V eiligheidsgesprek mogelijk volgend jaar De Spar ZT\ heeft z'n koffieprijzen ^verlaagd. Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO-Privé-rekening: 2 3 4 5 6 7 8 AMRO BANK Verblif a-Kr ommenie sluit eventueel later Twêg par Zorgen over financiële positie der gemeenten Hartchirurg van moord beschuldigd WEU-CONFERENTIE IN DEN HAAG BEËINDIGD Vele Marokkanen hebben geen werkvergunning 1 Directie: andere industrie aantrekken Confedie-industrie meer Philippijnse werkneemsters Motie van V.N.G. aangenomen U1 TEXOPRUST DOET BOD OP HATÉMA Bank opgelicht voor f 10.000 Zes jaar geëist voor doodslag Vrouw zou haar man hebben verwaarloosd D' Stakingsverbod Berkvens wegens onrechtmatige daad geweigerd FRANKRIJK Rond Utrecht: ruim 100 AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK REDELIJKHEID OVERPLANTING GROTE BETEKENIS INGENOMEN MOERAS SATERDAG 7 JUNI 1969 TTVEN HAAG De zes delegaties op de W.E.U.-ministersconferentie in Den Haag zijn het er over eens. dat een eventuele Europese veiligheids conferentie mogelijkerwijs in 1970 gehouden kan worden. Dit heeft de voor zitter van de conferentie, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gisteren na afloop van de conferentie verklaard. Het zou al gunstig zijn als die veiligheidsconferentie in de herfst van 1970 zou kunnen worden gehouden, aldus minister Luns. Een vroeger tijdstip acht de minister zeer twijfelachtig. De delegaties zijn het erover eens. dat de Verenigde Staten als volledig gelijkgerechtigde partij moet kunnen deelnemen aan de conferentie. De con ferentie moet ook zorgvuldig worden voorbereid en er moeten aanwijzingen bestaan, dat ze tenminste enig resul taat zal opleveren. Voorwaarden die vooruitlopen op het resultaat mogen niet worden gesteld. Minister Luns zei dat de delegaties waren getroffen door de openheid van de verklaring van de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Brandt, die bij z'n opmerkingen over zo'n veiligheids conferentie Oost-Duitsland niet uitsloot. Minister Brandt heeft in dit verband gesproken van „verhoudingen tussen Duitsers". Tot dusver was het gebrui kelijk om kwesties tussen de twee de len van Duitsland aan te duiden als „Intern Duits". De WEU-conferentie werd gehouden zonder deelneming van Frankrijk, dat de zeven lid-staten tellende organisatie sedert februari jl. boycot. Minister Luns is door de conferentie opgedra gen de Franse regering in te lichten. De Nederlandse minister zei op zijn conferentie dat de indruk bestaat, dat West-Europa verder gevorderd is met zijn oppositiebepaling ten aanzien van 'n Europese veiligheidsconferentie dan het Oostblok. De zes deelnemende landen waren het er over eens dat de oproep van Boedapest voor veiligheidsconferen tie in gematigde termen was gesteld, maar dat de communisten tot dusver niet hebben gereageerd op een appel van de NAVO-conferentie vorig jaar in Reykjavik. Minister Luns wees er op dat de NAVO-landen dat appel heb ben gelanceerd voor de Sovjet-invasie in Tsjecho-Slowakije. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Stewart, heeft in de conferentie de Britse wapenleveranties aan Nige ria toegelicht. De landen ter conferen tie waren tamelijk eensgezind wat het probleem Nigeria-Biafra betrof. Met na me waren zij het erover eens, dat de eis van Biafra, dat Nigeria eerst zijn onafhankelijkheid erkent, te ver gaat. Verder werd onder meer vastgesteld, dat de Ibo's die buiten Biafra wonen, niet te lijden hebben gehad en dat de Nigeriaanse regering heeft toegezegd, dat tegen de Ibo's die de overgrote meerderheid van de bevolking van Biaf- a uitmaken, geen vergeldingsmaatre gelen zullen worden genomen. MINISTER BRANDT openheid ADVERTENTIE