Een subsidie blijkt eigenlijk niet nodig Toch boottocht voor bejaarden in Kesteren G. G. MEURS: „ER KOMEN NOG MEER ACTIES..." Ook DOVO werd uit bekerstrijd geworpen CIRCUS TONI BOLTINI Een wereld van keihard werken Unieke samenwerking Romantisch dorp in Veenendaal Schuld Concurrentie Jaarvergadering EHBO - Rhenen Gevaar hooibroei Huizen boekte 2-4 zege en gaat over naar kwartfinale BEKENDMAKING Snelle strijd Vinniger Make-up Gerafeld Grapjes VRIJDAG 6 JUNI 1969 KESTEREN De Betuwse zusjes weten van doorzetten. Wie mocht denken dat zij na het jongste raadsbesluit van vorige week vrijdag, hun voornemen om een boottocht voor de bejaarden van Kesteren te organiseren ter gelegenheid van hun eerste lustrum, zouden laten varen, heeft het mis. „De boottocht gaat door in augustus, dat is voor negentig procent zeker", zegt de heer G. G. Meurs, zowel geestelijk als lichamelijk vader van het muzikale trio, dat zich sinds vijf jaar bezighoudt met het verstrooien van bejaarden. De heer Meurs vindt dat de bejaarden recht hebben op zijn bootreis, zij het dan, dat de tocht wat korter zal uitvallen, dan op het oorspronkelijke schema stond, nu de ge meenteraad, op advies van B. en W. geen zeshonderd gulden subsidie heeft toe gekend. Achteraf lijkt het erop dat Meurs de subsidie eigenlijk niet eens nodig heeft. „We hebben erom gevraagd, omdat we dachten dat er we recht op hadden", zegt hij. „Heel wat mensen hadden dat tegen ons gezegd, vandaar..." De bootreis van de Betuwse Zusjes moet toch ook betaald worden. De heer Meurs schat de kosten op duizend gul den. Om het geld binnen te krijgen houdt hij op het ogenblik een verloting. Huis aan huis worden de biljetjes voor één gulden aangeboden, en inmiddels zijn er al achthonderd verkocht. Het moeten er duizend worden, zodat, na aftrek van kosten voor de drukker en de prijzen, achthonderd gülden over blijft. Het restant van de benodigde som komt er ook nog wel, kondigt de heer Meurs aan. „We gaan nog meer ac ties houden, maar ik zeg nog niet wat het gaat worden. Het bejaardencomité gaat op dit moment ook al met inte kenlijsten langs de deur.." Dat bejaardencomité, vol actie by zijn voorbereidingen voor een eigen (auto-) tocht is er volgens de heer Meurs een beetje de schuld van dat hij zijn subsidie niet heeft gekregen. „Ze hadden tegen B. en W. gezegd, dat ze ook een bijdrage van zeshonderd gul den zouden vragen, als wij hem zou den krijgen. Dat vind ik een beetje ge meen." Toch is Meurs niet haatdragend. Hij vindt het helemaal niet erg dat er nog een andere tocht wordt georganiseerd. „Hoe meer er voor de bejaarden wordt gedaan, hoe beter het is", vindt hij. Wat overigens niet wegneemt dat hij nog altijd enigszins verbitterd en tege lijkertijd verwonderd is over het ...ver- RHENEN - De afdeling Rhenen-Ach- berg van de Koninklijke Nederlandse Vereniging EHBO komt dinsdag 10 juni in de streekhuishoudschool aan de Nieuwe Veenendaalseweg in een jaar lijkse algemene ledenvergadering bijeen. Naast de gebruikelijke jaarverslagen van secretaris, penningmeester en kas- commissie staat een bestuursverkiezing op de agenda. Aftredend en niet her kiesbaar is mej. N. A. Straaten van Nes. De heer J. van Dijk, eveneens perio diek aftredend, doch wel herkiesbaar. Voorgesteld wordt door het bestuur van de afdeling in de vacature Straaten van Nes te kiezen de heer G. J. Edelman. RHENEN De burgemeester van Rhenen wijst de belanghebbenden er met nadruk op, dat het gevaar voor hooibroei nimmer is uitgesloten. Hij vestigt er in dit verband de na druk op, dat ingevolge artikel 158 van het wetboek van strafrecht degene, aan wiens schuld brand te wijten is, straf wordt bedreigd. Rhenen, 3 juni 1969. De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. wijt, dat de geldhuishouding