Veenendaals dagblad Mariniers op Curasao keren weer terug naar Nederland Buiten Prinses Beatrix opende jachthaven Dodelijke botsing in Kilder BRANDT AANVAL RICH! OP NATIONALISME Amerika haalt 25.000 militairen uit Yiëtnam Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Twee gewonden Rehabilitatie van Stalin J.O.V.D. contra W itteveen Stakingsacties in Italië Premier van Irak over Midden-Oosten: ALPINISTEN HAALDEN HAAN VAN TOREN Vroege zanger Militaire bijstand eindigde om drie uur vanm VERDEDIGING LANGSTRAAT KRIJGT VLIEGVELD Actie „volkswil W.-Irian" begint 14 juli KIESINGER NIEUWE VOORZITTER BELGISCHE LIBERALEN Veroordeeld CONTACT HUMANISTEN Binnen een maand begint repatriëring GOEDE WIL KEERPUNT OFFENSIEF Aanhoudend mooi iveer Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ f 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 9 JUNI I969 - 43e JAARGANG no. I32 auuxuumw nPwee leden van het consulaat Arnhem van de Sektie Hol land van de „Oesterreichischen Alpenverein" hebben zaterdag on der grote belangstelling de weer haan van de gereformeerde Koe pelkerk met toestemming van het torendak eehaald. Zij klommen over de trap naar boven. Via een luik en enkele touwen, die zij vastmaakten aan de toren, klom één van hen naar het hoogste punt. Toen de haan was verwijderd, zakten de twee mannen langs de touwen naar de begane grond. Tn de nanacht, die nog grijs over de bomen en struiken om het gazon rustte, met wat laat schijnsel van de maan over het bed oranje afrikanen, zong de grote of mistel- lijster al zijn vurig lied. Hij moest op de dorre top van de pluimberk tegenover mijn raam zitten, want daar concerteert hij elke avond in de schemer. Even later sloeg de torenklok van het dorp drie uur; de hele wereld lag rustig en stil aan de voeten van de prille dag, maar de lijster heeft de onrust in het bloed en maant met zijn felle strofen de dageraad tot spoed. In de oude burgemeesterstuin heeft het paar een nest eieren te bebroe den en zodoende is het werken ge blazen van het ochtendkrieken tot de vleermuisf laddering. Meestal zoekt hij het voedsel voor het broe dende wijfje op het gazon, een hec tare groot groen jachtveld, dat blijkbaar nimmer uitgeput raakt en dat hij met wijde sprongen door meet. Telkens verdwijnt hij met een snavel regenwormen, slakken, lar ven. emelten of rupsen in de bos schages en als ik goed ter-been was, zou ik zijn home misschien wel kun nen vinden. Door het flinke for maat, de lange staart en de met ronde droppels getekende borst, onderscheidt zich de mistellijster aldus genoemd wegens zijn voor keur voor de zilvergroene parels van de mistel of maretak van zijn soortgenoten. De zang lijkt op die van de merel, maar is wilder en volgens sommigen wat eento niger, doch ik vind het een koste lijke uitbarsting van levensvreugd. Vroeger kwam deze zanger zeld zamer voor dan thans en ik ben er nog eens helemaal voor naar de Kennemer Duinen gereisd, waar Jan P. Strijbos mij een nest kon tonen, want dit kende ik nog niet. Een jaar of wat later bouwde er een op het dekplankje van een nest kast aan ons weekendhuisje op de Neder-Veluwe Sic! 9 juni 1969 A. B. WIGMAN DEN HAAG De driehonderd mariniers die ruim een week geleden naar Curasao vlogen om daar mee te helpen orde en rast te herstellen, komen terug. De gouverneur van de Nederlandse Antillen, die daartoe overleg pleegde met de intussen afgetreden Antilliaanse regering, acht hun aanwezigheid op het eiland niet langer noodzakelijk nu alles weer rustig is. De militaire bijstand eindigt vanmid dag om drie uur. Het is nog niet bekend wanneer de mariniers weer voet op Nederlandse bodem zullen zetten. Zij zullen zo spoe dig mogelijk per vliegtuig terugreizen. Het handhaven van orde en rust zal na de terugkeer van de tot de „QPO- compagnie" behorende mariniers uitslui tend zijn overgelaten aan de plaatse lijke politie. De mariniers, die er al tijdens