Internationale motocross van Markelo beheerst door Zweden Verliezen duidelijk merkbaar Sprintzege voor Jan Harings Wegraces in Uden (N.B.) Jan Zoombelt: weer volle winst in strijd om nationale titel Rosewall verspeelde Franse tennistitel aan Laver Zwemjeugd superieur aan G root-Br ittann ië Pech voor Kring, zege voor Wolsink Overwinning voor Rindt in Zolder Brazilië staat voor in Davis Cup duel tegen Chili MA-springconcours in Eindhoven Van de Kamp winnaar onderdeel vrije slag Elt Drenth won Wedstrijden Amsterdamse roeibond AUSTRALISCHE TRILOGIE IN PARIJS Scandinavië Uitslagen Niet alleen Uitslagen Geweldig Prachtige finale MAANDAG 9 JUNI 196? MARKELO De tweevoudige internationale motocross van Markelo was bijna een volledige Zweedse aangelegenheid geworden. Nadat in de 250 cc- klasse de Zweden Olie Petterson en Bengt A. Bonn al gauw de tienduizenden toeschouwers op het stoffige circuit „De Herikerberg" duidelijk hadden ge maakt, dat zij ontegenzeggelijk de sterksten waren, was het in de 500 cc-klasse eveneens een Zweed, de nieuwe ontdekking sinds enkele weken, Arne Kring, die met groot machtsvertoon zich kandidaat stelde voor de eindoverwinning. Nadat hij twee manches met grote voorsprong had gewonnen sloeg in de ze vende ronde van de derde manche, toen de Zweed weer recht op een over winning afstoof, de pech toe. Een onwillige gasschuif maakte hem kansloos voor de eindoverwinning. De tweede grote kanshebber in deze klasse, alweer een Zweed, Chris Hammergren, werd door een val in de eerste manche al di rect op grote achterstand gezet. De enige renners uit het bijzonder Üerke veld van de 500 cc-ers, die nog enigszins het geweld van Kring konden bijbenen, waren de Nederlandse kam pioen Gerrit Wolsink uit het Gelderse Hengelo en de Engelsman Jeff Smith. In de eerste en de tweede manche had de snelle starter Gerrit Wolsink zes ronden de kop. Beide keren kwam de aanval van de Zweed in de zevende ronde en beide malen met succes. Ger rit kon zijn tweede plaats echter ge makkelijk behouden. In de derde manche was Pierre Karsmakers als eerste weg. Een ron de mocht hij de leiding behouden, maar toen was het al weer een andere Zweed die de kop overnam: Ake Jons- son. Kring kwam als tweede door en «••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a Wolsink als vierde. In de zevende ron de viel Kring uit en op dat moment was Wolsing de grote kanshebber. In die zevende ronde maakte de Neder landse kampioen echter een slipper en dat wierp hem een vijftal plaatsen te rug. Jeff Smith kwam nu in een zeer gunstige positie. Maar onder groot en thousiasme van het publiek kwam de Hengeloër terug en klom op tot de vierde plaats, vlak achter Smith. En dat betekende de eindoverwinning voor de populaire tandarts-student. Jan Kei zer, die in dit geweld rustig zijn par tijtje meedraaide, kwam zeer verras send als derde uit de bus. De man uit 's-Heerenberg had zijn spelletje weer eens zeer tactisch gespeeld. De 250 cc-klasse was een pure Scan dinavische aangelegenheid. Wat onze nationale kampioen Frans Sigmans ook probeerde, hij kreeg geen schijn van kans. Overigens had Frans in de eerste manche zijn kans al verspeeld door een zeer slechte start, die hem slechts tot een negende plaats kon doen terugkomen. De Arnhemmer Stef van der Sluis en Ton van Heugten de den grote verwachtingen koesteren in die eerste manche, maar