„Ultracentrifuge kan voor Nederland economisch erg belangrijk worden" Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? „Er was voor ons niet veel meer te doen" Studentenprotest tegen berechten bezetters van Maagdenhuis AMRO - spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 4y2% 6% 6M% AMRO BANK In Gelderland dit jaar huren nog niet vrij Ir. H. W. Baronpas benoemd tot directeur ran in Almelo te stichten fabriek: King Corn .Jt enige dat u weggooit, is de verpakking BTW-opbrengst valt tegen GGD weigerde gewonde man te vervoeren SPECIALE LAGERS RISICO GEEN TRILLINGEN Mariniers terug uit Curasao: Kamer behandelt excessen 1 juli TIEN GEZINNEN „DROOGGELEGD" WEGENS GESCHIL HUISBAAS MET WATERLEIDING RUIM MILJOEN SCHADE BIJ BRAND IN VUGHT 'n Goede tip voor Vaderdag: zeg het met bloemen! Met een royaal boeket. Of een potplant vol kleur. Goed idee! Overijsselse Staten akkoord met centrale op Kampereiland NED. RONDVLCHT 69 FELLE TOESPRAKEN GESEPONEERD BEZOEK AAN BRITSE OORLOGSGRAVEN Minister Schut AANPASSÏNC IN AMSTERDAM Zulphens protest legen bouw flat VALREEP BEGRIP AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK DONDERDAG 12 JUNI 196^9 AMSTERDAM Ir. H. YV. Baron, vorige week benoemd tot directeur van de centrifugefabriek, die in Almelo onderdeel gaat worden van het ultracen trifuge-project, wil het gesprek van de aanvang af „mooi" houden: „Ik ben een arme. hardwerkende technicus". Daarmee poogt hij „politieke" vragen te voorkomen. Maar ir. Baron is nu eenmaal benoemd op een post die thans in het centrum van politieke belangstelling staat. Waarschijnlijk nog deze maand wordt er be gonnen met een fabriek in Almelo die draaitrommels zal gaan produceren, no dig voor een tweede fabriek die binnen afzienbare tijd, eveneens in Almelo, uranium zal gaan verrijken. Zoudt u de leiding van deze fa briek hebben aanvaard als het verrijk te uranium kan worden gebruikt voor kernwapens? „Ook technici en wetenschapsmen sen hebben hun verantwoordelijkheid. Zij dienen ook de toepassing van hun werkprodukten te kennen." Kan de produktie waaraan u gaat meewerken in kernwapens uitmon den? „De verrijking die in Almelo zal ge schieden, bedraagt drie procent; om ge schikt te zijn voor kernwapens moet uranium worden verrijkt tot negentig procent. Dat zal in Almelo nooit kunnen beuren zonder dat het bekend wordt." De spanningen rondom de fabriek die nog moet worden gebouwd in Almelo, lopen dwars door politieke en economi sche scheidslijnen heen. Dank zij prof. Kistemaker is er in Nederland een me thode ontwikkeld om uranuim te ver rijken die veel goedkoper is dan bij voorbeeld de methoden die worden toe gepast in Amerika en Frankrijk. Hoewel in Nederland het ontwikke len van de goedkope methode het verst schijnt te zijn, waren er ook onderzoe kingen met de „Nederlandse methode" gaande in Engeland en West-Duitsland. Er wordt thans gepoogd tussen Ne derland, Engeland en West-Duitsland een samenwerking te krijgen voor een op praktische toepassing gerichte pro duktie van verrijkt uranium. Deze samenwerking wordt vertraagd door politieke problemen, want welke zekerheid heeft Nederland dat de geza menlijke produktie niet gedeeltelijk zal worden gebruikt voor het vervaardigen van kernwapens. Terwijl ir. Baron, de politiek omzei lend, zich voorbereidde om in Almelo de eerste spade voor zijn centrifuge- fabriek in de grond te steken, waren de ministers Luns en De Block in Bonn be zig om de politieke en economische knopen tussen Nederland, Engeland