Alcoholstokerij ontdekt in mergelgrotten IN VADER 'S VOETSPOREN Voorzichtiger met uitgaven Terug Verzetsgroep W.-Irian: (nog) geen geweld Over de grenzen Air France naar Tokio via Moskou KAMERLEDEN OP BEZOEK BIJ DUBCEK Politie jaagt op helpers Panagoulis JAAR WERD VOOR WINKELIERS NIET BEST INGEZET AMERIKAANSE PRESIDENT: THIEU STEMT VOLLEDIG IN MET VREDESPROGRAMMA NLF omgevormd in regering" Harriman is teleurgesteld commissie VN- Meer sancties tegen Rhodesië VS-luchtmacht bezuinigt In Belgisch dorpje Zonsatellieten HOOFDPIJN? f'in' WITTE KRUIS Oostduitsers gemakkelijker naar Westen Groei van omzet Lips-Gispen door stijgende criminaliteit Liever acties bij Ver. ISaties DUIDELIJK IN 13 UUR TEGENREGERING Schoenmaker Meubel handel SCHADUWEN Weg pijn... Want V helpt BEWAKER VLIEGRAMP BIJ MÜNCHEN GEEN SCHULD VAN BRITSE PILOOT TROEPEN WOENSDAG II JUNI 1969 „DEUR WIJD OPEN VOOR VREDE" "WASHINGTON De president van de Verenigde Staten, Richard Nixon, heeft gisteravond gezegd, dat de Verenigde Staten „de deur wijd heb ben geopend voor de vrede" door een begin te maken met het terugtrekken van gevechtseenheden uit Zuid-Vietnam. De president nodigde de commu nisten uit om hier iets tegenover te stellen. Kort na zijn terugkeer in Washing ton van zijn ontmoeting op Midway met de president van Zuid-Vietnam, Nguyen Van Thieu, heeft Nixon gezegd: „We nodigen de leiders van Noord- Vietnam nu uit om met ons door die deur te gaan, of door zelf ook troepen terug te trekken, of door te onderhandelen in Parijs". „Wij geloven, dat het moment is ge komen voor de communisten op één van deze beide wijzen te handelen, of beide te doen", zei Nixon tegen een groep mensen op het gazon van het Witte Huis. Nixon merkte verder op, dat de ont moeting met president Thieu duidelijk heeft gemaakt, dat de strijdkrachten van Zuid-Vietnam nu voldoende zij ge traind en goed genoeg zijn uitgerust om in staat te zijr^ een belangrijk deel van de gevechtacties over te nemen van de Amerikanen. Nixon zei tevens, dat president Thieu hem de verzekering had gegeven vol ledig in te stemmen met het vredes- programma van president Nixon en dit te zullen steunen. „Er bestaat geen verschil van mening tussen ons over dit programma". Het feit, dat nu een aantal manschappen uit Vietnam kon PARIJS Air-France zal op 1 april van 't volgend jaar op Tokio gaan vlie gen via Moskou en Siberië. Rusland heeft hiervoor zijn toestem ming gegeven. De desbetreffende over eenkomst tussen beide landen is giste ren in Parijs ondertekend. De nieuwe route is drieduizend kilo meter korter dan die via de Noordpool, die op het ogenblik wordt gevlogen. De tijdwinst is vier uur en tien minuten In plaats van in zeventien uur en 21 minuten (zoals nu via Anchorage in Alaska) bereikt men dan Tokio van Parijs uit in dertien uur en elf minuten. De enige tussenlanding wordt gemaakt in Moskou. Air France zal op deze nieuwe lijn gaan vliegen met de Boeing 707 en de ze later vervangen door de Boeing 747. Gisteren is ook bekend geworden dat Japan Air Lines van volgend jaar 1 april af van Tpkio via Moskou naar Pa rijs, Londen en nog een luchthaven in West-Europa zal gaan vliegen. NEW YORK De bijzondere com missie voor kolonialisme van de Ver enigde Naties heeft de Veiligheidsraad gisteren verzocht de sancties tegen Rho desië uit te breiden. Bovendien verzocht de commissie sancties te nemen tegen Zuid-Afrika en Portugal, omdat deze landen zich niet storen ,aan de maatregelen tegen Rho desië. Een resolutie tegen Rhodesië, inge diend door elf Afrikaanse en Aziatische landén, kreeg negentien stemmen