Veenendaals dagblad Nachtelijk oproer in A'dam door politie met harde hand bedwongen Buiten DF£)STE Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Protestdemonstratie tegen veroordeling van Maagdenhuis-bezetters eindigde met rel Vragen over niet vervolgen „bezetter" dr De Booy Demonstratie tegen komst Rockefeller T pastilles VREDESGESPREK IN PARIJS VOORTGEZET Vrijwel zeker polio in Rijssen ?A Bijval voor nieuwe regering Gevangenen in West-Irian vrijgelaten JAMIN Eerst zomers later frisser Ogetroosi L Echtpaar komt om bij botsing Biesheuvelzonder socialisten kan ook goed geregeerd worden Levenslang voor bendeleider in West-Duitsland kersenbonbons BARRICADES BLOEMPOTTEN WEG WEZEN ARRESTANTEN ONTSLAG VOOR 21 MAN BIJ VETSMELTERIJ IN VAASSEN 150 gram van 159 voor 139 niet te gelovèh voor die prijs! Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m.. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 13 JUNI I969 - 43e JAARGANG no. 136 AMSTERDAM Opgeworpen barricades, een met stenen bezaaid Spui, een bloemenmarkt vol met potscherven, kapotte fietsen en vuilnisbakken, dit beeld vertoonde vannacht om half een de omgeving van het Maagdenhuis na enkele uren van grootscheepse charges van ruim tweehonderd man politie en mare chaussee, gesteund door de drie waterkanonnen, die de stad rijk is. De rellen, waarbij zowel van de kant van de opgeschoten jeugd als van de poli tie hard werd opgetreden, volgden na een optocht van meer dan tweeduizend demonstranten voor stopzetting van het proces tegen de Maagdenhuisbezetters. Na zijn veroordeling tot een gevangenisstraf van zes weken begaf Ton Regtien zich gistermiddag naar de Oudemanhuispoort, waar hij een propaganda-actic organiseerde voor de optocht van gisteravond. Mede hieraan is het te wijten, dat de opkomst niet gering was en de gemoederen zeer verhit waren. DEN HAAG Is het juist dat dr. T. de Booy uit Baarn niet zal worden ver volgd hoewel hij behoorde tot de bezet ters van het Maagdenhuis, die zijn be keurd? Dat vraagt het Tweede-Kamerlid me juffrouw mr. A. M. Goudsmit (D'66) schriftelijk aan minister Polak (Justi tie). Zij zegt verder dat dr. De Booy hoofd ambtenaar is aan de universiteit van Amsterdam en dat hij heeft bekend vrij wel voortdurend bij de bezetting te zijn geweest en de vordering tot ontruiming te hebben gehoord. Het Kamerlid wil van de minister we ten op welke overwegingen dr. De Booy niet zal worden vervolgd. In een toelichting zegt mej. Goud smit dat deze gang van zaken op de be zetters van het Maagdenhuis de indruk van klassejustitie kan wekken. Dit te meer omdat dr. De Booy te kennen heeft gegeven wel vervolgd te willen worden. T?ven algemeen op achterafhoek jes, af geoogste en braak-akkers in grazige wagensporen enz. als de hondsdraf, is de gewone ogetroost en we kunnen zeggen dat dit op het aloude geneesmiddel bij oogkwalen betrekking heeft, maar ook, omdat het aanschouwen dezer bescheiden plant een verkwikking (troost of weldaad) voor het oog zou wezen. Sommigen ran een vorige generatie zeggen bij bovengenoemde verge lijking, dat de hondsdraf (door bui tenmensen toepasselijk „kruip- door-de-tuingeheten) een boeren deerne is en de ogetroost een freule van distinctie. Men kon dat vroeger zo aardig zeggen en had blijkbaar meer met onze Euphrasia dan me' Glechoma op. Mij zijn ze overigens allebei even lief. Elk groepje bloe men van de ogetroost lijkt een boe ketje op zich, terwijl de hondsdraf onbelemmerd over heg en steg draaft, met lot en stengel. Er is echter meer. De naam Euphrasia betekent blijmoedigheid, vrolijk-van-nature en als ge goed in onze vaderlandse literatuur thuis zijt, zult ge u mogelijk herinneren, dat Constantijn Huygens in het ge dicht, waarmee hij Lucretia van Trello over het verlies van een ba rer ogen wilde troosten, naar deze Euphrasia verwijst. Wij moeten goede moed houden, heet het daar. ook als wij „niet en sien, dat wal wij geerne zagen." Daar ben ik hel roerend mee eens, want ik heb deze lente heel wat aan plant en dier moeten missen, al was de gewone ogetroost in het grazig karrespoor mij nog niet eens in gedachten ge komen. 