„De tijd is gekomen dat wij maatregelen nemen" COMMUNISTEN EN TOCH DEMOCRATEN Fransmanhart links maar portefeuille rechts Actie om behoud Ramspol tegen elektriciteitscentrale Nieuwe dans in Polen AMSTEL HOTEL EVEN IN DE SCHIJNWERPER SVB wil reek® communes stichten Politie over Chinees gokparadijs Binnen Bantammer: KONG FU „TIJD GEKOMEN" SYMBOLEN CREME STUC DEGELIJK THEEROOSJES BEZIG BLIJVEN CARANSA NIET TE ZIEN UITGESTOTEN Uit West-Irian gezette VN-deskundige in Parijs aangekomen CELLEN IJsseldelta ivil natuur ongerept houden MENS ALTERNATIEF ONDUIDELIJK PROTEST WOENSDAG GEEN AFKEER FUNCTIES DEMOCRATIE GEMATIGD MAANDAG 9 JUNI 1969 ..ïk geloof niet dat de Mafia de hand in het spel heeft", zegt hoofdinspecteur .1. Valken, chef van het bureau Kattenburg te Amsterdam. De moord in de Binnen Bantanimerstraat die deze week tot een oplossing kwam. heeft echter wel de namen van deze gevreesde geheime organisatie en die van Cosa Nostra in de herinnering geroepen. „Sik Kin Wong is het slachtoffer van de machtsstrijd in zijn groep", aldus hoofdinspecteur Valken. „Dat is de groep van Singapore-Chinezen. De metho den van die groep, evenals van de twee andere groepen die hier om de macht in de gokhuizen vechten, doen wel denken aan hetgeen over Mafia-methoden is gepubliceerd. Je zou haast zeggen: ze hebben die methoden gekopieerd". De drie groepen van Chinezen die in Amsterdam om de macht en de vette winsten in de goktenten van de Binnen Bantammerstraat vechten (Thong Yen Kaai. zeggen de Chinezen: straat van de Chinese mensen) worden re spectievelijk met Singapore-, Hong kong- en Hakka-Chinezen aangeduid. Met Hakka-Chinezen wordt een bepaal de graad van ontwikkeling bedoeld. Allen hebben een hartstocht voor het spel. Intelligente gokspelletjes doen vrijwel alle Chinezen. De Binnen Bantammerstraat is voor duizenden Chinezen in ons land een waar gokparadijs. Ook uit Engeland. België en Frankrijk komen wekelijks grote aantallen Chinezen naar de Straat van de Chinese Mensen, om er een gokje te wagen. Dank zij de tole rantie van de Amsterdamse politie en de justitie, kreèg de Binnen Bantam merstraat bij de Chinezen over de he le wereld een zekére vermaardheid. Chinese bemanningsleden van sche pen die Nederlandse havens aandoen, gaan als ze -even tijd hebben naar Am sterdam. Illegaal ons land binnengeko men Chinezen weten de Binnen Ban tammerstraat ook al gemakkelijk te vinden. Bij de extra controles die na de moord werden gehouden, zijn heel wat illegaal binnengekomen Chinezen opgepakt en weer het land uitgezet. „Helaas helpt het zo weinig", zegt hoofdinspecteur Valken glimlachend. ..Binnen twee weken zijn ze weer te rug. Ze komen langs alle kanten ons land binnen." In veel Chinese eethui- jen zijn al die illegalen hartelijk wel kom. als ze iets van koken afweten of bereid zijn aan tafel te bedienen. Werk is er genoeg in ons land voor deze mensen. In de Binnen Bantam merstraat kunnen zij terecht om met het verdiende geld te winnen of te ver liezen. Tony Wong, die wegens medeplich tigheid aan de moord op zijn broer eveneens is gearresteerd, was ondanks zijn jeugdige leeftijd van 27 jaar een van de machtigt mannen van de Bin nen Bantammerstraat. Zijn broer was hem echter de baas. Hij regeerde daar met harde hand. Hoewel hij meesten tijds in Londen verbleef had hij in Am;*, sterdam de touwtjes stevig in handen. Evenals zijn vermoorde broer is To ny bedreven in Kong Fu, een Chinese manier van vechten die veel lijkt op het beruchte karate. Met de zijkant van de gestrekte hand wordt daarbij op vigale delen geslagen, zoals de milt en