voor, twee tegen (Amerika en Engeland) bij twee onthoudingen (Noorwegen en Ita lië). Hoewel Amerika en Engeland tegen de resolutie als geheel stemden keur den zij het artikel goed waarin landen die zich van de VN-resoluties niets aan trekken worden veroordeeld. worden teruggetrokken betekent niet, dat de oorlog nu afgelopen is. Er moeten nog steeds onderhandelingen worden gevoerd en er zal nog gevoch ten moeten worden totdat we het punt bereikt hebben, dat de vrede tot stand is gekomen. Als de communisten niet iets tegen over het Amerikaanse -gebaar zullen stellen zullen ze de verantwoordelijk heid moeten dragen de weg naar de vrede te hebben geblokkeerd", zo be sloot de Amerikaanse president. Het nationale bevrijdingsfrónt heeft zich omgevormd tot de voorlopige re volutionaire regering van Zuid-Vietnam mevrouw Nguen Thi Binh is benoemd als minister van Buitenlandse Zaken en hoofd van de delegatie naar de Vietna mese vredesbesprekingen. In het com muniqué over de nieuwe ontwikkeling wordt gezegd, dat Tran Buu Kiem, op het ogenblik de voornaamste onderhan delaar voor het front, naar Vietnam is teruggeroepen om belangrijke functies in de nieuwe regering op zich te ne men. Dé nieuwe regering werd dit week einde gevormd op een vergadering van de z.g. verzetsgroepen, waaronder de „Alliantie van nationale democratische en vredelievende krachten." De vorming werd het eerst bekend door radio-uitzendingen uit Hanoi en werd later door een woordvoerder van het front in Parijs bevestigd. Mevrouw Binh (41), lid van het cen trale comité van het NLF, heeft eerst de leiding van de delegatie op de vre desbesprekingen gehad. Zij is sinds no vember in Parijs. Verwacht wordt, dat andere kopstukken in de tegenregering zullen zijn: Nguyen Huu Tho, hoofd van het NLF, en Trinh Dinh Thao, voorzitter van de alliantie. Kiem zal vandaag op zijn persconfe rentie wellicht de naam van de presi dent bekendmaken. Averell Harriman, die voor president Johnson de Parijse vredesonderhande lingen heeft gevoerd, heeft gezegd te leurgesteld te zijn, dat presedent Nixon voorgesteld heeft slechts 25.000 Ameri kaanse militairen uit Vietnam terug te trekken. Hij wees erop, dat er sinds vorig jaar steeds gesproken is in ter men van een vermindering met op zijq minst 50.000 man. Harriman was ook teleurgesteld over de trage vooruitgang die in Parijs is gemaakt sinds Nixon president is ge worden. Een parlementaire delegatie van tien leden uit de Eerste en Tweede Kamer is voor een zeven daags bezoek aan Tsjecho-Slowa- kije in Praag aangekomenDe groep staat onder leiding van mr. W. Aantjes, Tweede-Kamerlid voor de A.R.P. (links) die direct een ge sprek had met Alexander Dubcek, voorzitter van de Nationale Verga dering. (rechts). WASHINGTON De Amerikaanse luchtmacht heeft een eigen ruimte vaartproject geschrapt. Uit bezuini gingsoverwegingen heeft ze de ontwik keling stopgezet van een bemand om de aarde cirkelend laboratorium (Mol). Het project, waarmee eind 1963 on der de toenmalige minister van Defen sie, McNamara, werd begonnen» heeft tot nog toe acht miljard gulden gekost. De annulering ervan betekent voor het komende begrotingsjaar een besparing van bijna een miljard gulden. MAASTRICHT Diep in de mergelgrotten van Eben Emael, een Belgisch dorpje enkele kilometers over de grens bij Maastricht, heeft de opsporings brigade van de Belgische douane een grote clandestiene alcoholstokerij ont dekt. De spelonken waren vojUedig inge richt voor continu-dienst compleet met keukentje en een primitief slaapvertrek. De opsporingsdienst heeft zeer sterke aanwijzingen