Veenendaals dagblad Inval in Tsjecho-Slowakije veroordeeld j&ÊËik. Buiten tcJ- Paus in Genève bij I.L.O. en Wereldraad Panagoelis na vier dagen vrijheid gearresteerd in Atheense flat Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Honderd vijftig maryiiers morgen 1 weer thuis Droog en zonnig Pompidou wil toch De Gaulle nog raadplegen AMBONESE JONGELUI BELAAGDEN ZUIÖMOLUKSE Tsjechische pers deed goed werk Gromyko naar Moskou Onweersbui van twaalf uur Felle brand legde N.-H. kerk Oudkarspel geheel in de as Spionnenschip in N.Korea tot zinken gebracht RIJ-INSTRUCTRICE EN FRANSE TOERISTE VERONGELUKT Gouden snoeren TSJ. -SL O WAKI JE PROGRAMMA DS. PAISLEY TEVOREiS UITGEWEZEN Uitgewezen KLOPJACHT ZWIJGEND BEROEP Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. DE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 10 JUNI I969 - 43e JAARGANG no. I33 CEAUSCOE POOGT BREUK IN HET COMMUNISME TE LIJMEN DEN HAAG Honderdvijftig Ne derlandse mariniers zullen morgen uit Curacao op Schiphol terugkeren. Zjj zul len om 12.05 uur aankomen met een ex tra lijntoestel van de KLM. Een tweede groep van 65 mariniers zal overmorgen om 13.55 uur o ank omen. I)e laatste groep zal v i. om 12.10 op Schiphol landen. De tv der de groep zullen met de normale lijn- vliegtuigen van de KLM reizen. De terugkomende mariniers behoren tot de driehonderd man die 31 mei naar Curasao vertrokken om mee te helpen bij het herstel van orde en rust in Wil lemstad. BREDA Bij een frontale botsing op de weg Breda-Zundert zijn gisteren de 25-jarige rij-instructrice mej. W. van de Made uit Oosterhout en de 45-jarige mevrouw Florant uit Marseille om het leven gekomen. De leerling van mej. v. d. Made. de heer K. (30) uit Zundert was op de lin ker weghelft geraakt en in botsing ge komen met een tegemoetkomende Fran se auto, waarin het echtpaar Florant was gezeten. De heer K. kreeg evenals de heer Florant een zeer zware hersen schudding. ADVERTENTIE LEKKERE BROODJES ONDERWEG B i BOLLEN EN PUNTJES ATroeger zagen we de gouden snoeren van het penning kruid veel meer langs de kanten van sloten en greppels, op vochtige bermen en in lage hooilandhoekjes dan tegenwoordig en dit is jammer, want onze Lysimachia is altoos een keurzame verschijning in het landschap. Echter zit polderbe stuur, waterschap, gemeente en wegwerker haar altijd met ver foeilijke sproeimiddelen op de hie len en zo zien we 's zomers ver schroeide, bruingele, dode sloot kanten, waaraan iedereen zich er gert. De fijne figuren van de welige oevers gaan meedogenloos tenon- der en soms kunnen er nog een paar van in de tuin het leven voort zetten, zoals de lis, de vrouwen mantel, honingklaverhet penning kruid en nog een paar. De laatste weet zich om het vogelvijvertje goed te handhaven, dank zij de lange kruipende stengels, die tot in het gras en tot op het hofpad voortdringen, wat wel eens lastig kan wezen voor mijn vrouw en de tuinman, die met schoffel en gazonmaaier die plantenslingers moeilijk kunnen ontwijken. Vele liggen echter zó plat op bloemen net vrijlopen en ik heb dit in 't wild ook vaak genoeg rezien bij slootbermen, die niet bespoten, doch met de zeis gemaaid werden. De planten die langs het water staan ontspringen de dans, omdat de bebloemde guirlandes precies buiten het bereik van de boer vallen. Ge kunt dit min of meer vergelijken met de fabel over het riet en de eik van La Fontaine; immers ,,1'arbre tient bon, le ro- seau plie" toen de storm de trotse boom velde, maar het nederige riet ongedeerd