Raad kon nog weinig doen voor H.D.S.-ers De huurprijs is exorbitant 0 P E L Scholieren de bres voor veiliger verkeer „Toezicht op de drukste uren" „FRILANDIA" GEZOND EN VOL VERTROUWEN Samenwerking leidde tot gunstig resultaat DR. DELL BEPLEIT LAGERE KOSTEN Rekest aan burgemeester na tragisch ongeval CHEVROLET Rondgang KNA week uitgesteld Doden Rijksweg Draad VAN WOUT BLAUWKOUS STALLING BURGERLIJKE STAND V.A.B. KIRPESTEIN ONTWIJKEND VEILINGEN VRIJDAG 13 JUNI 1969 y T EERSUM De voetbalvereniging H.D.S. kreeg gisteravond in de gemeen- (VV y teraadsvergadering van Leersuni geen uitsluitsel. Er werd weliswaar uit- 1 yV voerig gesproken over het adres dat de voetballers vorige maand aan het ge- meentebestuur richtten, maar door de aard van het agendapunt waarin "t dit maal was vervat, kon de raad geen besluiten nemen. Wel werden veel aanmer kingen gemaakt op de antwoorden die burgemeester en wethouders hebben gegeven op de voetballersvragen, wat tot resultaat had dat werd meegedeeld, dat hierover in de toekomst nog wel eens zal worden gesproken. Dr. J. C. C. Dell (Leersums Belang) was de eerste en vrijwel de enige die een aantal kriti sche opmerkingen plaatste, met name ten aanzien van de vooralsnog begrote huursom die H.D.S. zou moeten opbrengen voor twee velden en een kleed lokaal, in totaal zestienhonderd gulden. Als het een beetje meeziö dan kunnen we binnen niet al te lange tijd overdekt gaan zitten kijken hoe het bruine monster over en weer over ons sportpark wordt ge trapt. „Zo'n afdak komt de prin cipiële zaterdagkijker zo langza merhand wel toe" zei me iemand met een gezaghebbende stem op het terrein van het voetbal ter plaatse. „Op zondag kun je vorste lijk zitten. Kijk maar naar de te levisie, maar op zaterdag is het op de meeste plaatsen nog lauw-loene Met je kop in weer en wind. Kou- we voeten krijgen in het natte gras of op ijskouwe tegels. Dat is de waardering voor de zaterdagtoe schouwer uit principe. Eigenlijk zou daar alles warm voor moeten draaien. Tot de kerken toe." „Jawel" dacht ik bij mezelf, ,,'s Za terdags kopen we een kaartje en zondagsavonds zitten we aan de kamerbioscoop gekleefd." Want dat kan allemaal. Ik heb voor de aardigheid op zon dagavond onder het sportjournaal wel 'es een rondje gedraaid bij mij in de buurt. Ik kan ze daar alle maal compleet met kerkgenoot schap thuisbrengen. Maar ze zitten. En 's maandags weten ze precies hoe de professionelen het er af ge bracht hebben. Tot vaders van zo nen, die regelmatig in georgani seerd verband tegen een bal aan trappen toe. Ze mogen hun hele vrije tijd aan flarden voetballen, maar o wee, als ze op zondag met een vuile broek thuiskomen. Natuurlijk ik mag er niks van zeg gen. Je mag van zulke dingen nooit wat zeggen, omdat je daarmee te tere punten raakt. Neem me daar om niet kwalijk,/, beste mensen, dat ik 'es een keer een steek ïn het principe heb laten, vallen.. Terug naar de tribune van DOVO, want die eer komt de rood-wit ge tekenden toe. Ik ben toevallig aangelopen tegen iemand die bij wijze van spre ken het rood-wit uit de broeks pijpen loopt. „Ja", zei hij „ik snap niet hoe ze nou van de andere kant bezwaar durven maken. Wij lopen ons het vuur uit de voetbal- sloffen. Krijgen de zaak rond, Kunnen we d'r wat aan doen, dat wij toevallig 'n goeie tekenaar on der de supporters hebben en dat 'n grote aannemer voorzitter van de ontspanningscommissie is? Is het een wonder, dat de sportstichting met ons in zee gaat als wij de zaak panklaar op de tafel gooien?" Een wonder misschien wel, maar niet zo vanzelfsprekend. Laat ik voorop stellen, dat ik