Veenendaals dagblad Nu bouw „vrije" woningen Wellicht in stokt: de Vier acteurs onderscheiden VIER METAALBONDEN STICHTEN FONDS VOOR HUN LEDEN Buiten premiesector vijfduizend huizen extra Paus: toetreding Wereldraad nog niet mogelijk Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Jonge vrouw vermoord Het blijft mooi Twee doden hij neerstorten vliegtuigje nieuwe speciale aanbiedingen op Shell-Stations JAMIN Honkvast DODELIJKE AANRIJDING OP SPOORBAAN OPROEP TOT SOLIDARITEIT MET VIETNAM pindarotsjes Euromast wordt misschien nog 70 m hoger EENUEMNG Achterstand woningwetbouw kon worden ingelopenzegt Schut ACHTERGROND morgen WEINIG KRITIEK HUURSUBSIDIE van de N.V. Nationale Volksbank betekent: dat ook voor u! ZOON VOOR PRINSES MARGARETHA VREUGDEVOL lis HET ERAiSS BETOGING Conferentie Moskou Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG I! JUNI I969 - 43e JAARGANG no. I34 nemersorganisaties voor o.m. een goed functioneren van het overleg, voor scho- lings- en opleidingsactiviteiten. Uit deze werkgeversbijdrage kunnen de werknemersorganisaties nu activi teiten bekostigen die tot dusverre ge heel voor hun rekening kwamen. De daardoor vrijkomende gelden zijn nu door de vier genoemde organisaties in een fonds gestort waaruit de bijzonde re rechten voor georganiseerden wor den gefinancierd. De gezamenlijke stortingen in dit fonds belopen circa anderhalf twee miljoen per jaar. De uitwerking van deze afspraak tus sen partijen bij de cao-ondcrhandelin- gen kan worden gezien tegen de ach tergrond van het vraagstuk georgani- seerden-ongeorganiseerden. Dit vraagstuk vroeg in 1965 de bij zondere aandacht zowel van de vakbe weging als van de ondernemersorga nisaties. Het voorspel van de daaruit toen ontstane moeilijkheden was al eni ge jaren daarvoor waar te nemen ge weest. Enkele vakbonden, deel uitma kende van de centrale vakbeweging, hadden toen in enkele bedrijfstakken en bij bepaalde ondernemingen verlan gens op dit punt kenbaar gemaakt. Af wijzing daarvan door de werkgevers berustte op de overweging dat terugbe taling van vakbondscontributie of ande re rechtstreekse bevoordeling van in dividuele werknemersleden van een vakbond tot discriminatie binnen de on dernemingen zou leiden. By het afsluiten van de cao voor 1969 voor de metaalindustrie verklaarde men zich van werkgeverszijde bereid een fonds in het leven te roepen onder be heer van de Raad van Overleg voor de metaalindustrie (ROM). Per werknemer zou een bedrag van f 10,- door de werkgevers in dit fonds worden gestort. Hoewel de bereidheid in beginsel per driejarige cao is toege zegd, geldt de overeenkomst voor d« tijd van één jaar. De werknemersorganisaties hebben, voor het geval de overeenkomst niet zou worden verlengd, stappen onderno men om ook voor het tweede jaar uit keringen te kunnen doen. HEESCH In de Haagstraat in Heesch is vanmorgen omstreeks half- acht de 22-jarige H. M. van Rosmalen- Kling uit Heesch vermoord aangetrof fen. Gisteren was ze met een reisgezel schap uit geweest. Omstreeks één uur vannacht verliet ze de reisbus op het kruispunt te Heesch, ongeveer honderd meter van haar woning aan de rijks weg verwijderd. De politie vermoedt, dat zij door enkele mannen in een au to is geduwd en meegenomen. Mr. J. Booster, officier van Justitie in Den Bosch heeft de zaak in onder zoek en stelt zich ter plaatse van één en ander op de hoogte. ADVERTENTIE 200 gram van 105 voor 95 niet te geloven voor die prijst (Van onze weerkundige medewer- j ker) Gistermiddag is het in Gelderland 24 graden geworden, in Rotterdam 5 en Hoek van Holland 25. Het fraaie 5 zomerweer zal ook in de rest van 5 deze week vermoedelijk wel aan- 5 houden. Het heeft als hechte basis 5 een hogedrukgebied van 1025 milli- 5 baar van de Azoren over de Noord- 5 zee tot Scandinavië, dat gedachten 5 wekt aan eerdere luchtdruksitua ties in de mooie zomers van 1947 en 1959. Wist u overigens, dat de Berlijnse meteoroloog prof. dr. Franz Bauer een natte zomer verwacht, met dieptepunt in juli ADVERTENT DEN HAAG De bouw van hui/.en in de vrije sector blijft achter bij 't vast gestelde aantal van 25.000. Er is een achterstand, die moeilijk kan worden ingehaald. Ir. Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) zal. als het straks nodig blijkt te /.ijn, met een voorstel komen om het aantal gesubsidieerde particuliere huizen met vijfduizend uit te breiden. De minister deelt dit aan de Tweede Kamer mee in een brief over de verwer kelijking van het bouwprogramma in dit jaar. In de Eerste Kamer zei de socialist J. B. Broeksz. die de brief nog niet kon hebben gelezen, gistermiddag dat er vijfduizend woningen extra moeten ko men. Hij noemde dit een dringende noodzaak, omdat het gedachte aantal van 125.000 huizen dit jaar niet zal worden gehaald. De heer Broeksz w ilde, in tegenstel- ling met wat de minister in zijn brief ^5^ zegt. geen uitbreiding van het contin- i gent gesubsidieerde particuliere huizen. iÉgF' maar van het aantal woningwet won in- E. II. I As De socialist, die ir. Schut een zwak minister noemde, was veel pessimisti- jH|: scher dan de nota aan de Tweede Ka- 11 mer. Ir. Schut zegt hier verder in, dat 1 a er redelijke perspectieven zijn voor de bouw van de gedachte 125.000 huizen. t mi Er moet echter wel een voorbehoud |h A j|£ Mê worden gemaakt, omdat nog niet kan worden voorzien hoe het op de kapitaal- markt zal gaan. De minister verwacht fj'. V- ^^S/ÊÊê^' Jral dat In de komende maanden het aan- Wj®. tel huizen dat kan wórden opgeleverd. In de eerste vier maanden van dit jaar is het uitvoering geno- men achtergeble- ven bij dat, waaraan in dezelfde perio- vorige jaar werd begonnen. Mk Er werd de eerste vier maanden van HbHBHmF f g w dit jaar begonnen met de bouw van ''hf Zj^Ê slechts 15.098 woningwetwoningen, ver- WÊÊÊÊÊIÊm geleken met 19.784 in de overeenkomsti ge maanden van het vorige jaar. De minister verwacht, dat er de eerstvolgende maanden zoveel nieuwe plannen uit de bus komen, dat de ach terstand kan worden ingehaald. Het gaat met het bouwprogramma In de gesubsidieerde particuliere sec tor goed, aldus minister Schut. Ir. Schut kreeg gisteren, behalve van de heer Broeksz, zeer weinig kritiek. K2 Fr bestaan in ons land talrijke genoeglijke, sterk gespeciali seerde tijdschriftjes - niet zelden slechts gestencild - die alleen in siders bereiken, doch die vaak genoeg berichtjes bevatten, welke ook de outsiders interesseren. Zulk een blaadje, met de aardige titel ..Op het vinketouw", is het contact orgaan van de ringers van 't vogel trekstation Arnhem en daarin staan merkwaardige staaltjes van plaats- trouw, bij vogels. Een heer in Den Haag ringde al daar een kokmeeuw aan de Hof vijver; deze vogel werd plm. een jaar later bij Praag weer gevangen en nóg een jaar nadien ving de zelfde Haagse ringer hem weder om aan de Hofvijver! Nóg sterker beleefde een inwoner van Enschede het, die 's winters in zijn tuin een roodborstje ringde, welk vogeltje ir de d.a.v. herfst bij de vuurtoren van het Duitse waddeneiland Am- rum werd gevangen en losgelaten. Het diertje werd 's winters nadien wederom in dezelfde tuin in En schede aangetroffen en nóg een jaar later ving de bewoner van het pand „zijn" roodborst voor de derde keer Tenslotte een interes sante ervaring met een frater (een hier niet broedend vogeltje: ge mocht eens aan iets anders denken). Dit dier was in de herfst geringd in zijn vaderland Noor wegen en werd zes weken later te Hoophuizen bij Harderwijk ge vangen. Weer in vrijheid gesteld, kwam deze kleine reiziger dezelfde winter te Ketelhaven onder het net en toen het voorjaar kwam was hij alweer terug op de plaats in Noorwegen, waar hij voor het eerst was geringd. Zo leverde ons trek- station al