Avondvierdaagse zit er weer op! Sergeant verduisterde uit „verzameldrang" „Dan maar geen subsidie" VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Grebbelinie naar provincie VADERDAG GESCHENKEN Aantal deelnemers groter dan vorig jaar Delen van de Voor H eerst geen uitvallers Nieuwe psalmberijming op school niet geaccepteerd Huwelijk vertraagd Toch weer bouwvolume in Leersum Auto reed tegen muur Goederen voor ca. f 3000.- ontvreemd Blaren Melk VÈENENDAALSE MILITAIR ONEERVOL ONTSLAGEN Prima Oppotten Subsidie voor Bosbad Leersum Provincie wil grond verkopen aan 't schap Permanent FORD-show in showroom Overhemden Pull-Polo's Tricot pyjama's o Bedankt Beroepen Benoemd Hearing Ds van Enk naar Curasao Bedankt Conferentie Ds Smelik Overgegaan Tekort VRIJE BOSSEN VRIJDAG 13 JUNI 1969 Kerke wijk 128 Telefoon Veenendaal (08385) 12244 UTRECHT Gedeelten van de voor malige Grebbelinie zullen door de pro vincie Utrecht van de staat kunnen worden gekocht. Overwogen zal wor den welke delen daarvan in de toe komst kunnen worden overgedragen aan recreatieschappen en natuurbe schermingsinstanties. G.S. delen Provinciale gtaten mee, dat met een en ander een prijs is ge moeid van f 141.124,95. Van de perce len en „kunstwerken", die in het G.S.- voorstel worden genoemd, maakt een brug over het Valleikanaal bij het werk aan de Roode Haan te Amerongen deel uit. Verder worden genoemd: delen van de liniedijk langs de Eem en het Valleikanaal, een weg in Renswoude, de forten Daatselaar en Buurtsteeg, en vier kaden. Sommige onderdelen van de Grebbe linie liggen op Gelders gebied. G.S. van Gelderland hebben inmiddels meege deeld geen bezwaar te hebben tegen aankoop door Utrecht. Op ambtelijk ni veau zal dan overleg over de bestem mingen worden voorbereid. In hoeverre nog nader aan te wijzen werken en delen van de linie een func tie kunnen gaan vervullen ten behoeve van de openluchtrecreatie zal worden aangegeven in het recreatie-ontwikke lingsplan voor Vallei en Eemland, waaraan momenteel wordt gewerkt door de Ned. Heidemij. VEENENDAAL Arts: za. 14 juni dr. Remme; zo. 15 juni G. Anriot, Kerkewijk 56, tel. Ï.0198. Apotheek: Zuidersma, Hoofd straat 53, tel. 12123. Wijkverpleging: zuster Stutvoet; Boompjesgoed 191, tel. 12655. RHENEN Artsen: dokter Stegeman, Herenstraat 69, tel. 2315 en dokter Rienstra, Heren straat 63, tel. 2577. Apotheek: voor spoedgevallen wende men zich tot de dienstdoende apotheek in Wageningen. ELST, AMERONGEN en LEERSUM Arts: dokter S. M. van Ommeren, Rijksstraatweg 158, Eist tel. 08377-217. Wijkverpleging: Ameronger, zr. B. A. Reuyl, Kon. Wilhelminaweg 67, tel. 1759 tot zaterdag 12 uur, daarna zr» v. Rijs- bergen te Leersum. Leersum, zr. A. v. Rijsbergen, Kon. Julianal'aan 50, tel. 03434-1423 tot maandag 8 uur. SCHERPENZEEL en WOUDENBERG Arts: W. C. van Vulpen, Dorpsstraat 192, Scherpenzeel, tel. 03497-1443. EDERVEEN, RENSWOUDE en DE KLOMP Arts: dokter Rademaker, Hoofdweg 50, Ederveen. tel. 08387-201. Dierenarts: dokter Nutma, Hoofdweg 49a, Ederveen tel. 08387-457. OPHEUSDEN Arts: dokter Jonker, Opheusden, tel. 08887-393. Wijkverpleging: zuster E. de Winter, Opheusden, tel. 0887-210. RESTEREN Arts: dokter Guépin, Ommeren, tel. 034-3-250. Wijkverpleging: zuster S.Wes- terhof, Kesteren. Tel. 0886-210. VEENENDAAL en RHENEN Tandartsen: voor spoedgevallen bellen 08385-12945. Tussen half acht