de lever. Door die krachtige tikken treden acute storingen op in die orga nen of inwendige verlammingen. Met deze vechtmethode kan iemand met één klap buiten gevecht worden gesteld. Op dat brute geweld berustte de macht in deze kringen. Tony kwam af en toe overwippen uit Londen. Meestalom geld te halen, maar vaak ook om herrie te schoppen. Zijn optreden deed inderdaad denken aan hetgeen over de methoden van de uit Italië en van Sicilië afkomstige gangster-organisaties is gepubliceerd. De geheime organisaties van de Chine zen zijn echter veel ouder. Generaties lang kennen zij al gruwe lijke foltermethoden. De Kong Fu- vechtmethode voorziet in snelle beslis singen door het kwetsen van inwendige organen of het razendsnel breken van een pols of enkel. Tony heeft dat zelf ervaren in het gevecht met zijn broer. Hij kwam met een gebroken enkel uit de strijd. Op de lange duur gebruikt men veel verfijndere kwellingen. Er worden klei ne stukjes vlees uit het lichaam van een gevarigene gesneden met. een chi rurgische precisie, die doodbloeden als gevolg van doorgesneden aders of het beschadigen van vitale delen net voor komt. Men spreekt ook wel van het eenvou dige middel waarbij een bloempot op de buik van het slachtoffer wordt ge bonden waarin een rat zit opgesloten. „Het is lang goed gegaan in de Bin nen Bantammerstraat", zegt hoofdin specteur Valken. „Nu ze elkaar met pistolen gaan neerschieten, is de tijd gekomen dat wij maatregelen nemen." Hoofdinspecteur Valken beseft dat maatregelen in deze situatie bijzonder moeilijk zijn. „Het is geen kunst om die paar goktenten te sluiten", zegt hij. „Het gevaar dat het kwaad zich dan als een olievlek over heel Amsterdam en misschien ook andere plaatsen van ons land uitbreidt, neeft ons ervan weerhouden met allerlei harde tegen maatregelen paniekerig op deze moord te reageren." „Samen met justitie gaan wij ons be zinnen op hetgeen op korte termijn moet worden gedaan." „Ja. ik weet wel", zegt hij, „dat je er ook een andere mening over kunt hebben. Inderdaad, de wet geeft als enige uitzondering dat er geen publiek mag komen en Chinezen horen ook tot het publiek, maar toch, als je stelt dat er uitsluitend Chinezen mogen komen gokken, kun je stellen dat er een zeke re mate van beslotenheid geldt." Deze uitzonderingsmaatregel, die op het ogenblik alleen voor het Chinese gokcentrum in de Binnen Bantammer straat geldt, heeft zgn. Maffia-metho den binnengehaald. De heer Valken moest toegeven, dat de politie geen in zicht kan krijgen wat zich nu precies in die Chinese gokhuizen afspeelt. Alle vormen van kansspelen, die overal elders zijn verboden en met harde hand worden bestreden, zijn daar toegestaan. Men noemt Mah Jong, Paai Kau. „Ook kaartspelletjes waarvan ik echt niet kan zeggen hoe daar de spelregels van zijn", zegt hij. Mah Jong is een soort dominospel, maar ook het Paai Kau lijkt daarop. Er staan Chinese symbolen op de ste nen, die aaneen worden gelegd. De omstanders in het speelcasiono, die gespannen de verrichtingen van de spelers volgen, sluiten onder elkaar weer weddenschappen af op de vraag wie het spel zal gaan winnen. Er wordt echter ook gedobbeld en men doet kaartspelletjes. De inzetten zijn vaak formidabel hoog. Er wordt niet met de ogen ge knipperd als men er duizend gulden verliest, ook als het om duizenden gaat, wordt dit uiterlijk onbewogen ge nomen. Taal- en code-meeilijkheden versper ren voor ons westerlingen de weg. „Ik snap het ook niet", zegt hoofdinspec teur Valken lachend. De geheimzinnigheid van het Verre Oosten manifesteert zich in alles in de Binnen