Veenendaals dagblad Zestig kunstenaars hielden Nachtwacht-zaal bezet Buiten olaris Vrouw door echtgenoot gewurgd Arabische communisten erkennen bestaan Israël Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Rijksmuseum vanmorgen vrijwillig verlaten Twee maanden cel eis tegen bezetter Maagdenhuis HELFT VAN MARINIERS WEER THUIS bitterkoekjes JAMIN !k geef mijn pap GEREEDSCHAP Weinig wind Buitenspel Bankoverval Elf doden door gevechten bij Jericho Strijd om bezit Hatéma Amstel Hotel nu van Caransa Dode en gewonde bij gecompliceerd verkeersongeluk Dobrynin naar Moskou Vakbondsleider John Lewis overleden NADELIG BETREURD É|GEHA VAN LEEUWEN alt ij d goed MOORDZAAK IN HEESCH SNEL OPGELOST Droevig einde vakan tietochtje van Zes kinderen zijn er ernstig aan toe Vlissingse brief in fles spoelde aan in Zd.-Afrika Tegen guerrilla-acties Weinig kersen ANTI-PEKING 11V WASHINGTON Chauffeur door eigen vrachtauto overreden MEISJE BEKNELD IN MATERIALENLIFT Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1 0,97 p. w„ 4,15 p, m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 12 JUNI I969 - 43e JAARGANG no. I35 AMSTERDAM Van gistermiddag tot vanmorgen heeft een groep kunstenaars de Rembrandtzaal van 't Rijksmuseum in Amsterdam bezet ge houden. Zij verklaarden de zaal niet te willen verlaten voordat de minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk, dr. M. A. M. Klompé zou zijn gearriveerd. Om kwart over tien vanmorgen hebben alle „bezetters" het Rijksmuseum verla ten. Het publiek had gewoon toegang tot het museum en het gevolg was, dat alles *Ün normale aanzien had herkregen. Ook de Rembrandtzaal werd voor het pu bliek opengesteld. Alle sporen van de bezetting waren uitgewist op enkele leuzen na. die gisteravond op de straat voor het museum en onder de poort waren aangebracht. Omstreeks half twaalf gisteravond hadden zich ongeveer vijfhonderd joelende en in de handen klappende mensen verzameld aan de achterzijde van het mu seum. Een korte poging4 van deze demonstranten om het museum binnen te dringen werd onmiddellijk verijdeld. Een deel van deze demonstranten hadden eerder op de avond deelgenomen aan een protestbijeenkomst tegen de berech ting van de bezetters van het Maagdenhuis, waarmee vandaag een begin wordt gemaakt. Aan het gerei bij het museum kwam vannacht tegen half één een einde. De er heen getogen bezoekers van „Maagdenhuis-vergadering", gehouden in Marcanti en de belangstelling van het publiek, die op grond van radio- en tv-berichten aanvankelijk vrij groot was, verliep rond die tijd met gevolg dat de politie, die een duidelijk kordon aan de zuidzijde van het museum had getrokken, inrukte. Gedurende de nacht bleef er overi gens een scherpe bewaking gehand haafd. De ongeveer zestig bezetters bleven in de Rembrandtzaal. Arresta ties zijn niet verricht. Hoewel de politie voor een deel hel men droeg en uitgerust was met de lange wapenstok en schilden heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Een aanbod van de museumdirectie gisteren aan de bezetters om naar de vergaderzaal te gaan waar men net zo lang zou kunnen verblijven als men wilde werd niet geaccepteerd. Aan het verzoek om de zaal te verlaten waar de temperatuur steeg, hetgeen nadelig is voor de schilderijen er moet een bepaalde verhouding tussen tempera tuur en vochtigheidsgraad zijn werd geen gevolg gegeven. Er was een vertegenwoordiger van het ministerie van CRM uit Den Haag, de heer Van Vetlsen, gekomen, die de kunstenaars mededeelde dat minister Klompé in antwoord op het telegram aan de besturen van de „Bond van beel dende kunstenaars" en de „Federatie van beroepsverenigingen van beeldende kunstenaars" haar bezorgdheid tot een gesprek heeft medegedeeld. De heer Van Velzen, hoofd der afde ling beeldende kunsten van het ministe rie van CRM. deelde na het telefoonge sprek met minister Klompé aan de be- ADVERTENT1E morgen 250 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijs! Al tvas het slechts vanjde nimmer eindigende voetbalmatches op de TV, haast iedereen kent de term buitenspel"maar wat weet de te genwoordige jeugd nog van het bui- tenspel in al zijn vormen, waarvoor wij vroeger de ingrediënten