Regering van N.L.F. schrijft binnenkort verkiezingen uit PONTIAC „Ik heb een stuk historie gekocht" .Een wereld Kloof in communistisch blok verwijdt zich Strijd om Gibraltar VOOR VORMING DEFINITIEVE COALITIE INZUID-VIETNAM Caransa over Amstel Hotel: Nasser sprak met Gromiko Poher loopt achterstand iets in T® Koopt U altijd een paar maten groter 'voor de groei'? Is nu niet meer nodig. Want nu is erTima van elastisch katoen. Past altijd prachtig. En het 'groeit mee'. Geweldig praktisch! Schramme wil niet terug naar Afrika blije gezichten, fijne horloges PONTIAC TIJD JUISTE TIJD 't wordt tijd, dat u er óók een draagt Paratyfus neemt af in Oostenrijk Afvloeiing van havenarbeiders Twee doden bij treinongeluk Italiaanse aanval op beleid van Kremlin Radiohulp voor vakantiegangers Onderzoek naar arrestatie op West-Irian M NADER BESCHOUWD Noordpool expeditie geëvacueerd MEERDERHEID ANDERE KOPER VAN LEER Urker ramp-kotter wordt plezierboot TWAALFDE MAAL RESOLUTIE MAN MET RUILHART OVERLEDEN „Cocktaildemocratie op hogeschool in Rotterdam" KIEM TERUG GARANTIES Verbeterde Russische anti-raket-raket KRITIEK NIEUWE LIJN „VERGEET ME" DONDERDAG 12 JUNI 1969 ADVERTENTIE (vervolg van pag. 1) AMSTERDAM De koper van 't Amstel Hotel, de heer M. Caransa, zegt over zijn nieuwe aanwinst: „Twintig jaar geleden had ik niet dur ven dromen, dat ik het Amstel Hotel nog eens zou kunnen kopen". De heer Caransa bezit nu vijf hotels, want naast het Amstel Hotel, is hij al eige naar van het Apollo Hotel, het Caran sa Hotel aan het Rembrandtplein, het Doelen Hotel, alle in Amsterdam, en het Strand Hotel in Zandvoort. De Amsterdammer Caransa heeft het Amstel Hotel niet gekocht omdat het een sterk winstgevend object zou zijn, want dat is het hotel beslit niet. „Gezien onze andere activiteiten kun nen wij ons deze luxe echter permitte ren". Het motief is geheel gevoelsma tig. „Ik ben blij dat het hotel in Am sterdamse handen blijft". Op het ogenblik bezit de heer Caran sa de statutaire meerderheid van het aandelenkapitaal: tweederde plus één. Op de rest zal met steun van het be stuur van het hotel een bod van 400 pet worden uitgebracht. Om die steun te krijgen heeft hij aan drie voorwaarden moeten voldoen: 1. De exploitatie moet in de huidige vorm en stijl geschieden. 2. Directie en bestuur moeten gehand haafd blijven. 3. De plannen voor verbouwing, waar voor de reserves al zijn gevormd, moe ten doorgaan. De verbouwing houdt in, dat de hui dige capacitieit van 110 kamers zal worden uitgebreid. Verder komen er een grillroom en kamers voor het per soneel. De kosten van de verbouwing bedragen ongeveer twee miljoen gulden. De heer Caransa wilde gisteren niet zeggen hoeveel geld hij op tafel moet leggen. Wel wilde hij kwijt, dat er op de beurs iemand actief is, die aan delen koopt tegen 425 pet. De naam van deze geheimzinnige koper weigerde hij te noemen, maar al gemeen wordt aangenomen dat dit de hotelier L. van Sterkenburg is. De heer Caransa maakt zich hier niet druk over. „Ik verwacht wel herrie in de aandeelhoudersvergadering, maar ik heb immers de meerderheid". Merkbaar trots liet hij er op volgen: „Ik heb een stuk historie gekocht". En daarna bescheiden: „Een hotelier ben ik niet; ik kan niet eens een gehakt bal klaarmaken". Het meerderheidspakket van de aan delen Amstel Hotel heeft hij overgeno men van de Bernard van Leer Stich- GIETHOORN De Urker kotter UK 204, die op 12 april op het IJsselmeer met man en muis verging, wordt omge bouwd tot een pleziervaartuig voor tochten op de Noordzee en de Wadden. Het ongeluksschip werd dezer dagen voor een prik gekocht door de heren S. Hagewoud uit Giethoorn en J. de Boer uit Noordwolde. Vanwege de herinne ring wilde men op Urk