Bantammerstraat. Met enig in zicht inzake omzetten van casino's en rouletteclubs ziet men zo dat het we kelijks om tonnen gaat in de Binnen Bantammerstraat. Jaarlijks zijn dat miljoenen! Toch wordt er in zeer sober uitzien de lokalen gespeeld. Als Europeaan mag je er feitelijk niet komen. Zeker nu is de hoogspanning er voelbaar. De politie oefent een verscherpte controle uit. De spullebazen en spelleiders zijn afwijzend. Amsterdam is door de moord in de Binnen Bantammerstraat in een pre caire situatie terecht gekomen. Zij hebben alleen belang bij de pro visie. Van alles pikken zij mee. Ook van de onderlinge gokpartijtjes eisen zij procenten, om van de formidabele winsten, die in de tweemaal per dag trekkende loterijen maar niet eens te spreken. Kaal en haveloos; andere kwalifica- Nachtje slapen voor 56 gulden... Dat was een hele schrik deze week: het Amstel hotel wordt verkocht. Om er typistes en computers in te huisvesten? Om er een broodjestent van te maken? De anonieme kopers hebben de opwinding gesust; het Amstel hotel herberg voor reizende wereldburgers (met rood of blauw bloed) blijft het Amstel Hotel. Een hele geruststelling. Waarom? Een vraag waar alleen een proefondervin delijk antwoord op kan volgen. Dus de telefoon: juffrouw heeft u voor één nacht een éénpersoonskamer? Het kan, voor 56 gulden. Een paar uur later voor de gevel van SarpHat'f (1866). Het gebouw is de helft kleiner uitgevallen dan oorspron kelijk was bedoeld, maar niettemin een pand dat eruit ziet alsof we Indië nog hebben. Er ligteen kokosmat op de stoep en dan een rode loper, acht treden hoog. Dag portier. Good afternoon sir. Dan de hal, een Madurodam-uitvoe- ring van de Opéra in Parijs. Alleen niet in geaderd marmer, maar in crème stuc. Het is er rustig. Een gerokte heer die eruit ziet als een bank-directeur in rus te, schijft de nieuw- aangekomene in. Kamer 36, meneer. Een andere heer gaat voor, niet de trap op, maar een gang in. Daar in een nis is onopvallend een stuk je modernisme binnengehaald: een lift. Kamer 36. De begeleidende functio naris: „Kijks u eens, meneer, mooi uitzicht op de Amstel". Hij heeft gelijk. Voor het raam een kastanjeboom die nog wat bloesem resten omhoog houdt. Links de Amstelbrug en boven alles uit het pand van Zijlstra, de Nederlandse Bank. De kamer zelf: geen uitspattingen in chroom, televisietoestellen of bedvibra- tors. Een degelijke kast, een degelijke schrijftafel en een degelijk bed. Aan de gestreept behangen muren twee be scheiden reprodukties. Eén van Raoul Dufy en een niet gesigneerd werkje van drie in pasteltinten gehulde bloteri- ken. Het behang bij de kaptafel heeft was losgelaten. Enige luxe: twee tele foons, naast het bed en in de badka mer. Het is nog geen diner-spitsuur, maar de vaag aan nu aangepaste bar biedt tijddodende mogelijkheden. Het is er druk, met vooral Engels geluid. De ge middelde leeftijd ligt ruim boven het landelijke gemiddelde. Meneer wenst? Een sherry graag. De eetlust moet nog worden bedwongen, want voor half acht ga je im bijvoorbeeld het Amstel hotel, niet aan] tafel. Maar dan snel de lange gang door naar de eetzaal, waar een paar gerokte he>- ren al hongerig naar potentiële eters uitkijken. Het wordt Scampis a I'Ar- ge^iteuil, omzwermd door talloze tot dienstighcid bereid zijnde heren en het beschaafde geluid van een pianist. Geen Chopin, deze pianist. Wel een duide lijke liefhebber van de stijl van Char lie Kunz. En dat past prachtig bij de theeroosjes in zilveren vaasjes, de zware rood fluwelen gordijnen en de grote spiegels die elke hap zichtbaar ma ken. De