Continueren van opgaande lijn voor De Noorlander te zwaar Henk Benjamins „won op punten" Zuiderzeeregatta leverde drie nieuwe kampioenen op Zei mijn vriend: „Ik wil toch 's weten waarom die Drum jou zo bevalt. Ik neem er een goed?" Mooi dat het niet bij die ene bleef. Nou zitten d'r veertig in... dus ik dacht: je gaat je gang maar. Goeie kans dat-ie morgen zelf een pakje Drum bij zich heeft. héle beste halve zware. Zege in Giro kon Gimondi niet ontgaan UTRECHT STERKSTE ATLETIEKDISTRiCT Heide Rosenciahl nieuw Europees record 100 m horden De Koning winnaar Ronde van Oostenrijk Van de Berg snelschaakkampioen DE GRAAUWE HENGST Limiet voor EK Athene bleef buiten bereik Teleurstelling Specialiseren Ronde van midden-Zeeland Dames Langebaantitelstrijd kano Eindelijk Finnjollen het Nederlandse paard dat zegt met een onvervalste Franse tongval. 10.95 11.45 MAANDAG 9 JUNI 1969 MILAAN Op de Vigorellibaan in Milaan is Felice Gimondi als winnaar gehuldigd van de Ronde van Italië. De uitsluiting van Eddy Merckx is in de ze ronde van doorslaggevende beteke nis gew'eest voor de definitieve uitslag. Dagenlang was het duel tussen de Belg en de Italiaan een opwindend gebeu ren. Maar de jonge Belg, die de Ron de van Italië van een Italiaans onder onsje had kunnen redden, moest als ge volg van een positief uitgevallen do pingonderzoek de karavaan verlaten. Gimondi heeft sinds het vertrek van Merckx geen serieuze bedreiging meer gevoeld. Zilioli bleek onmachtig zijn landgenoot van de eerste plaats te ver drijven. Hij verloor op de voorlaatste dag nog zijn tweede plaats in het eind klassement aan Michelotto. Het eind klassement ziet er als volgt uit: 1. Gi mondi 106.57.03, op 3.35 Michelotto, op 4.448 3. Zilioli, op 7.01 4. Schiavon, op 11.54 5. Colombo, op 14.01 6. Dancelli, op 20.15 7. Mosser, op 20.25 8. Mori (allen Italië), op 23.57 9. Altig (W.D1.), op 31.36 10 Bitossie (Ita). De Noorlander in actie tijdens het hoogspringen. VLAARDINGEN Het continueren van de opgaande lijn is voor Edward de Noorlander in zijn eerste tienkamp van dit seizoen te zwaar gebleken. In de drielandenwedstrijd tegen België en Gr.-Britannië, dit weekeinde in Vlaar- dingen gehouden, wisselde De Noorlan der drie uitstekende prestaties af met enkele, die ver beneden zijn gebruike lijke prestatieniveau lagen, waardoor de limiet voor de Europese kampioenschap pen in Athene (7450 punten) buiten be reik bleef. De Noorlander, die in enkele jaren tegen de top aangroeide en nu on der de druk staat dit jaar door te moe ten, kwam met zijn totaal van 7309 op de tweede plaats achter de Belg Fred dy Herbrandt. Op de eerste dag van de landenwed- strijd door Nederland gewonnen vóór België en Groot-Brittannië moest de zwaarste strijd tegen de harde wind worden geleverd. Ondanks een nieuw persoonlijk record bij het hoogspringen (1.97 meter), moest De Noorlander ten opzichte van zijn beste tienkamp bij de Olympische Spelen in Mexico 7554 punten bijna zeventig punten prijsge ven, hoofdzakelijk bij het door de te genwind verzwaarde verspringen en bij het kogelstoten. De grootste teleurstelling was het eerste onderdeel van de tweede dag': de 110 meter horden. Een week tevoren had De Noorlander het Nederlands re cord van Eef Kamerbeek tot op een tiende seconde benaderd en de weten schap dat hij tegen Dave Hemrey, Olympisch kampioen op de 400 meter horden zou lopen, rechtvaardigde het optimisme voor een goede tijd. Juist Hemery echter hield hem van die zo belangrijke winst af. De Olympisch kampioen ontwikkelde zo'n snelheid, dat De Noorlander z'n zekerheid kwijtraak te: 14.0 voor Hemery, 15.0 voor De Noorlander. Weliswaar wierp de Rot terdammer kort daarna de discus verder dan hij ooit heeft gedaan (43.10 meter) en liep hij laat in de middag in het spoor van Hemery naar een goede tijd op de 1500 meter (4 min. 28.3 sec.) UTRECHT In Utrecht werden in het afgelopen weekeinde atletiekwed strijden om de districtstitels gehouden. Zowel bij de heren als bij de dames was het district Utrecht het sterkste. De be langrijkste uitslagen waren: Heren, 100 meter Zijlstra (distr. Oost) 10.8: 200 meter Lievense (Twente) 21.7; 400 meter Moser (Oost) 49.7; 800 meter Boverman (Utrecht) 1.52.6; 1500 meter Veld (Groningen/Drente) 3.536; 5000 meter Nijstad (Groningen/ Drente) 14. 