DIK PAK SNEEUW VAKANTIELANDEN IN Eban bezoekt ons land Drs. De Palm: Op Curasao tweetalig onderwijs nodig „Achttien" willen medezeggensehaj werknemers wettelijk regelen Werkloosheid iets gestegen PONTIAC BANKROVER MAAKT VIJF MILLE BUIT Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? Europa in greep van de koude Friese kinderen zijn beter af Vaderdag Iram voor museum blije gezichten, fijne horloges PONTIAC TIJD JUISTE TIJD I 't wordt tijd, dat u er óók een draagt Schut gaat met gemeenten praten over een schietterrein in Kuinderbos St.-Eloy bevreesd voor ontstaan van „geestelijke dictatuur" IWV vraagt aan Nederland terugtrekking van mariniers Goede zaken in pantynylons Rapport over herziening structuur onderneming Nog maar 8 dagen dan is het Raad wil ontslag wethouder Nederland werft gastarbeiders Meer zon Niet ongewoon Schorsen Contact GRIEKS MEISJE NU IN ROTTERDAM VOOR NIEUWE SLOKDARM Stelfouien Nieuwe spelling GEMEENTEN VRAGEN OM 8e FACULTEIT LN TWENTE WENNEKER IN TILBURG Geen risico Klllg Gom enige dat u weggooit, is de verpakking VRIJDAG 6 JUNI 1969 ADVERTENTIE DEN HAAG Minister Schut, (Volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning) zal op 12 juni met gemeentebe sturen gaan praten over de eventuele inrichting van een militair schietterrein in en b\j het Kuinderbos. Na dat over leg zal de regering een beslissing ne men, zo deelde de minister gisteren in de Tweede Kamer mee. De socialist drs. H. Wierenga had hem gevraagd waarom de toegezegde nota over de regionale oefenterreinen ao lang wegblijft. Minister Schut antwoordde dat dat komt omdat „meer tijd nodig is dan oorspronkelijk was voorzien". De rege ring stelt prijs op een goed overleg met de (negen) gemeentebesturen. De mi nister achtte het uitstel zeker gerecht vaardigd. Hij deelde mee dat de nota oefenter reinen op principiële punten niet zal af wijken van de tweede nota ruimtelijke ordening. Daarom was hij ook niet be reid om vooraf met de Kamer over de materie te overleggen. De nieuwe nota komt voor 'n belang rijk deel overeen met de zakelijke in houd van de adviezen van de rijks-pla nologische commissie. Volgens minister Schut is aan een kleine aantasting van natuurgebieden niet te ontkomen. Defensie zal het niet uitsluitend met slechte landbouwgron den kunnen doen. Wel zijn er mogelijk heden voor compensatie voor de recrea tie. UTRECHT Voorzitter P. Brussel van de katholieke metaalbond St. Eloy maakt zich ongerust over het ontstaan van „een geestelijke dictatuur." Op een vergadering in Utrecht zei de voorzitter van de grootste bij het NKV aangesloten vakbond gisteren: „Het heeft er in onze tijd meer dan eens de schijn van, dat ieder, die niet onvoorwaardelijk instemt met elke ui ting van vernieuwingsdrang en verloo chening van normen, onmiddellijk in gedeeld wordt bij de behoudenden, bij hen die nog leven in een tijd die voor bij is, die minstens gesignaleerd en hoogstens geduld worden." Sint Eloy juicht vernieuwing toe. „Maar dat wil niet zeggen dat wij ons bij elke methode en elke vernieuwings gedachte aansluiten". De heer Brusse verzet zich tegen lieden die bij het de monstreren voor democratie portretten van Mao en Stalin meedragen. „Zelfs ons ongeduld over het trage tempo van de vernieuwing kan bij ons niet zoveel balorigheid oproepen, dat wij de veroorzakers van zoveel mense lijk leed gaan vereren als de patroons onder wier voorspraak wij de strijd voor een meer leefbare wereld willen voeren'', aldus de heer Brussel. De voorzitter van St. Eloy stemt er mee in als in naam van de vrijheid ta boes worden doorbroken. „Maar wan neer in naam van diezelfde vrijheid al le normen terzijde worden geschoven en de bevrijding van knellende banden overgaat in bandeloosheid, wanneer moraal wordt geïnterpreteerd als het uitleven van alle driften, als de volko men vrije seksuele omgang wordt ge propageerd en het gezin als een reac tionair bolwerk wordt betiteld", dan dreigt voor de heer Brussel