elektrificatie heeft al lang gele den het kaarslicht in lichtpeertjes doen verstarren. Om kwart over acht is het diner af gesloten met een ijscoupe, die de naam van ene Jacques heeft meegekregen. De avond ligt nog braak. Terugvallen op de bar is een te goedkope en dure op lossing tegelijk. Dus maar even de stad in. Een ober: Good night, sir. Eerst naar een kiosk voor een spionageroman van Len Brighton en het tweede nummer van Bijster, Lubberhuizens (Bezige Bij) nieuwe poging in de sector culturele periodieken. Dan naar een van de grootste tijdverdrijvers: de film. Het wordt er een met Steve McQueens in Tuschinski. Hinderlijk glad, maar wel spannend. Tegen kwart voor twaalf door de Utrechtsestraat, langs het pand van Zijlstra, over de Amstelbrug terug naar het hotel dat al iets vertrouwds be gint te krijgen. De nachtportier heeft de hondewacht betrokken. Sleep well, sir. Toch eerst nog even naar de bar, voor een pilsje. Het hotel bergt deze nacht geen nachtbrakers, er zitten maar een paar mensen te kijken naar de lichtjes van het leven buiten. In kamer 36 hebben een paar ge dienstige handen het bed opengesla gen. Het zal wel lief bedoeld zijn, maar het idee dat de gedachte erachter is: hij zal wel laveloos op z'n kamer ko men, dringt zich nadrukkelijk op. De slaap is droomloos, de matras van gezonde kwaliteit. Negen uur lang wordt op het ontbijt na de 56 gulden opgeofferd aan Morpheus' verlangens. Dan een telefoontje en tien minuten la ter verschijnt een ober met een duide lijk Hollands ontbijt en een ochtend blad. Een schaaltje kaas, jam, een hard broodje, witte en bruine boterhammen, krentenbrood, roggebrood, een beschuit en een plak koek. Degelijk werk dus. Een half uur later wil de ober de res ten weghalen, maar de huurder van kamer 36 blijkt een langzame eter. Om tien uur met de lift naar bene den. De liftbediende blijkt al een oud gediende. Is hij niet even bang geweest zijn stijgende en dalende betrekking te verliezen? Hij zegt: „Nee hoor meneer, ze kunnen mij niet missen. En meneer Caransa is geen kwaaie. Je moet hem een beetje kennen". Hoe hij aan die kennis komt, schijnt een geheim te moeten blijven. Op wa terniveau zetelt de barbier van het ho tel. Mes goed meneer? Even poederen? 5,50 gulden alstublieft. Het is vier minuten over half elf. Ook voor een man zonder prikklok be gint een nieuwe dagtaak; na het eten- slapen-eten in het Amstelhotel. De acht rood beloperde treden af. Dag portier. Good morning sir. Dag Amstel hotel. ties kan men voor deze wereldberoem de etablissementen niet gebruiken. De spelers komen hier ook niet voor luxe en pluche. Het spel, dat lokt. De rest is bijzaak. Aan de wanden hangen voor ons on begrijpelijk biljetten vol Chinese sym bolen. Lotusbloemen, zon en maan, de Chinese muur en wat niet al. Het zijn de lottoformulieren van de Chinezen. Met een penseel maken zij enkele sym bolen zwart. Na enkele uren vernemen zij de uitslag. Aan de gezichten is niet te zien of ze gewonnen of verloren hebben. Als er af en toe een paar Chinezen naar boven gaan of naar een vertrek ergens aan de achterkant, worden wij niet veel wijzer met onze vragen. Boven worden weer andere spelletjes gedaan, zo wordt ons gezegd. Wat dat zijn, is niet te begrijpen. Als wij vra gen: „Opium?" zegt ons gids glimla chend: „U gaat toch ook wel eens naar de w.c.?" „Opium is er ook", bevestigt hoofd inspecteur Valken. „Niet in de gokhui.» zen. Daar zijn andere panden voor aangewezen. Slechts enkele bejaarde Chinezen schuiven nog maar opium. De jongeren doen er niet aan mee. Andere drugs laten wij hier niet toe." De