gevonden dat er ook Ne- STOCKHOLM Eric von Ro sen (19), zoon van Carl Gustaf von Rosen, zal in de voetsporen van zijn vader treden. Vanaf zijn derde jaar heeft hij zijn vader op vele vluchten vergezeld en momen teel is hij zelf in training voor ja gerpiloot. Zo gauw hij zijn brevet heeft zal hij zijn vader daadwerke lijk gaan assisteren. Carl Gustaf von Rosen is de leider van de Bia- fraanse luchtmacht. Van onze redactie economie DEN HAAG De winkeliers in ons land hebben dit jaar minder re den zich vergenoegd de handen te wrijven. Menigeen zag zijn verkoop in het eerste kwartaal flink teruglopen. En waar de omzet (in geld) nog wel omhoog ging, was dit voor een flink deel het gevolg van prijsverhoging. Kennelijk houdt de klant in veel ge vallen nog stevig de hand op de porte monnee. De wakers over onze econo mie bevreesd als zij zijn voor over- besteding zullen dat minder erg vin den. De winkelier echter kijkt reikhal zend uit naar betere tijden. Uit een onderzoek van het Econo misch instituut voor het midden- en dat de nog tot het beste re sultaat kwam, samen met de zelfbe- dienings-kruidenier. kleinbedrijf in Den Haag blijkt Kantoorboekhandel nog tot het be Opvallend is ook het verbeterde re sultaat van de schoenmaker, gewoonlijk steevast in de achterhoede. Wellicht, dat het prijsbewustere pugliek de oude schoenen wat langer in ere houdt: De schoenwinkel verkocht in het eerste kwartaal ten minste acht procent min der dan een jaar geleden. Aan de staart zit ditmaal de woning textiel- en meubelhandel, die in decem ber vorig jaar vlak voor de. BTW de buit al (ruimschoots) binnenhaalde met een omzetstijging van bijna negen procent. De reactie kon niet uitblijven. Het verloop van de omzetten in het eerste kwartaal verliep per branche als volgt: BONN De Verenigde Staten en West-Duitsland zullen samen twee sa tellieten bouwen, die in ee». baan zo dicht mogelijk om de zon zullen worden gebracht. Het plan is de satellieten, dit beide Helios zullen worden genoemd, respec tievelijk in 1974 en 1975 te lanceren. Ie kwart. '69 t.o.v. (in procenten) le kwart. '68 kantoorboekhandel 13 kruidenier zelfbediening 13 slagerij 8 groentewinkel 8 tabakswinkel 7 bakkerij 5 melkhandel 5 schoenmakerij 4 kruidenier bediening 4 drogisterij 3 handel in parfumerieën, kosmetische en toiletartikelen 2 banketbakkerij 2 kapperszaak 1 boekhandel 0 drankwinkel 2 handel in glas, aardewerk, porselein en huish. artikelen 6 schoenwinkel 8 textielhandel 8 juwelier 8 handel in woningtextiel en meubelen 16 le kwart. t.o.v. le kwart. 10 10 6 7 2 7 6 7 8 10 4 2 9 deylanji?rsuit .jfe pmgeving van Eindhoven in de geheime distilleer derij werkten. Vorig jaar werden in België drie clandestiene alcoholstokerijen ontdekt. De Belgische douane is ervan over tuigd, dat zij te maken heeft met een goed georganiseerde bende. Maandenlang schaduwen van ver dachte figuren leidde de opsporingsbri gade naar de vrijwel onvindbare stoke rij. De grot waarzij in ondergebracht is, is eigendom van de vier broers K. uit Zichen-Zussen-Bolder, die er cham pignons kweken. In 'n afgesloten gedeel te stonden negen gistingsreservoirs, twee stookketels en twee koperen des- tilleerkolommen. De gewelven waren geheel ingericht als dag- en nachtverblijf voor de alco holstokers. Er stonden bedden en in het keukentje vond men een ketel soep en veel etenswaren. Netjes op een rij stonden negen bak ken met een troebel mengsel van wa ter, suiker en gist. In totaal ongeveer vijftienduizend liter. In grote jerry cans stond driehonderd liter alcohol klaar voor verzending. De totale waarde