van de Betuwse Zusjes niet controleerbaar zou zijn. „Dat is onzin", houdt de heer Meurs vol, „we worden wel gecontro leerd, en alles klopt". Zonder moeite somt hij een aantal in Kesteren welbe kende namen op van mensen die zich van tijd tot tijd met ijver bezighouden met na te gaan hoe de centjes van de Zusjes rollen. Intussen wordt de boottocht voorbe reid. „We weten de juiste datum nog niet. Eerst hadden we 9 augustus afge sproken, maar dat moesten we als ge volg van de ontwikkelingen annuleren. Men heeft ons wel beloofd het schip rond die tijd voor ons beschikbaar te houden. We zouden een telfoontje krij gen als er iets mis zou lopen, en ik heb nog niks gehoord". Het is duidelijk dat Meurs en zijn „Zusjes" (die waarschijnlijk ook tij dens de reis zullen optreden) goede hoop hebben. „Het is een hobby ge worden om wat voor onze bejaarden te doen", zegt hij. Het bejaardenwerk ligt hem na aan het hart sinds de tijd dat het gemêleerde publiek, waarvoor de Zusjes samen met Jack Miles en de ^iroler Kapel optraden, langzamerhand minder waardering konden opbrengen voor de Betuwse stijl, en zich verlus tigden in beat en soul. Meurs vond een ander, veel dankbaarder publiek: de bejaarden. „En we gaan er voor altijd mee door.." De reis van de bejaarden in augus tus gaat van Rhenen naar Arnhem, en niet naar Pannerden, Tiel en Vreewijk, zoals het plan was. „Het moet korter, nu we minder geld hebben", zegt de heer Meurs, laconiek ondanks veel te genslag en steeds vol initiatief dankzij zijn vindingrijkheid. Een vindingrijk heid die hy goed kan gebruiken in de heimelijke en toch wel zachtzinnige concurrentiestrijd om de gunst van de openbare mening en de bejaarden van Kesteren, waarin het comité de tegen speler zou zyn. Meurs ondervindt dan wel weinig ac tieve medewerking van de gemeente, maar sympathie in de raad voor zijn streven is er genoeg, al bleek de heer H. C. de Gier, PvdA-raadslid in de laatste vergadering in het gemeente huis, de enige te zijn die langdurig en koppig bleef vechten voor de belangen van de Betuwse Zusjes. Belangen overi gens, die eigenlijk meer aan Kesterens bejaarden toebehoren. In hoeverre de bejaarden hun voorkeur zullen laten blijken, voor ofwel de autotocht, ofwel de bootreis, staat nog te bezien. Mis schien profiteren ze wel van de gele genheid, en gaan ze twee maal een „toertje om maken". De heer Meurs vindt het best: We kunnen nooit ge noeg voor hen doen.." VEENENDAAL Ook de laatste Veenendaalse KNVB-zaterdagclub is ver dwenen uit de strijd om de KNVB-beker. Gisteravond werd DOVO op het Panhuis-complex met 24 verslagen door Huizen in een duel, dat reeds twee maal moest worden afgelast. DOVO trad aan zonder Diepeveen en Demoet momenteel in Saarland met het Nederlands zaterdagelftal en had een „nogal gewijzigde" opstelling binnen de lijnen gebracht. In de defensie stonden Jaap Rebergen en Gijs Slotboom als centrumverdedigers opgesteld, terwijl R. van Bruxvoort in de frontlinie opereerde. In deze opstelling was DOVO te zwak voor Huizen, dat de Veenendalers niet verder liet komen dan de achtste finales. Een bijzonder groot aantal toeschou wers was naar het Panhuis gekomen. Tweemaal werd deze match reeds uit gesteld en nu wilde iedereen de tweede klassers dan wel eens aan het werk zien. De Veenendalers konden in de tiende minuut al juichen. Van Brux voort hielp DOVO door middel van een schitterende kopbal aan de leiding (1-0). Het was voor rust een zeer snelle strijd, die vrijwel gelijk opging en waarin de teams een grote inzet toonden. Om beurten togen de ploegen in de aanval, maar het was duidelijk dat de Veenendaalse verdediging niet bepaald zeker opereerde. Na ruim twintig mi nuten treuzelde DOVO's defensie en de levensgevaarlijke Veerman profiteerde hiervan (1-1). De aanvallen van de gas ten werden wat fantasierijker en nauwkeuriger opgezet en tien minuten voor het rustsignaal werd dat beloond met een doelpunt van Kelin. Een tref fer waarbij Van Hardeveld niet geheel vrijuit ging (1-2). In de tweede helft werd de strijd vin niger. Er werden keiharde persoonlijke duels uitgevochten en de geweldige vechtlust verdween niet bij de tegen standers. Toen Aart Gerritsen na enke le minuten een snelle aanval van Huizen onderbrak door bijzonder onelegant een opponent onderuit te halen, kreeg DOVO de genadeklap. De scheidsrechter kende Huizen te recht een penalty toe en Veerman vol trok het vonnis over de thuisclub (1-3). DOVO raakte geïrriteerd en trachtte met man en macht de achterstand te verkleinen. Massaal attaqueerden de gastheren, maar steeds weer speelden de vleugelspelers volgens hetzelfde pa troon: hoge inzetten die een prooi wer den voor de Huizen-defensie. Wild bleef DOVO beuken op de veste van Huizen, maar dc vertegenwoordigers en de in valler-doelman van de gasten bleven overeind. Veerman vergrootte zelfs de voor sprong van Huizen. Hij sloeg Jaap Rebergen in snelheid en omspeelde ook Van Hardeveld (1-4). DOVO kwam nog terug tot 2-4, doch daarvoor was een penalty nodig. De rechtsback van Hui zen veroorzaakte hands en Van Brux voort mocht een penalty nemen. In eer ste instantie stopte de goalie van Hui zen de bal, maar toen Van Bruxvoort opnieuw inliep scoorde hij toch. Veerman was de grote man hij Hui zen, terwijl hij DOVO die eer werd op geëist door Beier, die voor deze gelegen heid als aanvoerder optrad. Een gevoelige afstraffing voor DOVO, dat naar onze mening wat „onverstan dig" was geformeerd in deze beker wedstrijd. O Massaal viel DOVO in de tweede helft aan, maar Huizen wist van geen wijken. Ook hier blijven de gas ten de Veenendalers de baas. Geheel links Henk van Kooten, die machteloos moet toekijken bij de reddingsactie van de invaller-keeper van Huizen. Donderdagmiddag vlak voor de eer ste voorstelling. In een uitzonder lijk grote wagen staan de olifan ten in alle lompheid te knikken naar een jonge neger, die in gera felde kleren tegen een wagen staat aangeleund. Het lijkt of zij de knecht willen aansporen om hun hokken schoon te maken. Even later komt er inderdaad een „echte" vuilnisauto voorrijden, die de grote hoeveelheden mest die de neger uit het olifantenverblijf stort, als het ware opslokt. De ijsberen en hun bruine en zwarte broeders liggen onbeschaamd lui in hun kooien en verroeren zich nauwelijks. Uit wat eens een ca ravan was komt een half aange klede clown, die vloekt. Zijn make up wil niet houden, maar wanneer hij nog eens enkele pogingen in het werk stelt, lukt het wel en hij steekt een sigaretje op. Zijn pruik heeft hij nog niet opgezet en het is een vreemd gezicht de jongen daar zo te zien staan. Het gezich' boven de kolder-kleding staat be droefd en hij lijkt zeer afwezig, en artieste in een vale duster komt voorbij en begint een praat je met een donkergekleurde Antoinette Boltini en de twee Honveds tijdens het imponerende hogeschoolrijden. zen. Een overzicht van het Boltini-dorp in Veenendaal. VEENENDAAL Op 3 april x>an dit jaar de start van de nieuwe tournee van cirCus Toni Bbltitii'Is het enige Nederland se monster-amusementsbedrijf een unieke samenwerking aan gegaan met het ,,Ceskoslovenske Cirkusy" (Tsjechisch circus). Aanvankelijk lag het in de be doeling om het Tsjechische cir cus een eigen tournee door Ne derland te laten maken, maar dat plan kon de manager van Boltini, de heer F. Banning, niet realiseren. ,,Het materiaal konden onze Tsjechische collega's mede in verband met de moeilijkheden in Tsjecho-Sfawakije -^.niet naar Nederland krijgen", aldus de 'm'Aftagerrv.crt zo'dodhde hebben wij besloten