in de tweede en derde manche vielen zij naar de middenmoot terug. Aan de kop werd het in alle drie manches een verbitterd gevecht tussen de Suzuki van Petter son en de Husqvarna van Bonn. De Suzuki had tenslotte de meeste spirit. Mocht Bonn de eerste manche op zijn naam schrijven, de beide andere wa ren voor Petterson, evenals de eind overwinning. Verrassend goed rijden bezorgde de Fin Heikki Mikkola de 3e plaats. Frans Sigmans kon zich maar net achter dit drietal handhaven. De Markelose motorclub „Ons Ge noegen" heeft de traditie van spennen- de motocrosses te organiseren, weer alle eer aangedaan. In beide klassen is enorm hard gereden, alsof er pun ten voor een Grand Prix te verdienen vielen. Eerste manche: 1. B. A. Bonn, Zwe den, op Husqvarna; 2. O. Petterson, Zweden, op Suzuki; 3. H. Mikkola, Finland, op Husqvarna; 4. S. v. d. Sluis, Nederland, op CZ; 5. T. v. Heug ten, Nederland, op CZ; 6. G. Nilsson, Arne Kring: weigerend gasschuif- je sloeg hem het goud uit de handen. Zweden, op Husqvarna; 7. D. Bickers, Engeland, op CZ; 8. K. Vehkonen, Finland, op Husqvarna; 9. F. Sigmans, Nederland, op Husqvarna; 10. A. Browning, Engeland, op Greeves. Tweede manche: 1. O. Petterson; 2. B. A. Bonn; 3. B. Wade, Engeland, op Greeves; 4. F. Sigmans; 5. A. Ro- berton, Engeland, op AJS; 6. J. Roes- sink, Nederland, op CZ; 7. D. Bickers; 8. H. Mikkola; 9. U. Palm, Zweden, op Husqvarna; 10. T. v. Heugten. Derde manche: 1. O. Petterson; 2. B. A. Bonn; 3. F. Sigmans; 4. H. Mik kola; 5. D. Bickers; 6. J. Roessink; 7. U. Palm; 8. G. Nilsson; 9. M. Davis, Engeland, op CZ; 10. T. v. Heugten. Einduitslag: 1. O. Petterson 74 pnt; 2. B. A. Bonn 73 pnt; 3. H. Mikkola 63 pnt; 4. F. Sigmans 62 pnt; 5. D. Bickers 59 pnt; 6. J. Roessink 54 pnt. 500 cc. Eerste manche: 1. A. Kring, Zwe den, op Husqvarna; 2. G. Wolsink, Ne derland, op Husqvarna; 3. P. Karsma kers, Nederland, op CZ; 4. J. Smith, Engeland, op BSA; 5. O. Möller, Dene marken, op Husqvarna; 6. J. E. Sall- qvist, Zweden, op Husqvarna; 7. F. Selling, Nederland, op Greeves; 8. J. Keizer, Nederland, op Husqvarna; 9. K. Hickman, Engeland, op BSA; 10. H. Knuiman, Nederland, op CZ. Tweede manche: 1. A. Kring; 2. G. Wolsink; 3. A. Jonsson, Zweden, op Maico; 4. J. Smith; 5. C. Hammer gren, Zweden, op Husqvarna; 6. J. Keizer; 7. K. Hickman; 8. O. Möller; 9. H. Knuiman; 10. F. Selling. Gerrit Wolsink bx de schaduw van Arne Kring toch naar overwin ning. Derde manche: 1. A. Jonsson; 2. P. Karsmakers; 3. J. Smith; 4. G. Wol sink; 5. K. Hickman; 6. J Keizer 7 O. Möller; 8. H. Veis, Nederland, op Husqvarna; 9. H. Knuiman; 10. J. Aird, Engeland, op CZ. Einduitslag: 1. G. Wolsink 70 pnt; 2. J. Smith 67 pnt; 3. J. Keizer 58 pnt; 4. O. Möller 58 pnt; 5. K. Hickman 57 pnt. TIEL Elt Dreivbh van Zwemlust heeft zondag te Tiel een 2 km zwem wedstrijd in het Amsterdam-Rijnkanaal gewonnen. Hij had voor de afstand 26 min 54,5 sec nodig. Bij de dames werd Linda de Boer van Naarden eer ste in 27.35.8. De resultaten waren: Heren: 1. Elt Drenth (Zwemlust) 26.54.5; 2. John van de Kamp (Dolfijn) 27.26.0; 3. Jan van Schijndel (SMA) 27.34.0; 4. Wout Schoten (VZC) 27.39.2; 5. Nico Lande- weerd (De Robben) 27.40.4. Dames: 1. Linda de Boer (Naarden) 27.35.8; 2. Anke van Feeken (HZPC) 27.46.7; 3. Tineke Maat (VZC) 27.51.5; 4. Yvonne van Kuilenburg (HPC) 27.58.9; 5. Cora van der Veer (VZ C) 27.59.3. ZOLDER