Akkoord over democratisering r.k.-universiteit van Nijmegen Voorlopig geen nieuwe Europese zuivelprijzen voor Poolse Joden ingetrokken MARZINE herstelt contact met V.S. Win met de 5n kwart miljoen aan prijzen! Misschien passagiersstop bij Mij Zeeland ze... ze zijn er weer! Veilig Verkeer' start landelijke vakantie- verkeersactie Werknemers van T. D.-Y erblifa akkoord met sociaal plan Overleg inzake reserveschepen Overleg wellicht weer uitgesteld Met ingang van 1 september B Officier: proces zal aanzienlijk langer duren Rusland-China beschuldigen over en weer Kort geding tegen pastoor Miedema Coöperaties 20 pet minder vennoot schapsbelasting Wie maakt de beste Seven-Up slagzin van zeven woorden? de enige CLANDESTIENE TURKEN WORDEN BIJ TIENTALLEN TERUGGESTUURD voorkomt reisziekte bij apotheek en drogist STRUIKELBLOK PLEIDOOI VOOR ÉÉN GASDITRIBUTIE- BEDRIJF GROTE of ST. MICHAELSKERK ZWOLLE DE NEDERLANDSE BACHVERENIGING NOORDELIJK FILHARMONISCH ORKEST ANTI-AMERIKAANSE ACTIE IN TURKIJE DONDERDAG 12 JUNI 1969 NIJMEGEN Hoogleraren, studenten en personeel van de rooms-katholie- ke universiteit in Nijmegen zijn vandaag met elkaar tot overeenstemming ge komen over de wijze, waarop de democratisering van de universiteit gestalte moet krijgen. In een door de rector-niagnit'icus uitgeschreven gemeenschappe lijke uniyersiteitsvergadering die tot in de nacht voortduurde, werd besloten dat met ingang van 1 januari 1970 het bestuur van de universiteit in handen zal komen van een universiteitsraad, waarin de drie groepen naar pariteit zijn vertegenwoordigd. ADVERTENTIE UTRECHT Het Verbond voor Vei lig Verkeer gaat de komende weken een grote landelijke vakantieverkeersactie voeren, onder de leuze „Veilig uit veilig thuis". In deze actie volgens het verbond dringend noodzakelijk ge zien de ongevallencijfers van de juni, juli en augustus maanden van 1968, toen er 837 doden en ruim 15.000 gewon den vielen op de Nederlandse wegen zullen de motto's „2 1/4" (twee uur rij den en een kwartier rusten) en „Drink- jijenrijik" (glaasje op laat je rijden) speciale aandacht genieten. De grootste drukte op onze wegen ver wacht het verbond op 27 juni, wanneer de scholen en de metaalindustrie hun poorten sluiten en bovendien nog op een massale uittocht kan worden gerekend naar de TT-races in Assen. Een tweede druktegolf volgt op 11 juli, dan sluit een groot aantal bedrijven in de provincies Brabant, Limburg en Zeeland, terwijl tevens op die dag de vakanties beginnen van veel scholen en bedrijven in Nord- rhein-Westfalen. Tenslotte wordt de der de hausse verwacht op 25 juli, wanneer de vakantie voor de bouwbedrijven, de textielindustrie en een aantal collectief sluitende bedrijven in de oostelijke en noordelijke provincies beginnen. Vast staat, aldus het verbond, dat van de honderdduizenden, die er vanaf 27 juni op uittrekken voor een vakantie in binnen- of buitenland, een groot aantal over onvoldoende rij-ervaring en ver- keersinzicht beschikt. Dit zijn juist fac toren die het vorig jaar tot zulke ern stige ongevallen hebben geleid. Het ver bond adviseert dan ook alle automobilis ten, die minder dan vijfduizend kilome ter per jaar rijden, een minimum aan routine op te doen door de komende da gen flinke proefritten te maken en ge leidelijk aan op wat drukkere wegen. Een ajnder gevaarlijk punt in het va kantieverkeer is naar het oordeel van het verbond de grote mate van onbe kendheid met de wegen en de afwij kende verkeers- en gedragsregels in binnen- en buitenland. Het verbond heeft een grote hoeveel heid voorlichtingsmateriaal verspreid, zoals een reisfolder (oplage 250.000 stuks). Zij, die een buitenlandse reis willen maken, kunnen een