13-6-1969, A. B. WIG MAN. De eigenlijke demonstratie had een betrekkelijk rustig verloop tot het mo ment, dat de deelnemers bij de Oude manhuispoort aangekomen ontdekten dat het universiteitscomplex was geslo ten. Het was de bedoeling om in de collegezalen discussies te houden. De hoofdgroep trok weer naar het Spui, waar het al spoedig tot vrij ernstige ongeregeldheden kwam. Op diverse plaatsen werden door rcl- zoekende jongelui barricades opgewor pen en werden de chargerende politie mannen en ruiters met stenen beko geld. Een waterkanon bij het „Lieverd je" op het Spui werd geruime tijd door de honderden jongelui met stenen en andere voorwerpen onder vuur geno men. Ettelijke malen spoot het water kanon de Spuistraat schoon, maar met oK zonder nat pak keerden de jonge ren telkens terug. De barricades van planken, stenen, fietsen en vuilnisbakken bleken geen hindernis voor het zware voertuig, dat er dwars doorheen reed. Bij een van deze manoeuvres kwam een steen te recht in een van de wielen van het voertuig, waardoor het enige tijd niet voor- of achteruit kon. Tegen half één begon de politie op grote schaal de diverse noderdelen te laten inrukken. Om kwart over één kreeg ook het verkeersdetachement, dat ingezet was om het verkeer op af stand van de onrusthaard te houden, toestemming om naar het hoofdbureau terug te keren. Ook op het Koningsplein werden di verse malen charges uitgevoerd. Op de bloemenmarkt aan het Singel had zich een grote groep jongelui bewapend met de daar voor het grijpen liggende bloempotten en zakken aarde. Zij gin gen hiermee de politie te lijf, die spoe dig een einde aan het gevecht maak te. Toen enkele politiemannen, die een groep kijkers op het dak van een bouw keet voor de r.-k. kerk „De Krijtberg' op het Singel wilden verwijderen daar toe op het dak klommen kreeg één van hen van een jongeman een slag met een stuk hout, waardoor hij van het dak tuimelde en op de grond terecht kwam. De politie had tenslotte de omgeving van het Maagdenhuis tot de Heilige- weg, het Singel tot aan de Munt, en een deel van de Leidsestraat schoon geveegd. De ongeregeldheden concen- //i Rio de Janeiro RIO DE JANEIRO Een 30-tal stu denten heeft gisteravond alle ruiten van de „First National City Bank of New York" in Rio de Janeiro ingegooid als protest tegen het komende bezoek van de Amerikaanse gouverneur Nelson Rockefeller. Militaire politie heeft de studenten met traangas verdreven en drie arrestaties verricht. De betogers hielden ook het verkeer tegen en be smeurden autobussen met verf. Eerder had een groep jongelui een groot spandoek op een viaduct aange bracht met de woorden „Leve de com munistische arbeiderspartij, weg met Rockefeller, leve Latijns Amerika". Rockefeller wordt maandag in Brazi lië verwacht voor een inspectiebezoek in opdracht van president Nixon. Bij re cente bezoeken aan andere Lantijns- Amerikaanse landen zijn er ook vijan dige demonstaties geweest. ADVERTENTIE komen „rond" voor hun kwaliteit uit. Melk of dessert: Droste, dus... koninklijk! 