van de kotter af. ting, die werd opgericht door de fami lie Van Leer van de gelijknamige va- tenfabriek. Bernard van Leer had in 1930 het pakket gekocht om het Amstel Hotel van een overval te redden. De stichting heeft de aandelen nooit eerder willen verkopen, hoewel het ren dement laag was. Men wilde de stijl van het hotel handhaven, omdat dit een hobby van Bernard van Leer was. Om dat de heer Caransa deze morele ver plichting heeft willen overnemen, kan hij zich thans eigenaar van het Amstel Hotel noemen. Plannen om andere hotels te kopen heeft hij op het ogenblik niet. Ook Carré staat niet op zijn verlanglijst. CAIRO De Egyptische president Nasser heeft gisteren drie uur lang ge sproken met Andrei Gromiko, de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken over de toestand in het Midden-Oosten. Er werden geen bijzonderheden van 't gesprek gegeven. In diplomatieke kringen in New York is men van mening, dat het bezoek van Gromiko aan Nasser ertoe zou kunnen bijdragen, dat de ambassadeurs van de vier grote mogendheden bij de Ver. Naties tot een gezamenlijk standpunt komen over het Midden-Oosten. De vier ambassadeurs van Ame rika, de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk zijn gisteren in New York voor de twaalfde maal bijeen geweest. Het voornaamste doel van het over leg is hoe men Israël, Egypte en Jor danië zal moeten aanbevelen de reso lutie van de Veiligheidsraad (van 22 november 1967) uit te leggen en na te komen. In de resolutie drong de Veiligheids raad o.a. aan op terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette ge bieden; beëindiging van alle gevechts activiteiten en een oplossing voor het vluchtelingenprobleem. KAAPSTAD In het Groote Schuur- ziekenhuis in Kaapstad is William Kil- lops (63) overleden, die op 7 april een nieuw hart kreeg ingeplant. Hij is de tweede patiënt van dr. Bar nard die is overleden na een hart transplantatie. De eerste was Louis Was- kansky, de eerste mens die een hart transplantatie onderging. ROTTERDAM De samenwerken de bonden van overheidspersoneel heb ben felle kritiek geleverd op het be stuur van de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam. Dit had voor het college van overleg zelf twee ver tegenwoordigers van het technisch en administratief personeel uitgenodigd. De bonden menen dat dat hun taak is. Ze zeggen dat ze bewust buiten de deur van de hogeschool zijn gehouden en spreken van „discriminatie" en „cocktaildemocratie". Van onze correspondent "PARIJS De voorlopige revolutionaire regering van de Zuidvietnamese K republiek zal binnenkort verkiezingen uitschrijven voor een nationale volksvertegenwoordiging. Deze zal daarna een definitieve coalitieregering moeten vormen. Dit is gisteren bekend geworden tijdens een persconferentie in Parijs, die werd voorgezeten door de nieuwe minister voor presidentiële zaken, Tran Buu Kiem. De nieuwe regering zal worden bijge staan door een raad van negen wijzen. Hierin vindt men zelfs de namen van vertegenwoordigers van katholieken en van boeddhistische geestelijken. De vorming van deze regering heeft twee directe gevolgen voor de Parijse vredesconferentie 1) De delegatie van het Zuid-Vietna- mese bevrijdingsfront (NLF) wordt ver vangen door die van de voorlopige re volutionaire regering; 2) Deze zal worden geleid door me vrouw Nguyen Thi Binh (42), tot nu toe plaatsvervangend delegatieleidster, die in de nieuwe regering de portefeuille van Buitenlandse Zaken heeft gekregen. Tran Buu Kiem (48), die de delega tie tot nu toe heeft geleid, keert terug naar Zuid-Vietnam. In de nieuwe rege ring heeft hij de merkwaardige post ge kregen van minister voor Presidentiële Zaken. Tot hoofd van de nieuwe regering is benoemd