TECHNISCH WAS DE INVASIE TOT IN DE PERFECTIE VOORBEREID; ALLEEN HET WEER WILDE NIET MEEWERKEN Op Omaha dreigde voor Amerikanen de mislukking —'fre&ï De fijne nuances in de status 'V& i Rommel vierde verjaardag van zijn vrouw Rapport over geweld in VS UTRECHTSE RECHTBANK BESLIST OVER KANSSPELKARAKTER Goudsmokkelaar gepakt Heeft U wel eens stilgestaan bij uw eigen voeten BESLISSING OMAHA KUNSTHAVEN VERSTARRING LIMEY'S OVERVAL VERDOOFD ARRESTATIE KINDEREN NOOIT VEROORDEELD GEBROKEN Tegengesteld Geen invloed Spelpraklijk Notenhout Waterig Dromen ZATERDAG 7 JUNI 1969 EISENHOWER'S MOEILIJKSTE BESLUIT Duitse deskundigen rapporteerden op 4 en 5 juni 1944 dat de geallieer- den in die dagen onmogelijk een invasie op het Europese vasteland zou den kunnen wagen: niet alleen was de zee zo ruw door een aanhoudende storm, dat de landingsvloot verstrooid zou raken, maar bovendien was de hemel zo bewolkt dat de geallieerde luchtvloot weinig of geen vliegtuigsteun aan de landingslegers zou kunnen geven. De Duitse deskundigen werden geloofd en generaal Rommel, de Duitse bevel hebber in Frankrijk die een mogelijke invasie het hoofd moest bieden, verliet rijn hoofdkwartier om zijn vrouw in Duitsland een verjaardagskus te bren gen. In zijn hoofdkwartier te Portsmouth ■at generaal Eisenhower, die de inva sietroepen naar Frankrijk moest bren gen, met dezelfde weerrapporten van de geallieerde meteorologen. Aan alles hadden de geallieerden gedacht, voor ieder schroefje, voor elk pakje kauw gom en voor iedere trekpleister was gezorgd. De invasie zou technisch tot in de perfectie kunnen worden uitge voerd. En daar kwam op het allerlaatste moment de enige kracht die de mens wel nooit volledig onder controle zal krijgen: de natuur, waarin hij moet le ven. In de nacht van vier op vijf juni 1944 waren de eerste schepen van de inva- sievloot al uitgevaren, maar zij moes ten worden teruggeroepen. De invasie werd uitgesteld. De inscheping van de invasietroepen was echter al volledig uitgevoerd. Ongeveer vijftigduizend militairen moesten in de voor anker liggende schepen en scheepjes blijven, waar zij op de razende golven door zeeziekte en algeheel ongemak landingsvaartui gen zijn geen cruise-schepen vies, ruil en uitgeput raakten. In Portsmouth moest één man de be slissing nemen. Als er in de nacht van vijf op zes juni niet werd uitgevaren dan moest de gigantische operatie voor tenminste twee weken worden uitge steld, want behalve het weer waren maanstand en getijden beslissend voor het welslagen. Werd de invasie uitgesteld dan zou den alle ingescheepte troepen weer aan land moeten worden gebracht, waar hun plaatsen echter al waren ingeno men door de legers die in de tweede golf naar Frankrijk moesten worden •vergebracht. In de avond van de 5de juni kreeg Eisenhower de laatste rapporten. De weerdeskundigen voorspelden een zeer korte opklaring, maar zij wisten niet of die lang genoeg zou duren om de invasietroepen een redelijke kans te ge ven. „Ik denk dat we maar moeten gaan", zei Eisenhower. Het geven van deze opdracht is ongetwijfeld de moedigste daad uit de hele Tweede Wereldoorlog geweest. Twee uur later zette de inva- sievloot van 5600 schepen zich in be weging. Twaalfduizend vliegtuigen vlogen in groepen van duizend onafgebroken naar Frankrijk op en neer, zodat de Duit ser» geen ogenblik adempauze werd gegund. In het holst van de nacht sprongen dertienduizend parachutisten achter de Duitse linies omlaag. De invasie verliep redelijk volgens plan. Het aantal verliezen aan gealli eerde zijde was minder groot dan de verwachte tienduizend doden in het eerste etmaal. Toen na 48 uur onge veer 150.000 geallieerde soldaten naar Frankrijk waren gebracht, waren er tweeduizend geallieerden gesneuveld. Slechts op één landingspunt dat-de codenaam Omaha had gekregen stootten de daar gelande Amerikanen op onverwacht felle tegenstand: een van de beste Duitse divisies was juist enkele dagen eerder in dat gebied aan gekomen om er een grote oefening