wel begrij pen kan dat de heren van het edele sportgenootschap zo gretig in de DOVO-.annen hebben gebete. De andere clbus hadden niks te bie den en als je op overheidsgelden moet gaan zitten wachten kun je iets als een tribune voorlopig wel op je buik schrijven. Vanzelfsprekend vind ik daarom wel dat de sportstichting heeft gedacht „happen". Maar ik kan me toch ook wel inleven in de gedachten- gang van de GW V-aanhanger die via dit blad op z'n blauw-witte strepen ging staan. Volgens hem valt er niet langer te sollen met GVVV. Die tijd is er misschien wel geweest, vandaar het uitblij ven van de tribuneplannen in die kring. Maar ik kan toch wel in z'n veront waardiging komen, al brengt ie het niet op een charmante en spor tieve wijze naar voren. Een colle ge als de sportstichting denkt mis schien teveel in koopmanstermen. Zo van „pik in, 't is winter". Zo iets kan particulier voor de heren wel opgaan, maar men moet er wel aan denken dat men regel matig de plaatselijke overheid vertegenwoordigt. En als ze zich daarvan voldoende bewust waren geweest dan hadden ze de andere clubs, die op gezette tijden de kluiten uit het Panhuis trappen toch wel van te voren in de zaak gekend. „Ja maar" hoor ik iemand die ook van opschieten houdt al zeggen. „Dan was het een touwtrekkerij geworden tussen de verenigingen en dan hadden we tot de heilige Juttemis nog zonder tribune geze ten. 't Kan allemaal wel waar zijn, maar men mag de medegebruikers van het park ni^t voor een voldongen feit plaatsen, 't Is een democra tische instelling, waar volgens mij iedere club z'n zegje kwijt moet kunnen. Niettemin hoop ik dat de voortva rende plannen wel doorgaan, want laten we eerlijk zijn een rechtge aarde GVW-er of Unitas-man zit ook graag droog. En het zal hem weinig uitmaken wie die twee kwartjes in z'n zak steekt als de regen met containers naar bene den komt of een felle noord-oostei over de velden jaagt. Wat schrijven ze toch altijd onder hun brieven de sportbroeders. O ja: „Met sportgroeten". Wout Blauwkous De heer Dell noemde het bedrag exorbitant hoog, vooral in vergelijking met hetgeen verenigingen in omliggen de plaatsen voor vergelijkbare com plexen op tafel moeten brengen. Hij noemde DVSA in Amerongen, waar f 900.wordt betaald. Eist, waar de vereniging f 750,opbrengt en Wou denberg, waar f 500,wordt ver langd. „Het gaat mij niet om de f 450,- die van H.D.S. per veld wordt gevraagd", aldus de heer Dell, „maar het totaal, dus samen met de huursom voor het clublokaal f 1600,gaat de draag kracht van de vereniging teboven." Het raadslid deed een voorlopig te genvoorstel met als inhoud dat H.D.S. voor één veld plus kleedgelegenheid f 800.- zal betalen, en wanneer het tweede veld gereed is in totaal f 1050,-. De door H.D.S. gevraagde rijwiel stalling leverde opnieuw stof tot ge sprek. De heer Dell had berekend dat de begrote onderhoudskosten van het sportveld hiervoor gebruikt zouden kun nen worden, aangezien dit jaar geen onerrhoud heeft plaatsgevonden. De burgemeester beloofde de zaak met Ede Geboren: Geertruida E., d.v. H. J. Jansen en G. E. van Maanen; Rika G. G., d.v. E, van Ginkel en R. Ja- cobsen; Jerry H. A., z.v. G. van de Wetering en M. H. Kruyt; Geertruida C. H.. d.v. A. N. Jozee en E. J. H. Brouwer; Ronnij D. H. M., z.v. H. F. C Brouwer en G. A. J. van Kessel; Egbert, z.v. J. A. Borghuis en M. J. Stukker; Teunis, z.v. R. M. Lief tink en R. P. Verschuur; Jan C., z.v. C. Kroeske en J. Hummel; Daniela N. M., d.v. D. L. Cocco en C. de Geus; Geertruida C„ d.v. J. Geels en F. Schutten; Michael F., z.v. A. H. J. Janssen en