Binnen Bantammerstraat is een wereldje vol tegenstrijdigheden. Je ziet er vrijwel uitsluitend glimlachen de Chinezen. Je voelt overal de span ning, maar niemand laat iets van zijn emoties blijken. Toch worden hier de heftige veten uitgevochten. Wie de po litie er bij haalt, wordt uitgestoten. Ook de gemeente Amsterdam doet er schijnbaar aan mee. De huizen die wereldvermaard zijn als goktenten, zijn door de gemeente als eethuisjes verhuurd. ..Bedrijfsruimten voor de verkoop van Chinese levensmiddelen", staat er in het huurcontract. AMSTERDAM De 30-jarige Ne derlandse onderwijsdeskundige van de Unesco Hans Reiff. is zaterdag vanuit West-Irian in Parijs aangekomen. Via Syney reisde hij naar Wenen, waar hij afscheid ijam van zijn vrouw en dochtertje, die zaterdag op Schiphol aankwamen. Daar werden zij afge haald door de ouders van Hans Reiff. Mevrouw Reiff kon niets vertellen om dat haar een zwijgplicht was opgelegd. Hans Reiff zelf vertrok vanuit Wenen naar Parijs, waar hij op het hoofdkwar tier van de Unesco verslag zal uitbren gen van zijn wederwaardigheden in West-Irian. Hij werd door de Indonesische rege ring uit West-Irian gezet, omdat hij „politieke activiteten" zou hebben be dreven. PARIJS „De Fransen dragen hun hart links, maar hun portefeuille rechts", aldus het Russische partijblad Prawda. Het reageerde ermee op het uiteenvallen van het linkse blok in Frankrijk, doordat een deel van de communisten gaullistisch stemde. Zelden heb ik een betere typering van de Fransen gevonden dan deze. De gemiddelde Fransman is diep in z|jn hart een aanhanger van het utilitarisme, de filosofie die leert dat men de dingen moet beoordelen naar hun nuttigheid. De Fransman is dit vooral in poli tiek opzicht. Hij kijkt in eerste instan tie naar de voordelen, die hij uit een politieke partij kan slaan, voordat hij zich lichtelijk verdiept in de be ginselen daarvan. Daardoor loopt hij zo gemakkelijk van het ene kamp naar het andere over. Dat geldt zelfs voor hun grote poli tieke leiders. Hieruit ontstaat in Frank rijk het tegenstrijdige verschijnsel, dat in perioden van moeilijkheden en nood de communistische partij veel kleiner en onbetekenender is, dan in tijden van welvaart. Zoals nu. hetgeen uit de re cente presidentsverkiezingen duidelijk is gebleken. In Frankrijk is het heel gewoon om Gaullistisch of op het Centrum te stem men en tegelijk lid te zijn van de CGT, de communistische vakbond. Want, ge dreven door zijn idealistische leer, ver dedigt geen enkele vakbond in Frank rijk zo vinnig en zo doeltreffend de rech ten en salarissen van de werknemers als hij. En dus wordt men er lid van. Zoals men lid is van tal van andere, meer ideologische, communistische mantelorganisaties: het verbond tot ver dediging van de rechten van de mens, de anti-fascistische beweging, de Fran se vredesbeweging en zo verder. Uiteraard worden de niet-communis- ten hierin stevig bewerkt door authen tieke partijleden. Deze laatsten hehben bovendien tot taak cellen op te bouwen in hun arbcidsomgeving. Deze bestaan vaak uit kaart- of filmclubs, sportver enigingen of culturele organisaties. En voor dit alles betaalt men graag met zijn stem, wanneer geen verstoring van de stabiliteit in dc lucht hangt, want zo'n Verstoring zal gevolgen kunnen hebben voor de portemonnee! Om de goedgelovigen niet af te schrik ken bedrijven de CGT en andere orga nisatie geen politieke propaganda naar buiten. Ze hebben dus geen openlijke stelling genomen bij de presidentsver kiezingen. Wel hebben zij zich gekeerd tegen het referendum over de streek- hervorming die tot het