Verenigde Staten komen dichterbij Eten in New York niet goedkoop Manhattan, „funtown" met amusement van allerlei aard NEW YORK: indrukwekkend Tenminste f 1500 „Kloveniersdoelen" in oude rie „DE STAD ZELF ONTDEKKEN EEN DER MOOISTE MONUMENTEN VAN MIDDELBURG Wie is wie in Oost-Europa Rondtocht Dienstbetoon Kille giganten Punten van belang I onenteren 24 dollar Times-Square Laat op Hoe duur? Music Hall „Rondkijken* M' Vingertje pijn. Grote meid. Mama heeft jodium. Zonder bijt. betadine jodium VAM BOUWT REEKS OVERLAADSTATIONS Qnmiskenbaar: de wereld wordt kleiner. Dank zij steeds betere en snellere verbindingen' liggen tal van verre landen, zoals Spanje of Joegoslavië, allang niet meer zo ver weg en is zelfs Amerika rijp om ont dekt te worden. De luchtvaartmaat schappijen en reisbureaus beseffen dit. Hun .aanbiedingen op de Ver enigde Staten breiden zich snel uit en worden aantrekkelijker. Deze ont wikkeling begon enkele jaren gele den al in Duitsland., waar nu onder meer negendaagse Amerika-reizen worden aangeboden (door Touropa Scharnow) voor 898 mark of hoger. exclusief maaltijden en excursies en gebaseerd op een hotel ver buiten het centrum van Manhattan op de hoek van de 97ste straat, aan de West End Avenue. In Nederland zijn onder meer Cen- touri en de Zuid-Europa Stichting in de markt. Zij gebruiken chartervlieg tuigen van Martin Air Holland en bieden o.m. zestiendaagse reizen naar New York aan, inclusief enke le waardecoupons vanaf f 838,-. Daar mee is de reis heen en terug be- betaalt, én logies op Manhattan ïr. een hotel met bad of douche en wc. Er staan deze zomer nog verscheide ne vluchten op het programma. Ook het reisbureau Wm. H. Müller en Co n.v. chartert op New York. waarbij Transavia de helpende hand biedt. Er wordt dit jaar alleen nog één vlucht uitgevoerd in september. De prijs: f 906,-, „omdat we aldus de heer H. M. Bergman van Müller niet lager mogen van de Rijks luchtvaartdienst." „Onze eigenlijke prijs is f 668,- en om de zaak nu toch wat te compen seren, geven wij onze klanten voor zo'n 35 dollar betaalcoupons cadeau, waarvoor ze een aantal maaltijden kunnen kopen." Het totale bedrag is volgens hem gebaseerd „op de vlieg reis natuurlijk en een redelijk hotel op Manhattan, maar ongeveer tien minuten (met de bus) van het cen trum. Wie bij Times Square wil zit ten, betaalt iets meer, voor een beter hotel overigens." Dan zijn er verder nog de lijndien sten op New York, met een scala van mogelijkheden. Zo kost een en kele reis van de KLM (economy- klasse) in het hoogseizoen f 1012.-. de KLM, die bovendien meewerkt aan It-reizen van touroperators als (o.a.) American Express, heeft ver der nog een 21-daags retourtorief aan te bieden voor f 1209,-. Wanneer in dit geval een echtpaar samen reist betaalt de echtgenoot het retour tarief en zijn vrouw het enkele reis- tarief (maximum dus f 1012,-). Kortom er zijn wegen voldoende naar dat opwindende New York, dat per slot van rekening alleen maar zo'n zes uur vliegen van ons vandaan ligt. Straks, als de jumbojets, met plaats voor nóg méér passagiers, in de lucht verschijnen zullen de prij zen opnieuw dalen. Wat betekent dat New York dan helemaal voor het grijpen ligt. Op deze pagina alvast wat inlichtingen. ye liggen binnen bereik: de wolkenkrabbers van New York, maar de toerist op Kennedy-Airport die er net 6^ uur vliegen en drie kwartier douane op heeft zitten, heeft andere dingen aan het hoofd. „Hoe kom ik in mijn hotel Hij schiet een taxichauffeur aan, wordt afgeblaft, houdt stug vol en stuit dan op een klein Amerikaantje met een glanzend kaal hoofd en (alweer) een knots van een taxi. De man trekt er zelfs een vriendelijk gezicht bij en toont zich ook verder uiterst behulpzaam. „Laat mij nu maar die koffers dragen", reddert hij, „dat kunt u alvast gaan zitten". En even later draait hij al de autoweg op. Hij blijkt ook verder een