het uitbreken van de moeilijkheden op Cu racao waren zullen daarbij niet assis teren, omdat zij opnieuw hun eigenlijke taak, die van de verdediging van het eiland op zich gaan nemen. Deze mariniers werden bij de onlus ten ingezet. Zij konden het patrouille- werk niet alleen meer af. Bovendien moesten zij na verloop van tijd worden afgelost. Vooral met het oog op dat laatste besliste de Ne derlandse regering dat het aantal mari niers op Curacao tijdelijk met driehon derd man moest worden uitgebreid. KILDER Gisteravond om tien over zes kwamen op de kruising Doetinchem- seweg Braamtseweg - Zinderdijk te Kilder twee personenauto's met elkaar in botsing. Daarbij werd de 43-jarige mevr. M. A. Aaldering-Loeven uit Doe tinchem op slag gedood. Haar echtge noot raakte zwaar gewond en een in woner van Didam liep een hersenschud ding op. De beide voertuigen werden to taal vernield. De aanrijding ontstond toen J. W. A. B. uit Babberich, komende van de Braamt- seweg, geen voorrang verleende aan de voor hem van rechts komende perso nenauto, bestuurd door de heer A. B. Aaldering uit Doetinchem. Volgens oog getuigen reed B. met hoge snelheid de overzichtelijke kruising op. Zijn voertuig raakte de uit Doetinchem afkomstige auto in de flank. Door de kracht van de botsing werd de auto van de heer Aaldering dwars door een afscheiding een tuintje ingeslingerd, terwijl het voer tuig van B. over de kop sloeg en tegen de muur van een woonhuis tot stilstand kwam. Van eerstgenoemde auto werd de echt genote van de bestuurder op slag ge dood terwijl de heer Aaldering zelf zwaar gewond werd. Het echtpaar heeft vier kinderen, variërende in leeftijd van 1 tot 12 jaar. De bestuurder van de an dere auto kwam met de schrik vrij. maar een mede-inzittende P. K. uit Didam, kreeg een hersenschudding. DRUNEN In mei van het volgend jaar zal in Midden-Brabant nabij de gemeente Drunen een vliegveld zijn aangelegd voor privé-, zaken- en recre- atievluchten. Het veld komt ten zuiden van Drunen op een weidegebied ter grootte van 20 ha. DJAKARTA - Dr. Sudjarwo Tjondro- negoro, hoofd van de afdeling West- irianese zaken van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft na een tiendaags verblijf in West-Irian verklaard dat de uitvoering van het ak koord van 1962 uiterlijk 14 juli in het regentschap Merauke zal beginnen. MOSKOU Het onlangs door het Moskouse instituut voor het Marxisme en Lenisme gepubliceerde boek „Her inneringen aan Lenin" is voor een deel de grootste stap die tot dusver in de Sovjet-Unie is gedaan in de rich ting van de rehabilitaite van Stalin, zo meldt de Moskouse correspondent van een Zweeds persbureau. In het boek wordt herhaaldelijk in positieve zin over Stalin gesproken. Hij wordt afge schilderd als een van de belangrijkste revolutionairen naast Lenin. Het boek geeft een beschrijving van Lenin's le ven van 1891 tot de revolutie van 1917. De lezer, aldus Stiernloef, krijgt de indruk dat men in het Kremlin op het punt staat Stalin volledig te reha biliteren, ook als revolutionaire strij der. Tot nu toe hebben de leiders in Moskou slechts Stalin's verdiensten als veldheer in de laatste wereldoorlog er kend. DORTMUND tye Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken, Willv Brandt, heeft gisteren de campagne van de sociaal democratische partij (SPD) voor de federale verkiezingen geopend met een Europees geluid en een aan val op de rechtse krachten in West- Duitsiand. Brandt, die op een „Europa-rally" van de SPD in Dortmund sprak, (in hc hart van het Ruhrgebied). viel de CDl aan, omdat enkele van de leiders var de CDU-CSU een gevaarlijke zwa;- naar het nationalisme hebben gemaaki Hij koos minister van Financiën en leider van de CSU Franz Joseph Strauss uit als doelwit voor zijn aan val. Strauss heeft onlangs verklaard, dat zijn partij niet „rechts zou worden voorbijgestreefd" door de ultra-rechtse nationaal democratische partij