en West-Duitsland te ontwarren. Ir. Baron is 39 jaar. Hij werd in In donesië geboren en studeerde in Delft werktuigkunde. Toen hij in 1956 met als specialiteit „lagers" afstudeerde, was hij al voorbestemd om in de oude centrale aan de Hoge Kadijk in Am sterdam te gaan werken, waar prof. Kistemaker experimenteerde met zijn ultra-centrifuge-project. Bij dat project gaat het om zeer snel draaiende trom mels tot honderdduizend toeren per minuut en om dit draaiende te hou den, zijn zeer speciale lagers onontbeer lijk. Heeft de tweede fabriek, waarin het uranium zal worden verrijkt, dan zoveel trommels nodig? „De verrijkingsfabriek zal behoefte hebben aan tienduizenden centrifuges. De honderd vijftig mensen die in de centrifugefabriek zullen werken, zullen de handen vol hebben om aan de vraag te voldoen." „Bovendien staat het onderzoek niet stil. De Centrifugefabriek is een eerste begin van een ontwikkeling die een zeer grote omvang kan krijgen." „Tenslotte is de mogelijkheid aanwe zig dat de ultracentrifuge een export artikel wordt voor Nederland." Het gesprek nadert weer een „pro bleemgebied". want het is nog niet uit gemaakt wat Nederland mogelijk zal gaan uitvoeren: de ultracentrifuges, waardoor het buitenland de gelegenheid krijgt zelf uranium te verrijken of het verrijkte uranium. Als Nederland de centrifuges ex porteert bestaat dan de mogelijkheid dat in het buitenland met onze centri fuges uranium voor kernwapens wordt vervaardigd? „Laat ik u antwoorden met een voor beeld: als er in Zeeuws-Vlaanderen ura nium werd gevonden en Nederland zou daarin een exportprodukt zien, dan zou Nederland toch ook het risico lopen dat dit uranium voor kernwapens zou wor den gebruikt". Ir. Baron acht dit echter zijn pro bleem niet: „Het proces waarin ik een deeltaak heb, kan niet leiden tot het vervaardigen van kernwapens. Boven dien staat onze produktie onder het Kernreactorcentrum-Nederland dat al leen voor vredesdoeleinden werkt. De problemen liggen meer op handelspoli tiek terrein: de ultracentrifuge kan voor Nederland economisch erg be langrijk worden." De heer Baron is bezig zijn taak als hoofdingenieur bij Werkspoor over te dragen. Hij zal zich over enkele maan den vestigen in Almelo. Zijn vrouw en drie kinderen vinden het wel een beet je jammer dat zij niet langer in Monni kendam zullen wonen, maar de Twentse bossen zijn ook erg fijn en mevrouw Baron komt op bekend terrein, want zij is in Almelo verpleegster geweest. En waarom deze industrie juist in Almelo? Omdat de grond daar trilling- vrij is en omdat sociologen hebben uit gemaakt dat de Twentenaren zeer ge schikt zijn om deze nieuwe industrie op gang te brenggen. ADVERTENTIE Zeker niet die mevrouw die vorige week voor de verandering eens géén King Corn nam. King Corn wordt elke nacht overal in .Nederland vers gebakken en komt dus dagelijks vers op tafel. King Corn blijft dagen langer vers. (alleen King Corn kan dat zeggen) SCHIPHOL „We hebben zeven blikken zonneschijn opengetrokken, zodat het jullie hier niet zou tegenvallen. Ik ben blij dat jullie weer terug zijn; je hebt je werk uitmuntend gedaan". Met deze woorden ontving de bevelhebber der zeestrijdkrachten vice-admiraal J. B. M. J. Maas gistermiddag op Schiphol honderdvyftig mariniers, de helft van het contingent dat anderhalve week geleden naar Curacao vertrok om btf het her stellen van de rust en de orde op het eiland te helpen. DEN HAAG De Tweede Kamer zal in een openbaar debat de regeringsno ta over de excessen in Indonesië behan delen op 1 juli. Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel heeft dit gistermid dag bekend gemaakt. Besloten is de be handeling van deze nota te doen ge schieden zonder schriftelijke behande ling vooraf. KROMMENIE Tien gezinnen uit Krommeniedijk hebben het gisteren geruime tijd zonder stromend water moeten stellen. Het Provinciaal Water leidingbedrijf had hun huurwoningen afgesloten van het waterleidingnet. De bewoners sjouwden met emmers en teilen om met het warme weer toch een beetje water in huis te hebben. Na enige tijd slaagden zij erin enkele wa terleidingen clandestien aan te sluiten. Tussen het waterleidingbedrijf en de huisbaas N. Bos heerst onenigheid over de vraag wie de kosten van de aanleg van een watermeterput moet betalen. De bewoners namen na het afsluiten van hun water contact op met het ge meentebestuur. Zij voerden aan dat de volksgezondheid werd bedreigd. Een gemeenteambtenaar gaf na een onder zoek het waterleidingsbedrijf opdracht de woningen van water te voorzien. Ook werd door de gemeente vastgesteld dat het bedrijf watermeterputten moet aan leggen. De gemeente zal proberen de kosten op de huiseigenaar te verhalen. VUCHT Omstreeks 21.00 uur gis teravond is 'n felle brand uitgebroken in een grote wasserij Beks van Nunen te Vught. Binnen een uur was het hele gebouw met kostbare machines ver woest. De schade bedraagt ongeveer een miljoen gulden, terwijl nog voor een grote waarde verloren is gegaan aan linnengoed van cliënten. De brand weer uit Vught en Den Bosch zijn nog met de na-blussing bezig. Er werkten 45 mensen bij het bedrijf. ADVERTENTIE Hij is er vast blij mee AMSTERDAM Honderden studen ten hebben gisteren in Amsterdam ge protesteerd tegen de berechting van de ruim zeshonderd bezetters van het Maagdenhuis, die vanochtend is begon nen. Een steeds groeiende groep studen ten trok van het universitaire centrum Oudemanhuispoort door de binnenstad naar Marcanti, waar het woord ge voerd werd door onder anderen het com munistische Kamerlid Marcus Bakker. In optocht trokken de Maagden huisbezetters door de Jan van Galenstraat in Amsterdam op weg naar Marcanti voor een vergadering over hun houding tijdens het mon sterproces ZWOLL EEen meerderheid van de Overijsselse Staten heeft zich kunnen verenigen met de vestiging van een elektrische centrale op het Kamper eiland ter hoogte van Ramspol. Deze uitspraak werd gisteravond gedaan na een langdurige discussie die zich toe spitste op het vraagstuk van het koel water. In een rapport van de rijkswaterstaat deskundige ir P. J. Wemelsfelder wordt aagevoerd dat ter hoogte van Rams pol meer koelwater beschikbaar is dan bij Schokkerhaven. Volgens prof. ir. W. Draijer van de Techn. Hogeschool Twente is evenwel precies het omge keerde het geval en zal bij Schokker haven meer koelwater voor handen zijn. Tal van statenleden voelden niets voor een centrale op het Kampereiland en zij ontketenden een urenlange dis cussie, die tenslotte uitmondde in een motie van vertegenwoordigers van de PvdA, de VVD, de CPN en de ARP. In deze motie wordt aangedrongen op een grondig onderzoek van de kwestie van het koelwater door het Waterloop kundig Laboratorium in de Noordoost polder. De motie werd echter verwor pen met 27 tegen 16 stemmen. SCHIPHOL Prinses Irene en prins Carel Hugo zijn in ons land. Ze land den gisterochtend uit Parijs op Schip hol. Ze logeren op Paleis Soestdijk. DEN HAAG In de eerste vier maanden van het jaar bedroeg de op brengst