STOCKHOLM De Zweedse profes sor Aake Senning, die twee maanden geleden in een ziekenhuis in Zürich een harttransplantatie verrichte, woidi van moord beschuldigd, zo meldt een Zweeds persbureau. In een brief aan de openbare aanklager van Zweden stelt een theoloog, dat professor Sen ning bewust een moord pleegde, toen hij op 14 april het hart van de 27-ja- rige Albert Gautschi verwijderde. Vol gens de Zweedse geleerde leefde Gaut schi op dat moment nog, omdat het hart toen het werd weggenomen nog klopte. Volgens de theoloog moet de handeling van de professor dus als moord worden gezien. Zweden erkent namelijk de zogenaamde „hart-dood", en niet de „hersendood". Deskundigen op het gebied van het strafrecht betwijfelen echter of profes sor Senning zal worden vervolgd. In Zwitserland is het begrip dood name lijk anders dan in Zweden. De openbare aanklager zal volgende maand een onderzoek instellen. HELMOND Commissarissen en di rectie van Hatéma NV en Tesoprint NV, waarvan de bedrijven in Helmond aan elkaar grenzen en die reeds sa menwerken in de NV Amatex, hebben besloten tot een volledige integratie on der de naam Hatéma-Texoprirvt NV. Om daartoe te komen zal Texoprint een bod uitbrengen op de aandelen van Hatéma tegen een koers van 250 in con tanten onder het gebruikelijke voorbe houd, dat een naar de mening van Ha téma en Texeoprint voldoende aantal aandelen worden aangemeld. Als dit bod gestand wordt gedaan, komt de di rectie van de fusionerende vennoot schappen in handen van de gezamen- lijken leden van de raden van bestuur. De heren ir. J. Loopuyt en J. P. L. van der Lande zullen als coördinerende directeuren optreden. Het samengaan is voor beide partners aantrekkelijk en zal de positie van de medewerkers in beide ondernemingen versterken. Na dere berichten, ook over de converteer bare obligaties van Hatéma, zullen op korte termijn volgen, aldus een commu niqué. UTRECHT De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Utrecht, de heer H. Belwinkel, heeft gisteren op de maandelijkse persconferentie over de arbeidsmarkt in Utrecht in de maand mei verklaard, dat in en rond Utrecht ruim 100 Marokkanen werken zonder in het bezit te zijn van een werkvergun ning. „Voor zover wij weten zijn deze arbeidskrachten werkzaam in enkele kleine metaalbedrijven in Utrecht en op tuinderijen buiten de Domstad. De ze mensen leven in voortdurende angst dat de politie hen oppakt", aldus de heer Belwinkel. De aanwezigheid van- de illegale ar beidskrachten is onlangs aan het licht gekomen, toen de stichttng Personeels- vorming in dg. Landbouw Utrecht-West de tuinderijen een „pooling" van ar beidskrachten voorstelde. Enkele on dernemers lieten toen weten reeds over voldoende arbeidskrachten te beschik ken. Toen de stichting echter bij het Gewestelijk Arbeidsbureau informeer de naar het aantal afgegeven werkver gunningen, bleek dit aantal vrijwel ni hil te zijn. De heer Belwinkel vindt de methode van de werkgevers kortzichtig. „Ze hebben deze Marokkanen in goed ver trouwen naar Nederland gelokt en nu moeten deze mensen op alle mogelijke manieren trachten de politie te ontwij ken". Het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft geen opsporingsbevoegdheid, maar zo zei de heer Belwinkel, we hebben de recherche over een en ander ingelicht. Naar zijn oordeel is de aanwezigheid van deze illegale arbeidskrachten voor al te wijten aan de ondernemers zelf, die schromelijk tekort schieten in hun personeelsplanning, waardoor gretig ge bruik wordt gemaakt van het aanbod van deze mensen. DEN HAAG De 22-jarige toneelas sistent L. F. van K. uit Den Haag heeft kans gezien een bank voor f 10.000 op te lichten. De