brochure krijgen met verkeersregels in twintig Europese landen. Het verbond hoopt, dat door deze voorlichting vele Neder landers beter voorbereid op vakantie zullen gaan en dat de acties „2 1/4" en „drinkjijenrijik" ertoe zullen bijdragen, dat iederen fit en nuchter de grote trek zal beginnen. In de vakantietijd zal het verbond via radio en televisie een intensieve verkeersveiligheidvoor- lichting gaan geven. SCHAESBERG Het kerkbestuur van de parochie Sint Michaël in Schaes- berg heeft een kort geding aangespan nen tegen oud-ï>astoor Ed. Miedema. Het kerkbestuur wil dat de heer Mie dema de in zijn bezit zijnde kerkelijke administratie en de pastorie waarin hij na zijn ontslag als pastoor is blijven wonen, ter beschikking van het kerkbe stuur zal stellen. Het kort geding dient maandag voor de president van de Maastrichtse recht bank. DEN HAAG De coöperaties zullen gemiddeld twintig procent minder aan vennootschapsbelasting behoeven op te brengen dan in het wetsontwerp op de vennootschapsbelasting is bepaald. De belaag wordt echter toch wel hoger dL-si nu het geval is. Met de stemmen van D'66 en de PSP tegen aanvaardde de Tweede Kamer gisteren een amendement van mr. W. Scholten (CHU) waarin deze verlich ting was opgenomen. Staatssecretaris Grapperhaus (Finan ciën) streek met de hand over zijn hart. In het mondeling overleg had hij deze verlichting van fiscale lasten voor coö peraties op principiële gronden afgewe zen, maar gisteren wilde hij er zich toch niet te zeer tegen'verzetten. De vrees dat dr. Grapperhaus voor de tweede maal „onaanvaardbaar" zou laten horen de vorige week deed hij het toen drs. H. A. C. M. Notenboom probeerde de open beleggingsfondsen buiten de vennootschapsbelasting te hou den was dus ongegrond. De heer Notenboom diende toen een nieuw amendement in dat toch een ver lichting voor die open fondsen inhield. Het werd gisteren aangenomen. Vandaag wordt over de amendemen ten, die gisteravond werden behandeld, en over het wetsontwerp gestemd. Besloten werd dat voor 1 oktober de universiteitsraad moet worden gekozen, waarna hij per 1 januari alle zeggen schap krijgt. Op dat moment zou het college van curatoren moeten aftreden en houdt de senaat (de gemeenschap van hoogleraren) op een onderdeel te zijn van de bestuursstructuur. De be voegdheden van de universiteitsraad hebben betrekking op het gehele univer sitaire beleid, dus zowel het onderwijs als het onderzoek, het personeelsbeleid en hel financieel-economisch beheer. Er waren enkelen ontwerpresoluties ingediend, ondermeer een ontwerp van de hand van rector magnificus baron Van Wijnbergen, die de universiteits raad eerst als adviserend instituut wil de laten starten, alsmede een ontwerp van student Hugues Boekraad waarin directe bestuursuitvoering werd ver langd. Deze zienswijze werd door de vergadering aanvaard. Besloten werd, dat in de universiteits raad drie geldingen vertegenwoordigd zullen zijn: de wetenschappelijke staf (onder wie de hoogleraren en de lec toren), de studenten en het overige personeel. Een voorstel tot evenredige vertegenwoordiging in dit college werd afgewezen. In plaats daarvan werd ge kozen voor een paritaire vertegenwoor diging, waarbij voor elk der drie groe pen door zestien representanten zitting zal worden genomen in de raad. In to taal dus een college van 48 man. Zij zul len rechtstreeks worden gekozen door hun geledingen. Van deze besluiten, die overigens nog moeten worden goedgekeurd door het college van curatoren, is vannacht di rect per telegram kennis geven aan minister Veringa. KROMMENIE Gistermiddag, aan het slot van een tweede vergadering van werknemers van de vestiging Krommenie van Thomassen en