Jochen Rindt, rijdend met een Lotus Ford, heeft zondag op het circuit van Zolder bij Hasselt een wed strijd tellend voor het Europese kam pioenschap formule II renwagens ge wonnen. De Oostenrijker was zowel in de eerste als tweede manche over 24 ronden de snelste. In de eerste rit had hij voor de 100 km 35 min. 3)1.6 sec. nodig. De tweede manche won hij in 35 min. 28,2 sec. De Belgische Brabham- rijder Jackie Iokx werd tweemaal twee de. Zijn tijden waren respectievelijk 35.39.3 en 35.36.8. Ook de snelste ronde kwam op naam van de jeugdige Belg. Hij reed die in 1 min. 27,3 sec. (gemid deld 172.536 km per uur). SANTIAGO Op de tweede dag van de wedstrijd ChiliBrazilië voor de Davis Cup heeft Brazilië een voorsprong van 12 genomen. Thomas Koch (Bra.) won het op de eerste dag afgebroken enkelspel met 7-5, 6-3, 6-4 van Pa tricio Cornejo. Koch en Mandarino ver sloegen Cornejo en Filliol in het dub bel met 6—2, 62, 62. Tevoren had Filliol de Braziliaan Mandarino met 36, 36, 64, 86 en 108 een ne derlaag toegebracht. AMSTERDAM Geïmponeerd ztfn de toeschouwers, die dit weekeinde getuige waren van de eerste wedstrijden van het nieuwe seizoen op de Amsterdamse Bos baan, stellig niet naar huis gegaan. Dat was overigens geen verrassing. Al voor dat er een riem door het water was gehaald stond vast dat er kwalitatief grote verliezen zijn geleden. Immers, in een Olympisch jaar worden vele carrières be ëindigd en in het begin van het eerste na-Olympische seizoen zijn de mogelijk heden van de nieuwe lichting vrijwel steeds bescheiden. Het verlies van de dub- beltwee Droog-Van Dis goed voor zilver in Mexico was duidelijk merkbaar. Harry Droog heeft zyn sportloopbaan na de wedstrijden op deebaan van Xochi- milco afgesloten. Leèndert van Dis startte in de stuufrmanloze ^nlünfners. De Willem-3-formaties, waarvan hij dit weekeinde deel uitmaakte, speelden niet meer dan een figurantenrol. Ook Olympisch skifkampioen Jan Wienese ontbrak en wel om dezelfde reden. Bij de grillige Amstel-sculler kan men echter nooit zeggen of zijn besluit nu ook werkelijk een definitief besluit is. Niet alleen het kwalitatieve verlies is er oorzaak van geweest, dat de toe schouwers het meer van de bruinende stralen van de zon moesten hebben dan van de strijd op het water. Het beruch te boeienverschil was daarvoor nauwe lijks minder verantwoordelijk. Vooral zaterdag zorgde de harde noordoostelij ke wind, dat de roeiers op de lage boei en sterk in het voordeel waren. Zoveel mogelijk werd 1 boei niet benut. Des ondanks waren de kansen in lang niet alle gevallen gelijk. Dat gold, helaas, zeker voor het hoofdnummer. Doordat er zes finalisten waren had de wedstrijd leiding geen enkele uitwijkmogelijkheid. In rustig water roeiend bouwde Asopos onder de lage wal een indrukwekkende voorsprong op. Zeker zeven lengtes be droeg het verschil, toen de witte vlag viel. Een enerverend duel leverden de vie ren met stuurman van Nereus en Hol- landia. De onder de vlag van Hollandia roeiende coalitie leidde met miniem verschil voor de Kloosterman-vier. De eindsprint van de Amsterdamse studen ten maakte, dat de Hollandia tot over de rand van zijn mogelijkheden moest gaan. Een indrukwekkende snoek, ge slagen op de finish kostte de ploeg de overwinning. De boot raakte uit zijn baan, kwam dwars te liggen en hinder de de Nereus-vier. Uitsluiting was het logische