vele resultaten op, die voor de ornithologische wetenschap van belang bleken, maar van staal tjes als boven vermeld, sta je echt wel te kijken. MINISTER SCHUT altijd optimistisch Er werd hem zelfs van verscheidene kanten lof toegezwaaid. Ir. E. H. A. Kraaijvanger (KVP) noemde de kritiek van de socialist erg hard. De KVP-er vond dat het volkshuis vestingsbeleid scheef is gegroeid. Er moet meer in het westen, en minder in overig Nederland worden gebouwd, ook al zou dit leiden tot een grotere spanning op de arbeidsmarkt. Ir. Kraaijvanger en de liberaal Van den Bergh pleitten voor subsidies aan bewoners, die te veel huur moeten be talen. Het ideaal van de heer Van den Bergh is een vrije woningmarkt, waar bij de huurder de kostprijs van zijn huis betaalt, maar waarbij de over heid indien nodig met subsidies bij springt. Minister Schut antwoordt vandaag. UTRECHT Omstreeks drie uur vannacht heeft een goederentrein die van Rotterdam naar Utrecht onderweg was. bij Gouda twee personeelsleden van het seinwezen aangereden, die daar op de spoorbaan aan het werk waren. Eén van hen is overleden, een ander is naar een ziekenhuis overgebracht. De gemeentepolitie stelt ter plaatse een onderzoek in. Het treinverkeer onder vindt geen vertragingen. APELDOORN De twee inzittcn- en van een militaire Piper Cub zijn om het leven gekomen, toen het toestel gisterochtend bij Apeldoorn neerstort te. Het tot het 300 squadron van de Ko ninklijke Luchtmacht behorende vlieg tuigje was van de vliegbasis Deelen op gestegen voor een laagvliegoefenvlucht. Op een hoogte van ongeveer 150 me ter dook het plotseling vrij steil om laag. De Piper Cub stortte nagenoeg loodrecht neer aan de bosrand langs de Korenmolenweg in de buurt van Wis sel. Het vliegtuig raakte niet in brand. De slachtoffers zijn de ongehuwde vlieger-vaandrig H. de Nie (25) van de Koninklijke Luchtmacht en de gehuw de kornet P. J. H. Wanders (23). leer ling-waarnemer bij de legerluchtwaar- nemersschool op Deelen. Beiden komen uit Amsterdam. Een commissie van onderzoek pro beert de oorzaak van dit ongeluk te ach terhalen. ROTTERDAM Er bestaan plannen om de Euromast in Rotterdam te ver hogen met een mast van 2V2 meter dik en 70 meter hoog. Er omheen wordt een soort kooi gebouwd, die zich als een draaitol omhoog kan werken en plaats biedt aan enkele personen. Het zou niet in de bedoeling liggen ook het restaurant hoger op te brengen. Mochten de plannen uitgevoerd wor den, dan zal de Euromast opnieuw het hoogste punt in Rotterdam /.ijn. Ze is nu voorbijgestreefd door de nieuwe uni versiteitsgebouwen. De architect H. A. Maaskant, die de mast ontwierp, vertelde ons dat hij soortgelijke masten van zestig a zeven tig meter hoog op verscheidene tentoon stellingen heeft gezien. „Ze worden kant en klaar geleverd door een Zwit serse fabriek, geloof ik". Bij het plan zijn de directie van de Euromast en de Stichting manifestatie communicatie '70 nauw betrokken. De heer A. van Raalte, directeur van de Euromast, kon ons alleen zeggen dat er inderdaad in de richting wordt ge dacht van een verhoging van de mast. De onderhandelingen zijn nog gaande. Gemeentewerken van Rotterdam deelde ons mee dat men de zaak op ver zoek van de directie Euromast in studie heeft genomen. „Dat duurt nog wel een week of drie en pas dan weten we of een dergelijke verhoging, vooral uit oogpunt van veiligheid verantwoord is". DEN HAAG Vier Nederlandse ac teurs en actrices zijn dinsdag tijdens een bijeenkomst in Den Haag onder scheiden: we zien hier v.l.n.r. Sacco van der Made, die de Arecchino 1969 kreeg, Hans Tiemeyer, die de „Louis d'Or" kreeg, Trins Snijders met de „Theo d'Or". Kitty Janssen met de Colombina1969 en mr. II. J. Reinink. voorzitter van het Holland Festival, die de prijzen uitreikte. ADVERTENTIE Binnen enkeie dagen contant geld. Bedragen van 500,- tot 9000,-. Aflossing in max. 3 jaar. Geheel schriftelijke behandeling mogelijk. Zend mij vrijblijvend inlichtingen: Straat: Woonplaats: Geen postzegels plakken. Deze bon in ongefrankeerde, gesloten enveloppe zenden aan Nationale Volksbank N.V. Antwoordnummer: 1750 Amsterdam 1002 of bel: Arnhem tel. 427561 Nijmegen tel. 26200^ OXFORD Prinses Margaretha van Zweden, echtgenote van de Britse za kenman John Ambler, heeft gisteren in Oxford het leven geschonken aan een zoon. Het is het derde kind van het echtpaar Ambler. 