Petrosjan fel op winst Olympische medische staf: Eddy Merckx hoopt op Tour de France Van Dijk en Rijnders naar Ajax WELLICHT NIEUW PROCES VOOR CASSIUS CLAY TORBEN ULRICH: „Grap bedreigt toekomst" Zweefvliegkampioenen Carruthers maakte einde aan Japanse triomfen Roche en Okker trokken zich terug Koersen in Hilversum Uittocht van spelers bij 1. Fc Nürnberg Belgische weduwe won half miljoen in voetbalpool Ajax geïnteresseerd in Van Beveren en Eijkenbroek Veel belangstelling voor bekerfinale Skiën blijft voorlopig op programma van Winterspelen ze... ze zijn er weer! DOS vraagt gratie voor Haiwald JANSSEN WINNAAR Bezorgd Vinnig conflict Met fles te lijf Belgisch protest tegen schorsing Merckx Danek verbeterde eigen record Terug gestuurd Onverenigbaar Dames Prullenbak Toegegeven Sanering Zwolse voetbal een feit Op vrije voeten Belangstelling voor lokale krant neemt toe Vrolijkste Indonesië laat communisten vrii Paus wacht een uitgebreid vliegprogramma ENGELSE TT NOG GEEN VOLLEDIG AKKOORD OVER ULTRA-CENTRIFUGE BETOGENDE TARTAREN WEER VRIJ Pagina 11 DINSDAG 10 JUNI 1969 MOSKOU. Na vyf rustdagen is de strijd om de wereldtitel schaak tussen kampioen Petrosjan en uitdager Spasski gisteren, toen de twintigste party begon, in alle hevigheid voortgezet. Het was duidelijk, dat Petrosjan, die tegen de achterstand lO'/i8'/i aankykt, zou po gen het bord uit zyn voegen te lichten. Een remise heeft voor hem vrywel geen betekenis meer. Petros jan koos een variant van het orthodoxe Dame Gambiet, die ongetwij feld nog niet tenvolle is geanalyseerd. Spasski bracht met 11c6 vermoe delijk een versterking aan, doch na een middenspel vol „laveringen" kreeg de PETROSJAN titelhouder na de dertigste zet toch vat op Spasski's stand. Laatstgenoemde raakte in tijdnood en moest tenslotte afbreken in een stelling die o.i. aan wit redelijke kansen op voortzetting biedt. In hoeverre er van winstmogelijkheid sprake is, zal de ana lyse moeten leren. Vanmiddag wordt er voortgezet. Morgen heeft Spasski wit in de 21ste ontmoeting. De partij had het volgende verloop: 1. c2—c4 e7e6. 2. d2—d4 d7—d5. 3. Pgll—f3 Lf8e7. 4. Pbl—c3 Pg8—f6; 5. Lel—g5 00. 6. e2—e3 h7—h6. 7. Lg5X f6 Le7Xf6. 8. Ddl—d2 b7—b6. 9. c4Xd5 e6Xd5. 10. b2b4 Lc8—b7. 11. Tal—bl g7c6; 12. Lfld3 Ph8—d7; 13. 0—0 Tf8—e8. 14. Tfl—cl a7—a5. 15. b4Xa5 Ta8Xa5. 16. Ld3—f5 Ta5—a6. 17. Tbl— b3 g7g6. 18. Lf5d3 Ta6—a7. 19. Tel— bl Lf6g7. 20. a2a4 Dd8—e7. 21. Ld3fl Lh7—a6; 22. h2—h4 La6Xfl; 23. TblXfl h6h5. 24. Tfl—el Ta7—ab. 25. g2g3 De7d6. 26. Kgl—g2 Kg8—f8. 27. Tel—bl Kf8g8. 28. Dd2—dl Lg7—f8. 29. Tb3—b2 Lf8g7. 30. Tb2—c2 Ta8—a7. 31. Tbl—cl Pd7—b8. 32. Pc3—e2 Ta7—c7. 33. Ddl—d3 Tc7—a7; 34. Dd3—b3 Ta7— ad 35. Pe2—f4 Te8—d8. 36. Pf4—d3 Lg7—f8. 37. Pf3e5 Td8—c8. 38. Tc2—c3 Lf8e7; 39. Pd3—f4 Le7—f6; 40. Pe5—d3 Ta6a5 en afgebroken. Gepeperd rapport van de zaak Sieng Collard ROTTERDAM De drie artsen van het negen leden tellende medische team, dat vorig jaar tijdens de Olympische Spelen in het middelpunt stond van een hoog oplaaiend conflict hebben bijna acht maanden na de gebeurtenissen ver slag uitgebracht in een „Rapport van de zaak Collard". Deze medici de heren D. Wille- brand, J. L. de Jongste en W. L. Mos terd hebben zich in hun 31 pagina's tellende geschrift alleen bezig gehou den met de gebeurtenissen rondom de gedragingen van wielersoigneur Sjeng Collard. De functionaris is tijdens de Spelen naar huis gestuurd, omdat hij de richt lijnen had genegeerd. Ter herinnering: Collard diende in Mexico een aantal sportlieden injecties met vitaminen en het hormoonprepa raat duraboline toe, hoewel de artsen nadrukkelijk hadden gesteld, dat het injecteren alleen door hen en dan nog uitsluitend op medische indicatie mocht gebeuren. Een der conclusies van het rapport: „De medische staf ziet de toekomst