V. C. E. Christoffel; Jor- dina J., d.v. J. J. van der Sluijs en J. Balt; Frank E., z.v. H. van Roekei en G. H. van Roekei; Antje A., d.v. W. Eland en O. Verwoert; Heintje, d.v. C. vna Surksum en G. van de Lage- maat; Ees W., z.v. S. J. van Riessen en R. K. Kagei; Albert N. M., z.v. A. J. W. Have en N. A Gasnier; Peter, zv. N. Brouwers en J. Zomer; Alexan der, z.v. J. Taal en H. van Laar; Pe- tronella. d.v. G. Stomphorst en P. Veldhuizen; Teun H.. z.v. C. D. Diepe- veen en T. H. van de Haar; Nasika, d.v. T. Zwart en E. Koot; Luit W., z. v. H. Tip en F. Scholtens: Hendrika G-, d.v. D. van Ee en S. van Luttik- huizen; Aart S. P., z.v. A. van Schoon hoven en A. L. Roderkerk; Diana C., d.v. J. M. van Eldik en P. van de Blaak; Nico, z.v. E. C. Groeneveld en H. van Oorspronk; Richard A., z.v. A. M. de Ruiter en B. Wieland; Ger- truda J. M., d.v. L. M. H. Dijkstra en A. F. G. Vromen; Kors, z.v. H J. Morren en C Pater; Arjen, z.v. J. Teunissen en W. van Barneveld; Eu genie R.. d.v. T. E. Kiewiet de Jonge en I. D. T Huisinga; Marcel, z.v. F. M. Poelman en M. de Boer; Leendert, z.v. L. Nieuwenhuijse en M. C. Bos man. Ondertrouwd: J. Hendriks en B. Zittersteijn; S. J. Deinum en C. C. van Aggelen; L. Morel en C. Schaad; D. A. van den Bripk en J, Schoonder- beek; B. van Donkelaar en W. Blom; A. L. Gorkink en J. Meeuwissen; M. van Ginkel en H. J. Bos; J. Langen- doen en M. Hardeman. Getrouwd: E. A. van Wijk en E. van de Pol; J. W. Altena en M. Spruijt; B. G. Teunissen en M. E. Masseur; H. A. Philippi en M. J. Seves. Overleden: G. van Luttikhuizen, geh. gew. met J. W. Wegenaar, 79 jr.; C. Suttorp, 77 jr.; G. de Ruiter, geh. gew. met J. Jansen, 86 jr.; H. van Leersum, 86 jr.; H. Otten. e/v D. Bleijenberg, 60 jr.; A. van Essen, 57 jr.; K. te Wechel, geh. gew. met N. E. ten Have, 72 jr.; J. Oosting, 74 jr. ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE „Wanneer wordt een begin gemaakt met de verbetering van het huidige voetbalveld?", zo luidde een der HDS- vragen. Het antwoord van B. en W. „Zodra de financiële positie van de gemeentebegroting, mede bij afweging van de belangen van andere dringende uitgaven, het toelaat, zullen wij ons daaromtrent nader beraden". „Dat zijn ontwijkende antwoorden", stelde de heer Dell. Hij memoreerde en overlegde een raadsbesluit van mei 1967 waarin staat dat zodra het veld be speelbaar zou zijn, de nodige voor zieningen- zouden kunnen worden ge troffen. Burgemeester mevrouw C. M. s'Ja- cob des Bouvrie antwoordde het raads lid dat de gemeenteraad per slot van re kening altijd zelf de urgentie van uit te voeren werken kan bepalen. DR. J. C. C. DELL exorbitant de technische dienst te bespreken. In deze sfeer verliep de gehele be raadslaging over de Leersumse voetbal aangelegenheden en het kon in feite niet anders, omdat geen concreet en de finitief voorstel werd gedaan. Ook het college liet zich niet verleiden tot be loften, al wees de burgemeester er na drukkelijk op dat de op de sportbegro- ting die bij de raadsstukken was ge voegd genoemde bedragen geenszins bindend zijn. Een en ander zal in voor stellen worden geconcretiseerd en het moet nog blijken, welke prijzen H.D.S. in de toekomst werkelijk moet gaan be talen. VEENENDAAL De muzikale rondgang van Kunst na Arbeid uit Do- dewaard, die voor hedenavond voor het Boslaanplan op het programma stond, is een week uitgesteld. De rond gang was de ouverture van een serie muzikale festiviteiten in het kader van de viering van het 65-jarig bestaan van de Veenendaalse harmonie „Caecilia". Prijsbericht. Aardbeien: Glas AE 50-77, AI 54-68, Bil 46-54, ong. 52-69 