gevolg. Bij de dames was de overmacht van De Vliet uitzonderlijk groot. Vrijwel al le elitenummers leverden overwinnin gen op voor de Leidse meisjes, die uiteraard de verenigingsprijs veilig stel den. In het skifnummer was de neder laag opmerkelijk van de nationale kam pioene Inke Poelenije. Het Goudse meis je leed een duidelijke nederlaag tegen de Hades-skiffeuse Van Driei. EINDHOVEN Winnaar van het MA-springconcours van 't concours-hip - pique, dat zondag in Eindhoven werd gehouden, werd Harrie Wouters van den Oudeweyer op Fabiola. Hij reed een parcours van 380 meter met acht hin dernissen foutloos in 51.5 sec. Tweede werd Josje Ernst op Blackie in 51.6, eveneens foutloos. Josje Ernst werd winnares van een puissance-concours. Zij behaalde met Blackie een hoog ste sprong van 1.90 meter. De 14-jarige N. Rademaker sprong met Lockin Far 1.80 meter. De uitslagen van het MA-spring- concours zijn: 1. Wouters van den Ou deweyer (Eist) met Fabiola 0 fouten, 51.5 sec, 2. Josje Ernst (Laren) met Blackie 0 en 51.6, 3. Irene Wagemakers- Jansen (Beek) met Dax 0 en 54.8, 4. Wilten (Soest) met Fergola 0 en 56.5, 5. Pruikemaker (Den Haag) met Kill- sanigan 4 en 50.2. Hoogtespringconcours: 1. Mej. Ernst (Laren) met Blackie 1.90 meter, 2. Prui kemaker (Den Haag) met Killsanigan, Rademaker (Wassenaar) met Lochinfar, Wouters van den Oudeweyer (Eist) met Dorian, allen 1.80 meter. BUDELSCHOOT De Limburge Jan Harings heeft zaterdag de prof ronde van Budelschoot gewonnen. Hij legde de 100 kilometer af in 2 uur 19 minuten en 35 seconden. Vijfhonderd meter voor de eindstreep was er een massale valpartij, waarbij de renners in de kop van het voluitsprintende pe loton het zwaarst getroffen werden. De uitslag was: 1. Jan Harings (Sib be) de 100 km in 2.19.35; 2. Gerard Koel (Amsterdam); 3. Leen de Groot (Utrecht); 4. Jan Serpenti (Wijk aan Zee); 5. John Schepers (Stein); 6. Harry Stevens (Elsloo); 7. Harm Ot- tenbros (Prinsenbeek); 8. Jan van Kat wijk (Oploo); 9. René Pijnen (Woens- drecht); 10. Matje Gerrits (Oploo), al len in dezelfde tijd als de winnaar. Jan Zoombelt, weer maximum aantal punten in de strijd om de kampioenstitel van Nederland. UDEN: Op het prachtige wegracecir cuit van Uden hebben twaalfduizend toeschouwers genoten van motorraces in alle soloklassen en de zijspanklasse. De meest opvallende prestatie kwam weer van de Oldebroeker Jan Zoom belt. „Zware"-Jan, die sinds htf enkele maanden geleden van zijn supporters club een 125 cc Maico heeft gekregen, zich hoe langer hoe meer ontpopt als een technisch en tactisch bijzonder knap coureur. Al hoorde hij bij de 50 cc-ers altijd tot de besten, tot overwinningen kwam hij praktisch niet. De supporters heb ben gelijk gehad, Jan is te zwaar voor de 50 cc. Op zijn supersnelle Maico 125 cc snelt hij van zege naar zege. In Uden werd het de derde overwinning in de serie die meetelt voor het kam pioenschap van Nederland, waarin Zoombelt nu met 77 punten ver voor de anderen de leiding heeft. De Oldebroeker reed ook nu weer tac tisch. Tot halverwege de race liet hij de kop aan de Haarlemmer Peter van de Wal en bleef hij prinsheerlijk in diens slipstream zitten. Toen sloeg hij toe en vanaf dat moment werd Jans spatbord voor de Haarlemmer steeds kleiner. Een uitstekende race reed in de 50 cc-klasse Van Kessel uit Mill op zijn Kreidler. Zijn grote concurrent, Dale man uit Leiden, kreeg ditmaal geen schijn van kans. Theo Bult op de 350 cc Jamaha (MRTN) was de enige coureur die de ze middag een ronde boven de 100 km/uur draaide. De zege "in deze klas se ontging hem op zijn snelle machine dan ook niet. Voor het' dvérige verwij zen wij naar de uitslagen: 50 cc klasse( 24,140 km) 1. Van Kessel (Mill) op Kreidler 17.40.0 (gemiddelde snelheid 81.985 km/ u); 2. Daleman (Leiden) Kreidler; 3. Maaskamp (Varsseveld) Kreidler; Snel ste ronde: Van Kessel 1.44.0 (g.s. 83.400 km/u). 