2,30 3,95 6,40 treerden zich daarna in hoofdzaak in de Spuistraat, waar honderden jonge ren bleven terugkomen, tot uiteindelijk met een grootscheepse charge een eind aan hun activiteiten werd ge maakt. Om één uur meldde het hoofd bureau, dat er in de Spuistraat weer barricades werden opgeworpen en dat er weer rellen waren uitgebroken, dit maal op de Nieuwezijds Voorburgwal nabij het koninklijk paleis. Op dat mo ment was al een niet onaanzienlijk deel van de politietroepen afgedankt. De politie trok toen opnieuw een kor don rond het Maagdenhuis. Tegen twee uur in de nacht heeft de politie met harde hand een einde ge maakt aan de steeds weer oplaaiende rellen. Het waren verschillende groe pen jonge jongens die zich hieraan schuldig maakten. De overgebleven pelotons gemeente politie en marechaussee joegen deze jon gens met geweld over het Rokin. door de Kalverstraat en door de diverse kleine zijstraten die de Amsterdamse binnenstad telt. En hierbij is menige harde klap gevallen. Rellenmakers en publiek werd weinig keus gelaten. Weg wezen! was het motto en wie niet ho ren wilde moest maar voelen. Het was duidelijk dat wat op dat tijdstip het de politie nog lastig maakte niets met de demonstratie van het begin van de avond te maken had en uitsluitend op rellen uit was. Om half drie vanmorgen meldde de politie twaalf arrestanten die zich aan openlijke geweldpleging zouden hebben schuldig gemaakt. Acht agenten had den bij de gevechten dusdanig letsel opgelopen dat zij zich in en ziekenhuis moesten laten behandelen. De geneeskundige dienst meldde dat op dat tijdstip vijf burgerslachtoffers van de ongeregeldheden naar zieken huizen waren vervoerd. Het bleef in een wijde omgeving fond het Maagdenhuis tot vroeg in de mor gen onrustig. NEDERVVEERT Om tien voor twaalf in de afgelopen nacht is op de rijksweg langs de Zuidwillemsvaart in de gemeente Nedcrweert een echtpaar uit Weert om het leven gekomen. Ter plaatse stond een truck met op legger dwars op de weg om achteruit een inrit te kunnen inrijden. Het echt paar De Nijs-Vermijren naderde uit de richting Helmond in zijn personenauto met volle snelheid en reed tegen dc linkerzijde van de combinatie op. Bei de inzittenden, de 43-jarige laborant J. de Nijs en z'n 38-jarige echtgenote wa ren op slag dood. De slachtoffers had den geen kinderen. VAASSEN In verband met ophef fing van de produktie-afdeling is aan 21 personeelsleden van vetsmelterij H. Hop te Vaassen ontslag aangezegd. Voor hen is, een afvloeiingsregeling getroffen en voorts bestaat de moge lijkheid dat zij te werk gesteld wor den bij Denkavit in Voorthuizen, waar in H. Hop volledig is opgenomen. Indien daarvoor geen animo is, zal plaatsing in directe omgeving geen moeilijkheden opleveren, zo meent het arbeidsbureau in Heerde. De groothan del omvattende drie personen za! blijven bestaan. De produktie wordt voortgezet in Voorthuizen. Na een periode van betrekkelijke rust, is het vannacht in de hoofdstad weer tot ernstige ordeverstoringen gekomen. Op de foto een beeld van het Spui, bij het beeldje van het ,,Lievertje". Eén van de demonstranten, compleet met politiehelm, maakte een ritje op de bumper van een tram. 99 PARIJS Alle partijen bjj de Paryse vredesonderhandelingen waren het er gisteren over eens, dat de onderhandelingen over de vredesmogelykheden moeten doorgaan. Dit ondanks de vorming door het Bevrjjdingsfront van een voorlopige revolutionaire regering en de verwerping als „vulgaire grap" door die partjj en Noord-Vietnam van president Nixons besluit 25.000 Amerikanen uit Vietnam terug te roepen. De delegatie van het Bevrijdingsfront presenteerde zich gisteren als delega tie van de „voorlopige revolutionaire regering". Mevrouw Ngoejen Thi Binh nam als minister van Buitenlandse Za ken de