aftreden van de Gaulle heeft geleid omdat in deze hervorming de positie van de vakbon den werd aangetast. WARSCHAU Een Pools televisie- team heeft in de straten van de Poolse hoofdstad een nieuwe dans geïntrodu ceerd. Of de ,,Kozachek" zal inslaan valt moeilijk te zeggen. Een klein meisje wilde er in elk geval al vroeg mee beginnen. Kamer 36 van het Amsterdamse Amstel-hotel. De huurder voor één nacht aan het ontbijt KAMPEN Is het behoud van een natuurgebied 28 miljoen gulden waard Dat is de inzet van een controverse in Overijssel, die zich tot een soort tweede Progilzaak ontwikkeld heeft. Aan de ene kant de Elektriciteitsmaatschappij N.V. IJsselcentrale, die op het Kampereiland een immense elektriciteitscentrale de grootste van Nederland wil bouwen, daarbij gesteund door Gedeputeerde Staten. Aan de andere kant vele duizenden burgers en lang niet allemaal natuur beschermers die vrezen dat daardoor het leefmilieu aan de IJsselmond be dorven zal worden. Ramspol heeft de plaats waar de cen trale (kosten een miljard gulden) om streeks 1982 zou moeten worden ge bouwd. Het duurt dus nog lang voor dat de eerste zes, bijna 150 meter ho ge schoorstenen, zich boven het vlakke land aftekenen. Maar er moet nu een beslissing worden genomen met het oog op de aanleg van het landelijke koppel- net. Volgens kenners is de plaats war de centrale moet komen, in de IJsseldelta, aan het Ketelmeer, vlak bij Kampen, een in West-Europa uniek natuurge bied. Het is een coylissenlandschap; wei landen, doorsneden door wateren, riet velden, een enkele boerderij, verscho len tussen de peppels. Hollandser kan het niet. En de oeverstrook bij Ramspol sluit aan op het beroemde vogelreservaat Zwartemeer. Er leven zeldzame vogels als de roerdompe porseleinhoen, kieken dief, purperreiger en blauwe reiger. En ook hydro-biologisch is het een rijk ge bied. De natuur- en vogelbeschermings- wacht IJsseldelta is bang dat door het afgevoerde koelwater van de centrale met een temperatuur van dertig gra den veel van dit alles verloren zal gaan. „Maar het gaat ons eigenlijk niet zo zeer om het vogeltje en het plantje", zegt de heer R. Capenga, secretaris van deze organisatie en coördinator van de protestactie. „Het gaat juist om de mens als onderdeel van het totale leef milieu van ons nageslacht. De IJssel delta is de enige riviermond in Neder land, die nog niet door industrie is aangetast. En wij hebben er bezwaar tegen dat het geld kennelijk zwaarder telt dan het bederf van het leefmilieu. Maar het belang van dat leefmileu is net als de betekenis van de Nachtwacht niet in geld uit te drukken". Er Is een alternatief: vestiging van de centrale bij Schokkerhaven, aan de zuidkust van de Noordoostpolder, even eens aan het Ketelmeer, maar ver van het natuurgebied en de watersportcen tra op het Kampereiland. Volgens be rekeningen van de IJsselcentrale zal een vestiging bij Schokkerhaven ruim 28 miljoen gulden meer kosten. Dat is nog geen drie procent van de totale kosten. „Het zou een calculatie- fout in de begroting kunnen zijn", zeg gen de opposanten. Bovendien zou de positie van het koel water bij Ramspol aanmerkelijk beter zijn dan bij Schokkerhaven. Dit wordt tegengesproken door prof. ïr. W. Draijer, koelwaterdeskundige en hoogleraar aan de technische hogeschool Twente. Aan de hand van een aantal bereke ningen toonde hij aan dat de situatie van Schokkerhaven juist aanmerkelijk gunstiger is en dat de centrale nog meer naar het westen zou moeten wor den gebouwd. Gedeputeerde Staten hebben de ar gumentatie van de IJsselcentrale over genomen, voorzien van een