per doosje van 200 gram. Natuur: AE 75-87, AI 68-74, Bil 49- 60, ong. 69-84 per., doosje van 250 gram. Het gevaarlijke punt op de Gebbe- berg, waar de jeugd en ook oude ren op warme dagen in grote drommen de weg moet oversteken, op weg naar het zwembad. op RHENEN Het verkeersongeval op de Grcbbcweg, waarbij woensdagmid dag het negenjarig jongetje G. H. Baars het leven liet, heeft de gemoederen in de Grebbestad behoorlijk in beweging gebracht. Al lang heerste er bij de ouders van de vele kinderen die in het natuurbad Ouwehand dagelijks gaan zwemmen grote bezorgdheid over de veiligheid van hun kroost op de drukke Grebbeweg en op de gevaarlijke kruisingen zoals bij het Viaduct, waar het verkeer van zes kanten komt, bij de Achterbergsestraatweg en bij de afslag nabij het zwembad. ADVERTENTIE VEENENDAAL De llFrilandia"-fabrieken aan het Verlaat in Veenendaal hebben gisteren voor 't eerst een eigen bedrijfsvignet geïntroduceerd, dat herinnert aan het ontstaan van de (nog steeds officieuze) naam „Frilandia". De letters F en H, die in het vignet centraal staan, duiden op de nu al enkele jaren bestaande samenwerking tussen de Frisia Wolspin nerij n.v. en de Hollandia Wolfabrieken n.v. In de loop van die samenwer king werd beide bedrijven de gezamenlijke naam Frilandia" toebedacht, waaraan met de introductie van het vignet een officieel tintje is gegeven. De samenwerking tussen de Fri sia Wolspinnerij nv en de Hollandia wolfabrieken nv, die een efficiënte re bedrijfsvoering tot doel had, heeft inmiddels geleid tot gunstige resultaten. Nadat de Frisia haar ge bouwencomplex aan de Kerkewijk had ontruimd om de produktie zelf standig voort te zetten in de be drijfsruimten van de Hollandia bleek weldra, dat de bestaande be bouwing moest worden uitgebreid. In record tempo werden twee nieu we fabriekshallen gebouwd, waar van er één werd bestemd als geza- mêlijke ververij. Beide bedrijven produceren de zo genaamde industriegarens, waarbij de Hollandia is gespecialiseerd in de vervaardiging van fijne garens en de Frisia in grove garens. Ook is in het bedrijfscomplex aan het Verlaat nog een kousen- en sokken- breierij ondergebracht. De „Frilandia" is, zoals de mees te textielbedrijven, niet ver schoond gebleven van de cirses, die met name in 1967 de textielwe- reld teisterden. Het Veenendaalse bedrijf moest de nodige klappen in casseren en liep daarbij uiteraard enkele verwondingen op. Na een be trekkelijk korte periode van revali datie mag het bedrijf echter weer overeenkomstig de verwachtin gen van de directie volledig ge zond worden genoemd. Een nieuw beleid, dat wordt ge kenmerkt door vooruitstrevendheid en efficiency, verzekert „Frilandia" een stevige toekomst. Daarbij ver schaft de ontwikkeling van syntheti sche garens het bedrijf een nog bredere besis, waarop de directie haar beleid verder kan uitbouwen. Met name dit beleid, gesteund door een grote inzet van het personeel, maakt duidelijk dat de gunstige be drijfsresultaten van „Frilandia" niet alleen te danken zijn aan een bete re conjunctuur. Veelzijdigheid in produktie moet „Frilandia" zo sterk mogelijk bewa penen tegen conjunctuurschokken, waarmee de directie te allen tijde rekening houdt. Wat dat betreft verschaft ook de marktpositie van „Frilandia" de nodige zekerheid. Het afzetgebied binnen de EEG biedt gunstige perspectieven. Een toenemende vraag maakt zelfs uit breiding van de produktie noodza kelijk. Tengevolge hiervan zal ook het aantal personeelsleden de ko mende tijd worden uitgebreid. De directie van „Frilandia" streeft naar voortdurende aanpas sing van de