„Gemeentebesturen raken Ivoor rv™ Any» moet U bij A IFLOKTWji )w sljjfer zijn! gefrustreerd door financiële onzekerheid" VERSTOPPING? INS blijft bij besluit: in reizigerstreinen geen fietsen mee DAF55 snel, ruim, comfortabel BUIT BIJ OVERVAL OP GELDAUTO TWEE TON PONTIAC Mr L. G. v. Reijen. hoofddirecteur V.N.G. Vier gewapende rovers ontsnapt P0NTIAC TIJD JUISTE TIJDL 't wordt tijd, dat u er óók een draagt Op overschrijden loongrens voor ziekenfonds f 785.- „boete" „Rijk beschouwt geld voor gemeenten als restpost Unilever toch in bier Ol jnieuw in arrest op verdenking van overval „Lokale democratie in ons land functioneert n iet goed meer9' Amerikaanse Wingvoor vliegers Huisvrouwen gaan zwembad beheren Friesland wil hoger onderwijs blije gezichten, fijne horloges Geen beperking vrije verkoop van voorbehoed middelen Twee meisjes in Brielse meer verdronken AR, KVP en CHU in Zuid-Holland één programma Verboden motor stilstaande auto te laten draaien KLEINE RAMP EIGEN KOSTEN Kamerlid vraagt over Oostduitsers n Navo-landen toelating Jongen slaagde in ziekenhuis Succesvol in vele internationale rallies. Prijs f 5.895,- (incl. BTW f 6.602,40). SECUNDAIR Rectificatie IN LEEUWARDEN: VRIJDAG 13 JUNI 1969 ADVERTENTIE Mr. L. G. van Reijen (54) is sinds drie maanden hoofddirecteur van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten in Den Haag. Zelf zegt hij: „Als zeventienjarige ben ik indertijd als een doodgewone secretarie-jongen in Ou denbosch in de ambtenarij begonnen". Na Oudenbosch deed hij gemeentelij ke ervaring op in de secretarieën van Noordwijk en Raamsdonk. In 1941 ging hij naar 's-Hertogenbosch, waar hij tot 1961 'n functie bekleedde bij de provin ciale griffie. In dat jaar maakte hij 't overstapje naar de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, waar hij onmid dellijk werd aangesteld als directeur. Drie maanden geleden volgde hij de vroegere hoofddirecteur, de heer J. M. Verstegen, op. DEN HAAG „De gemeentebesturen in ons land dreigen gefrustreerd te raken. De burgemeesters zijn afhankelijk van de welwillendheid van de eerste de beste ambtenaar in de ministeries. Maar bovendien: Het is tragisch om te moe ten zien, dat de gemeentelijke en dus lokale democratie in ons land niet meer behoorlijk functioneert". UTRECHT De loongrens voor het ziekenfonds moet drastisch omhoog. Mensen die de huidige grens van 13.800 gulden per jaar overschrijden krijgen een „boete" van 785 gulden, omdat zij zich dan particulier moeten verzekeren. De heer H. van der Hoeven, direc teur van het Haagse ziekenfonds De Volharding, zegt dit in het orgaan „Het Ziekenfonds". Op het ogenblik is de loongrens voor 't fonds gekoppeld aan de ontwikkeling van lonen en prijzen gezamenlijk. Dit is in de ogen van de heer Van der Hoe ven een onbevredigende regeling, die stelselmatig tot verkapte, maar zeer forse loonsverlagingen leidt. Het eni ge richtsnoer mag volgens hem zijn de ontwikkeling van de kosten van medi sche verzorging. Aanvankelijk was de overgang van het ziekenfonds naar een particuliere verzekering nog niet zo zwaar. Door de snelle stijging van de kosten van medi sche verzorging is deze nu naar de me ning van de heer Van der Hoeven tot een kleine ramp geworden. In 1964 betekende de overschrijding van de loongrens voor het ziekenfonds voor een gezin met twee kinderen een nadelig saldo van 430 gulden. Sinds dien is de grens met veertig procent omhoog gegaan, maar zijn de premies voor een ziektekostenverzekering met bijna honderd procent gestegen. Rekening houdend met de voor eigen rekening komende kosten, arts, tand arts, medicijnen gestegen met 75 procent betekent de overschrijding van de loongrens voor eenzelfde gezin nu een lastenverzwaring van 785 gul den per jaar. Vergeleken met 1964 is dit dus een stijging van 82 procent. Als gevolg van de huidige