Publiek maakte weinig gebruik van gelegenheid tot inspraak ALGEMENE TERMEN OP HEARING IN LEERSUM Bosbad misschien al in mei 1970 open NU ALLE AANDACHT VOOR MA VO-SCHOOL Directeur A. Moret nam afscheid van Handelsavondschool Veenendaal leefde in n roes Erotische belevenissen van 17-jarige scholier Programma VVV Rhenen Afkeer van wapen der vergelding LÜXOR VEENENDAAL Organisatie van warme bakkers NW-dames bij de leeuwen Koelen en dief yvriezen Vijfentwintig jaar geleden verscheen de eerste V-I boven zijn doel Uit de oude doos door Rik Valkenburg De e/'gen bakwaren worden voortdurend op kwaliteit gecontroleerd door het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen. DIEPER KRONKELS WREKEN KRENGEN WITTE VLAG PLAATJES DONDERDAG 12 JUNI 1969 fipf+S" Kif vv^ ADVERTENTIE LEERSUM Ten zuiden van rijksweg 25, die dwars door Leersuni loopt on der de naam Rijksstraatweg, komt parallel daaraan een nieuwe, ruime ver keersader, die dienst zal doen in het kader van de ontsluiting van het heuvel- ruggebied tussen Utrecht en Rhenen. De weg moet de huidige Rijksstraatweg gaan ontlasten van een voor rond 1980 verwachte te hevige verkeersintensiteit. Dit alles vertelde gisteravond ir. J. de Boer, verkeerskundige in Leersum. op de hearing die het gemeentebestuur in de R.-K. Kerk aan de Planterslaan hield. Hij voegde eraan toe dat het idee voor de nieuwe weg niet officieel bekend is, en dat hij in feite alleen de visie van Leersum vertolkte. In het algemeen waren zijn uitspraken, ten aanzien van het verkeersplan, het meest concreet van alles dat de ongeveer 70 Leersumers tussen acht uur en half elf te horen kregen. „Misschien hebben we wel teveel op. één avond willen behandelen", zei bur gemeester mevrouw C: M. s'-Jacob- des Bouvrie in haar slotwoord, „maar we hopen dat u toch naar huis gaat met wat meer informatie over hetgeen in deze gemeente zal gaan gebeuren". Zij vatte al het gesprokene op deze ménier compact samen, want wat het aspect van de concrete voorlichting betreft, het overheidsforum uitte zich voornamelijk in algemene termen, daartoe gedwongen door de „dictatuur van de wijzer". zoals wethouder A. G. W. Schapenk de tijdnood omschreef. Van het forum, bestaande uit B. en W., de verkeersdeskundige, de stede- bouwkundige ir. F J. Zandvoort, de (raads-)commissie voor de uitbrei dingsplannen, de voorzitter van de stichting Bosbad Utrechtse Heuvelrug, de heer Buning en de gemeentesecre taris, kwamen slechts enkelen aan het woord. Daarbij bepaalde men zich voornamelijk tot het uiteenzetten van feitelijkheden, waarbij het element „inspraak'' niet al te sterk tot uitdruk king kwam, in tegenstelling tot het geen vorige week op een persbijeen komst werd aangekondigd. Daarbij moet gezegd worden dat het publiek ook kennelijk over niet al te veel con structieve gedachten beschikte. De suggesties die het forum waarde vol leken werden voorlopig gedele geerd aan de daarvoor bestemde in stanties. Een voorbeeld hiervan was de vraag uit het publiek, of het duikbad, dat deel zal gaan uitmaken van het Bos bad, niet dieper kan worden gemaakt dan de plannen aangeven, zodat in dit gedeelte waterpolowedstrijden kunnen worden gespeeld. De heer Buring be loofde dit nog eens te bespreken. Een mededeling die een deel onge wisheid bij het publiek wegnam kwam van de burgemeester. Hij zei dat mag worden verwacht dat op het kruispunt tussen de Hoflaan en de Lomboklaan een verkeerslichteninstallatie zal wor den geplaatst, die f 30.000 zal kosten. Of op het ook in de toekomst belang rijke en gevaarlijke kruispunt Maars- bergseweg - Rijksstraatweg iets der gelijks mag worden tegemoet gezien, is nog de vraag en wel een vraag voor rijk en provincie, de de respectieve wegen beheren Wel wordt voor de toekomst in gemeentekringen ge dacht aan de noodzaak van verkeers lichten op het kruispunt