gezellig heerschap te zijn een kletsmajoor zelfs die een onuitputtelijke belang stelling toont voor alles wat Nederlands is en die na een half uur rijden on geveer de koffers keurig voor het hotel deponeert en met een vaag „dank u wel" weer wegrijdt. De prijs van de rit: zo'n negen dollar en dat is dan heel wat duurder dan de bussen die van het vliegveld naar de Eastside-terminal rij den (2 dollar.) vanwaar taxi's (nog eens Vit dollar) u naar Manhattan brengen. Ruim f 1500,-. I)at is naar onze (voorzichtige) schatting ongeveer het bedrag dat de Nederlandse toerist ten minste zal moeten uitgeven voor een veertien- tot zestiendaagse va- kantie in New York. Dit bedrag is gebaseerd op een van de elders op deze pagina genoemde charteraan- biedingen (van zo'n f 900,- voor re- tourvlucht en logies), en nog ééns tien a twaalf dollar per dag voor verdere uitgaven aan eten, drinken en ander plezier. Dat komt neer op ongeveer zeshonderd gulden. Teza- men f 1500,-. We hebben ook een rondtocht mee mogen maken. Het kostte eventjes 5,75 dollar en betekende drie en een half uur toeren met een bus van de Gray-Line, daarbij luide aange- moedigd door reisleider John Wells, een vriendelijk man die ons in Chi- na Town onmiddellijk een souvenirs- winkel inloodste. Business is busi- ness, niet waar. j Het was overigens een leerzame voorstelling: kille giganten, waarvan je tocht: Times Square, Greenwich Vil- al gauw nekkramp krijgt. Gek genoeg lage (het dorp midden in New York), vallen ze tijdens de wandeling in de Een vriendelijke taxicauffeur dus, wat ongeveer wel het laatste was, dat we hadden verwacht in New York. De heren zijn ons altijd als nors en kortaf beschreven, maar dat blijkt, de in 't be gin genoemde uitzondering daargelaten, best mee te vallen. Op de pakweg 25 ritten die wij tij dens ons verblijf maakten zijn wij over het algemeen netjes en bereidwillig ge holpen, al doet de Amerikaan minder aan dienstbetoon dan wij in Europa. „Dank je wels" en „tot uw dienst" worden als overbodige franje be schouwd. Er zonder gaat even goed. Die wolkenkrabbers in New York be antwoordden overigens wél aan de Wallstreet, en ten slotte het Batte- rypark, waar toeristen de drinkbe- kertjes gul over de grond gooien en er een uitzicht valt te bewonderen dat er niet om liegt: achter u stad niet eens zo veel op. Wie er rond kuiert de straten zijn soms breed, soms tamelijk nauw vergeet ze af en toe helemaal, totdat één blik omhoog de de bezoeker ineens weer doet beseffen dat dit New York is en niet Londen of zo. wolkenkrabbers, aan de voorkant het water met eindelijk dan toch het vrijheidsbeeld. Ook bij de prijs inbegrepen was een zeer intëressan- Deze schokeffecten komen vaker voor. te rondleiding door het gebouw van de Verenigde Naties. Dat mag je niet missen, vanzelf. Al met al zeker aan te bevelen. zo'n tocht, al lCost het dan vooral niet vergeten ongeveer f 20,- Een verblijf in New York, waar- voor een visum, een geldig pas- poort en 'n pokkenbriefje onontbecr.- lijk zijn, houdt óók in: Een chronisch slaaptekort, want u schiet er op de heenweg vijf uur bij in (zóveel wordt de klok terug- gezet) en ook op de retourvlucht slaap je niet zpveel. Probeer 't maar eens, met al die verwennerij in het j vliegtuig. 9 Een oponthoud van eenh alf uur tot drie kwartier bij dc douane waar in ons geval dc immigranten in dezelfde rij stonden als de toeris- ten. Het aflopen (als u er aan toe- komt) van bekende attracties als de Empire State Building en een tocht van drie uur per Circle Line. Verder is het wel belangrijk om een driewegstekker te organiseren, want de Amerikaanse gaatjes van het stopcontact lijken niet op die van Europa. Laatste tip: pas op voor uw Amerikaanse geld. Alle biljetten, of ze nu één dollar, vijf dollar of tien dollar waard zijn, lijken spre- kend op elkaar. Je vergist je zo. Beter is zoveel mogelijk te