te houden. De Amerikanen zijn een tamelijk bloeddorstig volk. Zolang velen denken dat sociale vraagstukken door geweld kunnen worden opgelost zal dit wel zo blijven. Dit is de conclusie van een rapport over de oorzaken van het geweld in A- merika, dat twee geleerden hebben op gesteld in opdracht van de overheid. „De Amerikanen zijn altijd een ge- weldadig volk geweest", zeggen de samenstellers van het rapport, Hugh Graham, hoogleraar in de geschiedenis aan de John Hopkins universiteit, en Robert Guit, hoogleraar in de politieke wetenschappen aan de universiteit van Princeton. „Het geweld kwam in de loop van de geschiedenis in verscheidene vormen tot uiting en er zijn verscheidene groe peringen bij betrokken geweest". Graham en Gurr wijzen erop dat de huidige protestacties tegen de oorlog in Vietnam wat betreft omvang en be tekenis nooit eerder zijn voorgekomen in de geschiedenis van Amerika. Hetzelfde geldt voor de onlusten aan de universiteiten en de „recente en ver bazing wekkende epedemie van politieke moorden op nationale leiders". Afgaande op het aantal uitingen van geweld rekenen de twee geleerden Ame rika tot de zes onrustigste landen ter wereld. „Maar het is ook zo", zeggen zij, „dat het nationale leven hierdoor veel minder wordt ontwricht dan in veel andere landen". Het aantal doden als gevolg van ge welddaden was in de afgelopen jaar, tot midden vorig jaar, in Amerika 1,1 per miljoen inwoners. In Europa was dat 2,4 op de mijoen inwoners en in de hele wereld vielen 238 doden per mil joen inwoners. Zij zetten de oefening onmiddellijk om in een praktisch gevecht en hun overwicht op de Amerikanen, zowel wat manschappen als bewapening be treft, was aanvankelijk zo groot, dat de Amerikanen in zee dreigden te worden teruggedreven. Vlak achter het strand van „Omaha" staken steile rotsen omhoog. De Ame rikanen sloegen weerhaken in die rot sen en kleefden zich zo vast aan hun bijna hopeloze stelling dat zij het stuk strand in handen wisten te houden tot dat op 11 juni de vier invasiegebieden tot een groot bruggehoofd waren ge maakt. Onmiddellijk daarna werd vanaf de zuidelijkste punt een geslaagde poging ondernomen het schiereiland van Cher bourg af te snijden: op 26 juni viel Cherbourg in geallieerde handen, maar de blijdschap dat het invasieleger nu eindelijk over een echte haven beschik te, verdween snel toen men de grondi ge Duitse vernieling van de haven zag. Nu was ook daar te voren rekening mee gehouden. De invasielegers had den hun eigen kunsthavens meege bracht, waardoor grote vrachtschepen bijna op het strand konden worden ge lost. Maar wederom toonde de natuur zich een honende meester over dit ge niale mensenwërk: op 18 juni brak er een orkaan los, zoals Normandië die in jaren niet had beleefd en een van de twee kunsthavens werd totaal verpul verd. Tot grote opluchting van de gealli eerde bevoorradingstroepen bleken aan de Normandische kust enkele kleine natuurlijke havens te liggen, die zo on beduidend waren geacht dat zj nooit op een stafkaart waren aangetekend, maar die ter plaatse bekeken, in staat bleken om een groot deel van de ein deloze stromen mensen en materiaal te verwerken. Gedurende die anderhalve maand kwamen er steeds meer troepen en materieel op een stukje grond van nau welijks 75 km breed en nog geen dertig km diep. Al die tijd gebeurde er wei nig wat op de landkaart kon worden aangewezen en na enkele weken begon nen generaals, journalisten en politici te jammeren dat Montgomery, de Brit die het taktisch commando over de in vasietroepen had, het front had laten verstarren, dat hij ondanks al de troe pen en het materieel maar niet durfde aanvallen en dat in Normandië een dor re loopgraven-oorlog dreigde. Toen het plan van Montgomery in augustus 1944 met een onvoorstelbaar succes werd bekroond binnen acht dagen werden toen zowel Parijs als Brussel bevrijd gingen de tegenstan ders van Montgomery klagen, dat de Amerikaanse soldaten de kastanjes uit het vuur hadden moeten halen en