel van Go Ahead K. De Italiaanse gasten allen afkom stig uit de omgeving van Den Haag konden weinig meer dan dan DOVO van doelpunten afhouden. Zevenmaal moest de doelman van de gastarbeiders echter zwichten en het was aan de slechte afwerking van de DOVO-voor- hoede te wijten dat er niet met dubbe le cijfers van de zwakke Italiaanse op ponenten werd gewonnen (7-0). OPHEUSDEN Voetbalvereniging Sparta start morgen met het toernooi om de Frans Beijer-Cup. De deelnemende ploegen zijn dit jaar: Dode waard, Candia (Rhenen), Bennekom en de veteranenploeg van Wageningen, momenteel bekerhouder. Morgen speelt Sparta om 6 uur zijn eerste wedstrijd tegen Dodewaard. In dit duel zal Sparta alles op alles moe ten zetten om van Dodewaard te win nen, want vorig jaar werd Dodewaard bijna bekerwinnaar. Sparta's opstelling luidt als volgt: Doel: C. v. Eist, achter: E. Akker man, A. Huibers, G. W. v. d. Sluis, K. Schaap Pzn.; midden: J. C. Schaap, B. v. d. Pol, voor: D. v. d. Kolk, A. B. Wevers, C. Gerritsen en K. Schaap Dzn. Tien jaar lang al is de Stichting tot oprichting en instandhouding van Chr. huishoudscholen voor meisjes bezig met de verwezenlijking van haar idealen. Steeds doorkruisten mislukte transac ties de plannen, en al die tijd behielp de tweede huishoudschool zich met noodgebouwtjes en een dependance aan de Nieuweweg. Sinds een jaar huist de school in het voormalige gebouw van het Chr. Lyceum aan, de Tuinstraat. Binnen twee jaar moet men daar verdwijnen, om ruimte te maken voor het te bouwen winkelcentrum. Het be stuur is dan ook vol goede hoop, dat de zaak nu eindelijk zijn beslag krijgt. Voorzitter H. M. van Schuppen: „Twaalf jaar is ook wel lang genoeg". De school die bij de Vijgendam moet verschijnen telt drie theorielokalen, twee lokalen voor de „naaldvakken", lokalen vóór wassen en. strijken, een droogkamer en een handerarbeidlo- kaal, een overblijflokaal met ingebouwd Geboren: Erwin, z. v. D. Poelstra en T. R. Lodders, Willaerlaan 25: Alber- tus Jan, z.v. M. Bakker en J. H. Leef- lang, Slingerslaan 8. Ondertrouwd: geen. Getrouwd: W. Bos te Maartensdijk en M. Bieshaar te Scherpenzeel. Overleden: A. Koster, 62 jaar, e/v G. Vonk, Pr. Margrietlaan 1. toneelpodium, ruimten voor administra tie en personeel, en een eigen gymnas tieklokaal van 21 bij 12 meter. Het gemeentebestuur heeft inmid dels een schrijven doen uitgaan, waar in Veenendalers wordt verzocht even tuele bezwaren in te brengen tegen de door het stichtingsbestuur gevraagde verlening van een bouwvergunning. De definitieve tekening, van de twee de Chr. huishoudschool, die over twee jaar gereed moet zijn. ADVERTENTIE pleet f en staal p'eet Lj HOOGSTRAAT 28 enstaai //M' VEENENDAAL RHENEN De burgemeester van Rhenen vestigt er de aandacht op, dat het nog steeds voorkomt, dat giftige bestrijdingsmiddelen, die worden ge bruikt in de land- en tuinbouw, alsme de bij de fruitteelt, na gebruik vaak niet op behoorlijke en verantwoorde wijze worden opgeborgen. Wanneer dientengevolge deze be strijdingsmiddelen in verkeerde han den komen, kan dit door onwetendheid of onbekendheid de dood tengevolge hebben. Hij waarschuwt ernstig in dit opzicht alle nodige voorzorgsmaatregelen te nemen, met bedoelde giftige middelen vooral de grootste voorzichtigheid te betrachten en de vergiftige stoffen na afloop in een afgesloten ruimte te be waren. Rhenen, 3 juni 1969. De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. ADVERTENTIE KerkevVijk 128 Veenendaal Telefoon .,(08385) 12244 VEENENDAAL - Het Luxortheater in Veenendaal vertoont dit weekend weer een tweetal films waarin het bloed rij kelijk vloeit. „Night of hate" is een gangsterfilm van J. J. Balcazar met in de