van de topsport bezorgd tegemoet, wanneer niet ten spoedigste door de verantwoor delijke sportleiders krachtig stelling wordt genomen tegen de opvattingen, die in de wielerwereld en incidenteel in andere takken van sport gelden". Aan die conclusies gaat een gedetail leerd betoog vooraf, waarin de betrok ken artsen proberen begrip te wekken voor hun positie tijdens de Spelen van Mexico. Collard, die naast de wielrenners de atletes Maria Gommers, Els van Noor- duyn en IIja Keizer-Laman op hun ver zoek en met toestemming behandelde, wordt daarbij aangewezen als de leu gens rondstrooiende soigneur. Een man, die niet schroomde bepaal de sportlieden hormonen doping, oor delen de artsen toe te dienen. Voorts wordt een in Mexico gerezen vinnig conflict tussen medici en de chef de mission (dr. Dokkum) geopen baard. Deze hoogste Olympische ge zagsdrager in het Nederlandse kamp MILAAN. Tydens een uitvoerige bespreking in het Milanese kantoor van de Italiaanse krant „La Gazette dello Sport", organisator van de Ronde van Italië, is maandag de dopingaffaire-Eddy Merckx ter sprake gekomen. Hoofddoel van deze gedachtenwisseling, die werd bygewoond door onder meer drie artsen, ver tegenwoordigers van het Italiaanse Ministerie van Gezondheid, directeuren van enkele fabrieksploegen en wereldkampioen Adorne (namens de renners), was het bekijken van de mogelijkheid om tot een gezondheidswet in sportzaken te komen. Deze wet zou betrekking moeten hebben op de bescherming van de gezondheid van sportlieden tydens de diverse evenementen. Staatssecretaris Usvardi zei: „Het geval-Merckx" heeft opnieuw aangetoond dat er by de dopingcontrole een grote onzekerheid heerst by alle betrokkenen. Daarom moet een wetteiyke rege ling worden getroffen". Ondertussen gaan de discussies over het „geval-Merckx" verder. De Bel gische ex-wereldkampioen verklaarde zelf in een interview: „Ik zal blijven rij den, maar het is voor mij niet meer hetzelfde. Nu heb ik nog slechts een hoop: in de Tour de France te starten. Jammer dat ik de Giro niet heb kunnen uitrijden. Erger is echter dat mijn eer als renner is bezoedeld. Ik weet niet wie mij een dergelijke streek heeft geleverd." Vincenzo Giacotto, de manager van de Faema-ploeg waartoe Merckx behoort kenschetste de Ronde van Italië als: „Giro van de eigenaardighe den". Hij verklaarde verder: „In een etappe in het zuiden wilde een opge wonden toeschouwer Merckx met een fles te lijf gaan. Een andere keer pro beerde iemand het achterwiel van Merckx vast te houden. En er was nog meer merkwaardigs. Wij wachten het resultaat van het onderzoek af. Dan zullen wij de raad van onze advocaat inwinnen". De internationale beroeps- BRUSSEL De Belgische wieler bond heeft gisteren bevestigd dat hij een telegram heeft ontvangen van de UCI waarin hij op de hoogte wordt ge steld van het feit dat Eddy Merckx van 2 juni tot 1 juli is geschorst we gens „het gebruiken van stimulerende middelen in de zestiende etappe van de Ronde van Italië". De Belgische Bond heeft onmiddellijk protest aangetekend tegen dit besluit. TERLET Op de laatste dag van het nationale zweefvliegkampioenschap dat op Teriet wordt georganiseerd, was de opdracht een doelvlucht van Teriet via Scherpenzeel naar Gilze-Rijen. Twee vliegers slaagden er in het doel te bereiken, namelijk Breunissen uit Brummen (GLD) en Kater uit An na Paulowna. Zij werden respectieve lijk een en twee in de open klasse en handicapklasse. Nederlands kampioen in de open klas se is Dekkers uit Utrecht met 5083 pun ten. Twee Jongblut uit Blaricum met 4884 punten. Drie van Steinvoorn uit Haren (Gr.) met 5507 pnt. In de handicap-klasse is Van Stein voorn Nederlands kampioen geworden met 4947 pnt, gevolgd door Van Bree, Eindhoven, met 4670 pnt. en Bluekens uit Turnhout (België) met4580 