en acht uur gister avond stelden de 732 deelnemers zich in formatie op in de G. van Schoone- beekstraat, waar hen een bloe menhulde ten deel viel. In het begin van de week was door loting de volgor de van de diverse groepen vastgesteld. Om acht uur precies vertrok het gezel schap, begeleid door de harmonie Cae- cilia en door de Scheepjeswolharmonie, in optocht via de Hoofdstraat naar het Raadhuisplein. Daar namen burge meester P. Bode en loco-burgemeester A. de Ruiter het mars-defilé af. De burgemeester sprak vervolgens de deel nemers toe en zei dat hij „voor zijn gezondheid eigenlijk ook zelf had moe ten deelnemen". Een zevental oudgedienden ontving uit handen van de heer Bode een spe ciale herinneringsmedaille. P. van Vie- gen uit Veenendaal, met zijn 76 jaar de oudste deelnemer, nam voor de 23e keer deel. Hij heeft alle Veenendaalse avondvierdaagsen gelopen. De 64-jarige M. G. Harinck uit Amerongen overtreft hem echter nog, want die heeft niet al leen de 23 Veenendaalse tochten gelo pen, maar ook nog daarvóór drie avondvierdaagsen in Doorn. Op die ma nier heeft hij deelgenomen aan alle 26 avondvierdaagsen van de landelijke or ganisatie, de Nederlandse Wandelsport Bond. De overige vijf speciale herinnerings medailles gingen naar J. Vermazen uit Lienden (22 keer), D. v.d. Scheur (20 keer), A. van Kooten (16 keer), J. van Manen (eveneens 16 keer) en A. van Elsacker (15 keer). De laatste vier wandelaars komen allen uit Veenen daal. Er waren dan wel geen uitvallers, blaren waren er des te meer. Dinsdag avond, verreweg de zwaarste avond, had de EHBO het buitengewoon druk. „Toen stonden de mensen werkelijk in lange rijen te dringen om bij de bla- renprikker te komen", aldus de heer Breekveldt. Het aantal deelnemers was de orga nisatoren heel erg meegevallen. De plaatselijke regelingscommissie van de SGWB, die de avondvierdaagse organi seerde, vreesde aanvankelijk dat het aantal inschrijvingen schrikbarend zou teruglopen ten gevolge van de concur rentie van Rhenen, waar dit jaar voor het eerst door de Stichts Gooise Wandel sport Bond een avondvierdaagse gehou den wordt. Bij de globale schatting op maandagavond leken de vermoedens bevestigd te worden: men schatte het aantal deelnemers op ruim zeshonderd, honderd minder dan het voorgaande jaar. ..En tot onze grote verbazing bleek toen dinsdagavond bij de definitieve tel ling dat het aantal deelnemers in plaats van afgenomen, toegenomen was. Het waren er 732, 25 meer dan vorig jaar". De algemeen leider vertelde voorts dat vooral de jeugd goed vertegenwoordigd was. Er waren 607 jeugddeelnemers te gen 125 seniorendeelnemers. De par- coursen werden merendeels door groe pen gelopen; er waren slechts onge veer honderd individuele wandelaars. Naast de gebruikelijke groepsherin- nering ontvingen de groepen dit jaar ter gelegenheid van het 35-jarige be staan van de SGWB een extra herinne ringsmedaille. Op dinsdagavond en woensdagavond kregen de ploegen uit Veenendaal. Lienden, Ederveen, Rens woude. Eist en Overberg choco lade- en gewone melk aangeboden door een tweetal plaatselijke zuivelfabrie ken. Op de foto een momentopname van advertentie In wit, bleu en beige, mouw lengte 4 en 5, beslist niet strijken, zeer sterk. per stuk ]2 2 stuks 22,— In Badstof-Trevira 2000 en Astralon. Lange en korte mouw. Sportieve modellen. vanaf 15,90 Robson en