Als ze maar niet met elkaar vechten Macabere maskerade aan sterfbed is stotend Gids voor het bruine Borm HAARVERZORGING Afgerasterd Vechten Zeldzaam Jozef tegen vet haar hairsprays haarverstevigers haarkleurverstevigers en spoelingen crèmebehandelingen haarherstellers Enigste plek in West-Europa waar beer in het wild leeft Verstekeling hield winterslaap" Laatste taboe in onze samenleving •v' Buiten Begeleide i Uit het hoog ORIËNTERINGSDAGEN UNIVERSITEIT UTRECHT Ilpiligp grond met het symbool van klassieke schoonheid Let op het EGYPTISCHE KOPJE op alle Lavona-produkten, het symbool van klassieke schoonheid. A/brokkeling Herbouw DINSDAG 10 JUNI 1969 IN HET EIFELGEBERGTE ZIJN DE BEREN LOS... J^e beren zijn los in de Eifel. Er zijn in het Eifel-wildreservaat bij Gon- dorf vijf bruine beren in de vrije wild baan gebracht. Nog vijftien zullen er volgen, zodra zij in de Karpaten en in Bosnië zijn gevangen. Het Eifel-reservaat is de enige plek in West-Europa waar een groep beren in zijn natuurlijke omgeving is terugge bracht. De beer, het grootste roofdier van Europa, komt nog slechts in een zame berggebieden in Oost-Europa in het wild voor. Tn het Eifel-reservaat heerst heel wat spanning rond de vrijlating van de vfjf beren. Er waren slechts enkele ge nodigden en die moesten zich heel rus tig houden. De vijf beren, twee indrukwekkende mannetjes, twee vrouwtjes en een beertje wiens geslacht nog niet bekend is, blijven voorlopig in het uiteinde van een bebost ravijn. Een revier van ongeveer een halve hectare. Later mogen de beren het hele ravijn, dat tweehonderd meter breed en twee en een halve kilometer land is, in bezit nemen. Waar de natuurlijke be grenzing van het revier tekort schiet is een zware stalen afrastenring geplaatst Ondanks alle goede adviezen van zoö logen en berenjagers en ondanks alle uitgebreide voorzorgsmaatregelen, was de directeur van 'het reservaat, Carl Ernst Bartmann (30) niet gerust toen zijn opzichters op het punt stonden de beren de vrijheid te geven. Ik vrees dat ze met elkaar zullen vechten. Er zfjn twee volwassen beren bij, die zo'n driehonderdvijftig kilo we gen en bijna twee en een halve meter lang zijn. Ik hoop niet dat ze het jonge beertje zuilen verscheuren. Blijf rustig ook al vechten ze op leven en dood. Ze kunnen niet naar buiten klimmen." Niettemin droegen alle opzichters een pistool op zak. Op enkele strategische punten stonden de opzichters klaar met walkie-talkies A In dit gebied ligt de vrije wildbaan om elkaar op de hoogte te houden van de bewegingen van de beren. Het werd even spannen toen de schuifdeuren één voor één omhoog werden getrokken. Het kleine beertje, dat het eerst werd vrijgelaten, rende weg alsof de duivel hem op de hielen zat toen één van de grote mannetjesputters bedrieglijk loom naar hem toe schommelde. De vier grote beren sloften met glinsterende oogjes om elkaar heen. De kennisma king bleef echter beperkt tot grauwen en flitsend uitschietende klauwen. „Het is uniek in Europa dat een groep beren is aangebracht in de vrije wild- ADVERTENT1E lavona A De beren zijn los: eerst nog een halve hectare vrijheid. baan. De beer eet vruchten, die hij in het bos en in het veld vindt, maar eigenlijk is hij een alleseter, die in het wild ook dieren aanvalt. De bruine beer is een geweldig goede klimmer. Hier kan hij zich uitleven in de bomen en de rotspartijen", aldus Carl Ernst Bart mann. Het honderd hectaren grote wildreser vaat Eifel telt diverse diersoorten die in hun natuurlijke omgeving leven: herten, reeën, moeflonschapen, gem zen, steenbokken en wisenten. In totaal honderdvijftig dieren. Voor de bezoekers zijn wandelpaden aangelegd. Maar zelfs na een urenlange wandeling vertrekken de meesten niet voor zij het hert Jozes hebben gezien. Een 