moest laten. De naam penningkruid - ook in de Latijnse naam nummular aia" aanwezig - slaat op de bijna munt- ronde, tegenover elkaar staande blaadjes; de plant behoort thuis in de deftige familie der Primula- ciën. 10-6-69 A. B. WIGMAN MOSKOU. Roemenië is ernstig bezorgd over de anti-Chinese koers van de communistische wereldconferentie in Moskou, maar zal niet van de bijeen komst weglopen. Dit heeft de Roemeense partijleider Ceausescou maandag in zijn officiële toespraak op de conferentie verklaard, nadat hij vorige week de delegaties al had gewaarschuwd dat aanvallen op andere partijen het welsla gen van de bijeenkomst in gevaar brachten. Zijn waarschuwing was echter genegeerd. o.a. door de Russische leider Brez- njef, die zaterdag een bittere aanval op China deed, en maandag door de Oost- duitse partijchef Walter Ulbricht, die naar verluidt zei dat het grootste gevaar voor de wereld werd gevormd door „de as Bonn-Peking". Ceausescoe zei. dat de aanhoudende aanvallen op China tot een „verscher ping van de spanningen in de betrek kingen tussen de communistische en arbeiderspartijen" dreigden te leiden. De leiding van de Roemeense partij had niettemin besloten dat Roemenië aan de conferentie moest blijven deel nemen. om de eenheid in de strijd te gen het imperialisme te helpen bevor deren. PARIJS De Gaullistische presi dentskandidaat Georges Pompidou heeft maandagavond gezegd, dat hij, als hij tot president gegozen wordt, bij belang rijke problemen de mening van ge neraal De Gaulle zal vragen. -Hij zou echter niet voortdurend op de generaal willen terugvallen. Pompidou verklaar de dit bij het beantwoorden van vragen die luisteraars hem stelden in de studio van een onafhankelijk radiostation. Op de vraag of hij de generaal zou raad plegen, antwoordde Pompidou: „Ik denk dat, als ik voordurend aan de te lefoon zou hangen, de generaal me zou zeggen: dat is jouw zaak, niet de mijne". L Dc woning van de als premier van de regering der Zuid- Molukken optredende heer N. Tatu- hey in Nijverdal is gisteravond door enkeJe honderden Ambonese jongelui belaagd. De heer Tatuhev moest zich met zijn echtgenote en drie kinderen in veiligheid stellen. De met messen, staven ijzer, kettin gen en kapot geslagen glazen bewa pende aanvallers sloegen de huisraad kort en klein. De politie heeft de wo ning onder bewaking gesteld omdat nieuwe moeilijkheden worden ver wacht. OTTAWA De troepen, die in augustus 1968 Tsjecho-Slowakije bin nenrukten, gingen uit van de volko men onjuiste opvatting dat de pers binnen enkele minuten of uren onder controle zou zyn. Dit heeft Kamil Winter, oud-direc- recteur van de afdeling Nieuws en Lo pende Zaken van de Tsjechoslowaakse televisie maandag in een vergadering van het Internationale Persinstituut verklaard. Winter zei, dat de binnenvallende troepen dachten dat onmiddellijk een Quisling-regering zou worden gevormd die in staat zou zijn toezicht uit te oefenen op de media. Toen de troepen na enkele dagen hun fout beseften, had het proces van de oplossing lang genoeg geduurd om niet meer door de binnenvallende troepen onderdrukt te kunnen worden. Winter, thans een free-lance schrij ver te Londen, zei dat de eisen voor een wijziging in Tsjecho-Slowakije voor de inval niet waren uitgedacht door journalisten, maar de eisen van de verschillende belangengroepen weerspiegelden. Ceausescoe onderstreepte de strikt neutrale rol van zijn land in het Rus- sisch-Chinees conflict. Roemenië had Pekng laten weten, dat het evenmin in