gratis van moeder natuur kregen? Eikels en de doppen ervan, beukenootjes eiketakken voor bogen en vlierpit- stukjes voor de pijlen, sierpappcl- hout voor het snijden van fluitjes en toeters, ja in ons dorp woonde er zelfs een die een complete wald hoorn uit een elzetak schilde. Ket tingen regen wij van de holle honds bloemstelen en de mooiste wandel stok kreeg je uit een tak, die om- snoerd was door een worgende kamperfoelierank, met veldbiezen kon je vlechten en uit lenteberken ,,wijn" tappen in een fles, doch dit was al geen speelgoed meerzoals het uit een stuk been gemaakte .,snorrebot"om het hierbij maar te laten. Neen, toch niet, want dan zou ik de grappige ratelaar of rinkelbel vergeten, die de boer uit het weiland kan missen als kiespijn en in 't geheel niet grappig vindt. Het is een wortelparasiet, die met zuignapjes het voedsel aan een waardplant onttrekt. Grasvreter is zijn scheldnaam en het zaad zit zo mers in een vrucht, die met twee kleppen open springt. Die ratels rammelen gezellig en we betrokken ze als kinderen bij menig spel. Te genwoordig zien we de plant min der dan destijds, want men gaat de zakkenroller der grassen met aller lei bestrijdingsmiddelen te lijf en weert het zaad uit het weidemeng- sel. 12-6-1969, A. B. WIGMAN zetters namens haar mee, dat zij het bijzonder betreurt dat de kunstenaars via dit middel van bezetting haar pro beerden te overreden om naar het museum te komen. Zij benadrukte in het telefoongesprek haar bereidheid om de bezetters des noods nog die avond op haar departe ment te ontvangen. De bezetters bleken echter niet van plan te vertrekken, maar te willen wachten tot de minister naar hen toe zou komen. De voorzitter van de BBK, Ger La- taster, heeft zich gedistantieerd van de wijze waarop de actie wordt gevoerd. Hij noemde dit beneden alle niveau. Er was volgens hem afgesproken dat men enige tijd symbolisch voor de Nacht wacht bijeen zou komen en dan naar de vergaderzaal zou gaan om verder te discussiëren, zo deelde hij aan journa listen in het museum mee. Desgevraagd deelt de voorlichtings dienst van het ministerie van CRM nog mee, dat minister Klompé zich tot in het recente verleden bereid heeft ver klaard zowel schriftelijk als telefo nisch tot een gesprek met de BBK. Van de zijde van de BBK heeft men toen echter laten weten, dat men daar nog niet gereed was voor een gesprek. Om half tien vanmorgen leek het er nog niet op dat de ontruiming spoedig zou plaats hebben, want de meeste van de 25 kunstenaars en studenten die de nacht in het museum hadden doorge bracht het aantal bezetters was ge leidelijk afgenomen lagen toen uit geput van emoties en opgewonden dis cussie te slapen. De discussie was voornamelijk gegaan over de vraag of de actie moest worden voortgezet of niet. Het was gister avond al duidelijk geworden dat in feite maar een kleine groep van degenen die in de middag zich in de Rembrandtzaal genesteld hadden volkomen achter deze „bezetting" stonden. De groep dunde dan ook voortdurend uit. Rond vijf uur gistermiddag bestond de groep nog uit ongeveer 70 man, maar dit aantal was in de avond al geslonken tot 40 en uit eindelijk bleven er slechts 25 de nacht door in het museum. Bij hen bleef de vertegenwoordiger van minister Klom pé, de heer Van Velsen, die voortdu rend trachtte met de kunstenaars in contact te komen wat wel lukte in in dividuele gesprekken, maar niet in col lectieve discussies. Er waren in de groep ook enkele studenten, die af en toe hun gehoor wat oppepten. De directie van het Rijksmuseum zal geen aanklacht tegen de kunstenaars in dienen. De beslissing hierover is trou wens aan de minister voorbehouden. Bij het verlaten van het gebouw door de bezetters is de politie dan ook niet op getreden. Met nadruk verklaarde de directie van het museum dat de bezetting orde lijk was verlopen en dat men zich vol komen correct had gedagen. Er is geen enkele schade veroorzaakt. ADVERTENTIE VAN uit de Hoogstraat CARACAS Vier met revolvers en handgranaten gewapende mannen heb ben gisteren een bijkantoor van de Bank van Canada in Oost-Venezuela overvallen en van 550.000 dollar be roofd. Bij het verlaten van de bank riep een van de overvallers