de NPD. „Wij sociaaldemocraten", aldus sprak Brandt voor een gehoor van 6.000 SPD-'ers, dat hem enthousiast toejuich te, „zullen terugslaan als demagogie en het appèl aan duistere emoties het be leid van onze coalitiepartners in Bonn gaan bepalen. Het is onze taak dat stelletje politie ke gekken in de NPD te isoleren, en de mensen die op hen stemmen te overtui gen van de gevaren van een nieuwe golf van nationalisme". Daarvoor had Brandt al gezegd ..een goede Duitser kan geen nationalist zijn". Daarvoor had Brandt al gezegd: „een Kiesinger, die hij hoopt op te volgen als kanselier na de verkiezingen van 28 september, als de socialisten dan win nen. Brandt ontkende geïrriteerd, dat hij in Den Haag op de WEU-conferentie ge sproken zou hebben over de betrekkin gen tussen Oost- en West-Duitsland als over de betrekkingen tussen twee sta ten. In een duidelijke zinspeling op de stijl van Kiesinger zei Brandt: „ik zal de schoolmeesterachtige, aanmatigende, om niet te zeggen megalomane taal die de leiders van de CDU en de CSU bezi gen niet dulden". BAYEUX (Frankrijk) Bayeux. de eerste grote Franse stad, die 25 jaar geleden door de geallieerde troepen werd bevrijd, heeft zondag van de stad Eindhoven, de eerste grote stad van Nederland die in 1944 werd bevrijd, een permanente verlichting voor zijn kathe draal aangeboden gekregen. DALFSEN De „Jongerenorganisa tie Vrijheid en Democratie" heeft zich het afgelopen weekeinde op haar lande lijke congres te Dalfsen krachtig uitge sproken tegen het thans gevoerde so ciaal-economisch beleid van het kabinet De Jong. In de congresrede uitte de landelijke voorzitter, mr. H. Bosma, met name kritiek op het financieel be leid van minister W'itteveen, die door zijn fiscale maatregelen en de tariefs verhogingen het bestrijden van een ver dere inflatie niet kon verwezenlijken. In een door het congres aangenomen motie spreekt de JOVD zich uit tegen het inzetten van het kabinet-De Jong in zijn huidige vorm bij de verkiezingen van 1971. Op haar congres besprak de JOVD voorts structurele wijzigingen in haar onafhankelijke positie jegens de VVD. Het congres gaf het hoofdbestuur vol macht om met het dagelijks bestuur van de VVD te overleggen hoe men op organisatorisch gebied tot een nauwe re samenwerking kan geraken. Hierbij zullen ook de mogelijkheden ter sprake komen hoe de JOVD haar inbreng kan hebben in de politieke meningsvorming bij de WD. In een motie dringt de JOVD er bij de Nederlandse regering op aan zodanige steun aan de Ned. An tillen te verlenen dat tot een verbete ring van de sociaal-economische situa tie aldaar wordt gekomen. ENKHUIZEN Onder grote belang stelling heeft prinses Beatrix zaterdag middag de nieuwe jachthaven in Enk huizen officieel geopend. De prinses, prins Claus en de kleine prinsjes voe ren aan boord van de Groene Draeck de haven binnen. De prinses kreeg aan boord van de Groene Draeck twee scheepsmodellen van botters aangebo den. De prinsjes zagen er direct een stuk speelgoed in Gedurende de komende week zullen er verschillende festiviteiten in Enkhui zen zijn. Na ongeveer 20 minuten in de jachthaven van Enkhuizen te zijn ge weest, zette het prinselijk paar met de Groene Draeck koers naar Muiden. ROME De Italianen hebben het zondag zonder kranten moeten doen daar het grafisch personeel voor 24 uur in staking waren gegaan om kracht bij te zetten aan hun eis voor waarborgen tegen het ontstaan van overtollig per soneel als gevolg van de nieuwe produk- tietechnieken. Door deze staking konden de plaatse lijke persbureaus zaterdag geen nieuws brengen. De arbeidsonrust in Italië blijft voort duren. Zo hebben de drie grote vak bonden de onderwijzers en leraren aan de middelbare scholen opgeroepen tot een staking van drie dagen, die dins dag zal beginnen. De onderwijzers en leraren eisen onder meer salaris. Nieuwe oorlog is onvermijdelijk BADEN BADEN Premier Ach- med al-Bakr van