pnt. wielrennersbond heeft voor aanstaan de zaterdag een vergadering in Brussel belegd. Hier zal worden gesproken over de schorsing van Merckx. De Belg is door de internationale wielerfederatie op grond van het besluit van de Itali aanse wielerbond van 2 juni tot 1 juli van deelneming aan wielerwedstrijden uitgesloten. DOUGLAS De 31-jarige Keivin Cr- ruthers heeft een einde gemaakt aan de Japanse motortriomfen van de laat ste acht jaar. Carruthers leidde tijdens de Engelse TT op het eiland Man van het begin tot het einde in de 250 cc- klasse op zijn Benelli. Hij legde de 364 km af in twee uur 21 m. 35.2 sec. De Engelsman Perris op Suzuki werd twee de. Bij de zijspanraces zegevierde de Westduitser Klaus Enders op BMW voor zijn landgenoot Schauzu eveneens op BMW. Enders verstevigde met de ze zege zijn positie aan de kop in de competitie om het wereldkampioenschap De uitslagen waren: 250 cc: 1. Carruthers (Austr) Benel li, 264 kilometer in 2 u. 21 m. en 35.2 sec. (gem. 154,4 km/u); 2. Perris (GB) Suzuki, 2.24.59,4; 3. Herrero (Spanje) Ossa, 2.25.21,0; 4. Chatterton (GB) Ja- maha 2.29.01,0. De stand in de competitie om het wereldkampioenschap in de 250 cc-klas- se is na deze race: 1. Herrero (Spanje) 40 pnt; 2. Andersson (Zweden) 37; 3. Perris (GB) 25; 4. Carruthers (Austr) 15. Zijspanklasse 1. Enders (W.Dld.) BMW 1.13.27.0 (gem. 148,82 km/u); 2. Schauzu (W. Did) BMW 1.14.39.4; 3. Fath W Did) met URS 1.15.00.0; 4. Butscher (W. Did) BMW( 1.21.18.0. Stand in de competitie' om het we reldkampioenschap zijspanklasse na de race o phet eiland Man luidt: 1. En ders 30 pnt; 2. Linnarz en Schauzu (beiden WDld) 26 pnt; 4. Fath 25 pnt; 5. Butscher 24 pnt; 6. Auerbacher (W. Did) 12 pnt. LONG BE ACE Tijdens atletiek wedstrijden in Long Beach (Californië) heeft de Tsjech Danek zijn eigen Euro pees record discuswerpen (65.22) ver beterd. Hij kwam dit keer tot 65.50 m. weigerde namelijk de buitenwacht ope ning van zaken te geven, de gebruikte stoffen te noemen en onmiddellijk te beslissen Collard na zijn loyale beken tenis naar huis te sturen. „Het beleid van de chef de mission", kritiseren nu de artsen, „had tot ge volg, dat de heer Collard zich, overtuigd als hij was van zijn kwaliteiten, hoogst provocerend ging gedragen. Op tallo ze wijzen demonstreerde hij hoe onjuist de handelingen van de artsen waren. Het was, dit gedrag in aanmerking ne mend, onbegrijpelijk dat de chef de mission (na de ontdekking van Collards handelwijzen) nog steeds geen beslissing had genomen over het vertrek van de heer Collard". De artsen besloten ten slotte een ul timatum' te stellen: „Of de heer Col lard binnen 24 uur uit het Olympisch dorp of wij", daarna werd de soigneur naar Nederland teruggestuurd. Volgens dit rapport zijn er vele be denkingen geweest deze zaak tijdig uit de doeken te doën. Zo zou de coach der wielrenners (Joop Middelink), die overi gens evenals zijn chef d'equipe (Adri Zwartepoorte) achter het beleid van de artsen stond, geen ruchtbaarheid aan deze zaak hebben willen geven. Hij vreesde op zakelijk gebied door deze af faire ernstig benadeeld te kunnen wor den. Ook wordt aandacht besteed aan het optreden van dr. P. van lDijk, voorzit ter van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) en lid van de medische commissie van het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC): „Zonder te twijfelen aan zijn integri- SJENG COLLARD provocerend, gedrag BRISTOL Het terugtrekken van de Australiër Tony Roche en Tom Okker heeft aan de eerste dag van de open tenniskampioenschappen van Bristol veel van zijn glans ontnomen. Tom Ok ker vijfde op de plaatsingslijst in Bristol liep in Parijs een rugblessu re op. Op de eerste dag waren er geen ver rassende uitslagen. Ken Rosewall had het wel zeer gemakkelijk: met