hoofdrol len Tomas Milian en Anita Ekberg. Twee gangsters overvallen samen oen bank en raken daarna slaags met de politie. De ene gangster wordt gevangen genomen, de ander ontkomt en vlucht verdacht van moord op een agent, met de buit naar Mexico. Hij koopt daar een bar en alles gaat op rolletjes, tot dat zijn medeplichtige weer vrijkomt uit de gevangenis. Deze trekt namelijk ook naar Mexico en begint daar de barhouder te chan teren. Voor de liefhebber: aan het slot van de film vallen er tijdens een vuur gevecht vele doden. Zaterdag 19.00 uur, zondag 15.00 uur, 18 jaar. Nog meer bloed biedt de griezelfilm „De wraak van het bloed" (The Crim son Altar) van Vernon Sewell. Chris topher Lee er> Boris Karloff, de twee grootste griezels aller tijden, zijn in deze kleurenfilm samen aan het werk. Het draait allemaal om een heks, die driehonderd jaar geleden door dorpe lingen levend verbrand werd. Zij ver vloekte haar rechters en sindsdien zijn er veel dorpelingen op vreemde wijze aan hun eind gekomen. Zo ook de broer van de jonge antiek handelaar Robert Manning. Robert stelt een onderzoek in en lost het raadsel op. Zaterdag 21 uur, zondag 19.30 uur, 18 jaar T. v. d. M. VEENENDAAL In het kader van de Italiëweek in Veenendaal schreef onze mode-redactrice, Mir jam Spiering, een artikel over de Italiaanse mode. In een groot aantal Veenendaalse mode-zaken wordt tij dens de Italiëweek, maar ook daar na, het accent gelegd op kleding, die hetzij rechtstreeks uit Italië komt, hetzij door de Italiaanse mode is geïnspireerd. Daarom leek het juist onze lezers, waarvan vele stellig ook in Veenendaal hun inkopen doen, wat informatie te verschaf fen over de mode van het door gaans zonnige Italië. Het mag nog steeds zo zijn, dat Parijs toonaangevend is voor mode, maar laten we vooral Italië niet vergeten! Italië, het land, waar de mode het meest vibreert in 't straat beeld. Waar zie je vrouwen zoals in Mi laan en Florence? Waar bewondert men de elegantie, het raffinement, kleur, effect en artisticiteit van de mode zozeer als onder de Italiaanse zon? Waar doen vrouwen.... én man nen.... zozeer hun best om voortref felijk gekleed en gekapt voor de dag te komen en waar behoort mode zozeer tot de levenslust? Het Parij- se straatbeeld is daarbij vergeleken vaal en armetierig, laten we eerlijk zijn! Ongetwijfeld speelt de volksaard van de Italiaan bij dit verschijnsel een beslissende rol. De Fransman mag dan zijn beroemde wijn drin ken, maar hij mist de luchthartig heid en de speelsheid van de Ita liaan. Hij heeft stijl, maar is zuiniger, gematigder, minder uitbundig, on danks alles wat van zijn „douce France" beweerd wordt en wat te sterk gekleurd is door de reputatie van het Franse hofleven vanouds. Heus, in Italië vindt men veel meer zonnige levensgenieters, die zich onbezonnen en soms naïef door AMERONGEN In verband met het behalen van het kampioenschap van de derde klasse B van de afdeling Utrecht en de daaraan verbonden pro motie naar de tweede klas recipiëren het bestuur en de spelers van voetbal vereniging DVSA uit Amerongen vrij dag 20 juni van 1800 tot 19.30 uur in het clubhuis op sportpark „De Burg wal". Na de receptie is er een feestavond voor de spelers en reserves van het eerste zaterdagelftal. Zondag is in de gereformeerde kerk te Veenendaal de nieuwe psalmberij ming volledig ingevoerd. De invoering is voor de vakantie gebeurd, omdat verschillende vakantiegangers die in Veenendaal komen kerken in hun eigen woonplaats al aan de nieuwe berijming gewend zijn. Ds. W. Blanken schrijft er verder over in „Kerknieuws". Een bepaald schokkende verandering, van half naar geheel nieuw, is het niet te noemen, want we zijn ondertussen