H Merkwaardig plekje in het Kanaal mm Lasten drukten te zwaar op uniek bezit in Kanaal van Bristol Knus hotel Rustoord Hekken dicht Prachtig Doodstil Dierenleven Graniet Postzegels Angstig Fijn wild eeft u Lundy al gezien?", vroeg de vriendelijke, grijze vrouw. Het was vroeg in de grauwe, grijze ochtend en de zee was woelig. Daardoor was het op het kleine vissersbootje extra koud. Maar ondanks lage temperatuur en de sterke deining gingen we achter de beschutting ven het stuurhuisje weg en blikten in de verte. En daar was flauwtjes een donkere streep zichtbaar: Lundy, het merkwaardige eilandje in het Kanaal van Bristol, dat nu verkocht is. m» Do schipper van da LundyFreddy, rmkdt oma komst aan Radio-Lundy: ,^eg tegen John Stock - watt dat we allemaal komen lunohen f WBm Het licht van da oude vuurtoren was herhaaldelijk verborgen, In laaghangende wolken. de eenaeamheid van de weiden en veldenPony's staarden ons rustig aan, net als de hupse lammetjes die bij hun moeder bleven steen. Ook de schepen bleven ondanks de menselijke indringers. Zusters wilden van eiland Lundy af Onze reisgenote op de Lundy Gannet, mevrouw Diana Keast, was een der drie be zitsters van het eiland. Zij, haar zuster en haar schoonzuster moesten het verkopen omdat de las ten van hun unieke bezit te zwaar zijn geworden. Met droeve ogen kijkt ze naar Lun dy terwijl de contouren van deze stoere brok graniet achttien km van het dichtst bijzijnde stukje zuidwest Engeland zich duidelijker beginnen af te tekenen. „Kijk", leidt ze zichzelf even af, „daar ▼liegt een Jan van Gent". En ze staart de vogel na die sierlijk boven de witbekopte golven zweeft. Even later meldt de schipper mevrouw Keast noemt hem Freddy via de scheeps- radio onze komst aan Lundy Radio. Dat station is de enige verbinding tussen eiland en vasteland. „Hallo Lundy Radio. Lundy Gannet hier. Ik ben op weg met mevrouw Keast en nog drie volwassenen en drie kinderen. Zeg tegen John Stockwell dat ze allemaal komen lunchen. Ik kom tegen tien uur aan". Stockwell is de kok van het knusse hotel letje op Lundy. Zijn blonde vrouw bedient ons enkele uren later tijdens de smakelijke maaltijd. Ondertussen vertelt ze dat zij nu vier jaar op Lundy wonen waar ze het goed naar hun zin hebben. Zij en de meeste bewoners van Lundy zijn blij dat de organi satie van Scientoloy hun eiland niet in handen krijgt. Op Lundy wonen niet meer dan vijf echtparen die, nu de zomer aan komt, versterking hebben om de toeristen te kunnen verwerken en bedienen. De beweging, die zich de „Kerk van Scientology" noemt is in Engeland in op spraak gekomen door allerlei onrustbarende onthullingen van mensen die er volkomen door in de war zijn geraakt. Van echtparen die uit elkaar zijn gerukt, van kinderen die tegen hun ouders zijn opgezet. Scientology wilde Lundy kopen het had er wel 300.000 pond voor over, dat is meer dan 2,04 miljoen gulden. De organisatie wilde er een rustoord van maken voor overspannen mensen. Mevrouw Keast was nogal gesloten over deze affaire. Drie honderdduizend pond is natuurlijk een hoop geld maar zij en de andere „koninginnen" van Lundy hebben duidelijk gezegd dat ze hun eiland alleen zullen verkopen aan mensen die het unieke karakter ervan niet zullen veranderen. i,Het is een compleet gebied", .zegt ze dromerig. „Men vindt zelden zoiets. Het geeft iedereen een geweldig gevoel van vol doening". Dit mag pathetisch klinken maar later op de dag ondergingen we zelf dit gevoel. Toen we tegen de steile weg omhoog waren geklauterd van het landingsstrand naar het groepje huisjes bij het Manor Farm Hotel met