Cl 12 Holland Festival op de radio Grote expositie in Oldebroek Voorlichting over onderwijstelevisie NATO-taptoe Arnhem weer op televisie C.N.V. heeft kritiek op NCRV-televisie Staatslening 7i% rente, koers 100% „Ik vind dat" uit West-Terschelling - en TELEVISIEPROGRAMMA'S Smidje Verholen en het geheim van De Uylenborgh Op nieuw verlies bi] Stokvis Investering van f 40 min in blik- sector Hoogovens China en Rusland praten over grensrivieren PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN UIT DE KERKEN Pagina 2 MAANDAG 9 JUNI 1969 60 „Ik zie hem! Ik zie hem! Hij komt er aan!" juichte Claartje en ze sprong zo wild op en neer dat de hekken er van wiebelden, maar ze ging onver droten verder: „Ik zie de locomotief- een hele grote... er komt allemaal stoom uit., en hij heeft vlaggen voor op". „Sta stil Claartje, je hindert de mensen", zei Veer streng. Onder luid gesis en geknars van remmen reed de trein langzaam het station binnen. De burgemeester be gaf zich over de rode loper tot aan de plek waar het salonrijtuig na enig gerangeer tot stilstand was gekomen. Het kleine meisje dat de bloemen mocht aanbieden was niet te bewe gen om ook naar voren te gaan. Het was aan Sabina's resoluut optre den te danken dat het nog goed af liep. Ze pakte het kind eenvoudig op en droeg het naar het salonrijtuig, waarvan nu enkele raampjes neerge laten werden. Voor het ene verscheen nu het lachende gezicht van de jon ge Koningin met naast haar de nog wat met zijn figuur verlegen verloof de. Voor het andere venster het blo zende gelaat van de Koning-Moeder. Een langdurig gejuich steeg op uit de verzamelde menigte. Er werd met hoeden en zakdoeken gezwaaid. Het werd pas weer stil, toen de militai re kapel het Wilhelmus inzette. Het meisje bood daarna gewillig haar bloe men aan. De burgemeester, de hoge hoed stijf tegen zijn buik gedrukt, wis selde enkele woorden met het door luchtige paar. Hij wees op het koor dat wachtte op een aanvangsteken van de dirigent die met opgeheven armen stond en van pure zenuwachtigheid zijn dirigeerstok liet vallen. De sta tionschef had de fluit al in de mond om het vertreksein te geven. En juist toen het koor eindelijk losbarstte in, zoals de tekst dat aangaf, een drie werf langzaam en gedragen: ...„Hangt hem op., hangt hem op., hangt hem op..", snerpte het fluitje en zette de trein met de hoge gasten zich in be weging ..al sneller en sneller ver schuivend langs het perron. Toen het koor eindelijk toe was aan: de krans van groene bladeren" was de trein het station al uit. De dirigent tikte woedend af, sprong van de kist en liep naar de chef om zich te beklagen. Die haalde zijn schouders op en zei: „Treinen en spe ciaal koninklijke treinen moeten stipt op tijd vertrekken". Wat kon hij er aan doen dat er bij het binnenlopen een minuut vertraging was ontstaan? „Wat een blamage voor onze goede stad! Wat een schandaal!" foeterde de burgemeester. „Dit moet grondig onderzocht worden. Waar is het comi té van Voorbereiding en Ontvangst?" Hij spoedde zich, gevolgd door de an deren de gereserveerde eersteklas wachtkamer binnen. Wie koos er nu zo'n onmogelijk lied uit. wetend dat de trein maar een ogenblik zou stop pen?" De mensen, sommigen lachend, an deren verontwaardigd, gingen nu er toch niets meer te beleven viel, naar huis. „En", vroeg Koen, „heb je de Ko ningin en de Hertog goed gezien?" „Hij was maar een gewone man. Ik heb verder alleen maar naar de Ko ningin gekeken Die vond ik wel mooi. Ze lijkt op tante Nella. ,Wat zeg je nou?" vroeg Koen verbaasd. Maar Veer zei: „Gunst ja, nu Claar tje het zegt, in haar figuur, houding en gebaar heeft Nella wel iets van de Koningin". „Als de Koningin gaat trouwen, gaat trouwen, gaan we dan weer kij ken?" vroeg Claartje. „Lieverd, het huwelijk zal wel in Den Haag geslo ten worden. Je oude vader zullen ze er heus niet bij inviteren". „Laten we een beetje doorlopen, het wordt al donker, de lantarenopstekers