Hanoi: „Slechte grap MOSKOU: „MISLEIDING Noord-Vietnam ziet niets in de terugtrekking 25.000 man Wilson wil aan eisen TUC niet toegeven evoluon 3 VERSTOPPING? Gibraltar denkt niet aan overgave Hoog water in Zuid-Slavië D'r uit Onzekerheid in monetaire bestel duurt nog voort -si Over de grenzen Een kikkervïsje zien groeien uit één enkele cel Prof. Küng: ook leken horen bij Pauskeuze Linkse studenten in Frankfort tegen Israël Geen luchtsteun voor Haiti Leraren staken in Bent U Iemand die zijn eigen voeten maar laat lopen? NEDERLANDER KREEG IN INDONESIË 18 MAANDEN CEL Concorde moest terug VAAG DUIDELIJK P>antisek Kriegel, die verleden we. uit de Tsjechoslo waakse commu nistische partij en uit het centraal comité is gestoten, heeft bij die ge legenheid verklaard, dat hij tegen het verdrag waarbij de aanwezig heid van Sovjet-troepen in Tsjecho- Slowakije werd gelegaliseerd had ge stemd, omdat dit in overeenstem ming was met de gevoelens en wen sen van de zeer grote meerderheid van de kiezers en burgers der na tie. Hij zei dat het verdrag van ok tober 1968 een noodzakelijke vereiste voor zulk een dokumenl miste vrijwilligheid... „Het was niet met de pen geschreven, maar met de mon den van kanonnen en mitrailleurs'*. Pagina 7 DINSDAG 10 JUNI 1969 PARIJS De beslissing van de Amerikaanse president Nixon om 25.000 man Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam terug te trekken is door de Noordvietnainese onderhandelingsdelegatie bij de Parijse vredesbespre kingen een grove grap" genoemd. Het Nationale Bevrijdingsfront (N.L.F.) gewaagde van een „propaganda stunt om het Amerikaanse volk te sussen en de publieke opinie in de wereld te misleiden." LONDEN. Premier Wilson van Engeland heeft maandag op een bijeenkomst met de leiders van het grote Britse vakverbond TUC verklaard, dat de Britse regering haar anti-stakingswet bij het Lagerhuis zal indienen, als het TUC er niet in slaagt op korte termijn zijn voorstellen ter bestrijding van de wilde stakingen met dusdanige waarborgen te omkleden, dat zij op doeltreffende wijze kunnen worden uitgevoerd. A President Nixon en zijn collega president Thieu van Zuid-Vietnam nemen afscheid na de conferentie op het eiland Midway. De voorstellen van het TUC, aange nomen op een buitengewoon congres dat vorige week werd gehouden, beo- ADVERTENTIE De moderne, versnelde opname techniek heeft deze openbaring mogelijk gemaakt. Veel van zulke boeiende en vernuftige zaken vindt u in het Evoluon. Een permanente tentoonstelling gewijd aan de mens, onze samenleving en de ont wikkeling van de wetenschap en techniek. Eindhoven Gesticht ZüRICH Prof. Hans Küng heeft in een vraaggesprek met de Züricher „Tages-Anzeiger" een van de grootste Zwitserse bladen, voorgesteld, dat le ken ook gehoord zullen worden bij toe komstige Pauselijke verkiezingen om te helpen de r.k.-kerk te democratiseren. Hij zei de Vaticaanse Curie hoofd zakelijk als een centrum van reactie te zien en noemde als bewijs hiervoor de recente Pauselijke encyclieken. „De belangrijkste theologen" zijn het erover eens, dat katholieke echtparen de pauselijke encycliek over de geboor- tenbeperking naast zich neer kunnen leggen, „als dit nodig is om d. liefde en het geluk van het huwelijk in stand te houden". Küng, een van de belangrijkste mo derne katholieke theologen, waarschuw de, dat het probleem van het celibaat „de centrale kwestie is geworden voor het imago van de priester" en drong aan de encycliek waarin het celibaat bevestigd wordt, te herzien. „Actie en duidelijke beslissingen" worden, vol gens Küng, nu van de katholieke kerk geëist. „Dit wordt van de kerk ver wacht door de leken, maar ook door de