man had een rekening bij de bank. Toen hij er donderdag voor de zoveelste keer in korte tijd ver scheen om geld op te nemen, ver trouwde de kassier het niet erg. Deze ging inlichtingen inwinnen, waarop de toneelassistent de benen nam. In de stad kon hij worden aangehouden. Hij bekende tegenover de politie de bank te hebben opgelicht. Op een paar hon derd gulden na had hij het geld ver brast. AMSTERDAM Voor doodslag op zijn 30-jarige neef Marinus Reuvers heeft de officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank gistermiddag zes jaar gevangenisstraf met aftrek van 't voorarrest geëist tegen de 25-jarige scharenslijper J. J. L. Een ruzie na ca fébezoek in de nacht van 30 op 31 ja nuari in Diemen tussen verdachte en zijn neef, over de naam van het nog niet geboren kind van de scharenslijper was geëindigd met een schietpartij. L. had met een semi-automatisch geweer vijf schoten op zijn neef afgevuurd die do delijk werd getroffen. Verdachte zei niet de bedoeling te hebben gehad met het geweer zijn neef dood te schieten maar om hem af te schrikken. Volgens de scharenslijper had Reuvers op hem met een revolver geschoten voor hij met het geweer op zijn neef schoot. Pas bij de rechter-commissaris was verdachte met dit verweer gekomen. „Het zal u wel enige moeite kosten om de rechtbank dit te doen geloven", merkte de president op. De politie heeft ook geen revolver gevonden. Uitspraak 20 juni. ADVERTENTIE gemakkelijk contant seld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 2>Y2% rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6J4% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. DEN HAAG De directie van Thomassen en Drijver/Verblif a en de werknemersorganisaties hebben, onder voorbehoud van goedkeuring door de leden van de werknemersorganisaties, in principe overeenstemming bereikt over een sociaal plan voor de hergroepering van de metaalgroep van het bedrijf. Een van de 6 uitgangspunten voor dit sociale plan heeft in het bijzonder be trekking op het bedrijf in Krommenie. Voor Krommenie met name zal in overleg met de vakbonden ter plaatse bij de nv een oplossing worden ge zocht. In verband daarmee zal zono dig de sluitingsdatum van Krommenie zoveel worden verschoven als nodig is voor het opvangen van de sociale ge volgen voor de werknemers. Daarnaast zal de directie er alles aan trachten te doen in de leegkomen de gebouwen in Krommenie een indus trie zich te laten vestigen, opdat de werkgelegenheid er blijft. Andere uitgangspunten van het sociale plan zijn: 1. Voor alle werknemers wie het aan- AMSTERDAM Een grote confectie- industrie in Amsterdam (de firma Berghaus) heeft bij het Gewestelijk Arbeidsbureau een aanvraag inge diend om meer meisjes uit de Philip- pijnen te mogen aantrekken. Het gaat om enkele tientallen modinettes, die in het Amsterdamse bedrijf te werk ge steld zullen worden. Het bedrijf heeft al gunstige ervaring met meisjes uit de Philippijnen, die in een dependance van de industrie in Ulft werkzaam zijn. Deze kostbare oplossing van het ar beidsvraagstuk is het gevolg van de toe nemende spanning op de hoofdstedelij ke arbeidsmarkt. Vooral bij de vrou wen is die zeer groot. De vraag daar is namelijk bijna vijf maal zo hoog als het aanbod (resp. 3441 tegen 787). Van de afhankelijke mannelijke beroepsbe volking was in Amsterdam op 1 juni slechts 1,3 pet bij het arbeidsbureau ingeschreven, waarvan 41 pet minder geschikten. Bijzonder nijpend wordt de situatie in de metaalnijverheid, waarin de gere gistreerde vraag in een maand opliep van 2416 tot 2648 tegenover een aanbod per 1 juni van slechts 203 mannen. gaat geldt recht op overplaatsing en omscholing naar een