Schcrpenzeel- seweg - Rijksstraatweg. Ir. F. J. Zandvoort ging als stede- bouwkundige in op bijzonderheden van het uitbreidingsplan Leersum-Zuid- West. Hij zei onder meer dat hierin wegen worden aangelegd met een „erffunctie", wegen met veel kronkels die de weggebruiker dwingen goed op te letten en hem beletten hard te rij den. „Er is ruimte voor 550 woningen, voor ongeveer 1500 inwoners; er ko men 257 garages op binnenpleinen en 288 park eergelegenheden, wat neer komt op 1,2 per woning. In het plan verschijnen voornamelijk eengezinswo ningen. Daarnaast is ruimte voor een groepje bejaardenwoningen en bunga lows. Bovendien komen er twee kleu terscholen en een openbare lagere school". Nog voor dc bouwvakvakantie zal worden begonnen met de aanleg van het nieuwe zwembad in Leersum. zo deelde de heer Buning mee en men hoopt het in mei volgend jaar te kun nen openen. Over het bod werd een groot aantal kritische vragen gesteld, die echter merendeels door de burge meester konden worden ontzenuwd. Over de uitbreiding van het gemeen tehuis, waarvan het schaalmodel in de Op de foto: Ir. J. de Boer (staand, tweede van links) legt iemand uit het publiek uit hoe de verkeerssituatie in het uitbreidingsplan is ontworpen. Op de foto voorts van links naar rechts, de drie leden van de commissie voor uitbreidingsplannen, wethouder Scha penk, die als voorzitter van 't forum optrad, de burgemeester, wethouder v. d. Bogerd en ir. Zandvoort. kerk tentoon was gesteld, werden geen vragen gesteld. Wel wilde iemand we ten waarom op het ogenblik het wa pen van Leersum niet meer te zien is. „Het bord is gebarsten", zei de bur gemeester, „en dat wilden we zo niet ophangen". Toen haar met een glim lach werd verweten „dat import er misschien geen waarde aan hecht, maar de echte oude Leersummer wel", beloofde zij dat het gebarsten bord dan toch, zal worden opg^ang^n.,,. Aan hét ëinde van de bijeenkomst, die maar matfgc belangstelling had getrokken. Zette de burgemeester nog maals uiteen dat het gemeentebestuur veel waarde hecht aan deze wijze van contact met de burgerij. ..Als wij dit niet zouden doen, zouden wij ver vreemden van onze eigen burgers", al dus mevrouw s' Jacobs. RHENEN Het programma dat de VW Rhenen heeft opgesteld voor de week van 16 t/m 21 juni is als volgt: Dinsdag 17 juni: Avondwandeling over de Elsterberg onder leiding van Adri- aan P. de Kleuver. Verzamelen per bus, auto etc. bij hotel „Boszicht" in het dorp Eist tussen Rhenen en Ame- rongen om 18.30 uur precies. Donderdag 19 juni: Avondwandeling in de omgeving van de Emmikhuizer- berg bij Renswoude. Panorama en „ijstijdmonument". Kans op zeldzame vogelsoorten. Verzamelen per auto etc. bij Viaduct Rijksweg 12 nabij de „Rode Haan". Men kan het best via Veenen- daal rijden, doch ook vanuit Renswou de via Emmikhuizerweg of vanuit Ame- rongen via Bergweg/Dwarsweg en Sla perdijk. Vertrek vanaf verzamelpunt om 18.30 uur precies. Zaterdag 21 juni: Tocht voor auto bezitters door Zuidelijke Gelderse Val lei met Bennekom, Doesburgerbuurt met 16e eeuwse houten standaardmo len, Barneveld, Walderveen met Alpen molen en kasteel te Renswoude. Ver trek V.V.V.-kantoor Rhenen om 12.30 uur precies; vervolgens langs alle cam pings te Rljenen, De Klomp, Renswou de en Overberg. Excursieleider Adri- aan P. de Kleuver. SCHERPENZEEL De Vrouwen bond van het NVV heeft gisteren weer het jaarlijkse reisje gemaakt. Het reisje vond gezamenlijk plaats met de afde ling uit Woudenberg. De dames bezoch ten onder meer het leeuwenpark in Arnhem. Ook werd vanaf de Wester- bouwing een boottocht gemaakt. In Nieuwkuijk werd gedineerd, waar na 't gezelschap weer huiswaarts keer de. AMERONGEN Vanavond vindt on der auspiciën van de Stichting Huishou delijke Voorlichting ten Plattelande in café „De Kroon" te Amerongen een avond plaats, die in het teken