van de alcohol en de grondstoffen wordt geschat op meer dan honderdduizend gulden. Men ver moedt dat de stokerij al meer dan een jaar in gebruik is geweest. De gele mergelwanden waren door het gistings proces zwart uitgeslagen. Een brigadier van de opsporingsbri gade vertelde: „De alcohol die hier is gestookt is van 'n voortreffelijke kwa liteit. Het alcoholpercentage is onge veer 97. Ik geloof dat deze stokerij per week zo'n twee- tot drieduizend liter al cohol kon produceren". ADVERTENTIE (en spaart bovendien de maag) Poeders» tabletten, cachets. BONN De bepalingen van het de- viezenbureau van de westelijke gealli eerden voor het reizen van Oostduit sers naar westelijke landen zullen wor den verzacht. Landen waarnaar een Oostduitser wil reizen, moeten voortaan zelf beslis sen of er al dan niet een visum ver strekt kan worden. Verschillende Noordeuropese landen hebben de laatste tijd aangedrongen op verzachting van de bepalingen. ATHENE De Griekse politie heeft een grootscheepse klopjacht geopend op twe emannen die Alexandros Panagou lis verborgen hebben gehouden na zijn ontsnapping uit de gevangenis. Een van de mannen zou een achter neef zijn van Panagoulis die zelf zeer streng wordt bewaakt sinds hij maan dag weer werd gearresteerd. De dertigjarige Panagoulis had zich na zijn vlucht schuilgehouden in een flat, in een voorstad van Athene. Men achtte het niet onwaarschijnlijk dat zijn verblijf daar aan de politie was gemeld door de vrouwelijke concierge van het gebouw. Zij zou dan ook de zestigdui zend gulden beloning ontvangen dievwas uitgeloofd voor inlichtingen over Pa nagoulis. In tegenstelling tot eerdere verklarin gen deelde de Griekse politie giste ren mee dat de bewaker die Panagou lis hielp ontsnappen, korporaal Georges Morakis, nog steeds voortvluchtig is. De regering weigerde nadere bijzon derheden te geven over deze verschil lende versies. Dit gaf aanleiding tot speculaties, dat Morakis wellicht met de politie tot een akkoord is gekomen. Daarbij zou hij zelf niet worden ge straft als hij de verblijfplaats van Pa nagoulis zou bekendmaken. DORDRECHT Lips en Gispen melden een groei van de omzet in vei- ligheidsprodukten en bankinstallaties in 1968. Dit kwam door de onverminder de vraag naar moderne beveiliging te gen de stijgende criminaliteit en de ge volgen van brand. Ook de levering van beveiligde ba lies voor banken nam gestadig toe. In de andere sectoren van het bedrijf (hang- en sluitwerk, stalen meubelen en speciaal plaatwerk) steeg de omzet eveneens. De concernomzet steeg vorig jaar van f 53,7 tot f 61,5 miljoen, de bruto winst van f 4,5 tot f 5,8 miljoen en de nettowinst met 47 pet. tot f 1.444.000 Voorgesteld wordt het dividend te ver hogen van 8 tot 10 pet. De directie wil de basis van het con cern verbreden. Zij kijkt daarbij naar groei op langere termijn. Gedacht wordt onder meer aan de toepassing van elektronica en de introductie van een transportsysteem voor documenten. De niet geringe aanloopkosten hiervoor werden ook in 1968 weer geheel ten las te van de resultatenrekening gebracht. De buitenlandse deelnemingen kon den hun resultaten ook verbeteren. In Italië werd evenwel nóg verlies gele den, zij het veel minder dan in 1967. De orderpositie van het concern is gunstig. De directie verwacht, dat de resultaten over 1969 die van 1968 zullen kunnen evenaren, al zijn er drie facto ren, die een nog niet te voorspellen hoe veelheid roet in het eten kunnen gooien Het ongekend hogere ziekteverzuim in de eerste maanden, dat een ach terstand veroorzaakte; De sterke stijging van lonen en