gelijkwaardige functie; 2. Werknemers die niet kunnen, of niet willen verhuizen zullen door in schakeling van het Gewestelijk Ar beidsbureau en met volle medewer king van het bedrijf naar andere werkgevers worden bemiddeld; 3. Voor werknemers die er niet in, sla gen ander werk te vinden, b.v. door mindere validiteit of door hun leef tijd, zullen- bijzonden maatregelen worden nagestreefd gericht op het blijven verrichten van arbeid; 4. De financiële overplaatsings- en ontslagregelingen zijn er op gericht het inkomen van dè werknemers wel- vaartsvast te garanderen en de kos ten van overplaatsing en omscholing te vergoeden; 5. Er worden in de betreffende vesti gingen zgn. begeleidingscommissies ingesteld, die moeten toezien op de uitvoering van het sociale plan; 6. De directie van het bedrijf en de werknemersorganisaties zijn het er over eens dat redelijkheid en goede trouw de enige basis zijn voor een reële uitvoering. De overplaatsingsregeling geldt voor overplaatsing binnen het concern. De ontslagregeling is van kracht als een werknemer een aanbod tot overplaat sing op redelijke gronden niet kan aan vaarden en als daarna het dienstver band in onderling overleg wordt be ëindigd. Werknemers kunnen bij de begelei dingscommissies in beroep gaan over beslissingen, die met dit sociale plan samenhangen. Voor werknemers voor wie de grafische c.a.o. van toepassing is, zullen de betreffende regelingen van die c.a.o. gelden. Het verloop der hergroepe ring zal regelmatig met de districtsbe stuurders der werknemersorganisaties en met de ondernemingsraden in de ves tigingen die het aangaat worden ge toetst. Bepalingen in de overplaatsings regeling hebben betrekking op inko mensgaranties, omscholingskosten en verhuisvergoedingen. Inkomensgaran ties worden gegeven als een werkne mer een lagere functie aanvaardt. In dat geval wordt zijn inkomen gehand haafd gedurende een periode die af hankelijk is van leeftijd en diensttijd. Omscholingskosten komen voor reke ning van het bedrijf. Onder verhuisgoe- deren worden verstaan pension-, reis- en verblijfkosten tijdens gescheiden wo nen van het gezin, vergoedingen voor transportkosten, inrichtingskosten (ma ximaal twee maanden salaris of acht- tweederde weekloon, minimaal twee duizend gulden) e.d. Voor werknemers van 60 jaar en ou der, alsmede van 58 en 59 jaar met tenminste 25 dienstjaren, gelden enke le aanvullende bepalingen op de voor deze kwetsbare groep getroffen voor zieningen. Zo is er ook voor hen die dat wensen een mogelijkheid een uitke ring-ineens te kiezen. De pensioenvoor ziening wordt ook in geval van ontslag gehandhaafd, alsof ze in dienst zouden zijn gebleven. Daarenboven heeft de directie zich. bereid verklaard Vóór ge vallen, waarin met een algemene be drijfsregeling niet kan worden voorzien, een bedrag van een half miljoen gul den af te zonderen teneinde de uit die bijzondere gevallen voortvloeiende kos ten te dekken. EINDHOVEN De gemeentepolitie van Veldhoven heeft proces verbaal opgemaakt in een verwaarlozingszaak, clie de dood van de 52-jarige E. B. uit die gemeente ten gevolge zou hebben gehad. Zaterdags voor Pinksteren was de Veldhovenaar bij het verlaten van een café gevallen en daarbij bewusteloos geraakt. Cafébezoekers brachten hem in deze toestand thuis. Gedurende de Pinkster dagen had men hem op een divanbed laten liggen zonder geneeskundige hulp. Een huisvriend zou de echtgenote van de man op haar verzuim gewezen hebben met de woorden: als je geen dokter waarschuwt, doe ik het. Zij had daar toen gehoor aan gegeven en een arts laten komen. De dokter achtte overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk. De man werd op Tweede Pinksterdag