betalen met travel-cheques. Het merkwaardige is namelijk dat New York weliswaar acht miljoen zielen telt, (plus nog eens vijf miljoen in de voor steden), maar dat het hart van de stad samengevouwen op het eiland Man hattan minder koel is, minder hard, minder gejaagd zelfs, dan de buiten staander denkt. Het is er bovendien min of meer gezellig, als je er de weg eenmaal weet, wat niet moeilijk is om dat het unieke stratensysteem verdwa len uitsluit. Elke straat is genummerd en dat betekent in de praktijk dat ie mand die op de Vijfde Avenue (de Fifth Avenue) is, op zijn vingers kan natellen, dat de Zesde Avenue links of rechts moet liggen. Haaks op al deze Avenues staat ver der een groot aantal straten, die van oost naar west lopen én keurig in ge tal omhoog gaan. Wie van de tiende Niet het verkeer en niet die duizen- In Greenwich Village dat is het ,,dorp" in hartje New York kan alles en gebeurt ook alles. Tot schaakspelen toe. Fijn onder het groen. den mensen op de straten maken de be zoeker duizelig, maar wél 't aantal mo- naar de twintigste straat wil, wandelt gewoon tien blokjes noordwaarts. Een kind kan de was doen. Dit Manhattan is voor de bezoekers, die pakweg een week tijd hebben om New York te verkennen toch wel het belangrijkste „werkterrein". We laten daarom de andere delen zoals Broad way, Bronx en Statcn-Island verder buiten beschouwing. Manhattan, inder tijd door de Nederlanders voor 24 dol lar verkocht en nu de standplaats van elke Amerikaanse zakenman die zich zelf respecteert, bezit een bijnaam: „funtown", de stad van het plezier. Wel, daaraan is niets gelogen. Ner gens anders in de wereld zal op zo'n betrekkelijke kleine oppervlakte als van Manhattan, zo'n geweldig brok amusement te vinden zijn. Och, wie weet het eigenlijk niet: New York is de stad, waar zoals in de 42ste straat de met neonlichten volgehangen biosco pen zich aaneenrijgen, waar het aantal theaters en theatertjes niet te tellen is, waar kleine, grote, ordinaire en deftige restaurants voor het uitkiezen staan en waar (de Firth Avenue) méér mooie winkels te vinden zijn dan waar ook. gelijkheden om jezelf te vermaken. En dat brengt ons meteen op een goedgemeend advies: snuffel voordat u op reis gaat alvast eens in een paar gidsen die staan elders op dezè pa gina genoemd want anders loopt u de kans de beste restaurants, theaters of musea te missen, terwijl ze toch zo vlak bij waren. Het hart van New York is Times- Square: een fel en hel verlicht plein, vol restaurants, winkels en winkeltjes, waaronder zeker merkwaardige. Zo heb ben wij ons laten vertellen dat de „peepstores" vrij vertaald, de „gluur- winkeltjes" in aantal snel toenemen. Pornografie is hier de trekpleister. Sex neemt overigens in alle gelede ren van dit stukje New York (waar zeer veel buitenlanders wonen) een be langrijke plaats in. Wie er één voor beeld maar negentig dollarcent voor over heeft, stapt daarvoor een pijpela binnen en drinkt staande zijn pilsje, terwijl op neushoogte drie zeer karig bedekte meisjes dansbewegingen ma gen. Ze staan uitgestald op een soort plankier, achter de tapkast. Negentig dollarcent kost dit vermaak dus en dat brengt ons op het aardige onderwerp: hoeveel gaat het allemaal wel kosten? Er wordt op deze pagina een apart hoofdstukje aan gewijd, maar dit willen we nu alvast wel kwijt: ver geet die gulden maar gauw en ook de koers van (ruwweg) één op vier. In New York krijgt u doorgaans voor een dollar weinig meer dan in ons va derland voor een gulden, al is het (goe de) eten relatief goedkoop en nog iets: je bent er zo aan gewend. Wij hebben ons zelf er herhaaldelijk op betrapt dat we bij ons zelf zeiden: „zo, zo, dat kost maar negentig cent. Niet duur" Totdat we ontdekten dat we de zaak met vier moesten vermenigvuldigen. Hoge prijzen en veel sex dus in New York en ook veel pret op de koop toe, dat tot zo'n uur of vijf 