de architect Huynh Tan Phat (56), die vanaf 1936 reeds aan de Vietna mese vrijheidsstrijd deelneemt. In de strijd tegen de Franse overheersing stond hij aan het hoofd van de inlichtin gendienst van de Vietminh. De minister van Defensie, Tran Nam Trung, is een pupil van de Noordviet- namese generaal Giap en de minister van Cultuur is de componist Lieu Huu Phuoc. Hoewel de regering zich „voorlopig" noemt, trekt zij toch reeds alle be voegdheden op het gebied van het inter nationaal recht naar zich toe. Daardoor LINZ De paratyfus-epidemie in Oostenrijk is volgens de autoriteiten aan het afnemen. Een derde deel van de patiënten die voor observatie of be handeling in ziekenhuizen waren opge nomen is inmiddels ontslagen. In het noodhospitaal van Linz liggen nog 651 patiënten en quarantaine-gevallen. Dinsdag heeft het in Linz zetelende comité ter bestrijding van de epidemie veel van de noodmaatregelen die 18 da gen geleden waren afgekondigd, inge trokken. Het zwemverbod in openbare badinrichtingen en meren is ingetrok ken, evenals het verbod op samenscho lingen in de open lucht van 200 of meer personen, waardoor vooral sportmani festaties getroffen werden. De paratyfus-epidemie heeft voor zo ver is na te gaan, aan niemand het le ven gekost. HOEK VAN HOLLAND Bij de stu- wadoorsmaatschappq Maasmond in Hoek van Holland zal geleidelijk aan een deel van het tachtig man sterke per soneel moeten afvloeien. De oorzaak hiervan is, dat de Stoom vaart Maatschappij Zeeland (Harwich- dienst) na 30 juni geen klassieke stuk- goedlading meer aanneemt. Hiertegenover staat, dat de op mo.- derne wijze aan boord gebrachte la ding met vrachtauto's en pallets toe neemt. Ook de post zal op andere wijze moeten worden behandeld. Daarom staat op het ogenblik niet vast hoeveel mensen van baan moeten veranderen. „Het is echter zeker, dat voor hen ander werk wordt gevonden", aldus de directie van de Zeeland. komen een aantal landen voor het pro bleem van een officiële erkenning te staan, o.m. Frankrijk, dat de NLF in zekere zin reeds erkend heeft. Algerije is gisteren als eerste tot erkenning van de voorlopige regering voorgegaan. Van onze correspondent PARIJS Alain Poher heeft in de wedloop naar het Elysée zijn achter stand op Pompidou verkleind. Dit is gebleken uit de jongste opiniepeiling. Poher steeg met twee procent tot 45 ten koste van Pompidou, die tot 55 procent daalde. Het aantal onthoudingen bleef met 33 procent constant. Inmiddels heeft Poher echter een le lijke tegenvaller gehad. Oud-premier Antoine Pinay, die in Frankrijk nog al tijd een groot gehoor heeft, sprak zich gisteren totaal onverwachts uit voor Pompidou. Dit is de eerste maal, sedert Pinay zich uit het politieke leven in 1959 te rugtrok, dat hij zich in een verkiezings strijd mengt. Pinay verklaarde, dat hij zijn keuze had gemaakt uit werkelijkheidszin. De buitengewoon grote moeilijkheden waar voor straks de president zal komen te staan, verplichten de Fransen iemand te kiezen, die hun de stevigste garan- ries geeft ze te kunnen oplossen, zei Pi nay. KOBLENZ Bij het Westduitse plaatsje Plaidt, in de nabijheid van Ko blenz, zijn gisteravond 2 personentrei nen frontaal met elkaar in botsing gekomen. Daarbij werden twee personen, een machinist en een sto ker, gedood en 30 zwaar gewond, drie van hen verkeren in levensgevaar. Het aantal licht gewonden bedraagt onge veer 275. Het ongeluk gebeurde op een baan vak waar het dubbel spoor over een af stand van slechts honderd meter in en kel spoor is aangelegd. De 2 treinen kwamen uit de richtingen Andernach en Mayen. Naar de oorzaak van het on geval wordt een onderzoek ingesteld. Men vermoedt dat een van de machi nisten door een onveilig sein is gere