26.8.; 110 meter horden: Van Straaten (Zeeland) 15.3 400 meter horden: Dost (Zeeland) 54.3; 4x100 meter Oost 42.8; 4x400 meter Oos 3.24.5; kogelstoten: Van Aarst (Utrech. 15.24 m; Versprin gen Van Sluis (Utrecht) 7.25; Polstok hoogspringen: Krijnen (Utrecht) 4.20 m speerwerpen: De Vries (Utrecht) 59.28 m; discuswerpen: Regtop (Twente) 41.80 m; hinkstapsprong: Krediet (Oost) 13.78 m. Dames 800 meter: A. Bosman (Oost) 2.08.9; 100 meter: T. Ruth (Utrecht) 12.0; 400 meter G. Dijkhuis (Friesland) 57.8; 200 meter C. Bakker (Utrecht) 23.9; 100 meter horden: T. Ruth (Utrecht 14.3; 4x100 meter Utrecht; speerwerpen van Hemert (Utrecht) 33.61 m; discus werpen E. Goedhart (Zeeland) 43.63 m; kogelstoten: J. de Jonge (Zeeland) 21.71 m; verspringen A. Meyberg (Oost) 5.66 m; hoogspringen A. Meijer (Oost) 1.55 m. Eindstand heren; 1. Utrecht 14.860 ptn, 2. Oost 14.727 ptn, 3. Twente 13.491 ptn, 4. Friesland 13.354 ptn, 5. Zeeland 13.336 ptn 6. Groningen/Drente 13.086 ptn. Eindstand dames: 1. Utrecht 10.615 ptn, 2. Groningen/Drente 10.225 ptn, 3. Oost 10.165 ptn, 4. Twente 9.844 ptn. 5. Zeeland 9586 ptn, 6. Friesland 9.258 ptn. LEVERKUSEN De 22-jarige West- duitse Heide Rosendahl heeft zondag in Leverkusen een nieuw Europees re cord 100 meter horden gevestigd. Zij bleef met een tijd van 13 sec. slechts 0,2 seconde boven het wereldrecord van de Australische Pamela Kilborn. Dit nummer is per 1 januari 1969 in gevoerd. x meer dan het, voor het begin van het seizoen redelijke, totaal van rond de 7300 punten behoorde toen niet meer tot de mogelijkheden. Olympisch kampioen en wereldre cordhouder op de 400 meter horden, Da ve Hemery, trad in Vlaardingen aan voor de tweede tienkamp van zijn le ven. De lange blonde Engelsman, iq hoofdzaak een atleet met loop- en sprongkracht, nam na Mexico (voorlo pig) afscheid van de horden en wil zich dit en volgend seizoen als tienkamper specialiseren. Hij meende in Vlaardin gen een gunstig begin te hebben gehad. „Met mijn bijna 6900 punten ben ik te vreden, ik ben bijna 350 ptn. vooruit-: gegaan en heb goede hoop over twee weken nog eens 400 punten verder te komen". De meeste aandacht trok He mery met zijn „Fossbury"-flop bij het hoogspringen. „Ik spring eigenlijk uit nood op deze manier. Ik kan niet an ders springen dan op de manier waar op ik een horde neem en dan kom ik GOES Drie dagen na zijn prachti ge overwinning in de Ronde van Mid den-Nederland heeft Henk Benjamins uit Hollandscheveld een nieuwe zege op zijn erelijst bijgeschreven. Hij won zaterdag de sterk bezette Ronde van Midden-Zeeland door een overwinning in het tweede en laatste gedeelte. De eerste etappe was gewonnen door de Belg Jos van Beers, die op de tweede dag bij een valpartij betrokken raakte en opgaf. Zaterdag gaf Benjamins de stoot tot de definitieve ontsnapping 20 lei lometer voor de finish. Ook zijn naaste belagers, Van den Donk en Hoogerheide, maakten deel uit van de kopgroep. Ir» een felle eindsprint wist Benjamins hun voor te blijven en stel de daarmee zijn overwinning veilig. Aangezien zoiyel Benjamins als Van den Donk, Snijder en Hoogerheide de zelfde totaaltijd noteerden, moest de klassering in de beide etappes de door slag geven. 