Schiesser. De ideale dracht. Ook op de camping. vanaf 26,90 VEENENDAAL Goed van Van der Zee gaat langer mee VEENENDAAL „Dat zit er weer op", zei de heer R. Breekveldt, algemeen leider van de Veenendaalse avondvierdaagse, gisteravond niet een stralend gezicht. Hij had geen reden tot klagen, want de 23e avondvier daagse was bijzonder goed verlopen. „Het is een buitengewoon geslaagd wandelsportevenenient geworden. Er is niets verkeerd gegaan en het weer was alle dagen ideaal. Bovendien wa ren er dit jaar voor het eerst helemaal geen uitvallers". VEENENDAAL De Arnhemse krijgsraad heelt gisteren de 30-jarige ser geant der eerste klasse R. H. uit Veenendaal veroordeeld tot ontslag uit dienst en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Jarenlang had de sergeant, die tot hij voor een vergrijp in de diefstalsfeer werd overgeplaatst naar Stroe. beheerder was van een magazijn bij de technische dienst in Soesterberg. onderdelen en gereedschappen van het leger bij zich thuis opgestapeld zooder er verder iets mee te doen. advertentie In hervormde (gereformeerde bonds-)kring te Lunteren is enige ongerustheid ontstaan over het feit, dat de leerlingen van de chr. natio nale scholen psalmversjes uit de nieuwe berijming moesten leren in plaats van zoals gebruikelijk was uit de oude berijming. Het ver zoek om daartoe over te gaan was uitgegaan van de hervormde Mara- nathakerk en de gereformeerde kerk. In Lunteren zijn geen kerkelijk ge bonden scholen, doch uitsluitend chr. nationale. De centrale kerkeraad van de her vormde gemeente heeft tegen deze vernieuwing geprotesteerd, hoewel men van mening was dat de ouders zich in de eerste plaats tot het schoolbestuur moeten wenden, om dat de scholen niet van de kerke raad uitgaan. Dat men toch bezwaar heeft ge maakt tegen de gang van zaken is gelegen in het feit, dat kinderen door deze maatregel op den duur de oude berijming in de hervormde (gereformeerde) bondskerk niet meer zouden kunnen meezingen. Na een samenspreking met het schoolbestuur bleek, dat het slechts een proef betrof. Het schoolbestuur deelde later aan de centrale kerke-^ raad mee, dat voorlopig de oude be rijming weer zal worden gehanteerd. De ouders die voof hun kinderen de nieuwe berijming willen kunnen dit aan de schoolhoofden bekendmaken. De centrale kerkeraad vindt dit het goed recht van de leden van de ge reformeerde- en de hervormde Ma- ranathakerk, omdat men daar de nieuwe berijming heeft ingevoerd. Het spijt de kerkeraad echter, dat men toch gemeend heeft om in de „neutrale" zanglessen zo af en toe door alle kinderen uit de nieuwe be rijming te laten zingen. Op deze wij- zp brengt de school, volgens de ker keraad, veel ouders in een gewetens conflict. De hervormde kerkeraad wil namelijk het oordeel afwachten van de studiecommissie die door het hoofdbestuur van de gereformeerde bond is ingesteld. Ds. Ohr. v. d. Poel te Yerseke be dankte voor het beroep van de gere formeerde gemeente (synodaal) te Veenendaal. De kerkeraad van de hervormde gemeente te Ederveen heeft een toe zegging van beroep uitgebracht op ds. J. G. Vlijm te Krimpen aan de IJssel. Na verkiezing door de gemeentele den werden tot kerkeraadsleden van de gereformeerde kerk te Leersum benoemd de heren R. Brems, ouder ling en J. Koedoot en G. Pijpers, diakenen. In de Eindhovense wijk Strijp heeft de gemeenschap van