van de omzetbelasting f 1429 miljoen. Hiervan werd f 968 miljoen aan belasting over de toegevoegde waar de (de BTW) ontvangen. De BTW is dusdanig bij de schatting achtergebleven dat met een f 300 mil joen lagere opbrengst van de omzetbe lasting over 1969 dan in de Miljoenen nota rekening moet worden gehouden. De minister van Financiën, dr. H. J. Witte veen, heeft dit in een brief aan de Eerste Kamer meegedeeld. Volgens de minister zijn de bestedin gen in de eerste maanden van het jaar wellicht bij het gemiddelde achtergeble ven. mede door voorverkopen in het laatste kwartaal van 1968. DEN HAAG Vandaag verzamelt zich, 's middags tussen één en drie, een twintigtal sport- en zaken vliegtuigen op het vliegveld Zuid-Limburg om vrij dag en zaterdag de „Nederlandse rond vlucht" te houden. Aan deze vlucht met wedstrijdele ment nemen deel vijf vliegtuigen met elf bemanningsleden uit de Bondsrepu bliek Duitsland, vier met zeven beman ningsleden uit Groot-Brittannië, twee met vier bemanningsleden uit Zwitser land, één met twee inzittenden uit de VS en tien met achttien bemannings leden uit Nederland. Vrijdag maken de deelnemers een vlucht naar Texel en terug, zaterdag naar de vliegbasis Eindhoven en terug naar het vliegveld Zuid-Limburg. B. v. d. Leek (PSP), Ton Regtien (be- zettingsraad Maagdenhuis) en A. Voort- man (gewestelijk bestuurder PvdA). De CPN heeft zich inmiddels volledig achter de studentenacties geplaatst. Hoewel de optocht niet officieel was aangemeld, greep de mobiele eenheid, die onder leiding van hoofdinspecteur Lagerwaard gereed stond, niet in. De studentenleiders Ton Regtien en Paul Verheij vormden met de Socialistische Jeugd voorop de kop van de stoet. Voor bet Maagdenhuis werd demon stratief halt gehouden: „Dit is het be gin. wij gaan door met de strijd". De demonstranten brachten voor het gebouw van de Telegraaf de Hitler groet. „Sieg Heil" roepend. Toen de studenten het Koninklijk Paleis in zicht kregen, werd „de Internationale" aan geheven. De bijna duizend demonstranten hoor den in Marcanti felle toespraken aan waarin de bezetting van het Maagden huis een gerechtvaardigde daad werd genoemd in de strijd voor de democra tisering van de universiteit. Het poli- tie-optreden tijdens de bezetting werd scherp veroordeeld. Ton Regtien kondigde meer protest acties aan, vanavond om half acht te beginnen met een grote optocht van de Westermarkt, uit protest tegen de be rechting en voor medebeslissingsrecht van studenten en arbeiders. Volgens Regtien heeft de politie ge weigerd om leden van de wetenschap pelijke staf te verbaliseren, die zich meldden omdat ze ook in het Maagden huis waren. De zaken tegen gearres teerde stafleden zouden al geseponeerd zijn. Alle zeshonderd bezetters zullen naar het paleis van Justitie trekken omdat ze als „eenheid" behandeld willen wor den. In een telegi»am aan minister Polak (Justitie) werd onmiddellijke stopzet ting van „het monsterproces" geëist en ontslag van rechtsvervolging. NIJMEGEN Op 20 juni arriveert met de dagboot uit Harwich in Hoek van Holland een gezelschap van tach tig Engelsen. Dit zijn nabestaanden voornamelijk ouders van in de Tweede Wereldoorlog gesneuvelde Britse soldaten, die in of nabij ons land werden begraven. Zij zullen in Nederland gastvrijheid genieten op uitnodiging van het Neder lands Oorlogsgraven Comité, het zoge naamde „Klaprooscomité", dat de hier aan verbonden kosten betaalt uit de opbrengst van de jaarlijkse klaproos collecte. De nabestaanden zullen