1. Benjamins 8 uur 19 min 14 sec (8 punten); 2. Van „den Donk zt (15 pun ten); 3. Snijder; 4. Hoogerheide; 5. Koeken; 6. Legierse; 7. Van der Burg; 8. Cornelisse; 9. Van Straalen; 10. Le- liaerts. WENEN Voor het derde achter eenvolgende jaar heeft een Nederlan der de Ronde van Oostenrijk gewonnen. Na Rini Wagtmans in 1967 en Jan Kre kels in 1968 was het nu de twintigjari ge Matthijs de Koning, die de 1278 ki lometer door het Oostenrijkse berg land in de kortste tijd volbracht. Gedu rende de laatste drie etappes werd de Nederlander nog sterk bedreigd door de Oostenrijker Steinmayr, die in het algemeen klassement geleidelijk dich terbij kwam en uiteindelijk met een achterstand van slechts 1 minuut en 4 seconden tweede werd. Matthijs de Ko ning nam in de vierde etappe de lei derstrui over van Joop Zoetemelk, die tot dan toe een comfortabele voor sprong bezat, maar toen ruim dertien minuten terugviel. Hij herstelde zich echter uitstekend en bezet in het eind klassement de derde plaats. Bovendien behaalde hij zowel in het punten- als in het bergklassement een fraaie zege. Ook Wim Prinsen en Harry Jansen kunnen op een geslaagde ronde terug zien. Samen met hun nog succesvollere landgenoten zorgden zij voor een dui delijke overwinning in het ploegenklas- sement. EINDKLASSEMENT 1. De Koning 36.09.43, 2. Steinmayr (Oost) op 1.04, 3. Zoetemelk op 7.17, 4. Prinsen op 14.08, 5. Postl (Oost) op 14.49, 8. Jansen op 17.21. PLOEGENKL ASSEMENT: 1. Nederland 107.34.49, 2. Oostenrijk op 23.21. BERGKLASSEMENT: 1. Zoetemelk 74 pnt, 2. Prinsen 56, 4. De Koning 27, 6. Jansen 25. PUNTENKLASSEMENT: 1. Zoetemelk 51 pnt, 2. Prinsen 45, 7. De Koning 21, 9. Jansen 20. niet hoger dan 1.62 meter. Dit seizoen ben ik met de flop begonnen en zit nu al op 1,85 meter". Bij de dames overheerste Gr.-Brittan- nië (België had wegens ziekte van en kele atletes afgeschreven). Marjan Ac- kermans kwam net over de 4.500 ptn, goed voor een derde plaats achter Su san Scott en Anil Wilson. Hoeveel de prestatie van Marjan waard is, valt nog niet geheel te zeggen door de invoering van de 100 meter horden, waardoor het puntentotaal wordt beïnvloed. „De grootste moeilijkheid zit in de aanloop", meende de Nederlandse recordhoudster. „Normaal neem ik zeven passen, maar de aanloop is een meter langer gewor den. Acht kan ik er echter ook niet ne men, want dat zou te veel zijn". WEESP De Leidenaar v. d. Berg heeft zaterdag in Weesp de Nederlandse snelschaaktitel veroverd. Hij behaalde in de finale met tien spelers een score van 6,5 punten. De tweede plaats werd ge deeld door Zuidema, Piket en Timman, allen met 6 punten. Het was de eerste maal dat een dergelijk toernooi werd gehouden. Het ligt in de bedoeling dat men er in de toekomst een groot inter nationaal toernooi van gaat maken. Okrogelnik won zaterdag in Dor drecht het toernooi om het Nederlands sneldamkampioenschap. LEEUWARDEN De uitslagen van de kanowedstrijden om het nationaal kampioenschap langebaan, die zondag op het Van Haringxmakanaal bij Leeu warden werden gehouden waren: Heren senioren K-4 (10.000 meter): 1. Bondsploeg (Muusse, Runeman, Bloem en Helder) 40 minuten 50,2 sec.; 2. De Geuzen 42.08.0. Dames senioren K-2 (1000 meter): 1. Jaapies/Lagrand-Stadt (De Geuzen) 9.41.9; 2. Bestebreur (Quo Vadis)-Blij- levens (Helmvaarders) 10.21.2. Heren senioren K-2 (10.000 meter): 1. Runeman (Quo Vadis)/Heldar (Argo- nauten) 45.11.2; 2. Muusse (Quo Vadis)/ Bloem (Zwetplassers) 45.11.6. MEDEMBLIK Onder vaak bijzonder zware weersomstandigheden hebben deze week de deelnemers aan de Zuiderzeeregatta op een hobbelig IJsselmeer gestre den om de nationale zeiltitels in drie Olympische klassen. Een titelstrijd, die zo wel in de Draken-, Flying Dutchman- als Finnjollenklasse een nieuwe kampioen opleverde, namelijk Reindert Mulder by de Draken, Fred Inhbff bij de FD's en Tiemen VrieS. Drie stuurlieden, die zaterdagavond volkomen terecht uit handen van V. P. van Couverden, de voorzitter van de K.V.N.W.V., de blauwe kampioens wimpels in ontvangst mochten nemen. Maar al stond er zeven dagen een krachtig tot harde wind, de organise rende, vereniging, de Koninklijke Zeil en Roeivereniging Hollandia, had, met name in de