9 Paus Paulus hier gefotografeerd tijdens zijn toespraak tot de al gemene vergadering van de Inter nationale Arbeidsorganisatie in het VN-gebouw te Genève. Hier had hij een gedachtenwisseling met keizer Haile Selassie van Ethiopië. Gister avond laat is de paus in Rome te ruggekeerd. zie pagina 10 11-6- 69 A. B. WIGMAN DEN HAAG Vier werknemersorganisaties in het metaalbedryf hebben een fonds gesticht waaruit leden van die organisaties, ongeacht in welke bedryfstak ze werkzaam zijn, uitkeringen zullen krijgen als ze met pensioen gaan. Die uit keringen gaan uit van een bedrag van f 20 per lidmaatschapsjaar. Ook by over- lijden zullen uit dat fonds uitkeringen worden toegekend. Voorzitter van dit fonds bijzondere rechten voor georganiseerden is de heer P. Brussel, voorzitter van de katholieke bond van werknemers in het metaal- en het elektrotechnisch bedrijf en in aanverwante bedrijven St. Elov. Na een kort particulier gesprek met de voorzitter en de secretaris-generaal van de Wereldraad had de paus nog een onderhoud met vertegenwoordigers van het patriarchaat van Constantino- pel en het patriarchaat van Moskou. Om zes uur een uur na zijn aankomst x in de zetel '"ar óp Vnypi^—->a ver trok de psv Per au'o :rj u- van het meer van Genève, waar hij aan De vier werknemersorganisaties die het fonds hebben gesticht zijn: St. Eloy, de „Christelijke bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en elektrotechnische industrie", de „Nederlandse katholieke bond van leidinggevend en ander toe zichthoudend personeel" en de metaal- bedrijfsbond NVV. De stichting van dit fonds is mogelijk geworden dank zij de uitwerking van een in beginsel voor drie jaar bij de cao-onderhandelingen overeengekomen afspraak tussen de FME, de „Federa tie van werkgevers in de metaal- en elektrotechnische industrie", en de werknemersorganisaties. Die afspraak die alleen geldt voor die werkgevers, die georganiseerd zijn via de FME, houdt in dat per werknemer, ongeor ganiseerd of georganiseerd, per jaar f 10,- wordt overgemaakt aan de werk- GENÈVE Paus Paulus heeft gisteren verklaard, dat de tyd nog niet rüp is voor de toetreding van de rooms-katholieke kerk tot de Wereldraad van Kerken. Hü zei dit in een fede tot de Wereldraad in Genève, waarin tot dusver 234 protestantse en orthodoxe kerken verenigd zu'n. Er zitten ernstige theologi sche en pastorale kanten aan de zaak, die een diepgaande studie vereisen. „De eerlijkheid gebiedt ons te erkennen dat de weg lang en moeiiyk zal zijn", aldus de paus. Hy sprak over zyn „met hoop vervuld verlangen naar het herstel van de eenheid onder alle christenen" en hy betreurde de huidige verdeeldheid. „Is de Wereldraad niet een prachtige beweging van christenen, van „kinderen Gods in dc verstrooiing", die nu zoeken naar een weer samengaan in eenheid". De omstandigheid dat er nog geen positief antwoord ka nworden gegeven op de vraag of de r.k. kerk lid van de Wereldraad moet worden „verhindert ons niet u de verzekering te geven van onze grote eerbied en diepe genegen heid". De vastberadenheid die ons bezielt en het beginsel waardoor wij ons laten leiden, zal altijd het zoeken zijn, ver vuld van hoop en pastorale werkelijk heidszin, naar de door Christus gewil de eenheid". De paus kenschetste zijn aanwezig heid in de zetel van de Wereldraad als een „vreugdevol gehoorzamen aan de