De prijsstop. LONDEN De eer is gezuiverd van de Britse vlieger James Thain. Op hem rustte de blaam dat door zijn toedoen in 1958 een vliegtuig bij München neer stortte met onder anderen het eerste elftal van Manchester United. De raad voor de Britse burgerlucht vaart zei gisteren in zijn uitspraak, dat het ijs dat zich op de vleugels van de Elizabethan van de BEA vormde, niet de oorzaak van het neerstorten bij München was. De gezagcoerder had kort voor de ramp zijn plaats laten innemer door de tweede piloot, wat niet is toegestaan maar het had evenmin iets met het on geluk te maken. Er kwamen 23 inzitten den om het leven. De conclusie van het 116 pagina's tellende rapport is dat Thain voor het ongeluk niet verant woordelijk kan worden gesteld. De nu 47-jarige James Thain mocht na het ongeluk niet meer vliegen. Hij hield zich sindsdien bezig met het fok ken van kippen. In de afgelopen tien jaar heeft hij tienduizenden guldens be steed om bewijzen te verzamelen voor het zuiveren van zijn eer. president Nixon is van plan, Amerl- kaanse troepen uit Vietnam terug te trekken. In 1954, na de nederlaag van het Fran se leger, had Nixon zich als vice-pre sident onder Eisenhouwer nog uitge sproken voor interventie van het Amerikaanse leger. De president, die als „havik" bekend stond aanhanger van de „harde" l(jn in Vietnam heeft darmee duide lijk gemaakt, dat ook hij niet meer in een militaire oplossing van de Viet namese kwestie gelooft. Hij is de eerste president die de om vang van het Amerikaanse leger in Vietnam vermindert. Zijn voorgan gers Eisenhouwer, Kennedy en John son hadden steeds meer troepen, het- zü als adviseurs, hetzü als militairen, naar Vietnam gezonden. Zij steunden daarbij op de adviezen van de militai re leiders, wier misrekeningen van de werkelijke toestand waren gehuld in een aanstekelijk optimisme. TTet is president John F. Kennedy ge- weest, die in feite de stoot heeft gegeven tot de eigenlijke Amerikaan se deelneming aan de oorlog in Viet nam. Hij nam in 1961 de beslissing die tot gevolg had dat het aantal Amerikaanse „adviseurs" in Vietnam aanmerkelijk werd verhoogd. Het is ook president Kennedy geweest, die toestemming gaf om de adviseurs aan de gevechten te laten deelnemen, waarmee de Amerikaanse inmenging in het conflict definitief een feit werd. TTet heeft weinig zin zich af te vragen of president Kennedy de voortdu rende escalatie van de oorlog, die van 1961 af plaatshad, blijvend zou hebben goedgekeurd. (Ter illustratie: in 1954 waren er 350 Amerikaanse ad viseurs in Vietnam, in 1961 duizend, in 1962 vierduizend, in 1963 elfduizend, De „adviseurs" zijn dan al „militai ren" geworden. In 1964 bevonden zich ruim 23.000 Amerkiaanse militairen in Vietnam, in 1965 al 185000, in 1968 een half miljoen). Vast staat dat president Kennedy in 1963 twijfel had over het optreden van de Zuidvietnamese regering Diem die naar zijn gevoel het contact met het volk verloren had. In elkgeval zette president Johnson het beleid voort, dat nog altijd uitging van het behalen van een militaire overwinning in Vietnam. Augustus 1964 bracht een nieuwe wen ding aan het conflict. Zij zou het ver dere verloop van de oorlog sterk beïn vloeden. Noordvietnamese oorlogs schepen openden het vuur op de Ame rikaanse torpedoboot jager Maddox. F)e aanval, die militair gezien nau- welijks van enige betekenis was, gaf de voorstanders van het bombar deren van Noord-Vietnam troeven in handen. Enkele dagen later keurde het Congres een resolutie goed, die de president verstrekkende bevoegdheden in de kwestie Vietnam gaf. De