twee maal 6-0 versloeg hij de zeventienjari ge Dino Martin, zoon van de filmac teur Dean Martin. In de eerste ronde van het dames enkelspel verloor Astrid Suurbeek met tweemaal 6-3 van de Engelse Robin Lloyd. Judith Salomé kwam eveneens niet verder dan de eerste ronde. Zij was met 6-4 en 6-2 zwakker dan de Engel se Joyce Williams. In een tennistoernooi in Beckenham heeft Betty Stöve zich geplaatst voor de tweede ronde door een zege op de Amerikaanse Ann Grubb. De setstan den waren 6-3 en 6-2. HILVERSUM Vanavond om zes uur begint in Hilversum een program ma waarin het Kampioenschap Ne derlandse Paarden het belangrijkste nummer is voor de dravers. Er star ten negen paarden achter de auto voor de 2440 meter. Cherrie Spencer en Diogen zullen on getwijfeld bij de favorieten behoren, maar Duchesse Mac is terug na een paar maanden rust en Carlos Pluto komt slechts uit Limburg voor de wer kelijk grote nummers. Voor die laat ste is wat mooi weer nodig, want met veel wind kan hij zijn volle vermogen niet aanwenden. Gezien het eerste startnummer houden wij het op winst voor Cherie Spencer. Het programma luidt: Olga Plutoprijs (2440 m, met trio): Gerardus O - Gerd Hanover - Hendrik BS. Mac Kinleyprijs (2000 m, autostart, voor leerlingen): Flipsen - Fair Lady - Gamin B. Theo Messidorprijs (2000 m, auto start, met trio): Fabion - Gaido Six - Fred Signal. Axkit Hollandiaprijs (2020 m, eerste afd.): Erica - Diana Sunshine - Car rière. Kampioenschap Nederlandse Paar den (2440 m, autostart): Cherie Spen cer - Duchesse Mac - Diogen. Outsi der: Carlos Pluto. Quicksilver S prijs (2040 m, met trio): Goudplevier S - rijder H. Pools (Gravin Rita of Gehade Hollandia) - Fabiola Spencer: Cherie Spencerprijs (1600 m, auto start, eerste afd.): Faola Hollandia - Eronica W - Foxtrot. Axkit Hollandiaprijs (tweede afde ling): Entry Volann - Dakota - Zelos van Vredenhof. Outsider: Be-Beach- comber. Peterhofprijs (2000 m, autostart, m. trio) Geus Akkerdam - Rrisco H - Dita Pluto. Outsider: Gezina. Charüe Spencerprijs (1600 m, twee de afdeling): Ernie Rita - Ekster S - Everprise. teit zijn de artsen van mening, dat de functie van lid van een medische com missie van het IOC, dat een controle rende taak heeft, onverenigbaar is met het lidmaatschap van een bond of or ganisatie welks leden actieve deelne mers zijn aan de Spelen. Een stelling, die zonder meer inhoudt dat een objec tief oordeel van de voorzitter van de KNWU een onmogelijke opgave is". Uitgebreid gaat het rapport in op de acties, die tegen Collard zijn genomen: het controleren van de kofffers op Schiphol („wegens de zeer grote hoe veelheid vracht, die de KNWU voor ver voer naar Mexico aanbood"), de aldaar gevonden ongewenste medicamenten (waaronder duraboline en enkele „weg- gooi-spuiten") en het controleren van de massagekamer, waarin Collard in Mexico werkte: „Bij binnenkomst van deze kamer werd geconstateerd, dat de spuiten uit de prullebak staken". De soigneur gaf ter plaatse onmid dellijk toe te hebben geïnjecteerd „in het belang van de jongens". Na dit onderzoek door de betrokken artsen was de climax bereikt in een conflict, waarvan de rapporterende me dici nu zeggen: „Een zaak, die deze proporties kon aannemen, omdat de leiding vanaf het begin bevreesd was voor de gevolgen, die een volledige opening van zaken zou hebben. De medische staf betreurt het bovendien, dat hij van de zijde van het NOC op geen enkele wijze 'een reactie heeft mogen vernemen op de onjuiste voorstelling van zaken van de heer Col lard". AMSTERDAM De internationals Dick van Dijk en Nico Rijnders zullen het volgende seizoen voor Ajax uitko men. Nadat de besturen van Ajax en FC Twente overeenstemming hadden be reikt over de transfer tekende Dick van Dijk maandagnacht het contract, dat hem twee jaar