berekening van de loongrens is het percentage zie kenfondsleden in ons land gedaald tot zeventig procent. Bij voortzetting van deze berekening ligt een verdere daling voor de hand, aldus de heer Van der Hoeven. Deze krasse uitspraken komen uit de mond van de hoofddirecteur van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten in Den Haag, mr. L. G. van Reijen (54). Tijdens het onlangs in Den Haag ge houden congres van de Vereniging werd forse kritiek geuit op de verde ling door de regering van de totale be- lastingpot en de nationale besparingen tussen het Rijk en de gemeenten. De gemeenten vinden dat zij niet voldoen de aan hun trekken komen. Na afloop van het congres zei de heer Vah Reijen ons: „Het is voor een deel terug te voeren tot een gebrek aan coördinatie bij de regering en tot het financieringssysteem, dat de regering hanteert. Door dit systeem krijgen de gemeenten geen inzicht in hun finan ciële mogelijkheden". „Het gevolg is", zegt de heer Van Reijen, „dat er bij de gemeentebestu ren in ons land een gevoel van irrita tie en wrevel ontstaat. Het is toch heel gewoon, dat een gemeentebestuur van te voren graag wil weten, over hoeveel financiën het in het komende jaar mag beschikken? Dat is eigenlijk het hele probleem. De minister zegt: Zie maar hoeveel je als gemeente kunt krijgen, want dat is mijn verantwoordelijkheid niet. Maar de minister vergeet, dat ieder een rijk, bedrijfsleven en particulie ren voor het krijgen van geld voor investeringen, een beroep mag doen op de kapitaalmarkt. De gemeenten ech ter moeten maar afwachten, welk deel van de nationale financiële koek zij op advies van de minister toebedeeld krij gen. Het geld, dat de gemeenten nodig LONDEN Unilever zich op grote schaal in de industrie te begeven. Dit is maakt in het rapport van monopoliecommissie naar van de intussen afgekapte is van plan brouwerij - bekendge- de Britse aanleiding fusie met het Britse brouwerijconcern Allied Bre weries. Deze penetratie zal volgens de plan nen gebeuren door overneming in de toekomst van een aantal brouwerijen in voornamelijk Europese landen. ADVERTENTIE Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen |JA||D|| IIY bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: PlwUImlI-MA RIDDERKERK Do Ridderkerkse politie heeft gisteren voor de tweede maal de 24-jarige Goudse los-werkman M. B. in zijn woonplaats gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht medeplich tig te zijn geweest aan de overval op twee boekhandelaren uit Rotterdam. De Rotterdammers werden veertien da gen geleden op een parkeerplaats aan Rijksweg 1*1 neergeslagen en met tri- chloor bedwelmd. Zij bleken later 2500 gulden te missen. De Goudse verdachte blijft hardnek kig ontkennen. De politie heeft aanwij zingen dat hij met twee medeplichti gen de overval heeft gepleegd. Vier dagen van hevige regens hebben in Cuba grote overstromin gen veroorzaakt. Meer dan tweedui zend mensen zijn geëvacueerd. Aan de suikeroogst is grote schade toege bracht. DEN HAAG Het lid van de Twee de Kamer Visser (D'66) heeft er bij de minister van Buitenlandse Zaken op aangedrongen de juistheid te bevesti gen van berichten dat Noorwegen, De nemarken en IJsland er bij hun andere NAVO-partners op aangedrongen heb ben het systeem te veranderen volgens hetwelk op het ogenblik de toelating van inwoners van de DDR in NAVO- landen wordt geregeld. De heer Visser wil voorts vernemen hoe de Nederlandse regering tegenover het initiatief van deze drie landen staat. In een toelichting schrijft de heer Visser dat volgens een bericht in de „Neue Zuercher Zeitung" Noorwegen, Denemarken en IJsland de beslissing over het al dan niet toelaten van inwo ners van de DDR niet langer willen overlaten aan het „allied travel office" in West-Berlijn maar deze beslissingen voortaan zelf nemen. hebben, wordt