Ameriakaan- se troepenmacht in Vietnam werd daarna drastisch uitgebreid. In februari 1965 kregen de militairen eindelijk hun zin: de luchtaanvallen op Noord-Vietnam namen een aan vang. Begin 1968 bleek dat noch de luchtaanvallen, noch de geweldige troepenmacht, de kracht van het Noordvietname leger en die van -de Viet-Cong hadden aangetast. In een groot offensief veroverde de Vietcong een aantal Zuidvietnamese steden, waaronder Hoeé, en drong hjj zelfs in de hoofdstad Saigon door. Pas toen raakte president Johnson er van overtuigd dat een militaire oplos sing niet meer haalbaar zou zijn. Hij liet de bombardementen stopuzetten en trok zjjn kandidatuur voor een vol gende ambtstermijn in. Aarelend zijn daarna vredesinderhan- delingen in Parijs begonnen. Tot dus ver is daarbij geen enkel resultaat be haald. TXet is zeer de vraag of Nixon's stap tot snelle vorderingen bij de vre desonderhandelingen zal leiden. Be moedigend zijn de eerste reacties van Noordvietnamese zijde niet. De terugtrekking van 25.000 man troe pen is ook maar een schraal begin. Het belang schuilt echter vooral hier in, dat Nixon daarmee een weg is in geslagen waarop bijna geen terug keer meer mogelijk is. De Zuidvietnamezen zullen het zelf moeten doen of het niet doen. De weg naar een einde van het Vietna mese conflict schijnt open te liggen. Maar of niet tevens de weg naar nieu we conflicten is geopend, blijft nog een vraag. TTJAJAPOERA De ondergronds werkende Papoease verzetsbewe ging, de „Volksbevrijdingsorganisatie" (OPM), heeft haar aanhangers opge roepen voorlopig niet over te gaan tot gebruik van geweld tegen de Indone siërs, zo heeft de correspondent van het ANP in Djajapoera van zegslieden vernomen, die in nauw contact staan met de verzetsbeweging. In plaats daarvan zal de OPM de Verenigde Na ties verzoeken te verklaren, dat de „daad van vrjje keuze" ter bepaling van de status van West-Irian, door de Indonesische autoriteiten niet op de juis te wijze is uitgevoerd. Jonge leden van de organisatie had den reeds aangekondigd dat de Papoea's op 10 juli de datum waarop de „daad van vrije keuze" zou worden uit gevoerd de Indonesiërs „als kippen zouden doden". De uitvoeringsdatum is door de Indonesiërs „om technische re denen" inmiddels enige dagen uitge steld. Volgens de zegslieden verkeren zelfs de meest wereldwijze leden van de OPM in de naïve overtuiging, dat de Verenigde Naties troepen naar West- Irian zal zenden om de Indonesiërs te verdrijven als de „daad van vrije keu ze" tegen hun verwachtingen en de wens van de volgens hen overgrote meerderheid van de bevolking in, een beslissing tot volledige aansluiting bij Indonesië zou opleveren. De organisatie stelt dan ook alles in het werk om de Volkenorganisatie op de hoogte te brengen met de toestand in West-Irian. Voor dit doel zijn vorige week twee leden van de bestuursraad van Djajapoera Willem Giay en Ja cob Dekeniap naar Australisch Nieuw-Guinea gevlucht, binnenkort zul len nog meer raadsleden over de grens vluchten. De vluchtelingen hopen deel uit te kunnen maken van een Papoea delegatie naar de Algemene Vergade ring, die in september aan haar nieu we zitting begint. Twee aspirant-vluch telingen zijn naar verluidt Clemens Ru- naweri, raadslid in Djajapoera en Wil lem Zonggonauw, vertegenwoordiger van West-Irian in het Indonesische volkscongres. Zij zouden zich thans met andere OPM-leden schuil houden in het oerwoud. Of deze vluchtelingen ooit de nodige reisdokumenten zullen krijgen om van uit Australisch gebied naar New York te reizen is maar de vraag.

De Vallei | 1969 | | pagina 11