staat van goed koelen en diepvriezen. Uitvoerig zal worden ingegaan op de specifieke eigenschappen van o.a. de diepvries- kast die langzaam maar zeker een ver antwoorde plaats begint te veroveren in de moderne huishouding. RHENEN Gisteravond leverde de Rhenense Handelsavondschool voor de zestiende maal geslaagde kan didaten af. Het waren er ditmaal acht. Niemand behoefde te worden afgewe zen. Piet Gussekloo uit Leersum had het meeste aantal punten behaald, niet minder dan twee en veertig. Daarmee won hij het geschenk van de Kamer van Koophandel, een prachtige ency clopedie. De andere zeven leerlingen hadden eveneens behoorüWe cijfers op hun lijstjes. Het waren Cobie van de Brink en Gerda van de Brink, beiden uit Rhenen. Henk van den Berg, Jo- han van Zanten en Bart LeeuwLs, eveneens uit Rhenen. Bert de Wijer uit Ochten en Tom de Jongh uit Res teren. De heer H. Moret, directeur van de school, memoreerde, dat in de achter liggende zestien jaar van het bestaan van de Handelsavondschool in Rhenen niet minder dan 233 leerlingen met een waardevol diploma naar huis waren ge gaan. Zij zagen hun volharding van drie jaar avondlessen bekroond. Hij prees de jongeren van de school dat zij zich niet hadden laten verleiden door radio, televisie en sport, maar dat zij hun gaven hadden uitgebuit en een be hoorlijke basis hadden gelegd voor de toekomst. Hij hoopte dat het niet het einde van de studie zou betekenen, maar dat zij nog meer zouden weten te bereiken om hun maatschappelijke po sitie te verbeteren. Wethouder mr. J. Deen sprak namens het gemeentebestuur. Nu niet eerst tot de geslaagden, maar tot de heer Moret. omdat deze een verzoek om ontslag bij het gemeentebestuur als directeur had ingediend. Wethouder Deen herinnerde er aan, dat de heer Moret in 1958 was benoejnd tot directeur van de Handels avondschool. ..Deze functie hebt u op de meest ple zierige wijze vervuld," aldus de heer Deen. „Voor de gemeente was het ook een zeer prettige tijd, want de school heeft nimmer onder uw leiding zorgen opgeleverd. Uw beleid heeft ons nooit hoofdbrekens gekost. De resultaten wa ren steeds bijzonder gunstig. Nage noeg alle kandidaten hebben in het ver leden hun diploma behaald. Hoewel de gemeenteraad nog moet beslissen op uw verzoek om ontslag ben ik waar schijnlijk niet voorbarig u nu al harte lijk te danken voor alles wat u in het belang van deze school hebt verricht, een school die direct gericht is op het beroepsonderwijs en onder de huidige Mammoetwet bijzonder belangrijk is voor Rhenen. Redelijkerwijs is dit de laatste keer dat ik in de gelegenheid ben hier de diploma's uit te reiken, maar omdtïf het waarschijnlijk dc laatste keer is dat u dit meemaakt wil ik u graag verzoeken het nu maar eens zelf te doen." Nadat de heer Deen de geslaagden van harte geluk had gewenst met het behaalde succes, sprak de voorzitter van het college van gecommitteerden, de heer W. Klaassen. Het was hem al tijd 'n bijzonder groot genoegen geweest als gecommitteerde te hebben mo gen fungerèn ten tijde van het direc teurschap van de heer Moret. Hij dank te de scheidende directeur voor de pret tige wijze van samenwerken. De heer Moret dankte zijn leraren voor de fijne teamgeest die er altijd op deze school heeft geheerst. „We heb ben alleen maar veel kunnen bereiken door die goede teamgeest," aldus de scheidende directeur. De heer Moret stopt ermee, omdat hij als directeur van de Mavo in Rhenen bijzonder veel werk heeft gekregen door de nieuwe Mammoetwet en hij de functie van di recteur van dc handelsavondschool er wegens tijdgebrek niet meer bij kan waarnemen. Hij hoopte en vertrouwde dat het gemeentebestuur erin zal slagen een waardig opvolger te kunnen vinden. De heer H. Moret (links) overhan digt z'n beste leerling, Piet Gussehloo uit Leersum, het diploma. Veenendaal verkeerde