stemde met de beschuldigingen aan het adres van Moskou. De Roemeense partijleider veroor deelde voorts nog eens de Russische in vasie van Tsjecho-Slowakije, zonder die met name te noemen, door op te mer ken dat men zich niet onder het mom van proletarisch internationalisme mocht mengen in de aangelegenheden van andere communistische landen. Volgens Roemeense zegslieden in in Moskou zal Ceausescoe het ontwerp document dat ter discussie voorligt aan het einde van de conferentie 4»e- de-ondertekenen, indien er geen amen dementen met anti-Chinese strekking aan worden toegevoegd. Ceaucescoe sprak zijn voldoening uit over de Russische en Chinese ver klaringen, waarin beide landen zeggen bereid te zijn tot onderhandelingen over de grensgeschillen. „Moeilijkhe den tussen communistische landen moe ten door onderhandelingen worden op gelost", vervolgde hij. „Gebeurt dit op andere wijze, dan kan dit slechts scha de toebrengen aan het socialistische stelsel in de wereld, de communistische beweging en de invloed van het socia lisme". Ceaucescoe sprak zich voorts uit te gen het opstellen van een „programma tisch" document met bindende voor schriften voor alle communistische par tijen. Conferenties als deze moesten louter dienen voor openhartige gedach- tenwisselingen en vaststelling van ge meenschappelijke doelen op fundamen tele punten van algemeen belang, met behoud van vrijheid van handelen voor elke partij afzonderlijk. Het werkdocument van deze confe rentie kon dienen als uitgangspunt voor een discussie. CAIRO De Sovjetrussiche minis ter van Buitenlandse Zaken, Gromyko, zal voor een officieel bezoek aai Egyp te in Cairo aankomen, heeft het pers bureau voor het Midden-Oosten mee gedeeld. Hij zal ontvangen worden door de Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Mahmoed Riad. Naar van Egyptische zijde verluidt, heeft het bezoek plaats op verzoek van Moskou en zal het twee dagen duren. Gromyko wordt vergezeld van onder minister van Buitenlandse Zaken Vla dimir Semjonof en van de directeur van het kabinet voor kwesties betref fende het Midden-Oosten. Over hetgeen zal worden besproken is niets gezegd. SYDNEY (Australië) Maandag avond en vanmorgen heeft de stad Sydney haar langste onweersbui sinds jaren beleefd. Het onweer duurde 12 uur. De bliksem sloeg op verschillende punten in en hier en daar ontstonden overstromingen. Grote delen van de stad kwamen in het donker te zitten. Vanmorgen om half acht werd een Fokker Friendship 55 km ten noor den van Sydney door de bliksem ge troffen. Het toestel keerde zonder moeilijkheden naar de stad terug. De bliksem had de romp aan een zijde geblakerd. Korte tijd later was het onweer ten einde. A Alexandras Panagoelis, die in de nacht van donderdag op vrijdag ontsnapte uit de militaire gevangenis van Boyati bij Athene is maandag ge arresteerd. Panagoelis hier omringd door politiemannen en persvertegen woordigers. Voordat hij met donderend geweld omlaag stortte, verdween de hoge toren in Oudkarspel in de enorme rookwolken, die door de brand waren ontstaan. OUDKARSPEL. Een felle brand heeft gisteren de uit 1868 daterende Neder landse hervormde kerk in Oudkarspel totaal verwoest. Zeven brandweerkorpsen bestreden het vuur, maar zij konden niet verhinderen, dat de 42 meter hoge toren instortte. De kerk was tegen brand verzekerd. De schade bedraagt ruim anderhalf miljoen gulden. Het vuur ontstond toen op het dak van de kerk met een lasapparaat re paraties werden verricht. Het vuur verspreidde zich snel. De