Drijver- Verblifa, is met een grote meerderheid bij zitten en opstaan het sociale plan aanvaard. De directie van het bedrijf en de werknemersorganisaties hadden, onder voorbehoud van goedkeuring door de le den van de werknemers-organisaties, vorige week in principe overeenstem ming bereikt over het sociale plan voor de gevolgen van de sluiting van vesti gingen in Krommenie, Utrecht, Dor drecht en Doesburg. De werknemers in Krommenie had den maandag reeds een eerste verga dering over dit plan gehouden. Die bij eenkomst werd later geschorst en giste ren voortgezet. Nu de leden goedkeuring hebben ge hecht aan het plan, zal op korte termijn met de uitvoering ervan kunnen worden begonnen. Haal nü een fles met deelnemers formulier en spaar de woorden onder de doppen, 't Is makkelijk, 't is spannend. En iedereen kan meedoen, iedereen kan winnen! 'n Koel glas Seven-Up brengt u allicht op brutsende ideeën Seven-Up Seven-Up'- and "7UP" are the registered trademarks of the Seven-Up Company, St Loul9, Missouri, U.S.A HOEK VAN HOLLAND De direc ties van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland Koninklijke Nederlandse Post- vaart NV en van de Britse Spoorwegen gaan binnenkort om de tafel zitten om te praten over hun twee oude reserve- schepen van de dienst Hoek van Hol land - Harwich. Het gaat hier om de vraag of het AMSTERDAM Bij tientallen wor den elke week illegaal in Nederland verblijvende Turken via Schiphol het land uitgeleid. Vandaag trekt, onder geleide van twee marechaussees in burger, opnieuw een groep van om en nabij 25 man. Vorige week werd een record ge boekt. Toen werden er vijftig gelijk met een vliegtuig naar Turkije ge bracht. Overal in Nederland verblijven Tur ken die geen verblijfsvergunning heb ben. Zij zijn op de bonnefooi naar West-Europa gekomen om werk te zoe ken en geld te verdienen. Sommige Westeuropese landen laten ze nogal eens naar buurlanden door reizen zonder hun paspoort te stempe len. Men is ze liever kwijt dan rijk en behoeft ze naderhand, omdat er geen stempel in het paspoort is geplaatst, niet binnen te laten, als het bewuste buurland de mannen weer uitwijst. In Nederland is besloten illegaal hier vertoevende Turken rechtstreeks naar Turkije terug te brengen. Op Schiphol worden ze, komende uit alle delen van het land, maar met name uit Rotter dam, bij elkaar gebracht en op het vliegveld naar huis gezet. Om een oogje in het zeil te houden en om te voorkomen dat deportés er tijdens een tussenlanding vandoor gaan reizen als het om groepen gaat, mare chaussees in burger mee. Voor wie zelf niet kan betalen, draagt het rijk de reiskosten. WARSCHAU De Poolse regering heeft wijzigingen bekendgemaakt in de emigratieregeling voor de Joden. Van 1 september af zullen de Joden niet meer in aanmerking komen voor speciale snelle uitreisfaciliteiten. In plaats daarvan zullen zij, evenals niet- Joodse Polen, paspoorten moeten aan vragen overeenkomstig een veel strik tere „standaard-procedure", zo meldt het regerings-nieuwsagentsehap PAP. De tijdelijke afwijking van zekere alge mene beginselen die voor emigratie golden zal over 12 weken eindigen. Waarnemers voorzien, dat enige dui zenden Poolse Joden die reeds voorbe reidende emigratieregelingen hadden getroffen, maar om verschillende rede nen in Polen zijn gebleven, zich nu zul len haasten om de regelingen defini tief te maken. PAP meldde dat van I juli 1967 af tot het eind van de vorige maand 5264 Joden het land hebben verlaten. Deze exodus onstond door de anti-zionisti sche campagne na de oorlog in het Midden-Oo9ten van 1967, een campag ne die verleden jaar oplaaide tot anti semitisme. In juni 1967 waarschuwde partijleider Gomoelka