geheime impuls van onze missie, op een profetisch ogenblik, de ochtendstond van een nieuwe dag, die al sinds eeu wen wordt verwacht". „Wij zijn hier dus in uw midden. Onze naam is Petrus en de Schrift zegt ons welke betekenis Christus aan deze naam heeft willen geven. Welke taak hij ons oplegt: de verantwoordelijkheid van de apostel en zijn opvolgers. Maar laten wij u ook andere namen in herinnering brengen die de Heer aan Petrus heeft willen geven om andere charisma's aan te geven. Petrus is visser van mensen. Petrus is herder". „Wat ons betreft, wij zijn er van overtuigd, dat de Heer ons, zonder eni ge verdienste van onze kant, een ambt heeft gegeven om eerbied te brengen, ons van u te isoleren noch om tussen ons van u te isoleren noch om tussen ons begrip, samenwerking, broederschap en tenslotte herstel van de eenheid uit te sluiten". De naam die wij hebben aan genomen, Paulus, wijst genoegzaam de richting aan die wij aan ons apostolisch ambt hebben willen geven", aldus de paus. Tot de secretaris-generaal van de We reldraad, dr. Eugene Carson Blake, zei de paus, dat deze zijn bezoek had ge plaatst „in het historisch verband van de onderlinge betrekkingen". „Wij zien in dit gebaar ook een duidelijk teken van de christelijke gemeenschap die reeds bestaat tussen alle gedoopten en zo tussen de aangesloten kerken van de Wereldraad en de katholieke kerk", aldus paus Paulus. Dc rede die de paus in het Frans uitsprak, bevatte geen verrassingen, aangezien de tekst was opgesteld in overleg tussen Rome en Genève. Na een langdurig applaus ging de voor zitter van de centrale commissie van de Wereldraad, de Indiër Thomas, voor in een gemeenschappelijk gebed. Vervolgens las kardinaal VVillibrands een stuk voor uit het evangelie van Johannes, waarna de metropoliet Me- liton van Chalcedon en de Britse me juffrouw Pauline Webb beiden on dervoorzitters van de centrale com missie van de Wereldraad twee li tanieën lazen. Tenslotte baden de aan wezigen staande, ieder in zijn eigen taal het Onze Vader. boord ging van het jacht „Elma". Daar mee voer hij naar het park La Grange, waar hij in de openlucht de mis op droeg. Evenals elders in Genève was het aantal belangstellenden minder groot dan men had verwacht. Eerder op de middag had de paus afzonderlijke ontmoetingen met plaatse lijke protestantse leiders en met Zwit serse Rooms-katholieken, onder wie twee kardinalen, zeven bisschoppen en 300 voormalige leden van de pauselijke garde. Negen aanhangers van de militante Noordierse ds. Ian Paisley hebben gis teren in Genève gedemonstreerd tegen het bezoek van de paus. Zij overhandig den een protestbrief aan een onder-se cretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. De betogers droegen een soort tuniek met opschriften als „De paus is de an ti-Christ" en „welke betrekkingen be staan er tussen het licht en de duister nis?". Paus Paulus heeft aan de Wereldraad van Kerken een cheque van 100.000 dol lar overhandigd, die een anonieme ge ver hem ter hand had gesteld voor de hulp aan lepralijders door de gezamen lijke kerken. MOSKOU Op de communistische wereldconferentie in Moskou is gisteren met algemene stemmen een oproep tot solidariteit met het Vietnamese volk goedgekeurd. Daarin wordt het Vietna mese „broedervolk" gelukgewenst met zijn „historische successen in de strijd tegen de Amerikaanse agressie". De 75 delegaties veroordelen het Amerikaanse optreden in Vietnam als „een perma nent gevaar voor de vrede in de hele wereld, als een regelrechte uitdaging aan alle volken die voor vrede, nationa le onafhankelijkheid, democratie en so ciale vooruitgang strijden". Het was het eerste document op de agenda waarover de conferentie zich uitsprak. De andere drie documenten betreffen de strijd tegen het imperialisme (het voornaamste agendapunt), de vrede en Lenin.

De Vallei | 1969 | | pagina 1