den. Direct na het ongeluk werd een grootscheepse reddingsactie op touw ge zet, helikopters werden ingezet om de gewonden naar de dichtstbijzijnde zie kenhuizen te brengen. De ravage was zo groot, dat vele gewonden met breek ijzers en snijbranders uit de wrakstuk ken moesten worden bevrijd. Ook veel burgers namen aan het reddingswerk deel. WASHINGTON De Sovjet-Unie neemt momenteel proeven met een verbeterd type anti-raket-raket, die na de lancering zijn motoren kan stoppen om daarna, wanneer hij het vijande lijke projectiel heeft opgezocht, de mo toren weer te starten. Dit is onthuld door het Amerikaanse departement van Defensie in Washington. ADVERTENTIE ADVERTENTIE 8c*d gemukt. geschikt geprijsd |L/TOSKOU De verdeeldheid tussen de partijen in de communistische wereldconferentie te Moskou is gisteren opnieuw sterk aan de dag ge treden. Vertegenwoordigers van de communistische partijen uit Noorwegen, Zwitser land en Australië lieten weten, dat zij het belangrijkste document van de con ferentie, over de eenheid, in zijn huidige vorm niet zullen ondertekenen. Tevoren had de Italiaanse partij, de grootste in West-Europa, zich al op het zelfde standpunt gesteld. Enrico Ber- linguer, de woordvoerder van de Ita liaanse delegatie, vond het conferentie document onbevredigend en te weinig analyserend. Berlinguer kwam gisteren, zoals al werd verwacht, met kritiek op de inva sie in Tsjecho-Slowakije. Hoewel hij dit deed tegen de wil van de leiders in Praag in, beschouwde hij zijn toespraak niet als een inmenging in de Tsjecho- slowaakse binnenlandse aangelegenhe den. „Dit gaat de hele communistische we reld aan", zei Berlinguer, „omdat het samnhangt met principiële vragen over onafhankelijkheid en soevereiniteit, so cialistische democratie en vrijheid van cultuur". De Italiaanse partij verzet zich, zei Berlinguer tegen het ontwerp van een modelstaat, dat onder alle omstandig heden bruikbaar is. De Italiaanse communisten bleven bij hun solidariteit met de „nieuwe lijn", die de inmiddels afgezette Tsjechoslo- waakse partijleider Dubcek had inge voerd. Berlinguer verzette zich met klem te gen een harde houding t.o.v. China. Ge zien de „agressiviteit van het imperia lisme" noemde hij eenheid en onderlin ge samenwerking tussen alle niet-impe- rialistische krachten meer dan ooit noodzakelijk. MUNCHEN De Beierse radio zal in de nacht van 27 en 28 juni de Deen se, Belgische en Nederlandse toeristen met radio-uitzendingen in drie talen helpen hun doortocht door Beieren naar het Zuiden te vergemakkelijken. DUBCEK Italiaanse steun DJAKARTA De Nederlandse am bassade in Djakarta stelt een onder zoek in naar de arrestatie van de scheepsbouwer Van den Bos. Een woordvoerder van de ambassa de verklaarde gisteren, dat nog niet bekend was waarom de scheepsbou wer in arrest is gesteld. Op de am bassade was ook niets bekend over de persoon van de heer Van den Bos. Hij bezit de enige scheepswerf in West-Irian die in particuliere handen is. De scheepswerf ligt in Sorong. r^ngelse krijgslieden zijn de laatsten geweest van een lange rij ver overaars, die in de loop van de eeu wen Gibraltar hebben bezet. Nadat Feniciërs, Carthagers, Ro meinen, Westgoten en Arabieren er tijdelijk hadden gekampeerd, namen in 1704 de Engelsen de kleine on vruchtbare rots in bezit. Bij het Ver drag van Utrecht (1713) werd het hun officieel overgedragen. Sinds die tijd heeft Spanje gemokt over het verlies van dit gebied, dat het beschouwt als een stuk van zich zelf. Gezien de ligging van Gibraltar, aan de zuidelijke punt van Spanje, is hiervoor iets te zeggen. aar Gibraltar mag geografisch dan een deel van Spanje zijn, in alle an dere opzichten is het dat zeker niet. althans niet meer. De