tegen een „vijfde colonne" van zionisten, die de Israëlische over winning toejuichten en niet loyaal wa ren tegenover Polen. Gomoelka's rede veroorzaakte grote angst onder de 25.000 a 30.000 Joden in het land. Go moelka bood echter paspoorten aan voor „allen die Israël als hun vaderland beschouwen". Maar pas ten tijde van de commu nistische machtsstrijd van verleden jaar, toen vele Joden hun betrekkingen en partijfuncties verloren en anti-se- ADVERTENTIE mitisme in de pers verscheen, ging 'n belangrijk aantal Joden van Gomoel ka's aanbod gebruik maken. De milde re emigratieregeling voor de Joden werd toen door vele mensen als het eni ge gunstige aspect van de situatie ge zien. Voor de nieuwe regeling is geen ver klaring gegeven. Een van de redenen kan gelegen zijn in de druk van de Ara bische landen, die zich niet gelukkig voelen bij het vooruitzicht, dat duizen den geschoolde Europese Joden zich in Israël zullen vestigen en de vijand ver sterken. Er zijn onbevestigde berichten geweest, dat Arabische diplomaten te genover de Poolse autoriteiten uiting hebben gegeven aan hun bezorgdheid. Polen heeft de Arabische zaak steeds krachtig gesteund. Het Poolse besluit lijkt tegemoet te komen aan die Arabische bezorgdheid, maar tegelijk biedt de termijn van 12 weken voldoende tijd om de emigratie van Joden, die Polen willen verlaten, definitief te regelen. Tot nu toe heeft de voltooiing van die regeling één twee maanden geduurd. De emigratie was de laatste tijd ge daald tot minder dan 100 per week, na dat in het najaar van 1968 een top van ongeveer 200 werd bereikt. Onder de Joden in Polen, die de uit roeiing door de nazi's van een bloeien de gemeenschap van 3,5 miljoen Joden overleefd hebben, waren er zeer velen die zich meer Pools dan Joods voelden. Om te kunnen vertrekken moeten zij afstand doen van hun Poolse nationali teit, de wens te kennen geven, dat zij naar Israël willen en het grootste deel van hun bezittingen verkopen. Zij mo gen geen Pools geld meenemen en zou den met niet meer dan 18 gulden aan contanten mogen vertrekken. In het al gemeen begeven zij zich eerst naar We nen, waar zij door Joodse organisaties worden opgevangen. Bevinden zij zich eenmaal buiten Polen, dan komen ve len hunner met vakbekwaamheid, in aanmerking voor visa voor de Verenig de Staten, Zweden, Canada en andere Westelijke landen. RUSSEL De minister!» van Landbouw van de E.E.G. zullen de vast stelling van nieuwe Europese zuivelprijzen, die reeds drie maanden is vertraagd, hoogstwaarschijnlijk opnieuw moeten uitstellen, tot het einde van het jaar, zo is gisteren in Brussel vernomen. In maart jl. hebben de ministers als noodmaatregel het campagnejaar voor zuivel (en ook rundvlees) tot 30 juni verlengd, omdat de bestaande prijzen op 1 april jl. afliepen, en zij nog geen akkoord over nieuwe prijzen hadden kunnen bereiken. Onderhandelingen die sedertdien zijn gevoerd, hebben de zaak niet nader tot een oplossing ge bracht. Bovendien is nu ook nog een vergadering die voor volgende week in Luxemburg was voorzien, op Frans verzoek uitgesteld. De eerstvolgende bijeenkomst van de ministers is nu pas voorzien voor 30 juni. Verwacht wordt dat ze dan niet meer kunnen doen dan de oude Europese prijzen voor melk, boter, melkpoeder en rundvlees nog eens ver lengen, tot 1 november of zelfs 1 ja nuari. Het grote struikelblok bij het prij- zendebat is het probleem van het gro te boteroverschot. Dr. Mansholt, de vi- ce-voorzitter van de Europese Com missie, heeft een forse verlaging van de Europese boterprijs voorgesteld om de afzet ervan te stimuleren. De boe ren zou men dan moeten schadeloos stellen door een hogere prijs voor melkpoeder. De Duitse