al behoorlijk in de nieuwe berij ming ingeburgerd en daardoor zijn we ons de manco's van de oude be rijming (bijna 200 jaar oud!) steeds meer bewust geworden. Er zijn er natuurlijk ook velen (en daar is best in te komen) die tevens met een gevoel van spijt de oude vertrouwde bundel zien ver dwijnen. Di spijt mag van ds. Blanken. Tenminste als er bij ie dereen een groot stuk dankbaar heid heerst omdat de nieuwe berij ming gewoon technisch beter is (een meer zuivere vertaling van de grondtekst) en vooral omdat ze de taainuances en uitdrukkingen van onze eigen tijd (vaak meesterlijk) weet te gebruiken, waardoor de in houd van de psalmen meer aan sprekend wordt voor de mens van nu. Dit cadeau voor de kerk, gaat de predikant verder, zullen we nu ook gretig aanvaarden, want dat is het waard. Hier heeft God toch maar weer veel gaven onder de mensen weten in te schakelen voor Zijn dienst. Daarna mag je best denken: daar gaan ze nu, die oude berijm de psalmen. Vooral de ouderen on der ons, die hier altijd mee ge leefd hebben, moeten omschakelen. En omschakelen is een kunst. Je moet er ook weer geen drama van maken. Waarschijnlijk is het wel een ontdekkende ontdekking dat wat wij mensen maken, zoals deze oude berijming destijds, niet heilig is en de eeuwigheid niet haalt. Ons maaksel verslijt eenvoudig een keer. De nieuwe berijming, die we nu met gejuich binnenhalen, zal straks ook weer afgedaan hebben. Door bemiddeling van godsdienst onderwijzer J. Gaasbeek ontving ds. A. Widgerhof van de hervormde ge meente te Veenendaal een gift van 3000 gulden. De gever, die onbe kend wenst te blijven, bestemde 2000 gulden voor een luidklok en het interieur van het nog te bouwen wijkcentrum in Veenendaal-west en 1000 gulden voor het prot. chr. streekziekenhuis te Bennekom. De hervormde jeugdgroep te Rhe nen heeft haar diensten voor dit sei zoen op 1 juni j.l. afgesloten. In sep tember beginnen de jeugdkerkdien- sten weer. Bij de hervormde gemeente te Thenen heeft men een paar maan- en geleden de twee collecten voor diakonie en kerkvoogdij vervangen ioor één offer per dienst. Nu men na 11 weken de resulta ten heeft bekeken blijken de ver wachtingen van dat ene offer ver be neneden peil te zijn gebleven. Ge collecteerd werd over die periode rond 5400 gulden tegen bijna 5600 gulden over dezelfde periode in 1968. het verschil is nog groter als men re kening houdt met de geraamde op brengst, nl. 1200 gulden, aangezien over een periode van 11 weken vol gens de begroting 6600 gulden zou moeten worden opgehaald. Aan het verslag van de laatstge- de hervormde gemeente „Sola P'i- de" te Veenendaal ontlenen wij, dat het na de samenspreking tussen de gereformeerde kerk te Veenen daal en Sola Fide tussen deze beide kerkgenootschappen tot een vaste verkering is gekomen. Een huwelijk ligt in het vooruitzicht. Overigens heeft Sola Fide er geen enkel be zwaar tegen dat de gereformeerde kerk een knipoogje geeft naar ande re plaatselijke kerkgenootschappen. In het verslag wordt verder ge steld, dat ook de seksuele revolutie niet aan Sola Fide voorbijgaat. Aan de gemeenteleden wordt vervolgens de vraag gesteld of dit allemaal zo maar gaat. Waar blijven de veront rusten? Wie bezet de kerkeraadska- mer? Dat Sola Fide oecumenisch is blijkt uit 't feit, dat niemand er be zwaar tegen heeft dat een lid van de gereformeerde kerk voorgaat in de jeugdkapel van „Sola Fide". „Voor dat wij 't weten, zijn we getrouwd", gaat het verslag verder. En: „Nog altijd zijn wij tot ons ver driet hervormde wijkgemeente in wording. De positie van al deze ge meenteleden moet tegen het einde van dit jaar ter synode weer bespro ken worden. Wij zijn benieuwd en wat onze bondsbroeders betreft bepaald pessimistisch. Het programma voor de nog res terende zomeravondconcerten in de hervormde Andrieskerk te Ameron gen ziet er als volgt uit: 1 juli: Dul- ci Ouwerkerk, viool; Ben Teij, orgel. 