meest actievë herders. Er is sinds het concilie te veel gepraat en te weinig gedaan". Het college van kardinalen noemde hij anachronistisch en niet representa tief voor de kerk. gen vervanging van het wetsontwerp van de vorige regering door een arbi trageprocedure van het vakverbond en voorzien dus niet in strafmaatregelen. Hiermee kunnen Wilson en zijn mi nister van Arbeid, Barbare Castle niet akkoord gaan. Negentig minuten lang hebben beiden maandag vergeefs ge poogd de leiders van het TUC te over tuigen van de noodzaak in hun voor stellen sancties op te nemen. De deur blijft echter openstaan voor een com promis. „Wij willen met de regering samen werken", verklaarde algemeen secre taris van de Britse vakbond Victor Feather. „Maar wij geloven niet dat er kan worden samengewerkt op -basis van een wet die de vakbeweging en de arbeiders benadeelt". De negentig minuten durende verga dering zou het laatste overleg zijn tus sen regering en vakbondsleiders over de anti-stakingswet. Maar gisteren werd bekend dat woensdag weer zal worden vergaderd. De kans op een compromis lijkt niet uitgesloten. FRANKFORT In de universiteit van Frankfort hebben zich maandag avond bijna twee uur lang lawaaiige to nelen afgespeeld, waardoor de Israëli sche ambassadeur in West-Duitsland, Asjer Ben Nathan, nauwelijks kans kreeg het woord te voeren en met de aanwezige Duitse, Palestijnse en Isra ëlische studenten over problemen van het Midden-Oosten te discussiëren. Met ritmisch geklap en gestamp, met fluiten en het roepen van leuzen als „ha, ha, ha, El Fatah ist da" snoer den de studenten de ambassadeur de mond. Deze zat met een onbewogen ge zicht een sigaartje te roken. In het tu mult gingen de demonstranten op de vuist met pro-Israëlische studenten. Ben Nathan riep tenslotte uit: „Het zou een historische gebeurtenis zijn als u deze discussie vanavond onmogelijk zou maken dat is in Duitsland name lijk voor het laatst 34 jaar geleden ge beurd." Een linkse studentenleider, Karl Dietrich Wolf, ondersteund door kreten als „weg met de bezetting" en „zionisten, verlaat Palestina'" verijdel de via een megafoon verdere pogingen van de ambassadeur. De bijeenkomst, georganiseerd door door de vereniging van Joodse studen ten in West-Duitsland, was' bedoeld als opening van een Israël-week onder het motto: „Vrede in het Midden-Oosten". DJAKARTA De Nederlander Fer dinand Perk is in Medan (Noord-Suma- tra) veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf. Hij werd beschuldigd van zwendel. De heer Perk zou als makelaar in on roerend goed een huis vpor twee mil joen rupiah hebben verkócht, maar daarvan slecsts 400.000 rupiah aan de eigenaar hebben overgedragen. De raadsman van de heer Perk is in hoger beroep gegaan. PARIJS Het heeft de in Frankrijk gebouwde Concorde gisteren niet mee gezeten toen het toestel van de afgelo pen luchtvaarttentoonstelling in Parijs wilde terugkeren naar de fabriek in Sud-Aviation in Toulouse. Het straalverkeersvliegtuig dat snel ler dan het geluid moet vliegen werd eerst twee uur op het vliegveld Le Bourget opgehouden wegens een ano niem telefoontje dat er een bom in het toestel zou zijn geplaatst. De politie zocht grondig, maar vruch teloos en toen zette de Concorde dwars over Parijs koers naar het zuiden. Daar bleek het weer zo slecht dat landen in Toulouse niet verantwoordelijk werd geacht. De vlieger zette daarom weer koers naar Parijs. De Sovjet-Unie reageerde in onge veer gelijke termen. Russische com mentatoren noemden een terugtrek king van 25.000 man een „volstrekt on beduidend aantal". De reacties uit de westerse wereld waren gematigder, ofschoon hier en