aantal kri tische kanttekeningen. Zo kritisch, dat het lijkt of voor Schokkerhaven wordt gepleit. Zelfs de directeur van de IJs selcentrale. ir. C. R. M. Eversdijk Smulders, kreeg dat gevoel. „Het is een uiterst merkwaardig rap port", meende hij tijdens een forum avond in Kampen. „Als je het stuk van Gedeputeerde Staten leest, denk je dat ze voor Schokkerhaven zullen kie zen. Maar het wordt ineens Rampspol. Het is dan ook geen bijzonder duide lijk stuk". De tegenstanders hebben intussen niet stilgezeten. In het hoofdkwartier, de flat van de heer Capenga in Kampen, ze ven hoog, met een weids uitzicht op de weilanden, zijn de laatste maand dui zenden adhesiebetuigingen binnenge stroomd. Van natuur- en vogelbescher mingsorganisaties in het gehele land. Maar ook van de landelijke Federa tie van jongerengroepen van de Par tij van de Arbeid, die de socialistische Tweede-Kamerfractie heeft gealarmeerd, en van de 33 huisartsen en specialisten in de Noordoostpolder. „We hebben als gewone weldenkende burgers gereageerd", zegt huisarts P. T. Smit in Emmeloord. „Beslist niet uit medische overwegingen. Maar misschien houdt het een beetje verband met de geestelijke volksgezondheid. Het is het enige ongerepte stukje natuur in de wijde omgeving". Verder ligt er een lijst met zeshon derd handtekeningen klaar, voor een groot deel van inwoners van het wes ten van het land. En tenslotte zijn er nog protesten binnen gekomen van wa tersportverenigingen en postduivenhou- ders. Zij vinden allemaal dat het best 28 miljoen waard is om het Kampereiland niet te bederven met een gigantische centrale en wouden van hoogspannings masten. Zo'n technische installatie past veel beter in het strakke en moderne landschap van de Noordoostpolder, is hun oordeel. Op 11 juni mogen de Overijsselse Statenleden zich er over uitspreken. Zij zullen dan beslissen of in dit geval het geld zwaarder weegt dan de natuurbe scherming. De tegenstanders hebben hen voor zien van een lijvig rapport, waarin de argumenten van de IJsselcentrale wor den weerlegd. Of het hplpt, is nog een vraag, Want de aanvraag voor Rams pol ligt al bij de minister. Dit is overigens niet van de laatste tijd. In 1959, toen hij nog bijzonder goed met De Gaulle en slecht met de Com munisten stond, schreef de grote socia listische leider, Guy Mollet al: „In Frankrijk worden gewoonlijk vijf mil joen stemmen (toen al) op de commu nisten uitgebracht. Maar nog geen 300.000 Fransen zijn in werkelijkheid communist. De ruim vier en een half miljoen anderen zijn bijna allemaal on tevreden, die in dc communistische par tij hun verdediger zien, zonder dat hun in ruil hiervoor een bepaalde verant woordelijkheid wordt gevraagd. In een land als Frankrijk behoort het tot traditie van de jonge arbeiders en van de vooruitstrevende intellectuelen om links georiënteerd te zijn. Daarom is het begrijpelijk, dat zij communis tisch stemmen te meer omdat deze par tij wordt voorgesteld als een extreem linkse partij, wat overigens de grootste bedriegerij is van de twintigste eeuw. Als ik hieraan toevoeg, dat bovendien in tal van sectoren de arbeiders sterk onderbetaald worden, dan behoeft de communistische partij niet op leden- jacht te gaan. De kapitalisten werven ze voor haar! De in de Noordeuropese landen en de in Amerika bestaande afkeer van de communistische partij kent men in Frankrijk niet. Dit is te begrijpen. De Franse communistische partij is niet ontstaan uit een revolutie tegen een on derdrukking, zoals de Russische, maar is een afsplitsing en in zekere zin een verdieping van de Franse socialistische