produktiemiddelen (ma chines etc). De zich aankondigende produktiestijging maakt juist nu dan ook een verantwoorde rationali satie mogelijk, zonder dat daarbij personeel behoeft af te vloeien. In tegendeel, de directie is een perso neelscampagne begonnen, omdat zij ervan overtuigd is, dat een zekere toekomst kan worden geboden. Vier scholieren van het voortgezet onderwijs in de gemeente hebben het initiatief genomen een rekest te schrij ven aan Burgemeester Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal om de zaak aanhangig te maken. De brief, die ondertekend is door niet min der dan 123 leerlingen, bereikt heden ochtend de burgervader. Tegelijker tijd zullen er 4 leerlingen als de depu tatie van de briefschrijvers het spreek uur van de burgemeester bezoeken om er met hem over te praten. Deze leer lingen gaven gisteren hun visie op de ze dringende verkeerszaak. „Ik kwam woensdagmiddag aanrij- rijden, toen het ongeluk net was ge beurd," vertelde Rimke Keuning, leer linge uit de derde klasse van de chris telijke Bergschool. „Ik was er diep van onder de indruk dat dit kon gebeuren, hoewel ik er al eens eerder aan heb gedacht hoe het allemaal nog zo lang goed kon gaan. Het is er een levens gevaarlijke situatie. Dan mag 't zoon tje van de familie B^ars misschien plotseling tussen de bomen vandaan zijn gekomen, in feite had dat niet mo gelijk moeten zijn. Ik heb er thuis met vader en moeder over gesproken en op school met de leerlingen en één van de leraren. Allemaal zijn we ervan overtuigd, dat het hoog tijd wordt dat hier iets aan wordt gedaan. Uit die overtuiging hebben we dan ook de brief aan de burgemeester geschreven." André Zegers, ook een derde klas leerling van de school op de Lijster- berg, onderstreept fel de woorden van Rimke Keuning. „Hele horden kinderen staan er soms tien tot vijftien minu ten te wachten om over te kunnen ste ken. Dat moet niet nodig zijn," zegt hij. „Zeker ze zullen wel de tijd heb ben maar laat men er een oversteek plaats maken voorzien van stoplich ten. Het verkeer moet dan maar een ogenblik wachten, opdat de kinderen in de grootste veiligheid van de ene kant naar de andere kant van deze drukke weg kunnen komen." Willem van Buytene vroeg zich af, waarom het bospad, dat achter de bo men loopt vanaf de laatste huizen aan de Grebbeberg naar de ingang van het zwembad, niet kan worden benut. „Laat men op dat punt een oversteek maken met stoplichten. Aan het einde van de bebouwing wordt het rijwiel pad rechts van de weg toch al veel smaller. De auto's vliegen rakelings langs je heen. Ik ben er ook al een keer geschept. Maakt men een over steek, dan behoeven de kinderen niet meer door deze fuik, want meer is het niet. Ze kunnen dan gebruik maken van het bospad, dat dan wel verhard of betegeld moet worden. En het kan zowel heen als terug gebruikt worden. Ik heb wel gezien dat er zo'n tien tot vijftien minuten een hele horde kin deren staat te wachten om veilig te kunnen oversteken. Dan vliegt plotse ling het hele stel er over. Je houdt je hart vast, als je het ziet. Het is beslist een levensgevaarlijke toestand daar op de ber*" Willy Brouwer, dc 4de in de depu tatie die vanochtend bij de burgemees ter is geweest, is al even verontwaar digd. „Het is beroerd, eat er eerst een ongeluk moet gebeuren om iedereen er voor warm te krijgen dat er iets ge daan moet worden. En toch moeten we doorgaan. We zullen hopen dat de bur gemeester ons aan wil horen. We wil len er vriendschappelijk met hem over praten, maar er wel sterk op aan drin gen dat hij er wat aan gaat doen, of de instanties die er over gaan