125 cc-klasse (28.986 km) 1. Zoombelt (Oldebroek) Maico 19.36.0 (g.s. 88.622 km/u); 2. v. d. Wal (Haar lem) Maico; 3. V.d. Ven (Monster) Maico; snelste ronde: Zoombelt 1.36.4 (90.150 km/u). 250 cc-klasse (28.986 km) 1. Den Boer (Maartensdijk) Kawazaki 18.18.9 (g.s. 94.904 km/u); 2. V. d. Goor- bergh (Breda) Jamaha; 3. Bult (Lonne- ker) Ducati. Snelste ronde: Den Boer 1.28.7 (98.000 km/u). 350 cc-klasse (28.986 km) 1. Bult (Lonneker) Jamaha 17.42.2 PARIJS Drie-en-negentig minuten had Rod Laver nodig om de finale he renenkelspel van het open toernooi om de Franse titels te Parijs tegen zijn landgenoot Ken Rosewall in winst om te zetten. Met 6-4, 6-3, 6-4 had de 30- jarige man uit Queensland een duide lijke revanche genomen voor de vier- sets-nederlaag, die de vier jaar oudere Rosewall hem een jaar geleden in de eindstrijd van hetzelfde toernooi toe bracht. Laver is hiermee al halverwe ge gevorderd op de weg naar het zo felbegeerde „groot slem". Rosewall, die de Franse titel zestien jaar geleden al voor het eerst verover de, kreeg van Laver in feite geen kans om in zijn normale spel te komen. La ver dwong zijn opponent in het defen sief met veel spreiding en tempovaria ties. De 14.000 toeschouwers, die de zij de van de titelhouder hadden gegozen, konden Rosewall met luide aanmoedi gingen niet tot grotere hoogte brengen. Een enkele keer lukte een tegenaanval, maar Laver bleef daar onverstoorbaar onder. In de eerste set brak hij de ope ningsservice van Rosewall al meteen met onder meer twee ongelooflijke backhandreturns. Hij leidde vervolgens met 5-3. Twee vergissingen aan het net kostten Laver de service in de negende game. Maar hij nam direct daarna re vanche om de setwinst te grijpen met 6-4. In de tweede reeks kwam de vitale doorbraak in de zesde game. Laver nam het punt met een prachtige back- hand-passeerslag rechtuit. Hoewel Ro sewall in de achtste game een setpunt overleefde kon hij niet verhinderen, dat Laver een game later zijn service be hield (6-3). Laver nam onmiddellijk een voor sprong van 30 in de derde set. Daar na scheen Rosewall eindelijk inspiratie te gaan putten uit de onophoudelijke „Rosewall, Rosewall"-kreten van de tri bunes. Hij zorgde voor een doorbraak, maar Laver wist hier wel raad mee. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was „pakte" hij de opslag van Rosewall (41). Bij 52 behoefde Laver alleen de partij nog maar uit te serve ren. Weer flakkerde het waakvlamme- tje van Rosewall nog even op (54), maar Laver maakte in zijn volgende slagbeurt geen fout meer: 6-4. „Parijs" heeft, net als alle grote toer nooien, drie hoofdnummers. Het zijn drie Australische overwinningen gewor den. Na de zege van Laver op zaterdag completeerden Margaret Court-Smith (dames-enkelspel) en NewCombe/Ro- che (heren-dubbelspel) zondag de Aus tralische trilogie. Margaret Court, met Nancy Richey in