het winkeltje. Toen we onder ons de steile klippen zagen, begroeid met uitbundig gele brem. Terwijl we onder ahornbomen en langs dichte struiken rododendron met vriendelij ke narcissen eronder in volle bloei, de eenzaamheid ingingen van de weiden en velden waar Lundy uit bestaat. Pony's staarden ons rustig aan, net als hupse lammetjes die bij hun moeder bleven staan. Ook de schapen bleven kalm, ondanks de menselijke indringer. Over het kort gegeten stugge gras wandel den we van de oostelijke kant van Lundy naar de westelijke een afstand van nog geen 800 meter. „Doe alstublieft de hekken achter u dicht", had men gevraagd in het hotel met de pub, het café, dat zich niet hoeft te storen aan de openingstijden van het Engelse vasteland. Die hekken zijn er om het vee en de prachtige pony's niet al te veel door elkaar te laten komen. Ons eerste doel was de oude vuurtoren die niet meer wordt gebruikt. Hij was te hoog: het licht was herhaaldelijk verborgen in laaghangende wolken. Nu zijn er op de zuidpunt en in het noorden twee nieuwe vuurtorens. De afstand ertussen is een kleine vijf km. Van de galerij op de oude toren overziet men de hele pracht van dit eilandje waarvan Mevrouw Diana Keast was een van de drie bezit sters van Lundy. Felix Gade (78), de man die de administratie van Lundy verzorgde. De Lundy Gannet ligt in een brede baai aan de zuidoostkust vóór anker. Een aanlegsteiger is er niet vla advertenties in de kranten en door middel van een prospectus van een make-- laar, werd meegedeeld dat het te koop was. Het hek rond de galerij is roestig en wankel en ook de trap erheen is niet al te betrouwbaar meer. Maar het uitzicht vergoedt de riskante klim naar boven. Engeland ligt ver in het oosten. Hoe ver blijkt wanneer we ergens midden op Lundy een man op een tractor zien rijden. Een nietig poppetje. Verder is er de prachtige natuur, zijn er de meeuwen en de puffins (papegaaiduikers) waar Lundy zo bekend door is geworden, alle andere vogels en dieren. Herten, zeehon den en een handjevol huisjes te huur voor gasten die een primitieve doe-het-zelf vakan tie willen. Daar boven is het doodstil. Af en toe schreeuwt een meeuw of een andere vogel die rondom de toren vliegt. De weiden strekken zich overal heen uit, over de heuvels, tot aan de steile klippen langs de kust. Pal onder de toren is de kleine slordige begraafplaats van Lundy. „William Hudson Heaven", staat er op een der stenen. „Eige naar en Lord van het landgoed van dit eiland. Gestorven 1883 Op een andere steen: „Samuel Jarman die van klippen viel op het eiland Lundy. December 1869". De laatste Lord van de Manor was Albion Harman die vorig jaar juni een hartaanval kreeg toen hij op zijn heerlijkheid op bezoek was. Een helikopter van de luchtmacht bracht hem naar Engeland waar hij weldra overleed. Mevrouw Keast is zijn zuster. Diana Keast vertelt vol liefde van haar vader, Martin Coles Harman, die Lundy in 1926 in haar familie bracht. Die kocht het toen voor 160.000 gulden van de familie Heaven. Vader Harman was financier in Londen. Een stadsmens die dol was op de natuur. Deze zoon van een aannemer kon nooit genoeg krijgen van het buitenleven. Daarom kocht hij Lundy. „Hij kon helemaal niet tegen varen", vertelt Diana Keast lachend. „Vader kwam hier altijd in een vreselijke toestand aan, maar hij stapte meteen met lange laarzen aan wal en trok zijn eilandje in". Martin Harman heeft veel nieuwe soorten schapen op Lundy gebracht, net als de pony's en de geiten. Hij heeft het karakter van het dierenleven op het eiland volkomen veranderd en ten goede. We lopen