opgenomen. In de nacht van 26 op 27 mei overleed hij. De sectie op het lijk zou hebben uitge wezen, dat de man bij tijdige hulp te redden zou zijn geweest. De verhoudin gen in het gezin van B. zouden niet al te best zijn. De zaak is in handen van de officier van justitie te Den Bosch gesteld. TAe Arabische landen zijn thans, twe- jaar na de zesdaagse oorlóg tegen Israël, verbitterd en ontmoedigd en wel voornamelijk door de gedachte dat zij dé door Israël bezette gebie den niet zullen terugkrijgen. Niet door middel van de diplomatie, noch door een nieuwe oorlog. Want zij zijn niet klaar vqor het voe ren van een nieuwe oorlog. Aan de andere kant kunnen zij, na ja ren van eigen propaganda, niet de Is raëlische voorstellen gaan aanne men. tot een persoonlijk gesprek over de vrede. De economie der Arabische landen lijdt zwaar onder wat zij voor hun legers uitgeven. Het Suez Kanaal, dat voor de oorlog 240 miljoen dollar per jaar aan kanaalgelden opbracht, is nog steeds gesloten. Het toerisme aan landen als Egypt en vooral aan Jordanië, voor de oor log grotendeels het heilige land, enorm teruggelopen. De kostbare artilleriedeuels over 1' Suez Kanaal kunnen alleen word voortgezet door de financiële st van landen di grote inkomsten nieten, omdat zij olie in de gr; hebben, zoals Lybië, Koeweit Saoedi-Arabië. Kanaalsteden als Port Said en Si zijn zwaar beschadigd en duizem bewoners zijn er uit weggetrokken. Het werk in de vruchtbare vallei vi de Jordaan, alhoewel thans ten dele bezet gebied, ligt stil door de voort durende schermutselingen in dat ge bied. In de heuvels om Amman, de hoofdstad van Jordanië, wonen meer dan 3.000.000 vluchtelingen in tenten, voornamelijk mensen uit het oude Palestint, maar ook duizenden vluch telingen uit de thans bezette gebie den. 'T'oen de legers verslagen waren, twee jaar geleden, hebben de Ara bische guerrilla's de strijd overgeno men. De commando, met zijn in Oost-Europa gemaakte machinepis tool en zijn camouflagepak, werd de nieuwe held van de Arabische wereld, een symbool van het verzet dat voortduurt. Die guerrilla's zijn mensen die zich van geen overheid iets aantrekken, en |EN HAAG Het congres „Geld voor de toekomst" van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft gistermorgen in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag een bijna demonstratief karakter gekregen. Een motie werd aangenomen met het doel, dat er een evenwichtige verdeling komt van het nationale inkomen en nationale besparingen, zodat de lagere publiekrechte lijke lichamen hun essentiële taken naar behoren kunnen vervullen. In de motie zegt het congres ernstig verontrust te zijn over de financiële si tuatie van de gemeenten. Het spreekt de wens uit, dat de VNG tot nauwere samenwerking met de provincies komt om vragen van algemene aard te be spreken, die de provincies en de ge meenten aangaan. Suggesties hiertoe waren uit de vergadering naar voren gekomen. Hiervoor werd in de motie vastgelegd, dat het bestuur van de VNG spoedig contact met de provincies zal opnemen. Een eerste onderwerp voor een derge lijk overleg zal volgens het congres moeten zijn: het formuleren van de in zichten van provincies en gemeenten samen over de genoemde evenwichtige Rechtbank stelt stakers in het gelijk fTRECHT De president van de Utrechtse rechtbank, mr. B. H. van de Werk, heeft gisteren het stakende produktiepersoneel (ongeveer 60 werk nemers) bij Berkvens Deuren- en Timmerfabriek en Houtindustrie N.V. in het Brabantse Someren in het gelijk gesteld, althans hij heeft het door Berkvens in kort geding gevraagde stakingsverbod wegens onrechtmatige daad geweigerd. Mr. Van de Werk schaarde zich trouwens