tot het perso neel: „Dit was operatie Rockefeller. Het geld zal aan de armen worden ge geven". TEL AVIV Drie Israëlische mili tairen, onder wie een luitenant, en acht leden van de Arabische verzetsorgani satie El Fatah zijn gisteren om het leven gekomen bij een fel gevecht, dat zich in de omgeving van Jericho op 11 km van de Israëlisch-Jordaanse be standslinie. heeft afgespeeld. Dit is door een woordvoerder van het Israëlische leger bekendgemaakt. AMSTERDAM Om het bezit van het Helmondse textielbedrijf Hatéma heeft zich achter de schermen een fel le strijd ontwikkeld. Dezer dagen bracht het Helmondse textielconcern Texoprint een bod op de aandelen uit van 250 procent. Via de Amsterdamse effectenbeurs poogt een Duitse belangengroep de aandelen te gen hogere koersen op te kopen. Het vermoeden bestaat dat Hatéma die op dit bod wil ingaan, ijlings poogt aandelen bij bevriende bankiers onder te brengen om op die manier een over val van buitenaf te voorkomen. Het bestuur van Hatéma deelt mede dat in verband met de verwerving van 100 pet van het aandelenkapitaal in Leo Schellens en Co Trijpfabrieken te Eindhoven en ter zekerstelling van de financiering van de uitbouw van de kunststoffenafdeling, van de verdere automatisering van de poolweefsel sec tor en van activiteiten op het gebied van non-wovens, is overgegaan tot de onderhandse plaatsing van nominaal 6.400.000 aandelen tegen de koers van 250 pet. Deze plaatsing brengt geen ver andering in het aanbod van Texoprint N.V. AMSTERDAM De heer M. Caran sa kan zich eigenaar noemen van het Amstel Hotel. Hij heeft de meerder heid van de aandelen in handen gekre gen. Caransa heeft echter een tegenspe ler die op de beurs tegen veel hogere koersen aandelen Amstel Hotel op koopt. Vermoed wordt dat dit de hote lier L. van Sterkenburg is. Veel kwaad zal hij de heer Caransa echter niet kunnen doen. Deze heeft zich verplicht stijl en luxe van het unieke hotel te handhaven. ADVERTENTIE Dit beeld leverde gistermiddag üc zaal in het Rijksmuseum op, waar de Nachtwacht van Rembrandt hangt. Ruim zestig beeldende kunstenaars hadden de zaal bezet. HEESCH De moordzaak in het Brabantse Heesch is opgelost. De 22- jarige mevrouw H. M. van R. is door haar echtgenoot, de 22-jarige W. van R. vermoord. Deze heeft een bekentenis afgelegd tegenover de rijkspolitie te Heesch. Hij kon geen „aanvaardbaar motief" voor zijn daad opgeven. De man heeft zijn echtgenote thuis met een nylonkous ge wurgd, daarna in een deken gewikkeld en met zijn bromfiets vervoerd naar de plaats waar het slachtoffer is gevon den. Van R. is vandaag voor de offi cier van justitie in Den Bosch, mr. J. Booster, voorgeleid. RUCPHEN Op de Rijksweg Bre- da-Roosendaal. in de gemeente Ruc- phen ter hoogte van de weg naar St. Willibrord, heeft zich gistermiddag een gecompliceerd verkeersongeval voorge daan. waarbij één dode is gevallen en zes kinderen en een vrachtautobestuur der met ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Breda moesten worden opgenomen. Bovendien liep nog een tiental andere kinderen snijwonden op. Zij konden echter na eerste hulpverle ning in een ziekenhuis naar huis gaan. Een eerste botsing deed zich voor toen een uit de richting Etten-Leur ko mende personenauto, bestuurd door de 26-jarige vertegenwoordiger M. Lin- doorn uit Amsterdam, om onverklaarde reden van de middelste van de drie rij banen naar links uitweek en in botsing kwam met een vrachtauto, die nor maal op zijn rechterbaan reed. De vrachtauto vloog vervolgens tegen een boom en kwam tenslotte dwars over de weg te staan. Een uit de richting Etten-Leur ko mende autobus met 55 meisjes en on derwijzend personeel van de huishoud school in Terneuzen probeerde nog de vrachtwagen te ontwijken, doch kwam daarbij in een langs de weg lopende sloot terecht, om vervolgens tegen hui zen langs de weg te botsen. De heer Lindoorn, vertegenwoordi ger, kwam door de botsing om het le ven, terwijl de vrachtautobestuurder levensgevaarlijk gewond werd. Van de inzittenden van de autobus, die een vakantietochtje naar Amster dam hadden gemaakt, raakten ver schillenden bekneld. Na bevrijd te zijn, moesten zes meisjes met arm- en been breuken in het