regering, die o.m. rekening moet houden met de verkiezingen in september, en ook Ne derland, menen dat het boteroverschot ook met een veel minder forse prijs verlaging kan worden bestreden. Frankrijk en België verlangen vooral zekerheid, dat het boerendnkomen niet zal worden aangetast en streven een globale oplossing na, waarbij van Franse zijde wordt aangedrongen op een margarineheffing. Naar verluidt hebben voorbereidende discussies door de deskundigen van de permanente vertegenwoordigingen te Brussel over TILBURG Op de algemene verga dering van de Vereniging van Gasfa- brikanten in Nederland (VGN), welke vergadering vandaag en morgen in Tilburg wordt gehouden, heeft VGN- voorzitter ir. Tinbergen een pleidooi gehouden voor één gemeenschappelijk gasdistributiebedrijf. Er zijn thans in ons land een 170 gasbedrijven en vergeleken met het kreupelhout van deze 170 bedrijven zou dan één bedrijfsboom ontstaan met een top, die bij machte is een toekomst visie te ontwerpen en hierop ook te koersen. Ir. Tinbergen, die er op wees dat de gasindustrie als geheel, door haar gebrekkige organisatie, eigenlijk meer gaande wordt gehouden dan krachtig wordt bestuurd, vroeg zich af waarom de gemeenten de distributie van gas nog zo veelvuldig in eigen hand houden. Hij beantwoordde deze vraag door te stellen, dat de gemeenten, menselijk genoeg, niets uit handen wil len geven wat de betekenis van ge meentebestuur en gemeenteraad aan tast. De schaalvergroting schijnt aan de gasdistributie te zijn voorbijge gaan, zo luidde zijn conclusie, zoals men soms. in een oude stadskern, nog een hofje kan vinden waar de tijd stil is blijven staan. VGN-voorzitter Tinbergen ontwikkel de zes argumenten voor bundeling van de gasdistributiebedrijven, daarbij on der meer wijzend op de betekenis daarvan voor het speur- en ontwikke lingswerk, voor de coördinatie-arbeid. Naar buiten toe ontstaat een sterkere positie van ons nutsbedrijf tegenover onze leveranciers, tegenover de toe stelfabrikanten en tegenover de gasin- dustrieën, die wij in de EEG ontmoe ten. de plannen die van verschillende zij den naar voren zijn gebracht, tot op heden nog geen uitzicht op een voor allen aanvaardbare oplossing van het prpbleem geopend. In Brussel verwacht ïpen overigens dat het zuiveldebat in het najaar nog gecompliceerd zal worden, doordat dan ook een nieuwe regeling voor de financiering van de gehele gemeen schappelijke landbouwpolitiek aan de orde komt. PHNOMPENH Het Cambodjaan se staatshoofd prins Norodom Siha- noek heeft gisteren aangekondigd, dat zijn land de diplomatieke banden met de Verenigde Staten, die in 1965 wer den verbroken, zal herstellen, maar die met West-Duitsland zal verbreken. Zijn land stelt ook geen prijs meer op hulp van de Bondsrepubliek. Met de betrekkingen tussen beide landen ging het sinds begin mei snel bergaf waarts, nadat Cambodje had besloten volledige diplomatieke erkenning aan Oost-Duitsland te verlenen. Op 8 mei werd bekend, dat de Oostduitse diplo matieke missie in Phnompenh tot am bassade zou worden verheven, waarna Bonn zjjn ambassadeur uit de Cam bodjaanse hoofdstad terugriep, echter zonder de diplomatieke banden te ver breken. Cambodja trok op 3 mei 1965 de di plomatieke erkenning van de Verenig de Staten in, omdat de Amerikanen dorpen aan de grens met Vietnam zou den hebben gebombardeerd. Sinds kort toonde prins Norodom Sihanoek be langstelling voor herstel van de ban den. Een gunstig klimaat hiervoor werd geschapen doordat de Amerikaanse re gering op 22 mei van dit jaar de hui dige grenzen van Cambodja erkende en het Cambodjaanse bewind van zijn kant instemde met een Amerikaans verzoek om inspectie van rubberplanta