Irak heeft zondag in een vraaggesprek voor de radio te Baden Baden verklaard, dat een nieu we oorlog in het Midden-Oosten on vermijdelijk is. Volgens hem heeft de BRUSSEL De Belgische liberale partij, de „Partij voor Vrijheid en Vooruitgang", heeft gisteren de 53-jari- ge -enator Pierre Descamps tot voor zitter gekozen. Hij volgt de Vlaming Vanaudenhove op, die sinds 1961 voor zitter is geweest. Descamps. afkomstig uit Henegouwen, heeft zijn Vlaamse partijgenoten be loofd dat hij binnen een jaar tweetalig zal zijn, dus dat hij dan ook Nederlands zal kunnen spreken. ontwikkeling van de zionistische be weging aangetoond, dat het expansio nistische streven dat deze beweging kenmerkt, zich niet zal beperken tot de agressie van juni 1967. George Habasj, de leider van het mili tante volksfront voor de bevrijding van Palestina, verklaarde in een vraagge sprek met een verslaggever van Time, dat de belangen van de Ver. Staten in het Midden-Oosten het voornaamste doelwit zullen blijven van de Arabische commando's. Zijn volksfront heeft ver klaard, verantwoordelijk te zijn voor het opblazen van een buisleiding van de Aramco, een oliemaatschappij die in Amerikaanse handen is. De opgeblazen leiding lag in de hoogvlakte van Golan, die door Israël bezet is. Twee Arabieren zijn zondag in Tel Aviv tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens een bomaanslag op de cafetaria van de Hebreeuwse universiteit in Jeru zalem op 6 maart, waarbij 22 mensen verwondingen opliepen. De 22-jarige student Patahi Salem Halil kreeg 25 jaai en de eveneens 22-jarige kelner Assid Nimr Assaoewi vijf jaar. UTRECHT De „Interc rtional and ethical union" zal de contacten met de marxistische humanisten voortzetten. Tijdens een in het afgelopen weekeinde in Utrecht gehouden vergadering van het executief comité van de „Interna tionale humanistische organisatie", waarbij ook het Humanistisch Verbond is aangesloten, werd besloten deel te nemen aan een officiële ontmoeting met marxistische humanisten, die van 11 tot 16 augustus zal worden gehouden in Herzeq Novi in Joegoslavië. MIDWAY President Nixon heeft na zijn aankomst op het eiland Mid way in de Stille Oceaan meegedeeld, dat hij in overleg niet president Thieu van Zuid-Vietnam heeft besloten voor eind augustus 25.000 Ameri kaanse militairen uit Zuid-Vietnam terug te trekken. Binnen een maand zul len de eerste troepen repatriëren. Er zijn meer dan 500.000 man Amerikaanse landstrijdkrachten in Zuid-Viet nam. President Nixon heeft het besluit genomen op aanbeveling van zijn op perbevelhebber Creighton Abrams, nadat Thieu had verzekerd dat de taak van de vertrekkende Amerikanen door Zuidvietnaniezen kan worden overge nomen. Nixon zei van mening te zijn, dat de maatregel zal bijdragen tot het ves tigen van een duurzame vrede in Zuid- oost-Azië. President Thieu wenste zijn Amerikaanse ambtgenoot geluk met zijn beslissing. Het terugtrekken van meer troepen zal afhangen van de voortgang bij de vredesbesprekingen in Parijs, van de opleiding en uitrusting van Zuidvietna- mese troepen en van de militaire acti viteit van de tegenstander. De gealli eerde strijdkrachten in Zuid-Vietnam en de nationale zelfstandigheid van Zuid-Vietnam mogen in geen geval in gevaar komen. Nixon zei dat Thieu hem bemoedi gende berichten had verstrekt over de pacificatie van gebieden, die op de Viet-Cong zijn veroverd. In een later uitgegeven communi qué wordt gezegd, dat tijdens het overleg met geduld en goede wil naar een billijke oplossing van het Viet namese conflict zal worden gezocht. De twee presidenten zullen zich ver zetten tegen elke poging Zuid-Viet nam een coalitieregering op te drin gen zonder de goedkeuring van het volk, dat zich moet uitspreken in vrije verkiezingen onder internatio naal toezicht. Zij stellen vast, dat de tegenstan der geen militaire overwinning kan behalen en verwachten dat hij ten slotte een oplossing