WASHINGTON Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat de Ameri kaanse regering het verzoek van Haiti om bescherming tegen luchtaanvallen van de hand heeft gewezen. Haiti deed dit verzoek, nadat de vo rige week een vliegtuig een aantal brandbommen op Port-au-Prince had geworpen. Zes Amerikanen en twee staatsbur gers van Haiti die gearresteerd zijn in verband met de luchtaanval op de hoofd stad van Haiti die vorige week plaats had, zijn maandag in staat van be schuldiging gesteld wegens samenzwe ring om een militaire expeditie uit te voeren tegen een „bevriende mogend heid". Volgens de regering van Haiti werden twee personen en een klein kind gedood bij de aanval op Port-au- Prince op woensdag. De acht mannen zijn gearresteerd na dat een rood-gestreepte Constellation die vol kogelgaten zat, op een Amerikaanse basis landde op e enva nde eilanden in de Bahama's. ROME Leraren op middelbare scholen in Italië zijn heden in staking gegaan voor drie dagen, op het ogen blik dat de eindexamens zouden plaats vinden en de vakanties beginnen. Leiders van dfe vakbonden en ver tegenwoordigers van dé regering zijn bijeengeweest om te trachten het ge schil voornamelijk .over salarisver hoging bij té leggen. Meer dan vijf miljoen scholieren zijn betrokken bij de staking. ONVERWACHTE ETERS? VISCONSERVEN! ADVERTENTIE [12 Onverwachte eters? Kalm blijven. Snel een aantal boterhammen beboteren en daarop in een bonte rij de inhoud van uw „ijzeren voorraad" visconserven: Haringfilöts In tomaten-, kerrie-, wijn-y mosterd- of welke andere saus. Makreel in olie, pilchards, tonijn en noem maar op. Altijd in voorraad, altijd handig, voor thuis of op vakantie. yraag recepteoéij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag^ daar wel teleurstelling doorklonk over de geringe omvang van de aangekon digde terugtrekking. Het resultaat van het overleg tussen de presidenten Nixon en Van Thieu op 't eiland Midway had duidelijk het karak ter van een compromis. Wel een terug trekking van Amerikaanse troepen, of schoon veel minder dan werd verwacht; geen aanwijzigingen over een coalitie regering met communisten, ofschoon het vaag gestelde communiqué de mo gelijkheid hiervan ook weer niet hele maal uitsloot. In het slotcommuniqué staat dat een coalitieregering voor Zuid-Vietnam, die „geen acht slaat op de wil van het Zuidvietnamese volk" van de hand wordt gewezen. President Van Thieu liet zich by zijn terugkeer in Saigon heel wat duidelij ker uit. Hij zei dat Zuid-Vietnam nooit ^en coalitieregering zal aanvaarden. Elke gedachte hieraan moesten de Zuidvietnamezen maar uit hun hoofd zetten. De journalisten waarschuwde Thieu dat er maatregelen tegen hen genomen zouden worden als zij „afkeurend" zou den schrijven over de terugtrekking van de Amerigaanse militairen. Hij ontkende overigens dat er tussen hem en president Nixon ernstige menings verschillen zouden hebben bestaan. Van de 25.000 Amerikaanse mari niers die uit Zuid-Vietnam worden te ruggetrokken zal een flink deel tot de gevechtseenheden behoren, zo heeft mi nister van Defensie Meivin Laird maan dag in Washington, meegedeeld. Het zul len infanteristen en mariniers zijn. De meeste militairen repatriëren, maar be paalde eenheden zullen op Amerikaan se bases in het gebied van de Stille Oceaan, zoals Hawaii en Okinawa, wor den gelegerd. De Amerikaanse minister legde er de nadruk op dat de ondersteuningseenhe den in Zuid-Vietnam nodig zijn voor de steun aan de Zuidvietnamese troe pen. In dit verband wees hij vooral op de luchtsteun. ADVERTENTIE Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen l!A||0|| IIV bestaan? Nourypharma In Oss maakt ze: IxUUKIBLrlA BAZEL In haar jaarverslag