dat de Engelse soldaten niet meer hadden gedaan dan in stellingen wegkruipen. Een Amerikaanse journalist noemde de Britse soldaten honend „Limey's" (slijmjurken). Deze onverdiende blaam hebben de Britse soldaten gedurende de hele Europese veldtocht behouden; limey werd het gebruikelijke scheld woord dat iedere Amerikaan gebruikte als hij over een Engelse soldaat sprak. In de bezette gebieden had men er geen idee van dat in de geallieerde le gers dergelijke prestigegevechten woedden. Voor ons was het geallieer de leger een hecht gesloten eenheid van elkaar oprecht liefhebbende kruis vaarders. Door de invasie raakten alle bezette landen in grote opwinding. Men waan de de bevrijding erg nabij en dit bracht de verzetsmensen tot drieste daden die soms slaagden maar ook dikwijls ten koste van grote offers mislukten. Een groot succes voor het Nederland se verzet was de overval op het huis van bewaring in Arnhem op 11 juni 1944, toen men 56 gevangen verzets mensen kon bevrijden. Aangemoedigd door dit succes poogden knokploegen een maand later de gevangenis aan de Weteringschans in Amsterdam te over vallen. Deze overval mislukte. Vele verzets mensen, onder wie de Drentse boer Jo hannes Post, werden gedood. Door al het verzet raakten de nazi's klem .en het laatste jaar van hun macht zouden ze vullen met gruweldaden, die slechts in de koortsvisioenen 'van een gestoord mens lijken te kunnen leven. Na de oorlog zijn zo ontstellend veel gruwelverhalen verteld, dat de mens heid verdoofd raakte en het tenslotte wel geloofde. De nazi's die na de oor log plotseling nooit echte nazi's bleken te zijn geweest, hebben na 1945 hun schouders opgehaald en wat gefluis terd over vijandelijke propaganda. Tot welke onvoorstelbare daden de nazi's, toen zij nog echte nazi's waren, in staat bleken, wordt wellicht gety peerd door een drama dat zich deze maand een kwart eeuw geleden in Am sterdam voltrok. Voor de beschrijving van deze mis daad beschikt de mensheid over de koele taal van een juridisch arrest, dat de Hoge Raad van Nederland in 1946 opstelde. Op 16 juni 1944 werd in de trein van Utrecht naar Gouda door de Duitse politie een Amsterdamse makelaar ge arresteerd, die al jaren al zijn tijd be steedde aan ondergronds werk, vooral ten bate van onderduikers. De makelaar werd naar Amsterdam gebracht en tijdens het eerste verhoor vonden de Duitsers op hem een zak boekje met de vage aantekening: Ver gadering Limburg T.R. De makelaar weigerde de Duitsers te vertellen wat deze aantekening be tekende en hij hield vol, ook toen de Duitsers hem langdurig hadden gemar teld. De letterlijke tekst van het arrest luidt verder: „Toen mishandeling van mij geen resultaat had... werd een Joodsche moeder met twee kinderen binnen gebracht, een jongen van vijf jaar en een meisje van ongeveer vier 0 Vooral de eerste fase van de invasie was een hachelijke on derneming die duizenden mensenle vens eiste. jaar. Zij zeiden deze kinderen te zullen mishandelen, indien ik niet alles vertel de. Het verhoor begon daarna op nieuw". „Toen ik niet antwoordde werden de beide kinderen door twee SS-ers gesla gen en, omdat ik niet sprak, dreigden zij de kinderen armen en benen te bre ken en begon een der mannen, die dé kinderen mishandeld hadden, bij het jongetje de mouwen op te stropen en het armpje te spannen en dreigend bo ven zijn knieën te houden, terwijl Wee- ner zei tot het uiterste te zullen gaan1! De moeder, een furie gelijk, vloog toen op me af en trapte en sloeg mij en schreeuwde mij toe te spreken. Ik ben toen gezwicht Het gevolg was dat de Duitsers en kele dagen later een vergadering van verzetsmensen overvielen; vier van de toen gevangen genomen mensen wer den door de Duitsers vermoord. De makelaar overleefde de oorlog in een concentratiekamp en werd in het bevrijde Nederland voor een bijzonde re rechtbank gedaagd, verdacht vap verraad. Pas na een proces van ruim een jaar werd de man, geestelijk en lichamelijk gebroken, door de Hoge Raad vrijgesproken