26 augustus: Joosje le Coultre, fluit; Piet Dhont, hobo en Mees van Huis, orgel. 16 september: Het a capella TRAZOM-koor uit Haarlem, o.l.v. Jacques Moolenijzer; Bernard Barte- ling, orgel. Besprekingen tussen delegaties van de hervormde gemeente en de ge reformeerde kerk te Rhenen hebben er toe geleid dat de vorm van orga nisatie van kerkdiensten, waarvoor beide kerkgenootschappen verant woordelijk zijn, wat is bijgesteld. Van hervormde zijde was er be zwaar tegen de aanvankelijk getrof fen regeling omdat men daar het gevoel had dat de jeugddiensten door de gereformeerde kerk niet als ech te kerkdiensten werden beschouwd. Van de begrote 30.000 gulden aan vrijwillige bijdragen over 1969 heeft de hervormde gemeente te Ameron gen al meer dan 20.000 gulden bin nen. Ds. M. Groenenberg heeft in Her vormd Nederland een artikel ge schreven over de kerkelijke situatie in de provincie Utrecht. Hieruit heb ben wij het onderdeeltje „de moda liteiten" gepikt. Deze baren ds. Groe nenberg zorgen. De vrijzinnigheid is vrij zwak ver tegenwoordigd, schrijft hij. In Utrecht en Amersfoort zijn de vrij zinnigen ingeschakeld. De gerefor meerde bond is stevig vertegenwoor digd in de provincie Utrecht: 50 van de 140 predikantsplaatsen. Door dat in bepaalde gevallen velen van buiten komen wonen, ontstaan er spanningen op kerkelijk gebied, voor al in gereformeerde bondsgemeen- ten. Geen van deze gemeenten (behalve Harmeien, maar dat is in meerderheid niet „bonds" meer, meent ds. Groenenberg) wenst ruim te te geven aan een andere moda liteit van prediking en catechese. Ge volg: er bestaan (helaas!) al vijf „buitengewone wijkgemeenten in wording" (IJsselstein, Vreeswijk, Veenendaal, Woudenberg en Maar tensdijk). In andere gemeenten bestaan wel, soms levendige kringen, te klein voor een buitengewone wijkgemeente in - ding (Houten). Cóntact tussen de ker keraden is er weinig of niet. Mis schien dat de nieuw ontstane ge meenten (bijv. Nieuwegein) ook de ze problematiek hier en daar als van zelf oplost. In ieder geval bewaren, volgens de schrijver van het artikel, deze buitengewone wijkgemeenten velen bij Woord en Sacrament. In de driemaal in de week ver schijnende Nieuwe Noord Holland se Courant zal voortaan één keer in de maand een hele pagina gewijd zijn aan kerkenieuws. Dit is een ge volg van een overeenkomst die de raad van Kerken in Purmerend met deze krant heeft gesloten. De voor de pagina verantwoordelijke redactie zal door de Purmerendse raad van kerken worden benoemd. de aardse vreugde wentelen. Maar met smaak, met aangeboren gevoel voor sophistication en een adembene mend vakmanschap. Dat geldt zeker voor de mode, die dit speels volks karakter volkomen weerspiegelt. Ook in Nederland heeft men de Italiaanse mode ontdekt. We impor teren kleding en allerlei accessoires, zoals schoenen, tassen, shawls, hand schoenen, paraplu's, lingerie, siera den enz. De prijzen zijn vergeleken met Frankrijk en Duitsland beslist aantrekkelijker en de Nederlandse vrouw begint oog te krijgen voor ty pische Italia-anee stijlkenmerken. lm Yee«eodaal zijn verscheidene zaken, die een belangrijk deel van de modecollectae uit Italië laten ko men; er zijn zakenmensen die zelf naar Milaan en andere modesteden reizen om beurzen te bezoeken en contracten af te sluiten. Vroeger heette het, dat de Italiaanse leve ranciers minder betrouwbaar waren Nu hoort men dat verwijt al bijna niet meer, want de Italiaanse fabri kanten van betekenis