langs een muur van ruw opgesta pelde stenen naar de rui'ne van het kasteel, een herinnering aan de terreur van piraten en smokkelaars die eens heer en meester waren op Lundy. Een van hen werd in 1242 opgehangen en gevierendeeld. Lang voor die tijd hebben er al mensen op Lundy gewoond. Er zijn resten gevonden van pre-historische bewoners. Graven uit de vijfde eeuw na Christus. Funderingen van een oude kapel. Nu staat er een aardig kerkje uit het eind van de vorige eeuw pal bij de kasteelruine. De klok in de toren loopt, maar de fraaie luiklokken staan in het voorportaal. Ook elders op Lundy ziet men dat er nodig veel moet worden opgeknapt, hoe solide de granieten huizen ook zijn ge bouwd. Eens werd er graniet uit de rotsen van Lundy gehouwen. Van de kerk gaan we terug naar het winkeltje, de taveerne en het hotel. Er langs loopt de „Hoogstraat", een pad, want auto's heeft men niet op Lundy. Evenmin als telefoon of straatverlichting. Men behelpt zich met gas uit flessen om te koken en de verlichting werkt op generatoren. Voor ons uit huppelen een bruin en een wit lammetje achter hetzelfde moeder schaap. In het winkeltje zijn de eigen postzegels van Lundy het meest gewilde artikel. Daar mee Financiert men het vervoer van de post naar de overkant De Britse PTT bezorgt geen post op Lundy. Het knusse hotelletje op Lundy. In Marisco taveerne, genoemd naar een roemrucht geslacht dat eens op Lundy woonde, is het nu druk. Alle bewoners komen er een glas drinken voor het middag maal. We zien er ook de twee Oostenrijkers die ons 's ochtends met een sloep van de Lundy Gannet hadden afgehaald. De sloep ligt nu in een brede baai aan de zuidoostkust voor anker. Een aanlegsteiger is er niet Daar is ook de oudste inwoner van het. eiland, de man die er de administratie over voert, Felix Gade, 78 jaar. Een gebogen, grijze man die met zijn vrouw al veertig jaar op Lundy woont. „Ja, ik ben zeer geïnteres seerd in wat er met Lundy gebeurt", zegt hij. Ook hij was bang voor de plannen van Scientology. Felix Gade, met korte laarzen aan en een blauwe trui, zetelt in een heerlijk rommelig kantoortje in het hotel. Daar is ook de radiokamer. Hij vertelt dat er 's zomers wel 200 gasten tegelijk op Lundy zijn; twintig in het hotel, de rest in de huisjes. Verder nog wat jeugdgroepen in tenten. Wat er op Lundy wordt verdiend is belas tingvrij, ook personele belasting is er onbe kend. Of het deel uitmaakt van het Verenigd Koninkrijk is nooit behoorlijk uitgemaakt Gade moet zich haasten met zijn brieven want die moeten met de Lundy Gannet mee naar Engeland en Freddy wacht nooit. Die houdt zich aan zijn tijd, het is drie uur varen naar Bideford. Mevrouw Keast gaat mee naar het strand' waar de sloep al klaar ligt. Onderweg naar beneden vertelt ze van haar jeugd toen ze als meisje van tien een jaar op Lundy woonde. „Vader wilde dat ik een jaar fijn wild zou leven". Wil ze nu, nu Lundy Is verkocht nog wel eens terug? „Lundy betekent zoveel voor een heleboel mensen. Ze aanbidden het volkomen". Weldra is ze niets dan een nietig figuurtje dat ons met beide armen uitzwaait. Een klein mensje in een strakke groene broek, op korte laarsjes. Achter haar rijst de granieten wand op waar zij koningin van was maar waar iedereen zich een koning voelt die er ronddwaalt in de heerlijke rust. Op de zonnige namiddag blijft Lundy zichtbaar tot aan de Engelse kust. De rutne van het kasteel, een herinnering aan de terreur van piraten en smokkelaars die eens heer en meester waren op Lundy. Een ven hen werd kt 1242 opgehangen en gevierendeeld.

De Vallei | 1969 | | pagina 13