van alle schuld. Het gaat hier echter niet om de zeer merkwaardige na-oorlogse rechtsple ging in Nederland, maar deze maand is het een kwart eeuw geleden dat een Duitser in Amsterdam twee kleuters in het bijzijn van hun moeder armpjes en benen wilde breken om een verzets man tot het prijsgeven van een geheim te pressen. De Duitser die deze wandaad be dreef heet Weener. Onderzoeking op het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie in Amsterdam bracht aan het licht dat deze onmens nooit voor een Neder landse of Duitse rechtbank is gedaagd. Zoals zoveel Duitsers die dapper durfden te zijn tegen kleine kinderen en wanhopige vrouwen, verdween hij na rriei 1945. Mogelijk zit hij nu ergens in een Duitse bierkelder te beweren dat al die gruwelverhalen over de na zi's schromelijk overdreven zijn en dat Hitier heus zo gek niet is geweest als men dat nu wil doen voorkomen. En dan zal Shij zijn aandachtige toe hoorders wel aanmanen alleen maar eens te denken aan de autosnelwegen en zo. Hijzelf heeft het dan zoals ontel baar vele nazi's klaargespeeld om niet meer te denken aan die twee klei ne kinderen uit Amsterdam. ADVERTENTIE Natuurlijk, het is de gewoonste zaak voelen u de hele dag moeten dragen. Maar heeft u er wel eens bij stil gestaan wat een paar doodgewone mensen- voelen hebben uit te staan? Het is dan ook geen wonder dat na enkele uren uw voeten soms al moe worden. En "waim. En nog gaan transpireren ook. Geen fijn gevoel Met Azea Foot Fresh komen de za- Bj* kers en gebruiksters van deze milde spray lopen op frisse voeten door de lange dag. Na bad of douche hebben zij hun voeten verzorgd met Azea§■-- Foot Fresh. Ook geen geurtjes meer." Een fijn gevoel. BIJ DROGIST EN APOTHEKER VEEL BELANGSTELLING VOOR ROULEXPROCES UTRECHT Voor het Roulexproces, dat dinsdag voor de Utrechtse rechtbank begint, bestaat een meer dan gewone belangstelling. Directeuren van vreem delingenverkeer, horeca-ondernemers, maar ook gemeentebesturen en Kamer leden kijken met spanning uit naar de uitspraak over dè vraag in dit proces: is Roulex een behendigheidsspel oï een (verboden) kansspel? Als Roulex tot behendigheidsspel wordt verklaard, zal daarmee de eerste stap zijn gezet op de weg naar enige officiële speelbank enin ons land. VW's hebben hun hoop op Roulex gevestigd om ons land een extra attractie te ver lenen. Ook de gemeenteraad van Den Haag zou Roulex in Scheveningen of in het congresgebouw willen invoeren. Mr. J. C. van den Berg, de Utrecht se officier van justitie die twee en een half jaar geleden het spel in Loosdrecht in beslag liet nemen, stelt thans dat ook bij Roulex „de deelnemers in het alge meen geen overwegende invloed kunnen hebben op de kansbepaling". Daarmee wil mr. Van den Berg het spel Roulex op grond van de Wet op de Kansspelen verbieden. Een tegenovergestelde mening heb ben uitvinder F. B. A. Prinsen, regis- ter-ingenieur uit Den Haag en. de spel- expert ir. F. A. Weber, die Roulex ver der ontwikkelde. Zij bevinden zich in het gezelschap van de deskundigen van T.N.O. waar het spel anderhalf jaar in het laboratorium is onderzocht en be proefd. Boven beide standpunten staat het Saturne-arrest van de Hoge Raad, waar in is vastgesteld, dat voor de beoorde ling van een spel beslissend is welke resultaten de grote meerderheid der spelers in de praktijk er bij behaalt, stateerd met een meetmicroscoop. De- De officier brengt echter nog een ander wapen in stelling tegen Roulex. In de dagvaarding stelt hij, dat er een gebrek schuilt in het spelapparaat. In de ronde (zwarte) rand van de num merschijf zouden afwijkingen van en kele honderdsten millimeter zijn gecon- ze constatering werd gedaan bij een apparaat van het spel Excentra, dat in Wassenaar in beslag werd genomen. Dit is een zusterspel van Roulex. Om dit gebrek te staven, heeft de officier inspecteur A. C. L. Rijken van de Wassenaarse politie als getuige op geroepen. Deze heeft indertijd het spel Excentra in beslag genomen. Er is daar nog geen