vijfentwintig jaar geleden in een roes. Hoewel de geallieerde bevrijders nog maar in Frankrijk waren en het aanvankelijk moeilijk genoeg hadden om vaste voet aan wal te krijgen, vond men toch. dat V-dag spoedig zou aanbreken. V-dag zou de dag zijn van de Victorie, de Vrijheid, de Vergelding, de .Vrede'en noem maar op. Het historisch V-teken van Churchill, werd ook alom in Veenendaal gemaakt. Kwam je elkaar tegen langs de weg. op de een of andere kreupele fiets: Geen nood. even het V-teken met rechter wijs- en middelvinger en een stroom van optimisme ging dan weer door je heen. *•*"•4 f,in» »T SfiAMét+j Dat maken van het V-teken leek heel veel op het afleggen van de eed. Het had ook iets met elkaar te ma ken. Een identiek voor trouw en pa triottisme. Meestal zei men er dan nog wat bij: Ozo! Dat klnok als een overwinnings- kreet: Oranje Zal Overwinnen! 't Had met republiek of monarchie niet te maken. Oranje stond aan de goede kant en dat was het! Dat deed het 'm. Vóór de oorlog was er ook genoeg op Oranje gekankerd, maar in de oorlog moest je niets durven zeggen van het Oranjehuis. Het was beslist een symbool. Vrij van elke politiek! Uit dat oogpunt dus wel een ideaal en tot eenheid smedend. Duitsland was in deze tijd reeds Jang bezig iets uit te vinden, iets te poneren en te presteren, wat aange duid werd als „het geheime wapen". Het zou een verschrikkelijk" ver geldingswapen worden. De „Vau eins", beter bekend als de VI. Ver geldingswapen nummer één, want er zouden er nog meer volgen. Tegen de V van Churchill moest de V van Hitier komen. Raketspecialisten (o.a. Werner von Braun) werden inge schakeld. Het uur der vergelding zou spoedig slaan. Dan zouden de gigan tische bombardementen op de Duit se steden gewroken worden. Dan zou Brittannië op de knieën gedwongen worden. De invasie, als nieuw aspect te gen 't groot Duitse Rijk, zou er wel licht een halt door worden toegeroe pen. Koortsachtig werd er gewerkt. Echter, de Geheime Dienst van het verzet, was van de Duitse plan nen op de hoogte. De plek waar de VI raketten zouden worden gelan ceerd werd grondig weggebombar deerd door de RAF. Tenslotte lukte het de Führer toch, de VI in stelling te brengen. En toen, op de 13e juni 1944, verscheen het eerste vergel dingsmonster boven Engeland. Morgen dus precies 25 jaar gele den. De Engelse zender meldde het en voegde er aan toe er weinig hin der van te ondervinden. Doch dat was strategie, want de „TommieV* hadden er we! terdege last van! De VI hinderde de Engelse oorlogsplan nen wel, maar verhinderde die niet. Ook boven Nederland verschenen talloze van deze Vl's. „Smerige krengen", zeiden de Veenendalers er tegen. En geen wonder. Als het doordringende geluid van zo'n drei gend toestel ophield, wist men dat hij naar beneden kwam en explo deerde, met alle gevolgen van dien. In zijn algemeenheid viel het uiter aard toch nog wel mee, met dit met zoveel „poeha" aangekondigde ver- geldimgswapen. De invasie ging rus tig door en men begon hard toe te slaan, al scheelde het maar een haar, of de geallieerden waren bij Nor- mandië toch nog weer terruggesla- gen, maar dat lag niet aan de VI. De ondergrondse beweging in Ne derland bedacht er een hatelijkheid- je op. In alle garnizoenplaatsen werd een actie op touw gezet. Zo stapte in Ede een oude dame uit de trein met een grote tas bij zich. Zij gaf het pakje over aan een afgespro ken persoon, die er wel weg me wist. De inhoud bestond uit 1500 pa piertjes, van ca. 5 x 8 cm, die aan de achterkant gegomd waren. De tekst op het papiertje was een juiste weergave, van wat men alom in de lande dacht over het „nieue wapen". Het zou Duitsland niet meer kunnen redden. De tekst luidde: „Die einzige neue Waffe, die Deutschland retten kan" Er onder was namelijk een kanon loop getekend, waaraan een witte vlag bevestigd was. Algehele over gave en capitulatie vond men dus een beter redmiddel voor Duitsland dan welk wapen ook. 