24-ender, die in de Eifel als het mooiste en populairste hert van Europa wordt bezongen. A Daar gaan ze, met glinsterende oogjes. MADRID Armando Socarras, de Cubaanse vluchteling, die per vliegtuig uit Havana in Madrid aankwam als ver stekeling in het onderstel van het toes tel, heeft volgens een arts in Madrid, de vlucht van acht uur overleefd, doordat hij tijdelijk in 'n soort winterslaap ver keerd heeft. „Wij kennen geen dergelijk geval in de gehele medische geschiedenis", al dus heeft dr. Alejandro Martinez Dal- mau in Madrid tegenover de pers ge zegd. Socarras wrong zich op het vliegveld in Havana in de ruimte voor het lan dingsgestel van een Douglas DC-8 straalvliegtuig, dat na een vlucht van 9.000 km uit Havana in Madrid arri veerde. De dun geklede Cubaan, die watjes in zijn oren had gedaan, heeft in de onver warmde ruimte een temperatuur van 40 graden celsius onder nul overleefd. Dat hij ook het gebrek aan zuurstof op hoogten van bij de 9 km te boven kwam schrijft dokter Dalmau toe aan de om standigheid, dat Socarras. die thans in een Madrileens ziekenhuis wordt be handeld, in een soort winterslaap moet zijn geraakt, waardoor hij met een mi nimale hoeveelheid zuurstof kon vol staan. AMSTERDAM In Nederland pleegt een arts een stervende niet te ver tellen dat de dood nadert. Zelfs in ziekenhuizen blijft het medisch personeel opgewekt praten over niet aanwezige genezingskansen. Om het sterfbed wordt in ons cultuurpatroon een maskerade opgevoerd, waardoor de stervende in diepe eenzaamheid komt op het enige moment in zijn leven, dat hij wezenlijk contact met medemensen niet kan missen. Dit wegduwen van de dood heeft er in het buitenland al toe geleid, dat patiënten die in een ziekenhuis zijn opgegeven, niet langer in dat ziekenhuis kunnen blijven. In Enge land en Amerika zijn speciale „zie- kenhuizen-om-te-sterven". In Neder land zal men, als het proces van sterven lang kan duren, pogingen doen om de patiënt naar huis te krijgen. Voor het eerst is vrijdag en zater dag in Nederland in het openbaar een wetenschappelijk debat gevoerd over de dood en het sterven. Op uit nodiging van enkele studenten aan de medische faculteit van de Am sterdamse universiteit, zijn geduren de twee dagen in het RAI-gebouw films vertoond, lezingen gehouden en discussies gevoerd over De Dood wel genoemd „de laatste taboe van onze samenleving". Hoezeer de dood in onze westerse samenleving verdrongen wordt, bleek duidelijk uit voordrachten van Ne derlandse en buitenlandse specialis ten, die in hun werk de stervende ontmoeten. Vooral de Amerikaanse psychologe R. Abram en de Ameri kaanse psychiater L. Leshan ver telden beklemmende ervaringen. Beiden werken in ziekenhuizen voor kankerpatiënten. Doordat men het sterven voor de stervende tot het laatst toe verborgen wil houden, durft ook de stervende met zijn om geving niet over de naderende dood te praten. De stervende voelt dat hij uitgestoten zal worden; dat men hem, als hij laat merken dat hij weet te zullen sterven, niet langer als een lid van de levende gemeen schap aanvaardt. Dr. Leshan schilderde de tragiek van een gelukkig echtpaar, dat na ja ren van goed contact bij het sterven van een hunner niet verder kon ko men dan een weerpraatje. De Duitse socioloog dr. Chr. von P'erber constateerde dat de verdrin ging van de dood een typisch ver schijnsel in een sterk geïndustriali seerde wereld is. De onmacht die de technisch zo almachtige mens bij het naderen van de dood voelt, brengt hem ertoe „de dood buiten het roos ter" te plaatsen. De mens kan in groot comfort le ven, maar als hij sterft het meest essentiële uur in zijn leven wordt hij door iedereen in de steek ge laten. Hoewel iedereen dit oncomforta bele sterven eens zal beleven, is er nog steeds