aan Ajffx bindt. Ook de Go Ahead-speler Nico Rijnders is ge contracteerd voor een periode van twee jaar. De verenigingen zijn overeenge komen, dat de transfersommen niet zullen worden bekendgemaakt. Piet Teuling van Hermes DVS zal in het nieuwe seizoen voor Fortuna VI uitkomen. Van Meeteren van SVV is op eigen verzoek op de transferlijst geplaatst. Holland Sport zal op 15 juni, de da tum waarop amateurs gecontracteerd mogen worden, Bijsterveld en Eek- hart van DHC aantrekken. De Duitse aanvalsleider van DOS, Wolfram Kaminke, is op eigen verzoek op de transferlijst gezet. DOS is in on derhandeling met FC Köln over Heye- res, reservedoelman van de Keulse ver eniging. Drie spelers van Baronie, Mattie Brouwers, Cees van Iersel en Ferry Pirard, zijn op eigen verzoek op de transferlijst geplaatst. 6 Tussen Anderlecht en Daring worden besprekingen gevoerd over een eventu ele transfer van Bergholtz. Anderlecht zou Bergholtz willen ruilen voor de achterspeler Ghellinck. Elinkwijk heeft acht spelers op de transferlijst geplaatst. Het zijn Van de Pel, Westra, Rudge, Van Egden, Cohen, Kool, Teunissen en Leffeld. Tonnie van der Linden blijft volgend seizoen in ie der geval nog voor Elinkwijk spelen. NEURENBERG Na de degrada tie van de Duitse landskampioen van het vorig seizoen 1. FC Nürnberg, naar de regionalliga vindt er een ware uit tocht van spelers plaats. Na de „ver koop van Müller naar Borussia Mön- chen Gladbach, Cebinac naar Hannover '96 en Volkert (naar Zwitserland) heeft nu ook doelman Rynio de Neurenbergse club verlaten. De 21-jarige doelverde- diger tekende een contract voor twee jaar bij Borussia Dortmund. Door het vertrek van Rynio heeft 1. FC Nürnberg thans een doelverdedi- gersprobleem. Nu Wabra niet meer kan worden opgesteld is alleen „de derde man" Walter Pradt beschikbaar. BRUSSEL Een 71-jarige we duwe uit Luik, mevr. Merlemont, heeft in en Britse voetbalpool een bedrag van bijna een half miljoen gulden gewonnen. Zij speelt reeds jaren met weke lijks een kleine inzet en vulde haar formulier altijd op dezelfde ma nier in, in de verwachting dat de uitslagen zich op den duur wel eens een keer naar haar prognose zouden schikken. ROTTERDAM Ajax blijkt belang stelling te hebben voor Jan van Beve ren, onze internationale doelman en Hans Eijkenbroek, beiden van Sparta. De Rotterdamse vereniging zou voor deze twee spelers een bedrag van on geveer 750.000 gulden vragen. Ook wordt er gesproken over een een eventuele ruil. Van Beveren zou dan naar Ajax vertrekken én Sparta zou voor hem de reservedoelman van de Amsterdamse club Stuy en de Zweed Danielsson in de plaats krijgen. Bennie Muller die van Ajax een vrije transfer heeft gekregen gaat hoogst waarschijnlijk naar Haarlem. ROTTERDAM Voor de finale van de Nederlandse voetbalbeker, die mor gen tussen Feijenoord en PSV in het Stadion Feijenoord wordt gespeeld, be staat grote belangstelling. Bij Feijenoord is een groot aantal aanvragen voor plaatskaarten binnen gekomen. Het Stadion Feijenoord ver wacht een uitverkocht huis. De wed strijd begint om 20.15 uur. ZWOLLE Tijdens een bewogen buitengewone yergadering hebben de le den van Zwolsche Boys maandagavond besloten naar de vierde klasse terug te gaan. Hoewel er aanvankelijk bezwaar was tegen het feit dat de naam Zwol sche Boys geheel verdween uit de nieu we stichting PEC-Zwolle de naam waaronder de vereniging volgend sei zoen aan de competitie zal deelnemen was het argument, dat de gehele schuldenlast door de stichting werd overgenomen van doorslaggevende be tekenis. Van de 150 leden stemden uit eindelijk Slechts 22 tegen het voorstel. Behalve de schuld (150.000 gulden) gaan ook de spelers van Zwolsche Boys over naar de nieuwe stichting. WARSCHAU Het skiën blijft voor lopig op het programma staan van de