de schaal op gevaarlijke wijze naar de andere kant over te slaan. Hij meent daarom, dat vrijheid on verbrekelijk is verbonden aan verant woordelijkheid. Slechts in een harmo nie tussen deze beide is er sprake van waarachtige vrijheid en is er de mo gelijkheid van een werkelijke democra tic. PARIJS Europa is in de greep van de kou. In bekende vakantiegebieden moesten toeristen de afgelopen dagen hun hotels en tenten opzoeken, omdat het doorlopend sneeuwde, hagelde of regende. In Zuid-Beieren viel de afgelopen dagen anderhalve meter sneeuw. Ook in de Pyreneeën, de Alpen en op de Franse en Duitse hoogvlakten lagen gisteren forse pakken sneeuw. Het weer gooide ook roet in het eten van de renners, die aan de wielerronde van Italië meededen. De achttiende etappe werd gisteren afgelast. In sommige delen van Frankrijk varieerde de temperatuur van nul tot twee graden. In Auvergne vroor het zelfs drie graden. De weerstations in Europa meldden gisteravond echter een lichte verbe tering in de weersituatie. De Duitse stations voorspelden voor het grootste deel van Europa nog wel aanhoudend koel en buiig weer, maar Portugal Spanje en het Oosten van de Balkan maken een goede kans op wat meer zon. „Toen wij zagen dat het sneeuwde wensten wij elkaar een gelukkig kerst feest", vertelde ons gisteren de Neder lander M. M. van Megen, die in Mit- tenwald (Zuid-Beieren) de leiding heeft over een vakantiehotel. „Die sneeuw bleef niet zo erg lang liggen, maar het weer was toch slecht genoeg om de gasten in het hotel te houden, waar zij naar de televisie heb ben gekeken. Gelukkig is het weer in middels wat verbeterd." Op de Alpenpassen belemmerde de sneeuwval gisteren het verkeer. In de Noorduitse laagvlakte en aan de kust heeft het dagenlang gestortregend. De gemiddelde temperaturen lagen daar in de buurt van de tien graden. De Duitse meteorologen vinden het barre weer van deze week niet bijster ongewoon. Zij beschouwen het als de laatste beproeving vóór het begin van de echte zomer. De afgelopen twintig jaar hebben zij iets dergelijks al zes maal meegemaakt. Zij zijn er echter van overtuigd dat het ergste nu achter de rug is, hoewel vol gens hen ook de komende dagen de zo mer weinig kans maakt in verband met een depressie boven de Adriatische Zee en 'n polaire luchtstroom uit Scan dinavië. UTRECHT Het Internationaal ver bond van vrije vakverenigingen heeft in telegrammen aan premier De Jong en premier Kroon van de Nederlandse An tillen, de terugtrekking van de Neder landse mariniers gevraagd. Het vindt dat de gebeurtenissen in Willemstad zijn voortgevloeid uit ge rechtvaardigde grieven van de werkne mers. Het vraagt de Antilliaanse rege ring dringend voorwaarden te scheppen voor sociale en economische verbeterin gen voor de hele bevolking. Op de Antillen is gisteren een prijs- stop ingesteld. Het is importeurs, groot handel en kleinhandel verboden voor le vensmiddelen, groente, fruit en huis houdelijke artikelen meer te rekenen dan vorige week donderdag. Het pu bliek is gevraagd prijsstijgingen door te geven aan het departement van so ciale en economische zaken. Het is gisteren in Willemstad volko men rustig gebleven. De enkele wacht post die nog in de binnenstad bestaat, wordt nu bezet door het Antilliaanse vrijwilligerskorps. BEST De pantynylon maakt een gouden tijd door. In 1968 zijn er 24 mil joen srtuks verkocht tegen 58 miljoen paar gewone nylonkousen De directie van het textielbedrijf Tri cotbest verwacht een nog grotere bloei. Dit jaar zullen 43 miljoen stuks huns weegs gaan. Dit beteknt 35 pro cent van het totale kousenverbruik in Nederland. DEN nister HAAG De IsraëKsche mi- .an buitenlandse zaken Abba Eban zal spoedig een officieel bezoek brengen aan Nederland. De heer Eban komt op uitnodiging van zijn ambtgenoot Luns. Over de datum van het bezoek wordt overleg gepleegd tussen de regeringen van Nederland en Israël. Deze maand komen twee ministers van buitenlandse Zaken uit de