een diepe weerzin bij de mens om zich wetenschappelijk af te vragen of „dit moment van de meest wezenlijke verlating" niet beter kan worden opgevangen. Art sen en verpleegsters ^worden met op het begeleiden van stervenden opge leid of voorbereid. De vraag rees overigens tijdens het congres, of dit alleen een taak voor medisch perso neel was. Onthullend was het resultaat van een proef, die dr. Leshan in zijn zie kenhuis had genomen: hoe dichter een patiënt bij de dood was, hoe langer het duurde voor een ver pleegster op het waarschuwingsbel letje reageerde. Toen hij dit de ver pleegsters vertelde, waren zij zeer geschokt geen van hen was zich bewust van het treuzelen, het on- bewust-werkend afweermechanisme tegen de dood. Deskundigen die dagelijks con tact met stervenden hebben, ver klaarden dat er geen verschil in het benaderen van de dood is bij ster venden die gelovig zijn of niet-gelo- vig. Ook zijn er geen duidelijke ver schillen tussen het sterven van man of vrouw, jeugdige of grijsaard, on geletterde of intellectueel. Over de dood zelf - werd op het congres weinig gesproken. De non- conform atische filosoof F. Elders vertelde dat men via LSD- tijdelijk de geest van het lichaam kan schei den; dit zou de mens stervenserva ringen kunnen geven die bij het be geleiden van stervenden nuttig zou kunnen zijn. Over het algemeen was men ech ter van mening dat er wetenschap pelijk over het dood-zijn weinig te ontdekken zal zijn in een film zei een klein meisje: „Het lijkt me zo ongezellig, je kunt met niemand meer praten" maar dat het dood gaan een zeer speciale wetenschap pelijke belangstelling ndet langer kan ontberen. Zoals een van de sprekers het uit drukte: „Wij dreigen het einde van ieder leven, namelijk het sterven, uit het oog te verliezen, omdat wij het te druk hebben met de middellen die toch slechts tot dat ene onher roepelijke kunnen leiden." UNESCO WIL TEMPELS VAN NUL-EILANDJE PHILAE TRACHTEN TE REDDEN CAIRO De monumenten van Philae, die meer dan 70 jaar zyn onderge dompeld in de Nyl, zullen binnenkort worden gered uit de ziedende wateren aan de voet van de Aswan-dam. Met steun van de Unesco en kunstminnaars in de gehele wereld zullen de 18 uit rotsblokken opgetrokken vry staande tempels, die voor het grootste gedeelte dateren van omstreeks 350 voor chr., worden overgebracht naar het eiland Agilka. Dit eiland, waarop de tempels zullen worden herbouwd, ligt op nog geen 500 meter afstand van Philae, maar hoog genoeg om de monumenten een veilige en droge nieuwe bouwplaats te bieden, niet evenwel de goddelijke grond, die de oude heersters vonden op Philae, het toevluchtsoord van het stervende heiden dom. UTRECHT De oriënteringsdagen voor de aankomende studenten voor de Utrechtse universiteit zullen dit jaar worden gehouden op 21, 22 en 23 augus tus. Voorheen was de eerste kennisma king van de aankomende studenten al tijd in een eendaags programma sa mengevat, maar tegen een dergelijke massale voorlichtingsdag bestonden nogal wat bezwaren. Het eendaags programma heeft nu plaats moeten maken voor een breed scala van inleidings- en oriënterings evenementen over drie dagen. Circa 200 voorbereide mentoren zullen de eerstejaars in groepjes van tien opge deeld drie dagen lang begeleiden en in leiden. De organisatoren hebben in de nieu we opzet van de oriënteringsdagen er naar gestreefd de nieuwbakken student in korte tijd en op een aangename wij ze te laten kennismaken met de voor naamste facetten van zijn zo kortelings aangegane universitaire bestaan. „De reddingsoperatie zal bijna 12.5 miljoen Amerikaanse dollars kosten", vertelde Vladimir Menedovitsj, de per soonlijk vertegenwoordiger van de di recteur-generaal van de ÜNESCO, Re- né Mahu en verbindingsman van de or ganisatie te