stimu leert, voordat hij er nog meer doden vallen." Ook Willy Brouwer is van mening, dat er nog meer gevaarlijke punten zijn in Rhenen, die voornamelijk liggen langs Rijksweg 25. Ook zij noemt het Viaduct, en de Achterbergsestraatweg. „Bij het viaduct hadden allang stop lichten moeten staan," vult Willem van Buytene aan. „Of men moet er op de spitsuren politie inschakelen, maar die zie je daar alleen maar wanneer er een motocross wordt gehouden op He melvaartsdag." „Waarom kennen we in Rhenen niet het systeem van de „klaar-overs", zo als in vele andere gemeenen en grote steden. In Rhenen heb ik ze nog nooit op de drukke rijksweg door de stad gezien," merkte Rimke Keuning op. André Zegers, die voor een vriendje invalt met het rondbrengen van kran ten, sprak veel moeders. „Ze zijn alle maal bijzonder boos dat de overheid de gevaarlijke punten nog steeds niet heeft beveiligd," zegt hij verontwaar digd. „Er had toch zeker al lang wat moeten gebeuren. Alle moeders spre ken er schande van." De brief, die aan de burgemeester is gericht, luidt als volgt: „Wij, leerlingen van de Bergschool voor chr. Mavo te Rhenen, verzoe ken U gezien de gevaarlijke ver keerssituatie in de nabijheid van Ouwehands Zwembad, al het moge lijke te willen doen wat nodig is voor lijke te willen doen wat nodig is voor de veiligheid van alle overste kende fietsers en voetgangers. In het bijzonder vragen wij toezicht tij dens bepaalde drukke uren. Wij den ken bv. aan die tijdstippen, waarop de schooljeugd en bloc naar het zwembad gaat en dit ook weer ver laat." De gemeentesecretaris, de heer W. c. pieters, verklaarde gistermiddag dat het gemeentebestuur zich al tien tot twaalf jaar geleden heeft beijverd om verbeteringspalnnen uitgevoerd te krijgen voor de Grebbeberg. „De weg is eigendom van Rijkswaterstaat, waar die plannen al die tijd ai tn overweging zijn. Er komt pas een oplossing als de weg in z'n ge heel wordt afgestoten in eigendom en onderhoud aan de provincie Utrecht. Aanvankelijk zou de gemeente het ge deelte dat door Rhenen loopt over kun nen nemen. Men zal daarvan vermoe delijk zijn teruggekomen, omdat men dan het beeld kan krijgen dat de éne gemeente de weg goed onderhoudt en dat de andere gemeente de weg ver waarloost. Is de weg in handen van één beheerder, in casu de provincie, dan kan dat natuurlijk niet gebeuren," aldus de heer Pieters, die veronder stelde dat de overdracht pas dan zou geschieden, wanneer de nieuwe rijks weg buiten Rhenen om is gelegd. Of het ongeval met dodelijke afloop ook op het gemeentebestuur indruk heeft gemaakt? „Zeer zeker," zei de gemeentesecre taris. „Burgemeester en wethouders zijn van plan de openingen tussen de bomen langs de zogenaamde fuik met draad dicht te maken, zodat de fietsers vandaar niet meer de weg op kunnen rijden. Tussen de bomen voor de ho tels boven op de berg willen we beton nen palen plaatsen, opdat de daar ge parkeerd staande auto's niet meer op willekeurige plaatsen tussen de bo men door op de rijbaan kunnen ko men. Want ook daar is dat levensge vaarlijk. Ook is in overweging om een oversteek te maken op het punt waar de bebouwing ophoudt, dus aan 't be gin van de fuik." In dit opzicht deelt het gemeentebestuur dus al de mening van de scholieren. „De reconstructie van de weg zal vooruitlopend op de omlegging moeten plaats vinden," aldus de heer Pieters, die daarmee toegaf dat de situatie on houdbaar wordt. De gemeentesecretaris kon niet bij benadering zeggen wanneer rijkswa terstaat, die nu al ruim tien jaar met de plannen in huis zit, aan het werk gaat.

De Vallei | 1969 | | pagina 5