zal aanvaarden gebaseerd op het beginsel van zelf beschikking van het Vietnamese volk, zonder buitenlandse inmenging en zonder pogingen een schrikbewind te vestigen. Het overleg op Midway wordt zeer nuttig en openhartig genoemd. Presi dent Thieu heeft ontkend, dat er me ningsverschillen zouden bestaan. De geleidelijke aflossing van Amerikanen door Zuidvietnamezen noemde Thieu een zeer belangrijke stap. Hij dankte het Amerikaanse leger voor de offers die het zich getroost heeft bij de ver dediging van munisten. het land tegen de com- De bekendmaking door president Nixon, dat een begin zal worden ge maakt met de terugtrekking van 25.000 man Amerikaanse troepen betekent 'n keerpunt in de Amerikaanse militaire krachtsinspanning in Vietnam sinds in 1955 de eerste Amerikaanse militairen in Vietnam aankwamen. Sedertdien was hun sterkte begin januari 1968 op gevoerd tot meer dan 500.000 man. De eerste groep Amerikanen was 300 man groot en bestond uit adviseurs die in 1955 door president Eisenhower op verzoek van de toenmalige president Diem werden belast met de opleiding en organisatie van het Zuidvietnamsee leger. Begin 1961, na de eerste grote ge vechten tussen Zuidvietnamezen en de Viet-Cong. werd het aantal adviseurs op 3000 gebracht. Een jaar later be gonnen de Amerikanen deel te nemen aan de gevechten, toen nog alleen als zij werden aangevallen. Later gingen zij ook aan offensieve acties deelne men. De groteAmerikaanse militaire opbouw begon na het Tonkin-inci dent van augustus 1964. De luchtaan vallen op Noord-Vietnam begonnen toen en de strijd in het zuiden woed de in volle hevigheid. Bij het omstre den Tonkin-incident zouden Ameri kaanse oorlogsbodems in internatio nale wateren zijn aangevallen door Noordvietnamese motortorpedoboten. Een dag na het incident gaf het Ame rikaanse congres de president nage noeg onbeperkte volmacht voor het nemen van maatregelen met betrek king tot Vietnam. In april 1965 werd officieel door Saigon en Washington bekendge maakt, dat geregelde Noordvietna mese troepen aan de strijd in Zuid- Vietnam deelnamen. In die periode was de situatie voor de regering in Saigon zeer hachelijk. De strategi sche reserve bestond uit twee batal jons Zuidvietnamese militairen en mede hierdoor was de oorlogvoering in steeds sterkere mate door de Ame rikanen overgenynen. Na het hevige „Tet"-offensief van de Noordvietnamezen en de Viet-Cong be gin vorig jaar werd de binnenlandse druk op de regering in Washington steeds sterker om de Zuidvietnamese troepen een groter aandeel in de strijd te geven. De bevoorrading en oplei ding van de Zuidvietnamezen door de Amerikanen werden opgevoerd en in de afgelopen maanden is in toenemen de mate sprake van acties van de Zuid vietnamese strijdkrachten. Sinds januari 1961 zijn in Vietnam meer dan 34.000 Amerikanen gesneu veld. Na de besprekingen op Midway te hebben beëindigd vertrok de Ame rikaanse president gisteravond naar Honoloeloe op de HawaiL-eilanden. RIJSWIJK Gisteren omstreeks 17.30 uur is op het voetbalterrein van RVC te Rijwijk het tweejarige meisje Jacoba A. Nutbey uit Den Haag spe lenderwijs in een sloot terecht geko men en verdronken. Van onze weerkundige medewerker) r)e vroege vakantiegangers tref- fen het. Het droge en overwe gend, zonnige weer zal in de eerste helft van deze week aanhouden. Wij blijven in een droge noordelijke tot oostelijke luchtstroming tussen en hogedrukgebied van 1020 milli- baar van de Azoren over de Britse eilanden, Duitsland en Scandinavië helemaal tot Nova-Zembla en een depressie van 1000 millibaar boven Roemenië en een van 1005 ten wes ten van Portugal. De krachtige juni-zon dringt de temperatuur in Gelderland tot 22 a 24 graden C om hoog. Ook in de Middeneuropese vakantie gebieden is het weer (sneeuw) nu belangrijk verbeterd. Vrijwel overal schijnt de zon bij temperaturen tot ongeveer 25 gra den C.

De Vallei | 1969 | | pagina 1