Arabi sche wereld officieel in Nederland op bezoek. Minister Laraki van Marokko komt van 10 tot 13 juni, minister Riad van de Verenigde Arabische Republiek van 18 tot 21 juni. DEN HAAG De kinderen in Friesland zijn beter af dan in Curasao. Ze le ren rekenen, schrijven en lezen in de taal die hun ouders spreken. Een groot aantal scholen in Friesland heeft de moedertaal ingevoerd. Op Curasao is dat nergens het geval. Drs. J. P. de Palm, van huis uit onderwijzer, op het ogenblik coördinator van het centraal bureau voor Curaa?ose bursalen, ziet nog liever vandaag de scho len op zijn geboorte-eiland tweetalig worden. LENINGRAD Naar tekeningen uit 1926 is bij de Leonov rijtuig fabrieken in Leningrad deze tramwagen gebouwd. De wagen is bestemd voor de Stichting Trammuseum en Railvervoer Nederland STERN, die plannen heeft in het recreatiegebied Spaarnewoude een permanent museum in te richten. DEN HAAG „De Achttien" het overlegorgaan van de drie christelijke par tijen wil een aantal wettelijke maatregelen om de medezeggenschap van de werknemers duidelijker te maken. Hiernaast is echter een verandering van hun mentaliteit nodig. Dat kan worden bereikt door kadervorming, besprekingen in het bedrijf, spreiding van taken en door de werknemers te betrekken in het zoeken naar verbeteringen in het be drijf. DEN HAAG Dank zij het (drukke) seizoen hebben in mei 7.300 mannen en vrouwen werk gevonden. Worden de tijdelijke (seizoen) baan tjes echter buiten beschouwing gelaten dan blijkt de werkloosheid in ons land echter gestegen: met 3000 tot 66.600 mannen en vrouwen. De cijfers zijn ontleend aan het maandoverzicht van de arbeidsmarkt van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. De vraag naar personeel steeg in mei de invloed van het seizoen buiten be schouwing gelaten met 2600 tot 100.500. Groningen en Limburg tellen op het ogenblik nog de meeste werkloze man nen, 1,7 procent van de mannelijke be roepsbevolking. Zij worden gevolgd door Drenthe (1,6 procent) en Friesland (1,5 procent). De laagste werkloosheid heeft de provincie Utrecht (0,6 procent). Dertig procent van de werkloze man nen was eind mei zes maanden of lan ger zonder werk, veertien procent lan ger dan een jaar. De vraag naar jeugdig personeel is belangrijk hoger dan vorig jaar. ADVERTENTIE Dit staat in een rapport van de „Achttien" over de herziening van de structuur van de onderneming. De volgende maatregelen worden aanbevolen: Een klachtenprocedure binnen de onderneming. Een verplichte publikatie van de jaarstukken, ook door besloten naamlo ze vennootschappen. 01 Het recht van enquête bij alle naam loze vennootschappen. Ook de vakcen trales moeten het recht krijgen de on dernemingskamer om een onderzoek te vragen. Deze kamer zou moeten kunnen be sluiten tot schorsing of vernietiging van het besluit tot schorsing of ontslag van de directieleden, commissarissen en tot ontbinding van de vennootschap. Een recht van beroep tegen beslis singen die kennelijk onredelijk zijn voor de belangen van de werknemers (bij verplaatsing van het bedrijf, ver koop ervan, of fusie). De bevoegdheden van de onderne mingsraad moeten worden uitgebreid. De raden zullen zich ook moeten be moeien met het financieel-economisch, het personeels- en promotiebeleid. De vakbonden moeten meer worden betrok ken bij de verhoudingen in de onderne ming, en deskundigen die geen lid van de ondernemingsraad zijn zouden op verzoek van dit orgaan aan de vergade ringen moeten kunnen deelnemen. Een regelmatig contact tussen de on dernemingsraad en de commissaris sen is gewenst. De taak van de commissarissen moet worden verruimd. Bovendien die nen de raden van commissarissen an ders dan tot nu toe het geval is te worden samengesteld. De factor ar beid zal moeten zijn vertegenwoordigd. Dit zou moeten gebeuren door een aan tal commissarissen rechtstreeks door de werknemers of door de onderne mingsraad te laten kiezen, aldus 't rap port van de Achttien. ROTTERDAM