kerken een hoorzitting georganiseerd. Er werd aan deelgenomen' door de her vormde gemeente, de gereformeerde kerk, de doopsgezinde kerk, de rooms-katholieke kerken en de chr. gereformeerde kerk. Voor de pauze stelde elk kerkge nootschap zich in vijf minuten voor. Daarna was het woord aan de zaal. Men liet kritiek los en voorstellen horen over o.a. de werkwijze van de kerken, de functie van de Bijbel, evangelisatie, de samenwerking van de kerken en het betrekken van de jeugd bij een en ander. Toen er verder van gedachten werd gewisseld bleek, dat er belang stelling bestond voor een bijbelcur sus, uitgaande van de gemeenschap van kerken. Ook werd voorgesteld de jongeren van 18 tot 20 jaar van de verschillende deelnemende ker ken met elkaar te laten spreken over problemen als ontwikkelings hulp, de derde wereld enz. In dit verband werd gewezen op de mogelijkheden, die de in het na jaar te houden vredesweek zal bie den. De wens van de vergadering dat de gemeenschap van kerken door zal gaan met dergelijke bijeenkomsten werd applaus ondersteund. Ds. D. van Enk, emeritus-predi kant der gereformeerde kerken te Veenendaal, is door de synode van dit kerkgenootschap naar Curacao afgevaardigd. Na zijn bezoek zal ds. van Enik rapport uitbrengen over de toestand van de kerk na de onlusten op het eiland. De predikant is reeds verschillende keren sedert geruime tijd op Curacao werkzaam ge weest. Kandidaat J. P. E. Verheul te Rijswijk ZH bedankte voor het be roep dat de gereformeerde kerk te Amerongen op hem had uitgebracht. De hervormde bond voor inwen dige zending op gereformeerde grondslag houdt van 10 tot 12 juni a.s. op Woudschoten te Zeist de 24- ste conferentie over inwendige zen ding en evangelisatie. Naast ver schillende. te houden referaten zal de Veenendaalse industriepredikant drs. A. Terlouw een forum leiden over het orgaan van de bond „Echo", De vroegere predikant van de efnendaalse gereformeerde kerk vrijgemaakt, ds. C. J. Smelik te Bunschoten-Spakenburg heeft 't be roep aangenomen naar Enschede- zuid-west. Dé ohr. geref. predikant ds. J. C. van Ravenswaaij te Arnem is met zijn volgelingen onder de ge- gegaan naar de gereformeerde ge meenten (synodaal). De classis Bar- neveld van de gereformeerde ge meenten heeft de overkomst geac cepteerd. Het predikantentekart in de Betu we is op een alarmerende situatie uitgedraaid. Vacantzijn de hervorm de gemeenten te Ophemert, Keste ren, Lienden, Vark-Heeselt, Est-Me- teren, Deil, Enspijk, Geldermalsen, Beesd, Haaften, Herwijnen en Rhe- noy. Talrijke beroepen uit die ge meenten leverden geen resultaten op. advertentie „Dit moet eindigen", zei burgemees ter s'Jacob - des Bouvrie gister avond aan het begin van de raads vergadering. Zij sprak over een hu welijksvoltrekking fie onlangs na enige vertraging in het zaaltje van het horecabedrijf tegenover het gemeentehuis kon plaatsvinden, om dat men op het beslissende tijdstip niet over de sleutel beschikte. „Het wordt toch tijd dat we weer een ech- raadzaal krijgen", vond de burge meester. De raadsleden noemden het voorval een schandaal en de heer Takken (PvdA) drong erop aan de verantwoordelijke ambtenaar te straf fen. De heer Benink (VVD) vond dat men voortaan eerst 's morgens maar eens moest informeren of alles voor de huwelijksvoltrekking in orde is, zodat het bruidspaar niet meer hoeft te wachten. Al