ziekenhuis te Breda wor den opgenomen. Ongeveer tien ande ren werden met snijwonden eveneens naar het ziekenhuis gebracht, doch kon den na de eerste hulpverlening huis waarts gaan. EAST LONDON (Zuid-Afrika) De visser I. Vorster in East London in Zuid-Afrika heeft woensdag aan het strand bij zijn woonplaats aan de Indi sche Oceaan een fles gevonden met een brief die een Vlissings meisje twee jaar geleden in zee heeft gegooid. De brief, gedateerd 9 juni 1967, had de volgende inhoud: „Ik ben een Ne derlands meisje dat wil corresponderen met jongens en meisjes in uw land. Ik ben 18 jaar en ken Engels en Neder lands. Ik verzamel ansichtkaarten van andere landen, wees zo goed mij an sichtkaarten van uw land, stad of dorp te sturen. Ik beloof te zullen antwoor den. Mijn adres is: mej. J. C. de Zeeuw Bloemenlaan 125, Vlissingen/Holland". Vorster, een 21-jarige vrijgezel, zei het allemaal romantisch te vinden en voegde daaraan toe: „Ik zal het meisje zeker schrijven en ik hoop dat ze inmid dels niet getrouwd is". ADVERTENTIE T> El ROET De communistische partijen in het Midden-Oosten volgen eenparig de koers van Moskou, hebben de Chinese politiek t.a.v. het Midden-Oosten nu ronduit afgewezen en zich met deze houding duidelijk op gesteld tegenover de Arabische guerrilla-organisaties en de „progressief-so- cialistische" regeringen van Syrië en Irak. Dit valt volgens politieke waar nemers in Beiroet te concluderen uit het optreden van de Arabische commu nisten tot dusver op de communistische wereldconferentie in Moskou. O AMSTERDAM -Tegen oud-As- va-voorzitter Paul V. (22 jaar) die als eerste van de zeshonderd Maagden- huis-bezetters vanmorgen voor de Am sterdamse politierechter terecht stond, eiste de officier, mr. Abspoel, wegens lokaalvredebreuk twee maanden ge vangenisstraf. Toen deze eis in het zwaar bewaakte en overvolle zaaltje viel klonk vanaf de publieke tribune de uitroep: „Jezus, Jezus, klassejusti- tie". Mr. Abspoel deelde aan het slot van zijn requisitoir mede, dat bij de eisen het openbaar ministerie de volgende richtlijnen in acht zal nemen: Tegen de eerste- en tweedejaars studenten beneden de 21 jaar zal zo mogelijk een geldboete worden geëist. Ten aanzien van de ouderen, op wie een zwaarder beroep op hun verantwoordelijkheids gevoel mag worden gedaan, zal in be ginsel een hogere geldboete worden ge- eist benevens een voorwaardelijke straf. Ten aanzien van recidivisten en leiders van de actie zal in beginsel een onvoorwaardelijke gevangenisstraf worden gevraagd. Over Paul V. zei mr. Abspoel, dat deze ongetwijfeld een leidende rol heeft gespeeld. Behalve V. werd ook de 30-jarige Ton R., oprichter van de SVB in de zittingszaal geroepen. Zij kwamen daar oog in oog te staan met mr. G. H. Nomes, die samen met mr. A. Ooster- baan in dit monsterproces als politie rechter optreedt. Mr. Nomens kwam in het nieuws toen hij maandag de 20-jarige algemeen se cretaris van het district Amsterdam van de Socialistische eJugd, de illustra tor Jan H. van der M. wegens opzet telijke belediging van leden van het koninklijk huis niet alleen tot drie maanden veroordeelde, maar hem te vens als bijkomde straf voor de tijd van vijf jaar ontzette uit het recht om te dienen bij de gewapende macht en hem voor die tijd ook het actief en passief kiesrecht ontnam. WASHINGTON De Russische am bassadeur in de VS, Dobrynin, is naar Moskou ontboden voor overleg. Hij ver trekt vandaag, aldus is gisteravond uit welingelichte bron vernomen. Over de redenen voor het plotselinge vertrek van Dobrynin is niets bekend. Waarnemers menen, dat het verband zou kunnen houden met de communis tische wereldconferentie, die thans in Moskou wordt gehouden. DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat de kersen dit jaar duur zullen blijven. Uit de meeste Westeuropese produk- tiegebieden komen weinig optimistische tot sombere berichten over deze teelt, aldus het produktschap voor groenten en fruit in een marktoverzicht over kersen. De communistische partijen uit de Arabische wereld erkennen nu ondub belzinnig het bestaan van Israël en ge ven blijk van een grote mate van over eenstemming met de Israëlische C.P., die eveneens de Russische