het dames-dubbelspel verslagen, won ook nog het gemengd-dubbelspel met Marty Riessen van het Franse paar Frangoise Dürr/Jean Claude Barclay. Margaret Court, 26 jaar, begon ge weldig tegen Ann Jones. De rijzige Aus tralische won voor 8000 toeschouwers de eerste set binnen twintig minuten met 6-1. Ann Jones, die in het dubbelspel met Frangoise Dürr van Margaret Court had gewonnen, kreeg geen greep op het spel van de Australische, die voor de vierde keer in de finale van Parijs stond. Margaret Court liep in de tweede set uit tot 4-1. Toen verstarde plotseling het ritme van de Australische. Ann Jones kwam terug en maakte een dankbaar gebruik van de fouten van de fouten van Margaret Court. Zij haal de vijf games achter elkaar en daar mee de tweede set: 6-4. In de beslissende reeks was Marga ret Court, winnares in 1962 en 1964, weer onweerstaanbaar, maar opnieuw kwam na 4-1 een terugslag. De ijverige Ann Jones, vier jaar ouder dan haar tegenstandster, vocht terug tot 4-3, maar faalde daarna op eigen opslag. Zonder haar nog een punt te gunnen veroverde Margaret Court de opslag van de speelster uit Birmingham en serveerde daarna gemakkelijk de par tij uit: 6-3. De toeschouwers hebben daarna 2Va uur genoten van een prachtige finale in het herendubbelspel, waarin de razend snelle volleerduels tussen Newcombe/ Roche aan de ene kant van het net en Laver/Emerson aan de andere kant het meest boeiend waren. Desondangs stonden er niet twee evenwichtige dubbels op de baan. New combe was duidelijk beter dan zijn partner Roche en hetzelfde gold voor Laver ten opzichte van Emerson. Bo vendien speelde Emerson het minst for tuinlijk van het viertal en dat had in de vijfde en beslissende set verstrekkende gevolgen. In die set waren Newcombe en Roche uitgelopen tot 4-2, kwamen op één slag van 5-3, maar zagen Laver en de door hem meegesleepte Emerson toch gelijk komen: 4-4. Daarna won Laver zijn opslag op „love" om vervol gens te besluiten met een doorbraak op „love" op de opslag van Emerson. In het gemengd-dubbelspel kreeg het Franse paar Frangoise Dürr/Jean Clau de Barclay, dat Okker en Virginia Wa de had uitgeschakeld, geen enkele kans van de degelijke Marty Riessen en de koele Margaret Court. Voor Rod Laver mag het toernooi te Parijs financieel zeer geslaagd heten. Als winnaar in het enkelspel verdiende hij 35.000 Franse franken, ruim 23.000 gulden, waarbij nog 2500 franken geteld kunnen worden uit de eindstrijd van 't heren-dubbelspel. Ken Rosewall kreeg 17.500 franken. Margaret Court verdien de 10.000 franken uit het enkelspel en Ann Jones 5000 plus 2500 uit 't dubbel spel. (g.s. 98.175 km per uur); 2. Naber (Winkel) Kawazaki; 3. De Jonge (Kwa- dendamme) Suzuki. Snelste ronde: Bult 1.26.4 (100.583 km/u). 500 cc-klasse (28.986 km) 1. Bouwmeester (Abbenes) Honda 18.43.0 (g.s. 92.840 km/u); 2. v. d. Sluys (Capelle a/d IJssel) Triumph; Alblas (Krimpen a.d. Lek) Norton. Snelste ronde: Bouwmeester 1.30.5 (g.s. 96.026 km/u). Zijspan-klasse 24.140 km). 1. Oosterloo-Hermans (Hilversum) BMW 17.02.5 (g.s. 85.000 km/u.); 2. Steiginga-Kort (Medemblik) NSU; 3. Kloeren -De Jong (Jutphaas) BMW; Snelste ronde: Oosterloo 1.39.3 (87.516 km/u). Standen voor het Nederlands kampioen schap: 50 cc: 1. Daleman 54 punten (drie wedstrijden); 125 cc: Zoombelt 77 pnt. (vier); 250 cc: 1. Den Boer 20 pnt (een); 350 cc: 1. Bult 40 pnt. (twee); 500 cc: Bouwmeester 20 pnt. (een); zijspannen: 1. Oosterloo-Hermans 20 (een). Het heren-enkelspel bij het interna tionale tennistoernooi te Chelten ham (G.