Het zesjarige Griek se meisje Christina Filauglou, dat een jaar geleden haar slokdarm verbrand de, is gistermiddag van het Sint Barba- raziekenhuis in Geleen overgebracht naar het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam. Hiertoe is besloten na overleg met het Limburgse ziekenhuis. Het Rotter damse ziekenhuis is meer gespeciali seerd voor een chirurgische behande ling van kinderen. Voorlopig zal het meisje hier verder worden onderzocht en zal worden nagegaan welke mogelijk heden er zijn om haar te genezen. „Hoewel nog geen besluit is gevallen", zo deelde dr. Noordijk ons mee, „is een operatie wel waarschijnlijk.'' Dat zal dan of een operatie zijn aan de nog aanwezige slokdarm, of een ver vanging daarvan door een gedeelte van een darm van het meisje zelf. De be slissing zal definitief worden genomen na de teruggeer van dr. D. Vervat, hoofd van de afdeling kinderchirurgie. Christina Filauglou is eind april, dank zij een hulpactie in Limburg, met haar moeder naar Nederland kunnen komen. Haar vader werkt bij de Staatsmijnen. ADVERTENTIE REUVER Zeven van de elf raads leden van de Limburgse gemeente Rog gel vraben om het ontslag van wethou der H. Sleutels. Zij hebben geen vertrouwen meer in de wethouder. Zij menen dat de heer Sleutels bij grondaankopen niet altijd zijn persoonlijke belangen van die van gel vragen heeft weten te onderschei den. De zeven raadsleden hebben de wet houder eerst gevraagd, ontslag te ne men. De wethouder had daarop in de laatste gemeenteraadsvergadering al leen gereageerd met de opmerking, dat hij met deze „troep" niets meer te ma ken wilde hebben. De raadsleden hebben de burgemees ter nu gevraagd, een voorstel tot ont slag van de wethouder op de agenda van de eerstvolgende raadsvergadering te plaatsen. Hij vindt het volkomen onjuist dat de kinderen van de Benedenwindse eilanden (Aruba, Bonaire en Curacao), die opgegroeid zijn met papiaments in eens maar Nederlands moeten spre ken en denken. Hij vindt het verwarrend. Natuurlijk, zo erg als vroeger is het niet meer. Toen kregen kinderen die per ongeluk papiaments spraken straf of ze werden de klas uitgestuurd. Zelfs als ze met elkaar speelden moesten ze Nederlands spreken. Die tijd is gelukkig voorbij. Sinds tien jaar zijn ook de geheel op Nederland afgestemde boeken met het „kleumende roodborstje" en „Jan die een waaghals was en door het ijs zak te" door op Curacao afgestemde boe ken vervangen. Papiaments is boven dien toegestaan op school. Maar het is nog steeds geen voertaal. Volgens drs. De Palm zijn de moge lijkheden er. Er zijn voldoende Cura- gaose onderwijzers beschikbaar. Het eiland is niet meer op Nederlandse leerkrachten aangewezen. De neerlandicus drs. De Palm heeft meer redenen om papiaments als voer taal te bepleiten. Hij heeft gemerkt dat de Curagaoënaar na jarenlange studie het Nederlands vaak nog niet goed be heerst. Uit een onderzoek onder Antil- lianen die met een beurs in Nederland studeren (een studie waarop hij 18 ju ni in Leiden hoopt te promoveren) bleek hem dat de fouten terug te voe ren zijn tot het papiaments. De „vreselijke stelfouten" hadden drs. De Palm al eerder doen vermoe den dat de didactiek van het taalonder wijs op Curagao te wensen overliet. Nu is hij er zeker van overtuigd. En geldt voor de Benedenwindse eilanden dat moedertaal papiaments voertaal moet worden in de lagere klas sen van de lagere school, voor de Bo venwindse eilanden (St. Maarten, St. Eustatius en Sabai) is het Engels. Dat spreken de meeste kinderen thuis. Ook daar moet het Nederlands geleidelijk en pas in de hogere leerjaren worden ingevoerd. Herhaaldelijk heeft drs. De Palm een kijkje in Friesland genomen. Hij zegt: „Al is het alleen maar om de blijmoe digheid en de rust in de klas van de juffrouw die met de kinderen Fries spreekt." Zou u net als sommige Friezen, de tweetaligheid ook voor officiële stukken willen? „Zo ver zou ik niet willen gaan. Wel moet er voor het