Engelse kolo nisten die er generatie na generatie hebben gewoond, hebben een sterk stempel op de rots gedrukt. Het bestuur en de belangrijkste open bare diensten zijn er op Engelse leest geschoeid. Men spreekt er En gels en Spaans. De economie drijft voor een flink deel op financiële steun van Londen. Engeland is niet van plan deze ver worvenheden prijs te geven. Zeker niet na het referendum van septem ber 1967. Van de 12.237 geldige stem men die toen werden uitgebracht, illii waren er 12.138 voor bestendiging van de bestaande toestand. Slechts 44 kiezers wilden, dat Gibraltar on der Spaans bestuur zou komen. Maar dan wel met behoud van de Britse nationaliteit voor de bewo ners. De uitslag van het referendum was een steun in de rug voor Engeland bij onderhandelingen met Spanje die volgden. Maar hij was tegelijkertijd een belasting. Want wat men met een al vreesde gebeurde: Spanje kondigde beperkingen af voor het verkeer tussen het moederland en Gibraltar. TTerhaalde Engelse voorstellen om het geschil voor te leggen aan het Internationale Hof in Den Haag wees Spanje van de hand. Engeland trok zich op zijn beurt niets aan van de Verenigde Naties, die in 1964 vaststelden dat haar resolutie over afschaffing van het kolonialisme vol ledig van toepassing was op Gibral tar. Om de bevolking van de omstreden rots te belonen voor haar onbezwe ken trouw kende Londen haar na het referendum een grotere mate van zelfbestuur toe. Maar daarmee was het probleem niet uit de wereld. Spanje bleef zitten met een stukje Engeland op het Iberisch schier eiland. De wrevel over deze toestand bij de regering-Franco leidde deze week tot een tot dusver ongekend scherpe ac tie n.l. de volledige sluiting van de grens. Daardoor werden 4600 Spaan se arbeiders, die op Gibraltar hun brood verdienen gedwongen thuis te blijven. T)e jongste Spaanse maatregelen, die naar men aanneemt door andere zullen worden gevolgd, zijn bedoeld als antwoord op de nieuwe grondwet voor Gibraltar, die vorige week af gekondigd werd. Maar zoals dat met dergelijke maat regelen wel meer het geval is, zul len ook deze voor beide partijen na delig blijken te zijn. Het is daarom niet onwaarschijnlijk, dat deze en eventueel volgende Spaanse maatre gelen zullen leiden tot heropening van eerder vastgelopen besprekin gen. Dat is dan in elk geval een lichtpuntje in deze voor Engeland, Spanje en Gibraltar zo onverkwikkelijke kwes tie. MADRID De voormalige Belgische huurlingenleider Jean Schramme wiens spoor de Belgische overheid al geruime tijd bijster was, verblijft in Madrid. Vandaag zou hij doorreizen naar Por tugal, waar hij zich met zijn drie aan genomen zoons wil vestigen. Geruchten dat hij op weg zou zijn naar Afrika sprak hij tegen in een vraaggesprek met een Spaanse krant. „Ik interesseer me niet meer voor de politiek in Afrika" zei Schramme. „Ik wil dat men mij vergeet, vooral in Bel gië waar men om de een of andere re den hardnekkig achter me aan zit". In België loopt nog een onderzoek te gen Schramme naar aanleiding van be schuldigingen, dat hij als huurlingenlei der zonder vorm van proces iemand had doodgeschoten. MüNCHEN De Beierse radio zal Britse Noordpoolexpeditie zijn met hun 36 honden door helikopters van de Brit se ijsbreker Endurance opgepikt. Door dooi bleek het niet mogelijk het doel Spitsbergen te bereiken per slede. De oversteek van het arctische continent is wel gelukt. De expeditie is op 4 februari 1968 van Point Barrow in Alaska vertrok ken. Op 30 mei jl. is een eilandje ten noorden van Spitsbergen bereikt, nadat in 465 dagen 4.800 km waren afgelegd. Sinds het begin van deze maand dreef het gezelschap op een ijsberg. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 7