zijn zich er terege van bewust, dat zij in hoge mate van een goed functionerende export afhankelijk zijn. Wie bijvoorbeeld de inkoper van modehuis „Lizzy Look" in Veenen daal naar zijn ervaring vraagt, krijgt te horen, dat hij hoogst tevreden is over zijn Italiaanse relaties en dat kwaliteit en afwerking hem telkens opnieuw verbaasd doen staan. Het is begrijpelijk, dat wij vooral veel gebreide mode uit Italië laten komen, omdat dit artikel ideaal is voor ons klimaat. Wat de Italianen juist op dit gebied presteren, mei met breitechnieken en materiaal is fabelachtig. Daar komt dan een fan tastisch kleurgevoel bij. Italiaans kleurenspel is levendig, interessant en artistiek en vooral daaraan her kent de Nederlandse vrouw tussen het internationaal kledingaanbod de Italiaanse creaties. Wat de coupe betreft zijn de Nederlandse inkopers niet altijd tevreden. Hoewel de Ita lianen de kunst inmiddels van de Fransen hebben afgekeken zijn er nog leveranciers die te smalle schou ders en te brede heupen maken. Het ander matensysteem wordt geleide lijk aangepast aan Westeuropese normen, die men soeciaal voor de ex port aanhoudt. Eén van de grootste charmes van de Italiaanse mode is het feilloos ge voel voor kleding en accessoires, die de vrouw flatteren. De bizarre experimenten, die in Engeland voorvallen en waarbij de vrouw ondergeschikt wordt gemaakt aan het modespel, zijn in Italië zon der meer ondenkbaar. Niet dat de Italianen terugdeinzen voor extravagantie, een gedurfde lijn, een origineel veelal exotisch kle- dingtype, maar criterium blijft of die kleding in staat is een vrouw te ma ken. De mode is er om het oog te strelen en liefst op een nadrukkelijke uitbundige manier, vinden de Italia nen. Een vrouw, die op haar paas- best over straat gaat, en geen open lijke complimenten ontlokt, zal zich in de spiegel geshockeerd afvragen of er iets mis is met haar uiterlijk. Als inspiratiebron en toetssteen zijn de opmerkingen van mannen onont beerlijk geworden voor de modebe wuste Italiaanse vrouw. Zij doet veel moeite om charmant voor de dag te komen en haar eise^ liggen dan ook hoog, wat voor d ontwerpers tot en met de fabrikan ten en verkopers weer een reden is om het mooiste en het beste te ma ken. Waar de mode zozeer verweven is met levenskunst, dat men op de vrije weekends zowel rijk als arm. goed en smaakvol en modieus ge kleed ziet gaan, kan men een vleug je Italiaanse mode-invloed alleen maar toejuichen in Nederland. Hel zal ook ons straatbeeld aanmerkelijk zonniger en aangenamer maken. Om het nog duidelijker te zeggen: wc kunnen ervan leren. Daarom moei het gewaardeerd worden wanneer de Veenendaalse middenstanders het Italiaanse mode-element introduce ren en zo plaatselijke kopers in staal stellen van die temperamentvolle fleurigheid iets in hun garderobe op te nemen. MIRJAN SPIERINÖ RHENEN Vanochtend zijn de Rhe- nense bejaarden voor 't jaarlijks uitstap je met de nodige NBM-touringcars weer het land ingetrokken. „Het aantal is op vijftien na evengroot als vorig jaar," zei gisteravond de heer B. Both, maatschappelijk werker van de gemeente Rhenen, die als bestuurs lid van het organiserend comité een groot aandeel heeft gehad in alle voor bereidende werkzaamheden. „Finan cieel zit de zaak ook rond, zodat we met een gerust hart op stap kunnen gaan," aldus de heer Both. De ronde is evenals vorig jaar geheim gehouden. Niemand weet waarheen de tocht gaat. Dat doel zien de reisgeno ten pas onderweg. Ook het restaurant in Rhenen, waar vanavond het diner wordt gebruikt is geheim gehouden. De bejaarden worden ingehaald met mu ziek, ditmaal door de muziekvereniging „Oefening Baart Kunst".

De Vallei | 1969 | | pagina 3