door de regering als een soort „restpost" beschouwd". Hij verduidelijkt: „De gemeenten zeggen niet dat zij in de eerste plaats méér geld willen hebben. Nee, het gaat hen er vooral om, dat zij zekerheid krijgen over het bedrag, dat voor ge meentelijke investeringen beschikbaar komt". „Als de minister", zegt de heer Van Reijen, „bereid zou zijn jaarlijks een bepaald bedrag voor de gemeenten te garanderen, dan zou hij tenminste heb ben gezorgd voor een aanleiding tot discussie. Dan zouden eindelijk ook de gemeenten zich bezig kunnen gaan houden met 'n financiële planning". De heer Van Reijen heeft die bereid heid bij de minister nog niet kunnen ontdekken. „Het is toch te gek", zegt hij, „dat een gemeente, die zich veel moeite heeft getroost om grond te ko pen voor een uitbreidingsplan of voor een school, dat project niet verder kan uitvoeren, omdat zij bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten ik weet niet hoe lang in de rij moeten gaan staan". „Op zichzelf", zegt de heer Van Reij en, „is het in de wet vastgelegde be ginsel juist, dat je niet moet gaan in vesteren als je niet zeker weet, dat je op langere termijn over een financie ring kunt beschikken. Maar de wet gaat uit van een evenwicht tussen vraag en aanbod". „Als dat evenwicht is verstoord en dat is nu al vier jaar het geval kan de minister een distributiesysteem in het leven roepen om de nationale koek te verdelen. Een soort noodmaatregel dus, waarvoor geen vaste regels be staan. Maar als het evenwicht ver stoord blijft, dan wordt het toch tijd, dat het systeem wordt veranderd en wordt aangepast aan de nieuwe situa tie". De heer Van Reijen zou het heel bil lijk vinden, wanneer de minister bij voorbeeld zou zeggen, dat de gemeen ten (die vorig jaar 750 miljoen gulden aflosten op eerder gesloten leningen) dit bedrag terugkrijgen voor nieuwe in vesteringen. „Datzelfde", zegt de heer Van Reijen, „zou de minister met even veel gemak kunnen zeggen van de ruim één miljard gulden aan premies die gemeente-ambtenaren jaarlijks in het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds storten". Mr. Van Reijen vindt het voorts op vallend dat het gebrek aan coördinatie zich ook voordoet op het gebied van de werkgelegenheid. „Andere gemeenten, waar de werke loosheid geen probleem is, wordt daar door achtergesteld, omdat zij vaak ja- ranlang moeten vechten om dit soort projecten gefinancierd te krijgen". „De dramatiek van ons land is", vindt de heer Van Reijen, „dat wij te maken hebben met doelstellingen, die met elkaar in strijd zijn". „Ik hoop", zegt de heer Van Reijen, „dat de regering inziet dat zij de ver keerde weg bewandelt en dat zij de ge meentebesturen op het ogenblik aan 't frusteren is. Je ziet nu al, dat de ge meenten allerlei sluipwegen moeten be wandelen om aan hun trekken te ko men". De chauffeur (links) en de bij rijder van de geldauto waaruit een tas met salarissen en vakantiegeld werd meegenomen. Op de achtergrond de auto waarmee de rovers de geld auto klem reden. ROTTERDAM Ondanks kritiek op het feit dat de Spoorwegen na 31 mei geen fietsen of brommers meer meenemen in reizigerstreinen, blyft het besluit volgens de N.S. gehandhaafd. De beslissing kwam uitgerekend in een periode waarin de fiets weer in opkomst is; niet alleen voor toeristisch gebruik, maar ook in het woon-/werkverkeer. Om iets goed te maken, zeggen de Spoorwegen, hebben wij twee andere maatregelen genomen. De speciale rij- wieltreinen zullen zes weken langer be schikbaar zijn, deze zomer voor het eerst van 1 juni tot half september (maar op slechts 45 stations Red.) En: als er vraag naar is zullen lief hebbers op meer dan de 88 gebruikelij ke stations een karretje kunnen huren. Toch hebben veel leden van de ANWB zich bij hun bond over de Spoorwegen beklaagd. Het gaat hier om de botsen de belangen