gaan al rond. De meisjes willen van avond graag naar het vuurwerk, daar om eten we wat vroeger", zei Veer. „Dan zal ik maar niet meer naar de soos gaan. Ik ben anders wel be nieuwd, wat ze daar over die blun der te zeggen hebben". „Geloof je nou echt dat de Hertog het gehoord en begrepen heeft?" „Hij niet, maar de Koningin wel. Ik denk dat ze de goede bedoeling wel voor lief genomen zal hebben". „Waarom zongen ze van „hangt hem op", vinden ze de Hertog dan niet lief?" vroeg Claartje die er niets van begrepen had. Veer antwoordde la chend: „Ach weineen kind! Het ging helemaal niet over de Hertog. In dat lied staat: „Hangt hem op de krans van groene bladeren, maar de trein reed weg, voor ze daar aan toe wa ren". Toen Koen en Veer die avond Claar tje goedenacht gingen zeggen, bleven ze op de drempel van haar kamertje staan. Claartje was van moeheid met een ingeslapen, maar ze had toch nog tijd gevonden om zich potsierlijk toe te takelen. Over haar nachtpon had ze moeders blauw-fluwelen avondcape aangetrokken en daarop alle versier selen geprikt, die ze maar had kun nen bemachtigen. Op haar hoofd, he lemaal weggezakt wiebelde een kroon van goudpapier, die vroeger bij ver kleedpartijen dienst had gedaan. En naast haar in een zwarte lap gewik keld, de kop op het kussen, lag Claar- tjes hondje „Nikker", een zwervertje, dat ze de vorige zomer mee naar huis gebracht had. Het was een gewoon straathondje met een wit borstje, dat nu als een deftig front je tussen het zwart van de lap doorpiepte. Op zijn kopje, door een elastiekje vastgehou den, stond een mal Tirolerhoedje. door de een of ander vroeger als souvenir meegebracht. Het hondje ver roerde zich niet. Het lag hun met grote ogen aan te kijken of het zeg gen wou: Ik weet wel dat het vol strekt verboden is, maar wat kan ik er aan doen? Het geheel zag er zo oerkomiek uit, dat Veer het achter haar zakdoek uitproestte. Maar Koen fluisterde vertederd: „De schat! Nu zie je eens hoe diep ze de dingen beleeft. Ze voelt zich de Koningin. Maar ik zou wel eens wil len weten wat de Hertog er van zeg gen zou als hij zich zo uitgebeeld zag. Kom, we zullen haar maar niet meer storen". „Ja maar die hond dan? Die kan toch niet bij haar in bed blijven lig gen? Dat vind ik vies." „Ze sjouwt de hele dag met dat beest rond, knuf felt het en zoent het, geloof je dat dat hygiënisch is? Nikker loopt straks wel weg als het hem verveelt en an ders gaat hij wel aan het voeteneind liggen." „Jij bent veel te zwak voor Claar tjeen ik ben veel te zwak voor jou", zuchtte Veer. Ze liep naar de wastafel om het petroleumlampje er boven laag te draaien. Koen wilde op de slaapkamers geen gas hebben. Ze was het daarmee wel eens. Je hoor de zo vaak van kraantjes die open bleven staan, zodat de mensen in hun slaap stikten. Achter Koen aan liep ze de kamer uit en liet de deur op een kier open. Buiten werden de eer ste vuurpijlen de luch in geschoten. „Een vreemde dag", zei Koen peinzend, toen ze weer in de tuinka mer waren, „ik word oud als ik bedenk dat ik al onder drie Oranje-Konin gen en onder een Koningin geleefd heb." Hij ging aan de tafel zitten, spreid de de krant voor zich uit, zette zijn brilletje op en begon te lezen. Het gaskousje suisde, de ketel op de thee stoof zong. Het theeblad stond voor Veer, die een handwerk op schoot had, waarover ze haar nog blonde hoofd diep gebogen hield. Het was tapisse rietwerk, een erg in gewikkeld patroon. Ze was er al heel lang mee bezig. De stoelen in de grote kamer hadden een nieuwe bekleding hard nodig. Telkens als ze een draad in de naald stak, keek ze even op naar Koen. Hij zat daar zo stil. Dat was ze niet van hem gewend. Hij las ook niet echt. Het leek meer of hij zat te suf fen. Eindelijk onder het thee inschen ken vroeg ze: „Waar peins je toch over? Heeft het koninklijk bezoek je zo getroffen?" Hij deed geen moeite om te ontken nen of zich een houding te geven. Hij zei met een zucht: „Ik zat er over te denken dat het met ons eigenlijk precies hetzelfde is als met Koning Willem III: een oude vader, een jonge moeder en maar één kind. Als ik er niet meer ben, zullen jij en Claartje er net zo voorstaan. Ik kan me eenvoudig niet voorstellen, dat ik Claartje misschien met groot zal zien, niet als jong meisje, niet als vrouw. Ik vraag me af, of het wel goed is dat ik haar zo helemaal voor me opeis. Of ze daardoor later niet net zo eenzaam zal komen te staan als de Koningin. (Wordt vervolgd) 4138. Tegen de glooiing van de verbindingsdam dreef de schotel vast op de stenen. Zodra zij stil lagen liet van Seth de tripod van het landingsgestel uit, zodat de machine omhooggedrukt werd. Daarna opende hij de transparante deur en sprong naar buiten, gevolgd door zijn nog wat duizelige, neef Kon Seht. Het ware ver standig geweest indien hij voor alles had geprobeerd de verstoorde balans in het vliegmechanisme te herstel len, zodat de schotel weer startklaar zou zijn en zij in geval van nood onmiddellijk konden opstijgen. Maar de spanning van het ogenblik, het herkennen van de omge ving en de behoefte om te weten wat er in dat helse laboratorium gaande, of gebeurd was, maakte onze vriend zo ongedurig, dat hij er meteen maar op af ste vende. Voor alle zekerheid hielden de twee Voraks hun paralysators gereed, terwijl zij de Corridor der Mon sters betraden. Alles was echter doodstil en ook in de grote hal verroerde zich niets. 82. Sir Patrick opperde juist het denkbeeld dat de paar den waarschijnlijk voor de anta op de loop zouden zijn gegaan, toen zij, terwijl zij nog steed de doorgang volgden, plotseling tegenover een klein naakt Indiaan tje kwamen te staan. Met grote schrikogen en open mond bleef het drietal staan om elkaar een ogenblik aankijken. Toen keerde het kleine Indiaantje zich in eens om en rende weg. Langzaam maar zeker en op alles voorbereid volgden Tekko en Sir Patrick het door de anta gemaakte pad, waarlangs ook het kleine ke reltje wel gevlucht zou zijn. Het bos werd ieler en eindelijk zagen zij tussen de stengels van de planten door een groot huis vlak aan het meer. Behoedzaam slopen de makkers naderbij en zagen dat het huis van lianen was opgetrokken en op een groot aantal palen stond. Maar wat hen het meest verbaasde was het ta fereeltje 'vóór dat huis. Papegaaien, wilde varkens en zelfs jaguars liepen daar broederlijk door elkaar rond. En te midden van al deze dieren speelden een groot aantal Indianenkinderen met pijl en boog. Tekko greep onmiddellijk potlood en papier om een schets van de situatie te maken en Sir Patrick wilde weten waarom hij dit deed. „Anders kunnen die lui die mijn strip te kenen toch niet weten, hoe of dat er hier allemaal uitziet!" antwoordde Tekko. „En dan zou ik te laat in de krant komen en dat gaat niet!" De NOS-televisie zal dinsdag van 22.20 tot 22.50 uur en woensdag van 22.40 tot 23.10, beide malen via Nederland 1, twee voorlichtingsprogramma's uitzen den met algemene informatie over de groei, de betekenis en de positie van de Nederlandse Onderwijs Televisie, die in 1963 van de grond kwam. Aanvanke lijk namen 250 scholen aan de onderwijs televisie deel, aan het einde van 1969 zullen dat, er, naar men verwacht, ruim 1300 zijn. In de programma's, die worden ge presenteerd door Henk Kamperman, zal ook informatie worden gegeven over het jaarprogramma 1969/1970. Op 10 juni wordt daarbij de nadruk gelegd op het lager onderwijs, op 11 juni wordt ingegaan op de lessen voor het voortge zet onderwijs. Zoals gebruikelijk wordt in de twee de helft van de maand juni in Arnhem de Nato-Taptoe gehouden. Dit jaar ge beurt dat voor de twaalfde keer. Van de hoogtepunten van dit muzikale fes tijn presenteert de AVRO-Televisie op donderdag 19 juni van 21.30 tot 22.20 uur via Nederland 1 een samenvatten de reportage, die wordt gecommenta rieerd door Frans van Houtert. De com pilatie van de hoogtepunten zal geschie