Flying Dutchman- en Finn- jollen-klasse, tijdens deze open Neder landse kampioenschappen de wind niet in de zeilen. Een aantal sterren liet na de eerste wedstrijddag verstek gaan en daardoor dreigde dit kampioen schap te devalueren tot een schertsver toning. De zeilers, die in de uitgedunde klas sen aan de start kwamen, hebben ech ter bewezen dat zij wel degelijk tot de Nederlandse top behoren. De belang stelling voor deze titelstrijd was van de zijde van onze Olympische verte genwoordigers bijzonder klein. Voor een na-Olympisch jaar een wel begrij pelijke terugslag, te meer daar men in Mexico de ene teleurstelling na de an dere te verwerken had gekregen. Fred Imhoff is er in de Flying Dutch- manklasse eindelijk in geslaagd Ben Verhagen van de top te verdrijven. Men kan zich afvragen of Imhoff, wan neer Verhagen deze week wel iedere dag had kunnen starten, erin zou zijn geslaagd de titel te veroveren. De laat ste tijd echter is toch een duidelijke teruggang merkbaar in de vorm en prestaties van Ben Verhagen. Boven dien heeft de Rotterdammer niet meer de beschikking over zijn fokkemaat Ni co de Jong, wat zonder meer een ver zwakking is. Imhoff, die zaterdag bij de start al zeker was van het kam pioenschap, had in de laatste wed strijd, $ïe onder moeilijke weersom standigheden werd gevaren, er stond een harde oostelijke wind met een die pe zeegang, erg veel pech. Een aantal rakken zeilde hij op kop met vlak ach ter hem Heike Blok, maar door roer breuk moest hij ten slotte de strijd sta ken. Eerste werd Blok, gevolgd door De Reus, Eekels en Staartjes. ADVERTENTIE In de Finnjollenklasse lag het accent op de strijd tussen Tiemen Vries, vrij dag al kampioen van Nederland en de beide Mexicovaarders Frits Beck en Boudewijn Binkhorst. Een tweetal, dat er duidelijk op uit was te bewijzen dat zij nog steeds de besten zijn in deze Olympische 1-mans-boot. Maar juist in de laatste race toonde Vries zich een waardig kampioen. Met veel vakman schap stuurde hij zijn schip over de hoge golven naar de overwinning en zette hiermee de kroon op zijn kam pioenstitel. Beek en Binkhorst eindig den achter de nieuwe kampioen op de tweede en derde plaats. Het hoogtepunt van de Zuiderzee-re gatta vormde de Drakenklasse, waarin Reindert Mulder, Willem Kniep en Dick Groot op indrukwekkende wijze de titel overnamen van het Olympi sche trio Cor Groot, Jan Bol en Pie- ter de Zwart. De equipe van Reindert Mulder is een onmiskenbare aanwinst voor deze Olympische eeriheidsklasse, die best enig nieuw bloed kan gebrui ken. Vorig jaar, tijdens de Kielerwoche, trok het zeilen van notraris Reindert Mulder al de aandacht. Deze week be wees deze oud-Valkenzeiler (kampioen in 1951 en 1954 bij de Valken) opnieuw dat hij zich in de Draak bijzonder goed thuisvoelt. Tijdens de laatste wedstrijd was het rakken lang een fel gevecht tussen Mulder en Jan Bier. Het ge vecht werd dit keer door Bier gewon nen met Mulder als tweede. Jan Bol, die de week-zwak was be gonnen en bovendien nog een keer werd uitgesloten wegens een te vroege start, kwam als derde binnen en mag over het totaal tevreden zijn. De Aals meerder, die dit seizoen weer in zijn eigen schip zeilt, was de laatste dagen steeds aan de kop van het veld te vin den. Ook Ed Freeh, die in de slotrace de vierde plaats bezette, kan op een goed gemiddelde terugzien. vieux etalon vieux brandy per hele liter Helenio Herrrera, trainer van de Ita liaanse club Roma heeft berichten uit Spanje, dat hij een contract zou heb ben getekend bij Barcelona, hartstoch telijk ontkend. „Ik ben voor nog een jaar aan Rome verbonden", vertelde Herrera. Üe Ronde van Belgisch Limburg voor amateurs is gewonnen door de Belg Paul Crapez. Ger Harings was de beste Nederlander in deze tweed&agse wedstrijd. Hij werd dertiende op 2V2 minuut. Floor de Bree werd zestiende. Ik neem er een, goed? Drum Q 275

De Vallei | 1969 | | pagina 8