tot deze vorm van samenwerking Het gaat uitstekend overigens. We brengen in de tournee van 1969 een schitterende circusshow en een belangrijk aandeel hierin hebben onze nieuwe buitenlandse medewerkers. De heer Banning vertelt nog even iets over het circus in de de Oostbloklanden die bekend staan om hun geperfectioneerde showwerk. ,,Wij zijn werkelijk trots, met deze artiesten te kun nen samenwerken"zo besluit de Boltini-manager ic De drie Ricoraz presenteerden een rijwiel-act, die veel bijval oogstte. VEENENDAAL Op het terrein bij het Veenendaalse raadhuis was gis termorgen een nieuw dorp verrezen. Een zestien meter hoge groenwitte tent met een enorme oppervlakte vormde een schril contrast met het strak uitgevoerde raadhuis van Veenendaal. Er heerste al volop bedrijvigheid in de „nieuwe vestiging" toen de eerste ambtenaren met keurig wit boordje op weg waren naar hun bu reaus. Zwoegende circusknechten liepen in draf tussen de ruim 200 rood en wit geschilderde caravans en vrachtauto's door om de vele voorberei dingen te treffen voor de eerste voorstelling. Keihard werd er gewerkt achter de fel oranjekleurige hekken, die de grens vormen van het dorp binnen de gemeente Veenendaal circus Toni Bol tini, Nederlands laatste circus dat, ondanks de onwaarschijnlijk hoge fi nanciële lasten - directeur Boltini vertelt het bij elke gelegenheid wéér steds weer in alle glorie opduikt in alle delen van ons land. „Een wereld van romantiek, harmo nie en gratie". Als zodanig wordt het circusleven tenminste mees tentijds betiteld. Maar achter de grens, die wordt gevormd door te gen elkaar geschoven caravans, niet al te nieuwe voertuigen en ho ge hekken, wordt men geconfron teerd met een op volle toeren draaiend bedrijf, waarin de ro mantiek wordt vermorzeld door het tempo, dat de „leiding" heeft opgedragen. Hier leeft men in een wereld, die schijnt te bestaan uit werken, wer ken en nog eens werken. En dat geldt voor iedereen: voor de niet al te hoog beloonde knechten, maar ook voor de grote artiesten, de mensen die 's middags en 's- avonds worden bejubeld, doch daartussen door óók de imitatie leren jas moeten aantrekken om minder eervol werk te verrichten. Maar niettemin blijft het circusle ven uitermate boeiend. Ondanks het feit dat de medewerkers in fei te doodgewone mensen zijn. Men sen die echter vaak anders wor den bekeken, omdat zij nu een maal in een andere gemeenschap leven. In een exotisch getint hoek je, dat onnauwkeurig is „afgezet" met ietwat versleten gouden bie- knecht, die desolaat op een trapje voor zich uit te staren. Tijdens de voorstelling blijkt pas goed hoe hard de circusmensen moeten werken. Onophoudelijk rennen zij heen en weer rond de piste waarin de spreekstalmees- ter een onwaarschijnlijk nette in druk maakt, vergeleken met zijn collega's. Ook de artiesten zijn na hun optreden niet klaar. De klei ne clowns moeten onafgebroken venten met allerlei attributen voor de jeugd en de (soms zeer beken de) artiesten lopen voor en na hun act langs de toeschouwers op en neer met snoep en ijs. Vaak met zeer verveelde gezichten. Maar op de meest gevaarlijke ogen blikken maakt men grapjes. Een Tsjechisch artiest staat in de nok van het circus te bulderen van het lachen om een collega in de piste, die bekketrekkend naar hem op kijkt. Het werk in het circus is hun dagtaak en bij het vervullen hiervan mag men de humor be slist niet vergeten En wanneer het „hooggeëerd pu bliek" onstuimig applaudiseert, staan de artiesten voor wie de hul de bestemd is, wellicht al te den ken aan wat zij vandaag weer eens moeten eten Want in het circusdorp, waarin allerhande na tionaliteiten zich hebben geves tigd, wordt zelfs in de keukens, „ontstellend hard en snel" ge werkt.

De Vallei | 1969 | | pagina 5