schrijft de Bank voor Internationale Betalingen (BBI) dat de druk van het ogenblik op (BIB) dat de druk van het ogenblik op een periode van aanhoudende onzeker heid en onevenwichtigheid, totdat er nieuwe vooruitgang is geboekt met de besprekingen over wijziging van het toe stel. Het moet waarschijnlijk worden geacht dat het monetaire stelsel onder enigszins onzekere en instabiele om standigheden zal blijven werken. Het bestaande systeem werkt naar de er varing geleerd heeft pas bevredigend, wanneer aan bepaalde voorwaarden is voldaan. Tot die voorwaarden behoren een re gelmatige vergroting van de wereldre serves, onafhankelijk van het ontstaan van officiële monetaire schulden, en principiële aanpassing van de betalin gen door middel van prompt in te voe ren verandering van de pariteiten van landen met fundamentele onevenwich tigheid op. de betalingsbalans, waarbij de veranderingen moeten worden aan gebracht onder leiding van het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF). De voorgenomen schepping van het nieuwe internationale reserve-activum de bijzondere tregkingsrechten (SDR's) op het IMF brengt een aan tal vraagstukken met zich mee. Zo zou de vergroting van de wereldliquidi teit van invloed kunnen zijn op de vast beslotenheid van de landen in te gaan tegen de inflatoire druk, die vaak de oorzaak is van onevenwichtigheid der betalingsbalansen. Dieper gaan de moei lijkheden die verband houden met het handhaven van een vaste voorraad mo netair goud en met het samengaan van verschillende soorten reserve-acti va (goud, dollars en SDR's), zo merkt de BIB op. De landen afzonderlijk zou- zouden zich het recht moeten ontzeg gen, zelf de samenstelling van hun re serves te bepalen, als verwikkelingen als gevolg van verschuivingen in de ver deling van de vaste goudvoorraad over de verschillende landen moeten worden vermeden. Geen enkel monetair bestel zal goed functioneren, als de landen bereid zijn, een binnenlands beleid te voeren, dat in overeenstemming is met liet handha ven van het evenwicht naar buiten. De Amerikaanse politiek ter bestrijding van de inflatie heeft tot dusverre nog geen duidelijke uitwerking gehad, al kan er volgens het verslag nauwelijks aan wor den getwijfeld, dat de huidige politiek uitwerking zal blijken te hebben, wel licht sneller dan de geleidelijkheid schijnt in te houden. LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met gejuich de uitspraak van de minister van Buitenlandse Za gen Michael Stewart ontvangen, dat Groot Brittannië achter de bevolking van Gibraltar staat. Maar hy maakte geen nieuwe maatregelen bekend van de Spaanse blokkade te overwinnen. Uit het parlement werden verschei dene vergeldingsmaatregelen voorge- Na twee dqgen zware regen in Zuid-Slavië is de rivier de Resava buiten haar oevers getreden en is zware schade aangericht in het gebied van centraal Servië. Tenminste 700 huizen liepen zware schade op. Hier tracht een vrouw enige bezittingen te redden. ADVERTENTIE Er zijn mensen die er vrede mee hebben dat hun voeten na uren lopen en staan gaan protesteren. Zij weten uit pure er varing dat hun arme voeten na enige uren lopen en staan eerst warm worden.Onder hun nauwsluitende nylons of sokken Krijgen deze voeten het echter steeds moeilijker. Uiteindelijk krijgen 'dezelfde voeten het zó benauwd dat het zweet hen uitbreekt. Geen fijn gevoel Met Azea Foot Fresh komen de za ken heel anders te liggen. Gebrui- *1 7 A n kers en gebruiksters van deze milde f| Hfl spray lopen op frisse voeten door de UlI'U lange dag. I\la bad of douche hebben zij hun voeten verzorgd met Azea Foot Fresn. Ook geen geurtjes meer."""" Een fijn gevoel. BIJ DROGIST