partij. Om het verschil met de oude socia listen tot uiting te doen komen, onder tekenen de eerste communistische lei ders de beruchte „eenentwintig voor waarden van de communistische inter nationale",en volgden daarna zo nauw keurig mogelijk de Russische richtlij nen. Het communisme vervult op het ogen blik in de Franse samenleving een drie voudige funetie: 1. Een verdediging van de minst be voorrechte sociale lagen van de bevol king; 2. Het uitoefenen van een constante druk op de regering om maatregelen te nemen ten gunste van de arbeids klasse. die zij anders maa. kl te ge makkelijk dreigt te verliezen. Daardoor voorkomen de communisten, dat dc maatschappij vooral in een wel vaartsstaat wegzinkt in conservatis me en conformisme: 3. Een integrerende functie. Dat laatste is misschien wel de ver rassendste en de meest historische van al deze functies. Inderdaad stellen de Franse communistische leiders alles In het werk om hun volgelingen bij te bren gen, dat zij in de eerste plaets Franser. zijn én als zodanig nationale rechten en plichten hebben. Niet alleen het nationale bewustzijn hebben de Franse en Italiaanse commu nistische leiders hun leden bijgebracht, maar ook het democratische. Italië is hierin voorgegaan, als een zeer natuur lijke reactie op het dictatoriale fascis tische bewind. „De organisatie van een democra tisch bewind dient boven alles de voor rang te krijgen", zei de Italiaanse com munistische leider Togliatti reeds in 1945. Zowel daar. als in Frankrijk hebben de communisten, soms als mederegeer ders, soms als oppositieleiders, daad werkelijk meegeholpen aan de opbouw van de republikeinse, democratische in stellingen. Via hun mantelorganisaties hebben zij ook geprobeerd hun aanhang de burgerzin bij te brengen. Omdat de Franse communistische lei ders hun leden zelf voorhouden, dat zij nooit anders aan de macht kunnen ko men, dan via de parlementaire weg, hebben zij zowel in de Senaat, als in de volksvertegenwoordiging, als in de de partementale en plaatselijke bestuurs lichamen het spel van de democratie ge speeld en dit doen aanvaarden door hun leden. Daarom lacht men in Frankrijk niet geringschattend wanneer men commu nistische voormannen hoort spreken over democratie en democratische in stellingen, als zijnde het doel van hun politieke acties. Op regeringsgebied vindt men onge veer eenzelfde gedragslijn. Hoewel zij de regeringsinstellingen kritiseren, zul len ze nooit het bestaansrecht daarvan betwisten. Verder tonen zij zich gema tigd, vol verantwoordelijkheidsgevoel en wars van demagogie. Hoe merkwaar dig het ook moge klinken, dank zij de ze houding hebben de communisten ii de woelige meidagen van vorig jaar ht Gaulistische bewind overeind gehoude Om hun „stootblok" niet kwijt te r ken, beweerde men smalend. Maar bovenstaande blijkt, dat de oor/ daarvan veel dieper ligt. TILBURG De Studentenvakbewe ging wil een reeks communes gaan stichtenleefgemeenschappen waarin studenten samen werken en samen wo nen. In Nijmegen, Tilburg en Amsterdam zijn als communes in de maak. In sep tember krijgen ze hun definitieve vorm Dit is bekend geworden op het drie daagse landelijke congres van de SVB dat tot en met gisteren in Tilburg were gehouden. Tijdens het congres is vastgesteld dat ook in de toekomst acties zoals on langs in Tilburg en Amsterdam zij: gevoerd (bezettingen), onverminderd moeten worden gevoerd. De SVB ga. door met de „conflicts-strategie". W< achtte het congres een andere aanpa nodig. De SVB wil ook proberen in enkel steden jeugdsociëteiten te stichten.

De Vallei | 1969 | | pagina 6