eerder deed zich een dergelijke situatie voor. Nu zal extra aandacht aan het probleem worden besteed, beloofde mevr. s'Ja cob. te vragen, naast eat maand gevange nisstraf. „Nog verleden jaar heeft hij van een bureau een schroevedraaier weggeno men. Ik geloof niet dat hij zich in de toekomst zal kunnen beheersen als hij weer in dienst terug komt." De Veenendaler is ondertussen ge schorst en werkt als automonteur. In die functie was het nog niet voorgeval len dat hij gereedschap had meegeno men naar huis, zo verzekerde hij de krijgsraad. Majoor Tibben drong aan op een voorwaardelijke ontzegging uit dienst. „Hoe erg de zaak toen op hem druk te, hij heeft het niet over zijn hart kun nen verkrijgen de zaak in een sloot te kiepen", betoogde hij. „Maar nu het eenmaal achter de rug is voelt hij^zich vreselijk opgelucht. Ik geloof niet dat het weer mis gaat als hij weer terug komt. Hij heeft er eigenlijk wel op ge rekend. H. is erg aan de dienst ver knocht." De spulletjes die bij de sergeant thuis waren gevonden vertegenwoor digden een gezamenlijke waarde van zo'n drieduizend gulden, zo bleek nog. H. was tegen de lamp gelopen toen (waarschijnlijk door iemand an ders) een kostbare gereedschapskist was gestolen in Stroe. Bij huiszoekin gen die overal werden verricht kwam de voorraad boven water. De sergeant bekende van ongeveer 1961 af al onder delen te hebben meegenomen. H. stond bekend als een prima militair, die ook thuis nooit moeilijkheden had. De krijgsraad bleek evenwel van me ning dat H. toch in dienst niet was te handhaven, al werd de gevangenisstraf dan voorwaardelijk opgelegd. LEERSUM Er zijn aanwijzingen, dat Leersum, samen met drie andere gemeenten weer een bouwvolume krijgt toegewezen. Daarvoor is het nodig dat de plaatselijke woningbouw corporatie wordt ingeschakeld en ge activeerd. Dat is een vóorwaarde die voortvloeit uit de Wet op de Ruimte lijke Ordening. Dit deelde Leersums burgemeester mevr. s'Jacob gisteren mee in de ge meenteraadsvergadering. De overige betrokken gemeenten zijn Amerongen, Maarn en Wijk bij Duurstede. Voor dit jaar kreeg Leersum geen contin gent toegewezen. Als gevolg van de nieuwe toewijzing kunnen ook weer premiewoningen worden gebouwd. VEENENDAAL In de nacht van woensdag op donderdag trof een surveil lancewagen van de politie op de Prins Bernardlaan een takelwagen aan, die een personenauto zou gaan wegslepen. Bij onderzoek bleek dat de personen auto op vooralsnog onverklaarbare wij ze links van de weg tegen een muur was gereden. De bestuurder, H.v.B.uit Eder veen raakte licht gewond. Het is komen vast te staan dat de man niet onder in vloed was, LEERSUM De heer H. Slijkhuis, VVD-raadslid van Leersum pleitte gis teravond bij burgemeester en wethou ders voor meer vrijheid in de gemeen telijke bossen. Het was hem opgeval len dat er veel te veel verboden is. „Je mag er niet roken, geen honden laten loslopen, geen radio's laten spe len enzovoorts", zei hij. Burgemeester s'Jacob vertelde dat de verboden zijn ingesteld om te vol doen aan de voorwaarde om een sub sidie van tweeduizend gulden te krij gen. „Dan moeten we die subsidie niet aanvaarden", vond de heer glijkhuis. Dr. J. C. C. Dell (Leers. Bel.) viel hem in. eerste instantie bij, maar trok zich weer terug. D^ heer Slijkhuis bleef bij zijn voorstel, maar er werd niet ge stemd omdat hij eenling bleef. Zijn