den uit het optreden van: The Royal Marines, The Kings Own Scottish Bor derers en The Royal Scotts uit Enge land; Heeres Musik Korps-1 uit Duits land; Mehter Takimi uit Turkije; The Army Show Band en Usafe Band uit Amerika; The Stada Cona Band uit Ca nada; De Kapel van de Koninklijke Luchtmacht met Tamboerkorps, het Tamboerkorps van de Garde Grena diers, de Jachthoornkapel van de Gar de Jagers en de Nato-kapel uit Neder land. De regie heeft Henk Neijssel. UTRECHT Het Christelijk Natio naal Vakverbond is dankbaar voor de plaats die de NCR V-radio steeds bereid is in te ruimen voor het woord van de christelijke vakbeweging, maar deze vakcentrale heeft geen goed woord over voor de televisie-afdeling van de NCRV. „Bij de behandeling van vraag stukken, die onmiskenbaar tot het ter rein van de vakbeweging behoren, wordt kennelijk geen prijs gesteld op het oordeel van het CNV", wordt gecon stateerd in het CNV-verslag over de pe riode 1966, 1967 en 1968. Uit het verslag blijkt, dat de NCRV in maart 1966 een voorlichtingsbijeen komst voor bestuurders en medewer kers van het verbond heeft belegd, ten einde hen enigermate vertrouwd te ma ken met de eisen, die aan het optreden voor radio en televisie worden gesteld. Een toegezegde vervolgbespreking vond nimmer plaats. In het najaar van 1967 sprake het CNV-bestuur met de redac tie van „Hier en nu", hetgeen evenmin resultaat opleverde. Begin 1968 maakte de Christelijk" Metaalbedrijfsbond be zwaar tegen een televisie-uitzending van dé NCRV over de medezeggen schap, fraarjbij wel het bedrijyen- werk van df NVV-organisatie aan de orde kwam, i „maar waarbij de aan ons verwante omroep het niet nodig oor deelde ter zake de mening van CMB te vragen". Het verbondsbestuur heeft de ze klacht in een bespreking met de di rectie van de NCRV ter tafel gebracht. „Veel hebben deze en andere bespre kingen niet geholpen", aldus het CNV in zijn verslag. HILVERSUM I 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instru mentaal sextet. 18.19 Uitz. van de Ka tholieke Volkspartij. Kaarten op tafel, een uitz. over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Nws. en weerpraatje. NCRV: 18.41 Act. 19.00 Li- terama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Muziek en dienst: progr. over kerklied en kerk muziek in klank en geschrift. 19.45 Ste reo: Muziek rond de klok van achten: licht gev. muziekpr. 20.30 Geen spaar bankboekje voor de twintigmiljoenste, documentair progr. 21.00 Het zevende Nationale Orgelimprovisatieconcours te Bolsward (opn). 22.15 Godsdienstige le zing. 22.30 Nws. 22.40 Med. 22.45 Mod. snaarinstrumenten, hun voorlopers en oervormen, muzikale lezing. 23.10 Lich te orkestmuziek (gr). 23.15 Mozart, schrijver van muziek en brieven, mu zikale lezing. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 Ik verbind u door..., praatje. 18.30 Ste reo: A la carte: tafelmuziek. 19.30 Nws. 19.35 RVU: Nieuwe wetenschap pelijke gegevens inzake de aarde. Spre ker: Drs. A. A. Manten. NOS: 20.05 Afbraak en opbouw in de Haagse bin nenstad, gesprekken. Orde van Vrij metselaren: 20.20 Lezing. 20.30 NOS: Stereo: Klassieke gamalanmuz. van Midden-Java (II). 21.00 Gesprek. 21.25 Let the peoples sing: een intern, koor- wedstrijd voor amateurs. 21.50 Licht orkest en gitaarmuz. (gr.) (stereo). 22.10 Brood op de plank: uitz. over be roepskeuze. 22.30 Nws. 22.40 AVRO: Radiojourn. NOS: 22.55 Stereo: Me tro's Midnight Music: gev. muziekpr. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NOS: 18.50 In kleur: Pluimpje. 19.00 Journ. NCRV: 19.07 Hotel Forellenhof, tv-feuilleton. NOS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Kaap Hoornvaarders, pr. over de oude zeilvaart. 21.00 Reünie '69: licht muziekpr. 21.30 Bureau Bristol, TV- feuilleton. 22.20 Kijk eens om je heen zijn we in de wereld w el alleen?: bijbelliederen gezongen en gedanst. NOS: 22.25-22.30 Journ. 