leiding van de delegatie over van Tran Kiem, die naar het „bevrij de gebied" vertrekt om een plaats in het kabinet in te nemen. Zowel zij als de leider van de dele gatie van de regering in Saigon, Pham Dang Lam zegt de enige vertegenwoor diging van het Zuidvietnamese volk te zijn, maar beiden maakten duidelijk, dat zij de onderhandelingen willen voorzetten. Mevrouw Binh zei dat de regering in Saigon nu geïsoleerd is, maar haar te genstander Lam stelde, dat zijn dele gatie slechts een tegenpartij kent, die van Noord-Vietnam, waarvan de dele gatie Binh deel uitmaakt. DEZELFDE WIJN Ha Van Lau noemde, namens de Noordvietnamese regering, de nieuwe regering de wettige vertegenwoordig ster van het Zuidvietnamese volk. Lawrence Walsh, die Cabot Lodge verving wegens verblijf in de Ver enigde Staten, zei er geen betekenis aan toe te kennen hoe de delegatie zich wenst te noemen. Hij sprak van „dezelfde wijn in een nieuwe fles". Zowel de Verenigde Staten als de de legatie van de regering in Saigon kent slechts twee partijen. Noord-Viet nam en de delegatie van (nu) voor lopige revolutionaire regering gaan van vier partijen uit. President Ho Tsji-Minh en premier Pham Van Dong van Noord-Vietnam hebben de „voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam" in een boodschap gelukgewenst en haar mate riële hulp en steun toegezegd. Noord-Vietnam zal met de revolutio naire regering samenwerken voor de hereniging van Vietnam. Tot nu toe hebben Polen, Noord-Ko- rea, Algerije, Roemenië, Syrië, Oosl- Duitsland en Cuba de revolutionaire re gering, die in wat genoemd wordt het „bevrijde gebied" is opgericht, erkend of gezegd te zullen erkennen. De Noordvietnamese leiders spreken in hun boodschap nog niet direct van erkenning, maar zij uiten „warme bij val voor de politiek en het actiepro gramma" en zij noemen de voorlopige revolutionaire regering de wettige re gering. UTRECHT De 31-jarige rangeer der G. Scheeroren uit Zwolle is gister middag omstreeks kwart over twee op het rangeeremplacement van het sta tion Zwolle door een rangeerdeel aan gereden en zwaar gewond geraakt. De man is naar het r.k. ziekenhuis Wezen landen aldaar overgebracht, waar hij later aan zijn verwondingen is bezwe ken. Rond acht uur gingen de demonstranten op weg naar de Oudemanhuis poort om kracht bij te zetten aan de eis tot stopzetten van de processen tegen de bezetters van het Maagdenhuis. Op de foto: onder het spandoek in het midden oud-ASVA-voorzitter Paul Verhey. ZAANDAM In een openbare vergadering van dc ARP in Zaandam heeft mr. B. W. Biesheuvel, fractielei der van de ARP in de Tweede Kamer gisteravond gezegd dat het een waan beeld en onzin is om te denken dat Nederland alleen goed geregeerd kan worden als er socialisten in de rege ring zitten. Als mr. Biesheuvel in aan merking neemt wat er momenteel in tern in de PvdA gebeurt is hij er even min van overtuigd dal dc PvdA voor de kabinetsperiode 1971-1975 de beste partner voor de AR zal zijn. Tegenover het hem door een aanwe zige gemaakte verwijt dat hij het hui dige kabinet „een fantastisch kabinet" vindt, zei mr. Biesheuvel dat hij dit ka binet kritisch gezind is. „Dat is al ge bleken doordat ik er niet in zit". Mr. Biesheuvel meent wel dat het kabinet een goed sociaal beleid voert. Hij zou het voor de politieke ontwikkeling van Nederland van belang achten wanneer de KVP, CHU en ARP zover mogelijk kunnen samenwerken en voor de ver kiezingen in 1971 tot een tiental punten komen die als uitgangspunt voor een kabinet kunnen dienen. BONN Levenslang tuchthuis voor Petras Dominas: dit vonnis sprak de gezworenrechtbank in Dortmund gisteren uit over de