EN APOTHEKER steld, zoals een boycot van vakanties in Spanje voor Britten en geen nieuwe werkvergunning voor Spanjaarden in Groot Brittannië. Stewart wees deze suggesties van de hand. De laatste suggestie was van oud premier Sir Alec Douglas-Home. Stewart zei, dat de regering de men sen niet kan vertellen waar zy met vakantie moeten gaan, maar hy meen de dat iedere Engelsman met werkclyke sympathie voor de mensen in Gibraltar zich wel twee keer zal beraden alvo rens vakantieplannen voor Spanje te maken. De minister deelde mee dat maatre gelen genomen worden om in het te kort aan arbeidskrachten in Gibraltar te voorzien. Kort voor twaalf uur maandagmid dag heeft Spanje de toegangsweg over land naar Gibraltar afgesloten en het daarmee de ongeveer 4600 Spaanse ar beiders die pendelen naar de rots on mogelijk gemaakt naar hun werk te gaan. Voor reizigers uit Spanje blijven nu alleen de kleine veerdienst over de baai van Algeciras en de verbinding door de lucht eenmaal daags Gibfal- tar-Madrid over. Men vraagt zich af hoe lang Spanje de veerdienst zal laten varen. „Wij hebben eeuwenlang perioden van beleg doorstaan, we zullen het ook nu wel weer uithouden", zei een ambtenaar in Gibraltar. De Spaanse pogingen om Engeland te bewegen, Gibraltar onder Spaans ge zag te brengen zijn vier jaar geleden in alle ernst opnieuw hervat, tot nu toe waren het echter meer „plaagstoten" dan een serieuze economische oorlog. Niets wijst erop, dat ook de telefoon- telegraaf- en postverbindingen zullen worden verbroken. Het telefoonverkeer met Londen dat via Madrid gaat, on dervond maandag wel grote vertraging. In Gibraltar was maandag nog wei nig te merken van de Spaanse maatre gel. Sommige winkels van Spanjaarden, die Gibraltar niet in hadden gekund, bleven dicht. Wel waren alle kapperszaken en schoenmakerswerkplaatsen gesloten en is het werk in de bouw praktisch stil komen te liggen. In de haven werd normaal gewerkt, zij het dat de havenarbeiders dubbele werktijden maakten. De regering van Gibraltar heeft alle niet-Spaanse arbeiders opgeroepen lan ger te werken, opdat geen beroep be hoeft te worden gedaan op gastarbei ders, die eventueel uit Marokko of Por tugal zouden kunnen worden aangetrok ken. De regering heeft zich reeds ja renlang voorbereid op noodsituaties als nu is ontstaan. Op de rots bevinden zich nog geen 2000 militairen. Gisteravond hadden zich een 500 mensen rond de regerings zetel verzameld die zich wilden melden voor werk. Onder hen bevonden zich mannen, vrouwen en jongelui. Het was de laatste rede van Kriegel als lid van het centrale comité. Kriegel, arts, is minister van gezond heid van Tsjecho-Slowakije geweest en medisch adviseur van het bewind van Castro in Cuba. Als president van het „nationale front" was hij een van de populairste l^den van de leiding van de vroegere partij-chef Alexander Dubcek. Kriegel werd bij de invasie met Dubcek en andere leiders gearresteerd en naar Moskou gebracht. Maar in tegenstelling tot Dubcek en de anderen weigerde hij de door Moskou gedicteerde normali satie-overeenkomst te tekenen. In zyn reden zei hy, dat hy dit had gedaan, omdat de overeenkomst was opgesteld tegen de achtergrond van de militaire bezetting van de repu bliek... tegen de gevoelens van de mensen in dit land. Na zijn terugkeer uit Moskou werd Kriegel gedwongen af te treden als president van het nationale front, maar tot de vorige week bleef hij lid van het centrale comité. TAe 61-jarige Kriegel, die 38 jaar communist was, werd verstoten, omdat hij met drie anderen in de na tionale vergadering van verleden jaar herfst tegen het verdrag had gestemd en verleden week in het centrale comité