lijn volgt. Deze behelst erkenning van Is- raëls bestaan, bestempelt de strijd te gen het imperialisme in het Midden- Oosten als hoogste gebod en bepleit een oplossing van het conflict door on derhandelingen op basis van de Veilig heidsraad-resolutie van 22 november 1967, die o.a. voorziet in terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden. De door Peking na de juni-oorlog van 1967 aanbevolen „volksbevrijdingsoor log" tegen Israël volgens de beginselen van Mao Tsetoeng heeft kennelijk bij de Arabische communisten geen weer klank gevonden. De CP-delegaties uit de acht Arabische landen op de confe rentie in Moskou hebben naar poli tieke kringen in Beiroet opmerken Peking veroordeeld. Tevens veroordeel den zij de „gewapende bevrijdings- strijd" voor Palestina, zoals die bijv. door de Baath-socialisten van Syrië en Irak dagelijks gepredikt wordt. De Ara bische communisten vinden, dat deze strijd tegen het imperialisme en niet tegen Israël gericht moet zijn. Het gaat volgens hem om uitschakeling van de „imperialistische invloed in Palestina". De guerrillabeweging wordt slechts ge steund voor zover zij in de sinds juni 1967 bezette gebieden optreedt, maar niet in Israël zelf. WASHINGTON John Lewis, van 1920 tot 1960 voorzitter van de „United Mine Workers of Marica" is gister avond op 89-jarige leeftijd in een zie kenhuis in Washington overleden. Lewis, eens een zeer belangrijke fi guur in de arbeidersbeweging in de Verenigde Staten, was zondag in het ziekenhuis opgenomen. In de veertig jaar dat Lewis aan het hoofd stond van de mijnwerkersbond zag hij de lonen voor zijn leden stijgen van twee dollar voor zeer lange werk dagen tot 24 dollar in vele gevallen voor 'n werkdag van zes en een half uur John Lewis werd in Iowa geboren als zoon van een uit Wales geëmigreerde mijnwerker. Hij streed voor organisa tie van de werknemers in de massapro- duktie-industrie. Lewis brak met de AFL en in 1935 organiseerde hij het co mité voor industriële Organisatie. La ter werd hij de eerste voorzitter van het Congres van Industriële vakorgani saties (CIO). In 1932 steunde hij de kandidatuur voor het presidentschap van Franklin D. Roosevelt, maar in 1940 toen Roo sevelt een derde ambtstermijn ambieer de steunde Lewis Wendell Willkie. Hij hield zijn belofte om af te treden als voorzitter van het CIO als Roosevelt zou winnen. BAR LE DUC De 34-jarig -• Neder landse vrachtwagenchauffeur Antonius Jeroense uit Roosendaal is woensdag middag bij Rupt aux Nonains (Meuse) op verkeersweg nr. 4 in Frankrijk om het leven gekomen toen hij door zijn eigen vrachtauto werd overreden. Volgens de politie lag het slachtoffer onder c(e wagen om een reparatie te verrichten toen het gevaarte van de rem schoot en over hem heen reed. ZEVENAAR Het 15-jarige meisje Jelle de Groot uit Zevenaar. die met enkele vriendinnetjes aan het spelen was op een nieuwbouwterrein, is gister avond om het leven gekomen, nadat zij bekneld was geraakt in de kabel van een materialenlift, die bij de nieuw bouw wordt gebruikt. Vermoedelijk had een van de andere meisjes op een knop gedrukt, waardoor de lift in wer king werd gesteld. SCHIPHOL Woensdag rond het middaguur zijn 150 mariniers, die bijstand hebben verleend in Willemstad, op Schiphol in ons land teruggekeerd. Hier verlaten de mannen de DC-8, die hen naar huis bracht. Zie elders in dit blad: ,,Er was voor ons niet veel meer te doen." XJe£ hogedrukgebied, dat de afge lopen dagen in ons land droog en zonnig weer veroorzaakte is thans in betekenis aan het afne men. Intussen blijft de luchtdruk boven Spanje en het westelijk deel van de Middellandse Zee langzaam stijgen. Voor de komende dagen is een depressie van betekenis die in het zeegebied ten westen van Schot- land ligt. Deze storing trekt naar het noordoosten weg, maar het bij- behorende frontensysteem zal mor- gen de Britse eilanden bereiken. In ons land mogen we echter nog op droog en vrij zonnig weer rekenen. Er zal in het algemeen weinig wind zijn. In de kuststreken kan echter 's middags een zeewind invallen die de temperaturen, die in het alge meen weinig verandering onder gaan, enkele graden doet zakken.

De Vallei | 1969 | | pagina 1