tij dens hun verblijf in ons land vertoe ven in Nederlandse gezinnen te Nijme gen en Groesbeek. Op zaterdag 21 juni zullen zij een bezoek brengen aan de graven van hun gesneuvelde familieleden. Deze zijn ter aarde besteld op twintig oorlogs kerkhoven, waarvan 18 in Nederland (te Venray, Bergen op Zoom, Jonker- bos - Nijmegen, Broesbeek, Eindhoven, Uden, Renkum, Oosterbeek, Poederoij- en, Mierlo, Stompetoren, Nederweert, Vaassen, Mook, Winterswijk, Dor drecht, Noordwijk en Bergen (N.H.), en twee juist over de grens bij Nijme gen, namelijk de geallieerde oorlogs kerkhoven Reichswald en Rheinberg. DEN HAAG MsnisUc Schart (Volkshuisvesting en Ruimtelijk» Or* dening) heeft zich gisteren fel ver weerd tegen het socialistische Eerste» Kamerlid J. Broeksz. Deze had tijden de behandeling van de begroting ver weten, dat de minister een onsoetart beleid voert. „Het is juist door en door sociaal**, beet ir. Schut van zich af. „Het is on juist om bij de beoordeling van een be leid alleen te kijken naar de minder draagkrachtige»." Het gaat er volgens hem om dat iedereen een passend huis kan krijgen. De minister wees onder meer op al lerlei experimenten tot verbetering on opvoering van de woningbouw. De huren in de eerste twee gebie den met een vrij huurbeleid in het noorden en het zuiden van het land zijn niet meer omhoog gegaan dan de landelijke stijging van de huren. Er zijn zelfs gevallen, waarin de huren in die „vrije" gebieden werden verlaagd. Het vMje huurbeleid leidt volgens de minister tot een betere aanpassing van de huur aan de waarde van hei huis. In Gelderland zou dit jaar nog geen vrij huurbeleid worden ingevoerd?. Ir. Schut vond niet dat Volkshuievee», ting en Ruimtelijke Ordening per se in één ministerie moeten zijn onderge bracht. Deze toestand is echter histo^ risch zo gegroeid en er is volgens hem geen aanleiding om hierin verandering aan te brengen. Hij had bezwaar tegen een staatsse cretaris voor de Volkshuisvesting, zo als de socialist W. Thomassen had ge suggereerd. en een minister die zich alleen met de Ruimtelijke Ordening bemoeit. Aan het huisvestingsbeleid zitten nog te veel politieke aspecten. De begroting werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. AMSTERDAM Opnieuw w de Ge meentelijke Gezondheidsdienst v»« Amsterdam in opspraak, omdat een ambulance heeft geweigerd een ernstig gewonde man te vervoeren. De man, de 58-jarige B. G., werd in de nacht van dinsdag op woensdag om 3.15 uur door de politie gevonden bij een urinoir in de Plantage Middenlaan. Hij was zwaar gewond en kreunde, vpordat hij het bewustzijn verloor. Op verzoek van de politie arriveerde een ambulance van de G.G. en G.D. na enkele minuten. De broeders hiervan weigerden echter de man mee te nemen. Zij dachten dat hij dronken was en zich alleen maar aanstelde. Er ontstond een felle discussie tussen politie en publiek enerzijds en de broe ders anderzijds. Woedend en ontsteld zag men de ambulance weer vertrek ken, terwijl de gewonde man achter bleef op het trottoir. Ten einde raad vervoerden de politie mannen de gewonde voorzichtig in hun eigen auto naar het bureau Kattenburg, waar bleek dat de toestand vererger de. Opnieuw werd de G.G. en G.D. gewaarschuwd. Om 3.50 uur arriveer de voor de tweede maal een (andere) ambulance. De broeders van deze am bulance oordeelden dat het een ernstig spoedgeval was. In het Binnengasthuis bleek, dat de man zo ernstig gewond was dat hij daar niet kon worden geholpen. Hij werd daarna vervoerd naar het Wilhel- mina Gasthuis, waar zijn toestand thans redelijk lijkt. Over de manier waarop de man ge wond is geraakt, kon de politie nog niets zeggen. Vast staat dat het om een gewelddelict gaat. Het slachtoffer bleek niet beroofd. De politie is zeer ontstemd over het gedrag van de G.G. en G.D.