23.00-23.30 Te- leac: Filmkunde in het voortgezet on derwijs. (Les 7 - herh.). NEDERLAND II NOS: 18.50 In kleur: Pluimpje. 19.00 Journ. 19.03 Scala: informatief progr. AVRO: 19.30 In kleur: Vaders tegen wil en dank, tv-feuilleton. NOS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 In kleur: Bayani- han: Philippijns Nationaal Ballet (dl. 1). 20.45 Peyton Place, tv-feuilleton. 21.30 Nationaal Allerlei: minifilmpjes. AVRO's Televizier. NOS: 22.25— Journaal. 22.00 22.30 HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lich te muz. met nws en act. 8.00 Nws. 8.11 Gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Toe ristische tips. 8.45 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis vrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Tussen de tijden, lezing. 10.15 Stereo: Operamuz. (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Weense operettemu ziek (gr.). Plm. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: ge var. program ma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar...). 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middagmagazine. (16.00-16.02 Nieuws Overheidsvoorlichting: Taal en cultuur in de Nederlandse Antillen. Spreker: H. Habibe. KRO: 17.10 Voor de kinde ren. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gr.muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte muz. (8.30-8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide reportage of herhaling NOS-program- ma. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: pop. verzoekplatenprogr. (11.00 - 11.02 Nws.). 11.30 Voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten.). 12.30 Overheidsvoor lichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Ra diojourn. NOS: 13.30 Klein chanson. 14.30 Spiegel van België: muziek en nws van onze zuiderburen. AVRO: 15.00 Ned. operazangers (gr.). 16.00 Nws. 16.02 Land der Muzen: kunstkro niek. 16.20 Stereo: Omroeporkest: mo derne muz. 17.00 Stereo: Big Band Beat: mod. muz. 17.25 Jazz spectrum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde vi site. (12.00 Nws.). 13.00 Nws. 13.03 Eks- pres: licht platenprogr. (14.00 Nieuws). 15.00 Nws. 15.03 Drie-draai: De 1999 Show. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht platenprogr. (17.00-17.02 Nws). DUITSLAND I (Regionaal pr. NDR: Wenn die Mu sik nich war': TV-serie. 18.30 Kleur: Zandmannetje. 18.40 Act. 18.55 Sport- journ. 19.26 Kleur: Gefehrlicher All- tag: TV-film. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.00 Kleur: Progr.-overz., aan&L: Su- per-Max der Meisterspion: TV-serie. 18.30 Kleur: Seid Ihr alle da?: voor de kleuters. 18.40 Hier und Heute met Goe denavond. 19.20 Kleur: Die Eintritts- karte: Lieder der Völker. 19.30 Kleur: Von Babyion bis übermorgen: TV-se- rie). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Re port München: filmrep. 21.00 Reisen in Deutschland: Bodensee. 21.45 Tele visie-discussie. 22.30 Nws., comment, en weeroverz. 22.50 Kunstreise nach Zakopane. DUITSLAND II 18.05 Act. en muziek. 18.40 Kleur: Auf dem Jahrmarkt: poppenspel. 19.10 Kleur: Königliches Bayerisches Amts- gericht: Concordia: TV-film. Aanslui- etnd: Nws., thema van de dag en weerber. 20.15 Kleur: Pariser Aero-Sa- lon 69, progr. uit de serie: Uit weten schap en techniek, aansl.: Nws. 21.00 Die Hande über der Stadt: Italiaanse speelfilm, aansluitend: Tips voor bio scoopbezoekers. 22.45 Nws. en weerbe richten. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Heute, herhaling van de vorige avond. 10.30 Stine: TV- spel. 12.00-13.30 Act.kron. 16.35 Journ. 16.40 Voor de kinderen: Ciao Amici: Italiaanse les voor kinderen. 16.55 Va- ter und Sohn: verhaal voor kinderen. 17.25 Voor de kinderen: Die Brücke zum Paradies. 17.55 - 18.00 Journaal. DUITSLAND II 17.30 Nws en weerber. 