bewoners van de omliggende huizen werden tijdelijk geëvacueerd in verband met het instortings gevaar. Door de brand is het kostbare dertigstemmige Adama-orgel, dat in 1872 gemaakt werd, verloren gegaan. VATICAANSTAD. Paus Paulus VI heeft het Vaticaan vanmorgen ver laten voor een eendaags bezoek aan Genève, de geboorteplaats van de 16e- eeuwse hervormer Calvijn. Hij kwam om 9.01 aan. Tijdens het bezoek van 12 uur zal de 71 jaar oude paus de viering van het 50-jarige bestaan van de internationale arbeidersorganisatie (ILO) bijwonen en spreken met dr. Eugene Carson-Blake, secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken. Op het programma van de paus staan 16 redevoeringen en volgens zijn medewerkers zal hij wellicht nog meer spreekbeurten vervullen. Het is de zevende buitenlandse reis, die deze paus in zijn zesjarig bewind maakt. Op 31 juli volgt zijn achtste reis, een driedaags bezoek aan Oegan da in Afrika. De reis naar de stad, die sinds lang wordt beschouwd als de „hoofdstad van hel protestantisme", beklemtoont grote belangstelling van de paus voor de zaak van de christelijke eenheid. Verwacht wordt, dat zijn redevoerin gen in Genève dit punt zullen beklem tonen. De fanatieke Noordierse anti-katho lieke predikant ds. Ian Paisley, die met enige medestanders naar Genève was gekomen, om daar te protesteren tegen de aanwezigheid van het hoofd van de katholieke kerk, is niet verder gekomen dan het vliegveld, waar hij en de zijnen de nacht hebben doorge bracht. Vanmorgen vroeg, korte tijd voor de aankomst van de paus uit Rome, zijn Paisley en de anderen per vliegtfiig te ruggekeerd naar Londen. Te Genève was een brief ontvangen afkomstig uit Noord-Ierland, waarin gezegd werd dat er een aanslag op de paus zou worden gepleegd. Die brief is niet afkomstig van ons," zei de do minee. Beweert men van wel, dan is dat volkomen uit de duim gezogen. De paus werd verwelkomd door de Zwitserse president, Ludwig von Moos, vertegenwoordigers van de Internatio nale Arbeids-Organisatie (IAO). de Apostolische Nuntius in Zwitserland, mgr. Ambrosio Marchioni, de secreta ris-generaal van de Wereldraad van kerken, ds. Eugene Carson-Blake, en vertegenwoordigers van het diplomatie ke korps. SEOEL. De Zuidkoreaanse kust wacht heeft gisteren een rubberboot met spionnen, op weg naar de Zuidko reaanse kust, in de grond geboord, Een groter schip vanwaar de spionnen ver moedelijk aan boord van de rubber boot waren gegaan, kon ontkomen. ADVERTENTIE SUNOIL-SUN CREAM SUN MILK (OOK IN SPRAY) ATHENE Alexandros Panagoelis, de Griekse verzetsman, die in de nacht van donderdag op vrijdag ontsnapte uit de militaire gevangenis van Boyati bij Athene, is maandag weer gearresteerd. Dit is bekendgemaakt door eerste vice-premier en minister van Binnen landse Zaken Stylianos Pattakos. Na zijn arrestatie is Panagoelis onmiddel lijk overgebracht naar een van de oos telijke wijken van de Griekse hoofd stad. De 30-jarige Alexandros Panagoelis werd vorig jaar november wegens „de sertie en hoogverraad" door een mili tair gerechtshof in Athene ter dood ver oordeeld. Bovendien werd hij tot acht tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens een aanslag op premier Papa- dopoelos, vorig jaar augustus. Sindsdien deden vele geruchten de ronde, volgens welke Panagoelis her haaldelijk aan martelingen was bloot gesteld. De Griekse regering zag hier in aanleiding om een maand geleden buitenlandse journalisten tqestemming te geven zelf in de gevangenis van Boyati te