-Br.) is gewonnen door Brian Fairley. De Nieuw-Zeelander versloeg in de eindstrijd Hajo Plötz (W.-Dld.) met 6-4 en 6-3. ABCOUDE Tijdens de driekilome- terzwemwedstrijden bij Abcoude, die telden voor de Zwemkroniekbekers, heeft John van de Kamp zaterdag het onderdeel vrije slag bij de heren ge wonnen. Hij bleef met 44 minuten en 18.2 seconden de Hagenaar Jan van Schijndel precies vijf seconden voor. De uitslagen waren: 3 km vrije slag heren: 1. v. d. Kamp (Dolfijn) 44.18.2; 2. Van Schijn del (SNA) 44.23.2; 3. Landeweer (De Robben) 44.53.4; 4. Brouwer (ZIOS) 45.04.0; 5. Beaufort (KZC) 45.05.0. 3 km vrije slag dames: 1. Linda de Boer (Naarden) 45.50.8; 2. Tineke Maat (VZC) 45.54.8; 3. Anke Veeken (HZ en PC) 46.20.9; der Meer (VZC) 47.10.6. 3 km schoolslag heren: (VZC) 54.22.2; 2. Bartels 54.27.1; 3. Wentink (DJK) 54.30.7 4. Elgersma (ZZ en PC) 55.48.8; 5. Vol- winkel (DJK) 56.17.5. 3 km schoolslag dames: 1. Van Breukelen (Naarden) 62.45.8; 2. Bou- mans (HDZ) 64.26.6; 3. Lepetak (RDC) 65.29.0; 4. Hopman-Tabak (HZC) 66.24.5; 5. Hollemans (De Zwanen) 68.10.0. van de 5. Van 1. Valk (ZIAN) OLDENZAAL Er heerste zondagmiddag grote vreugde in het zwembad Vondersweyde te Oldenzaal. Deze vreugde uitte zich na afloop van de jeugd landenwedstrijd NederlandGroot-Brittannië in een onvrijwillig bad voor en kele leiders en zwemmers en zwemsters. Beetgepakt door sterke armen, die gedachtig het gezegde; eendracht maakt macht: waren ineengestrengeld, ver dwenen zij met een reuzenzwaai in het water. Er was ook alle reden toe om de blijdschap op uitbundige wijze te uiten. De Nederlandse jeugdploeg had niet alleen op overtuigende wijze de jonge Britten verslagen met 117-79 punten maar bovendien had zij getoond inhoud te bezitten. In Oldenzaal diende zich veel jong talent aan met prestaties en tijden, die de Britten ontzag moe ten hebben ingeboezemd. Vier nieuwe nationale aspirantenrecords kwamen in de boeken. Daarnaast brachten zovele anderen tijden op de klokken die grote verwachtingen wekken voor de toekomst. Reeds op de eerste dag distantieer den onze landgenoten zich duidelijk van hun tegenstander: 60-43 punten. Hun grote superioriteit zou echter de twee de dag blijken, toen zij met niet min der dan zeven van de negen nummers wonnen, waaronder de twee estafettes. Slechts de zege op de 100 meter vrije slag meisjes en de 200 meter school slag meisjes moesten zij aan de Brit ten laten. Het talent, dat in het zonnige Olden zaal uit de schaduw trad, was velerlei: Frieke Buys op de vlinderslag, Addy Nijhuis op de schoolslag, Frangois van Kruisdijk, die een fraaie overwinning behaalde op de 200 meter wisselslag jongens, Els Droog en Lia Plantinga op de rugslag. Anderen bevestigden hun kwaliteiten, zoals Roger van Ham burg, die tot een nieuw record kwam op de 400 meter vrije slag met 4.29.5 en Bob Schoutsen, die wederom zijn klasse bewees op de rugslag met over winningen op de 100 en 200 meter. Zo groot was het Nederlandse overwicht, dat er vooral op de tweede dag nau welijks sprake van strijd was. De tij den spreken wat dat betreft voor zich zelf. Tegenover dit fraaie Nederlandse zwemsucces stond „slechts" een twee de plaats van de Nederlandse polo- ploeg. Ondanks veelbelovend spel van de poloploeg moesten de Nederlanders achter West-Duitsland met een tweede plaats genoegen nemen. DE UITSLAGEN WAREN: MEISJES: 400 meter vrije slag: 1. Sue Williams (GB) 4 min. 53.6 sec., 2. Hennie Pen- termann (N) 4.58.1. 