's nachts (of, zo u wilt, 's morgens) doorgaat. Wie 's avonds om negen uur rond Times Square gaat dwalen en de tijd vergeet zal plotseling tot de ontdekking komen, dat het inmiddels twee of drie uur 's nachts is geworden, maar dat de straten nog bijna even druk zijn als overdag. En dat is dan alweer een op vallend trekje van New York. Opmer kelijk is verder, dat een groot aantal zaken vooral de drugstores (moder ne winkels van sinkels) rustig mee open blijven. Wie 's nachts om vier uur een schaartje wil kopen, of een fles melk, of sandwiches of een banaan het doet er niet toe die doet dat dan even. En ook de bioscopen draaien maar door. Overigens, om misverstanden te voorkomen, New York heeft natuur lijk heel wat meer te bieden dan al leen maar leut. Elke fijnproever, wat zijn smaak ook is, vindt op Manhattan het neusje van de zalm: de beste films (vaak premières), de beste toneelspe len en musicals (waarbij je grootheden als Peggy Lee in levenden lyve ziet), de beste jazz, be gezelligste eethuisjes (van Chinees tot Marokkaans) en meer uitschieters. Zeker noemenswaard is ook de Radio Music Hall, waar wij in drie.en half uur tijds drie films te zien kregen, en ver der een show met veel mooie meisjes en een uitvoering van een veertig man sterk orkest. Andere attracties zijn on der meer (vanzelfsprekend) de Empire State Building, het hellende straatje met die hoge gebouwen dat Wall Street heet, het „dorp" Greenwich Village zo maar in hartje New York, Chinatown, vol Chinezen en wat al niet. Alles, let terlijk alles vindt u op dit prop en prop volle Manhattan, in het hartje New York. Een mooie stad is het overigens de prachtige parken uitgezonderd niet: nogal grauw en zelfs wat stoffig, maar dat vergeet je allemaal gauw, door dat overweldigende aantal andere indruk ken. De mensen zelf? Wel, ook die vallen honderd procent mee. We werden over het algemeen (ook op straat) vriende lijk te woord gestaan en als er'eens ie mand kortaf deed, wel, dan draaiden die meestal zeer snel (en geschrokken) bij, als je tenminste terug bekte. Het was kennelijk wel goed bedoeld. |_Fet moet te betalen zyn en dus heb- ben we in New York naarstig ge zocht naar goedkope restaurants. In de 49ste straat kwamen we zo tot een spaghetti voor 70 dollarcent in een coffeeshop, maar dat stilde precies één uur de honger. Bij de Chinees ging het beter: twee „egg-rolls" (kleine loem pia's), een kippesoep en een tjap-tjoy voor respectievelijk een dollar, 50 dol larcent en 1,75 dollar. Samen veel te veel. zo'n dertien gulden nog altijd. Het werd daarna oï alleen tjap-tjoy of bij voorbeeld een Hamburger plus brood en een glas melk in één van die vele in- loop-restuarants, waar je met een dol lar of minder al heel wat doet. Vermaard zijn verder de kolossale biefstukken van de Tad's restaurants, waarvan er drie stuks alleen al op Times Square zijn te vinden. Ze kosten, inclusief de aardappels en de sla 1,29 dollar. Andere (smakelijke) voorbeel den: een hotdog van een stalletje komt u op 25 dollarcent te staan, bij Eng's Corner in de Mottstreet kost een lunch 1,50 dollar, en een volledig diner in het Italiaanse restaurant Fedora (4th street), vergt 2,50 dollar. A ndere prijzen: de bioscopen op Broad- way kosten plus minus 2 dollar. Een middagvoorstelling in het Metropo litan Opera house kan vanaf 1,50 dollar, een bezoek aan het Guggenheim mu seum kost 50 dollarcent en een show met veel chorusgirls enzovoort in het Latin Quarter (bij de 48th street) maakt u zo'n 8 dollar armer, al het eten inbe grepen. Puntje van belang: er wordt in de ho tels lang niet altijd ontbijt geserveerd. In het restaurant om de hoek is het bo vendien goedkoper: één dollar of meer of minder. Tenslotte nog deze prijzen: de onder grondse en de bussen in New York kos ten 15 dollarcent, ongeacht de afstand. Voor taxi's betaalt u per eenvijfde mijl vijf cent plus nog