ges, die volgens Cambodjaanse beschul digingen grote schade hadden opgelo pen, nadat zij door Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen met ontbla- deringsmiddelen waren bespoten. Volgens prins Norodom ligt het in de bedoeling met Washington diplomatieke vertegenwoordigers op het niveau van zaakgelastigde uit te wisselen. Voor weernemers in Bonn kwam het besluit, de betrekkingen met de Bonds republiek te verbreken, niet als een verrassing. Zij interpreteren beide stap pen van het Cambodjaanse bewind als een poging, zowel met Amerika als met Rusland op goede voet te komen. Prins Norodom zou zich meer en meer be zorgd maken over communistische in filtraties in zijn land. verantwoord is samen één reserveboot aan te houden of de pieken in het sei- zoenvervoer met gecharterde schepen op te vangen. „t Kan echter ook zijn, dat wij des zomers wel eens zullen moeten zeggen: Het spijt ons passagiers, de boot is vol", aldus dr. ir. Th. P. Tromp, pre sident- en regeringscommissaris giste ren in de door acht aandeelhouders bij gewoonde jaarvergadering van de Zee land in Den Haag. De maatschappij zit met de last van de nu niet bepaald meest economische reservetonnage, de Koningin Wilhelmi- na van de Maatschappij Zeeland en de Avalon van de Britse spoorwegen. Bei de niet rij-op rij af schepen worden mor gen wel weer ingezet voor het zomer seizoen en zullen wel degelijk hun steen tje bijdragen in het toenemende ver voer over de Noordzee, maar zij zijn toch de oorzaak, dat de vooruitzichten voor de Zeeland dit jaar niet gunstig zijn. Zo zal de komende jaren op de Ko ningin Wilhelmina f 833.000 per jaar worden afgeschreven. „Dat zou wel eens kunnen betekenen, dat wij juist ons dividend over 1969 zullen moeten missen", zoals een aandeelhouder lis tig opmerkte. Dr. Tromp zegde hem toe met zijn zorgen rekening te zullen hou den. Ook kreeg deze aandeelhouder van de voorzitter de toezegging, dat binnen een jaar wel eens voprstellen ter tafel zou den kunnen worden gebracht met be trekking tot de Wondèrlijké structuur van de NV, die de buitenstaander aandeelhouders onmondig maakt. Van het kapitaal is namelijk 70 pet in het bezit van de staat; een klein stukje is van Wm H. Müller en Co. NV, die ook de directie over de Zeeland voert en dan zijn er ook nog een paar „gewone' aandeelhouders. Het had er alle schijn van dat ze er gisteren allemaal waren. Wijzigingen in de stuctuur van de maatschappij kunnen echter pas weer tot stand komen na overleg met de Ne derlandse Spoorwegen, die de kade in Hoek van Holland in eigendom heeft, en de staat. De aandeelhouder namens de staat had gisteren niet de vrijheid daar over gisteren al mededelingen te doen. HANNOVER Duizenden mensen hebben gisteren voor de derde maal het verkeer in de binnen stad van Hannover lamgelegd met een demonstratie tegen de ver hoogde tramtarieven. De politie poogde de demonstranten te ver spreiden, doch boekte geen succes sen. Toen de gehelmde agenten de aftocht bliezen, weerklonk de kreet ,,Sieg Heil" en schoten vele rec'n- terarmen de lucht in. AMSTERDAM Tegen elke Maag- denhuisbezetter die terecht moet staan, zal een individueel requisitor worden gehouden en elke verdachte krijgt de gelegenheid zich persoonlijk te verdedi gen. We houden er rekening mee dat we lang niet aan de behandeling van de dertig zaken per zitting toekomen, maar dat we zaken zullen moeten aanhou den. We hebben op papier weliswaar een strak schema, maar er is geen sprake van dat we ons aan dit papieren schema elke zes minuten een zaak zullen houden." Dit verklaarde gisteren de Amster damse officier van justitie en hoofd van het parket, mr. F. J. Hartsuiker, over het proces dat vandaag