rechterlijke uitspraak over gedaan. Metingen bij T.N.O. hadden deze af wijkingen van honderdsten millimeters al twee jaar eerder aan het licht ge bracht. Bij de spoelproeven die T.N.O. daarna gedurende anderhalf jaar met Roulex nam, werd vastgesteld dat deze afwijkingen (die in de techniek nor maal zijn) geen enkele invloed had den op de uitslag van het spel. Tegenover dit laboratoriumonderzoek van T.N.O. staat nog geen spelpraktijk- onderzoek. Toch stelt de Hoge Raad dit als de eis voor de beoordeling van een spel. De proefspelletjes, die de rechters misschien tijdens het proces zullen ne men, en waarvoor een Roulexspel wordt opgesteld in het districtsbureau van de rijkspolitie in De Bilt, kunnen uiteT- aard niet als spelpraktijkonderzoek wor den aangemerkt. Daarvoor zouden ge wone spelers met inzet van eigen geld gedurende circa zes maanden moeten spelen in een echte Roulex speelbank. Het unieke van Roulex is, dat het win nende nummer open en bloot vaststaat, voordat de spelers inzetten. Wie goed kijkt kan de sector van de nummerschijf zien waarin zich het winnende nummer bevindt. Dit waarnemen is de kern van het behendig zijn in dit spel. Als de spelleider na het „Rien ne va plus" de nummerschijf laat ronddraaien en het balletje inwerpt, is dat de show. Daarmee wordt alleen de sfeer (en de spanning) van de roulette opgeroe pen. De uitslag stond al vast. Van het proces om Roulex is de uit slag nog onzeker. Over de hoofden van de drie gedaagden, kijkt men reikhal zend uit naar de beslissing over het spel Roulex. Komt het er door, dan kan de miljoenendans beginnen. Voor de V.V.V.'s een verkoopargument aan toe risten, voor de gemeente een bron van inkomsten, evenals voor de horeca-on dernemers. RYSSEL Een man is op donder dag te Ryssel nabij de Belgische grens gearresteerd toen hij trachtte voor meer dan 1.000 dollar aan goud over de grens te smokkelen, zo meldt de politie. Volgens de politie betreft het hier Othon Reiter, een 56-jarige Oostenrij ker die in Brussel woont. Volgens de politie had de man zes goudstaven bij zich en 1.000 gouden muntstukken. Ter weerszijden van de ronde bank met nummers, waarvan de nummerschijf iets uit het mid den overhelt, staan de correspon derende nummers op de speeltafel. Nadat het winnende nummer is be paald, wordt ingezet. Daarna gooit de spelleider het balletje dat door een magneet naar het winnende nummer wordt getrokken. De clou van het spel is te zien, d.m.v. een spiegel boven de tafel, naar welk nummer de schijf overhelt. Mi e* dan kan men te de Boneer wandelgangen een boeiende fi guur tegenkomen: de zg. Ministerial- diriment. De oppervlakkige toeschou wer zou kunnen menen, dat elke Westduitse minister er 'n eigen huie orkest op na mag houden, en dat dit nu de artistieke ledder ia van zo'n departementaal ensemble. Dit even wel is niet het geval: de Mindsteri- aldirigent is geen musicus, maar gewoon een hoge ambtenaar. Zijn langademige titel is een van de ve le dierastgraden, waarin de Westduit se ambtelijke hiërarchie haarfijn 4* ingedeeld. In het gewone bedrijfsleven zijn de titels minder bloemrijk, maar even streng geordend naar rang en stand, en de fijne schakeringen in status reiken veel verder dan titels en, na tuurlijk, salaris. Daar is allereerst de inrichting van de kanitoorkamer. Een eenvoudige bureauchef, of bij de overheid een „Regierungsobersekretër" (een be scheiden ambtenaanarang) zwoegt voor zijn broodje in een karig ge meubileerde ruimte met een namaak eikehouten schrijftafel en een scheur kalender aan de muur. Een fraaier interieur is alleen weg gelegd voor hogergeplaatsten. Ettelij ke treetjes hoger zit al een belang rijke afdelingschef, die zijn onderge schikten mag toespreken vanuit een leren draaifauteuil achter een note- houten bureau. Nog veel hoger wenkt het perspec tief van de directiekamers, waar de hoogste bazen zich mogen verheu gen in de aanblik van gepolitoerd palissander en echte schilderijen. De status strekt zich ook uit tot het aangrenzend