Olympische Winterspelen. In Warschau stemde het Internationaal Olympisch Comité (IOC) gisteren vrijwel volledig in met de nieuwe amateurbepalingen van de Internationale Skifederatie (FYS). Aan de skiërs mag voortaan een reis- en verblijfsvergoeding worden uitge keerd en een tegemoetkoming voor loonderving. Bovendien mag de ama teurskiër, wanneer de nationale bond daarvoor toestemming geeft, zich be schikbaar stellen voor reclamedoelein den. Het voorstel van voorzitter Brundage om de Fransman Killy en de Ameri kaanse Nancy Green hun gouden me dailles terug te laten sturen kreeg geen steun. Volgens Brundage waren Killy en Nancy Green niet meer als amateur te beschouwen toen ze in Grenoble hun Olympische titels behaalden. HOUSTON Cassius Clay, oud-we reldkampioen boksen in het zwaarge wicht, weet over enkele weken of het proces, waarin hij twee jaar geleden werd veroordeeld wegens dienstweige ring, op wettige wijze tot stand is ge komen. Rechter Joe Ingraham heeft na een driedaags verhoor van Clay nog niet be slist of het proces zal worden herzien. Mohammed Ali, de naam die Clay aan nam toen hij toetrad tot de sekte van de Zwarte Moslims, werd in juni 1967 veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar en een boete van onge veer 36.000 gulden. De oud-wereldkampioen is echter na storting van een borgsom op vrije voe ten gesteld en heeft verscheidene rechtsmiddelen beproefd om zijn proces herzien te krijgen. Alle pogingen faalden totnogtoe. Er is nu echter een kans dat Cassius Clay z'n zin krijgt. Volgens verdedigers van Clay zou bij het proces in 1967 gebruik zijn gemaakt van opgenomen telefoon gesprekken van de bokser, die hij als prediker van de Zwarte Moslims ge voerd heeft met onder andere president Nasser. Volgens het Amerikaanse recht was het op de band opnemen van Clay's telefoongesprekken onwettig. Derhal ve mochten deze gegevens geen rol spe len bij de uitspraak. BONN De Duits-Brits-Nederlandse ministeriële besprekingen over het ge meenschappelijk project voor de pro- duktie van verrijkt uranium volgens het ultra-centrifugeproject van de Ne derlandse prof. Kistemaker zijn maan dag geëindigd zonder dat men tot vol ledige overeenstemming is gekomen. Bij 'n reeks politieke, economische en industriële vraagstukken zijn afwijken de meningen naar voren gekomen. Voor de vraagstukken waarover men het niet eens is geworden, zullen alternatieve voorstellen worden uitge werkt die aan de regeringen van de drie landen zullen worden voorgelegd. Zoals bekend hebben de drie deelne mende landen in maart reeds bekendge maakt dat in Nederland en Engeland fabrieken zullen worden gebouwd voor de produktie van verrijkt uranium. Er dienen oude besprekingen te beginnen tussen de industrieën van de 3 landen onderling over het project. AMERSFOORT Hedenmorgen kwam in hotel Monopole in Amersfoort de Nederlandse Nieuwsbladpers (NNP) dat is de vereniging van uitgevers van niet dagelijks verschijnende kranten, in jaarvergadering bijeen. De voorzitter van de NNP, de heer A. M. Banda te Kollum (Fr.), wees in zijn openingswoord op de economische moeilijkheden ook bij deze groep kran ten, die zich van de dagbladen alleen onderscheiden door een geringere ver schijningfrequentie. De NNP ziet dan ook met belangstelling uit naar de re actie van de overheid op de voorstellen, die zijn gedaan ter verbetering van het economisch klimaat voor de pers. Spreker meent een versterking van de positie van de lokale krant te mogen contateren, doordat bij de bevolking een toenemende belangstelling blijkt te bestaan voor het gebeuren in het ei gen woon- en leefgebied. En aangezien een wel zeer groot deel van de verbrui kers in Nederland woont in gemeenten van 20.000 inwoners of daar beneden de specifieke regio's van de lokale krant toont