gaan kijken hoe Panagoelis het maakte. Dat de Griekse regering tot nu toe niet tot voltrekking van het vonnis is overgegaan is, volgens waarnemers te danken aan de vele heftige reacties buiten Griekenland tegen het Griekse kolonelsregime. Ook de secretaris-gene raal van de V.N., Oe Thant en Paus Paulus VI drongen er bij de Griekse regering op aan niet tot voltrekking van het vonnis over te gaan. Sedert zijn ontsnapping vorige week, waarbij Panagoelis hulp heeft gehad van vier bewakers van de Boyati-ge- vangenis is in Griekenland een grote klopjacht op hem gehouden waaraan o.m. hefschroefvliegtuigen en marine schepen deelnamen. Er was een belo ning van ruim 60.000 gld. uitgeloofd voor inlichtingen die zouden kunnen leiden tot zijn aanhouding. Hoe de arrestatie, in het centrum van Athene, zich precies heeft voltrok ken, is niet bekend gemaakt. Uit be trouwbare bron wordt vernomen dat Panagoelis zich ophield in een flat in de straat Patmoe in gezelschap van een van de vier met hem ontsnapte bewakers, genaamd Georges Morakis. Toen de bewaker het huis verliet om boodschappen te gaan doen, greep de politie in. Later op de dag hebben buitenlandse journalisten, met toestemming van de Griekse regering een bezoek gebracht aan Panagoelis in het politiebureau Philadelphia, in een van de buitenwij ken van Athene. Hij was geboeid en werd vastgehouden door politieagen ten. Gekleed in een blauw hemd en een marine-blauwe pantalon, maakte Pana goelis een terneergeslagen indruk. De snor, die hij tijdens het proces en in de gevangenis had gedragen, was af geschoren. Het was de journalisten ver boden Panagoelis vragen te stellen. Volgens de Minister van Binnenland se zaken, heeft Panagoelis zich tijdens zijn arrestatie niet verzet. In het huis waar hij zich vier dagen lang had op gehouden, zijn geen wapens gevonden. Twee andere personen die samen met Panagoelis in het huis woonden, waren op het moment van de arresta tie niet aanwezig. In tegenstelling tot de geruchten als zou Goerges Morakis een van de vier ontsnapte bewakers, samen met Panagoelis zijn gearres teerd, zei de minister dat nog steeds naar hem wordt gezocht. Wie nu de beloning van ruim 60.000 gld. krijgt is niet bekend. Minister Patta kos zei hierover: „Dat zal het onder zoek moeten uitwijzen". De voormalige Griekse minister An dreas Papandreoe, die voorzitter is van de pan-Hellenistische bevrijdings beweging heeft een beroep gedaan op de regeringen van alle landen in de wereld en de Europese en internatio nale lichamen, om te trachten het le ven te redden van Alexander Panagoe lis. „Panagoelis is het symbool geworden voor de strijd om de vrijheid en de on menselijke behandeling die hij onder gaat is het symbool geworden voor de verdrukking van ons volk", zo zei Pa pandreoe. \\\\%uu\uuu Ti en groot hogedrukgebied, waar- van het centrum zich boven de Noordzee bevindt strekt zich uit van de Britse eilanden en Zuid- Scandinavië naar Midden-Europa en veroorzaakt droog en zonnig weer. Randstoringen van een nagenoeg stationaire depressie bij de west kust van Portugal gelegen, trekken van Noord-Spanje langs de Franse westkust in noordwestelijke richtin gen. Zij veroorzaken in genoemde ge bieden enigszins wisselvallig weer. In deze toestand komt ook het ko- mende etmaal maar weinig veran- dering, zodat het stabiele en droge weer in ons land voortduurt. Ten gevolge van drukstijgingen in Midden-Europa zal in onze omge ving de wind iets oostelijker worden. mwumuui 1

De Vallei | 1969 | | pagina 1