tegen de eersten van de 543 gedagvaarde bezet ters is begonnen. Hij deelde mee dat de officier van justitie een algemene toelichting zal geven aan het begin van het proces. Hierin zou het straftoemetingsbeleid van het openbaar ministerie worden ge motiveerd. „Studenten en het publiek hebben er recht op zo snel mogelijk te weten wat de mening van het openbaar ministerie en het oordeel van de rech ter is over deze massale overtreding." „Lokaalvredebreuk is op zichzelf geen ernstige overtreding maar als het zo massaal gebeurt dreigt dit een epide misch en infectueus karakter te krij gen." Mr. Hartsuiker ontkende dat hier sprake is van een politiek proces. „We berechten de daad van de bezetters, niet hun overtuiging". Het is volgens hem toevallig dat Ton Regtien en Paul Verheij de eerste bezetters zijn die van ochtend werden berecht. ADVERTENTIE HOLLAND FESTIVAL m.m.v. MAX VAN EGMOND, ba* CHARLES DE WOLFF, dirigent-organist WOENSDAG 18 JUNI - 8 UUR programma Magnificat, Vivaldi; Cantate 56, Bach; Te Deum, Verdi; Mandala, Jolivet. Kaarten 5,— (scholieren 2,50) V.V.V. Zwolle ANKARA In Ankara hebben Turk se studenten woensdag met stenen en benzinebommen een Turks-Amerikaans logistiek centrum aangevallen. Ook be stookten zij Amerikaanse voertuigen. Een auto met drie Amerikaanse mili tairen en een Turkse chauffeur kon ternauwernood aan de woedende stu denten ontkomen. Aanleiding tot de ongeregeldheden waren soortgelijke incidenten in Istan- boel, waarbij volgens de- studenten de oproerpolitie te krachtig zou zijn opge treden. In Istanboel moesten dinsdag ongeveer 30 mensen in een ziekenhuis worden opgenomen, waar een student en een politieman aan hun verwondin gen bezweken. De universiteit van Istanboel is in middels gesloten en door militairen be zet. De universitaire autoriteiten heb ben „Marxistisch-Leninistische elemen ten" de schuld van de woelingen ge geven. Bij de betogingen in Ankara werd het aftreden van de Turkse regering ge- eist, terwijl voorts werd gepleit voor een „onafhankelijk Turkije". De onge regeldheden begonnen na afloop van een studentenbijeenkomst in de letter kundige faculteit. ADVERTENTIE MOSKOU De Russen hebben gif teren gereageerd op het jongste Chine se protest tegen grensschendingen door Russische eenheden. In een aan Peking gerichte nota van het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken beschul digen de Russen de Chinezen van het organiseren van grensschendingen, die dinsdag leidde tot een vuurgevecht tus sen grenstroepen van beide landen. De Chinezen hebben in hun protest nota gesteld, dat Russische soldaten dinsdag het autonome gebied Oeighoer in Sinkiang zijn binnengedrongen en daar een Chinese vrouw hebben gedood en een herder ontvoerd. In werkelijkheid, aldus het Russische antwoord, heeft zich het volgende af gespeeld: dinsdag overschreed een Chi nese herder met een kudde schapen de Sovjetrussische grens in het gebied van Semipalatinsk en drong daarna 400 meter ver op Russisch gebied door. Hij had daarbij de steun gekregen van een eenheid Chinese soldaten, die heimelijk over de grens was getrokken. Toen Rus sische grenstroepen ingrepen en de Chi nezen sommeerden het land te verlaten, begonnen deze te schieten. De bewering van de Chinezen, dat Russische tanks en pantserwagens Sinkiang zijn binnen gedrongen, wordt in de Russische nota als een verzinsel gebrandmerkt. De Chi nese machthebbers, aldus de Russische nota, pogen de toestand in dit deel van het grensgebied ingewikkelder te ma ken. Hiertegen protesteert de Sovjet russische regering met kracht. Zij eist doeltreffende maatregelen om tot een ontspanning in dit gebied te komen.

De Vallei | 1969 | | pagina 13