Cairo. Menedovitsj deelde mee. dat de VS tijdens het bewind van wijlen president Kennedy hebben aangeboden, tot zes miljoen dollar voor de redding van de monumenten van Philae bij te dragen. „Wij hopen, dat het politieke klimaat in Amerika geen nadelige invloed op het plan zal hebben" liet hij hierop vol gen. „Een deel van de nodige gelden zal beschikbaar worden gesteld door de Egyptische regering, en de UNESCO probeert.zes miljoen dollar bijeen te brengen" vervolgde Menedovitsj. Vol gens de laatste berichten van de ijve- raars van de UNESCO, zal West-Duits- land een half miljoen dollar bijdragen. Het eiland Philae, de heilige grond, waarop de oude tempels zijn gebouwd, lavona ligt in de Nijl tussen de oude door de Engelsen gebouwde Aswan dam en de nieuwe door de Russen gebouwde hoge dam. Na de bouw van de oude dam in 1902, stonden de tempels meestal onder water. Alleen de toppen van de enorme monumenten zijn negen maanden van het jaar te zien. Van juli tot september zakt het peil van het water en wordt de „parel van Egypte", Philae zichtbaar. Het eilandje Philae was in de tijd van de farao's een heilig oord. De heer sers uit die tijd bouwden er indrukwek kende tempels en heiligdommen, gewijd aan hun goden. Latere keizers en cae- saren verfraaiden het gewijde oord. Fijn gevormde zuilen en door prach tige zuilengangen verbonden scheids muren getuigen van de invloed van de Grieks-Romeinse bouwkunst en heer schappij in Egypte. Een groep internationale deskundi gen, die kort geleden heeft aangedron gen op het overbrengen van deze tem pelstad naar Agilka, heeft voorgesteld een kistdam rondom Philae te bouwen. Een 18 meter hoge muur van plaat staal zal er een waterdicht bouwsel van maken zodat het terrein kan wor den droog gepompt alvorens de tem pels worden afgebroken Het afbreken van de tempels zal wel licht leiden tot belangrijke oudheidkun dige vondsten. Menedovitsj deelde mee, dat recent onderzoek heeft geleid tot de veronderstelling, dat beneden de huidi ge tempels nog andere oude gebouwen liggen. „Als tegen het einde van dit jaar met het werk wordt begonnen, kan het overbrengen misschien omstreeks 1975 zijn voltooid" verklaarde Menedovitsj. Het sein om het werk te beginnen wacht op de definitieve beslissing over de inschrijvingen, die het uitvoerend comité voor de redding van Nubische monumenten heeft ontvangen. Dit li chaam zal in oktober bijeenkomen om rapporten van ingenieurs te bestuderen. „Wij zijn nu in een kritieke tijd", zei Menedovitsj. „Elke turbine, die aan de hoge Aswan-dam wordt toegevoegd, betekent groter gevaar voor de monu menten. De dagelijkse erosie door de wateren, het doordrenken en opdrogen van de oude muren, verhaast hun ver brokkeling". Menedovitsj deelde mee, dat, als een maal met het werk wordt begonnen, drie ploegen arbeiders dag en nacht zullen werken, omdat de monumenten snel moeten worden gered. In verband met de ruwere bodemge steldheid van Agilka, zullen de deskun digen de rotsige bodem moeten uitgra ven en egaliseren. Steenslag zal worden gebruikt om het eiland te vergroten en het de vorm van Philae te geven. Ver volgens zullen de tempels en andere heiligdommen blok na blok worden her bouwd in precies dezelfde onderlinge plaatselijke verhoudingen, waarin ze op de oorspronkelijke bodem stonden. KEULEN De Westduitse „Vereni ging van vervolgden onder het Nazire gime" heeft ter gelegenheid van haar congres in Keulen, een „gids door het bruine Bonn" gepubliceerd. Daarin staat dat op alle regeringsbureaus oud- nazi's kunnen worden aangetroffen, maar dat men lang moet zoeken naar verzetsstrijders op belangrijke posten. In de „gids" worden talrijke hoge ambtenaren genoemd die vroeger in vloedrijke nazi's zouden zijn geweest.

De Vallei | 1969 | | pagina 6