17.35 Raum ist in der kleinsten Hütte: TV-film. De NOS zal een groot aantal pro gramma's wijden aan concerten en uit voeringen in het kader van het Holland Festival dat gehouden zal worden van 15 juni tot 9 juli. De NOS-radio zal 21 uitzendingen ver zorgen waarbij 20 concerten worden uitgezonden en daarvan drie recht streeks; een groot aantal hiervan zal door Europese en andere buitenlandse radiostations worden uitgezonden. De NOS-radio zal de volgende pro gramma's uitzenden: maandag 16 juni, 20.05 - 21.00 uur, Hilversum II: nieuws en informa tie over het Holland Festival; pro- duktie: Maarten Nederhorst, samen stelling: Edu Verhulst. dinsdag 17 juni, 22.55 - 23.55 uur, Hilversum II: opname van het con cert op 15 juni in het Concertge bouw te Amsterdam („Lamertto Pacis" van Ton de Leeuw en „Trip- ticon" van Simeon ten Holt). Woensdag 18 juni, 20.00 - 22.20 uur, Hilversum I: nieuws, informatie en een concert door het Rotterdams Filharmonisch Orkest (opname van 17 juni) o.l.v. Lorin Maazel, m.m.v. Arthur Grumiaux, viool; uitgevoerd worden: „Petite Suite nr. 1" - Igor Strawinsky, „Symphonie nr. 39" - W. A. Mozart, concert voor viool en orkest nr. 3 - W. A. Mozart en Sym phonie in drie delen - Strawinsky. donderdag 19 juni, 20.05 - 22.30 uur, Hilversum II: nieuws en informa tie en een concert dat op 3 juni ge geven werd door het Concertge- 1259. „Verschoning seigneur", zei smidje Verho len beleefd. „Ik zag u niet komen en.." „Dan moet ge beter uit uw domme ogen kijken, gij on behouwen kinkel!" beet de forse zweepdrager hem toe. „Ik zou het zeer op prijs stellen, als ge uw grote mond dichthield", antwoordde de smid. „Ik sta u fatsoenlijk te woord en ik raad u dus aan geen scheldwoorden tegen mij te gebruiken, als ge goede vrienden met mij blijven wilt"! „Ha, Goede vrienden met een pomperik als u zeker", ruide zweepmans. „Nee, meneertje! Sijmen Knoet epaalt zelf wie zijn vrienden zijn! En gij behoort daar zeker niet bij! Sijmen Knoet bepaalt ook zelf wie zijn vijanden zijn. En bij die groep hoort ge éérder thuis, denk ik". „Nee maar, da's ook toevallig", zei de smid smalend. „Kijk, kijk, kijk. de nobele Sijmen Knoet..., de banschulte van Rijk- huyzen en de grietman van alle aanpalende horig heden! Zijt ge met uw smerige hondezweep weer op pad om iemand een pak slaag te geven?" - „Daat kondet ge wel eens gelijk in hebben, kinkel" brulde de grietman nijdig. „En ik heb h >m al ge vonden ook". Dreigend hief hij zijn zweep en toen werd smidje Verholen toch wel zo vreselijk kwaad dat zijn woede hem een onbegrijpelijke kracht en snelheid verleende. Er viel slechts één klap, doch dat was genoeg. Met een pijnlijke kreet sloeg Sijmen Knoet achterover in de sneeuw, versuft be landend tegen de gevel van een morsig en naar geestig herbergje, dat „In den Swarten Piraet" heette. En smidje Verholen ging er tevreden van door, want zijn kleine meningsverschil met Sij men Knoet was op uitnemende wijze geregeld, vond hij- bouworkest o.l. v. Eugen Jochum m.m.v. het Groot Omroepkoor NOS en solisten; programma: Ouvertu re „Leonore III", „Meeresstille und Glückliche Fahrt" en Symphonie nr. 9 van Ludwig van Beethoven, zaterdag 21 juni: 20.00 - 23.00 uur, Hilversum I: nieuws en informatie en een concert van werken van J. Offenbach door het Radiokoor en het Promenade Orkest NOS o.l.v. Roberto Benzi (opname van 16 juni in het Concertgebouw te Amster dam). zondag 22 juni, 15.30 - 16.30 uur, Hilversum I: uitzending van een Stravinsky-programma door 't Ra dio Kamerorkest o.l.v. Roelof Krol op 17 juni in de Kurzaal te Scheve- ningen. maandag 23 juni, 20.00 - 23.30 uur, Hilversum II: rechtstreekse uitzen ding van een „Tour de Chant"-pro- gramma door Jasperina de Jong, Liesbeth List, Ramses Shaffy en het Metropole Orkest o.l.v. Dolf van der Linden vanuit De Doelen te Rot terdam dat om 21.00 uur begint. Vooraf: nieuws en informatie, dinsdag 24 juni, 22.55 - 23.55 uur, Hilversum II: uitzending van „Oben und Unten" van Karl-Heinz Stockhausen dat op 22 juni zijn we reldpremière beleefde in het Con certgebouw te Amsterdam, woensdag 25 juni, 20.00 - 22.30 uur. Hilversum I: nieuws, informatie