eens 35 cent, en ho tels lopen op van zo'n tien tot vijftig dollar per nacht, in alle gevallen met bad en TV. Keuze en mogelijkheden ge noeg dus. Blijft tenslotte de vraag: hoe veel ben je per dag kwijt? Dat zal dach ten wij ten minste tien dollar zijn, al leen al aan consumpties en maaltijden plus nog wat andere prettige zaken. Veel en veel duurder kan ook W/at denken Amerikan enzelf van New York? We hebben het enkele van hen gevraagd, om te beginnen: Jules H. Klar, vice-president van de (ook in ons land niet onbekende) „Five dollar-a-day tours" van Arthur Pfrom- mer. „Je moet", meent de heer Klar, „New York zlèf gaan ontdekken: ge woon slenteren en rondkijken in die oergezellige straten, dt is het". Hy geeft verder dit advies: „Koop vooral het weekblad „The village Voice", waar al lerlei instuif-feestjes in worden aange kondigd. Iedereen is er welkom; ja-ze ker, op die manier leer je ons Ameri kanen meteen wat beter kennen". Pat(ricia) Lurie, 24 jaar, ongetrouwd secretaresse bij de KLM in New York: „Ik lees altijd, vóór ik een avondje uit- -JULES II. KLAR zélf New York ontdekken D begeleiding van toeristen in New York laat te wensen over. Hun staat behalve het reisbureau en het ho- telpersoneel, eigenlijk allen het New York Conventions and Visitors Bu- reau, 90 East 42nd street ter beschik- king, waar o.m. dit voor het mee- nemen ligt: een evenementenlijst, een folder, „sightseeing New York" en een restaurantengids. Informaties over hotels (waar is nog plaats?) worden niet gegeven. Tijdig reserve- ren dus al in Nederland. Er is ove- rigens keus en plaats genoeg. En om nog even op die begelei- ding terug te komen: ook op Times Square staat een V.V.V.-gebouwtje, maar u kunt het beter vergelen. Wij werden er kortaf en .slecht ge- holpen: men is minder bij de pin- kend dan in de 42nd-street. Al met al is het dus raadzaam om u alvast thuis te oriënteren, met be- hulp van foldermateriaal van de reis- bureaus (er is in Nederland geen Amerikaans verkeersbureau) en van gidsen. Aan te bevelen is onder meer het boekje „New York in de wandeling" (2,75) van Paul Har- j rison en uitgegeven door Allert de Lange, de Michelingids van New York en het in Amerika verkochte boek van Arthur Pfrommer: „Dol- larwise guide to New York". De prijs daarvan: één dollar. Een Ame- rikaanse gulden dus. MiaillllllllllllHllf III III 1 I lllllllllllllll IUDLLBURG De Kloveniersdoelen in Middelburg, een van de mooiste monu menten van de stad, is maandagmorgen om 11 uur na 'n grondige restaurtie heropend. Het is nog niet zeker welke bestemming het gebouw zal krijgen, maar de kans bestaat dat er een kunstschool in ondergebracht zal worden. Voor lopig zal het pand dienen als expositiehdmte. Burgemeester J. Drijber van Middelburg acht deze restauratie voor de stad zeer belangrijk: ondanks de verwoesting van 530 panden bij het Duitse bombardement op 17 mei 1940, bezit Middelburg liefst 1100 monumenten dat is relatief meer dan Amsterdam met zijn 5 d 6000 monumenten. In absolute cijfers neemt Middel burg na Amsterdam en Maastricht op dit ge bied de derde plaats in. Op het ogenblik ontwerpt een speciale com missie een bestemmingsplan voor de gehele stad binnen de vesten. De burgemeester merkte in dit verband op: „De sfeer van een gave, oude ADVERTENTIE r~ binnenstad fascineert alle generaties. Het ge heim schuilt misschien in de intimiteit, de men selijke maat van de verticale gevels een maat die de mens met het oog kun omvatten en daar door als vertrouwd aanvoelt" De geschiedenis van de Kloveniersdoelen gaat terug tot het begin van de zeventiende eeuw. In 1607 schonk de stad aan de schutterij een bouwterrein. Achter de Houttuinen, waar de de Kloveniersdoelen zou komen te staan. De bouw verliep met veel strubbelingen, vooral ten gevolge van een constant tekort aan geld. De 123 leden van de confrérie betaalden in 1613 een