van twee partijen. De Spoorwegen zeggen: „Wij namen de vakantietijd niet meegerekend per dag in 't hele land niet meer dan ZAANDAM De negentienjarige Hans Bicker uit Zaandam heeft in het ziekenhuis het mondeling gedeelte van zijn HBS-b examen afgelegd. Hij slaag de. De jongen liep op 18 mei bij een verkeersongeval een schedelbasisfrac- tuur op. ADVERTENTIE Stuur mij informatie over DAF33, DAF44, DAF44 Stationcar. DAF55. DAF55 Coupé, DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wat u wenst.) Naam: Adres: Plaats: In enveloppe zonder postzesel zenden aan DAF antwoordnummer 2000, Eindhoven. HUIS TER HEIDE Dertien Neder landse piloten, die hun opleiding in Amerika hebben gekregen,, 15 jo,ar hebben gevlogen en 3000 vlieguren op hun naam hebben, hebben gistermid dag op Camp New Amsterdam te Huis ter Heide de Amerikaanse ,,Wing" ontvangen. Op de foto: v.l.n.r. capt. H. Terpstra, capt. L. R. Walraven, kolonel E. L. Marcum luchtvaartatta ché van de Amerikaanse ambassade, majoor A. Borgsteyn en majoor J. Heyboer, vier van de onderscheiden vliegers. JISP Tien huisvrouwen en een 17-jarige jongeman uit Jisp gaan de leiding en de verzorging van het zwem bad De Ketelsloot in Jisp op zich ne men. De badmeester annex beheerder, die vorig jaar de leiding van het par ticuliere bad had, moest ermee stop pen. Hij had het te druk met zijn winkel. Daarom bleef het zwembad dit jaar tot dusver gesloten. Het vervuilde en er werden vernielingen aangericht. Begin deze maand kwam een huis vrouw op het idee samen met andere moeders van kinderen die graag zwem men, het bad te gaan beheren. De dames hebben grote schoonmaak gehouden, terwijl de jongeman aan het schilderen en timmeren sloeg. Omdat geen van de moeders bevoegd is zwemles te geven gaan drie van hen 'n spoedcursus in het geven van zwem lessen volgen. Vandaag wordt het bad heropend. Het heeft ook al een bij naam: Moederbad. een vijfhonderd fietsen en/of brom mers mee. Wij vinden het een veel groter openbaar nutsbelang, dat iede re dag wéér vijfhonderdduizend men sen sneller per trein kunnen reizen dan vóór 1 juni". „Het in- en uitladen van die fietsen was' daarvoor mede een belemmering. Onze tijdwinst schuilt voor een deel in zo kort mogelijke stoptijden". Anderen brengen daar tegen in, dat treinen maar zelden door 'n fiets wer den opgehouden, echter wel door de post, die ook van de bagage-afdelingen van treinen gebruik maakt. Reactie van de NS: „Ook voor het postvervoer zijn wijzigingen in voorbe reiding". De ANWB heeft intussen al aan de directie van de Spoorwegen geschreven. Volgens de bond moet het mogelijk zijn althans op de secundaire lijnen wel fietsen mee te nemen, desnoods alleen buiten de spitsuren. Het socialistische Tweede-Kamerlid, mevr. Brautigam heeft staatssecretaris M. Keyzer (Verkeer en Waterstaat) ge vraagd bij de Spoorwegen aan te drin gen op een andere mogelijkheid. Zij noemt het vervoer van fietsen op ande re wijze dan per trein, van de eigen woonplaats naar een station waar fiet sen worden aangenomen en van het station van aankomst naar de vakantie plaats. Mevrouw Brautigam wil ook wel we ten, waarom de heer Keyzer het Ka merlid Posthumus niet heeft geant woord op diens vraag waarom er nog maar op 45 van de driehonderd stations fietsen kunnen worden aangeboden. Een laatste vraag: Betekent het al ternatief om op meer stations fietsen te kunnen huren alleen maar dat rijwiel handelaren op een zakelijke mogelijk heid wordt gewezen? AMSTERDAM Een flitsende gewapende overval leverde gistermorgen in Am sterdam vier nog onbekende rovers bijna twee ton op. Ondanks een intensieve klopjacht van de Amsterdamse politie, konden de rovers in hun snelle (gestolen) Alfa Romeo nog niet worden opgespoord. De auto is later op de avond teruggevonden in Amsterdam. Om kwart voor twaalf werd de geld- auot