papiaments een „nieuwe" spelling komen. Nu worden de woorden uit de moedertaal verschil lend geschreven." Hij vertelt hoe woorden uit het papia ments en bijvoorbeeld dierennamen zo langzamerhand doordringen in de Ne derlandse leesboeken op school. Daar voor bestaan geen spellingsregels. Wel is een docent uit Amsterdam bezig met het ontwerpen van een spelling. Drs. De Palm is daar fel voorstan der van. Ook meent hij dat een vergaan de vereenvoudiging van de Nederland se spelling het onderwijs op Curagao zou vergemakkelijken. De eindvoorstellen die onlangs door de Belgisch-Nederlandse commissie Pée-Wesselings aan minister Veringa (onderwijs) zijn gedaan gaan hem niet ver genoeg. Zou u niet liever in Suriname en op de Antillen het Nederlands laten ver dwijnen en Engels of Spaans invoeren?. „Zolang de banden zo sterk zijn, is het dwaas om dat te doen", meent drs. De Palm. HARDENBERG De gemeentebe sturen van Avereest, Den Ham, Grams- bergen, Vriezenveen en Hardenberg hebben minister Veringa (onderwijs) geschreven, graag te zien dat de acht ste medische faculteit in Twente komt. De vestiging in Twente is volgens de ze gemeentebesturen van grote beteke nis voor het stimuleringsgebied noord oost-Overijssel. DELFT RABAT Het Nederlandse bedrijfsleven wordt weer actief in de werving van buitenlands personeel. Zo wordt in Casablanca binnenkort een apart wervingsbureau voor Marokkaan se werknemers geopend. De Nederlandsche Kabelfabrieken in Delft gaan in Turkije tachtig werkne mers werven. De helft ervan dient ter vervanging van Turken, die naar hun land terugkeren. Drs. J. P. DE PALM verwarrend ADVERTENTIE 5CHi;n/»t V, TILBURG Een Duits sprekende ro ver met een alpinopetje op en een zwar te sjaal voor het gezicht, heeft met een pistool in de vuist een bijkantoor van de Boerenleenbank in Tilburg beroofd. Hij sprong over de balie en eiste van de vrouwelijke kassier, mej. Drijver, al het geld dat zij in kas had (ongeveer vijfduizend gulden). Hij stopte het haastig in een zwart diplomaten-koffertje, sprong weer over de balie en verdween door de voordeur. Met deze overval was de bankrover de veiligheidsmaatregelen die men daar aan het treffen was, precies voor. On langs heeft de Boerenleenbank dit kan toortje in de Stationsstraat van Tilburg overgenomen van de R.K. Spaarbank. Met de politie was al overeenstemming bereikt voor het stille alarm. Verder waren de veiligheidsmensen van de Boerenleenbank bezig de maat regelen tegen inbraak en overval te treffen, die in sommige andere kanto ren hun deugdelijkheid hebben bewezen Niemand heeft de ongeveer 25-jarige rover zien komen. Mej. Drijvers, die gistermiddag om drie uur alleen in het kantoortje was, meende dat hij had staan wachten achter een paar cliënten. In ieder geval zag zij hem naar voren springen toen de mensen die zij net ge holpen had, het kantoortje uitliepen. Met een Duits accent zei hij: „Geld, schnell", terwijl hij haar met het ding bedreigde dat op een pistool leek. Mej. Drijvers kon niet zeggen of het wapen echt was. Zij meende geen risi co te mogen nemen en gaf hem het geld dat zij in kas had. Een latere telling wees uit, dat de ro ver er met een buit van 5.012,50 gulden vandoor is gegaan. Volgens de algeme ne veiligheidsvoorschriften was het overige geld in de kluis opgeborgen. De Tilburgse politie heeft een alge mene oproep uitgezonden naar de ove rige politiekorpsen en de grenskantoren. Overal werd uitgekeken naar een Duit se auto. „Wij hebben wel enkele sporen van de rover" zei men ons bij de politie in Tilburg, „maar die bijzonderheden moe ten wij voorlopig geheim houden. Wij kijken wel uit naar bepaalde bijzonde re kentekenen". ADVERTENTIE 'Zeker niet die mevrouw die vorige week voorde verandering eens géén King Corn nam King Corn wordt elke nacht overal; in Nederland vers gebakken en komt dus dagelijks vers op tafeL King Corn blijft dagen langer vers. {alleen King Corn km dat zeggen)

De Vallei | 1969 | | pagina 7