partijgenoot W. F. Benink was het niet met hem eens en stelde dat juist door deze regeling meer bossen voor het pu bliek kunnen worden opengesteld, die anders door particuliere bezitters be sloten zouden worden gehouden. Hij legde de nadruk op de preventieve wer king van de verboden. De heer Slijk huis zei dat de bossen aan attractieve waarde verliezen voor mensen die van uit de randstad komen en merken dat er bijna niets is toegestaan en bleef op zijn standpunt staan. Honderd twintig verfkwasten, 1<2§ gloeilampen, 36 bougies, 1800 parker- schroeven, acht rollen isolatieband, 13 condensatoren, honderden meters ka bel, zes doosjes sierringen en een Ohm meter, het was nog maar een greep uit het hele winkeltje, dat zonder dat zijn vrouw er ooit iets van wist keurig netjes in dozen was opgeslagen, „Soesterberg". zo legde verdediger majoor W. G. Tibben uit, „is de schroothoop van het leger. Hij heeft het gewoon zonde gevonden al die dingen die voor een technische man nog van grote waarde lijken op de schroothoop te zien belanden." ,Hij is zo opgevped", aldus de ma joor. „In die tijd liet je nog geen broodkorst liggen". Auditeur-militair mr. J. E. Vriese- ma kon wel enigszins begrip opbren gen voor de situatie. Uit de rapporten van de artsen had hij gelezen dat H. een wat kinderlijk man was met een verzameldrang. „Hij moest die dingen oppotten, al wist hij helemaal niet wat hij met 120 verfkwasten moest doen", meende de auditeur. Hoewel H. zijn verduisteringen voornamelijk pleegde in Soesterberg, tot hij door de krijgs raad voorwaardalijk werd gestraft voor een vergrijp, vond mr. Vriesema het toch raadzaam ontslag uit dienst UTRECHT Gedeputeerde Staten van Utrecht willen een provinciaal sub sidie verlenen aan de Stichting Bosbad „De Utrechtse Heuvelrug" in Leersum. GS noemen in een aan provinciale staten gericht voorstel een bedrag van maximaal f 129.945,50, wat een kwart is van het onrendabel deel van de voor het zwembad nodige investering. De totale stichtingskosten worden geraamd op f 1.270.000,-. Gedeputeerde Staten delen prov. sta ten voorts mee dat de staatssecretaris van economische zaken ten behoeve van het openluchtzwembad een subsi die van 50 procent heeft gereserveerd van het onrendabele deel der investe ring. Het college stelt dat de aanwezigheid van het zwembad in het natuurschoon- rijke en door vreemdelingen druk be zochte Leersum, een belangrijke ver betering zal betekenen van de toeris tische infrastructuur. UTRECHT Het Recreatieschap Rijn- en Lekoevers wil van de provin cie Utrecht gronden kopen in het oever- gebied van Rijn en Lek, die zijn be stemd voor de openluchtrecreatie.'Een deel daarvan ligt langs de afgesneden arm van de Lek bij het stuwencomplex te Amerongen, aangeduid als „oever recreatiegebied Rijn en Lek II". GS stellen Prov. Staten voor tot verkoop over te gaan. Deprijs waartegen de gronden aan het schap in eigendom zul len worden overgedragen, zal gelijk zijn aan die welke de provincie ervoor heeft betaald, f 890.000,- met aftrek van het bedrag dat in de vorm van rijks subsidies is ontvangen, en dat de helft daarvan is. het défilé op het Raadhuisplein, dat werd afgenomen door burgemeester R. Bode. Veel deelnemers van de avondvier daagse kregen gisteravond bij de in tocht bloemen voor het volbrengen van hun sportieve daad.

De Vallei | 1969 | | pagina 3