van de scheepswerf Verschure-, in de Zamenhofstraat klem gereden door een (gestolen) Citroën. Direct daarna sprongen drie gewa pende mannen uit een crème-kleurige Alfa Romeo en werden de inzittenden van de geldauto gedwongen uit te stap pen. De 46-jarige chauffeur H. Andela werd onder schot gehouden en toen zijn bij rijder, de 26-jarigé H. Glimmerveen, kassier van Verschure, zich wilde ver zetten werden schoten in de lucht ge lost. De rovers, volgens getuigen Italianen of Marokkanen, gristen de geldkoffer van de achterbank, sprongen in de Alfa Romeo en scheurden weg. Een tas met ongeveer een ton zagen zij over het hoofd. Oihdat een patrouille-Wagen van de politie in de buurt was kon vrijwel di- recht aan een grootscheepseachtervol ging worden begonnen. De snelle wa gen van de rovers wist echter te ontko- komen, waarschijnlijk door de IJ-tun- nel. GRONINGEN Een Fries-Groning se werkgroep gaat de mogelijkheden on derzoeken om in Friesland in de een of andere vorm wetenschappelijk onder wijs te geven. Bij dit onderzoek zal in het bijzonder aandacht worden gegeven aan de rela tie tussen het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onderwijs. Nagegaan zal worden in hoeverre in dit kader afgeronde opleidingen kunnen worden gegeven. Uit een passage in ons bericht „Paus in Geriève" van 10-6'69, zoe men kun nen opmaken dat de hervormer Calbijn in Genève was geboren. Dit moet na tuurlijk zijn, dat Calvijn op 10 juli 1509 in Noyon in het Noordfranse Picardië geboren is. Wel werkte hij het grootste deel van zijn leven in de Zwitserse stad Genève. ADVERTENTIE Waarschijnlijk was men goed op de hoogte van de geldtransporten van de firma Verschure. Dit keer werden niet alleen de salarissen vervoerd, maar ook het vakantiegeld voor het personeel. DEN HAAG Met 62 tegen 61 stem men heeft de Tweede Kamer zich gis teren gekeerd tegen een voorstel van de liberaal mr. Geertscma! om de ge meenten de bevoegdheid te geven be paalde plaatsen aan te wijzen waar de vrije verkoop van voorbehoedmiddelen is verboden. De heer Geertsema dacht bijvoor beeld aan scholen en kerken. Woens dag staakten de stemmen over het amendement. De Boer Nuyens kwam nu vertellen dat zijn fractie het amendement in eerste aanleg verkeerd had beoordeeld Hij stemde nu tegen. Voor het voor- stel-Geertsema stemden de fracties van de VVD, de PvdA, de PSP, D'66 en de PPR. De wetsontwerpen over de vrije ver koop van voorbehoedmiddelen (wijzi ging van het Wetboek van strafrecht en Wet op de medische hulpmiddelen) werden aanvaard met alleen de stem men tegen van de fracties van de ARP, de SGP, de BP, de Groep-Harmsen, en de KVP-'ers Ter Woorst en Van &oe- verden. De heer Jongeling (GPV) stem de alleen tegen het eerste wetsont werp. ROZENBURG Bij het baden in 't Brielsemeer in Rozenburg zijn twee meisjes, de elfjarige Johanna Dente- ner en de 12-jarige Peggy Volkerst uit Rozenburg verdronken. De meisjes waren 's avonds niet thuis gekomen. De rijkspolitie te water ging zoeken, omdat de meisjes bij het meer gezien waren. Het lijkje van het eerste meisje werd' toen snel gevonden. Naar het andere meisje wordt nog gezocht. DEN HAAG De KVP, de CHU en de AR komen in de komende verkiezin gen voor Provinciale Staten in Zuid- Holland met één programma uit. Er zal geen gezamenlijke kandidaten lijst zijn. Hiermeewordt de identiteit van de partijen gewaarborgd, aldus de fractie voorzitter van de KVP in de Provin ciale Staten, de heer H. J. A. M. Vrou- wenvelder. LEEUWARDEN De gemeenteraad van Leeuwarden heeft als eerste ge meente in Nederland maatregelen ge nomen tegen de luchtverontreiniging door motorvoertuigen veroorzaakt. Als het ontwerp Algemene Politiever ordening van kracht wordt, zal het in Leeuwarden verboden zijn de motor van een auto meer dan drie minuten te laten draaien.

De Vallei | 1969 | | pagina 7