en het concert dat de dag ervoor in Gouda werd gegeven door het koor van de Nederlandse Bachvereni- ging en het Radio Filharmonisch Orkest m.m.v. solisten o.l.v. Char les de Wolff. donderdag 26 juni, 20.00 - 22.30 uur, Hilversum II: rechtstreekse uitzen ding van een concert door het Ra dio Filharmonisch Orkest, het Groot Omroepkoor en solisten o.l.v. Jean Fournet in het Concertgebouw te Amsterdam (mis in c - W. A. Mo zart en „Le sacre du printemps" - I. Strawinsky). zondag 29 juni, 14.30 - 16.30 uur, Hil versum Inieuws, informatie en een concert door het Rotterdams Filharmonisch Orkest en solisten o.l.v. Jean Fournet (opname van 24 juni); programma: Symphonie nr. 40 van W. A. Mozart en „Oedi pus Rex" van I. Strawinsky. maandag 30 juni, 20.00 - 22.30 uur, Hilversum II: nieuws en informatie en een concert, gegeven op 21 juni in het Concertgebouw te Amster dam, van werken van W. A. Mozart, dinsdag 1 juli, 22.55 - 23.55 uur, Hil versum II: „Stimmung" van Karl- Heinz Stockhausen, opgenomen op 22 juni in het Concertgebouw, woensdag 2 juli, 20.00 - 22.30 uur, Hilversum I: nieuws, informatie en een concert door het Berlijns Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Herbert von Kara jan (opname van 1 juli); uitgevoerd worden de Symphony in c van I. Strawinsky en deSympho- ny in g van A. Dvorak. zondag 6 juli, 14.30 - 16.30 uur, Hil versum I: nieuws, informatie en een concert (op 3 juli) gewijd aan werken van Berio, uitgevoerd door het Radio Filharmonisch Orkest en The Swingle Singers o.l.v. L. Berio en het Radio Kamerorkest en Ra diokoor NOS o.l.v. Francis Travis. maandag 7 juli, 20.00 - 22.30 uur, Hilversum II: rechtstreekse uitzen ding van de uitvoering van de „Krö- nungsmesse" van W. A. Mozart en de „Cantata" van I. Strawinsky door het Residentie Orkest o.l.v. Ferdinand Leiter m.m.v. solisten. dinsdag 8 juli, 22.55 - 23.55 uur, Hil versum I: programma gewijd aan de opera „Reconstructie" van Hugo Claus, Harry Mulisch, Louis An- driessen, Jan van Vlijmen, Rein- bert de Leeuw, Misja Mengelberg en Peter Schat, „Epervier de ta fai- blesse" van Milan Stibily en „Shen" van Tona Scherchen (opname van 15 juni in het Concertgebouw te Amsterdam). woensdag 9 juli, 20.00 - 22.30 uur, Hilversum I: nieuws, informatie en een concert (opgenomen op 1 juli in de Bavokerk te Haarlem) dbor het King's College Chapel Choir, Con census Musicum en het Leonhardt Consort o.l.v. David Willcocks („An thems" en orgelwerken van Henry Purcell). zondag 13 juli, 14.30 - 16.30 uur, Hil versum I: concert van werken van Bartok, Debussy, Ravel, Handel en Heppener dat door het Nederlands Kamerorkest gegeven wordt op 8 juli in het Concertgebouw te Am sterdam. maandag 14 juli, 20.00 - 22.30 uur, Hilversum II: de Mozart-cyclus, opgenomen op 21 juni in het Con certgebouw te Amsterdam. OLDEBROEK. - Maar liefst 23 kunste naars nemen deel aan de tentoonstelling van schilder- en beeldhouwkunst, die van 14 juni tot en met 11 augustus a.s. in kasteel De Zwaluwenburg te Oldebroek wordt gehouden. De opening zal zaterdagmiddag 14 juni a.s. om vier uur worden verricht door mr. P. J. Molendijk, burgemeester van Steenwijk. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Apel doorn (toez.) J. Oskamp te Egmond aan Zee. Bedankt voor 's-Hertogenbosch (toez.) C. Balk te Sluis. DEN HAAG De minister van Fi nanciën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een l/i pet staatslening tegen een koers van 100 pet. Het be drag van de lening wordt na sluiting van de inschrijving vastgesteld. Het recht wordt voorbehouden op de Inge schreven bedragen een procentuele toe wijzing toe te passen. Op de lening zal de eerste 10 jaren geen aflossing plaatsvinden. Daarna, te beginnen op 15 juli 1980, zal aflossing geschieden in 15 jaarlijkse termijnen en wel afwisselend 7 pet., 6 pet. en 7 pet. per jaar, zodat telkens in drie op eenvolgende jaren 20 pet. van de le ning wordt gedelgd. Versterkte of alge hele aflossing is de eerste 10 jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 15 juli 1969, de coupons verschijnen op 15 juli. De stor ting op de toegewezen schuldbewijzen zal geschieden op dinsdag 15 juli 1969. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen moeten worden afgegeven in stukken van f 1.000 en f 100, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvingen zal kunnen geschieden tot bedragen van ten minste f 100.000. Het ligt in de bedoeling de inschrij ving open te stellen op donderdag 19 juni van 9 tot 16 uur. Inschrijvingen dienen te worden ingediend door tussen komst van een bankinstelling of com missionair in effecten. Opneming van deze lening in de note ring ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Het prospectus zal binnenkort, ver moedelijk op 12 juni verschijnen. ROTTERDAM R. S. Stokvis en Zonen heeft vorig jaar opnieuw een groot verlies geleden wegens reorgani satie en sanering van de dochteronder nemingen. Over 1968 kwam dit verlies uit op f 7,31 miljoen tegen f 7,62 mil joen over 1967. Het bedrag is niet via de resultaten rekening verwerkt, maar rechtstreeks afgeboekt van de eind 1967 daarvoor gevormde voorziening, die mogelijk werd door een ingrijpende herwaardering. Het moederbedrijf behaalde vorig jaar een omzet van f 482 miljoen, een vooruitgang met 11 procent ten op zichte van 1967. Het netto resultaat steeg van f 21.000 tot f 819.000. Ter verbetering van de toestand is Stokvis ook in het moederbedrijf aan het reorganiseren geslagen, maar de resultaten over het lopende jaar zullen hierdoor nog niet positief worden beïn vloed. Het bestuur verwacht dat dit in 1970 wel het geval zal zijn. Bij de dochterondernemingen is de liquidatie van Stokvis Venezuela, in 1967 de grote boosdoener, vrijwel vol tooid. Hetzelfde is het geval met Stok vis International in Brussel. Het kan toor in Djakarta werd vorig jaar opge heven en Stokvis (Malaya) Ltd. in Ma leisië werd aan Hagemeyer en Co over gedaan. Ondanks de sanering boekten de over gebleven meerderheidsdeelnemingen een verlies van f 119.200, dat ten laste van de resultatenrekening is gebracht. Toch waren er bedrijven bij die vorig jaar gunstig hebben gewerkt, zoals het garagebedrijf Randstad, Austindealer voor Rotterdam en Den Haag. Het gehele concern heeft in de eerste vier maanden van 1969 een hogere om zet behaald dan in de overeenkomstige periode van 1968, ondanks een te rugslag in januari en februari. IJMUIDEN De raad van bestuur van Hoogovens heeft met goedkeuring van de raad van commissarissen be sloten tot een investering van f 40 min in de bliksector. Ter verruiming van de produktiemo- gelijkheden van vertind blik zullen in de komende jaren in IJmuiden een schoon- maakbaan en een blikmagazijn worden bijgebouwd. Hierdoor zal de capaciteit van de bestaande vertinningslijnen be ter kunnen worden benut. Daarnaast zal een continu-gloeioven worden gebouwd, met behulp hiervan zal het mogelijk zijn de ontwikkelingen op het gebied van de kwaliteit van het vertinde blik te volgen, aldus een com muniqué. Het NOS-televisieprogramma „Ik vind dat...", waarin Nederlanders zon der blad voor de mond mogen zeggen wat zij van allerlei zaken vinden, komt dinsdag vanuit Zaal Dellewal te West- Terschelling. Het wordt van 21.10 tot 21.45 uur via Nederland 2 uitgezonden. Joop van Zijl zorgt weer voor de presen tatie. René Stokvis heeft de regie. HONGKONG China heeft inge stemd met een Russisch voorstel om op 18 juni besprekingen te beginnen over de scheepvaart op de grensrivieren, zo heeft het persbureau Nieuw China be kendgemaakt. Het overleg zal worden gehouden in Chabarofsk, 'n Russische stad vlak bij de Chinese grens. In de Chinese boodschap wordt tege lijkertijd Moskou de schuld gegeven van het mislukken van de vorige vergade ring van de Chinees-Russische commis sie, die in 1967 in de Chinese stad Har bin werd gehouden.

De Vallei | 1969 | | pagina 2