ook de reclamewereld meer interesse voor de nieuwsbladen, daar lokale markten alleen door lokale kranten ontsloten kunnen worden. De spreker ziet hierin dan ook de moge lijkheid van de segmentatie en de frag mentatie van markten. Wat de regionale tv-reclame betreft, is de heer Banda van mening, dat in de desbetreffende regio verschijnende kranten, dus ook de nieuwsbladen, hier in betrokken moeten worden. ADVERTENTIE STOCKHOLM De laatste zet van Torben Ulrich in zijn „strijd" tegen schijnamateurisme en bureaucratie heeft in de ogen van tennisofficials geen genade kunnen vinden. Wat de 42-jari- ge Deense tennisveteraan als een grap bedoelde, keert zich momenteel tegen hem en maakt zelfs zijn toekomst op de tennisbanen onzeker. Ulrich, de meest markante verschij ning in de tenniswereld, maakte zich onlangs los van zijn federatie en ver hief zichzelf tot prof zijn honorarium stelde hij vast op een dubbeltje. De Deense bohemien, die zijn lange gol vende haar op de tennisbaan altijd met een witte band bijeenhoudt, zag het als een grap, waarmee hij wilde pro testeren tegen „het schijnamateurisme, bureaucratische idioterie, papieren, ver gunningen, schorsingen en wat daar zo bijhoort". De officials vatten Ulrich's protest echter met minder humor op. Dit week einde, toen Ulrich in de kwartfinales van het toernooi van Saltsjöuaden (bij Stockholm) tegen de Zweed Kjell Jo hansson op matchpoint stond, stapte een Zweedse official met een brief in de hand de baan op, waarin de Zweed se bond de Deen van verdere deelne ming uitsloot. De reden: Ulrich kwam voor Frankrijk uit met een licentie waarop hij dacht in de hele wereld te kunnen spelen. Een telefoongesprek met Parijs maakte echter duidelijk dat het papier van de Franse Bond alleen in Frankrijk waarde heeft. Zorgen zal Ulrich die de rest van het toernooi als lijnrechter volgde zich waarschijnlijk niet maken. Want dat past slecht bij de man, die nooit bij de „groten" heeft behoord, maar wel altijd de vrolijkste in de tenniswe reld is geweest. Een eventuele schor sing zal door de tennisliefhebbers dan ook als een gemis worden opgevat. Ul rich is literair begaafd, een uitstekend jazzmusicus, een man vol 'grappen en grillen. Het is vaak leuker hem een wedstrijd uit de tweede ronde te zien winnen dan een finale bij te wonen. Hij gaat in de regel om zes uur 's morgens naar bed en komt er zelden voor drie uur 's middags uit, op feestjes en re cepties komt hij altijd enkele minuten na afloop. Zo'n tennisser is nu eenmaal moeilijk van de internationale circuits weg te denken. UTRECHT DOS heeft de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond verzocht de tot 1 juli geschorste Maiwald gratie te willen verlenen. De Utrechtse ver eniging meent dat Maiwald onevenre dig zwaar is gestraft nu hij ook in de wedstrijden van de nacompetitie niet voor DOS mag uitkomen. Ook is Mai wald niet in de gelegenheid proefwed- strijden te spelen voor verenigingen die interesse voor hem hebben. CASSIUS CLAY nieuw proces SINT NIKLAAS Jan Janssen heeft maandag een profwedstrijd in Stekene Waas (Bel.) gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint, na een rit van 150 kilo meter, de Belg Roger de Vlaeminck. De tijd van Janssen was drie uur en 51 minuten. Derde werd de Nederlan der Richard Buckaki met een achter stand van 20 seconden op Janssen. Jan Serpenti eindigde als 17e. Baanrenner Jaap Oudkerk finishte ex aequo als 20e. Uitslag: 1. Janssen (Ned.) 150 km in 3 uur 51 min.; 2. R. de Vlaeminck (Bel.) z.t.; op 20 sec. 3. Buckaki (Ned.); op 30 sec. 4. Maes (Bel.) 5. Joseph (Bel.) z.t.; op 2.15 17 Serpenti (Ned.); 20. ex aequo onder andere: Kosten en Oud- kerk (beiden Ned.) z.t. DJAKARTA De regering van Indone sië is voornemens ongeveer 70.000 com- munissche gevangenen vrij