vertrek, in Duits land bekend als „Vorzimmer". Dat is het kamertje waar een of meer secretaressen zitten, de zg. Vorzim- merdamen. Een gewone ploeteraar, dat is dui delijk, heeft helemaal geen Vorzim mer. Hij moet zijn bezoekers zelf binnen laten. Ook met fén Vorzim- merdame ben je nog niet veel bij zonders. Pas wie ettelijke dames in zijn voorkamer houdt, begint mee te tellen. Heel bijzonder is men pas met een Vorzimmer die op enige afstand van het eigen werkvertrek ligt. De be zoeker meldt zich dan eerst in deze afgelegen voorhof, en wordt pas na langdurige voorbereiding plechtig, bijna heimelijk, door een doodstille gang geloodst naar het heiligdom, waar de Baas der Bazen zetelt. Ook de inwendige mens is onder hevig aan status. Gewone sloebers moeten zelf uit de automaat in het trappenhuis 'n waterig bekertje kof fie tappen. Wie op middelbare leef tijd nog tapt, zal de rest van zijn leven een kleine „sukkelaar blijven. De veelbelovende jonge manager wordt gekenmerkt door een huishou delijk hoekje in het neveiwertrek, waar zijn secretaresse voor hem per soonlijk brouwt. Toch heeft deze jon geman nog een lange weg te gaan, voordat hij in zijn werkkamer achte loos een huisbar kan openklappen om rijn bezoekers whisky in te schen ken. In de zeer hoge regionen tenslotte ligt bij de directiekamer een aparte privébar, waar een soortement but ler de totstandkoming van miljoenen contracten met exquise cocktails besprenkelt. Subtiel ook is de versiering van de werkkamer met bloemen of plan ten. De gewone man moet ze zelf meebrengen. Kleine chefjes krijgen van de zaak een pot met een ficus op de vensterbank. Deze ficus is het symbool van een carrière, die wel niet geheel mislukt is, maar toch is blijven hangen in de gore tussenzo ne van de onbekende middelmatigen. Deze ficuslijers dromen vergeefs van de verse rozen en orchideeën, die elke dag op de directiekamers wor den neergezet. Een enkele van deze gefrustreerden vervangt ten einde raad zijn ficus door een zelf betaal de fuchsia. Als die fuchsia dan niet bloeit, moet men rekening houden met een wanhoopsdaad. Zelfs buiten het kantoor laat de status rijn slachtoffers niet los. Chefs parkeren op gereserveerde plaatsen op het voorterrein; gewone mensen moeten hun Volkswagentje maar ergens zien kwijt te raken langs de trottoirband. Een president-directeur of een mi nister daarentegen heeft een eigen parkeerplaats onmiddellijk naast de hoofdingang. Daar vormeldt een bordje het magische, exclusieve au tonummer: M-l-1, of iets dergelijks. Soms is deze gewijde plaats omge ven door een kettinkje, gedrapeerd aan vier paaltjes, als ware hier het graf van een onbekende soldaat. Zelfs als dit stukje plaveisel geheel leeg is, heeft men er het gevoel, doel te hebben aan iets „Hogers". Wie alles heeft bereikt van palis sander-bureau tot parkeerkettinkje, heeft die nog iets om voor te leven? Jazeker, deze uitverkorene wordt vat baar voor het „miljonairssyndroom": hij gaat doodeenvoudig, bijna asce tisch leven. Dat is de laatste uitweg voor hen, die niets meer hebben wensen. Na poleon omringd door zijn goudbe- treste maarschalken, zette het liefst een versleten oude steek op. Adolf Hitler, op het toppunt van zijn macht droeg bij voorkeur een uniform met maar één enkele onderscheiding. Zo rijn er in Duitsland „General- direktoren" die op de fiets naar kan toor gaan, demonstratief mee-eten in de bedrijfskantine en op het jaar lijkse personeelsfeest het eerst de schoonmaaksters ten dans vragen. Deze mannen roken niet, drinken hoogstens jus d'orange en laten rich fotograferen terwijl zij in opgelapte broek en oude trui hun eigen tuintje maaien. Tenslotte schenken rij hun hele bedrijf, in de vorm van aandeeltjes, aan de werknemers. Dit is het aller uiterste, een vorm van status die al bijna niet meer van deze aarde is: zij straalt vervullend en troostrijk af op de kleine sloebers met de scheurkalenders, die zwoegen aan bureautjes van namaak-eaken.

De Vallei | 1969 | | pagina 7