nieuwe scherpe kri tiek op de invasie leverde en op de beleidswijzigingen waartoe dé party door de invasie gedwongen werd. In zijn rede, die zijn vroegere kamera den aangrepen om hem zowel uit de partij als uit het centrale comité te zetten, zei hij verder, dat het pro ces dat tot de isolering leidt van de partij ten opzichte van de bevolking, aan kracht wint. Gestencilde teksten van de rede gaan rond in Praag. Ook viel Kriegel het verzoek aan van de Tjechoslowaakse leiding aan ande re communistische partyen om zich op. de internationale communistische conferentie die in Moskou is begon nen, niet met de Sovjet-invasie bezig te houden. Kriegel zei: het negeren van het Tsjechoslowaakse probleem is in tegenspraak met het officiële voorstel voor het bijeenroepen van de Moskouse conferentie, waarin er de nadruk op werd gelegd dat de ontwikkeling van het communisme in een bepaald land een zaak is voor de gehele beweging. „De Sovjet-invasie heeft m de ogen van de wereld de internationale be weging ernstig schade gedaan, de tendenzen van disintegratie in het Noordatlantische bondgenootschap af geremd en de Amerikaanse invloed versterkt", zei Kriegel. Hij noemde de invasie van Tsjecho-Slowakije een daad van agressie, welke overeen stemt met Moskou's eigen in het openbaar uitgesproken definitie van agressie. Kriegel deed in zijn rede een snijden de aanval op het falen van de partij, om uit haar gelederen hen te verwij deren, die verantwoordelijk waren voor de stalinstischc onrechtvaar digheden. Ondanks de rehabilitatie van de slachtoffers waren slechts weinig daders gestraft. Kriegel vroeg waarom hij zo hard be handeld moest worden, terwijl tot nu toe niemand was uitgestoten van de genen, die rechtstreekse verantwoor delijkheid of mede-verantwoordelijk heid dragen voor het feit, dat tien tallen onschuldige mensen in de han den van de beulen werden gespeeld, dat duizenden en tienduizenden men sen op basis van bedachte beschuldi gingen tot vele jaren van martelin gen en gevangenschap werden ver oordeeld en dat velen hunner hun le ven in de gevangenis beëindigden. Tn de versie van zyn rede, zoals die verspreid wordt, viel Kriegel een aantal vooraanstaande communisten bij hun naam aan, zoals ex-premier Josef Lenart, thans invloedrijke par tijsecretaris, en Jiri Hendrych, lid van het centrale comité, die de ideo logische rechterhand was van de af gezette president Antonin Novotny. Kriegel zei: „Kameraad Hendrych is vele jaren de tweede mart in dit land geweest en door zijn activitei ten en invloed herhaaldelijk ook de topman. Heeft hij geen verantwoorde lijkheid?" Kriegel waarschuwde de partijleider er voor, dat de negatieve reactie van de bevolking, zowel van partijleden als van niet-partijleden toeneemt, en zei dat de partij zichzelf veranderde van een moreel en politiek leidende kracht, in een instelling met een bijna uitsluitend machtskaraktcr. Kriegel verklaarde, dat hij zich in de 38 jaren van zijn communistisch lid maatschap getoond had als een gedis ciplineerde communist en zei: „Ik ac cepteer niet het verwyt van gebrek aan dicipline en ga niet akkoord met het voorstel voor mijn uitstoting. Ik heb mijn houding uiteengezet, zodat er geen reden kan zijn voor verdere fouten van de soort die zo dikwijls in deze zaal zijn begaan. De geschie denis van de laatste 20 jaar is in dit opzicht ryk aan tragische ervaringen" gen". KOBLENZ Bij het vliegveld Büe- chel in de buurt van Kochem is giste ren een Westduitse Starfighter neerge stort. De piloot gwam om het leven. In totaal zijn er nu 96 Westduitse Starfighters neergestort. Eenenvijftig piloten kwamen daarbij om het leven.

De Vallei | 1969 | | pagina 7