-broeders. De directie van de dienst stelt een on derzoek in en de betrokken wethouder de heer A. Verheij, heeft met spoed een rapport gevraagd. Over de toedracht kon van gemeen telijke zijde gisteren nog geen enkel commentaar worden gegeven. „We hebben wat wacht moeten lopen hij gebouwen en bedrijven om jongens die al op Curacao zaten, ate te lossen. Maar er was verder niet veel te doen. Toen wij aankwamen was het rumoer ook eigenlijk al voorbij", vertelden en kele van de mariniers. „In Willemstad was het in een groot deel van de stad een geweldige ravage gebouwen uitgebrand, ingestort, leeg gehaald. Maar het was er verder rustig. Moeilijk hebben we het helemaal niet gehad. We hebben trouwens veel in de ZUTPHEN Bewoners van eenge zinswoningen in een nieuwbouwwijk in Zutphen hebben gedreigd de bouw van een flat te zullen saboteren. Op het terrein waar de flat moet komen, hebben zij protestborden ge plaatst. Zij hebben gedreigd bij het slaan van de eerste paal een actie te ondernemen. De gemeente Zutphen wil pal naast hun woningen een flat neerzetten. Het vrije uitzicht van de bewoners van de eengezinswoningen zal dan verdwijnen. De gemeente stelt tegenover het on genoegen van de bewoners: wij kunnen de opbrengst van de grond in de ge meentekas niet missen. AMSTERDAM Op het terrein van de NDSM in Amsterdam zijn zeventien ontgassingsafsluiters ter waarde van 102.000 gulden gestolen. Deze bronzen afsluiters waren afkom stig van een tankschip dat gedemon teerd was. zon gezeten en de laatste twee dagen is er veel gezwommen". De vliegtuigtrappen die gistern bij de terugkeer van de honderdvijftig op het oude Schiphol tegen de DC-8 van de KLM werden gezet, hadden voor deze (marine)gelegenheid de vorm van een valreep van een schip. Aan de valreep vice-admiraal Maas. „Jullie hebben, voor zover we het hier hebben kunnen bekijken, geen fou ten gemaakt bij het uitoefenen van jul lie taak. De zaak is voor elkaar; samen met jullie collega's die er al waren, hebben jullie onder leiding van de ver antwoordelijke burger-autoriteiten 't re sultaat bereikt waarvoor jullie naar het eiland toe werden gestuurd. Ik ben blij dat jullie weer zo vlot terug zijn, dat jullie, zodra je weer gemist kon worden, naar huis zijn teruggekeerd". „Klaar staan om, waar ook ter we reld, nood te lenigen en rampen te hel pen bestrijden, dat is de taak van de marinier", aldus de viceadmiraal. „Voor Curagao was het een ramp; je hebt het zelf gezien". „Bijzonder veel waardering hebben we voor het begrip dat degenen hadden die jullie zo plotseling in de steek moes ten laten om naar Curagao te gaan. Wil un namens ons van die waardering doen blijken. Geniet nu van de vrije da gen die jullie krijgen en vang alsnog de vis die je door het overhaaste vertrek moest laten schieten". De mariniers vertrokken in vier mi litaire autobussen naar hun kazerne in Doorn. „Ik hoop dat het nog wat duurt voordat er weer zo iets nodig is", wens te e vice-admiraal. ADVERTENTIE 4% rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. 5% rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 12 maanden rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden.

De Vallei | 1969 | | pagina 11