's Nachts werden de vlugschrifjes verspreid en op verschillende plaat sen opgeplakt. Enkele uitslovers van de andere kant haastten zich om er de Ortscommandant van in kennis te stellen. Hij kwam er niet zo van onder de indruk. Hij zei dat deze din getjes wel door vliegtuigen zouden zijn uitgestrooid. Het liefst liet hij het zaakje wel opruimen, want het kwam de eer van de onoverwinne lijke Duitse Wehrmacht te na! In Veenendaal waren er dergelij ke reacties, maar ze namen de af keer en ook de angst voor de VI niet weg. Niettemin ging ook het „gewo ne dagelijkse" leven in die tijd voort. Door het ontbreken van che micaliën en het verwerken van grondstoffen, spuide de Veenendaal- se industrie nog maar heel weinig verontreinigd water in het omlei- dingskanaal. Gevolg was dat de Vaart weer prachtig schoon werd en het er begon te wemelen van vis sen. Daarvan was. het gevolg weer dat op de Vaartbrug en langs de Vaart het elke dag vol stond met vissende jongelui en 's avonds ook met vol wassenen, indien voorzien van een Ausweis. Er werden heel wat vis jes verschalkt, een welkome aanvul ling, op het schrale, dagelijkse me nu. En zo was er in Veenendaal, ter wijl de kanonnen op Normandië dreunden, en de Vl's grote gedeel ten van Londen pleiten, dit degelijks weerkerend, vredige tafereel. Ook werden er doorlopnd plaat jes uitgestrooid met afbeeldingen i van leden van het koninklijk gezin. Het waren, met moedgevende bood schappen verrijkte fotokaarten, die in Nederland en zeker ook in Vee nendaal, met intense vreugde wer den gevonden, en zeer zorgvuldig bewaard en aan „betrouwbare" ken nissen met trots getoond. Bijgaand zien we zulk een foto van het prin selijk gezin in Canada. H.K.H. Prin ses Juliana schreef er eigenhandig een groet op: „Tot spoedig ziens", vergezeld met haar handtekening. De tekst op de kaart luidde: „De ze, nog nimmer gepubliceerde foto, van de Prinselijke Familie werd vervaardigd bij het recente bezoek van prins Bernhard aan Prinses Ju liana en de prinsesjes. De foto werd door H.K.H. uitsluitend afgestaan voor deze speciale uitgave en van een geschreven groet voor U voor zien"... Tja, deze kaartjes waren iiY en rond Veenendaal heel wat meer wel kom dan de lugubere Vl's, die 25 jaar geleden, over ons dorp raas den... Het Veenendaalse station in oor logstijd. ,,Het daaglijkse leven ging ook in die tijd voort VEENENDAAL „Hoe een jongen in één vakantie man werd" zou de onder titel kunnen zjjn van de Zweedse film „Zeventien", die dit weekend in het Luxor- theater in Veenendaal vertoond zal worden. Op de van Zweedse filmers bekende vrijmoedige wijze z(jn de eerste stappen van de 17-jarige scholier Jacob op het uitgestrekte terrein van de erotiek in beeld gebracht. De jongen hunkert al geruime tijd I meisje Sophie, maar wordt tegengehou- naar seksueel contact, waarbij zijn ge- den door angst en schroom. Tijdens de dachten vooral uitgaan naar het dienst-1 zomervakantie wordt het er allemaal niet beter op, want het möoie weer en de vele vrouwen in zijn omgeving bren gen Jacob het hoofd helemaal op hol. De oplossing van Jacobs probleem komt als hij enige tijd met zijn nichtje Vibeke, het meisje van zijn dromen al leen is in het weekend-huisje van d« familie. Aan het eind van de vakantie kan hij afscheid nemen van een heel legioen vrouwen. Regisseuse Annelise Meineche is er in geslaagd dit gegeven op boeiende wijze te verfilmen. Het verhaal speelt in de zomer van 1913 en de regisseuse heeft de decadentie van die vooroorlog se tijd treffend in beeld gebracht. Er is daarbij functioneel gebruik gemaakt van kleuren. Luxor Veenendaal, toegang 18 jaar, zaterdag 14 juni 19.00 en 21.00 uur, zon dag 15 juni 15.00 en 1JL30 uur. A. v, der M.

De Vallei | 1969 | | pagina 5