jaarcontributie van vier gulden. De bouw was in 1611 eindelijk voltooid. In 1735 werd de toren door de bliksem ge troffen; (aan herbouw werd ook weer wegens gebrek aan geld niet meer begonnen). Nu prijkt 't sierlijke torentje, dat tijdens de restauratie in dezelfde staat werd opgebouwd, echter weer op het gebouw. Het pand, dat inmiddels aan de Oostindlsche Compagnie was verkocht, werd bij de intocht der Fransen in 1795. tot militair hospitaal in gericht. Na de opheffing van de Oostindische Com pagnie kwam de Kloveniersdoelen in bezit van het Rijk; tot na de tweede wereldoorlog diende het voor militaire doeleinden. Later werd de gemeente eigenares van het gebouwhet deed o.a. dienst als kleuterschool. De totale kosten van de restauratie bedroegen 1.513.000 gulden. xxa Een zomerse dag op de Fifth Avenue, dé winkelstraat van New York. Een boeiend mengel moes van staal, beton, blik, mensen en, ja toch, bomen. Ze duiken op de meest onverwachte plekken op. ga, het blad „The Cue" of de „New York Magazine". Daar staat in waar je kunt dansen, waar een nieuwe show draait enzovoort Kleren koopt zij óp de Fifth Avenue bij Lord and Tay- lor, bij Altman's en Blooming Dales. „Dé gezelligste pub? De Brew's Pub aan de 34-ste straat". Dorothy Peters, 21 jaar, Washington, secretaresse. Ze is kort geleden met een stelletje vriendinnen een weekein de uitgeweest in New York: „We heb ben Chinees gegeten in Chinatown na tuurlijk (4,50 dollar de man) en betaal den 1,10 dollar voor een pilsje en een boel gezelligheid in „the showboat-loun ge" in Greenwich Village. Dan gaven we nog anderhalve dollar uit voor het ontbijt (ei, ham, toast, koffie), en koch ten ons verder wezenloos op Fifth Ave nue natuurlijk. En die avond in de Pep permint-lounge in de 37-ste straat was wel het einde. Jazeker, daar is de twist geboren". Mrs. Schott, directrice van het Inter national Visitors Service Council in Washington: „Wij doen onder meer veel aan het programma „Buitenlan ders bezoeken Amerikanen". Inderdaad dan ben je drie of vier uur op bezoek bij één van mijn landgenoten". De Ne derlandse reisbureaus hebben folders. Eldon MacEachern, van de United States Travel Service in Washington: „De toerist moet prijsbewust blijven. Laat hem vooral rondkijken in die drug stores. Daar heb je veel speciale aan biedingen en kost soms een tandenbor stel ineens geen 69 cent meer. maar krijg je er vijf voor honderd (dollar)cent Meegenomen". BOEDAPEST In Oost-Europa wil men ook wel weten wie wie is en het eerste boek met namen van prominente figuren in dat deel van de wereld is vrijwel gereed. Hpt zal vermoedelijk in december te koop zijn, aldus de uitgeefster, me vrouw György Fonyo in Boeda pest. Cynici in de Hongaarse hoofdstad vinden dat ,,wie is wie in Oost- Europa? aangevuld zou moeten worden met nog enkele publikatiee zoals ,,wie was wie in Oost-Euro pa?", „Wat er van die of die te rechtgekomen is in Oost-Europa en dergelijke naslagwerken, die zeker niet van historisch belang ontbloot zouden zijn. SCHIEDAM De Vuilafvoer Maat schappij (Vam), deze week veertig jaar oud, gaat een serie overlaadsta- tions in ons land bouwen. De eerste is gisteren in Schiedam geopend, door ir. S. H. Visser, president-commissaris, en burgemeester van Den Helder. Op een doelmatiger manier zal het vuilnis van de auto in de wagons wor den verladen. Daarna gaat het naar het Drentse Wijster, waar de verwer king tot compost gebeurt. Het compostbedrijf in Schiedam wordt op 1 januari gesloten. De Vam heeft ook in het Brabantse Mierlo nog een compostfabriek. Plannen bestaan nog voor een derde onderneming. De Vam (op een Drents aandeel na, een Staatsbedrijf) vergaat het lang niet slechts. Aan compost verkoopt 't bedrijf voor 4 miljoen gulden per jaar. Tach tig procent van de omzet gaat naar het buitenland, tot Roemenië en Oosteuro- pese landen toen.

De Vallei | 1969 | | pagina 9