te laten, die niet rechtstreeks bij de mislukte staats greep van 1965 betrokken waren, zo wordt van militaire zijde inDjakarta meegedeeld. Tienduizend communisten die er naar men aanneemt wel direcht bij betrok ken waren, zullen van Java naar andere eilanden worden gebracht. In Padang, (West-Sumatra), is een plaatselijke communistische leider ter dood veroordeeld. De militaire comman dant van West-Sumatra heeft 23 mili tairen laten arresteren. Zij worden ver dacht van verstandhouding met de com munisten. VATICAANSTAD Als Paus Pijulus VI zijn bestaande reisplannen uitvoert, zal hij deze zomer meer dan 70.400 km byna tweemaal een kringloop om de aarde per straalvliegtuig hebben af gelegd om de zending, die hij zichzelf heeft opgelegd als „reizend apostel" te vervullen. Misschien meer dan welk ander as pect van zijn regering, zullen zijn vluch ten in straalvliegtuigen over de wereld het oudtijdse beeld van een aan Rome gebonden, door muren omsloten Paus dom, dait grotendeels leefde binnen de grenzen van het Vaticaan en de buiten wereld schuwde, hebben verbrijzeld. Op 10 juni heeft de Paus voor de ze vende maal sinds hij zes jaar geleden het opperhoofd van de RK Kerk is ge worden, Italië per vliegtuig verlaten. Hij gaat dan naar Genève om een be zoek te brengen aan het hoofdkwar tier van de internationale arbeidsorga nisatie aldaar en leiders van de Wereld raad van Kerken te ontmoeten. Op 31 juli brengt zijn reisplan hem naar het hart van Afrika om te Kampa la een heiligdom ije consacreren, gewijd aan martelaren van zwart-Afrika en blijk te geven van zijn zorg voor alle volken van Afrika. Het zal zijn eerste reis naar Afrika zijn. De reizen van Paus Paulus volgen el kaar steeds sneller op. In 1964 maakte hij twee reizen naar het buitenland en in 1965 een. Het hele jaar 1966 bleef hij thuis, maar in 1967 maakte hij twee bui tenlandse reizen en in 1968 een. Voor dit jaar heeft hij tot dusver twee reizen op zijn programma en ver wacht wordt, dat hij, zolang hij er li chamelijk toe in staat is, gedurende de rest van zijn leven op zijn minst een reds per jaar zal maken. Gezien de geschiedenis van de RK Kerk is bijna elk van zijn reizen in een of ander opzicht een eerstelling. Zijn reis naar het heilige land in 1964 maak te hem de eerste vliegende Paus, de eerste Paus die ooit gebruik maakte van een straalvliegtuig, de eerste sinds de tijd van Sint Petrus die het heilige land bezocht en de eerste, die ooit een voet zette in Mohammedaans Jordanië en Joods Israël. MOSKOU Zes jongelui die vrijdag in Moskou waren gearresteerd, wegens het houden van een betoging tegen be perking van de vrijheden der Krim- Tartaren, zijn volgens zegsl ieden brij- gelaten. Vijf van hen, zelf Krim-Tartaren, zijn naar hun woonplaats in de Oekrane te ruggestuurd. De zesde arrestante was de 20-jarige Irina Jakir, kleindochter van een generaal die tijdens de grote zuivering van de jaren dertig onder Sta lin om het leven werd gebracht. Haar vader behoort tot de groep Moskouse intellectuelen, die regelmatig pleit voor grotere individuele vrijheid in de Sov jet-Unie en die het ook opneemt voor de ongeveer 250.000 Krim-Tartaren, die na hun verbanning in 1944 wegens ver meende collaboratie met de Duitse be zetters, geen toestemming hebben ge kregen naar hun geboortegrond terug te keren. Enige anoniem gebleven Krim-Tar taren hebben vorige week een beroep gedaan op sommige gedelegeerden op de communistische wereldconferantie, de Tartaren steun te verlenen bij hun streven naar terugkeer naar de Krim. Waarnemers achten het niet uitgeslo ten dat de Russische autoriteiten zich door de aanwezigheid van vele commu nisten uit het buitenland hebben laten benvloeden, geen strafvervolging te gen de betogers in te stellen.

De Vallei | 1969 | | pagina 11