in zijn hele vonnis aan de zij de van de gedaagde partij, de bij het NKV aangesloten Nederlands katholie ke bond van houtbewerkers, meubel makers en aanverwante vakgenoten en behangers „St. Anthonius van Pa dua", die de staking bij Berkvens maandag heeft uitgeroepen, omdat de werkgever bleef weigeren te onderhan delen over een cao voor het produktie personeel. Uniek in het vonnis van mr. Van de Werk was, dat hij zijn oordeel mede baseerde op de heersen de rechtsovertuigingen, met name het wetsontwerp tot regeling van de bepa lingen met betrekking tot de werk staking en de daarop gegeven memo rie van toelichting. „De vakvereniging behoeft zich niet zonder meer neer te leggen bij de weigering van de werk gever om een cao aan te gaan", aldus mr. Van de Werk. De NKV-bond gaat een nieuw ver zoek bij Berkvens indienen om een ge sprek te beginnen over het afsluiten van een cao. Mr. Van de Werk stelde in zijn over wegingen voorop, dat de belangen van de werknemers in de onderneming bij het tot stand komen van een cao ge acht moeten worden van een zo gro te betekenis te zijn, dat hun vakver eniging zich bij de weigering van de werkgever om een cao aan te gaan niet zonder meer behoeft neer te leg gen. Die belangen achtte mr. Van de Werk alleen al aanwezig op grond van het feit, dat de vakvereniging bij de onderhandelingen een veel sterkere po sitie tegenover de werkgever kan inne men dan elke werknemer afzonderlijk dat kan doen. Bovendien baseerde de rechtbankpresident zijn voorkeur voor de vakvereniging als onderhandelings partner in het algemeen op de thans in Nederland heersende rechtsopvattin gen, waarvoor hij met name verwees naar het wetsontwerp betreffende de regeling van bepalingen met betrekking tot de werkstaking en de memorie van toelichting daarop, die in dit punt is gebaseerd op een unaniem advies van de Sociaal Economische Raad. Tenzij andere omstandigheden zulks zonder meer meebrengen, handelt een vak vereniging niet onrechtmatig als zij ter bereiking van haar doel als uiter ste middel het middel van de werksta king hanteert, aldus mr. Van de Werk. het vonnis van Woordvoerders van de drie vakcen trales. NVV, NKV en CNV, toonden zich bijzonder ingenomen met het von nis van de Utrechtse rechtbank presi dent inzake de werkstaking bij Berk vens. De heer F. J. Willems. een van de secretarissen van het NVV, toonde zich content met het vonnis, dat hij een eigentijdse uitspraak noemde. Dat weer hield hem er overigens niet van op nieuw te pleiten voor een spoedige tot standkoming van de wet op het sta kingsrecht, want zonder die wet bestaat er geen recht tot staken, meent hij. Grote waardering had de heer Wil lems voor het feit, dat de rechtbank president zijn voorkeur voor de vakver eniging als onderhandelingspartner in grote mate heeft gebaseerd op hetgeen daarover is gezegd bij de voorbereiding van het wetsontwerp. verdeling van het nationale inkomen en de nationale besparingen. Deze inzichten zullen voorts dienen te worden uitge dragen naar de betreffende daartoe door de wet aangewezen organen. Burgemeester H. Roelfsema van Schiedam had de tongen op het twee daagse congres van de VNG losge maakt. Er moet volgens hem antwoord komen op de vraag welk deel van de nationale bclastingpot bestemd is voor de collectieve voorzieningen en welk deel daarvan voor de gemeenten. Het leek er volgens hem op, dat geen en kele politieke partij deze vraag durft te beantwoorden, terwijl de gemeenten intussen in het moeras staan. Als onze democratische instellingen altijd neen moeten zeggen, zullen, al dus de heer Roelfsema, de jonge men sen het vertrouwen in ons bestel ver liezen. De revolutie, zo voorspelde hij, zal