internationale ben deleider, die in 1964 in Amsterdam werd gegrepen na een overval op een juwelierszaak aan de Heiligeweg. Dominas (40) werd gisteren schuldig bevonden aan een dubbele roofmoord waarvan hij in 1967 bij gebrek aan be wijs was vrijgesproken. Zonder een spier van zijn bleke, hautaine gezicht te vertrekken hoorde Dominas de uit spraak aan. DJAKARTA De Indonesische auto riteiten hebben 37 van de 43 West-Iria- nezen vrijgelaten, die sinds april om po litieke redenen in Djajapoera gevangen werden gehouden, zo heeft Hardjanto, het hoofd van het bureau voor zaken be treffende West-Irian, in Djakarta mee gedeeld. De gevangenen waren op vrije voe ten gesteld kort nadat uit het onder zoek was gebleken, dat men geen be wijsmateriaal tegen hen kon overleg gen. De 43 werden gearresteerd, omdat zij de bevolking van Djajapoera zou den hebben aangespoord te demonstre ren na een mars van 400 jongelui naar het kantoor van de VN in de stad op 11 april uit protest tegen de manier waar op de Indonesiërs de mening van de Pa poea's peilcjen over de toekomst van West-Irian. De betogers eisten een nor male volksstemming één stem per kiesgerechtigde over deze toekomst in plaats van een besluit door middel van overleg met 1000 leiders van de 800.000 Papoea's. Indonesische militairen moesten waarschuwingsschoten lossen om de be togers uiteen te drijven. Bij de vrijge laten gevangenen is Mozes Weror, die secretaris van de Indonesische ambas sade in Canberra is geweest. Van de zijde van het Indonesische leger is mee gedeeld, dat de zes Westirianezen, die nog steeds gevangen zitten, „onrust stokers zijn die de rust in West-Irian be dreigen". Zij zullen worden vrijgelaten zodra de toestand dit toelaat. In Dja karta is ook de arrestatie bevestigd van de Nederlandse scheepsbouwer Van den Bos, die betrokken zou zijn geweest bij tegen Indonesië gerichte activiteiten. De heer Van den Bos bezit een werf in Sorong. RIJSSEN In de gemeente Rijssen (Overijssel) zijn twee ziektegevallen geconstateerd die veel gelijkenis verto nen met polio. De patiënten, twee kin deren van ongeveer twaalf jaar, zijn opgenomen in ziekenhuizen in Deventer en Almelo. In de laboratoria wordt na gegaan of de kinderen inderdaad met polio zijn besmet. In overleg met de geneeskundig In specteur van de volksgezondheid in de provincie Overijssel zullen de huisart sen van Rijssen de inwoners op ver zoek alsnog tegen polio inenten. De patiënten bleken niet te zijn inge ënt. Bij verschillende protestantse be volkingsgroepen in Rijssen en omstre ken leven religieuze bezwaren tegen vaccinatie, vooral tegen pokken inentin gen. Twee jaar geleden traden er op grote schaal gevallen van geelzucht op en vorig jaar was er een explosie van paratyfus. ADVERTENTIE morgen (van onze weerkundige medewerker) Het Noordzee-hogedrukgebied dat sinds zondag onafgebroken droog en zonnig weer heeft ge bracht, is belangrijk verzwakt. De luchtdruk in het centrum was ge daald tot 1013 millibaar. Door de ze ontwikkeling kregen storingen wat meer armslag. Uit Frankrijk dringt langzaam een onweerssto ring naar het noorden op en te gelijkertijd trekt over Engeland eelt koufront langzaam in de rich ting van het continent. Te ver wachten is dat het weer in Gel derland morgen aanvankelijk nog zomers zal zijn met temperaturen boven 25 graden, maar dat in de loop van het weekeinde van het westen uit frissere lucht tot onze contreien zal doordringen. Vooral zondag zal het minder warm zijn. De kans op een regen- of on weersbui neemt morgen toemaar over het geheel genomen lijkt een ingrijpende verslechtering on waarschijnlijk.

De Vallei | 1969 | | pagina 1