3. Mia Plantinga 4.58.2, 4. Janeth Betts 5.09.1. 100 meter vlinderslag: 1. Patricia La- zenby (GB) 1.10.3, 2. Frieke Buys 1.10.4 (nieuw Nederlands aspirantenre cord, oude record met 1.11.2 in bezit van Inge Schaaphok), 3. Inge Schaap hok 1.12.7, 4. Margaret Weymouth (GB) 1.13.6. 200 meter rugslag: 1. Els Droog 2.35.2 (nieuw Ned. adspirantenrecord, oude record met 2.36.3 in bezit van Ine ke Arends), 2. Annemarie Groen 2.38.9, 3. Pemela Bairstow (GB) 2.39.2, 4. Pa mela Davies (GB) 2.43.0. 400 meter wisselslag persoonlijk: 1. Shela G. H. Ratcliffe (GB) 5.26.5, 2. Hennie Pentermann 5.27.5, 3. Gerda Lassooy 5.35.5, 4. Sue Williams (GB) 5.33.9 (gediskwalificeerd). 4 x 100 meter vrije slag estafette: 1. Nederland (Sia Telkamp, Frasquita Smits, Cora Schouten en Liesbeth Klumper) 4.17.2 (nieuw Ned. adspiran tenrecord, oude record met 4.27.8 in be- Brittannië 3.51.0. zit van nationale ploeg), 2. Groot-Brit tannië 4.18.6. JONGENS: 100 meter vrije slag: 1. Bob Schout sen 57.2, 2. Ian Armiger (GB) 58.3, 3. Roger van Hamburg 58.4, 4. John Mills (GB) 58.6. 100 meter rugslag: 1. Bob Schoutsen 1.02.3, 2. Gerard Gielen 1.04.7, 3. An thony Davidson (GB) 1.05.8, 4. Keith Roberts (GB) 1.09.3. 200 meter schoolslag: 1. Addy Nij huis 2.41.5, 2. Stuart Roberts (GB) 2.42.1, 3. Frangois van Kruisdijk 2.43.2. 4. Colin Richardson (GB) 2.46.7. 100 meter vlinderslag: 1. Alan Wid- dowson (GB) 1.01.8, 2. John Mills (GB) 1.03.2, 3. Arnold Rood 1.04.5, 4. Roger van Hamburg 1.05.4. 4 x 100 meter wisselslag estafette: 1. Nederland (Bob Schoutsen, Addy Nij huis, Arnold Rood en Roger van Ham burg) 4.16.3 (nieuw Ned. adspiranten record, oude record in bezit van na tionale ploeg met 4.26.6), 2. Groot-Brit tannië 4.16.5. DE UITSLAGEN VAN ZONDAG: 100 meter vrije slag meisjes: 1. Alexandra Jackson (GB) 1.02.5, 2. Lies beth Klumper 1.04.3, 3. Frasquita Smits 1.04.3, 4. Patricia Lazenby (GB) 1.05.5. 400 meter vrije slag jongens: 1. Ro ger van Hamburg 4.29.5, (nieuw adspi rantenrecord, oude record stond op z'n naam met 4.30.3), 2. Stephen Gross man (GB) 4.35.5, 3. Henk Mulder 4.36.8, 4. James Groom (GB) 4.39.9. 100 meter rugslag meisjes: 1. Mia Plantinga 1.11.5, 2. Pamela Davies (GB) 1.13.6, 3. Pamela Bairstow (GB) 1.14.9, 4. Annemarie Groen 1.16.4. 100 meter schoolslag jongens: 1. Ad dy Nijhuis 1.13.0, 2. Stewart Roberts (GB) 1.13.2, 3. Bart Visser 1.14.0, 4. Colin Richardson (GB) 1.16.6. 200 meter schoolslag meisjes: 1. Amanda Radnage (GB) 2.51.2, 2. Mar jan Janus 2.55.7, 3. Henny Penterman 2.56.2, 4. Shelag Ratcliffe (GB) 2.56.5. 200 meter rugslag jongens: 1. Bob Schoutsen 2.16.4, 2. Gerard Gielen 2.22.0, 3. Anthony Davison (GB) 2.27.9, 4. Keith Roberts (GB) 2.28.9. 200 meter wisselslag persoonlijk jon gens: 1. Frangois van Kruisdijk 2.22.4, 2. Allan Widdowson (GB) 2.22.9, 3. Bert Elzerman 2.25.3, 4. Michael Foskett (GB) 2.25.3. 4 x 100 meter wisselslag meisjes: 1. Nederland (Mia Plantinga, Marjan Ja nus, Frieke Buys en Liesbeth Klum per) 4.46.1, 2. Groot-Brittanië 4.46.2. 4 x 100 meter vrije slag jongens: 1. Nederland (Beelen, Schoutsen, Van Hamburg en Mulder) 3.49.9, 2. Groot

De Vallei | 1969 | | pagina 9