dan over ons heen spoelen. Wij, als gemeenten, worden door de wijze, waarop het rijk ons van kapitaal voor ziet, eenvoudig kapot gemaakt, conclu deerde Schiedams burgemeester. Mr. J. G. Krol, burgemeester van Vol- lenhove, zei van de woorden van zijn ambtgenoot van Schiedam een egoïsti sche indruk te hebben gekregen. Hij meende ook, dat er voor ons land nog grote taken liggen in de internationale hulpverlening. De heer J. H. Scheps, wethouder van Zeist, zag in wat mr. Krol te berde bracht een argument, dat elke discus sie onmogelijk maakt. „Ons volk mist het zedelijk recht om met een handvol miljoenen hulp aan arme landen te ge ven als het met tegelijkertijd zorgt voor de sociale nood in de gemeenten". „Het is niet „of het een, of het ander", maar „zowel het een als het ander", aldus de heer Scheps. Mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland had donderdag reeds de suggestie aan de hand gedaan voor een regelmatig overleg tussen de VNG en de provincia le besturen. Hij haakte daarbij aan, toen hij gisteren er het voorstel aan toe voegde: Laat het vraagstuk van de ver deling van de nationale gelden het eer ste agendapunt in dat overleg zijn. GAMAL ABD'EL NASSER gejaagd door de woestijnwind zelfs door hun optreden de diverse regeringen dwingen tot het doen of laten van bepaalde dingen. Onder de wijzere Arabieren kan men horen zeggen dat de vrijheidsstrij ders, de Fedajjien, hun grootste glo rie nu wel achter de rug hebben. Wat zij uithalen levert eigenlijk minder op dan men wel zou willen, en wat zij kosten, en zij liggen de Arabische re geringen bij tijd en wijle zwaar op de maag. In Jordanië vormen zij thans een soort van staat in de staat, en de invloed die zij op de vele duizenden vluchte lingen hebben, maakt het koning Hoessein bijzonder moeilijk de weg naar de vrede te vinden. Libanon is al weken zonder regering sinds premier Karami aftrad wegens het geschil dat bestond over de vraag of de guerrila's zijn land nu wel of niet als basis mochten gebruiken. Het opblazen van een deel van de gro te Amerikaanse oliepijpleiding in het bezette gebied van de hoogten van Golan, heeft ook al niet veel goeds gedaan, en weinigen zijn er de guerril la's dankbaar voor, of zien het nut er maar van in. FJgypte en Jordanië zjjn de twee '•abische landen die zich hebben ge steld achter de terugtrekkingsresolu tie van de Veiligheidsraad van novem ber 1967, en die zelfs wel enige con cessies zouden willen doen, maar ook hier vormen de guerrilla's een sta-in- de-weg. Luitenant-kolonel Gamal Abd'al Nasser zal, ofschoon het er wel eens op lijkt, vermoedelijk niet tot nieuwe vijande lijkheden op grote schaal overgaan. Hij is er te voorzichtig voor. Hij heeft niet de overmacht in de lucht en een invasie via het Suez Kanaal zou een dodelijk avontuur voor Egypte kun nen worden. Maar Abd 'al Nasser moet koste wat het wil de „grote leider" van de Arabische wereld blijven, en hij moet doen voorkomen alsof hij even mlitanl is als de guerrilla's, ever radicaal als de linkse leiders van Sy rië en Irak, die absoluut tegen ee: vrede door overleg zijn. Hij moet ervoor zorgen dat het confli gaande blijft en dat het nooit zove: zal komen dat de wereld de grenzer van Israël inclusief de bezette gebie den, als de blijvende grenzen van da' land gaat aanvaarden. Veel Arabische leiders vrezen dat di' uiteindelijk de bedoeling van Israë' is, namelijk, houden wat zij hebbe? tot de zegen van de wereld erop rus' en dat dit land een beleid zal gaa volgen van zitten en afwachten totda de Arabische vijand als het ware in eengeschrompeld is en niet meer d< moeite waard om zich zorgen over te maken.

De Vallei | 1969 | | pagina 5